Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ποιά έκδοση Recovery είσαι;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα full wipe και έβαλα ξανά την 7.1.1

Έκανα restore του backup από το recovery και επανήλθε μεν ΑΛΛΑ με τα ίδια προβλήματα που είχε πριν! τι σημαινει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς να βοηθήσει; έχω την 7.1.1

Πριν λίγο ξαφνικά έσβησε το κινητό με >80% μπαταρία και όταν το ξανάνοιγα έσβηνε και πάλι μόνο του. Άλλαξα την μπαταρία και τώρα:

 

1. Δεν λειτουργεί το home button (πατάς και δεν πάει στο home screen). Ούτε καν βάζοντας software buttons. Πήγα από τα settings να βάλω ρυθμίσεις, βάζω αλλά δεν αλλάζει τίποτα..ούτε με long press, ούτε με double tap ότι ορίσω να γίνει.

2. To menu με slide down δεν επεκτείνεται πλέον με τις επί πλέον ρυθμίσεις ενώ το ξανανεργοποίησα από τα M.A.D. extras αλλά τίποτα.

3. Δεν παίρνω πλέον notifications! από καμία εφαρμογή...

4. Ακόμα και από τα sounds το notifications είναι όπως θα δείτε στην φώτο παρακάτω ανενεργό!

5. Απενεργοποιήθηκε το TouchPal Keyboard - ΟΚ αυτό το ενεργοποίησα εγώ.

6. Προσπάθησα να κάνω share με email στον εαυτό μου (το κάνω συχνά) το παρακάτω screen shot για να το ανεβάσω από το laptop μου για το φόρουμ αλλά ενώ δείχνει ότι φεύγει το email από το κινητό δεν έρχεται ποτέ!

7. Άλλες λεπτομέρειες έχουν πειραχτεί...

 

15894665_10154338013254227_3250565500912989535_n.jpg

 

Κάτι τέτοια παλαβά μου έκανε κι εμένα η 7.1.1 και αναγκάσθηκα να την εγκαταλείψω και να γυρίσω ξανά στην RC5 . Και αφού έγινε το απαραίτητο wipe έκανα επαναφορά του backup της RC5 που είχα κρατήσει πριν απο καιρό και πρίν εγκαταστήσω την 7.1.1 . Τώρα όλα δουλεύουν μια χαρά . Απ οτι κατάλαβα απο την χρήση της 7.1.1 θέλει πολύ δουλειά ακόμη για να γίνει μία απροβλημάτιστη ρομ για το τηλέφωνό μας :(

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν λειτουργεί το home button (πατάς και δεν πάει στο home screen). Ούτε καν βάζοντας software buttons. Πήγα από τα settings να βάλω ρυθμίσεις, βάζω αλλά δεν αλλάζει τίποτα..ούτε με long press, ούτε με double tap ότι ορίσω να γίνει.

Δουλευει, αρκει να το ορισεις απο τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω καιρο να μπω στο φορουμ και ειδα βαλατε nougat.Ποια εχετε βαλει να την βαλω και εγω?

 

Στην πρώτη σελίδα θα βρεις ποια όπως και τα λινκ..

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει, αρκει να το ορισεις απο τις ρυθμισεις.

 

Το έκανα 10 φορές αλλά τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ VIBER

Μετά την εγκατάσταση εκ νέου του 7.1.1 καθώς όπως είπα παραπάνω είχε ένα σωρό προβλήματα έπαθα το εξής:

 

Μιλούσα με φίλο μου και έστω ότι λέγαμε:

 

1. Εγώ: τι κάνεις;

2. Φίλος: καλά είμαι

3. Εγώ: πάω σπίτι

4. Φίλος: έγινε θα τα πούμε

 

Μετά από 5 λεπτά το 1 και 4 πήγανε μόνα τους(!!!) σε άλλη επαφή σε κάποιον φίλο άλλο!!!

 

τι κάνεις;

έγινε θα τα πούμε

 

Δηλαδή και σε άτομο που ΔΕΝ τα έστειλα και τόσο δικό μου όσο και του άλλου φίλου και μάλιστα ΟΧΙ συνεχόμενα μηνύματα!

 

Το έχει πάθει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα 10 φορές αλλά τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ VIBER

Μετά την εγκατάσταση εκ νέου του 7.1.1 καθώς όπως είπα παραπάνω είχε ένα σωρό προβλήματα έπαθα το εξής:

 

Μιλούσα με φίλο μου και έστω ότι λέγαμε:

 

1. Εγώ: τι κάνεις;

2. Φίλος: καλά είμαι

3. Εγώ: πάω σπίτι

4. Φίλος: έγινε θα τα πούμε

 

Μετά από 5 λεπτά το 1 και 4 πήγανε μόνα τους(!!!) σε άλλη επαφή σε κάποιον φίλο άλλο!!!

 

τι κάνεις;

έγινε θα τα πούμε

 

Δηλαδή και σε άτομο που ΔΕΝ τα έστειλα και τόσο δικό μου όσο και του άλλου φίλου και μάλιστα ΟΧΙ συνεχόμενα μηνύματα!

 

Το έχει πάθει κανείς?

 

Πολυ πιθανον το Βιμπερ εχει θεμα, καθως και οτι αφορα τα ΜΕΤΑdata του τηλεφωνου.

Δεν ειναι ιος, αλλα σιγουρα ειναι λειτουργικο το προβλημα.

Φορματ το κινητο, και υστερα περασμα ΙΜΕΙ, που ισως χρειαστει, και ξαναπερασμα την 7.1

το full wipe δεν κανει δουλεια

θα πρεπει απο το flashtools να κανεις format και περασμα την rc5 και μετα μεσω ρεκοβερυ την 7

Αυτα μπορω να σκεφτω ετσι προχειρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον το Βιμπερ εχει θεμα, καθως και οτι αφορα τα ΜΕΤΑdata του τηλεφωνου.

Δεν ειναι ιος, αλλα σιγουρα ειναι λειτουργικο το προβλημα.

Φορματ το κινητο, και υστερα περασμα ΙΜΕΙ, που ισως χρειαστει, και ξαναπερασμα την 7.1

το full wipe δεν κανει δουλεια

θα πρεπει απο το flashtools να κανεις format και περασμα την rc5 και μετα μεσω ρεκοβερυ την 7

Αυτα μπορω να σκεφτω ετσι προχειρα.

 

Μόλις διάβασα κάπου ότι με backup και recover το Viber αλλάζει τα ονόματα αλλά αυτό είναι διαφορετικό το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει πως να κανω root το κινητο μου???Ενω ηταν root πλεον δεν ειναι.Ξεκινησα να βαλω το flashify και μου εγραψε πως το κινητο μου δεν ειναι root.Παλια που το ειχα τσεκαρει θυμαμαι ηταν γιατι ετσι μου ηρθε κι ολας απο vickmall.Οποιος μπορει ας βοηθησει
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει πως να κανω root το κινητο μου???Ενω ηταν root πλεον δεν ειναι.Ξεκινησα να βαλω το flashify και μου εγραψε πως το κινητο μου δεν ειναι root.Παλια που το ειχα τσεκαρει θυμαμαι ηταν γιατι ετσι μου ηρθε κι ολας απο vickmall.Οποιος μπορει ας βοηθησει

 

Είσαι σίγουρος ότι σου ήρθε rooted από το Vickmall?

Edited by perrygogas
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι σου ήρθε rooted από το Vickmall? και εγώ από εκεί το πήρα αλλά δεν ήταν.

 

Ναι ειχα κατεβασει και εφαρμογες για να το τσεκαρω και ηταν ρουτ.Τωρα οι ιδιες εφαρμογες μου λενε πως δεν ειναι.Δεν ξερω τι εχει γινει ξαφνικα.Θα πω κατι μπορει να ειναι και χαζομαρα .Μπορει απο καποιο update της ρομ να χαθει το ρουτ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα κατεβασει και εφαρμογες για να το τσεκαρω και ηταν ρουτ.Τωρα οι ιδιες εφαρμογες μου λενε πως δεν ειναι.Δεν ξερω τι εχει γινει ξαφνικα.Θα πω κατι μπορει να ειναι και χαζομαρα .Μπορει απο καποιο update της ρομ να χαθει το ρουτ?

 

το root δε γίνεται να χαθεί. Εκτός αν το προκάλεσες εσύ, έστω και χωρίς να το ξέρεις. Αλλά δε μας λες ποιά ROM έχεις στο κινητό αλλά και ποιο κινητό έχεις. Και επίσης ποια εφαρμογή σου λέει ότι δεν είσαι root? Η πιο απλή μέθοδος είναι μέσω TWRP Recovery να εγκαταστήσεις το SuperSu και μετά θα είσαι root.

Link to comment
Share on other sites

το root δε γίνεται να χαθεί. Εκτός αν το προκάλεσες εσύ, έστω και χωρίς να το ξέρεις. Αλλά δε μας λες ποιά ROM έχεις στο κινητό αλλά και ποιο κινητό έχεις. Και επίσης ποια εφαρμογή σου λέει ότι δεν είσαι root? Η πιο απλή μέθοδος είναι μέσω TWRP Recovery να εγκαταστήσεις το SuperSu και μετά θα είσαι root.

 

S3 advanced και ρομ ειχα την extreme και τωρα περασα την rc5.Εφαρμογη εχω το root checker.Πως βαζω το κινητο σε TWRP recovery?

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ την βοήθειά σας γιατί έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο.

Είχα την 5.1 RC5

Είχα 2 κάρτες sim. Έβγαλα τη μία γιατί δεν την χρησιμοποιούσα. Όταν έκανα επανεκκίνηση στο κινητό μου μου ζητάει : Please enter the privacy protection password to unlock.

Νομίζω ότι κάποτε είχα βάλει κάποιο antitheft πρόγραμμα. Όμως βάζω το password και δεν το δέχεται.

Μετά από ώρες προσπάθειας, έκανα factory reset μέσω του Recovrery. Τα ίδια.

Εγκατέστησα ξανά την RC5 μέσω flash tool αλλά πάλι τα ίδια.

Έχω απελπιστεί. Κάποια ιδέα τί μπορώ να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ την βοήθειά σας γιατί έχω μείνει χωρίς τηλέφωνο.

Είχα την 5.1 RC5

Είχα 2 κάρτες sim. Έβγαλα τη μία γιατί δεν την χρησιμοποιούσα. Όταν έκανα επανεκκίνηση στο κινητό μου μου ζητάει : Please enter the privacy protection password to unlock.

Νομίζω ότι κάποτε είχα βάλει κάποιο antitheft πρόγραμμα. Όμως βάζω το password και δεν το δέχεται.

Μετά από ώρες προσπάθειας, έκανα factory reset μέσω του Recovrery. Τα ίδια.

Εγκατέστησα ξανά την RC5 μέσω flash tool αλλά πάλι τα ίδια.

Έχω απελπιστεί. Κάποια ιδέα τί μπορώ να κάνω ?

 

δες πιο κατω

Edited by sokolataki
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ IMEI ΚΑΙ ΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

"Please enter the privacy protection password to unlock"

 

ΒΗΜΑ 1.

βεβαιωθειτε οτι εχετε τα ιμει του κινητου ( βρισκονται στο κουτι του η μεσα στο πισω καπακι του κινητου

 

 

ΒΗΜΑ 2 Αν δεν εχεις τα ιμει μη προχωρησετε

 

ΒΗΜΑ 3 φλασαρετε RC5 ΜΕ flashtool αλλα με την επιλογη format all download

 

ΒΗΜΑ 4 το κινητο θα ανοιξει μια χαρα αλλα δεν θα εχεις ιμει

ΒΗΜΑ 5 πηγενετε στο τηλ εκει που κανετε κλησεις και πατα *#4632#* θα σου βγαλει ενα κουτι εκει μεσα βαλε τα ιμει σου και πατα save

ΒΗΜΑ 6 κανετε επανεκκινηση

ειστε κομπλε :)

 

Υ.Γ καλο θα ηταν να προστεθει στο 1ο ποστ

Link to comment
Share on other sites

S3 advanced και ρομ ειχα την extreme και τωρα περασα την rc5.Εφαρμογη εχω το root checker.Πως βαζω το κινητο σε TWRP recovery?

 

μέσο flashtools υπάρχει οδηγός πιο πίσω

Link to comment
Share on other sites

S3 advanced και ρομ ειχα την extreme και τωρα περασα την rc5.Εφαρμογη εχω το root checker.Πως βαζω το κινητο σε TWRP recovery?

Αν έχεις περάσει την RC5, έχεις και root διαθέσιμο. Απλώς στην RC5 έχουν υιοθετήσει -για κάποιο λόγο- root σε στυλ CyanogenMod (οπότε θα δεις και λίγο διαφορετική τη συμπεριφορά και τις ρυθμίσεις του) και έχουν μετακινήσει και την επιλογή για ενεργοποίησή του, οπότε πιθανότατα δε θα το έχεις βρει.

Θα το βρεις κάτω από τα Settings -> Developer Options -> Root access, όπου και μπορείς να το κάνεις enable

(διάλεξε ένα από τα "Apps only" ή "Apps and ADB")

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις περάσει την RC5, έχεις και root διαθέσιμο. Απλώς στην RC5 έχουν υιοθετήσει -για κάποιο λόγο- root σε στυλ CyanogenMod (οπότε θα δεις και λίγο διαφορετική τη συμπεριφορά και τις ρυθμίσεις του) και έχουν μετακινήσει και την επιλογή για ενεργοποίησή του, οπότε πιθανότατα δε θα το έχεις βρει.

Θα το βρεις κάτω από τα Settings -> Developer Options -> Root access, όπου και μπορείς να το κάνεις enable

(διάλεξε ένα από τα "Apps only" ή "Apps and ADB")

 

Εχω την RC5 και μεσα στις ρυθμισεις οπως γραφεις δεν βρισκω καμια επιλογη developer options.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα κατεβασει και εφαρμογες για να το τσεκαρω και ηταν ρουτ.Τωρα οι ιδιες εφαρμογες μου λενε πως δεν ειναι.Δεν ξερω τι εχει γινει ξαφνικα.Θα πω κατι μπορει να ειναι και χαζομαρα .Μπορει απο καποιο update της ρομ να χαθει το ρουτ?

 

Άκυρο λάθος έκανα!!! sorry.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την RC5 και μεσα στις ρυθμισεις οπως γραφεις δεν βρισκω καμια επιλογη developer options.

Αν δεν την έχει ορατή από την αρχή (κάτω-κάτω στο μενού των Ρυθμίσεων την εμφανίζει - νομίζω "Επιλογές για Προγραμματιστές" ή κάτι τέτοιο, αν έχεις τη γλώσσα στα Ελληνικά), δοκίμασε να πας στο "About Phone" και ξεκίνα να κάνεις συνεχόμενα ταπ πάνω στο "Build number".

Λογικά θα ξεκινήσει να σου βγάζει μηνύματα ότι απέχεις τόσα ταπ από το να γίνεις developer (η ιδέα κάποιου περί χιούμορ...) και τελικά θα σου πει "You are now a Developer", οπότε και θα σου έχει εμφανίσει το σχετικό μενού κάτω από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...