Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Της περισσότερες φορές απλά το χρεώνουν σαν κινητό 100 ευρώ δλδ 36 ευρώ φόρος

Μακάρι να είναι μόνο 36 ευρώ θα δείξει σε λίγες μέρες.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μέσα απόδειξη ή invoice μου φαίνεται λογικό να χρεωθεί βάσει αυτού.

 

Σωστό αυτό, αν και σε απλοποιημένες διαδικασίες τελωνισμού δεμάτων τα πάντα ξεκινούν από το Declaration του εξαγωγέα.

Πρώτα αυτός είναι παράνομος με ψεύτικη Δήλωση. Πρώτα "κλέβει" αυτός το κράτος του και κατά συνέπεια δεν γίνεται δεκτή η Δήλωση από τις ελεγκτικές Υπηρεσίες της χώρας μας.

 

Κάποιοι μπορεί να έχουν μερικές δεκάδες παραγγελίες σε ένα μήνα. Σε αυτούς ίσως να μην είναι τυχαίο ότι σταματάνε τα πάντα ή σχεδόν τα πάντα.

 

Μεγάλη αλήθεια αλλά δεν αποδεικνύεται

 

Μα ποιος βάζει invoice μέσα; ή τι αξία έχει μια φωτοτυπία από το order list?

@minotavros Μπα δεν έχουν φτάσει μέχρι εκεί. Και αυτό δείχνει ότι πρωτίστως δεν είναι να εισπράξουν, αλλά να σταματήσουν κινητά

 

Κι όμως πρέπει ένα δέμα εφόσον πρόκειται για εμπορική συναλλαγή να έχει σε προφανές σημείο το τιμολόγιο και μάλιστα σφραγισμένο από τις αρχές του κράτους εξαγωγής. Αυτό θα άλλαζε άρδην την όλη διαδικασία εκτελωνισμού ως προς τους χρόνους εξόδου από το τελωνείου αλλά και καλύτερη διαχείριση είσπραξης δασμών και ΦΠΑ χωρίς μαύρα σημεία ......

 

Καλα εκανες, κ εγω αν δεν μου περασουν κατι αναρτησεις για το r/c μου, θα τις στειλω πισω και θα τις παραγγειλω ξανα... αλλα ετσι μια μερα θα αρχισουμε να βλεπουμε... does not ship to greece .....

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

φωτοτυπια μπορει να στην αμφισβητησουν.... μεσα το invoice, αν το ζητησεις το βαζουν.

 

Η φωτοτυπία δεν γίνεται δεκτή σε καμία περίπτωση παρά μόνο θεωρημένη ως COPY με σφραγίδα των ελεγκτικών αρχών της χώρας αποστολής.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Γενικά πάντως να ξέρετε πως εφόσον σε μια εισαγωγή δεν είναι προφανές το κόστος (έλλειψη τιμολογίου-κοντράτου- άλλη σύμβαση επικυρωμένη μεταξύ πωλητή-αγοραστή) τότε ο προσδιορισμός της αξίας γίνεται με άλλες μεθόδους που κρίνει η ελεγκτική αρχή όπως πανομοιότυπα και ομοειδή προιόντα, τιμή μονάδας υπολογιζόμενη αξία , εύλογη αξία :)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως κινητο απο ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-01-2017 08:32 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 02-02-2017 06:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 02-02-2017 10:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 02-02-2017 10:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ειναι ακομα τελωνειο καποιος κανενα νεο που να εχει του βγηκε απο τοτε ?Ποσο ακομα καιρο πρεπει να περιμενω δηλαδη.... ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την εβδομαδα μαλλον

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας τη συσκευασία κινητού που μόλις παρέλαβα, το οποίο δεν έκανε στάση στο τελωνείο, μου κάνει εντύπωση πως παρά το ότι εξωτερικά αναφέρεται ότι πρόκειται για smartphone, εντούτοις την σκαπούλαρε...
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έπιασες το μήνυμα μου μεγάλε...οκ αστο δεν πειράζει!

 

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια χαρά το έπιασα το νόημα, αλλά εσύ μάλλον δεν σκέφτηκες αυτό που έγραψες...

 

σε ξαναρωτώ λοιπόν, αφού λες ότι τα ΕΛΤΑ δείχνουν συνειδητά "προτίμηση" στα Xiaomi για το τελωνείο...

 

...πώς τα ξεδιαλέγουν τα συγκεκριμένα, από όλα τα άλλα πακέτα που θα μπορούσαν να είναι τηλέφωνα;

 

ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω...

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παλιότερα πριν τον Νοέμβριο δεν πέρναγε τίποτα. Τώρα γίνεται χαμός. Παρήγγειλε παιδί mi max 4gb 128gb στα 240 και αν περάσει τελωνείο θα πάει 320 κοντά. Τον προειδοποίησα ότι μπορεί να περάσει αλλα είπε να το ρισκάρει. Σε 3 4 μέρες που έρχεται θα σας πω τι έγινε.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Αμα δεν ήταν Xiaomi θα διέτρεχε μικρότερο κίνδυνο, σωστά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χεσ... ε μέσα... Η τελονειο της Θεσσαλονίκης θερίζει η είμαι πολύ άτυχος

Το κουφό είναι ότι έχω πάρει άπειρα κινητά μέχρι τώρα (όχι για μένα) και μόνο δύο πέρασαν και μικρό χαζομάρες που παίρνω σχεδόν πάντα περνάνε, ευτυχώς της περισσότερες φορές απλά βάζουν 3 ευρώ (και τα πλυροονω)

 

Για άλλη μια φορά...παραλείπετε τα πιο σημαντικά στοιχεία

 

- με ποιό ταχυδρομείο σας είχε σταλεί το δέμα

- (εφόσον παραλάβατε) πώς είχε δηλωθεί (περιεχόμενο, τιμή)

 

αν ο ένας λέει απλώς ότι του έχουν περάσει τα πάντα, ο άλλος λέει ότι του σταματούν πακέτα, αλλά κανείς δεν αναφέρει συγκεκριμένα στοιχεία, απλώς χάνουμε το χρόνο μας και δεν βοηθούμε στην εξαγωγή κατά το δυνατόν αξιόπιστων συμπερασμάτων.

Link to comment
Share on other sites

αν ο ένας λέει απλώς ότι του έχουν περάσει τα πάντα, ο άλλος λέει ότι του σταματούν πακέτα, αλλά κανείς δεν αναφέρει συγκεκριμένα στοιχεία, απλώς χάνουμε το χρόνο μας και δεν βοηθούμε στην εξαγωγή κατά το δυνατόν αξιόπιστων συμπερασμάτων.

 

Δε νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις αξιόπιστα συμπεράσματα, όταν θα δεις 10, 20 ποστ, την στιγμή που οι παραγγελίες είναι χιλιάδες και σίγουρα δεν είναι όλοι όσοι αγοράζουν εδώ μέσα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει μπει υεδ μαρτιο??εχουμε κανα νεο??

Περιμενω απο τις 9/3 εκφορτωση

Και 16/3 ems

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

αρα με λιγα λογια τελος οι αγορες?τουλαχιστον στα κινητα?

 

απ οτι βλεπω ενα 90% των κινητων περνανε τελωνειο

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας τη συσκευασία κινητού που μόλις παρέλαβα, το οποίο δεν έκανε στάση στο τελωνείο, μου κάνει εντύπωση πως παρά το ότι εξωτερικά αναφέρεται ότι πρόκειται για smartphone, εντούτοις την σκαπούλαρε...

 

Με τι σου ήρθε;

Link to comment
Share on other sites

αρα με λιγα λογια τελος οι αγορες?τουλαχιστον στα κινητα?

 

απ οτι βλεπω ενα 90% των κινητων περνανε τελωνειο

Τέλος για να έχεις την ψυχική σου ηρεμία.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω πλεον ελλατωσει κατα πολυ (90%..) της αγορες μου,για κινητα παντα γραφω.......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

αρα με λιγα λογια τελος οι αγορες?τουλαχιστον στα κινητα?

 

απ οτι βλεπω ενα 90% των κινητων περνανε τελωνειο

 

Με βάση ποια στοιχεία έβγαλες το ποσοστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Με βάση ποια στοιχεία έβγαλες το ποσοστό αυτό;

Προφανως με αυτα που διαβαζει εδω,και τις δικες μας εμπειριες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εάν διάβαζε, ακόμη και τα σημερινά posts, θα έπρεπε να είχε διαβάσει εκείνο του Στράτου (#3509) στην προηγούμενη σελίδα.
Link to comment
Share on other sites

Εάν διάβαζε, ακόμη και τα σημερινά posts, θα έπρεπε να είχε διαβάσει εκείνο του Στράτου (#3509) στην προηγούμενη σελίδα.

Φιλε μου,σε προσωπικο επιπεδο παντα,τον τελευταιο μηνα μου εχουν κρατηση 18 πακετα με κινητα,τι να γραψω τωρα.

Για αυτο και εγραψα ..........με αυτα που διαβαζει εδω,και τις δικες μας εμπειριες............

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και τα 18 δικά σου, είναι αδύνατον να συγκριθούν με τα χιλιάδες δέματα που εισάγονται κάθε μέρα στη χώρα.

Σίγουρα, δεν μπορεί να πει κανείς με βεβαιότητα, αφού δεν υπάρχουν στατιστικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Mod, μηπως μετα τις τελευταιες εξελίξεις στο θεμα τελωνειο, θα πρεπει να μετακινήσετε το παρον θεμα απο την κατηγορια chat and ... Fun, στην κατηγορια chat Kai .....Klama ? :rolleyes:
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi cam <30€

Gearbest, NL Post

 

2017-03-19 11:11 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-03-19 09:59 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-03-19 07:56 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-03-12 14:23 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-03-17 12:10

2017-03-14 23:23 The item has arrived in the country of destination

2017-03-13 08:17 The item is on transport to the country of destination

2017-03-12 14:23 The item is at the PostNL sorting center

2017-03-10 02:43 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Αντιστάσεις τσιγάρου από fasttech μέσω NL post αξίας 27€ ήρθαν σε 11 μέρες και χωρίς τελωνείο.

 

 

Υ.γ.

Τελωνειακός μου πε σε.τηλεφωνο ότι "κυνηγάμε κυρίως κινητά πλέον"

Ο καθένας ότι κατάλαβε...

Εγώ θεωρώ ότι έχει μπεί δάχτυλος από εταιρεία (μην πω εταιρείες).

Και εννοείται ότι το κάθε κινητό που περνάει τελωνείο κάνει πολλούς να αγοράζουν από Ελλάδα.

Και προσοχή τι λέμε γιατί μας παρακολουθούν διάφοροι εδώ.

Όσο για τις συνομωσίες τις και καλά,όχι το κράτος δε θα πάρει πολλά έσοδα.Υπαρχουν άλλου πηγές,αν περίμενε από τα κινητά βράσε όριζα.Αρα κάποιος άλλος έχει άμεσο συμφέρον.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-03-2017 18:22 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 07-03-2017 23:02 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2017 14:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 13-03-2017 15:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Θα βγεί μέσα στο μήνα πως το βλέπετε?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-03-2017 18:22 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 07-03-2017 23:02 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2017 14:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 13-03-2017 15:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Θα βγεί μέσα στο μήνα πως το βλέπετε?

 

Απλό ταχυδρομείο;

 

Κ. Mod, μηπως μετα τις τελευταιες εξελίξεις στο θεμα τελωνειο, θα πρεπει να μετακινήσετε το παρον θεμα απο την κατηγορια chat and ... Fun, στην κατηγορια chat Kai .....Klama ? :rolleyes:

 

Στείλε τις προτάσεις σου στην ομάδα διαχείρισης :happy:

Link to comment
Share on other sites

Κ. Mod, μηπως μετα τις τελευταιες εξελίξεις στο θεμα τελωνειο, θα πρεπει να μετακινήσετε το παρον θεμα απο την κατηγορια chat and ... Fun, στην κατηγορια chat Kai .....Klama ? :rolleyes:

 

Θα εξετάσουμε το αίτημα σου και θα σε ενημερώσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

16 ειχε κλείσιμο απο αεροδρομιο ems σημερα στις 6 μπηκε υεδ και στις 8 κλεισιμο...περιμενω να δω αν θα χει δασμους...καλυμματα αυτοκινητου 78 ευρω...αρα με ems εκτελωνιζουν και πιο γρηγορα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν μηνύματα επί προσωπικού, σεβαστείτε παρακαλώ τις οδηγίες Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...