Jump to content

Android TV Box


spyrosrotary
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμένα (mxiii-g ii) ούτε με hdr ούτε με βιτεο 4Κ άλλαξε κάτι. Η μόνη βελτίωση που είδα είναι όταν από τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης έβαλα RGB Full (από RGB Auto). Δεν ήρθε η φωτεινότητα στο επιθυμητό επίπεδο αλλά σίγουρα αυξήθηκε. Δεν μ πορώ να πω πάντως ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό το σκούρο μαύρο.

Όποιος θέλει να τσεκάρει αν έχει σκοτεινή εικόνα ή όχι ας ανοίξει από το box αυτή την εικόνα:

 

http://www.foto-just.de/fileadmin/foto-just/gfx/blackpoint-uniform.gif

 

Όποιος βλέπει τους αριθμούς είναι ΟΚ. Όποιος έχει σκοτεινή εικόνα δεν βλέπει τους αριθμούς. Εγώ παρά την αύξηση της φωτεινότητας όταν ανοίγω την εικόνα βλέπω ένα σκέτο μαύρο ορθογώνιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • junglist

    1093

  • gatos814

    1278

  • makis1024

    550

  • ath156

    1781

Σε εμένα (mxiii-g ii) ούτε με hdr ούτε με βιτεο 4Κ άλλαξε κάτι. Η μόνη βελτίωση που είδα είναι όταν από τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης έβαλα RGB Full (από RGB Auto). Δεν ήρθε η φωτεινότητα στο επιθυμητό επίπεδο αλλά σίγουρα αυξήθηκε. Δεν μ πορώ να πω πάντως ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό το σκούρο μαύρο.

Όποιος θέλει να τσεκάρει αν έχει σκοτεινή εικόνα ή όχι ας ανοίξει από το box αυτή την εικόνα:

 

http://www.foto-just.de/fileadmin/foto-just/gfx/blackpoint-uniform.gif

 

Όποιος βλέπει τους αριθμούς είναι ΟΚ. Όποιος έχει σκοτεινή εικόνα δεν βλέπει τους αριθμούς. Εγώ παρά την αύξηση της φωτεινότητας όταν ανοίγω την εικόνα βλέπω ένα σκέτο μαύρο ορθογώνιο.

Εάν είσαι Root δες στο /system/etc/init.d" εαν υπαρχει ενα αρχειο με ονομα 1brfix...Είναι ένα Fix για φωτεινότητα για το Beelink GT1 ... Brightness fix for the system, if you guys want more or less brightness simple go to "/system/etc/init.d" and edit the file "1brfix" and change the value in here (echo "10") save and on the next boot you have the value you put it.

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι Root δες στο /system/etc/init.d" εαν υπαρχει ενα αρχειο με ονομα 1brfix...Είναι ένα Fix για φωτεινότητα για το Beelink GT1 ... Brightness fix for the system, if you guys want more or less brightness simple go to "/system/etc/init.d" and edit the file "1brfix" and change the value in here (echo "10") save and on the next boot you have the value you put it.
Τώρα το τσέκαρα και δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο. Έβαλα και show hidden files αλλά τζίφος!
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο ψεγάδι είναι ότι κάποιες φορές όταν το ανοίγω χάνει την ώρα αν και έχω κάνει ενεργοποιήσει να την παίρνει αυτόματα. Και απλώς μετά πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις->αυτόματη ώρα και να κάνω απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση και παίρνει επιτόπου τη σωστή. Εντελώς ασήμαντο πρόβλημα αλλά περίεργο που συμβαίνει.

 

όταν χάνει την ώρα απλα κατεβασε https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.org.amip.ClockSync&hl=el

και μολις το Ρυθμίσεις δεν θα έχεις ξανά πρόβλημα

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει όλες τις ενημερώσεις; Αν όχι περνά όλα τα update . Το 4Κ βίντεο το τρέχεις μια φορά στην αρχή όταν ανοίγει το κουτί .Ο επιταχυντής είναι όπως είπε ο φίλος επάνω για το κοντι και τα κρασαρισματα αυτού. Επίσης από ότι ειδα πρεπει στην τελευταία αναβάθμιση να είσαι ρουτ με andoid 6, πέρνα και το supersu από playstore δώσε και permission στις εφαρμογές που ζητούν και κάνε άλλη μια όλες τις πιθανές λύσεις που έχεις δοκιμάσει μήπως και στρώσει. .. Επειδή όλα αυτά δείχνουν software θέματα ελπίζω να λυθούν στο επόμενο update. Όσον αφορά τώρα τα γιατροσοφια όπως αυτό που έγραψα εγώ δηλαδή το hdr on σε τηλεόραση που δεν έχει τέτοια επιλογή, είναι τυχαίες λύσεις που πιθανόν να λύσουν το θέμα ,χωρίς όμως να έχει πολύ λογική . Αυτά συμβαίνουν όταν το software πάσχει(κλασικά προβλήματα Κινεζων).

Τα εκανα αυτα ολα τιποτε

Εάν είσαι Root δες στο /system/etc/init.d" εαν υπαρχει ενα αρχειο με ονομα 1brfix...Είναι ένα Fix για φωτεινότητα για το Beelink GT1 ... Brightness fix for the system, if you guys want more or less brightness simple go to "/system/etc/init.d" and edit the file "1brfix" and change the value in here (echo "10") save and on the next boot you have the value you put it.

Το δοκιμασα αλλα δεν βρισκω το αρχειο κι με show hidden files

Τώρα το τσέκαρα και δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο. Έβαλα και show hidden files αλλά τζίφος!

+1

Ευχαριστω για τις υποδειξεις.

Αν καποιος εχει να προτινει αλλες λυσεις ευπροσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.Εμαι στο ψαξιμο για κουτι και σκεφτομαι κυριως το alfawise h96 pro. Προσπαθω να βρω κατι για αυτη την εταιρεια αλλα τιποτε ουτε σελιδα η κατι αλλο.Ξερει καποιος πως παει απο υποστηριξη κλπ;Εχω αλλα δυο κουτια στο μυαλο μου το Beelink gt 1 ultimate(αρχιζει να πωλειται απο το μαρτιο) και το Mecool(Yoka) KB2 PRO.Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν το GT1 της Beelink και έχοντας δοκιμάσει όλες τις Rom τόσο τις επίσημες από την Beelink (102 έως 106) καθώς και αυτές του superceleron από το Freaktab (V2 έως V5) πιστεύω ότι η καλύτερη σήμερα είναι η V5 του superceleron, που επιλύει όλα τα προβλήματα και έχει μεγάλη δυνατότητα παραμετροποίησης.

Επίσης προσωπικά χρησιμοποιώ κυρίως το SPMC με ενεργοποιημένους όλους τους επιταχυντές (ακόμα και για την amlogic που φυσικά αφορά τον επεξεργαστή S912) χωρίς κανένα πρόβλημα και με άριστες επιδόσεις σε όλα τα αρχεία (online ή από δίσκο). Δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ το ενσωματωμένο FTMC (fork του Kodi) και άρα δεν έχω άποψη για αυτό.

Όσον αφορά τις συγκρίσεις με αναμενόμενα μοντέλα όπου έχουν Ram 3GB αντί 2Gb ή μνήμη 32GB αντί 16GB, πιστεύω ότι όλα είναι και σε σχέση με την τιμή (άλλο 55ευρώ και άλλο 70 ή 80 ή 90 ευρώ). Μάλιστα σύμφωνα με ότι ξέρω τα 2GB είναι υπεραρκετά και τα 3 δεν θα προσφέρουν ουσιαστικό αποτέλεσμα ή σημαντική διαφορά στις επιδόσεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

όταν χάνει την ώρα απλα κατεβασε https://play.google.com/store/apps/details?id=ru.org.amip.ClockSync&hl=el

και μολις το Ρυθμίσεις δεν θα έχεις ξανά πρόβλημα

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω!
Link to comment
Share on other sites

 

Thanx. Μηπως ξερουμε το pin του pinsentry?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν το GT1 της Beelink και έχοντας δοκιμάσει όλες τις Rom τόσο τις επίσημες από την Beelink (102 έως 106) καθώς και αυτές του superceleron από το Freaktab (V2 έως V5) πιστεύω ότι η καλύτερη σήμερα είναι η V5 του superceleron, που επιλύει όλα τα προβλήματα και έχει μεγάλη δυνατότητα παραμετροποίησης.

Επίσης προσωπικά χρησιμοποιώ κυρίως το SPMC με ενεργοποιημένους όλους τους επιταχυντές (ακόμα και για την amlogic που φυσικά αφορά τον επεξεργαστή S912) χωρίς κανένα πρόβλημα και με άριστες επιδόσεις σε όλα τα αρχεία (online ή από δίσκο). Δεν έχω χρησιμοποιήσει πολύ το ενσωματωμένο FTMC (fork του Kodi) και άρα δεν έχω άποψη για αυτό.

Όσον αφορά τις συγκρίσεις με αναμενόμενα μοντέλα όπου έχουν Ram 3GB αντί 2Gb ή μνήμη 32GB αντί 16GB, πιστεύω ότι όλα είναι και σε σχέση με την τιμή (άλλο 55ευρώ και άλλο 70 ή 80 ή 90 ευρώ). Μάλιστα σύμφωνα με ότι ξέρω τα 2GB είναι υπεραρκετά και τα 3 δεν θα προσφέρουν ουσιαστικό αποτέλεσμα ή σημαντική διαφορά στις επιδόσεις.

Όντως είναι εξαιρετικό το spmc, δοκίμασε να βάλεις τις ρυθμίσεις που προτείνει ο ίδιος ο dev

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι εξαιρετικό το spmc, δοκίμασε να βάλεις τις ρυθμίσεις που προτείνει ο ίδιος ο dev

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Ποιες είναι οι ρυθμίσεις;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Παρελαβα το MECOOL BB2 tvbox,του εκανα update και απο εκεινη τη στιγμη καθε λιγο κολλαει και πρεπει να το βγαζω απο την πριζα για να κσανανοιξει.Προσπαθησα να του βαλω ενα αλλο filmware μεσω usb,αλλα οταν κανει απενεργοποιηση κλεινει και δεν ξανανοιγει.Του βγαζω την πριζα ,την ξαναβαζω,ανοιγει αλλα φυσικα δεν εχει αλλαξει τιποτα και μετα απο λιγο ξανακολαει.Μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι ειμαι και ψιλοασχετος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Παρελαβα το MECOOL BB2 tvbox,του εκανα update και απο εκεινη τη στιγμη καθε λιγο κολλαει και πρεπει να το βγαζω απο την πριζα για να κσανανοιξει.Προσπαθησα να του βαλω ενα αλλο filmware μεσω usb,αλλα οταν κανει απενεργοποιηση κλεινει και δεν ξανανοιγει.Του βγαζω την πριζα ,την ξαναβαζω,ανοιγει αλλα φυσικα δεν εχει αλλαξει τιποτα και μετα απο λιγο ξανακολαει.Μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι ειμαι και ψιλοασχετος

 

Όταν λες έκανες update το έκανες εσύ ή ήρθε ota γιατί παρακάτω λες ότι προσπάθησες να του περάσεις εσύ firmware.

Το ότι κολλούσε στην αρχή είναι φυσιολογικό μέχρι να "κατσει" η ρομ εκεί τα χάλασες τα πράγματα και μετά με την προσπάθεια να περάσεις άλλο firmware από που το κατέβασες, δώσε λίγες πληροφορίες παραπάνω αν μπαίνει σε περιβάλλον android.

Και μία συμβουλή όταν ένα μηχανάκι μας δουλεύει σωστά δεν το πειράζουμε όχι γιατί ίσως μπορεί να κάνουμε καμία πατάτα αλλά επειδή δεν ξέρουμε και αν η αναβάθμιση θα το βοηθήσει να γίνει καλύτερο από ότι ήταν πριν, και πρώτα περιμένουμε τους πιο τολμηρούς να κάνουν την αναβάθμιση και από το feedback που θα πάρουμε αποφασίζουμε αν θα κάνουμε το βήμα.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Από το ΟΤΑ έκανα update. Αμέσως δέχτηκε ενημέρωση. Και μετά άρχισε να κολλάει . Παντού μπαίνει αλλά μετά από 5-10λεπτα κολλάει Edited by pasakos
Link to comment
Share on other sites

Από το ΟΤΑ έκανα update. Αμέσως δέχτηκε ενημέρωση. Και μετά άρχισε να κολλάει . Παντού μπαίνει αλλά μετά από 5-10λεπτα κολλάει

 

Αρα περαστηκε η ρομ καλα πιθανον το προβλημα να ειναι υπερθερμανση κοιταξε το αν ειναι ζεστο στην αφη οταν ξεκιναει τα κολληματα του, αν ναι τοτε η λυση ειναι να κανεις μια μικρη επεμβαση θα ξεβιδωσεις την κατω πλευρα που ειναι μεταλικη και θα προμηθευτεις ενα thermal pad 2 χιλιοστων ανεξαρτητου μηκους το σημαντικο ειναι να εχει παχος 2 χιλιοστα η παιρνεις του ενους χιλιοστου και βαζεις το ενα πανω στο αλλο και το τοποθετεις αναμεσα στην πλακετα και στη μεταλικη κατω πλακα σηματικο ειναι η πλακετα με την μεταλικη κατω πλακα να μην εχουν καθολου κενο ωστε να παιρνει την θερμοτητα απο την πλακετα και να την μεταφερει μεσω του thermal pad στη μεταλικη κατω πλακα το βιδωνεις και λογικα ετσι θα λυθει το προβλημα αν οντως εχεις υπερθερμανση.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ζεστό αλλά δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι. Θα προσπαθήσω αυτό που λες. Μακάρι να τα καταφέρω. Ευχαριστώ να σαι καλά
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ζεστό αλλά δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι. Θα προσπαθήσω αυτό που λες. Μακάρι να τα καταφέρω. Ευχαριστώ να σαι καλά

 

έχει εφαρμογές που μετρουν θερμοκρασία δεν ξερω αν ειναι ακριβή κατέβασε καμια και κοίταξε ποσο σου δείχνει

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρήστης και εγώ με 912 κουτί και δεν έχω κανένα θέμα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έχω το GT1 με S912 μια χαρά είναι το μηχάνημα. Μάλιστα θα ήθελα να προσθέσω ότι με την Rom V5 του superceleron η θερμοκρασία που αναπτύσσει είναι σημαντικά μικρότερη από ότι με την original της beelink (δηλαδή θερμοκρασίες κάτω των 50 ενώ με την original της beelink πολλές φορές έφθανε τους 58-60 βαθμούς).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

:!: Σύμφωνα με τους ΟΠΧ που έχουμε αποδεχτεί κατά την εγγραφή μας, δεν επιτρέπονται οι προσωπικές επιθέσεις ούτε οι χαρακτηρισμοί. Στην επόμενη παραβίαση των ΟΠΧ θα υπάρξουν οι προβλεπόμενες ποινές. Το ίδιο θα ισχύσει για όσους κατ'εξακολούθηση γράφουν offtopic

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, αξιζει να παρω για εναν φιλο αυτο ?

Mini M8S II 4K Smart TV Box Amlogic S905X Quad Core Processor - 2GB+8GB στα 35euro ?

η να παρει κατι πιο δυνατο με τον S912 ?

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, αξιζει να παρω για εναν φιλο αυτο ?

Mini M8S II 4K Smart TV Box Amlogic S905X Quad Core Processor - 2GB+8GB στα 35euro ?

η να παρει κατι πιο δυνατο με τον S912 ?

Ανάλογα την χρήση.. Γενικά είναι άψογο..

Link to comment
Share on other sites

Για το Υoutube το θελει και καμμια ταινια

δεν εχει μεγαλες απαιτησεις και εγω πιστευω να ειναι αρκετο

Δεν επιτρέπονται youtube links στην υπογραφή

- OUKITEL K6000 pro --- Xiaomi Redmi Note 4x --- Xiaomi Redmi Note 8 pro

...Edit by Dim_33....

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση, αξιζει να παρω για εναν φιλο αυτο ?

Mini M8S II 4K Smart TV Box Amlogic S905X Quad Core Processor - 2GB+8GB στα 35euro ?

η να παρει κατι πιο δυνατο με τον S912 ?

 

Μια χαρα ειναι.Εαν το βρεις κμαι σε καποια προσφορα τσιμπα το!!:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...