Jump to content

Samsung Galaxy Note Edge


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτοχος sm-n915f Dubai μεριά υποστηρίζει τα πάντα!!

 

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως χαζή ερώτηση αλλά όλα τα note edge έχουν τον κωδικό sm-n915f?? Αν όχι ποιες οι διαφορές τους?

Κάποιο αξιόπιστο sait ξέρουμε?

 

Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις ανάλογα σε ποια ήπειρο κυκλοφόρησε, διαφορές σίγουρα θα υπάρχουν οπότε google it!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που εχω βρει ειναι τα N915P και N915W8... Γνωριζεις μηπως αν ειναι οπως και το n915f? Λειτουργικο για εμας?

Υ.Γ. Δεν εχω ιδεα πως να ψαξω και τι πρεπει να βρω για τις διαφορες τους :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που εχω βρει ειναι τα N915P και N915W8... Γνωριζεις μηπως αν ειναι οπως και το n915f? Λειτουργικο για εμας?

Υ.Γ. Δεν εχω ιδεα πως να ψαξω και τι πρεπει να βρω για τις διαφορες τους :wacko:

 

http://pdadb.net/index.php?m=device&id=7550&c=samsung_sm-n915w8_galaxy_note_edge_4g_lte δεν έχει band 20 800mhz είναι για Καναδά

http://pdadb.net/index.php?m=device&id=7008&c=samsung_sm-n915p_galaxy_note_edge_4g_td-lte τα ίδια και αυτό , sprint USA μπορεί να είναι και κλειδωμένο ! Ψάχνεις με βάσει τον κωδικό του μοντέλου!

Edited by cfotis13
Link to comment
Share on other sites

Μετά από hard reset δεν με αφήνει να βάλω επαφές στην γρήγορη κλήση της edge οθόνης. Με το που πάω να επιλέξω επαφές κρασάρει η εφαρμογή επαφές. Έκανα νέο hard reset αλλά πάλι τα ίδια. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Να το πας στο service. Προβλήματα που δε φτιάχνουν με Hard reset μπορεί να δείχνουν πρόβλημα του hardware. Και γενικά τη Samsung δεν τη θεωρώ και ιδιαίτερα ποιοτική. Το note 2 που είχα χάλασε η motherboard στα 3 χρόνια και στο Edge που έχω τώρα πάλι χάλασε ευτυχώς 2 μήνες πριν λήξει η εγγύηση και μου το έφτιαξαν με αλλαγή motherboard. Έκανε συνέχεια επανεκκινήσεις και κολλούσε ακόμα και μετά από hard reset. Οπότε βάση προσωπικής εμπειρίας δεν έχω και την καλύτερη εικόνα για την εταιρεία.

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να το πας στο service. Προβλήματα που δε φτιάχνουν με Hard reset μπορεί να δείχνουν πρόβλημα του hardware. Και γενικά τη Samsung δεν τη θεωρώ και ιδιαίτερα ποιοτική. Το note 2 που είχα χάλασε η motherboard στα 3 χρόνια και στο Edge που έχω τώρα πάλι χάλασε ευτυχώς 2 μήνες πριν λήξει η εγγύηση και μου το έφτιαξαν με αλλαγή motherboard. Έκανε συνέχεια επανεκκινήσεις και κολλούσε ακόμα και μετά από hard reset. Οπότε βάση προσωπικής εμπειρίας δεν έχω και την καλύτερη εικόνα για την εταιρεία.

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

 

ρε συ τα ιδια ζω αυτες τις μερες ...

note 2 σε κατασταση καινουργιου κολλητου μου εσβησε στα καλα καθουμενα και το note edge που το ειχα σε θηκη army και το προσεχα σαν τα ματια μου (ειναι κυριολεκτικα Κ Α Ι Ν Ο Υ Ρ Γ Ι Ο ) χαλασε ξαφνικα η καμερα ..

και στα 2 οπου και αν τα πηγα/ρωτησα μου ειπαν οτι ειναι θεμα motherboard !

κραζει ολος ο κοσμος την LG αλλα και στην samsung τα ιδια συμβαινουν ...

και αν κανεις το λαθος και ρουταρεις (οπως εκανα εγω με το edge ) τοτε μενεις με την χαλασμενη καμερα στο χερι και κοιτας το κινητο ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα! για πείτε καμμιά custom rom για note edge (FY) που να παίζει καλά να μην καίει την μπαταρία και να μην ζεματαει το κιν....πολλα θελω???
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα. Αγόρασα το note edge, πριν 2 βδομάδες, από amazon.de.

Η μπαταρία διαρκεί λίγο, και το κινητό, ζεσταίνεται πολύ.

Η εφαρμογή cpu temp, δείχνει , φτάνει μέχρι 70, έως και 85 βαθμούς κελσίου.

Είναι το μοντέλο Υ ,. η εγγύηση ισχύει στην Ελλάδα?

Θέλει αλλαγή μητρικής πλακέτας?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στην samsung στην Αθήνα, και μου είπαν, αφού έδωσα το ΙΜΕΙ, oτι η συσκευή είναι από Γερμανία, Και ισχύει η εγγύηση 2 χρόνια.

Τους είπα, ότι ανεβάζει θερμοκρασία, Δεν έδειξαν να το πιστεύουν, μου είπαν να μην εμπιστεύεσαι αυτές τις εφαρμογές,, cpu temp,, ότι η συσκευή ζεσταίνεται φυσιολογικά,. Και τους είπα να την στείλω για έλεγχο στην smartech.

Na έχει κολλήσει κάποια εφαρμογή;

Θα κατεβάσω το wakelock, για να ελέγξω τις εφαρμογές, μήπως έχει κολλήσει κάποια.

Κάποια γνώμη;

 

Παλιά ένα note 4, τα ίδια έκανε, ζεσταίνονταν, και έκαψε την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

To note edge είναι ίδιο ουσιαστικά με το 4.το Edge που έχω εγώ δε νομίζω να ζεσταίνεται ιδιαίτερα. Βέβαια η μπαταρία είναι τραγική. Έχω 3 μπαταρίες για να βγάζω τη μέρα. Επίσης μου χάλασε η μητρική πριν 8 μήνες περίπου και έγινε αντικατάσταση ευτυχώς μολις πριν τελειώσει η εγγύηση.

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το note 4, note edge, ζεσταίνονται. Αυτό οφείλεται στο επεξεργαστή snapdragon 805;;;;;;

Σε κακή κατασκευή;;;;

Μπορεί να γίνει κάτι, για το ζεσταμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ξαναγράψω για το ίδιο θέμα.

Το κινητό ζεσταίνεται, η θερμοκρασία φθάνει μέχρι 80 βαθμούς κελσίου.

Ακόμα και αν η εφαρμογή cpu, δείχνει λάθος, ας πούμε 10 βαθμούς, πάλι 70 βαθμούς είναι πολύ υψηλή θερμοκρασία.

Έχει κάποιος να μου υποδείξει, τι να κάνω;

(Θα τηλεφωνήσω ξανά στην Αθήνα, στην Samsung, να δούμε τι θα μου πει.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι περιμένεις να ακούσεις. Οι πιθανές απαντήσεις που μπορούν να σου δωθουν είναι δυο:

1. Πιθανόν να έχει πρόβλημα και να το στείλεις στην αντιπροσωπεία.

2. Δεν έχει κανένα πρόβλημα είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεται.

 

Ακόμα και εάν κάποιος σου δώσει τη δεύτερη απάντηση από τη στιγμή που πιστεύεις ότι η θερμοκρασία είναι υψηλή και βλάπτει το κινητό αυτό θα σε καθησυχάσει και δε θα ξαναασχοληθεις; επειδή θα στο πει κάποιος άγνωστος σε ένα forum?

 

Ότι απάντηση και να πάρεις το μόνο που μπορεί να σε καθησυχάσει είναι να το πας στην αντιπροσωπεία και να σου απαντήσει επίσημα εάν έχει πρόβλημα ή όχι.

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ξαναγράψω για το ίδιο θέμα.

Το κινητό ζεσταίνεται, η θερμοκρασία φθάνει μέχρι 80 βαθμούς κελσίου.

Ακόμα και αν η εφαρμογή cpu, δείχνει λάθος, ας πούμε 10 βαθμούς, πάλι 70 βαθμούς είναι πολύ υψηλή θερμοκρασία.

Έχει κάποιος να μου υποδείξει, τι να κάνω;

(Θα τηλεφωνήσω ξανά στην Αθήνα, στην Samsung, να δούμε τι θα μου πει.)

 

Απο εκει που το πηρες ποσο καιρο το δουλευε ;Και εαν το εχει καιρο , Εχει αλλαξει ποτε μπαταρια

Καταρχην μπορεις να κανεις φορματ το κινητο ;

Μπορεις μετα το φορματ να μου πεις τι εφαρμογες εχει με το σεταρισμα που θα κανεις χωρις να βαλεις καποια δικη σου εφαρμογη μεσα ;

 

Edit

Μερικοι φορουμιτες ποιο πανω αναφερουν οτι ανεβαζει θερμοκρασιες .Μπορειτε οσοι αναφερατε το προβλημα να κατεβασετε απο το google play το προγραμμα AIDA 64 να δω κατι που θελω και να σας πω τι θα κανετε.Κατα πασα πιθανοτητα εχουν θεμα οι core του κερνελ..Οσοι το κατεβασετε να πατε στο μενου της εφαρμογης aida64/cpu και να ανεβασετε ενα screenshot να δουμε τι γραφει..

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το κινητό το αγόρασα, πριν ένα μήνα Καινούργιο, από το amazon.de.

Έχω δύο εφαρμογές cpu temp, αυτήν την στιγμή, δείχνουν 53, 55 βαθμούς κελσίου.

Λογικά δεν γίνεται, να είναι λάθος, και οι δύο εφαρμογές,,, συνήθως διαφέρουν 5 βαθμούς,,,, και η θερμοκρασία της cpu, έφτασε το μεγαλύτερο μέχρι 90 βαθμούς...( σκαρφάλωσε).

Όταν το πήρα, πρώτα εγκατάσταση την cpu temp, και μετά τις εφαρμογές από το play store,,, Και ζεστάθηκε από την αρχή,,, το εψυχα με ένα ανεμιστήρα.

Πριν χρόνια είχα το note 4, το οποίο ζεστάθηκε, και έκαψε την οθόνη, για αυτό έχω αυτή την ευαισθησία, για την θερμοκρασία, και μου άλλαξαν την οθόνη στο smartech, εντός εγγύησης, και πάλι ζεσταίνονταν, και το έδωσα τσάμπα σε έναν γνωστό μου.

Το AIDA64, το έχω κατεβάσει στο κινητό. Τι θέλεις να δεις; , και αν μπορέσω να ανεβάσω screen.. στιγμιότυπο οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα φωτογραφίες το aida64/cpu και το wakelock,,, όπου σήμερα έχει για τους χάρτες. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τις φωτογραφίες.

Το κινητό ήταν με 35 βαθμούς, δεν το χρησιμοποιούσα εκείνη την στιγμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://mega.nz/#!YJ1GTC4L!7EwMVOb3zh6JQg7inOB79xXsVcvygX2RUB483SZ0OBA

https://mega.nz/#!VYtGgKRR!GhFrsAVHXimYxVBSjchLfu0fcPb0aCxP7xk7vF3cKIY

https://mega.nz/#!tdMFxTKK!nynEqVdEoK1Xbe3yca7Y1ikZN25qbFfHs3C0iQkpCZw

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.Εσυ οταν πιανεις το κινητο ειναι ζεστο η το γραφουν απλα τα προγραμματα ?
Link to comment
Share on other sites

Αν το ζορισω το κινητό, ζεστή η οθόνη, συγκεκριμένα το βάζω στο αυτί, και πραγματικά καιει.

Αυτό που γράφει, 3 core sleeping

4 core sleeping, τι σημαίνει;

Πρέπει να το πω, στην samsung στην Αθήνα, όταν τηλεφωνήσω;

Αν το ζορισω, διαφορετικά δείχνει μια θερμοκρασία 50~60 βαθμούς, σε νορμάλ χρήση ,, διάβασμα site.

Από την Αθήνα, πριν μέρες, μου είπανε, μην εμπιστεύεσαι αυτές τις εφαρμογές..

και από ότι ξέρω, τα samsung κινητά, ζεσταίνονται,,, μου το είπε ένας γνωστός μου,,

Link to comment
Share on other sites

Αν το ζορισω το κινητό, ζεστή η οθόνη, συγκεκριμένα το βάζω στο αυτί, και πραγματικά καιει.

Αυτό που γράφει, 3 core sleeping

4 core sleeping, τι σημαίνει;

Πρέπει να το πω, στην samsung στην Αθήνα, όταν τηλεφωνήσω;

Αν το ζορισω, διαφορετικά δείχνει μια θερμοκρασία 50~60 βαθμούς, σε νορμάλ χρήση ,, διάβασμα site.

Από την Αθήνα, πριν μέρες, μου είπανε, μην εμπιστεύεσαι αυτές τις εφαρμογές..

και από ότι ξέρω, τα samsung κινητά, ζεσταίνονται,,, μου το είπε ένας γνωστός μου,,

 

Κατα πασα πιθανοτητα ο interactive governor δεν συνεργαζεται καλα και θα μπορουσαμε να κανουμε αλλαγες αλλα θελει και αλλα πραγματακια να αλλαξω.

Αυτα τα θεματα θα μπορουσαμε να τα λυσουμε εμεις αλλα...

Θα καναμε δοκιμες εαν το ειχες κανει ρουτ με αλλαγη κερνελ αλλα δεν εισαι αλλωστε θα χασεις την εγγυηση.Δεν ειχα διαβασει ποιο πανω οτι το πηρες προσφατα καινουργιο . Κοιτα στις ρυθμισεις /πληροφοριες τηλεφωνου ποια τελευταια επισημη ρομ εχεις .Μετα πηγαινε στο site της sammobile κοιτα εαν εβγαλε καμια επισημη ποιο καινουργια απο αυτη που εχεις εγκατεστημενη να την φλασαρεις με odin.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που κοιτάζω τώρα η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι συνέχεια γύρω στους 80 βαθμούς. Και έχει γίνει αλλαγή μητρικής με ημερομηνία κατασκευής 1/2/2017.

 

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε εκτος εγγυησης καντε ρουτ την συσκευη πηγαινετε στο xda και αλλαξτε κερνελ πιστευω οτι θα διορθωθουν πολλα.Μη καθεστε ετσι με την συσκευη να εχει πολυ ψηλες θερμοκρασιες ειναι κριμα να παιδευεστε χωρις να προσπαθησετε. Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note Edge

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...