Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ μία απορια που έχω, είναι αν γίνεται στην default εφαρμογή ξυπνητηρίου, να ορίσουμε ήχο κλήσης αυξανόμενης έντασης.

Αλλιώς ,κάποιος να προτείνει καλή εφαρμογή ξυπνητηρίου;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχει βρει καποιος πως βαζεις αποτυπωμα σε συγκεκριμενη εφαρμογη π.χ. facebook?

Με εφαρμογή τέτοιου είδους.

Ρωτά όμως στις "εφαρμογές" γιατί εγώ δεν ξέρω να σου πω ποια είναι η καλύτερη.

Εγώ μία απορια που έχω, είναι αν γίνεται στην default εφαρμογή ξυπνητηρίου, να ορίσουμε ήχο κλήσης αυξανόμενης έντασης.

Αλλιώς ,κάποιος να προτείνει καλή εφαρμογή ξυπνητηρίου;

Όχι δεν γίνεται με την "μαμα" εφαρμογή.

Θα πρέπει και εσύ να απευθυνθείς στο ανάλογο thread.

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή σκέφτομαι άμεσα αγορά κινητού και το P1 με την Β20 μπάντα είναι πολύ καλή επιλογή,τώρα που υπάρχει η δυνατότητα να την "ξυπνήσουμε", ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε τις παρακάτω απορίες:

1. έχει εφαρμόσει κάποιος την διαδικασία και για το p1c58 2/16;

2. οι δυσκολίες που αναφέρουν κάποιοι εάν κάνω την διαδικασία αλλαγής ROM συνίστανται στο ότι θα πρέπει να κάνω update μόνος μου και αν παρουσιαστεί πρόβλημα να το σβήνω εντελώς; (Με αυτά μπορώ να ζήσω)

3. από αυτόν τον πωλητή έχετε αγοράσει; https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Lenovo-Vibe-P1-Mobile-Phone-4G-LTE-Android-5-1-Octa-Core-5-5-Inch/106530_32477276137.html?aff_platform=aaf&cpt=1484770449617&sk=qFYVrjiIy&aff_trace_key=8cef4fa53bee416fb7832043cd0ac2e4-1484770449617-01616-qFYVrjiIy

το έχει γύρω στα 120 (χρυσό) ,ενώ το geekbuying στα 130 το ασημί. Δεν μου κάνει διαφορά το χρώμα, με ενδιαφέρει μόνο να είναι γερό το τηλέφωνο και αυτό με πείθει, ελπίζω βάσιμα!

4. αποστολή με EMS δεν παρουσιάζει προβλήματα ε;

Edited by critic
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις αντίγραφο ασφαλείας πατώντας "back up" στο TWRP το οποίο θα μπορείς να κάνεις "restore" αν κάτι σου πάει στραβά στο μέλλον ,σε κάποιο φλασάρισμα π.χ

 

το δοκιμασα φιλε, αλλα μου εβγαλε error. αρχικα, οτι δεν ειχε επρακη χωρο στην μνημη για το αντιγραφο ασφαλειας (τικαρα όλα τα πεδία, εκτος από τα προεπιλεγμενα, οταν με ρωτησε τι να κρατησει ως αντιγραφο ασφαλειας).

επειτα, οταν αλλαξα την μνημη αποθηκευσης του αντιγραφου, κ επελεξα την 128αρα καρτα μνημης, μου εβγαλε κ παλι καποια error (κοκκινα γραμματΑ).

 

θα το ξαναδοκιμασω, αλλα επι της ουσιας, δεν εχω αντιγραφο ασφαλειας.

 

μεσα από το titanium backup μηπως μπορω να κανω κατι ?

(με μπερδευει καπως η λειτουργια της εφαρμογης αυτης).

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

επειδή σκέφτομαι άμεσα αγορά κινητού και το P1 με την Β20 μπάντα είναι πολύ καλή επιλογή,τώρα που υπάρχει η δυνατότητα να την "ξυπνήσουμε", ήθελα αν μπορείτε να μου λύσετε τις παρακάτω απορίες:

1. έχει εφαρμόσει κάποιος την διαδικασία και για το p1c58 2/16;

2. οι δυσκολίες που αναφέρουν κάποιοι εάν κάνω την διαδικασία αλλαγής ROM συνίστανται στο ότι θα πρέπει να κάνω update μόνος μου και αν παρουσιαστεί πρόβλημα να το σβήνω εντελώς; (Με αυτά μπορώ να ζήσω)

3. από αυτόν τον πωλητή έχετε αγοράσει; https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Lenovo-Vibe-P1-Mobile-Phone-4G-LTE-Android-5-1-Octa-Core-5-5-Inch/106530_32477276137.html?aff_platform=aaf&cpt=1484770449617&sk=qFYVrjiIy&aff_trace_key=8cef4fa53bee416fb7832043cd0ac2e4-1484770449617-01616-qFYVrjiIy

το έχει γύρω στα 120 (χρυσό) ,ενώ το geekbuying στα 130 το ασημί. Δεν μου κάνει διαφορά το χρώμα, με ενδιαφέρει μόνο να είναι γερό το τηλέφωνο και αυτό με πείθει, ελπίζω βάσιμα!

4. αποστολή με EMS δεν παρουσιάζει προβλήματα ε;

 

1.νομιζω θα δουλεψει μια χαρα η διαδικασια

2.αν δεν ειναι root η ρομ, θα παιρνει updates. αν ειναι root, νομιζω δεν παιρνει πλεον updates.

3.σε ελληνικα μαγαζια ξεκιναει απο 173.6 ευρω. Εγω θα το ρισκαρα και θα αγοραζα απο τον πωλητη που λες. αλλιως, δες τις τιμες και σε "καλα" κινεζομαγαζα, geekbuying, minideal.απλα υπαρχει πλεον ο "φοβος" της ατυχιας τελωνείου...

4.νομιζω πως οχι. εγω 3 προσφατα μικροδεματα μικρης αξιας απο aliexpress, παρελαβα κανονικα, κανενα τελωνειο.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα P1 c72 ...αγορασμενο απο την κινα ...μηπως μπορει καποιος να μου το κανει να πεζει ελληνικα

 

Εχει μονο αγγλικα και κινεζικα και ειναι αντροιτ 6.0

Και δεν γνωριζω απο λογισμικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα P1 c72 ...αγορασμενο απο την κινα ...μηπως μπορει καποιος να μου το κανει να πεζει ελληνικα

 

Εχει μονο αγγλικα και κινεζικα και ειναι αντροιτ 6.0

Και δεν γνωριζω απο λογισμικο...

 

κι εγω το ιδιο ακριβως κινητο εχω φιλε.

πιστεψε με, μπορεις και μονος σου να το κανεις.

απλα θ ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες που γραφονται σε προηγουμενες σελιδες. διαβασε λιγο απ την αρχη το παρον θέμα.

πολυ χοντρικά οι οδηγίες:

 

1-θα κατεβασεις το .zip με το ευρωπαικο λογισμικο (που εχει και ελληνικα, εκδοση 6.0.1 ειναι, θα βρεις τα λινκ πιο πισω)

2-θα κατεβασεις .zip προγραμματος εγκαταστασης λογισμικου, QFIL λέγεται.

3-θα κατεβασεις drivers για επιτυχη συνδεση του κινητου με υπολογιστη

 

θα εκτελεσεις το προγραμμα 2 που εγκατεστησες.

θα απενεργοποιησεις το κινητο. κρατωντας πατημενο το +πληκτρο εντασης ηχου, θα το συνδεσεις στον υπολογιστη σου με καλωδιο.

θα το αναγνωρισει το προγραμμα ως συνδεδεμενο σε καποια θυρα(port)

θα επιλεξεις τα καταλληλα αρχειακια απο το αρχειο 1 του λογισμικου που κατεβασες

θα πατησεις (download) στο προγραμμα

θα περαστει το ευρωπαικο λογισμικο στο κινητο σου, και θα εχεις ελληνικα, android 6.0.1, αναβαθμισεις μεσω wifi οταν διατεθουν.

 

και το σημαντικοτερο:

θα νιωσεις ενα μικρος χακερ ;)

 

το μονο που εχεις να κανεις, βρες σε ποια σελιδα ειναι οι καταλληλοι οδηγοι. διαβασε αν θελεις τις τελευταιες 10 σελιδες αυτου εδω του θεματος και θα βρεις, είτε δικο μου είτε καποιου αλλου μηνυμα, με τις καταλληλες αναλυτικοτερες οδηγιες !

 

διόρθωση:

Διάβασε το ποστ #275 για αναλυτικότατες οδηγιες.για οτι χρειαστεις, μην διαστασεις να ρωτησεις.κανεις μας δεν τα ηξερε από πάντα...

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα φιλε, αλλα μου εβγαλε error. αρχικα, οτι δεν ειχε επρακη χωρο στην μνημη για το αντιγραφο ασφαλειας (τικαρα όλα τα πεδία, εκτος από τα προεπιλεγμενα, οταν με ρωτησε τι να κρατησει ως αντιγραφο ασφαλειας).

επειτα, οταν αλλαξα την μνημη αποθηκευσης του αντιγραφου, κ επελεξα την 128αρα καρτα μνημης, μου εβγαλε κ παλι καποια error (κοκκινα γραμματΑ).

 

θα το ξαναδοκιμασω, αλλα επι της ουσιας, δεν εχω αντιγραφο ασφαλειας.

 

μεσα από το titanium backup μηπως μπορω να κανω κατι ?

(με μπερδευει καπως η λειτουργια της εφαρμογης αυτης).

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

1.νομιζω θα δουλεψει μια χαρα η διαδικασια

2.αν δεν ειναι root η ρομ, θα παιρνει updates. αν ειναι root, νομιζω δεν παιρνει πλεον updates.

3.σε ελληνικα μαγαζια ξεκιναει απο 173.6 ευρω. Εγω θα το ρισκαρα και θα αγοραζα απο τον πωλητη που λες. αλλιως, δες τις τιμες και σε "καλα" κινεζομαγαζα, geekbuying, minideal.απλα υπαρχει πλεον ο "φοβος" της ατυχιας τελωνείου...

4.νομιζω πως οχι. εγω 3 προσφατα μικροδεματα μικρης αξιας απο aliexpress, παρελαβα κανονικα, κανενα τελωνειο.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Μια ακόμη ερώτηση:

Έστω ότι κάνω όλα αυτά με ρουτ για να αλλάξω τις περιοχές κλπ.

Μετά μπορώ να το ξερουτάρω για να μην έχω θέματα και να παίρνει updates? ΄Η δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Μια ακόμη ερώτηση:

Έστω ότι κάνω όλα αυτά με ρουτ για να αλλάξω τις περιοχές κλπ.

Μετά μπορώ να το ξερουτάρω για να μην έχω θέματα και να παίρνει updates? ΄Η δεν γίνεται;

 

Γινεται ευκολα να το ξε-ροοταρεις ναι. ουσιαστικα ,του ξαναπερνας την ρομ(λογισμικο) απ την αρχη.

άπαξ και το κανεις μια φορα μετα θα δεις ειναι πανευκολο.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται ευκολα να το ξε-ροοταρεις ναι. ουσιαστικα ,του ξαναπερνας την ρομ(λογισμικο) απ την αρχη.

άπαξ και το κανεις μια φορα μετα θα δεις ειναι πανευκολο.

Αυτό που εννοώ είναι να κάνω τις αλλαγές περιοχής κλπ για να έχω την β20 και μετά στην υπάρχουσα εγκατάσταση να βγάλω το ρουτ. Αν ξαναβάλω ΡΟΜ πρέπει από την αρχή, αν τα έχω καταλάβει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοώ είναι να κάνω τις αλλαγές περιοχής κλπ για να έχω την β20 και μετά στην υπάρχουσα εγκατάσταση να βγάλω το ρουτ. Αν ξαναβάλω ΡΟΜ πρέπει από την αρχή, αν τα έχω καταλάβει σωστά.

 

χμμ, αυτο δεν το ξερω. δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα. (θα το αφησω root εγω).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα P1 c72 ...αγορασμενο απο την κινα ...μηπως μπορει καποιος να μου το κανει να πεζει ελληνικα

 

Εχει μονο αγγλικα και κινεζικα και ειναι αντροιτ 6.0

Και δεν γνωριζω απο λογισμικο...

Που μένεις;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα φιλε, αλλα μου εβγαλε error. αρχικα, οτι δεν ειχε επρακη χωρο στην μνημη για το αντιγραφο ασφαλειας (τικαρα όλα τα πεδία, εκτος από τα προεπιλεγμενα, οταν με ρωτησε τι να κρατησει ως αντιγραφο ασφαλειας).

επειτα, οταν αλλαξα την μνημη αποθηκευσης του αντιγραφου, κ επελεξα την 128αρα καρτα μνημης, μου εβγαλε κ παλι καποια error (κοκκινα γραμματΑ).

 

Μόλις έκανα backup twrp το οποίο αποθηκευσα στην εξωτερική sd.

Χρειάστηκε 20 λεπτά περίπου και το μέγεθος έφτασε τα 9 gb με τις εφαρμογές που έχω....

Δεν έχω κάνει ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου με την εξωτερική κάρτα (αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο)

Κάτι άλλο θα εμποδίζει στην περίπτωση σου.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ενοποίηση της κάρτας μνήμης εγώ,ίσως αυτό έφταιξε.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ δημόσια τον/την διαχειριστή του θέματος μας για την προσθήκη των χρήσιμων οδηγών στην πρώτη σελίδα του παρόντος θέματος.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

τις τελευταιες ημερες, χανω ειδοποιησεις στο viber, πρεπει ν ανοιξω την εφαρμογη για να δω τι μου εχουν στειλει.

κανεις ιδεα, τι μπορει να φταιει ?

 

ή τι να ελεγξω στις ρυθμισεις τηλεφωνου και εφαρμογών?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογες παρασκηνιου ειναι τικαρισμενο το viber? Αλλιως απεγκατασταση και εγκατασταση απο την αρχη μηπως κολλησε.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου θυμίσεις πως το ελέγχουμε αυτό φίλε με τις εφαρμογές παρασκηνίου;

 

Δοκίμασα από το αριστερό κουμπί αφης να επιλεξω το λουκετακι κλειδώματος,στξς εφαρμογές που θέλω,αλλά και πάλι δεν έρχονται ειδοποιήσεις.

 

edit:

Το βρηκα πως γινεται.

ρυθμισεις->διαχειριση ισχυος->εφαρμογες στο παρασκηνιο, και "αποεπιλεγουμε" οσες εφαρμογες θελουμε να δουλευουν πάντα οι ειδοποιησεις τους, σωστά?

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι. Αλλα με τικαρισμενη την εφαρμογη που θες να λειτουργει παντα. Edited by petrangcc
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα .Να ζητήσω την γνώμη σας, έχω την συγκεκριμένη συσκευή εδώ και 15 ημέρες και ενώ ψάχνω τις φωτογραφίες μου, η οθόνη κολλάει και μένει άσπρη με μία μαύρη γραμμή στην μέση . Μετα από κάνα δυό λεπτά ξεκολλάει. Σε διάστημα 15 λεπτών το έκανε 3 φορές. Τι μπορεί να φταίει; Edited by kazear
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με customization του notification led έχει ασχοληθεί κανείς; Δεν λειτουργούν οι αντίστοιχες εφαρμογές.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μια εφαρμογη φιλτρου οθονης και αν δεν την απενεργοποιησω οταν παω να βαλω ενα apk μου βγαζει το μηνυμα εντοπίστηκε κάλυψη οθόνης

Υπαρχει τροπος να μη το βγαζει ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη εβδομαδα.

 

εκανα καποια ρυθμιση, και οταν εχω οποιαδηποτε ειδοποιηση, ενω εμφανιζεται στο επανω αριστερο μερος της αρχικης οθονης το αντιστοιχο εικονιδιο (mail, facebook, instagram), στο drop down menu, δεν εμφανιζει τιποτα απολυτως.

μαλιστα, στα εικονιδια, εμφανιζει μια κοκκινη μικρη τελιτσα στο κατω δεξι μερος τους, δε ξερω εαν αυτο βοηθαει καποιον να μου προτεινει λυση.

πρεπει να μπαινω στην εφαρμογη για να διαβασω το τι εχω.

 

θα ηθελα να αποφυγω επαναφορα εργοστασ.ρυθμισεων, γιατι φοβαμαι οτι θα χασω την "ενεργοποιηση της Β20" και θα πρεπει να ξαναασχοληθω, να ξανασεταρω το κινητω με εφαρμογες κτλ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Γράφω απλά για να μοιραστώ την εμπειρία μου σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα μετά από φλασάρισμα, γιατί ίσως βοηθήσει κάποιους που μπορεί να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Λοιπόν, αρχικά να αναφέρω ότι έχω το P1c72 το οποίο ήρθε με την P1a42_272 ROM αλλά όταν κατέβαζε το επόμενο OTA Update 285 ενώ προσπαθούσε να το κάνει εγκατάσταση πάντα έκανε fail στο 24%. Αποφάσισα λοιπόν να φλασάρω απευθείας την τελευταία ROM 288. (Χρόνια εμπειρίας με MediaTek, δεύτερη φορά με Qualcomm...)

 

Φόρτωσα τα απαραίτητα αρχεία στο QFIL και η εγκατάσταση έγινε χωρίς πρόβλημα.

Όταν όμως προσπάθησα να το ενεργοποιήσω δεν έκανε τίποτα, ακόμα κι όταν το συνέδεσα στο ρεύμα δεν ανταποκρίθηκε, δεν άναψε καν η οθόνη να μου δείξει ότι φορτίζει (η μπαταρία ήταν τουλάχιστον στο 44%), ούτε έμπαινε σε recovery mode.

 

Όταν δοκίμασα να το ξανα-φλασάρω παρόλο που ο Η/Υ έβλεπε κανονικά το port της Qualcomm της συσκευής, η διαδικασία ενώ πήγαινε να ξεκινήσει, δεν προχωρούσε καθόλου καθώς μου έβγαζε μήνυμα Sahara fail και σταματούσε...

 

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα σε ένα forum ότι αν μόλις σου εμφανίσει το εν λόγω μήνυμα ΔΕΝ αφαιρέσεις το καλώδιο αλλά όπως είναι κρατήσεις πατημένο το Power μαζί με το Volume+ , τοτε αναγκάζεις το τηλέφωνο να κάνει reset.

Προς έκπληξη μου το τηλέφωνο άνοιξε κανονικά και όλα τα προβλήματα τελείωσαν εκεί.

 

Ελπίζω να βοηθήσω κάποιους.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...