Jump to content

ZTE Blade V


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ, απλα παρατηρω οτι με τον καιρο χωρις να μπαινοβγαζω εφαρμογες ο χωρος μειωνεται. Πχ, εχω τις ιδιες 89 εφαρμογες στην συσκευη μου χωρις να εχω πειραξει κατι αλλο, και ενω ολες ειναι στην sd, εχουν μεινει 300 μβ ελευθερα στην εσωτερικη. ΜΙΑ εφαρμογη να χρειαστει update, η μνημη φουλαρε.

 

 

 

τα δοκιμασα αυτα αλλα οταν τα κανω λινκ στην sd το κινητο αργει τρομερα να μπουταρει και μερικες εφαρμογες δεν δουλευουν, και οταν αλλαξα την εσωτερικη σε εσωτερικη απο το bulid prop το τηλεφωνο δνε εβρισκε την μνημη. Το συγκεκριμενο μοντελο εχει την εσωτερικη, μια emulated sd με χωρο 1,5 gb και την εξωτερικη. Επισης μου δινει την επιλογη αναμεσα στην emulated και στην εξωτερικη για να μπουν οι εφαρμογες, και εγω εχω βαλει την εξωτερικη

 

Η emulated και η εσωτερική είναι το ίδιο πράγμα στην ουσια.

Κάτι άλλο μου φαίνεται τρέχει αλλά δε μπορω να το καταλάβω.

Την εχεις καθαρίσει την εσωτερική μνήμη ???

Καθαρισμα εσωτερικής μνήμης σημαίνει ... Καποιες εφαρμογές δημιουργούν φακέλους στην εσωτερική sd πριν αλλαξεις τη μνήμη σε εξωτερική , αυτοι οι φάκελοι πρεπει να μετακινηθούν στην εξωτερική sd.

Επίσης αν εχεις βίντεο και φωτο στην εσωτερική , σου τρώνε χώρο και πρέπει να μετακινηθούν στην εξωτερική.

Οτάν αλλαζεις το build.prop δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρίσκει τίποτα , ίσως κάτι δε παει καλά με την κάρτα σου η με το partition που τις έκανες , με το λινκ του sd δεν θα'πρεπε να'χεις τα προβλήματα που αναφερεις.

Είσαι και με στοκ ρομ και τα πραγματα είναι πιο δύσκολα για σένα , οι μαμισιες εφαρμογές που αναβαθμίζονται σου τρώνε χώρο κατευθειαν , μονη σου ελπίδα το link2sd , θα αδειαζες χώρο και με μετακινήσεις εφαρμογών που έχουν αναβαθμιστεί απο το data/app στο system/app , αλλά είναι πιο πολύπλοκα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως έχω καταργήσει τις πρόσφατες ενημερώσεις του facebook & chrome ,για να έχω περισσότερο χώρο.....και έτσι το κινητό μου δεν κολλάει καθόλου!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η emulated και η εσωτερική είναι το ίδιο πράγμα στην ουσια.

Κάτι άλλο μου φαίνεται τρέχει αλλά δε μπορω να το καταλάβω.

Την εχεις καθαρίσει την εσωτερική μνήμη ???

Καθαρισμα εσωτερικής μνήμης σημαίνει ... Καποιες εφαρμογές δημιουργούν φακέλους στην εσωτερική sd πριν αλλαξεις τη μνήμη σε εξωτερική , αυτοι οι φάκελοι πρεπει να μετακινηθούν στην εξωτερική sd.

Επίσης αν εχεις βίντεο και φωτο στην εσωτερική , σου τρώνε χώρο και πρέπει να μετακινηθούν στην εξωτερική.

Οτάν αλλαζεις το build.prop δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρίσκει τίποτα , ίσως κάτι δε παει καλά με την κάρτα σου η με το partition που τις έκανες , με το λινκ του sd δεν θα'πρεπε να'χεις τα προβλήματα που αναφερεις.

Είσαι και με στοκ ρομ και τα πραγματα είναι πιο δύσκολα για σένα , οι μαμισιες εφαρμογές που αναβαθμίζονται σου τρώνε χώρο κατευθειαν , μονη σου ελπίδα το link2sd , θα αδειαζες χώρο και με μετακινήσεις εφαρμογών που έχουν αναβαθμιστεί απο το data/app στο system/app , αλλά είναι πιο πολύπλοκα αυτα.

gkalen, έβαλα στο Blade V ενός φίλου την MIBladeUI_V5 και όλα καλά,smooth και γρήγορη,αλλά έχει πρόβλημα με τα sms,η εφαρμογή βγάζει αμέσως σφάλμα και δεν ανοίγει.

ούτε άλλο app για sms δουλεύει.καμμιά ιδέα?

 

με λίγο ψάξιμο βρήκα τις 4.4 roms σου που καταλαβαίνω ότι δεν δουλεύει FM και μπροστινή κάμερα.Σε 4.2 υπάρχει κάποια που να δουλεύει κομπλέ,μιας και με 4.1 πλέον δεν μπαίνουν αρκετά apps.

Πολύ καλή δουλειά πάντως!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αναζήτηση για οθόνη στο Ebay ταιριάζει η παρακάτω;

 

http://pages.ebay.com/link/?nav=item.view&id=172004748458&alt=web

Έχει αλλάξει κάποιος την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο καιρο μου ζητητσε το Kingroot αναβαθμιση, μετα απο αυτο η εφαρμογη κρασαρε και εξαφανιστηκε απο τη λιστα εφαρμογων και στο terminal emulator δεν επαιρνε su. Εκανα hard reset αλλα δεν επανηλθε στιν εργοστασιακη κατασταση αλλα εμφανιστικε το Kingroot. Ειναι σε μια ντεμι κατασταση δηλαδη.

Ασχολειται καποιος ακομα με τη συσκευη αυτη, να μου πει πως να το επαναφερω στην εργοστασιακη κατασταση? (Ωστε να το rootαρω το κινητο ξανα)

Black_Horseman
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια βοηθεια για αυτη την συσκευη.Ο χωρος αποθηκευσης του λεει οτι εξαντληθηκε.Εχετε καμια ιδεα για το πως να το φτιαξω αυτο?? υπαρχει καμια custom rom σωστη η οποια να λειτουργει smooth και γρηγορα???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ενα δευτερο μεγαλο μπραβο στο gkalen για την δουλεια που εχει κανει!!

μολις δοκιμασα και την ρομ Miui και ειναι καταπληκτικη!!

ΘΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μετα απο καιρο μου ζητητσε το Kingroot αναβαθμιση, μετα απο αυτο η εφαρμογη κρασαρε και εξαφανιστηκε απο τη λιστα εφαρμογων και στο terminal emulator δεν επαιρνε su. Εκανα hard reset αλλα δεν επανηλθε στιν εργοστασιακη κατασταση αλλα εμφανιστικε το Kingroot. Ειναι σε μια ντεμι κατασταση δηλαδη.

Ασχολειται καποιος ακομα με τη συσκευη αυτη, να μου πει πως να το επαναφερω στην εργοστασιακη κατασταση? (Ωστε να το rootαρω το κινητο ξανα)

Δυστυχώς πρέπει να φλασαρεις την επίσημη ρομ ξανά για να έχεις το τηλ.. καθαρό.

Αλλιώς δοκίμασε να απεγκαταστησεις το update του kingroot και ξανά βάλε το παλιό για να κάνεις ροοτ ξανά .

Παιδια καμια βοηθεια για αυτη την συσκευη.Ο χωρος αποθηκευσης του λεει οτι εξαντληθηκε.Εχετε καμια ιδεα για το πως να το φτιαξω αυτο?? υπαρχει καμια custom rom σωστη η οποια να λειτουργει smooth και γρηγορα???

Όλες μου οι Ρομς για το BladeV στο modaco , εδώ ... http://www.modaco.com/forums/forum/745-zte-blade-v/

 

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δυστυχώς πρέπει να φλασαρεις την επίσημη ρομ ξανά για να έχεις το τηλ.. καθαρό.

Αλλιώς δοκίμασε να απεγκαταστησεις το update του kingroot και ξανά βάλε το παλιό για να κάνεις ροοτ ξανά .

 

Όλες μου οι Ρομς για το BladeV στο modaco , εδώ ... http://www.modaco.com/forums/forum/745-zte-blade-v/

 

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Ευχαριστω για τις roms.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
Gkalen εβαλα την KitKat rom σου και ηταν τελεια εάν μπορεις κοιτα και κατι για lollipop

 

Δουλευει καλα η KitKat φιλε, δουλευουν ολα; Νεος στο android αλλα εχω ορεξη για σκαλισμα, μιας και το ψαξιμο για το blade v με οδηγησε εδω :)

Καταπληκτικη δουλεια και μοιρασμα γνωσεων απο τον Gkalen, δεν εχω λογια !

Χρονια πολλα !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εχω το τηλ στα χερια μου και θελω να περασω-δοκιμασω τις ρομ αλλα τα links δεν παιζουν !

Μπορει καποιος να βοηθησει ?

Ψαχνω τις.. JellyBlade V3 & V2, MIbladeUI_V5_4.8.8 του Gkalen

Επισης ποια ειναι η καλυτερη σε μνημη, smooth κτλ. ??

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εχω το τηλ στα χερια μου και θελω να περασω-δοκιμασω τις ρομ αλλα τα links δεν παιζουν !

Μπορει καποιος να βοηθησει ?

Ψαχνω τις.. JellyBlade V3 & V2, MIbladeUI_V5_4.8.8 του Gkalen

Επισης ποια ειναι η καλυτερη σε μνημη, smooth κτλ. ??

Ευχαριστω!

 

Ελα φιλε, χρονια πολλα !

Εχω κι εγω τη συσκευη και ψαχνω κι εγω για τις JellyBlade (ποσες εκδοσεις υπαρχουν?) καθως και για την MIbladeUI_V5_4.8.8 η καποια νεοτερη, εχω λιωσει στο διαβασμα ολα τα φορουμς αλλα δυστυχως τα λικ δεν ισχυουν πλεον.... Ψαχνω επισης την XperiaBladeV η οποια λενε οτι ειναι απιστευτη, καθως και το stock recovery της συσκευης γιατι μονο απο κονσολα μπορω να το περασω, το usb του τηλεφωνου μου για συνδεση με υπολογιστη δεν δουλευει πλεον.... Εχω στειλει πμ σε μερικα παιδια στο ξενο φορουμ και αν βρω κατι θα ενημερωσω, κρατα με κι εσυ ενημερο αν ανακαλυψεις κατι.

 

EDIT

Αυτη τη στιγμη εχω πανω την MIUI 4.2.28, πολυ καλη και ελαφρια, ελαχιστη καταναλωση μπαταριας, οι καμερες δουλευουν και οι δυο, αλλα οταν με καλουν δεν εμφανιζει ονομα αλλα μονο το νουμερο. Δεν ξερω αν εχεις καποια νεοτερη απο αυτην, με ενδιαφερει.

 

Επισης η CM11_KKbladeV-v4 παρα πολυ γρηγορη αλλα πρωτον δεν δουλευει η μπροστινη καμερα και δευτερον τρωει την μπαταρια σε ελαχιστες ωρες.

Εχω και σχεδον ολες τις KitKat του Gkalen.

Edited by george56
Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε, χρονια πολλα !

Εχω κι εγω τη συσκευη και ψαχνω κι εγω για τις JellyBlade (ποσες εκδοσεις υπαρχουν?) καθως και για την MIbladeUI_V5_4.8.8 η καποια νεοτερη, εχω λιωσει στο διαβασμα ολα τα φορουμς αλλα δυστυχως τα λικ δεν ισχυουν πλεον.... Ψαχνω επισης την XperiaBladeV η οποια λενε οτι ειναι απιστευτη, καθως και το stock recovery της συσκευης γιατι μονο απο κονσολα μπορω να το περασω, το usb του τηλεφωνου μου για συνδεση με υπολογιστη δεν δουλευει πλεον.... Εχω στειλει πμ σε μερικα παιδια στο ξενο φορουμ και αν βρω κατι θα ενημερωσω, κρατα με κι εσυ ενημερο αν ανακαλυψεις κατι.

 

EDIT

Αυτη τη στιγμη εχω πανω την MIUI 4.2.28, πολυ καλη και ελαφρια, ελαχιστη καταναλωση μπαταριας, οι καμερες δουλευουν και οι δυο, αλλα οταν με καλουν δεν εμφανιζει ονομα αλλα μονο το νουμερο. Δεν ξερω αν εχεις καποια νεοτερη απο αυτην, με ενδιαφερει.

 

Επισης η CM11_KKbladeV-v4 παρα πολυ γρηγορη αλλα πρωτον δεν δουλευει η μπροστινη καμερα και δευτερον τρωει την μπαταρια σε ελαχιστες ωρες.

Εχω και σχεδον ολες τις KitKat του Gkalen.

 

Γεια σου φιλε μου, για δες εδω..https://drive.google.com/file/d/0B5XkEOxYWPdndEdCRkdKT2Nlcm8/view

Aπ'οτι ειδα στο build.prop ειναι η JellyBlade V2, θα κανεις unzip το αρχειο και μεσα στο φακελο clockworkmode θα βρεις το (2014-05-09.01.24.17).

Θα το βαλεις στην SD σου στον φακελο clockworkmod με την ημερομηνια του (2014-05-09.01.24.17) και δοκιμασε να κανεις restore, εφοσον ολοκληρωθει κανε format data και format cache απο το recovery πριν κανεις reboot.

Δεν μορω να το δοκιμασω αυτη τη στιγμη γιατι δεν εχω το τηλ μαζι μου, κι εγω μια miui v5 4.2.28 περασα και φαινεται καλη.

Εννοειται οτι link πεσει στην αντιληψη σου και απο την πλευρα μου το ποσταρουμε εδω.

Edited by jazzfrequency
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου, για δες εδω..https://drive.google.com/file/d/0B5XkEOxYWPdndEdCRkdKT2Nlcm8/view

Aπ'οτι ειδα στο build.prop ειναι η JellyBlade V2, θα κανεις unzip το αρχειο και μεσα στο φακελο clockworkmode θα βρεις το (2014-05-09.01.24.17).

Θα το βαλεις στην SD σου στον φακελο clockworkmod με την ημερομηνια του (2014-05-09.01.24.17) και δοκιμασε να κανεις restore, εφοσον ολοκληρωθει κανε format data και format cache απο το recovery πριν κανεις reboot.

Δεν μορω να το δοκιμασω αυτη τη στιγμη γιατι δεν εχω το τηλ μαζι μου, κι εγω μια miui v5 4.2.28 περασα και φαινεται καλη.

Εννοειται οτι link πεσει στην αντιληψη σου και απο την πλευρα μου το ποσταρουμε εδω.

 

Καλησπερα φιλε, εχω νεα !

Μιλησα σημερα προσωπικα με τον Gkalen, ο ανθρωπος δεν παιζεται λεμε, δεν εχω λογια !

Αυριο απο καποια ωρα και μετα θα ανεβασει links εδω για JellyBlade και MIbladeUI_V5_4.8.8!

Και πανω στη χαρα μου ξεχασα να του πω να ανεβασει και την XperiaBladeV, αν την εχει ευκαιρη !

Ερωτηση, με την 4.2.28 βλεπεις κανονικα το ονομα απο αυτους που σε καλουν;... επισης τωρα πριν λιγο ανακαλυψα οτι δεν μπορω να στειλω μηνυμα...

Μεινε συντονισμενος !

Edited by george56
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε, εχω νεα !

Μιλησα σημερα προσωπικα με τον Gkalen, ο ανθρωπος δεν παιζεται λεμε, δεν εχω λογια !

Αυριο απο καποια ωρα και μετα θα ανεβασει links εδω για JellyBlade και MIbladeUI_V5_4.8.8!

Και πανω στη χαρα μου ξεχασα να του πω να ανεβασει και την XperiaBladeV, αν την εχει ευκαιρη !

Μεινε συντονισμενος !

 

Ωραιος....!!

Link to comment
Share on other sites

...μολις κατεβασα το αρχειο που μου εδωσες και την περασα, που τη βρηκες; :)

 

..δες εδω..http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6239283#post6239283

Του Gkalen ειναι ενα backUp που ειχε ποσταρει για συμφορουμιτη που ειχε καποιο θεμα..

Πως ειναι η ρομ ? ειναι γρηγορη + smooth ?

Αλλα λογικα θα βαλει και την V3 εφοσον σου ειπε οτι θα ασχοληθει..

--------------------------------------------------------------------------------------------------

οσο αφορα τη miui v5 4.2.28 εχεις δικιο..δεν εμφανιζει το ονομα μονο νουμερο και επισης sms δεν στελνω, αν και δεν εχω μοναδες δοκιμασα να στειλω για να μαθω το υπολοιπο και εφαγα πορτα.

Edited by jazzfrequency
Link to comment
Share on other sites

..δες εδω..http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6239283#post6239283

Του Gkalen ειναι ενα backUp που ειχε ποσταρει για συμφορουμιτη που ειχε καποιο θεμα..

Πως ειναι η ρομ ? ειναι γρηγορη + smooth ?

 

Χα χα, ο Gkalen μας εσωσε παλι !

Λοιπον, μετα απο το format data και cache, εμεινε η μαμισια - stock rom σαν να την ειχα και να ειχα κανει hard reset. Ετσι εχω και την stock rom οποτε θελησω !

Edited by george56
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βρε , βρε , χρονια και ζαμανια ....

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

Να ευχαριστησετε τον george56 που μπηκε στον κοπο και με βρηκε , οπως ξερουν ηδη καποιοι εχω μπλεξει με τα xiaomi τωρα και εχω χασει καποια πραγματα.

παμε λοιπον στις ρομ ...

 

DOWNLOAD , MIUI ROM JELLYBEAN

MIbladeUI V5

http://www.mediafire.com/file/l4l3q2c4rvgfl50/MIbladeUI_V5.zip

 

DOWNLOAD , KITKAT ROMS ( αυτες οι ρομ εχουν το προβλημα με την μπροστινη καμερα , ως γνωστον )

DOWNLOAD , CM11

http://www.mediafire.com/file/tppg1ciz5zgs3ml/CM11_KKbladeV-v4.zip

 

DOWNLOAD , Liquid Smooth

http://www.mediafire.com/file/j57f1bz87fmn6ns/LiquidSmooth_KKbladeV.zip

 

DOWNLOAD , PAC ROM

http://www.mediafire.com/file/mnmdpht9um69npt/PacRom_KKbladeV.zip

 

DOWNLOAD , Nameless

http://www.mediafire.com/file/t21shp8axnsd415/NameLess_KKbladeV.zip

 

DOWNLOAD , SlimKat

http://www.mediafire.com/file/ma8uvcr02yq7buy/SlimKat_KKbladeV.zip

 

EDIT

Τωρα λειπουν καποιες jellybean rom , οπως η JellyBladeV και η ΧperiaBladev , θα κοιταξω να τις ανεβασω παλι και θα σας δωσω λινκς.

Για τα ονοματα επαφων στη MIUI κατεβαστε το numper fixer απο το playstore ,πρεπει να μπει το +30 για νε εμφανιζονται τα ονοματα

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

για gkalen εχω την 4.4.4 rom και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μηπος μπορεις να κανης κατι και για lollipop???

 

Γεια χαρα, ο gkalen δεν ασχολειται πλεον με το blade v αλλα με τα xiaomi, τις roms αυτες τις ξαναεφτιαξε (μαλλον) και της ανεβασε κατοπιν παρακλησης καποιων απο εμας που ασχολουμαστε ακομα με αυτη τη συσκευη.

Ποια 4.4.4 εχεις;.. με την ευκαιρια, μηπως εχεις φυλαξει καπου το stock recovery του blade v;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...