Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτο με τις φουσκωμενες μπαταριες περιεργο,θα αξιζε να βρουμε που οφειλεται αν υποθεσουμε οτι δεν προκειται για ελαττωματικη παρτιδα.

 

Εμενα ας πουμε 2 μπαταριες σε καθημερινη φορτιση απο τοτε που βγηκε το coolpad (2+ χρονια) δεν φουσκωσαν ποτε ουτε επεσε καθολου η αποδοση τους.

 

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η υγρασια της περιοχης που μενει ο καθενας

 

Περισσότερη υγρασία από εμένα αποκλείεται να έχει κάποιος και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

αυτο με τις φουσκωμενες μπαταριες περιεργο,θα αξιζε να βρουμε που οφειλεται αν υποθεσουμε οτι δεν προκειται για ελαττωματικη παρτιδα.

 

Εμενα ας πουμε 2 μπαταριες σε καθημερινη φορτιση απο τοτε που βγηκε το coolpad (2+ χρονια) δεν φουσκωσαν ποτε ουτε επεσε καθολου η αποδοση τους.

 

Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι η υγρασια της περιοχης που μενει ο καθενας

 

Αυτό που λες, φίλε Αζούλι, παίζει να είναι πολύ εύστοχο. Εγώ μένω σε νησί και μου έχουν φουσκώσει συνολικά γύρω στις 5 μπαταρίες, αν δεν κάνω λάθος. Τελευταία, είμαι με μια Nohon, αγορασμένη από Banggood, την οποία την χρησιμοποιώ από αρχές Οκτωβρίου και δεν έχει δείξει τέτοια σημάδια φουσκώματος. Συνήθως στους 3-4 μήνες ξεκινούσε η μπαταρία να σπρώχνει ελάχιστα το καπάκι, οπότε το καταλάβαινα αμέσως. Μήπως ο λόγος που δε μου έχει φουσκώσει και η Nohon είναι γιατί τα επίπεδα υγρασίας του σπιτιού είναι σχετικά πεσμένα μιας και φέτος δουλεύω πολύ περισσότερο το καλοριφέρ σε σχέση με πέρυσι;; Από την άλλη, βέβαια, μου έχουν φουσκώσει και το καλοκαίρι (και πολύ πιο σύντομα από 4 μήνες μάλιστα), παρόλο που τα επίπεδα της υγρασίας είναι πολύ χαμηλότερα εκείνη την εποχή... Και, αν είναι έτσι, γιατί η μπαταρία του iPod που έχω, μετά από 6 χρόνια δεν έχει δείξει καμία τέτοια διάθεση φουσκώματος; Και η αλήθεια είναι ότι έχω ένα άγχος, όταν κάποια στιγμή αλλάξω κινητό, μήπως μου φουσκώσει καμία ενσωματωμένη μπαταρία και τρέχω!!

 

(Πώς τα καταφέρνω κάθε φορά και γράφω ολόκληρα κατεβατά...)

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα φορτιστή και κυρίως ποιότητα ρεύματος (θόρυβος - επαγωγικά ρεύματα).

Αν μένετε κοντά σε εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν βιομηχανικό ρεύμα ή γενικά χρησιμοποιούν μηχανές που παράγουν "θόρυβο" χωρίς καλές γειώσεις.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα φορτιστή και κυρίως ποιότητα ρεύματος (θόρυβος - επαγωγικά ρεύματα).

Αν μένετε κοντά σε εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούν βιομηχανικό ρεύμα ή γενικά χρησιμοποιούν μηχανές που παράγουν "θόρυβο" χωρίς καλές γειώσεις.

 

Νομίζω πως ένας καλός τρόπος για να αποφεύγει κάποιος αυτό που αναφέρει ο jpower με τον θόρυβο στο ρεύμα κτλ, είναι σε περίπτωση που δεν βιαζόμαστε να φορτίσουμε το κινητο, να το φορτίσουεμ μέσω USB υπολογιστή και όχι απευθείας από μπρίζα.

Link to comment
Share on other sites

 

μας τρελανες!!!!!

τι αυτονομια ειναι αυτη!!!!!!

με την mm που εβαλες τελευταια?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ένας καλός τρόπος για να αποφεύγει κάποιος αυτό που αναφέρει ο jpower με τον θόρυβο στο ρεύμα κτλ, είναι σε περίπτωση που δεν βιαζόμαστε να φορτίσουμε το κινητο, να το φορτίσουεμ μέσω USB υπολογιστή και όχι απευθείας από μπρίζα.

 

Και όμως... Επειδή μου είχαν φουσκώσει μπαταρίες παλαιότερα, πρόσεχα και το φόρτιζα μονάχα μέσω υπολογιστή, ο οποίος μάλιστα ήταν συνδεδεμένος σε ups!! Και όμως φούσκωσε...

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάνω και μια βόλτα από lp-mm ξανά για αλλαγή.

Ενημερωτικά είμαι ακόμη στην emui 3 minimal (δεν χάθηκαν επαφές κλπ ...... ακόμη :p:lol: )

Βρήκε κανείς πως θα φύγει το widget στην hive?

Link to comment
Share on other sites

Visualizer στην μπάρα. Συμβατός με όλες τις πηγές ήχου.

 

http://s7.postimg.org/rlf2vtqez/Screenshot_20170225_003038.png

screenshot program

 

34% μπαταρια =~ 2 ώρες οθόνη

http://s27.postimg.org/frprcyvmr/Screenshot_20170225_004054.png

uploading pictures

 

(με Spotify σε χρήση με ακουστικά)

 

Android 6

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανείς πως θα φύγει το widget στην hive?

 

Έχει βαθιά ρίζα, χαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παρήγγειλα την μπαταρία μου είπε ότι φούσκωσε επείδη φόρτιζε πολλές ώρες και όντως το φορτίζω πολλές ώρες.αλλά έχει και υγρασία εκεί.

jpower μόλις μου έρθει η μπαταρία φλάσάρω την ρομ σου. μιλάμε ευχαριστω πολύ όλους για την βοήθειά σας .θα τα πούμε τρίτη παραλάμβάνω.

και θα παραγγείλω και την μπαταρία που μου είπες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. εαν κανω dirty flash ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 17.1.5 ΣΕ COOLPAD F1 by Jpower73 θα χασω οτι ρυθμισεις - επαφες κτλ που εχω στην υπαρχουσα MIUI ? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παρήγγειλα την μπαταρία μου είπε ότι φούσκωσε επείδη φόρτιζε πολλές ώρες και όντως το φορτίζω πολλές ώρες.αλλά έχει και υγρασία εκεί.

jpower μόλις μου έρθει η μπαταρία φλάσάρω την ρομ σου. μιλάμε ευχαριστω πολύ όλους για την βοήθειά σας .θα τα πούμε τρίτη παραλάμβάνω.

και θα παραγγείλω και την μπαταρία που μου είπες.

 

Περισσότερο από δύο χρόνια το φορτίζω κάθε βράδυ, όλο το βράδυ !. Δεν είναι από τις ώρες, από την υγρασία η την ποιότητα ρεύματος όπως ποραναφέρθηκε είναι πιθανότατα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. εαν κανω dirty flash ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 17.1.5 ΣΕ COOLPAD F1 by Jpower73 θα χασω οτι ρυθμισεις - επαφες κτλ που εχω στην υπαρχουσα MIUI ? Ευχαριστω.

 

Επαφές όχι, ρυθμίσεις δε νομίζω επίσης, κράτα back up και κάνε το.

Link to comment
Share on other sites

Σε MIUI 8 - 7.1.19 πώς διορθώνουμε στο wifi το "NVRAM WARNING: Err = 0x10" ?

 

Γενικότερα με αυτή τη ρομ έχω ένα θεματάκι με το wifi. Ενώ παίζει καλά, σε κάποιες φάσεις τρώει κολλήματα το wifi και δουλεύει ξανά μόνο μετά από reboot.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή :)

Link to comment
Share on other sites

Σε MIUI 8 - 7.1.19 πώς διορθώνουμε στο wifi το "NVRAM WARNING: Err = 0x10" ?

 

Γενικότερα με αυτή τη ρομ έχω ένα θεματάκι με το wifi. Ενώ παίζει καλά, σε κάποιες φάσεις τρώει κολλήματα το wifi και δουλεύει ξανά μόνο μετά από reboot.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή :)

 

Wifi fixer, διορθώνει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα των αποσυνδέσεων με reset του wifi.

Αν έχεις και άλλο coolpad συνδεδεμένο στο ίδιο wifi, άλλαξε τη macadress στο ένα με το ChameleMac. Μετά, αν θέλεις το ξηλώνεις, δεν κάνει τίποτα άλλο.

Αυτά σε γενικές γραμμές για προβλήματα με το wifi, αποφεύγοντας το φλασάρισμα.

Για το συγκεκριμένο πρόβλημα που αναφέρεις η λύση νομίζω έχει αναφερθεί αρκετές σελίδες πίσω, αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Το Wifi Fixer το χα ξαναβάλει χωρίς αποτέλεσμα.

 

Άλλαξα και mac address με την εφαρμογή που έδωσες. Θα δείξει αν θα σταματήσουν τα κολλήματα.

 

Πάντως το "NVRAM WARNING: Err = 0x10" παραμένει

 

edit: Τελικά λύθηκε το πρόβλημα του NVRAM WARNING με τη λύση που δίνεται στο xda

Edited by avcargo
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα την xosp rom από το xda και μου φαίνεται μια χαρά.

Screenshot_20170225_015843.png

 

Sent from my A310 using Tapatalk

 

δεν έχει θέμα με το δίκτυο που πέφτει;

 

Visualizer στην μπάρα. Συμβατός με όλες τις πηγές ήχου.

 

http://s7.postimg.org/rlf2vtqez/Screenshot_20170225_003038.png

screenshot program

 

34% μπαταρια =~ 2 ώρες οθόνη

http://s27.postimg.org/frprcyvmr/Screenshot_20170225_004054.png

uploading pictures

 

(με Spotify σε χρήση με ακουστικά)

 

Android 6

 

έχει ανέβει πουθενά link για αυτή;

thanks

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτή από την σελίδα του mtkdev, αλλά, αυτή που εχω την έχω πειράξει πολυ. Δεν την εχω ανεβασει..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετα απο ένα update της MUI 6 το κινητό μου δεν ανοίγει αλλά παραμένει κολλημένο στην αρχίκη οθόνη.

Σε recovery mode μου πετάει συνέχεια:

 

E: Can't mount /cache/recovery/command

E: Can't mount /cache/recovery/log

E: Can't open /cache/recovery/log

E: Can't mount /cache/recovery/last_log

E: Can't open /cache/recovery/last_log

 

Προσπαθώ απο χθές να περάσω official rom με τα tools, αλλά το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να συνδέσω το κινητό μου μετα απο 8-10 δευτερόλεπτα αυτό ξεσυνδέεται. Το έχω δοκιμάσει σε windows 7/10. Είμαι για καινούριο;

Edited by gfistikis
διευκρίνιση
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει θέμα με το δίκτυο που πέφτει;

thanks

 

Την έχω 3 μέρες τώρα και θέματα με το δίκτυο δεν έχω συναντήσει.. έχω cosmote και vodafone πάνω δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό..πάντως είναι υπερβολικά γρήγορη σε σχέση με την Miui8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...