Jump to content

Αλλαγές στην Υπηρεσία Διεθνούς Περιαγωγής (Roaming)


oxxy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To συστημα της γουιντ ειναι κατω αυτην τη στιγμη οποτε η εξυπηρετηση δεν μπορει να δει τον λογαριασμο μου. Το πρωτο πραγμα που μου ειπε ομως ηταν οτι τα logn win δεν υποστηριζουν περιαγωγη.

Ελπιζω να ειναι μονο στο δικο μου λογαριασμο το προβλημα και να μην εχει αρχισει να χρεωνει. Μου ειπαν θα με παρουν μεσα στη μερα αλλα φευγω το απογευμα εκτος ΕΕ οποτε παιζει και να μην λυθει το θεμα σημερα.

Edited by georgemei
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 294
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όποιος έχει πρόσφατη εμπειρία με f2g ή q αν είχε έξω 4g θα μας το πει, υποθέτω.

 

στο βελγιο με Mobistar δινει κανονικα 4G

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειχα καταναλωσει περι τα 200-250ΜΒ απο την πεμπτη, ολα σε speedtest, καθως τσεκαριζα σχεδον καθε μερα τι ταχυτητες πιανει και αν τρωει απο τα λογκ ιν δωρα. Περιπου 10-12 ευρω χρεωθηκαν τελικα σημερα (δεν θυμαμαι ακριβως, τα νουμερα ειναι στο περιπου και εγιναν απο 2 διαφορετικες συσκευες). Ακομα περιμενω να με παρουνε, το γουιντ δεν θα το παρω μαζι μου τωρα που θα βγω εκτος ΕΕ. Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα μου ειπαν το συστημα δεν δουλευει ακομα 100% αλλα συνεχιζουν να χτυπιουνται κατω οτι δεν μπορουν τα log and win να καταναλωθουν περιαγωγη. Μου ειπαν οτι μπορει και να μειωνονται αλλα και να χρεωνονται!

Θα μου στειλουν μειλ οταν το κοιταξουν, μαλλον αυριο ειπε οταν επανελθει το συστημα. Το να με παρουν δεν παιζει μιας και δεν παιρνω το γουιντ μαροκο (να μου βγει ο κουκος αηδονι και με το δικιο τους)!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι μπορει και να μειωνονται αλλα και να χρεωνονται!

 

Το να στα πέρνει/τραβαει απο το log&win μεν αλλά ταυτόχρονα και να στα χρεωνει δε.. ειναι και παντελώς παράλογο και παράνομο.

Παντως οτι στα εχει καταναλωσει τα mb από αυτά του log&win είναι σημαντικό διότι δειχνει ότι το πακέτο υποστηριζεται στη περιαγωγη...ακομη και στη περιπτωση σου.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

το να στα πέρνει/τραβαει απο το log&win μεν αλλά ταυτόχρονα και να στα χρεωνει δε.. ειναι και παντελώς παράλογο και παράνομο.

 

Κοιταξε, αυτο ακριβως γινονταν μεχρι και την προηγουμενη τεταρτη. Δεν αποκλειω να εχει κολλησει το συστημα στον λογαριασμο μου, ισως και επειδη δεν το πολυανοιγω το κινητο με αυτην την σιμ. Θα δουμε, τωρα πρεπει να φυγω .....

10-12 ευρω αν ηταν, δεν χαλασε και ο κοσμος, πιο πολυ ενημερωσα να προσεχουν και οι αλλοι, ειδικα αν ειναι το κυριο νουμερο τους.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, αυτο ακριβως γινονταν μεχρι και την προηγουμενη τεταρτη.

Ουτε όμως αλλος χρηστης αναφέρει κάτι σχετικο, ότι δλδ ναι μεν καταναλώνονται τα mb του log&win αλλά πέφτει και μια επιπλεον χρεωση.

To ΚΑΙ να στα πέρνει/τραβαει ναι μεν απο το log&win αλλά ταυτόχρονα ΚΑΙ να στα χρεωνει.. είναι το παράλογο της υπόθεσης. Ίσως όντως είναι bug στη γραμμή σου.

Εαν προέρχεται εδω που τα λέμε δλδ η χρεωση αυτή απο τα log&win, υποθεσεις κανουμε ακόμη αφου σου ειπαν οτι το billing τους δεν εχει ακομη επανέλθει.

Δεν αποκλειω να εχει κολλησει το συστημα στον λογαριασμο μου, ισως και επειδη δεν το πολυανοιγω το κινητο με αυτην την σιμ.Θα δουμε, τωρα πρεπει να φυγω .....

10-12 ευρω αν ηταν, δεν χαλασε και ο κοσμος, πιο πολυ ενημερωσα να προσεχουν και οι αλλοι, ειδικα αν ειναι το κυριο νουμερο τους.

Ολοι θελω να πιστευω έτσι+αλλιώς κοιτούν το υπολοιπο τους.

Οταν στο επιβεβαιώσει εγγράφως (η WIND που θα σου στείλει εμαιλ) μας ενημερωνεις τι σου έχει συμβεί, για να μην βγάζουμε βιαστηκά γενικευμένα συμπεράσματα που ισως ειναι προσωποποιημένες περιπτώσεις επειδη ο λογ/σμος σου ενδεχομένως π.χ. να εχει "κολλήσει", όπως και ο ίδιος υποθέτεις.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Wind/Q, απλά η καλύτερη στην περιαγωγή! Από απορία κάποιου στο φβ:

http://i63.tinypic.com/amftdf.png

Αναμενόμενο.

Μία χαρά πάντως, επιλογές άφθονες για data πλεον

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, αυτο ακριβως γινονταν μεχρι και την προηγουμενη τεταρτη. Δεν αποκλειω να εχει κολλησει το συστημα στον λογαριασμο μου, ισως και επειδη δεν το πολυανοιγω το κινητο με αυτην την σιμ. Θα δουμε, τωρα πρεπει να φυγω .....

10-12 ευρω αν ηταν, δεν χαλασε και ο κοσμος, πιο πολυ ενημερωσα να προσεχουν και οι αλλοι, ειδικα αν ειναι το κυριο νουμερο τους.

υποθέτω τι μπορεί να έχει γίνει καταρχήν η Wind δεν μπορεί να εφαρμοστεί daily Internet στην EE

 

Τι έγινε :για κάθε MB στην ΕΕ παλιότερα χρεώνοταν με 0,062E/MB δηλαδή έτρωγε ότι είχες από bonus σε ΜΒ από πακέτο και για κάθε MB έτρωγε και επιπλέον 0,062E/MB

 

Το ίδιο έχει γίνει και τώρα αν κάνεις τον υπολογισμό (200 log n win MB) x 0,062E/MB = 12.4 €

 

 

Για του λόγου το αληθές ένα μήνυμα παλιότερο που είχε πάει σε φίλη μου όταν είχε ταξιδέψει στην Ρουμανία

 

http://i64.tinypic.com/33xhkyh.png

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ληξη συναγερμου. Με διπλοχρεωνε τελικα ενω παραδεχτηκαν οτι δεν επρεπε απο τις 15.6 και μετα. Παντως υπαρχει ενα θεμα με τα δεδομενα απο το log and win που το εχουν δει λεει οτι τα τρωει απο αυτο ενω δεν θα επρεπε, και σε αλλους οχι μονο στο δικο μου λογαριασμο.

Τωρα τι θα κανουν στο μελλον ο θεος και η ψυχη τους μονο ξερει. Μου εκανε και reset το 4G profile μηπως και εφταιγε αυτο που δεν δινει 4G περιαγωγη. Θα δουμε οταν γυρισω πισω και το ξαναανοιξω. Το μονο που συνιστω: προσοχη στα υπολοιπα των λογιαριασμων σας και ιδιαιτερα στην καταναλωση απο πακετα που θεωρητικα δεν υποστηριζουν περιαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ληξη συναγερμου. Με διπλοχρεωνε τελικα ενω παραδεχτηκαν οτι δεν επρεπε απο τις 15.6 και μετα. Παντως υπαρχει ενα θεμα με τα δεδομενα απο το log and win που το εχουν δει λεει οτι τα τρωει απο αυτο ενω δεν θα επρεπε, και σε αλλους οχι μονο στο δικο μου λογαριασμο.

Μάλλον bug της γραμμής σου θα ήταν αφού ούτε άλλος χρήστης ανέφερε κάτι σχετικό, ούτε 6 και πλέον ημέρες μετά (την από 15/6 εφαρμογή της νέας κοινοτικής νομοθεσίας) στο λογ/σμό f2g συγγενικου μου προσώπου έχει εφαρμοστεί οποιαδήποτε επιπλέον χρεωση πέρα από τη κατανάλωση των mb του log&win.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιησει Ελληνικο κινητό στο εξωτερικό..Παω λοιπόν για παράδειγμα στην Γερμανία ανοίγω το κινητό μου,χρειάζεται να κανω κάποια άλλη ενέργεια για να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα και την ομιλια;Εννοώ χρειάζεται στις ρυθμίσεις του κινητού να ενεργοποιήσω την επιλογή που λέει περιαγωγή δεδομένων;Επίσης για να συνδεθώ στο δίκτυο πρεπει να κάνω κατι χειροκίνητα ή αυτόματα θα συνδεθεί στον αντίστοιχο πάροχο με το οποιο συνεργάζεται η Wind;Και κατι τελευταιο παλια θυμάμαι για να ενεργοποιηθεί η περιαγωγή έπρεπε πριν ταξιδέψεις στο εξωτερικό να πάρεις τηλέφωνο τον πάροχο σου να σου την ενεργοποιήσει..πλέον χρειάζεται αυτη η διαδικασια;
Link to comment
Share on other sites

Στα καρτοκινητα είναι προενεργοποιημενη by default η περιαγωγη.

Για data έξω πρέπει να ενεργοποιήσεις τη ρύθμιση περιαγωγη δεδομένων/roaming data στη συσκευή σου. Αν έχεις αγορασμένα ελληνικά πακέτα θα σου καταναλώνονται και εντός ΕΕ, πλην των παροχών προς ίδιο δικτυο/πρόγραμμα. (πχ. Λεπτά ομιλίας και σμς προς Wind).

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Στα καρτοκινητα είναι προενεργοποιημενη by default η περιαγωγη.

Για data έξω πρέπει να ενεργοποιήσεις τη ρύθμιση περιαγωγη δεδομένων/roaming data στη συσκευή σου. Αν έχεις αγορασμένα ελληνικά πακέτα θα σου καταναλώνονται και εντός ΕΕ, πλην των παροχών προς ίδιο δικτυο/πρόγραμμα. (πχ. Λεπτά ομιλίας και σμς προς Wind).

 

Να είσαι καλά φίλε μου..ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να έχει φτηνά 2GB στο εξωτερικό στέλνει 60 η 61 ΣΤΟ 12000 και του δίνει 500 λεπτά για Βουλγαρία η Ρουμανία και 2GB

 

60 στο 12000

500 προς Ρουμανία + 2GB

 

61 στο 12000

500 προς Βουλγαρία +2GB

 

(κόστος 5€)

 

δοκιμάστηκε από ένα παιδί (PANOSFL22) και λειτουργούν κανονικά τα 2GB στο εξωτερικό

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164500&page=2457

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι Βαρκελώνη το φοιτητικό πακέτο F2G λειτουργεί ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!! το ενεργοποίησα πριν να φύγω και 3 μέρες τώρα είναι σαν να μην έφυγα ποτέ.... Μπράβο στη wind !!!
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλα,φεύγω το Σάββατο για δύο βδομάδες Ιταλία και δεν ήξερα τι να κάνω.μπραβο στην wind.

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η Wind στα πακετα ηταν και ειναι ακομα μπροστα.Στο κομματι της περιαγωγης,ειμαι ικανοποιημενος και συστηνα σε οσους εφευγαν στο εξωτερικο να παρουν F2G μαζι τους. ειδικα πριν την καταργηση χρεωσεων.Αλλα ακομη και τωρα με την εφαρμογη της ευρωπαικης οδηγιας και τη χρηση πακετων επισημων,το ειδικο πακετο/φοιτητικο με τα 1500,τα πακετα που στελνονται με sms και ενεργοποιουνται στο 12410 μαζι και τα log n win bonus.

Η μονη εταιρεια που ειναι κοντα στην Wind με πιο αυστηρους περιορισμους ειναι η Cosmote και στο ιδιο επιπεδο η Cyta.Για μενα στη περιαγωγη η Wind ηταν,ειναι και συνεχιζει να ειναι μπροστα απο τους αλλους.Σε τιμες επισης μια χαρα και αρκετες παροχες δινει ακομα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια, ολα τα data ειτε απο μπονους ειτε απο πακετα (συμπεριλαμβανομένων και των log n win), καταναλωνονται κανονικα και χωρις επιπλεον κοστος στην περιαγωγη;
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια, ολα τα data ειτε απο μπονους ειτε απο πακετα (συμπεριλαμβανομένων και των log n win), καταναλωνονται κανονικα και χωρις επιπλεον κοστος στην περιαγωγη;

Από ότι λένε τα παιδιά παραπάνω... Ναι...

Αλλα εσύ κράτησε μια πισινή και να έχεις το νου σου όταν χρειαστεί γιατί wind είναι ( δεν μπορείς να έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη) ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια, ολα τα data ειτε απο μπονους ειτε απο πακετα (συμπεριλαμβανομένων και των log n win), καταναλωνονται κανονικα και χωρις επιπλεον κοστος στην περιαγωγη;

 

Δοκίμασε συνάδελφος το ΣΚ στη Γερμανία.

 

Ειχε τα 500ΜΒ απο την ανανέωση των 10 ευρώ, και είχε ενεργοποιήσει το πακέτο απο το app με 300 προς όλους και 200 προς wind/q. και υπολοιπο κάρτας 2+κατι ευρώ.

 

Μιλούσε και σερφαρε κανονικά, και το υπόλοιπο άθικτο

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια, ολα τα data ειτε απο μπονους ειτε απο πακετα (συμπεριλαμβανομένων και των log n win), καταναλωνονται κανονικα και χωρις επιπλεον κοστος στην περιαγωγη;

 

 

σε εμένα ναι! Ισπανία έχω κανονικά και τα data/ομιλία από το φοιτητικό και από log&win και αθικτο το υπόλοιπο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από Ανκωνα,η wind και το φοιτητικό της μία χαρά δουλεύουν.δεδομενα και χρόνος ομιλίας από το πακέτο

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλές διακοπές και στους δυο σας! Πολύ ευχάριστο που παίζει και το φοιτητικό μια και η cosmote π.χ. το έχει εξαιρέσει. Νομίζω πως δεν χρειάζεται κανείς πλέον κάρτα τοπικής χώρας για ταξίδια στην Ε.Ε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...