Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει βάλει ο Κωτσόβολος σε προσφορά αυτόν εδώ τον αφυγραντήρα της ΤΟΥΟΤΟΜΙ

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/169362-toyotomi-tde22ji

Πήγα να τον δω αλλά μου πρότειναν σαν καλύτερο της Delonghi αυτόν εδώ:

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/113226-delonghi-dnc65

Τους έχετε υπόψη;

 

Μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου με φθηνότερους αφυγραντήρες αξιόπιστους και με 3 χρόνια εγγύηση . Ρίξε μια ματιά στους Inventor . Οι κριτικές στο skroutz είναι πολύ καλές . Το support της εταιρίας επίσης άριστο (προσωπική εμπειρία) .

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα μηνα χρηση του κλιματιστικου Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA 18.000 btu και καταγραφη Kwh επανερχομαι για να ρωτησω αν πιστευεται οτι 475Kwh ειναι νορμαλ σ ενα μηνα, καθημερινη χρηση περιπου 12-15ωρες την ημερα ( κυρια θερμανση )...υπολογιστε οτι ειχαμε και το κρυο.. (Βορεια Ελλαδα πιασαμε -11)..χονδρικα υπολογισα οτι θα καιω 500Kwh το μηνα που σημαινει στο τετραμηνο 2.000kwh ΜΟΝΟ το κλιματιστικο αν υπολογισω και φουρνο-θερμοσιφωνα-πλυντηριο-3 τηλεορασεις πλασμα - 2 υπολογιστες σταθερους και οτι ειναι σε μπριζα και αναμονη ειμαι σιγουρη οτι θα εχω 3.500Kwh το τετραμηνο νοεμβριο-δεκεμβριο-ιανουαριο-φεβρουαριο ....να τονισω οτι τελικα το κλιματιστικο δεν το αφηνω ανοιχτο το βραδυ...οπως μου εχετε προτείνει και σας ευχαριστω ;) γιατι διαβασα οτι πρεπει να κλεινει καποιες ωρες για να επανερχονται τα υγρα του και να ξεκουραζεται , δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο :oops: ...απο θεμα ζεστης δεν εχω παραπονο κανενα και με το -11 λειτουργουσε αψογα το κλιματιστικο στους 25-26 βαθμους...( διαμερισμα ΧΩΡΙΣ μονωση )... δεν χρειαστηκε να βαλω παραπανω βαθμους (φτανει μεχρι 31)....παιδια και παλι θελω τα φωτα σας και τις συμβουλες σας ...Σας Ευχαριστω :) :)
my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Για σου danaiD1 καλο ειναι αρχικα οτι εχεται ζεστη με ενα τοσο σκληρο χειμωνα ειδικα στη Β.Ε.

Η καταναλωση σου κατω απο τισ συνθηκες που επικρατουσαν ειναι λογικη, με τετοια κρυα εχεις κοστος 90-100ε το μηνα χοντρα

Με κανα 2 θερμαντικα των 2kw το καθενα θα ειχεσ απλα 3πλασιο κοστος για την καλυψη του ιδιου χωρου

 

Σε πολλες εφαρμογες τα κλιματιστικα χρειαζεται να ειναι παντα σε λειτουργια για αυτο τα κλιματιστικα ειναι κατασκευασμενα να εργαζονται 24ωρες την ημερα για ολο το χρονο.

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα μηνα χρηση του κλιματιστικου Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA 18.000 btu και καταγραφη Kwh επανερχομαι για να ρωτησω αν πιστευεται οτι 475Kwh ειναι νορμαλ σ ενα μηνα, καθημερινη χρηση περιπου 12-15ωρες την ημερα ( κυρια θερμανση )...υπολογιστε οτι ειχαμε και το κρυο.. (Βορεια Ελλαδα πιασαμε -11)..χονδρικα υπολογισα οτι θα καιω 500Kwh το μηνα που σημαινει στο τετραμηνο 2.000kwh ΜΟΝΟ το κλιματιστικο αν υπολογισω και φουρνο-θερμοσιφωνα-πλυντηριο-3 τηλεορασεις πλασμα - 2 υπολογιστες σταθερους και οτι ειναι σε μπριζα και αναμονη ειμαι σιγουρη οτι θα εχω 3.500Kwh το τετραμηνο νοεμβριο-δεκεμβριο-ιανουαριο-φεβρουαριο ....να τονισω οτι τελικα το κλιματιστικο δεν το αφηνω ανοιχτο το βραδυ...οπως μου εχετε προτείνει και σας ευχαριστω ;) γιατι διαβασα οτι πρεπει να κλεινει καποιες ωρες για να επανερχονται τα υγρα του και να ξεκουραζεται , δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο :oops: ...απο θεμα ζεστης δεν εχω παραπονο κανενα και με το -11 λειτουργουσε αψογα το κλιματιστικο στους 25-26 βαθμους...( διαμερισμα ΧΩΡΙΣ μονωση )... δεν χρειαστηκε να βαλω παραπανω βαθμους (φτανει μεχρι 31)....παιδια και παλι θελω τα φωτα σας και τις συμβουλες σας ...Σας Ευχαριστω :) :)

 

Απο τη στιγμη που ζητας απο το κλιματιστικό θερμοκρασια 25-26C, οτι αστρονομικη καταναλωση και εαν σου κανει ειναι φυσιολογικη.

Δεν θα αναφερθω στο γεγονος οτι δεν θα φτανει ποτε στην επιθυμητη και δεν χαμηλωνει ποτε στροφες ο συμπιεστης.

Link to comment
Share on other sites

Για σου danaiD1 καλο ειναι αρχικα οτι εχεται ζεστη με ενα τοσο σκληρο χειμωνα ειδικα στη Β.Ε.

Η καταναλωση σου κατω απο τισ συνθηκες που επικρατουσαν ειναι λογικη, με τετοια κρυα εχεις κοστος 90-100ε το μηνα χοντρα

Με κανα 2 θερμαντικα των 2kw το καθενα θα ειχεσ απλα 3πλασιο κοστος για την καλυψη του ιδιου χωρου

 

Σε πολλες εφαρμογες τα κλιματιστικα χρειαζεται να ειναι παντα σε λειτουργια για αυτο τα κλιματιστικα ειναι κατασκευασμενα να εργαζονται 24ωρες την ημερα για ολο το χρονο.

 

 

digitaltech Σ ευχαριστω για την απαντηση :) :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο τη στιγμη που ζητας απο το κλιματιστικό θερμοκρασια 25-26C, οτι αστρονομικη καταναλωση και εαν σου κανει ειναι φυσιολογικη.

Δεν θα αναφερθω στο γεγονος οτι δεν θα φτανει ποτε στην επιθυμητη και δεν χαμηλωνει ποτε στροφες ο συμπιεστης.

 

 

CptBill ...ευχαριστω για την απαντηση σου :):) ... τονισα οτι 25-26 βαθμους χρησιμοποιησα της ημερες που ειχαμε -11 δηλαδη ζητημα 1εβδομαδα ...τωρα ειμαστε σε φυσιολογικες τιμες και το κλιματιστικο ειναι μονιμα 22-23 βαθμους αναλογα ;) ...θερμοκρασια σπιτιου 20βαθμους και εχω παρατηρησει οτι κοβει ο συμπιεστης ... ευχαριστω

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

digitaltech Σ ευχαριστω για την απαντηση :) :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

CptBill ...ευχαριστω για την απαντηση σου :):) ... τονισα οτι 25-26 βαθμους χρησιμοποιησα της ημερες που ειχαμε -11 δηλαδη ζητημα 1εβδομαδα ...τωρα ειμαστε σε φυσιολογικες τιμες και το κλιματιστικο ειναι μονιμα 22-23 βαθμους αναλογα ;) ...θερμοκρασια σπιτιου 20βαθμους και εχω παρατηρησει οτι κοβει ο συμπιεστης ... ευχαριστω

Αυτό που λες δεν έχει λογική...

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h24a4-fcr1di-eu-24000btu-inverter-p-HAP.001164

 

Έχει κανείς άποψη για αυτό το κλιματιστικό; Το θέλω για καλά μονωμένο χώρο 60τμ, μάλλον για μόνιμη λύση θέρμανσης και ψύξης εννοείται

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h24a4-fcr1di-eu-24000btu-inverter-p-HAP.001164

 

Έχει κανείς άποψη για αυτό το κλιματιστικό; Το θέλω για καλά μονωμένο χώρο 60τμ, μάλλον για μόνιμη λύση θέρμανσης και ψύξης εννοείται

 

Απεφυγε το δεν εχει αντιπροσωπεια στην ελλαδα , ερχεται απο Βουλγαρια αρα δυσκολο το σερβισ. Σαν μηχανημα δεν λεει τιποτα κατασκευαζεται απο την AUX στη κινα το οποιο ειναι ενα μετριο εργοστασιο κλιματισμου

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

anikologr :oops: δεν καταλαβα τι εννοεις ??

 

Θελει να σου πει το εξης , οτι αν εχεισ εξωτερικη -11 η εσωτερικη θερμοκρασια πρεπει να μην ειναι στους 25 και οταν η θερμοκρασια παει στους +5 εσυ να το πασ στους 21. Θελει συνεχεια να ειναι στους 21 C για οσο εισαι στο σπιτι σου , ανεξαρτητωσ εξωτερικησ .

Οπωσ σου ειχα πει και σε προηγουμενο το κλιματιστικο δεν πρεπει να το κλεινεις , απλα οταν λειπεις να ειναι σε χαμηλοτερη θερμοκρασια πχ 17C .

Με αυτο το τροπο το κλιματιστικο θα δουλευει ηπια και δεν θα καταναλωνει μεγαλο εργο(καταναλωση) για να φερει το χωρο στα ΙΣΙΑ του θερμοκρασιακα :X:X:X:X:X

Οταν σταματασ την λειτουργια του ο χωρος χανει μεγαλη θερμοκρασια και παραλληλα η υγρασια εκτινασσεται !!!!

Οταν η υγρασια ειναι υψηλη, αισθανομαστε οτι κρυωνουμε παροτι η θερμοκρασια ειναι σωστη πχ 21-22 γιατι ο αερας ειναι υγρος

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

digitaltech Σ ευχαριστω :) ....στους 21 απο την στιγμη που το αναβω η οταν ζεστανει ο χωρος ?? τι εννοω ..οταν το ανοιγω το βαζω στο φουλ ( 4η σκαλα ) στους 22-23 βαθμους σε 40λεπτα πιανει θερμοκρασια χωρου 19βαθμους ....ισως δικο μου το λαθος που εγραψα θερμοκρασια χωρου 20βαθμους χωρις να εξηγησω οτι με το κλιματιστικο ανοιχτο εχω τετοια θερμοκρασια , κλειστο κλιματιστικο στους 15-16 βαθμους...οποτε οταν ανοιγω το κλιματιστικο ξεκιναω με 15βαθμους θερμοκρασια χωρου και σε 40λεπτα εχω 19βαθμους , βαζω 2η σκαλα και το eco (δεν ξερω αν αυτο κανει δουλεια αλλα ο ανεμιστηρας κοβει ταχυτητα) και το αφηνω ετσι ολη την ημερα , πιστευεις οτι δεν ειναι σωστο ?? ...ο τεχνικος μου ειπε οταν το ανοιγω να το βαζω φουλ 25-26βαθμους και μολις πιασει 20βαθμους θερμοκρασια χωρου τοτε να το κατεβαζω 23 και να χαμηλωνω την σκαλα σωστο η λαθος ?? εχω καταμπερδευτει πραγματικα :wacko: ....

Επισης απο την καταναλωση που μου βγαζει το τηλεκοντρολ του μετρησα οτι καιω 12-15Kwh την ημερα αυτο πως μπορω να το υπολογισω σε κοστος (2.00e ,3.00e) ??... συγνωμη δεν ξερω τον τροπο :confused: , τουλαχιστον τον σωστο ....Σας ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας :happy: :happy: ...digitaltech αυτην την φορα θ ακουσω την συμβουλη σου και θα το εχω ανοιχτο :D

Edited by danaiD1
.
my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις τις οδηγίες χρήσης,αν εχει ειδική λειτουργία να μενει συνεχεια ανοικτο σε ποια θερμοκρασια και να την κρατα ενω λειπεις κλπ ρυθμισεις .Καποια κλιματιστικά αναφέρουν οτι συνεχόμενη χρήση δεν ενδεικνυεται ,γι'αυτο ισως και ο ψυκτικος σου είπε να το κλεινεις για λιγο διαστημα όπως ανεφερες πριν .Οσο αφορα κόστος χρήσης ,δες το εκκαθαριστικό λογ/μο της ΔΕΗ και υπολογίζεις αναλογα με το τιμολογιο που έχεις .Αν έχεις αμφιβολιες με την καταναλωση που βγαζει το τηλεκοντρολ καθως αφορα συνολο μηνα όπως το καταλαβαίνει,βαλε μετρητή στην μπριζα το μηχανηματος ,θα σε βοηθήσει ηλεκτρολογος σχετικά.
Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις τις οδηγίες χρήσης,αν εχει ειδική λειτουργία να μενει συνεχεια ανοικτο σε ποια θερμοκρασια και να την κρατα ενω λειπεις κλπ ρυθμισεις .Καποια κλιματιστικά αναφέρουν οτι συνεχόμενη χρήση δεν ενδεικνυεται ,γι'αυτο ισως και ο ψυκτικος σου είπε να το κλεινεις για λιγο διαστημα όπως ανεφερες πριν .Οσο αφορα κόστος χρήσης ,δες το εκκαθαριστικό λογ/μο της ΔΕΗ και υπολογίζεις αναλογα με το τιμολογιο που έχεις .Αν έχεις αμφιβολιες με την καταναλωση που βγαζει το τηλεκοντρολ καθως αφορα συνολο μηνα όπως το καταλαβαίνει,βαλε μετρητή στην μπριζα το μηχανηματος ,θα σε βοηθήσει ηλεκτρολογος σχετικά.

Για οποιοδήποτε προβλημα ρωταμε είτε τεχνικο στον χωρο μας είτε το σερβις καθε εταιρίας αντι υποθεσεις τι μπορει να συμβαινει σε καθε περιπτωση .Γι'αυτο εξαλλου υπάρχει και η εγγυηση στα προιοντα και υπηρεσιες

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζεις 20 λεπτά του ευρώ χονδρικά για κάθε κιλοβατώρα μαζί με τους φόρους

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου.

Link to comment
Share on other sites

digitaltech Σ ευχαριστω :) ....στους 21 απο την στιγμη που το αναβω η οταν ζεστανει ο χωρος ?? τι εννοω ..οταν το ανοιγω το βαζω στο φουλ ( 4η σκαλα ) στους 22-23 βαθμους σε 40λεπτα πιανει θερμοκρασια χωρου 19βαθμους ....ισως δικο μου το λαθος που εγραψα θερμοκρασια χωρου 20βαθμους χωρις να εξηγησω οτι με το κλιματιστικο ανοιχτο εχω τετοια θερμοκρασια , κλειστο κλιματιστικο στους 15-16 βαθμους...οποτε οταν ανοιγω το κλιματιστικο ξεκιναω με 15βαθμους θερμοκρασια χωρου και σε 40λεπτα εχω 19βαθμους , βαζω 2η σκαλα και το eco (δεν ξερω αν αυτο κανει δουλεια αλλα ο ανεμιστηρας κοβει ταχυτητα) και το αφηνω ετσι ολη την ημερα , πιστευεις οτι δεν ειναι σωστο ?? ...ο τεχνικος μου ειπε οταν το ανοιγω να το βαζω φουλ 25-26βαθμους και μολις πιασει 20βαθμους θερμοκρασια χωρου τοτε να το κατεβαζω 23 και να χαμηλωνω την σκαλα σωστο η λαθος ?? εχω καταμπερδευτει πραγματικα :wacko: ....

Επισης απο την καταναλωση που μου βγαζει το τηλεκοντρολ του μετρησα οτι καιω 12-15Kwh την ημερα αυτο πως μπορω να το υπολογισω σε κοστος (2.00e ,3.00e) ??... συγνωμη δεν ξερω τον τροπο :confused: , τουλαχιστον τον σωστο ....Σας ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας :happy: :happy: ...digitaltech αυτην την φορα θ ακουσω την συμβουλη σου και θα το εχω ανοιχτο :D

 

Να κοιτάξεις τις οδηγίες χρήσης,αν εχει ειδική λειτουργία να μενει συνεχεια ανοικτο σε ποια θερμοκρασια και να την κρατα ενω λειπεις κλπ ρυθμισεις .Καποια κλιματιστικά αναφέρουν οτι συνεχόμενη χρήση δεν ενδεικνυεται ,γι'αυτο ισως και ο ψυκτικος σου είπε να το κλεινεις για λιγο διαστημα όπως ανεφερες πριν .Οσο αφορα κόστος χρήσης ,δες το εκκαθαριστικό λογ/μο της ΔΕΗ και υπολογίζεις αναλογα με το τιμολογιο που έχεις .Αν έχεις αμφιβολιες με την καταναλωση που βγαζει το τηλεκοντρολ καθως αφορα συνολο μηνα όπως το καταλαβαίνει,βαλε μετρητή στην μπριζα το μηχανηματος ,θα σε βοηθήσει ηλεκτρολογος σχετικά.

 

Gary Σ ευχαριστω για την απαντηση :) ...εχω διαβασει οδηγιες αλλα δυστυχως δεν λεει τιποτα και γι αυτο ρωτησα

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπολογίζεις 20 λεπτά του ευρώ χονδρικά για κάθε κιλοβατώρα μαζί με τους φόρους

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου.

 

 

sokonik Σ ευχαριστω :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για οποιοδήποτε προβλημα ρωταμε είτε τεχνικο στον χωρο μας είτε το σερβις καθε εταιρίας αντι υποθεσεις τι μπορει να συμβαινει σε καθε περιπτωση .Γι'αυτο εξαλλου υπάρχει και η εγγυηση στα προιοντα και υπηρεσιες

 

 

aenaos15 Σ ευχαριστω...εχεις δικιο ...αλλα ηθελα και την αποψη σας :)

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h24a4-fcr1di-eu-24000btu-inverter-p-HAP.001164

 

Έχει κανείς άποψη για αυτό το κλιματιστικό; Το θέλω για καλά μονωμένο χώρο 60τμ, μάλλον για μόνιμη λύση θέρμανσης και ψύξης εννοείται

 

Τελικά ήρθε ο "Αη Βασίλης" σήμερα(το αφεντικό μου,να ναι καλά) και μου έκανε δώρο 2 κομμάτια http://www.skroutz.gr/s/6305385/Daikin-FTXB35C-RXB35C.html

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε ο "Αη Βασίλης" σήμερα(το αφεντικό μου,να ναι καλά) και μου έκανε δώρο 2 κομμάτια http://www.skroutz.gr/s/6305385/Daikin-FTXB35C-RXB35C.html

 

Μπορεις να μου στειλεις σε PM το email του Boss να του στειλω το βιογραφικο μου σε παρακαλω :ninja::ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπολογίζεις 20 λεπτά του ευρώ χονδρικά για κάθε κιλοβατώρα μαζί με τους φόρους

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου.

 

Για τους περισσοτερους λογαριασμους χοντρα ειναι εκει

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

digitaltech Σ ευχαριστω :) ....στους 21 απο την στιγμη που το αναβω η οταν ζεστανει ο χωρος ?? τι εννοω ..οταν το ανοιγω το βαζω στο φουλ ( 4η σκαλα ) στους 22-23 βαθμους σε 40λεπτα πιανει θερμοκρασια χωρου 19βαθμους ....ισως δικο μου το λαθος που εγραψα θερμοκρασια χωρου 20βαθμους χωρις να εξηγησω οτι με το κλιματιστικο ανοιχτο εχω τετοια θερμοκρασια , κλειστο κλιματιστικο στους 15-16 βαθμους...οποτε οταν ανοιγω το κλιματιστικο ξεκιναω με 15βαθμους θερμοκρασια χωρου και σε 40λεπτα εχω 19βαθμους , βαζω 2η σκαλα και το eco (δεν ξερω αν αυτο κανει δουλεια αλλα ο ανεμιστηρας κοβει ταχυτητα) και το αφηνω ετσι ολη την ημερα , πιστευεις οτι δεν ειναι σωστο ?? ...ο τεχνικος μου ειπε οταν το ανοιγω να το βαζω φουλ 25-26βαθμους και μολις πιασει 20βαθμους θερμοκρασια χωρου τοτε να το κατεβαζω 23 και να χαμηλωνω την σκαλα σωστο η λαθος ?? εχω καταμπερδευτει πραγματικα :wacko: ....

Επισης απο την καταναλωση που μου βγαζει το τηλεκοντρολ του μετρησα οτι καιω 12-15Kwh την ημερα αυτο πως μπορω να το υπολογισω σε κοστος (2.00e ,3.00e) ??... συγνωμη δεν ξερω τον τροπο :confused: , τουλαχιστον τον σωστο ....Σας ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας :happy: :happy: ...digitaltech αυτην την φορα θ ακουσω την συμβουλη σου και θα το εχω ανοιχτο :D

 

Η σωστη χρηση λεει 24ωρες λειτουργειασ οταν δεν εισαι στο χωρο το αφηνεις στους 18C, με αποτελεσμα να συντηρεις το χωρο με χαμηλη καταναλωση και να μην αφηνεις την υγρασια να ανεβει σε υψηλα επιπεδα.

Οταν πασ στο χωρο σου στο Heat και το fan στο Auto το βαζεισ στους 21-22 θα πιασει τη θερμοκρασια σε 15 λεπτα. Μετα δεν αλλαζεισ λειτουργια στο κλιματιστικο το αφηνεισ στην ιδια γιατι εχεισ το καλυτερο επιπεδο ανεσης

κανε μου μια χαρη μεχρι σημερα το λειτουργουσες με το τροπο που περιγραφεις και ειχεσ την καταναλωση που εχεις μετρησειι , ακολουθησε το τροπο που σου λεω τσεκαρε την καταναλωση που θα εχεισ .

Με το παραπανω αποτελεσμα συγκρινε τις καταναλωσεις και παραλληλα συγκρινε και το επιπεδο ανεσης και μετα μοιρασου μαζι μασ το αποτελεσμα οικονομιασ και ανεσησ

Μια μετρια χρεωση KwH ειναι περιπου 0,2ε αρα 15kwh*0.2e=3e αρα κανεις σωστο υπολογισμο :X:X

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να κοιτάξεις τις οδηγίες χρήσης,αν εχει ειδική λειτουργία να μενει συνεχεια ανοικτο σε ποια θερμοκρασια και να την κρατα ενω λειπεις κλπ ρυθμισεις .Καποια κλιματιστικά αναφέρουν οτι συνεχόμενη χρήση δεν ενδεικνυεται ,γι'αυτο ισως και ο ψυκτικος σου είπε να το κλεινεις για λιγο διαστημα όπως ανεφερες πριν .Οσο αφορα κόστος χρήσης ,δες το εκκαθαριστικό λογ/μο της ΔΕΗ και υπολογίζεις αναλογα με το τιμολογιο που έχεις .Αν έχεις αμφιβολιες με την καταναλωση που βγαζει το τηλεκοντρολ καθως αφορα συνολο μηνα όπως το καταλαβαίνει,βαλε μετρητή στην μπριζα το μηχανηματος ,θα σε βοηθήσει ηλεκτρολογος σχετικά.

 

Σε παρακαλω επειδη κανω μια ερευνα πανω στα κλιματιστικα μπορεις να παραθεσεις ενα manual κλιματιστικου που να αναφερει οτι "συνεχόμενη χρήση δεν ενδεικνυεται " θα με βοηθουσε αρκετα

Σε ευχαριστω προκαταβολικα

PS Ναι εχεις δικιο για το μετρητη ρευματος για 99% σιγουρο αποτελεσμα μετρησης καταναλωσης

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω επειδη κανω μια ερευνα πανω στα κλιματιστικα μπορεις να παραθεσεις ενα manual κλιματιστικου που να αναφερει οτι "συνεχόμενη χρήση δεν ενδεικνυεται " θα με βοηθουσε αρκετα .Σε ευχαριστω προκαταβολικα.PS Ναι εχεις δικιο για το μετρητη ρευματος για 99% σιγουρο αποτελεσμα μετρησης καταναλωσης

 

Για οδηγίες στον καθε εισαγωγεα , τι προιόντα φέρνει και πουλά μια περίοδο στην αγορα,οσα αναφερουν συνεχή λειτουργία .Κάθε εταιρία εχει δικη της ρυθμιση και ονομασια.Οπου δεν αναφερεται κάτι ,δεν ισχύει .Ο κατασκευαστής ξέρει καλυτερα το προιόν του και αναφερει αναλογα ,για να μην νομιζει καθενας οτιδήποτε.Οποιος έχει αμφιβολιες καλεί την υποστήριξη σε τι έχει αγοράσει,ή τεχνικό στον χώρο του για ελεγχο,ότι εγινε παραπανω για το Hitachi .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Για οδηγίες στον καθε εισαγωγεα , τι προιόντα φέρνει και πουλά μια περίοδο στην αγορα,οσα αναφερουν συνεχή λειτουργία .Κάθε εταιρία εχει δικη της ρυθμιση και ονομασια.Οπου δεν αναφερεται κάτι ,δεν ισχύει .Ο κατασκευαστής ξέρει καλυτερα το προιόν του και αναφερει αναλογα ,για να μην νομιζει καθενας οτιδήποτε.Οποιος έχει αμφιβολιες καλεί την υποστήριξη σε τι έχει αγοράσει,ή τεχνικό στον χώρο του για ελεγχο,ότι εγινε παραπανω για το Hitachi .

Τα προηγούμενα σε ανακυκλωση συνεχεια ,φαίνονται ευκολα με τι αρεσει και ισχυει σε κάποιον να πρεπει και σε άλλον. Τα υπολοιπα αφορουν ερευνα αγορας σε προιόντα και υπηρεσίες για οσους έχουν τον δικο τους κοσμο εκτός φορουμ.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα σε ανακυκλωση συνεχεια ,φαίνονται ευκολα με τι αρεσει και ισχυει σε κάποιον να πρεπει και σε άλλον. Τα υπολοιπα αφορουν ερευνα αγορας σε προιόντα και υπηρεσίες για οσους έχουν τον δικο τους κοσμο εκτός φορουμ.

 

Ανακυκλωση ειναι οταν ήδη σου απαντησαν πριν.Οταν απευθυνεσαι σε τρίτους και όχι σε όποιον αφορα ενα θέμα ή ρωτα ,δειχνεις για πιο λογο μετεχεις στο φορουμ, όπως φαινεται και απο προηγούμενα καθενος με αναζητιση ,το ίδιο με θεματα ερευνας αγορας σε προιόντα και υπηρεσίες .

Για οποιοδήποτε προβλημα ρωταμε είτε τεχνικο στον χωρο μας είτε το σερβις καθε εταιρίας αντι υποθεσεις τι μπορει να συμβαινει σε καθε περιπτωση .Γι'αυτο εξαλλου υπάρχει και η εγγυηση στα προιοντα και υπηρεσιες

 

aenaos15 Σ ευχαριστω...εχεις δικιο ...αλλα ηθελα και την αποψη σας :)
Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα σε ανακυκλωση συνεχεια ,φαίνονται ευκολα με τι αρεσει και ισχυει σε κάποιον να πρεπει και σε άλλον. Τα υπολοιπα αφορουν ερευνα αγορας σε προιόντα και υπηρεσίες για οσους έχουν τον δικο τους κοσμο εκτός φορουμ.

 

Αν γνωριζεις τι ισχύει για την περίπτωση του Ηitachi ,ν'απευθυνεσαι σε αυτον που ρωτά ,και σε οποιον ενδιαφερεται για παρομοια προιόντα.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου στειλεις σε PM το email του Boss να του στειλω το βιογραφικο μου σε παρακαλω :ninja::ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για τους περισσοτερους λογαριασμους χοντρα ειναι εκει

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Η σωστη χρηση λεει 24ωρες λειτουργειασ οταν δεν εισαι στο χωρο το αφηνεις στους 18C, με αποτελεσμα να συντηρεις το χωρο με χαμηλη καταναλωση και να μην αφηνεις την υγρασια να ανεβει σε υψηλα επιπεδα.

Οταν πασ στο χωρο σου στο Heat και το fan στο Auto το βαζεισ στους 21-22 θα πιασει τη θερμοκρασια σε 15 λεπτα. Μετα δεν αλλαζεισ λειτουργια στο κλιματιστικο το αφηνεισ στην ιδια γιατι εχεισ το καλυτερο επιπεδο ανεσης

κανε μου μια χαρη μεχρι σημερα το λειτουργουσες με το τροπο που περιγραφεις και ειχεσ την καταναλωση που εχεις μετρησειι , ακολουθησε το τροπο που σου λεω τσεκαρε την καταναλωση που θα εχεισ .

Με το παραπανω αποτελεσμα συγκρινε τις καταναλωσεις και παραλληλα συγκρινε και το επιπεδο ανεσης και μετα μοιρασου μαζι μασ το αποτελεσμα οικονομιασ και ανεσησ

Μια μετρια χρεωση KwH ειναι περιπου 0,2ε αρα 15kwh*0.2e=3e αρα κανεις σωστο υπολογισμο :X:X

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε παρακαλω επειδη κανω μια ερευνα πανω στα κλιματιστικα μπορεις να παραθεσεις ενα manual κλιματιστικου που να αναφερει οτι "συνεχόμενη χρήση δεν ενδεικνυεται " θα με βοηθουσε αρκετα

Σε ευχαριστω προκαταβολικα

PS Ναι εχεις δικιο για το μετρητη ρευματος για 99% σιγουρο αποτελεσμα μετρησης καταναλωσης

 

 

 

digitaltech Σ ευχαριστω και παλι :) .... θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα σας γραψω καταναλωση - ανεση - οικονομια ...για το βραδυ να μην το κλεινω αλλα να το εχω εστω 17-18 ??.... θα θελα να πω επισης οτι στο manual του δικου μου κλιματιστικου δεν γραφει πουθενα οτι συνεχόμενη χρήση δεν ενδείκνυται ουτε καν αναφορα για κατι τετοιο δεν εχει .

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Παραπανω έχεις αναφέρει ότι το μηχανημα σου,δεν γραφει και πολλα στις οδηγίες .Ο τεχνικός που κάλεσες είπε να το κλείνεις .Ρώτησε καλύτερα είτε αλλο τεχνικό στον χώρο σου ή την υποστήριξη της Hitachi για ότι απορίες έχεις.Καταναλωση μόνο με μετρητη θα καταλάβεις καλυτερα . Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Παραπανω έχεις αναφέρει ότι το μηχανημα σου,δεν γραφει και πολλα στις οδηγίες .Ο τεχνικός που κάλεσες είπε να το κλείνεις .Ρώτησε καλύτερα είτε αλλο τεχνικό στον χώρο σου ή την υποστήριξη της Hitachi για ότι απορίες έχεις.Καταναλωση μόνο με μετρητη θα καταλάβεις καλυτερα .

 

 

Gary μετα απο παροτρυνση σου για να δω το manual το διαβασα προσεκτικα και δεν βρηκα κατι που να λεει οτι δεν πρεπει να ειναι μονιμα ανοιχτο , δεν αναφερετε καν σε κατι τετοιο , πιστευεις οτι αυτο σημαινει οτι μπορω να το εχω ανοιχτο συνεχεια ??... ο τεχνικος που το προτεινε ειναι αυτος που το εγκατεστησε και δυστυχως καταλαβα οτι δεν ξερει τιποτα απο το συγκεκριμενο κλιματιστικο Hitachi οποτε του εριξα ακυρο :mad: ...( εχω αναφερει ξανα το προβλημα με τον συγκεκριμενο τεχνικο )...τελικα θα μιλησω με την εταιρεια για να βρω τον τεχνικο Hitachi της πολης μου και να συνεργαζομαι μαζι του , αχρειαστος να ειναι βεβαια ;) ...για τον μετρητη καταναλωσης...δεν εχει μπριζα το κλιματιστικο τραβηξαν γραμμη απο τον πινακα...θα φερω ηλεκτρολογο να το κανει και θα σε παρακαλουσα αν μπορουσες να μου πεις για καποιον αξιοπιστο μετρητη , ειδα στο skroutz αλλα δεν ξερω ποιον πρεπει να παρω ....επισης να πω για οποιον εχει το Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA 18.000 btu στο manual γραφει οτι ειναι ενδεικτικη η μετρηση καταναλωσης Kwh οποτε αυτο σημαινει για μενα οτι...η εχει γραψει παραπανω η εχει γραψει λιγοτερο αλλα αυτο θα το ξερω μονο με τον μετρητη οπως μου αναφερεις και σ ευχαριστω :) και φυσικα στον λογαριασμο της ΔΕΗ που φοβαμαι οτι θα ειναι μεγαααλος :wacko: ...δυστυχως δεν μπορουμε να εχουμε και ζεστη και να ειναι τσαμπα , οποτε λιγο πολυ ολοι ξερουμε τι θα πληρωσουμε μεχρι να μαθουμε τον σωστο τροπο λειτουργιας του κλιματιστικου :rolleyes:

my life my rules .. so keep ur nose out of my business ....
Link to comment
Share on other sites

Οπου δεν αναφερεται κάτι ,δεν ισχύει ,αν δεν γραφει ρύθμιση,προφυλαξη ή κάτι παρομοιο. Αν νομίζεις δεν γραφουν σωστα οι οδηγίες σε οτιδήποτε εχεις ρωτήσει και δοκιμασει ,ρωτας την Ηitachi ή τεχνικο που ξέρει το μηχανημα. Για τον μετρητη αναφερθηκαμε να ρωτησεις καλυτερα ηλεκτρολόγο,μην τα μπλεξεις .Ενας λογος παραπάνω ,όταν γραφεις τραβηξαν γραμμη απο τον πινακα,για το που και πως θα το προσαρμοσει να μετρα το κλιματιστικο, και όχι ότι αλλο ειναι παραλληλα συνεδεμενο .Θα σου προτείνει σχετικά και θα στο δειξει πως λειτουργεί.Τα υπολοιπα ειναι και θεμα συνηθειας και τι αρεσει. Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω έχω ένα toyotomi izuru 24btu και για σχεδόν 2 βδομάδες μου έκαψε σχεδόν 600κιλοβατορες με ώρες λειτουργίας 13 με 14 το είχα στους 20 βαθμούς που έφτανε με δυσκολία. Με εξωτερική θερμοκρασία - 4 το βράδυ την ημέρα 6.ρωτησα τον ψυκτικό ήρθε το είδε και μου είπε ότι δουλευη σωστά. Κάποιος να μου πει την γνώμη του??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...