Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά από ένα χρόνο και που έβαλα στο f1 την Inew v3 1.3 και ήταν μια χαρά το κινητό, πλέον άρχισε να σβήνει μόνο του. Να το λογιζω στα τελευταία του και να κοιτάξω για νέα συσκευή;

 

Τσέκαρε αν είναι εντάξει η μπαταρία πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, μετά από ένα χρόνο και που έβαλα στο f1 την Inew v3 1.3 και ήταν μια χαρά το κινητό, πλέον άρχισε να σβήνει μόνο του. Να το λογιζω στα τελευταία του και να κοιτάξω για νέα συσκευή;

 

Κοιταξε την κατασταση της μπαταριας,και αν κανει καλη επαφη.μπορει να χρειαζεται αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμάζω από εχτές. Καλή φαίνεται, την έχω στήσει ακριβώς όπως την ΜΜ που είχα πριν, απλά τώρα έχω και functional 2g/3g switch. Δεν έχω δοκιμάσει με δύο sim αλλά η εναλλαγή από WiFi σε data φαίνεται καλή και δεν έχω παρατηρήσει να χάνει data μετά από είσοδο έξοδο σε ανσασέρ, ας πούμε. Δεν έχω κάνει εξαντλητικά τεστ πάντως, είναι η αλήθεια. Την κρατάω.

 

με κλησεις την δοκιμασες?Υπαρχει το θεμα που κρασαρε το τηλ οταν αυτος που μιλουσες τερματιζε πρωτος την κληση?

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχει καλή επαφή, φορτίζει κανονικά και ξεφορτιζει κανονικά. Υπάρχει software για έλεγχο της μπαταρίας; Αν χρειαστεί αλλαγή, υπάρχει σελίδα που να έχει ίδια ή συμβατή;

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

με κλησεις την δοκιμασες?Υπαρχει το θεμα που κρασαρε το τηλ οταν αυτος που μιλουσες τερματιζε πρωτος την κληση?

 

Δεν μπορώ να θυμηθώ αν έπαιξε συγκεκριμένα αυτό το σενάριο, νομίζω πατάω ασυναίσθητα πάντα το κόκκινο εγώ όταν τελειώνω την κλήση. Θα το δοκιμάσω σε λίγο. Πρέπει να με έχει πάρει ο άλλος κιόλας ή αρκεί να το κλείσει;

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχει καλή επαφή, φορτίζει κανονικά και ξεφορτιζει κανονικά. Υπάρχει software για έλεγχο της μπαταρίας; Αν χρειαστεί αλλαγή, υπάρχει σελίδα που να έχει ίδια ή συμβατή;

 

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Υπάρχει το Battery calibration από Playstore για να την καλιμπράρεις.

 

Καινούρια υπάρχει στο Aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να θυμηθώ αν έπαιξε συγκεκριμένα αυτό το σενάριο, νομίζω πατάω ασυναίσθητα πάντα το κόκκινο εγώ όταν τελειώνω την κλήση. Θα το δοκιμάσω σε λίγο. Πρέπει να με έχει πάρει ο άλλος κιόλας ή αρκεί να το κλείσει;

 

δεν ειμαι σιγουρος,μονο για το οτι γινοταν οταν το εκλεινε ο αλλος πρωτα,δεν ειμαι σιγουρος καν αν γινοταν παντα.Αλλα ηταν ο λογος που ειχα φυγει απο lolli μαζι με τα data που χανονταν.Απο ταχυτητα πως παει?Lag πετυχες καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περάσει εδώ και κάμποσες ημέρες την MiUi 6.11.10_2 αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα με τη σύνδεση bluetooth στο αυτοκίνητο (κάθε φορά η συσκευή χρειάζεται σβήσιμο από τις διαθέσιμες και επανασύνδεση) και το wifi (δεν κατεβάζει δεδομένα και αναγκάζομαι συνέχεια να βάζω flight mode στιγμιαία για να ξαναπιάσει).

Αποφάσισα να ρίξω την 16.12.01 μήπως διορθωθούν αλλά δεν μπαίνει με τίποτα σε recovery mode. Ούτε με τα πλήκτρα, ούτε με τρεις εφαρμογές boot manager που δοκίμασα από το play store! Έχω αλλάξει 3-4 rom από τότε που το πήρα (πριν 2,5 χρόνια), αλλά αυτό δε μου έχει ξανασυμβεί. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περάσει εδώ και κάμποσες ημέρες την MiUi 6.11.10_2 αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα με τη σύνδεση bluetooth στο αυτοκίνητο (κάθε φορά η συσκευή χρειάζεται σβήσιμο από τις διαθέσιμες και επανασύνδεση) και το wifi (δεν κατεβάζει δεδομένα και αναγκάζομαι συνέχεια να βάζω flight mode στιγμιαία για να ξαναπιάσει).

Αποφάσισα να ρίξω την 16.12.01 μήπως διορθωθούν αλλά δεν μπαίνει με τίποτα σε recovery mode. Ούτε με τα πλήκτρα, ούτε με τρεις εφαρμογές boot manager που δοκίμασα από το play store! Έχω αλλάξει 3-4 rom από τότε που το πήρα (πριν 2,5 χρόνια), αλλά αυτό δε μου έχει ξανασυμβεί. Καμιά ιδέα;

 

Το έχω πάθει κι εγώ μετά από ένα wipe cache, δεν βρήκα γιατρειά. Όσο για το recovery mode στα link παρουσίασης της rom έχει links για xposed framework και ένα module που κάνει αυτή τη δουλειά, δηλαδή boot to recovery. Διαφορετικά δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία για λίγη ώρα και κατόπιν μην το ανοίξεις αλλά μπες κατευθείαν σε recovery.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περάσει εδώ και κάμποσες ημέρες την MiUi 6.11.10_2 αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα με τη σύνδεση bluetooth στο αυτοκίνητο (κάθε φορά η συσκευή χρειάζεται σβήσιμο από τις διαθέσιμες και επανασύνδεση) και το wifi (δεν κατεβάζει δεδομένα και αναγκάζομαι συνέχεια να βάζω flight mode στιγμιαία για να ξαναπιάσει).

Αποφάσισα να ρίξω την 16.12.01 μήπως διορθωθούν αλλά δεν μπαίνει με τίποτα σε recovery mode. Ούτε με τα πλήκτρα, ούτε με τρεις εφαρμογές boot manager που δοκίμασα από το play store! Έχω αλλάξει 3-4 rom από τότε που το πήρα (πριν 2,5 χρόνια), αλλά αυτό δε μου έχει ξανασυμβεί. Καμιά ιδέα;

 

Γεια χαρά!!

 

Σχετικά με το Bluetooth είχα κι εγώ το ίδιο θεματάκι όταν είχα κάνει clean install την 6.11.10! Νομίζω ότι και η 6.11.3 έχει το ίδιο θέμα! Δε συνδεόταν αυτόματα το Bluetooth hands-free μου με το κινητό όταν το άνοιγα! Αν θέλεις οπωσδήποτε την 6.11.10, κάνε πρώτα ένα clean install την 6.10.20, κάνε ζεύξη όσες συσκευές Bluetooth θέλεις και μετά κάνε dirty install την 6.11.10 και θα είσαι κομπλέ! Εγώ αυτό είχα κάνει και έπειτα έκανα dirty install την 6.12.1 του Jpower και είμαι κομπλέ!

 

Ας μας πει κάποιος που έχει βάλει με clean install κάποια από τις τελευταίες του Jpower αν έχει τέτοιο θέμα με το Bluetooth!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει κι εγώ μετά από ένα wipe cache, δεν βρήκα γιατρειά. Όσο για το recovery mode στα link παρουσίασης της rom έχει links για xposed framework και ένα module που κάνει αυτή τη δουλειά, δηλαδή boot to recovery. Διαφορετικά δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία για λίγη ώρα και κατόπιν μην το ανοίξεις αλλά μπες κατευθείαν σε recovery.

Δοκίμασα και με τη μπαταρία και με το module. Δεν μπαίνει σε recovery με τίποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς θέμα με το GPS της τελευταίας rom του Jpower; Γιατί εμένα δεν λέει να συνδεθεί. την είχα κάνει dirty install ξέρει κανείς κάνα fix να μου στείλει;

 

Δοκίμασα και με καθαρό install αλλά πάλι δεν δουλεύει...

Edited by kalwdio
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με τη μπαταρία και με το module. Δεν μπαίνει σε recovery με τίποτα!!!!

 

Τι να πω, εγώ σιχάθηκα τη miui και τα κόλπα της. Σαν μόνη λύση βλέπω το να περάσεις μια official μέσω YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας κάνοντας το κόλπο με την custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, εγώ σιχάθηκα τη miui και τα κόλπα της. Σαν μόνη λύση βλέπω το να περάσεις μια official μέσω YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας κάνοντας το κόλπο με την custom recovery.

Επειδή δεν είμαι και τόσο προχωρημένος, λέω να περιμένω λίγο μήπως κανένας φίλος έχει κάποια άλλη ιδέα πριν το δοκιμάσω.

Εν τω μεταξύ είμαι με windows 10.... Δε βλέπω drivers για 10άρια στο σχετκό post. Yπάρχει κανένα link;

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω drivers για 10άρια στο σχετκό post. Yπάρχει κανένα link;

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι αυτοί που χρησιμοποιείς και στα 8.0, 8.1 και υπάρχουν στο link.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το bt, οφείλεται στο γεγονός ότι με κάθε επανεκκίνηση της συσκευής αλλάζει η mac address του bt.

Εγώ δεν έχω αυτή τη στιγμή τέτοιο θέμα. Το έλυσα αλλάζοντας τα αρχεία miuiBluetooth.apk, mtkbt.apk, Bluetooth.apk από την 6.10.20

 

Φίλοι, επειδή δέχομαι πολλά μηνύματα, μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να απαντάω σε όλα.

Είναι, επίσης, πολύ δύσκολο να λειτουργώ σαν "κρυφό σχολειό" μέσα από πμ στήνοντας, στην ουσία, ένα υποφορουμ με συγκεκριμένους φίλους.

 

Εφεξής, όλες μου οι ρομ, οπότε μπορω, θα ανεβαίνουν στο Modaco.

 

Η 17.1.12 θα είναι και η τελευταία που θα λάβετε με πμ. Περνιέται με dirty flash

 

Και κάτι ακόμη... Παρακολουθώ αυτό το νήμα, ανελλιπώς και ενεργά, εδω και 1622 σελίδες. Πραγματικά, στεναχωριεμαι που βλέπω φίλους να έχουν θέματα με 4 άρες, οταν όλα αυτά έχουν ηδη λυθεί σε προηγούμενες σελίδες.

Επί παραδείγματι, η περίπτωση της HiveUI όπου εχω δώσει 2 εκδόσεις της που, αν θυμάμαι καλά, πέρα από το widget καιρού, λειτουργούσαν καλά.

Και επειδή 1622 σελίδες, δεν είναι λίγες, υπάρχει και το ψαχτιρι που μπορεί να βοηθήσει..

Τεσπα, αυτό είναι μια προσωπική σκέψη που την καταθέτω χωρίς μομφή για κανέναν.

 

Επίσης, ότι εχω ανεβασει, εξακολουθεί να υπάρχει μέσα στο νήμα..

 

Ευχαριστώ :)

 

http://s27.postimg.org/skazassyr/Screenshot_2017_01_15_14_59_43_084_com_miui_secu.png http://s27.postimg.org/xy9ricioz/Screenshot_2017_01_15_14_59_52_389_com_miui_secu.png

 

http://s27.postimg.org/aszcwcdk3/Screenshot_2017_01_15_15_00_05_556_com_android_s.png http://s27.postimg.org/fu6qxpl0j/Screenshot_2017_01_15_16_10_43_862_com_android_s.png

 

 

image hosting

 

Υ. Γ. : και μια παράκληση, ας μην ακολουθήσουν σχόλια εκτός τοπικ που θα οδηγήσουν σε διαγραφή τους από τους "μπλε".

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη παρεα

Μηπως γνωριζει καποιος αν γινεται αντικατασταση στο μικροφωνο? τον τελευταιο χρονο κατι εχει παθει και ειδικα οταν ειμαι σε μαγαζι με δυνατο ηχο το αποτελεσμα ειναι απαραδεκτο,πολυ μπουκωμα και τριζει υπερβολικα ενω δεν μου το εκανε ποτε αυτο,παντα ο ηχος ηταν ικανοποιητικος,υπαρχει περιπτωση να εχει κλαταρει το μικροφωνο? εχω την v3 plus 4.4.2 kit kat

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη παρεα

Μηπως γνωριζει καποιος αν γινεται αντικατασταση στο μικροφωνο? τον τελευταιο χρονο κατι εχει παθει και ειδικα οταν ειμαι σε μαγαζι με δυνατο ηχο το αποτελεσμα ειναι απαραδεκτο,πολυ μπουκωμα και τριζει υπερβολικα ενω δεν μου το εκανε ποτε αυτο,παντα ο ηχος ηταν ικανοποιητικος,υπαρχει περιπτωση να εχει κλαταρει το μικροφωνο? εχω την v3 plus 4.4.2 kit kat

 

δυσκολο να χαλασει αλλα δεν αποκλειεται.Μηπως ηταν πιο δυνατα ο ηχος απο αλλες φορες στο μαγαζι?

 

Mικροφωνο παντως μπορεις να αλλαξεις και ειναι και φθηνο https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Parts-for-Coolpad-F1-5-8297-8297W-USB-Dock-Charging-Data-Transfer-Port-Microphone-Vibrator/622139_32371675631.html

Kοιτα και στο ebay

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα την παρακάτω ρομ στο κινητό μου για να λύσω ένα πρόβλημα αποσυνδέσεων που είχα με προηγούμενη ρομ. http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-pure-aosp/

 

Η παραπάνω ρομ είχε προεγκατεστημένο το nova launcher αλλά σε παλιά έκδοση. Προσπάθησα να τον ενημερώσω αλλά τίποτα. Τελικά το απεγκατέστησα και έβαλα αυτό της google. Τώρα που πάω εκ νέου να τον εγκαταστήσω μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα "Τοαρχείο πακέτου δεν ήταν σωστά υπογεγραμμένο. Καταργήστε την εγκατάσταση του προηγούμενου αντιγράφου της εφαρμογής και δοκιμάστε ξανά''

 

Από την αναζήτηση στο νετ δεν λειτούργησε κάτι... Παίζει να γνωρίζει κανείς τη λύση?

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να χαλασει αλλα δεν αποκλειεται.Μηπως ηταν πιο δυνατα ο ηχος απο αλλες φορες στο μαγαζι?

 

Mικροφωνο παντως μπορεις να αλλαξεις και ειναι και φθηνο https://www.aliexpress.com/store/product/Original-Parts-for-Coolpad-F1-5-8297-8297W-USB-Dock-Charging-Data-Transfer-Port-Microphone-Vibrator/622139_32371675631.html

Kοιτα και στο ebay

 

Οχι στο λεω 100% αυτο το εχω τσεκαρει σε διαφορα βιντεο,τσιριζει μολις ακους αυτο που τραβηξες σαν τα παλια τα κινητα που εκαναν πριν 10 χρονια,τωρα δεν ξερω αν εχει να κανει με θεμα ρομ που δεν νομιζω,αν και οταν φοραγα παλια του algorithm τη ρομ δεν ειχα θεμα,τι να πω δεν ξερω ισως να την εφαγε το μικροφωνο

Link to comment
Share on other sites

Οχι στο λεω 100% αυτο το εχω τσεκαρει σε διαφορα βιντεο,τσιριζει μολις ακους αυτο που τραβηξες σαν τα παλια τα κινητα που εκαναν πριν 10 χρονια,τωρα δεν ξερω αν εχει να κανει με θεμα ρομ που δεν νομιζω,αν και οταν φοραγα παλια του algorithm τη ρομ δεν ειχα θεμα,τι να πω δεν ξερω ισως να την εφαγε το μικροφωνο

μπορεις να τραβηξεις ενα backup και να περασεις μια εργοστασιακη με ygdp να δεις

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα την παρακάτω ρομ στο κινητό μου για να λύσω ένα πρόβλημα αποσυνδέσεων που είχα με προηγούμενη ρομ. http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-pure-aosp/

 

Η παραπάνω ρομ είχε προεγκατεστημένο το nova launcher αλλά σε παλιά έκδοση. Προσπάθησα να τον ενημερώσω αλλά τίποτα. Τελικά το απεγκατέστησα και έβαλα αυτό της google. Τώρα που πάω εκ νέου να τον εγκαταστήσω μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα "Τοαρχείο πακέτου δεν ήταν σωστά υπογεγραμμένο. Καταργήστε την εγκατάσταση του προηγούμενου αντιγράφου της εφαρμογής και δοκιμάστε ξανά''

 

Από την αναζήτηση στο νετ δεν λειτούργησε κάτι... Παίζει να γνωρίζει κανείς τη λύση?

 

Δεν ξέρω τι έχεις δοκιμάσει από την αναζήτηση σου στο νετ αλλά δύο λύσεις υπάρχουν. Μπαίνεις στο zip της rom και βρίσκεις που είναι ο nova, τον σβήνεις και βάζεις στην θέση του έναν launcher ότι να ναι (με το ίδιο όνομα που είχε ο nova για να μην μπλέκεις με τα script) ίσα για να έχει να μπει κάπου το σύστημα στην αρχή, φλασάρεις πάλι και μετά τον αντικαθιστάς με Nova από το play store. Ή βάζεις xposed και κατεβάζεις το XInstaller και απενεργοποιείς το check στο packet signature κατά την διάρκεια του install, κάνεις update τον Nova και μετά κάνεις uninstall αν θες to XInstaller (αφού ενεργοποιήσεις πάλι το check).

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περάσει εδώ και κάμποσες ημέρες την MiUi 6.11.10_2 αλλά αντιμετωπίζω προβλήματα με τη σύνδεση bluetooth στο αυτοκίνητο (κάθε φορά η συσκευή χρειάζεται σβήσιμο από τις διαθέσιμες και επανασύνδεση) και το wifi (δεν κατεβάζει δεδομένα και αναγκάζομαι συνέχεια να βάζω flight mode στιγμιαία για να ξαναπιάσει).

Αποφάσισα να ρίξω την 16.12.01 μήπως διορθωθούν αλλά δεν μπαίνει με τίποτα σε recovery mode. Ούτε με τα πλήκτρα, ούτε με τρεις εφαρμογές boot manager που δοκίμασα από το play store! Έχω αλλάξει 3-4 rom από τότε που το πήρα (πριν 2,5 χρόνια), αλλά αυτό δε μου έχει ξανασυμβεί. Καμιά ιδέα;

δοκίμασες να αλλάλεις τα αρχεία που λέει ο jpower από την 20.10 ρομ για το bluetooth?

Δοκίμασες να ξαναπεράσεις το recovery μέσω του mobileuncletools? και να δοιμάσεις μετά να ξαναμπείς?

 

Καλημερα στη παρεα

Μηπως γνωριζει καποιος αν γινεται αντικατασταση στο μικροφωνο? τον τελευταιο χρονο κατι εχει παθει και ειδικα οταν ειμαι σε μαγαζι με δυνατο ηχο το αποτελεσμα ειναι απαραδεκτο,πολυ μπουκωμα και τριζει υπερβολικα ενω δεν μου το εκανε ποτε αυτο,παντα ο ηχος ηταν ικανοποιητικος,υπαρχει περιπτωση να εχει κλαταρει το μικροφωνο? εχω την v3 plus 4.4.2 kit kat

και μενα μου τα έκανε αυτά, όπως και το ότι έβγαζε περίεργα χρώματα στα βίντεο. άλλαξε ρομ και μετά αγόρασε μικρόφωνο

 

Σήμερα έβαλα την παρακάτω ρομ στο κινητό μου για να λύσω ένα πρόβλημα αποσυνδέσεων που είχα με προηγούμενη ρομ. http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-pure-aosp/

 

Η παραπάνω ρομ είχε προεγκατεστημένο το nova launcher αλλά σε παλιά έκδοση. Προσπάθησα να τον ενημερώσω αλλά τίποτα. Τελικά το απεγκατέστησα και έβαλα αυτό της google. Τώρα που πάω εκ νέου να τον εγκαταστήσω μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα "Τοαρχείο πακέτου δεν ήταν σωστά υπογεγραμμένο. Καταργήστε την εγκατάσταση του προηγούμενου αντιγράφου της εφαρμογής και δοκιμάστε ξανά''

 

Από την αναζήτηση στο νετ δεν λειτούργησε κάτι... Παίζει να γνωρίζει κανείς τη λύση?

 

Μήπως είχε "σπασμένη" την έκδοση προ μέσα στη ρομ?

πάρε την εφαρμογή .apk από το ζιπ της ρομ και αντίγραψέ το με τον fx explorer στο system/app ή στο system/priv-app (δες σε ποιον φάκελο το έχει η ρομ) και κάνε reboot. δουλευει τώρα?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Η 17.1.12 θα είναι και η τελευταία που θα λάβετε με πμ.jpower73

πως θα μπορέσουμε να την έχουμε και εμείς :D:D

 

MIUI 8 - 17.1.12 ΣΕ COOLPAD F1 με υποστήριξη Ελληνικών by Jpower73

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ / ΑΝΑΒΆΘΜΙΣΗ MIUI 8 - 17.1.12 ΣΕ COOLPAD F1 με υποστήριξη Ελληνικών by Jpower73

 

ROM LINK

https://mega.nz/#!4EBAWRJA!bAKGJW5BtzruAwmV4hiWskBWb6Js5dLFPDYBwccFBmo

Edited by dreamlord1970
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...