Jump to content

Μετα απο xiaomi redmi note 3 pro ...Τι?


kflabouris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,

Αφου εχω παρει ολη την σειρα εξ αρχης,ειμαι ετοιμος για μεταβαση απο redmi note 3 pro σε redmi note 4 3gb 32gb (αφου δεν βλεπω φως για redmi note 4 pro)...

Αξιζει η αλλαγη?Απο θεμα μπαταριας και no bugs ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το Rn3pro...Οποτε δεν θελω να κανω μεταβαση σε κατι που δεν θα ειναι αξιοπιστο σε αυτα τα 2 θεματα.

 

Τι λετε?Θετικα αρνητικα?Καποιος που να εχει δουλεψει αρκετα και τα 2 ποια η γνωμη του?

 

Υ.γ ελεγα να παω σε mi5s plus αλλα το οικονομικο το απαγορευει..Μετα η επομενη επιλογη ειναι redmi pro..Να το προτιμησω απο το redmi note 4?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει η αλλαγή.

Για να πεις ότι κάνεις αναβάθμιση θα πρέπει να πας σε σειρά mi: Mi5, Mi5s αλλά μετά θα χάσεις σε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δουλεψει Note 3, Note 4 και Note 4x, αν ειναι πας στο 4αρη θα πας στο 4X snapdragon και οχι mediatek. Το αν αξιζει η μεταβαση εξαρταται απο το τι θελεις.

 

Σε μπαταρια μονο καλυτερα θα εισαι. Εμενα μου βγαζει εξτρα 2 ωρες sot απο οτι ειχα στο 3. Εχει καλυτερη οθονη (καλυτερα χρωματα, contrast), πιο αξιοπιστο δαχτυλικο, καλυτερη ποιοτητα κατασκευες και οι διαφορες στη καμερα σε χαμηλο φωτισμο ειναι χαωδεις. (εχω ενα μινι συγκριτικο με φωτο και απο τα 3 κινητα)

Redmi Note 3 vs Note 4 vs Note 4x (low light)

 

Απο την αλλη αν παιζεις βαρια παιχνιδια ισως καλυτερα να παραμεινεις στο 3. Οχι οτι τα παει ασχημα αφου απο το note 4 mtk καλυτερα τα παει... αλλα σε σχεση με το 3 ειδα κανα 2 frame drops παραπανω στο asphalt 8. Σε εμπειρια χρησης δεν εχουν διαφορα, εξισου γρηγορα ειναι. Και οπου να ναι θα βγει και nougat.

 

Εισαι σε εκδοση με 800αρα ή χωρις; Μιλας για αγορα Ελλαδα ή Κινα;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δουλεψει Note 3, Note 4 και Note 4x, αν ειναι πας στο 4αρη θα πας στο 4X snapdragon και οχι mediatek. Το αν αξιζει η μεταβαση εξαρταται απο το τι θελεις.

 

Σε μπαταρια μονο καλυτερα θα εισαι. Εμενα μου βγαζει εξτρα 2 ωρες sot απο οτι ειχα στο 3. Εχει καλυτερη οθονη (καλυτερα χρωματα, contrast), πιο αξιοπιστο δαχτυλικο, καλυτερη ποιοτητα κατασκευες και οι διαφορες στη καμερα σε χαμηλο φωτισμο ειναι χαωδης. (εχω ενα μινι συγκριτικο με φωτο και απο τα 3 κινητα)

Redmi Note 3 vs Note 4 vs Note 4x (low light)

 

Απο την αλλη αν παιζεις βαρια παιχνιδια ισως καλυτερα να παραμεινεις στο 3. Οχι οτι τα παει ασχημα αφου απο το note 4 mtk καλυτερα τα παει... αλλα σε σχεση με το 3 ειδα κανα 2 frame drops παραπανω στο asphalt 8. Σε εμπειρια χρησης δεν εχουν διαφορα, εξισου γρηγορα ειναι. Και οπου να ναι θα βγει και nougat.

 

Εισαι σε εκδοση με 800αρα ή χωρις; Μιλας για αγορα Ελλαδα ή Κινα;

 

Για αγορα απο κινα το παω...

Η χρηση που κανω ειναι

50%φωτος

49% fb σερφαρισμα κλπ

1% παιχνιδια

 

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το 3...με πηγε αλλου σε σχεση με 1η και 2η σειρα που ειχα...

Απλα θελω ενα βημα πανω σε καμερα κυριως

Και στο βιντεο έπειδη ο ηχος της εγγραφης ειναι σκετο βουητο..

 

Ε και να κανω μια αλλαγη οπως καθε χρονο

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφιες οπως ειδες και απο τη συγκριση ειναι η μερα με τη νυχτα του Note 4 snapdragon με τα αλλα 2. Δες και μερικα δειγματα που εχω Redmi Note 4X/4 Global samples

 

Στο βιντεο δυστυχως ο ηχος ειναι μια απο τα ιδια. Πεφτει το noise reduction συννεφο και ειναι σαν συμπιεσμενο mp3. Δυστυχως στη σειρα redmi το βιντεο ειναι πολυ παραμελημενο. Τουλαχιστον βρηκα τροπο για 30 καρε σε χαμηλο φωτισμο που στο note 3 δεν δουλευε. Οποτε εστω και ετσι καλυτερα ειναι το βιντεο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24789-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-30-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B5-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF-manual-camera/

 

Απο Κινα εχε υποψιν οτι τα πραγματα ειναι πλεον ζορικα απο αποψη τελωνειων. Μολονοτι το βρισκεις κανα 150αρη απο Κινα, αν τυχον περασει τελωνειο σου ερχεται οσο θα σου ερχοταν και Ελλαδα εν τελει. Εκτος εαν θες 800αρα μπαντα που αυτη τη στιγμη Ελλαδα το βρισκεις μονο απο infoquest στα 249 οποτε εχει διαφορα στη τιμη ακομα και τελωνειο να περασει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφιες οπως ειδες και απο τη συγκριση ειναι η μερα με τη νυχτα του Note 4 snapdragon με τα αλλα 2. Δες και μερικα δειγματα που εχω Redmi Note 4X/4 Global samples

 

Στο βιντεο δυστυχως ο ηχος ειναι μια απο τα ιδια. Πεφτει το noise reduction συννεφο και ειναι σαν συμπιεσμενο mp3. Δυστυχως στη σειρα redmi το βιντεο ειναι πολυ παραμελημενο. Τουλαχιστον βρηκα τροπο για 30 καρε σε χαμηλο φωτισμο που στο note 3 δεν δουλευε. Οποτε εστω και ετσι καλυτερα ειναι το βιντεο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/24789-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF-30-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B5-%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF-manual-camera/

 

Απο Κινα εχε υποψιν οτι τα πραγματα ειναι πλεον ζορικα απο αποψη τελωνειων. Μολονοτι το βρισκεις κανα 150αρη απο Κινα, αν τυχον περασει τελωνειο σου ερχεται οσο θα σου ερχοταν και Ελλαδα εν τελει. Εκτος εαν θες 800αρα μπαντα που αυτη τη στιγμη Ελλαδα το βρισκεις μονο απο infoquest στα 249 οποτε εχει διαφορα στη τιμη ακομα και τελωνειο να περασει.

 

Ναι το γνωριζω για το πως εχουν τα πραγματα...

Σορρυ επειδη δεν καταλαβα,εννοεις στο πρωτο ποστ πως ειναι καλυτερη η καμερα στο 4χ αλλα στο δευτερο σαν να μου λες οτι ειναι καλυτερη στο rn4?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Γραφω 4 snapdragon... Το 4X ειναι ιδια συσκευη με το 4 snapdragon που απλα διαφορερουν στη χωρα που βγηκε.

 

Οποτε το 4X ή 4 snapdragon ή 4 global edition (δηλαδη οποιοδηποτε με snapdragon) εχει καλυτερη καμερα απο 4 mtk και 3. Δες και το αλμπουμ με το συγκριτικο και θα το δεις και μονος σου :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γραφω 4 snapdragon... Το 4X ειναι ιδια συσκευη με το 4 snapdragon που απλα διαφορερουν στη χωρα που βγηκε.

 

Οποτε το 4X ή 4 snapdragon ή 4 global edition (δηλαδη οποιοδηποτε με snapdragon) εχει καλυτερη καμερα απο 4 mtk και 3. Δες και το αλμπουμ με το συγκριτικο και θα το δεις και μονος σου :)

 

Καλησπερα και παλι, σορρυ για την καθυστερηση αλλα το ειχα παρατησει το θεμα μεχρι που μου ηρθε ενα mail απο geek με αυτο εδω

http://m.geekbuying.com/item/Official-Global-ROM-Xiaomi-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone----Black-379043.html?utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_content=&utm_campaign=DMCAH_holiday_20170506

Αν καταλαβα καλα ειπες οτι ειναι "ιδια" το redmi note 4 με το 4χ αρκει να ειναι snapdragon σωστα?

 

Τι λες να το τσιμπησω σε αυτη την τιμη?Εχει κ αλλες διαφορες αποτι με τα 4gb η εκδοση?Απο δικτυα θα ειμαι οκ?Γιατι ειναι πολυ καλη η τιμη του...

Απο geek θα εχουμε θεμα με τελωνειο διοτι εχω καιρο να παρω απο εκει.Εχει επιλογη nlpost?

Edited by kflabouris

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι, σορρυ για την καθυστερηση αλλα το ειχα παρατησει το θεμα μεχρι που μου ηρθε ενα mail απο geek με αυτο εδω

http://m.geekbuying.com/item/Official-Global-ROM-Xiaomi-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone----Black-379043.html?utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_content=&utm_campaign=DMCAH_holiday_20170506

Αν καταλαβα καλα ειπες οτι ειναι "ιδια" το redmi note 4 με το 4χ αρκει να ειναι snapdragon σωστα?

 

Τι λες να το τσιμπησω σε αυτη την τιμη?Εχει κ αλλες διαφορες αποτι με τα 4gb η εκδοση?Απο δικτυα θα ειμαι οκ?Γιατι ειναι πολυ καλη η τιμη του...

Απο geek θα εχουμε θεμα με τελωνειο διοτι εχω καιρο να παρω απο εκει.Εχει επιλογη nlpost?

 

Ναι αν εχουν snapdragon ειναι ιδια, διαφερουν μονο στις μπαντες. Αυτο που μου στειλες δεν εχει 800αρα μπαντα. Προτιμοτερο γενικα ειναι να εχει την 800αρα ωστε να χεις 4g σε περισσοτερα μερη (ειδικα επαρχια χωρις την 800αρα εχεις σοβαρο θεμα).

 

Τελωνειο αν δεν ειναι απο ευρωπαικο, απο που και αν το παρεις το ιδιο ειναι. Ιδιο ρισκο.

 

Η εκδοση με τα 4gb σαν Ram ειναι λιγο περιττη για τα xiaomi μιας και εχουν καπως επιθετικη εκκαθαριση μνημης. Παρτο μονο αν θες τα 64gb ή η διαφορα στη τιμη ειναι μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. και γω μία από τα ίδια. έχω το redmi note pro 3 όπως το παιδι πάνω. σουπερ ευχαριστημένος κυρίως απο μπαταρία. απλα θέλω να κάνω μία μετάβαση πιο πανω σε ποιότητα φωτογραφίας. χωρίς να ξεφύγουμε απο μπάτζετ όμως. τι θα προτείνατε? έλεγα περίπου 250-300€. βασικό η μπαταρία. δε παίζω παιχνίδια εκτός από σκάκι
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το redmi note 4x απο ελλαδα σε καλη τιμη (180)και λεω αν το παρω να το παρω απο εδω για 15€ δεν αξιζει να ρισκαρω το τελωνειο...,λογικα το site θα ειναι καλο,εχουμε αποψη?

Εχει και ελληνικα μου ειπαν,δεν ξερω τι παιζει με την 800αρα βεβαια...

Τι λετε?

https://www.vnp.gr/kinita-tilefona/xiaomi-redmi-note-4x-dual-sim-32gb-en-menu.html

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Στο mygad με εξτρα 10 ευρω το παιρνεις με 800αρα. Κατα τα αλλα το αν αξιζει η μεταβαση μονο εσυ το ξερεις (εχω γραψει παραπανω τι ειναι το καθενα).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...