Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το τελωνείο, ησύχασα ν τα πράγματα καθόλου;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Και γώ πάντως παρελάβα κανονικά χωρίς τελωνεία και ρέστα δέμα απο Aliexpress μέσω SG Post. Τώρα περιμένω και ένα κινητο αυριο μεθαυριο. Edited by impreza_sti
Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τελωνείο, ησύχασα ν τα πράγματα καθόλου;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι. Έχει ατονισει αρκετά τις τελευταίες 2 βδομάδες (σε σημείο που με επιφύλαξη μπορώ να πω πως τέλειωσε)

 

Με επιφύλαξη όμως γιατί πάντα μπορεί να υπάρξουν εκπλήξεις...

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Έχει ατονισει αρκετά τις τελευταίες 2 βδομάδες (σε σημείο που με επιφύλαξη μπορώ να πω πως τέλειωσε)

 

Με επιφύλαξη όμως γιατί πάντα μπορεί να υπάρξουν εκπλήξεις...

Εδώ και μια βδομάδα δεν υπάρχει αναφορά για τελωνείο που να μπήκε μετά το 2017. Και πέρσι τα ίδια. Λίγες μέρες περνάνε κάποια πράγματα τελωνείο και μετά μέχρι ξανά του χρόνου δεν περνάνε τίποτα. Πάλι καλά γιατί είχαμε σταματήσει αρκετοί τις αγορές από κίνα εδώ και 3 μήνες.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια βδομάδα δεν υπάρχει αναφορά για τελωνείο που να μπήκε μετά το 2017. Και πέρσι τα ίδια. Λίγες μέρες περνάνε κάποια πράγματα τελωνείο και μετά μέχρι ξανά του χρόνου δεν περνάνε τίποτα. Πάλι καλά γιατί είχαμε σταματήσει αρκετοί τις αγορές από κίνα εδώ και 3 μήνες.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Αυτό σκέφτομαι αλλά είναι καλό να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που κάποιος κάποτε πληρώσει

(Έχω προσωπική εμπειρία από το παρελθόν γι αυτό λέω με επιφύλαξη...)

See you on another ROM :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι αλλά είναι καλό να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση που κάποιος κάποτε πληρώσει

(Έχω προσωπική εμπειρία από το παρελθόν γι αυτό λέω με επιφύλαξη...)

Καλό είναι πάντα να βάζουμε και το τελωνείο μέσα και μετά να δούμε αν μας συμφέρει. Περιμένω κάποια μικροπραγματα από 4 μέχρι 50 ευρώ και αν μπει τελωνείο στα μικρά δεν συμφέρει με τα 12 ευρώ του ΕΛΤΑ.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία λάμπες LED G4 12V, 100 τεμάχια από Gearbest στις 19/12 ταξίδεψαν νορμάλ με NL και φτάσανε στις 16/01 (κι αυτό λόγω χιονιού) χωρίς τελωνείο.

Αξία 31€.

Edited by georgy
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, να παραγγείλω κάτι που θέλω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μερικές σελίδες πίσω έγραψε ότι πέρασε τελωνείο 05/01...

 

Όσο για το αν σταμάτησε ή όχι το φαινόμενο άσε να περιμένουμε μέχρι να τελειώσουνε οι φουρνιές που είναι στο αεροδρόμιο από τέλη νοέμβρη ακόμα...Γίνεται της κακομοίρας, που να προλάβουνε να εκτελωνίσουνε κιόλας...

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 67 μέρες που καθοντουσαν τα δέματα στο αεροδρόμιο επιτέλους ήρθαν 24 μέρες Κινέζος 67 μέρες αεροδρόμιο 3 μήνες και ο Θεός βοηθός :p που να έμπαιναν και τελονειο....
Link to comment
Share on other sites

Από τη μία ήσουν άτυχος που επιλέχθηκε το δέμα σου να ελεγχθεί, αλλά από την άλλη ευτυχώς που στο κουτί του

δεν γράφει τα χαρακτηριστικά του και μάλλον αντί για 380 $ έλαβαν ως αξία την κατώτερη έκδοση με 250 € περίπου.

Αυτό είναι ένα θετικό αν σκεφτεί κανείς πως στην αγορά τηλ μπορεί η διαφορά από την κατώτερη έκδοση του έως την

μεγαλύτερη έκδοσή του είναι πολλές φορές πάνω από 100-150 $ στην αξία κτήσης, που σημαίνει τουλάχιστον

30-50 € λιγότερο τελωνείο για ΦΠΑ + ότι πάνω από 150 € μπορούν να επιβληθούν και δασμοί τρίτων χωρών.

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Το "πρόβλημα" με τα εμπορεύματα που σταματάνε στο τελωνείο δεν είναι τόσο οι δασμοί αλλά το ΦΠΑ.

Οι δασμοί έχουν πέσει σε πάρα πολύ χαμηλούς συντελεστές (2-10% επί της αξίας CIF). Το ΦΠΑ είναι εκείνο που τσούζει (24%).

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ευχαριστω ;)

 

Γενικά είμουν ατυχος μιας και το αγορασα 1/11/2017 οι κινεζοι το βρηκαν και το εστειλα 1/12 και μετά από 1 μηνα περίπου τελωνειο θα το παραλαβω.

 

Να σου πω την αληθεια περιμενα 120 αρα πάλι καλα ;)

 

400 ευρω εδωσα μαζι με μεταφορικα απο εξω +50 τελωνειο + 2,5 μηνες = 450 και λευκο χρωμα

 

το ίδιο σε μαυρο εδω 480,

Edited by ninjatunes
Link to comment
Share on other sites

πανω στο ειδοποιητηριο αναγραφεται το ποσο που ζητανε να πληρωσεις?

 

Όχι. Στο ειδοποιητήριο γράφει μόνον ότι έχει "τελωνιακή διασάφηση", το ποσό το γράφουν στα έγγραφα με τα οποία συνοδεύουν το δέμα σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Xiaomi mi 5s 128gb 43 φόρος+ 12

 

Sent from my MI 4W using Tapatalk

 

Είσαι - σχετικά - τυχερός. Τα 43€ αντιστοιχούν σε ΦαΠΑ 24% για ποσό αξίας CIF 180€. (180x24% = 43,20).

Για σκέψου να σου έβαζαν ΦαΠΑ 24% στα 400€ (!!!)... :X

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ευχαριστω ;)

 

Γενικά είμουν ατυχος μιας και το αγορασα 1/11/2017 οι κινεζοι το βρηκαν και το εστειλα 1/12 και μετά από 1 μηνα περίπου τελωνειο θα το παραλαβω.

 

Να σου πω την αληθεια περιμενα 120 αρα πάλι καλα ;)

 

400 ευρω εδωσα μαζι με μεταφορικα απο εξω +50 τελωνειο + 2,5 μηνες = 450 και λευκο χρωμα

 

το ίδιο σε μαυρο εδω 480,

 

φιλε μην μιλας καθολου εδω εγω εδωσα 400$ με eu express για να αγορασω το xiaomi mi5s 128gb απο vickmall και μου χασαν το δεμα και μου λενε τωρα να βγαλω ακρη η κουριερ με τον αποστολεα που εχουν διακοπες για περιπου 1 μηνα.... ειμαι με ενα galaxy pocket εδω και 20 μερες και δεν την παλευω....

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

φιλε μην μιλας καθολου εδω εγω εδωσα 400$ με eu express για να αγορασω το xiaomi mi5s 128gb απο vickmall και μου χασαν το δεμα και μου λενε τωρα να βγαλω ακρη η κουριερ με τον αποστολεα που εχουν διακοπες για περιπου 1 μηνα.... ειμαι με ενα galaxy pocket εδω και 20 μερες και δεν την παλευω....

 

Αν υπήρχε προσωποποίηση της ατυχίας θα ήσουν εσύ.

 

Φίλε ειλικρινά καλα ξεμπερδέματα.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Προχτές ξεκόλλησε από το τελωνείο που ήταν από 22/12. Σήμερα παραλαμβάνω και ενημερώνω για την λυπητερή :(

Και εγώ από 22/12 είμαι μέσα αλλά ακόμα να ξεκολλήσει... Μάλλον μου παίρνουν καλά " μέτρα " για το κουστούμι... Τι να πώ...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...