Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Πως είσαι σίγουρος ότι δεν θα το σταματήσουν στο τελωνείο;

Από ΗΠΑ κινητά τα ψαχνουν

 

Έχει προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ok,εγώ μάλλον δεν θα είχα πληρώσει γιατί πληρωσα στα ΕΛΤΑ τον εκτελωνισμο

 

Αν θυμάμαι καλά, εσύ επέλεξες να έρθει με courier το δέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Απο διαφορα post εχω καταλαβει οτι εαν ερθει με nederland post υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην περασει τελωνειο.Τα λεω καλα? Και κατι αλλο μπορει να με πει καποιος εαν εχει αγορασει απο vickmall η και απο αλλο site με τριγωνικη αποστολη. eu shipping method να μας πει με σιγουρια αν περασε τελωνειο?Ενδιαφερομαι για ακριβο κινητο για αυτο ρωταω μην μας κοστισει ο κουκος αηδονι

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Απο διαφορα post εχω καταλαβει οτι εαν ερθει με nederland post υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μην περασει τελωνειο.Τα λεω καλα?

 

Τις ίδιες πιθανότητες με όλες τις άλλες έχεις, άσχετα που κάποιοι πιστεύουν ( και αναφέρουν στα βιντεάκια των reviews τους ) ότι δεν περνάνε 100%.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Έχει προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν θυμάμαι καλά, εσύ επέλεξες να έρθει με courier το δέμα σου.

 

Καμμιά σχέση,είναι προγενέστερη η παραγγελια από ΗΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Να σας δώσω και κάτι ευχάριστο, d1ee4ebed800ecad1b557a6c662dc266.jpg

 

Κινητό από banggood, πέρασε κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα δέμα που ήρθε από Κίνα (οθόνη κινητού) και τα ΕΛΤΑ πάλι το χρέωσαν στα €3 και πάλι μου είπαν ότι απλώς πληρώνων το "τέλος παρουσίασης στο τελωνείο".

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα ξέρω αν περάσει τελωνείο ή όχι? Ένα xiaomi media player έχω για Β. Ελλάδα!

 

Destination Country - Tracking Consuming: 1912 ms

2017-03-06 02:30

 

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-03-05 22:33

 

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-03-01 04:58

 

SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

Origin Country - Tracking Consuming: 2215 ms

2017-03-05 09:56

 

Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2017-03-01 04:58

 

Despatched to overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 50 ημέρες έκανε σε μένα να φτάσει μια θήκη για κινητό τηλέφωνο αφού είχε καθίσει και περίμενε στο τελωνείο. Φίλος που αγόρασε ένα xiaomi κινητό απο banggood πέρασε από τελωνείο και του χρεώσανε τα ΕΛΤΑ 48 ευρώ. Η δικιά μου ερώτηση είναι η εξής: Πως τα ΕΛΤΑ εκτελωνίζουν τα εισαγόμενα προϊόντα χωρίς να λάβουν πρώτα ηλεκτρονικά https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/ την εξουσιοδότηση από το φυσικό πρόσωπο που έχει αγοράσει τα προϊόντα από τρίτες χώρες ; Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Και αν επιτρέπεται μπορεί να μου ποστάρει ακριβώς την σχετική νομοθεσία που το προβλέπει ; Ευχαριστώ πολύ !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απ οτι καταλαβα τα πραγματα ειναι ποιο σφιχτα για την βορεια Ελλαδα. Τα περισσοτερα που βλεπω εδω χτυπανε στην ΥΕΔ Θεσνίκης. Αρα να υποθεσουμε οτι απο Αθήνα περνανε....σε μεγάλο ποσοστο. Τουλαχιστον τωρα τελευταια καποιων φιλων κινητα περασαν απο ΥΕΔ Θεσνικης καθως ειμαστε Βορεια Ελλαδα. Εμενα μου μπηκε δεματακι των 2 ευρω με τεχνητα ψαρακια δολωματα στην ΥΕΔ αλλα το διωξανε ελευθερο. Επισης μου ειχε μπει παλιοτερα ενας φορτιστης για μπαταρίες ΑΑ ΑΑΑ 18650...και καποια ακομη ειδη, και μου ήρθε 25 ευρω τελωνειο ενω εκανε 20 ευρω το πακετο...γιατι περνουν την εδω τιμή απο τα σκτρουτζομαγαζα και οχι την πραγματικη.....Μου ειπε καποιος οτι μπορω να βαλω διευθυνση πχ Αττικης η Νοτιας Ελλαδας και μετα οταν φτασει το δεμα στο ταχυδρομειο εκει να ζητήσω ανακατευθυνση στην πολη μου στην Βορεια Ελλαδα για να αποφύγουμε την ΥΕΔ Θεσ/νικης το εχει κανει κανεις ????
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα που πήρα στο ********

Εκτός που ήταν αγενής ο υπάλληλος και που με έστειλε σε άλλο τηλέφωνό μου είπε:"ξέρω τι έχεις παραγγείλει,κινητό σίγουρα που γράφει πάνω ως δώρο και σε απλό δέμα"

Ισχυρίστηκε ότι αν δεν ήταν απλό γράμμα δε θα πέρναγε τελωνείο.

Τι φάση?

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση προσωπικών στοιχείων
oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν 50 ημέρες έκανε σε μένα να φτάσει μια θήκη για κινητό τηλέφωνο αφού είχε καθίσει και περίμενε στο τελωνείο. Φίλος που αγόρασε ένα xiaomi κινητό απο banggood πέρασε από τελωνείο και του χρεώσανε τα ΕΛΤΑ 48 ευρώ. Η δικιά μου ερώτηση είναι η εξής: Πως τα ΕΛΤΑ εκτελωνίζουν τα εισαγόμενα προϊόντα χωρίς να λάβουν πρώτα ηλεκτρονικά https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/ την εξουσιοδότηση από το φυσικό πρόσωπο που έχει αγοράσει τα προϊόντα από τρίτες χώρες ; Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Και αν επιτρέπεται μπορεί να μου ποστάρει ακριβώς την σχετική νομοθεσία που το προβλέπει ; Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Η ηλεκτρονική εξουσιοδότηση χορηγείται από τον ενδιαφερόμενο στον εκτελωνιστή για να μπορεί αυτός να διενεργεί τις απαραίτητες τελωνειακές πράξεις για λογαριασμό του, όπως πχ γίνεται για το δέμα που διακινείται με courier και εκτελωνίζεται από ιδιώτη εκτελωνιστή της courier.

 

Στην περίπτωση των δεμάτων που διακινούνται με τα ΕΛΤΑ, η διαδικασία είναι απλουστευμένη και για το δέμα που εισάγεται στο τελωνείο (στις αντίστοιχες ΥΕΔ των ΕΛΤΑ υπηρετούν τελωνειακοί υπάλληλοι του Υπ. Οικονομικών) τη γραφειοκρατική διαδικασία του εκτελωνιστή αναλαμβάνουν οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ για για το λόγο αυτό ο παραλήπτης χρεώνεται με ένα ή και περισσότερα τέλη των ΕΛΤΑ, όπως πχ α) το "τέλος εκτελωνισμού" 8€ για τα αντικείμενα για τα οποία εκδόθηκε τελωνειακή διασάφηση, ακόμη και ατελής, β) το "τέλος διαχείρισης δασμών" 4€ όταν η διασάφηση προβλέπει απόδοση δασμών ή φόρων, γ) το "τέλος αναθεώρησης δασμών" όταν ο παραλήπτης επιθυμεί την αναθεώρηση των δασμών.

 

Αυτά έχουν εγκριθεί από την ΕΕΤΤ όπως αναφέρεται στο από 21/7/2011 δελτίο τύπου.

Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Άλλο ένα δέμα που ήρθε από Κίνα (οθόνη κινητού) και τα ΕΛΤΑ πάλι το χρέωσαν στα €3 και πάλι μου είπαν ότι απλώς πληρώνων το "τέλος παρουσίασης στο τελωνείο".

 

Το τέλος αυτό δεν έχει κριθει παρανομο;

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω, αλλά η διαδικασία μετά είναι να σου ακυρώσει το δελτίο, να το πάρεις την επόμενη μέρα και να ανοιχτεί μπροστά σου μαζί τους να δουν εάν υπάρχει παραστατικό μέσα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος αυτό δεν έχει κριθει παρανομο;

 

Για να είμαστε ακριβείς, η ΕΕΤΤ, λέει στο από 21/7/2011 δελτίο τύπου λέει ότι "τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες" και "κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν".

 

Στα 6 σχεδόν χρόνια, όμως, που πέρασαν από τότε, κανένας υπουργός από όσους πέρασαν από όλες τις κυβερνήσεις που άλλαξαν δεν έκανε αποδεκτή την εισήγηση αυτή.

 

Για ενημέρωση, παραθέτω τη σχετική παράγραφο.

 

Κατόπιν καταγγελιών καταναλωτών σχετικά με την επιβολή από τα ΕΛΤΑ "τέλους παρουσίασης στο τελωνείο" στα "τελωνειακώς ελεύθερα" ταχυδρομικά αντικείμενα, η ΕΕΤΤ διερεύνησε τη νομιμότητα του εν λόγω τέλους κατά τον εκτελωνισμό των εισερχόμενων ταχυδρομικών αντικειμένων από χώρες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τα οριζόμενα στις σχετικές διατάξεις της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Σύμβασης και του εθνικού κανονιστικού πλαισίου. Ως αποτέλεσμα, έκρινε ότι τα ΕΛΤΑ δεν θα έπρεπε να επιβάλουν το συγκεκριμένο τέλος στους χρήστες. Σύμφωνα με το Ν. 3185/03, η ΕΕΤΤ κατέθεσε σχετική εισήγηση στον Υπουργό Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων για την επιβολή κύρωσης στα ΕΛΤΑ και σύστασης όπως εντός 2 μηνών προβούν στον επαναπροσδιορισμό των τελών που επιβάλλουν, κατά τρόπον ώστε να καθίσταται σαφής η νομική βάση επιβολής τους και να μην προκαλείται σύγχυση στον τελικό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία δε λέει να το καταργήσουν, αλλά να το αιτιολογήσουν καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Όποια ερμηνεία και να δώσουμε, σε καμία περίπτωση δεν είναι παράνομο το "τέλος παρουσίασης" όπως υποστηρίζουν κάποια μέλη, βασιζόμενα σ' αυτή την τελευταία παράγραφο του δελτίου τύπου.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν λέμε ότι "δε θα έπρεπε να πληρώνουμε εμείς το χρέος των τραπεζών" ή ότι "δε θα έπρεπε να κουρευονται τα ταμεια", δικαιολογειται να γίνονται όλα τα παραπάνω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όποια ερμηνεία και να δώσουμε, σε καμία περίπτωση δεν είναι παράνομο το "τέλος παρουσίασης" όπως υποστηρίζουν κάποια μέλη, βασιζόμενα σ' αυτή την τελευταία παράγραφο του δελτίου τύπου.

...και το 12άρι που κοπανάνε σε δέματα των 20€;Πόσο % επιβάρυνση βγαίνει;μαζί με 24% ΦΠΑ 16,8€;Δηλαδή, 84% καπέλο;

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

...και το 12άρι που κοπανάνε σε δέματα των 20€;Πόσο % επιβάρυνση βγαίνει;μαζί με 24% ΦΠΑ 16,8€;Δηλαδή, 84% καπέλο;

 

Κατ' αρχάς, είναι άσχετη η ερώτησή σου με το τέλος των 3€ που συζητάμε.

 

Σε ότι αφορά στα δύο τέλη (8+4=) 12€ που αναφέρεις πρέπει να λάβεις υπόψη ότι αυτά χρεώνονται α) μόνο στα δέματα που μπαίνουν στο τελωνείο και όχι σ' εκείνα που δεν μπαίνουν και β) είναι τα ίδια ανεξάρτητα από την αξία CIF κάθε δέματος. Έτσι συγκρίνεις τη διαφορά μεταξύ του να εκτελωνίσει ένα δέμα ο ιδιώτης εκτελωνιστής (πχ στην περίπτωση courier) και οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ.

 

Διευκρινίζω ότι ΔΕΝ παίρνω θέση υπέρ των ΕΛΤΑ, αλλά πως πρέπει να βλέπουμε αντικειμενικά το θέμα και, ειδικά, με την προϋπόθεση ότι όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες πρέπει να είμαστε έτοιμοι ότι θα πληρώσουμε έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, είναι άσχετη η ερώτησή σου με το τέλος των 3€ που συζητάμε.

 

Σε ότι αφορά στα δύο τέλη (8+4=) 12€ που αναφέρεις πρέπει να λάβεις υπόψη ότι αυτά χρεώνονται α) μόνο στα δέματα που μπαίνουν στο τελωνείο και όχι σ' εκείνα που δεν μπαίνουν και β) είναι τα ίδια ανεξάρτητα από την αξία CIF κάθε δέματος. Έτσι συγκρίνεις τη διαφορά μεταξύ του να εκτελωνίσει ένα δέμα ο ιδιώτης εκτελωνιστής (πχ στην περίπτωση courier) και οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ.

 

Διευκρινίζω ότι ΔΕΝ παίρνω θέση υπέρ των ΕΛΤΑ, αλλά πως πρέπει να βλέπουμε αντικειμενικά το θέμα και, ειδικά, με την προϋπόθεση ότι όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες πρέπει να είμαστε έτοιμοι ότι θα πληρώσουμε έξοδα εκτελωνισμού.

...και το 84% επιβάρυνση για δέμα των 20€,ειναι λογικό;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όποια ερμηνεία και να δώσουμε, σε καμία περίπτωση δεν είναι παράνομο το "τέλος παρουσίασης" όπως υποστηρίζουν κάποια μέλη, βασιζόμενα σ' αυτή την τελευταία παράγραφο του δελτίου τύπου.

 

Εδώ κάνεις λάθος.

Έλεγξε τη νομιμότητα η ΕΕΤΤ και έκρινε ότι δεν πρέπει να επιβάλεται.

Δεν ζητάς κυρώσεις αν είναι νόμιμο.

Το ότι οι υπουργοί δεν επιβάλλουν κυρώσεις για άλλους λόγους, δε δικαιολογούν την παρανομία.

Απλά και η ΕΕΤΤ ανοίγει παράθυρο νομιμοποίησης του αν αιτιολογηθεί διαφορετικά.

Μέχρι να γίνει αυτό όμως το 3άρι είναι παράνομο για τα ατελώς αγαθά.

Όπως επίσης παρανομούν όταν δε δέχονται αποδείξεις πληρωμής και κοστολογούν αυθαίρετα.

Τα 12 ευρώ στα αγαθά πέραν της ατέλειας βέβαια είναι νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρωτάς ή τα ΕΛΤΑ;

Αφού εσύ απαντάς,εσένα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίζω ότι ΔΕΝ παίρνω θέση υπέρ των ΕΛΤΑ, αλλά πως πρέπει να βλέπουμε αντικειμενικά το θέμα και, ειδικά, με την προϋπόθεση ότι όταν αγοράζουμε από τρίτες χώρες πρέπει να είμαστε έτοιμοι ότι θα πληρώσουμε έξοδα εκτελωνισμού.

Πλάκα κάνεις; όπου χρέωση, πρώτος τη βγάζεις λάδι. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, αλλά είναι σα να απαντάει bot πια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...