Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος το λέει αυτό; αν το τηλ σου δεν κάνει CA και δίνει CA σ'αυτόν τον σταθμό η εταιρεία δεν σημαίνει ότι θα πιάνεις παραπάνω. Τι σχέση έχει η συχνότητα μόνο;

 

Πιστεύω εννοεί ότι το sector έχει max 150mbps (200 mbps αν είναι αναβαθμισμένο) από τα οποία πιάνει μόνο αυτά τα λίγα που βλέπεις.

Άρα το υπόλοιπο είναι κίνηση προς άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάτε το ΣΚ με τα δωρεάν 5GB... Εγώ προσωπικά πολλές φορές σε τέτοιους προσφορές κατεβάζω αρχεία ή ανεβάζω η γενικά χρησιμοποιώ δεδομένα μιας και πάει πολύ πιο γρήγορα από του σπιτιού
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω εννοεί ότι το sector έχει max 150mbps (200 mbps αν είναι αναβαθμισμένο) από τα οποία πιάνει μόνο αυτά τα λίγα που βλέπεις.

Άρα το υπόλοιπο είναι κίνηση προς άλλους.

 

Αυτό είναι εικασία όμως :)

 

Αλλά και να ισχύει, τότε άψογη είναι η ταχύτητα για τόση κίνηση και για ένα δίκτυο που δεν έχει ολοκληρωθεί.

 

Κι εγώ στην επαρχία μέχρι 30+ έχω πιάσει με band 7 (όχι ότι παίζει και πολύ ρόλο η συχνότητα, αλλά κουβέντα να γίνεται). Αλλά η συσκευή μου κάνει 10 + 10 MHz CA σε band 7. Θέλω να πω, υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Αλοίμονο αν τέτοιες ταχύτητες δεν είναι καλές με τόση κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνάτε το ΣΚ με τα δωρεάν 5GB... Εγώ προσωπικά πολλές φορές σε τέτοιους προσφορές κατεβάζω αρχεία ή ανεβάζω η γενικά χρησιμοποιώ δεδομένα μιας και πάει πολύ πιο γρήγορα από του σπιτιού

Σωστός!!! Με έφτιαξες σήμερα!

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι εικασία όμως :)

 

Αλλά και να ισχύει, τότε άψογη είναι η ταχύτητα για τόση κίνηση και για ένα δίκτυο που δεν έχει ολοκληρωθεί.

 

Κι εγώ στην επαρχία μέχρι 30+ έχω πιάσει με band 7 (όχι ότι παίζει και πολύ ρόλο η συχνότητα, αλλά κουβέντα να γίνεται). Αλλά η συσκευή μου κάνει 10 + 10 MHz CA σε band 7. Θέλω να πω, υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Αλοίμονο αν τέτοιες ταχύτητες δεν είναι καλές με τόση κίνηση

Συμφωνώ, ειδικά σε κέντρο αστικής ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι εικασία όμως :)

 

Αλλά και να ισχύει, τότε άψογη είναι η ταχύτητα για τόση κίνηση και για ένα δίκτυο που δεν έχει ολοκληρωθεί.

 

Κι εγώ στην επαρχία μέχρι 30+ έχω πιάσει με band 7 (όχι ότι παίζει και πολύ ρόλο η συχνότητα, αλλά κουβέντα να γίνεται). Αλλά η συσκευή μου κάνει 10 + 10 MHz CA σε band 7. Θέλω να πω, υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Αλοίμονο αν τέτοιες ταχύτητες δεν είναι καλές με τόση κίνηση

 

Δεν ξέρω αν έφταιγε που ήταν Σάββατο και 1 ώρα αργότερα άρχιζε ο τελικός κυπέλλου, όμως άλλα απογεύματα, σε οπτική επαφή με την ίδια κεραία, είχα δει και 85+... Με 2600 πάλι.

 

Φαίνεται και από το Google Streetview. :p

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

No prob. Ναι, σου κάνει 3CA + 64QAM. Το μόντεμ σου νομίζω υποστηρίζει και 256, είναι θέμα προφίλ.

 

Κάνει και 256QΑΜ τελικά η κινέζοπατσαβουρια μουhttp://i.imgur.com/Wv9whLL.jpghttp://i.imgur.com/XyR4Nzo.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην επαρχία μέχρι 30+ έχω πιάσει με band 7 (όχι ότι παίζει και πολύ ρόλο η συχνότητα, αλλά κουβέντα να γίνεται). Αλλά η συσκευή μου κάνει 10 + 10 MHz CA σε band 7. Θέλω να πω, υπάρχουν πολλοί παράγοντες. Αλοίμονο αν τέτοιες ταχύτητες δεν είναι καλές με τόση κίνηση

Έχει και λιγες με 15mhz στο b3, ελάχιστες βέβαια.

Στην Vodafone βλέπω ακόμα λίγες b3 με 10mhz, σχεδόν όλες είναι 15mhz. Δεν έχω ακόμη συναντήσει πουθενά, ούτε στην Αθήνα ούτε στην επαρχία 20mhz στο b3 της Vodafone.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Vodafone είχα πετύχει 20 MHZ bandwidth στην Καρδίτσα, πλατεία Ελευθερίας, σε band 3.

Cosmote δεν έχω συναντήσει πουθενά όπου πήγα 15 MHz σε band 3.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος στο signal guru τι είναι το trans. Mode?

Γυρναει σε Tm3-ol sm από tm2-td σε υψηλή κινηση data.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Κάνει και 256QΑΜ τελικά η κινέζοπατσαβουρια μουhttp://i.imgur.com/Wv9whLL.jpg

 

Σούπερ!

Το μόνο περίεργο που βλέπω είναι υψηλά bit level error rates.

Θεωρητικά έχεις max 200mbps ανά 20mhz component carrier.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωρίζει κάποιος στο signal guru τι είναι το trans. Mode?

Γυρναει σε Tm3-ol sm από tm2-td σε υψηλή κινηση data.

 

Είναι ο τρόπος που χρησιμοποιεί ο σταθμός βάσης τις πολλαπλές κεραίες. Όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έχεις max 200mbps ανά 20mhz component carrier.

Άρα τα ~350mbps που βλέπω συχνά-πυκνά στην Αθήνα λογικά είναι 2CA(3+7) +256qam?

Βέβαια το μόντεμ κάνει και 3ca...αλλά το Max. που έχω πιάσει είναι 391mbps, και ~72mbps στο upload.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Άρα τα 350mbps που βλέπω συχνά-πυκνά στην Αθήνα λογικά είναι 2CA(3+7) +256qam?

Βέβαια το μόντεμ κάνει και 3ca...αλλά το Max. που έχω πιάσει είναι 391mbps, και ~72mbps στο upload.

 

Μπορεί και τα 2. Είσαι rooted πλέον και θα δεις να μας πεις!

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ!

Το μόνο περίεργο που βλέπω είναι υψηλά bit level error rates.

Τι μπορεί να ευθύνεται? Την στιγμή του screenshot ήμουν σε ημιεξωτερικο ισόγειο χώρο.

 

Μπορεί και τα 2. Είσαι rooted πλέον και θα δεις να μας πεις!

Το παρήγορο είναι ότι 100% κάνει 4x4mimo σε 1carrier ομως (για όταν υποστηριχθεί).

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

εμενα το network signal guru δεν δουλευει πλεον (παλια δουλευε). Βγαζει σφαλμα "Cannot get the configurations" και κλεινει η εφαρμογη, ενω εχω ιντερνετ
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και σε εμένα αλλά έχω mediatek cpu

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και σε εμένα αλλά έχω mediatek cpu

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Snapdragon εγώ

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μην παιδεύεστε άδικα οποίος το εγκατέστησε σήμερα για πρώτη φορά το guru δεν θα του δουλέψει, κάνουν server maintenance.

Ξαναδοκίμαστε αύριο.

*Μόνο σε snapdragon soc

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...