Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στην περίπτωση του "ιταλικού "απο Amazon θα έχω τυχόν προβλήματα με την εδώ λειτουργία του; (γλώσσα μενού, δύκτιο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

α) Το Dikarto στα 239€ δεν πουλάει το 3/32GB (P1a42) αλλά το 3/16GB (P1c72) με την ΡΟΜ & τις "ρυθμίσεις" του P1a42.

β) Το σκρουτζομάγαζο που έχει ξεμείνει με γκρί 3/32GB (P1a42) (ecoMARKT στην Ν. Σμύρνη αν δεν κάνω λάθος) , έχει αυτό που γυρεύεις, αλλά θα πρέπει αύριο πρωί να τους τηλεφωνήσεις γιατί παίζει να μην υπάρχει πια ούτε εκεί...

γ)Και για το πούμπλικ ισχύει ότι πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα μαζί τους γιατί παίζει και εκεί να έχει εξαντληθεί...

 

Με 306,50€ αγοράζεις τώρα Ρ2 από Amazon Ιταλίας και δεν χρειάζεται και να περιμένεις.

 

(σημ. το Ρ2 δεν είναι αυθεντικό δίκαρτο όπως το Ρ1 αλλά "υβριδικό" (= η δεύτερη SIM "τρώει" την θέση της microSD).

 

Παρακαλώ, ελπίζω να βοήθησα. ;)

 

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στην περίπτωση του "ιταλικού "απο Amazon θα έχω τυχόν προβλήματα με την εδώ λειτουργία του; (γλώσσα μενού, δύκτιο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στην περίπτωση του "ιταλικού "απο Amazon θα έχω τυχόν προβλήματα με την εδώ λειτουργία του; (γλώσσα μενού, δύκτιο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στην περίπτωση του "ιταλικού "απο Amazon θα έχω τυχόν προβλήματα με την εδώ λειτουργία του; (γλώσσα μενού, δύκτιο)

 

Από δίκτυο δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα, αφού το Άμαζον Ιταλίας πουλάει την Ευρωπαϊκή έκδοση του Ρ2.

Για Ελληνικά στο μενού δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρίζονται.

Για περισσότερες πληροφορίες δες και εκεί : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=441379&page=4

Το Ρ2 έχει ήδη το δικό του thread και ικανοποιημένους χρήστες !!! :cool:

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κράτα πατημένο το κουμπί on off να κάνει επανεκκίνηση...

Αλλιώς σε βλέπω για wipes.

 

 

τα καταφερα, bricked :( μεσω adb sideload, κανεις εχει να προτεινει τροπο "αναστασης" ?

μεσω QFIL αποτυγχανει περασμα rom (fail to entel EDL mode)

και ελπιζω μεσω adb να γινεται να το αναβαθμισω και να εκκινησει....

 

(μπορω να μπαινω σε TWRP μονο) καθως και να εμφανιζει το logo LEnovo και να το αναγνωριζει το Qfil οταν το συνδεω.

 

edit:

πανω που ετοιμαζα βαλιτσες για Κίνα, τα κατάφερα μεσω

adb reboot edl εντολής και μετα Qfil.

Μαλλον θα το αφησω αrootάριστο...

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

τα καταφερα, bricked :( μεσω adb sideload, κανεις εχει να προτεινει τροπο "αναστασης" ?

μεσω QFIL αποτυγχανει περασμα rom (fail to entel EDL mode)

και ελπιζω μεσω adb να γινεται να το αναβαθμισω και να εκκινησει....

 

(μπορω να μπαινω σε TWRP μονο) καθως και να εμφανιζει το logo LEnovo και να το αναγνωριζει το Qfil οταν το συνδεω.

 

edit:

πανω που ετοιμαζα βαλιτσες για Κίνα, τα κατάφερα μεσω

adb reboot edl εντολής και μετα Qfil.

Μαλλον θα το αφησω αrootάριστο...

 

Γιατί αρουταριστο?

Αφού θα δουλέψεις το Qfil πέρνα του απευθείας την ρουταρισμενη 288....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αρουταριστο?

Αφού θα δουλέψεις το Qfil πέρνα του απευθείας την ρουταρισμενη 288....

 

χμ,

υπαρχει ρομ (ανdroid 6+) ρουταρισμενη (+ με λειτουργικο το NFC) που να περναει επιτυχως με το Qfil ?

να την δοκιμασω αν ειναι.

εγω εβαλα αυτην που δινεται στην σελιδα 97 σε λινκ.

(αν και δεν ξερω κατα ποσον ειναι απαραιτητο το ροοτ σε android 6+)

 

αυτη τη στιγμη έχω:

P1a42_USR_S288_1607211613_q202531.2_ROW_ro

με δυο εφαρμογες NFC check που δοκιμασα, μου βγαζει οτι ειναι ενεργοποιημενο και λειτουργικο το NFC, αλλα προχθες που δοκιμασα να το χρησιμοποιησω με αλλο κινητο, δεν δουλεψε.

τις επομενες ημερες ισως εχω ευκαιρια να δοκιμασω και καρτα wind σε επαρχια (Πάτρα), οποτε ισως εχω προσωπικη απάντηση για το αν "βλεπει" 4G το "ρουμανικο" πλεον P1c72.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος ότι το P1c58 (2/16GB) από Ali έχει και Ελληνικά, φαίνεται καλή/οικονομική επιλογή γιατί έχει ήδη Android 6.0.

Εννοείται ότι δεν σε χαλάει το χρυσαφί χρώμα και ο κίνδυνος του τελωνείου...

Αν φοβάσαι το τελωνείο τότε ψάξε είτε για Ευρωπαϊκή αποθήκη που να έχει το κινητό που θέλεις, είτε για κινεζομάγαζο που να σου προσφέρει EU expedited delivery option (χωρίς κίνδυνο τελωνείου) όπως η Vickmall.

Βέβαια αυτές οι επιλογές είναι κατά τί ακριβότερες.

Πχ η Vickmall ζητάει ~140€ για το ασημί P1c58 (με Android 6.0 & Ελληνικά & case+film) +20€ για το EU expedited delivery (με παραλαβή μέσω Γαλλίας αν δεν κάνω λάθος), επιλογή που -λέει- δεν έχει τον κίνδυνο τελωνείου.

Δηλαδή +38€ περίπου στα 122,80€ που ζητάει αντίστοιχα ο Ali.

Αν όμως σε τσακώσουν στο τελωνείο θα φας +41€ (28,80€ ΦΠΑ & 12€ ΕΛΤΑ)...

Οπότε θα σου 'ρθει μία ή άλλη...

Προσοχή μόνον μην επιλέξεις DHL courier στον Ali , γιατί εκεί θα πληρώσεις και τον courier (+11,60€) και το τελωνείο (+41€).

 

Αν θες & αν δεν επείγει , αφού ψάξεις και καταλήξεις , ξαναγράψε εδώ να σου πούμε μιά γνώμη.;)

 

Εάν φέρω δηλαδή 2 κινητά σε ένα δέμα και ανοιχτεί το δέμα, τότε θα πληρώσω 41 ευρώ και για τα 2 κινητά ή 41+41= 82 ευρώ ;

Link to comment
Share on other sites

χμ,

υπαρχει ρομ (ανdroid 6+) ρουταρισμενη (+ με λειτουργικο το NFC) που να περναει επιτυχως με το Qfil ?

να την δοκιμασω αν ειναι.

εγω εβαλα αυτην που δινεται στην σελιδα 97 σε λινκ.

(αν και δεν ξερω κατα ποσον ειναι απαραιτητο το ροοτ σε android 6+)

 

αυτη τη στιγμη έχω:

P1a42_USR_S288_1607211613_q202531.2_ROW_ro

με δυο εφαρμογες NFC check που δοκιμασα, μου βγαζει οτι ειναι ενεργοποιημενο και λειτουργικο το NFC, αλλα προχθες που δοκιμασα να το χρησιμοποιησω με αλλο κινητο, δεν δουλεψε.

τις επομενες ημερες ισως εχω ευκαιρια να δοκιμασω και καρτα wind σε επαρχια (Πάτρα), οποτε ισως εχω προσωπικη απάντηση για το αν "βλεπει" 4G το "ρουμανικο" πλεον P1c72.

Διάβασε το ποστ #275

Λέει αναλυτικά τα βήματα για το πώς θα καταλήξεις με την 288 που έχεις αλλά ρουταρισμενη και με twrp.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν φέρω δηλαδή 2 κινητά σε ένα δέμα και ανοιχτεί το δέμα, τότε θα πληρώσω 41 ευρώ και για τα 2 κινητά ή 41+41= 82 ευρώ ;

 

Όχι. Το 12€ πάει με το πακέτο άσχετα με το περιεχόμενο και αφορά τα ΕΛΤΑ ( 4€ = τέλος παρουσίασης & 8€ = τέλος εκτελωνισμού).

Με την προϋπόθεση πάντα ότι ο τελώνης που θα σε "αναλάβει" θα κοστολογήσει τα κινητά στα 120€ αξία CIF.

Αυτό το υπογραμίζω γιατί και εγώ περίμενα 65+€ "καπέλο" και τελικά πλήρωσα 45,60€, αφού αντί για 170€ ο τελώνης κοστολόγησε το κινητό μου στα 140€...

Υπ'όψιν επίσης ότι εάν το περιεχόμενο ενός δέματος υπερβαίνει τα 150€, (άσχετα με το εάν περιέχει 1,2 ή 3 κινητά) ο τελώνης μπορεί να σου επιβάλει επιπλέον του ΦαΠΑ (24%) και δασμούς οπότε το "καπέλο" ανεβαίνει περαιτέρω.

Edited by apost_V

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Μετά Από Κάποιες Δοκιμές Και Επειδή Αρκετοί Έχουν Προβληματα Με Την κινεζικη ROM, Βάζω Έναν Πλήρη Οδηγό Με Αυτά Που Έχω Κάνει Εγώ Μέχρι τώρα.

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!!!!"

 

------------------- HOW TO ROOT AND TWRP RECOVERY (No Software Updates):

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: !!!!!!!! ΜΕ ΤΟ ROOT ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΑΣ. BACKUP !!!!!!!!!!!!!

1. Download "P1a42_S288_160721_ROW_RAW_QFIL.rar" Και UnZip

Link: https://yadi.sk/d/hY3kNWJGrnpCU?ncrnd=5389

2. Download "SuperSu"

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3834198&d=1470414758

3. Αντιγράψτε Το "UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip" Στην SDcard

4. Χρησιμοποιώντας Την Παραπάνω διαδικασία Για Προγραμματισμό Αλλά Με Την S288 Που Κατεβάσατε:

- Κρατήστε Πατημένο Το "Volume Up" ΜΟΝΟ Και Συνδέστε Με Το USB Καλώδιο Το Τηλέφωνο

Μια Δόνηση Σημαίνει Οτι Έχει Γίνει Σωστά Και Είναι Σε Κατάσταση Προγραμματισμού

- Κοιτάξτε Αν Υπάρχει Στο "Device Manager --> COM PORTS --> "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)"

- Εκκίνηση Του "QFIL/QPST 2.7.422" Που Εγκαταστήσατε Προηγουμένως.

Θα Πρέπει Να Εμφανιστεί Στο Πρόγραμμα "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)"

- Επιλέξτε Στο Programmer --> Programmer Path --> Browse. Βρείτε Το "prog_emmc_firehose_8936.mbn" --> "Open"

- Στο Download --> Load XML --> Βρείτε "rawprogram0_aboot+twpr.xml" --> "Open"

Στο Επόμενο Παράθυρο Επιλέξτε "patch0.xml" --> "Open"

- Πατήστε "Download" Και ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΠΑΤΗΜΕΝΑ Τα "VOLUME UP+DOWN" Μέχρι Να Μπείτε Στο "TWRP RECOVERY"

5. Στο "TWRP Recovery" Πατήστε "Install" Βρείτε Στην SDcard Το "UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip" Για Να Το Εγκαταστήσετε

6. Επανεκκίνηση. Αν Όλα Πήγαν Καλά Θα Βρέιτε Στις Εφαρμογές Το "SuperSU". To ROOT Πέτυχε.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάποια Στιγμή Το "SuperSU" Θα Ζητήσει Να κάνει "Update Binary". Πατήστε ΟΚ Και Αφήστε Το.

Μπορεί Να Βγάλει Σφάλμα, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Θα Τελειώσει Μόνο Του κάποια Στιγμή.

 

 

 

όλα καλα φιλε, να'σαι καλα.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μία φορά..... όσοι είσαστε root και έχετε κάνει το mod για τις μπάντες δείτε μέσω της εφαρμογής https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qtrun.QuickTest&hl=el όταν είσαστε σε 4g ποια μπάντα σας δείχνει. Wind και Vodafone έχει 20αρες και σε πολλές περιοχές μέσα στην Αθήνα

 

Εγω κατάφερα να το έχω root, Ρουμανικό, αλλά δυστυχώς η παραπάνω εφαρμογή δεν εμφανίζει την πολυπόθητη Β20.

P1c72, με το κολπακι αλλαγής περιοχής.

https://1drv.ms/i/s!AhDUlFRKQsQ3hrAMI6KH4menyjIZ6w

 

Vodafone και στα δύο slot σιμ, Πάτρα.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατάφερα να το έχω root, Ρουμανικό, αλλά δυστυχώς η παραπάνω εφαρμογή δεν εμφανίζει την πολυπόθητη Β20.

P1c72, με το κολπακι αλλαγής περιοχής.

https://1drv.ms/i/s!AhDUlFRKQsQ3hrAMI6KH4menyjIZ6w

 

Aλληλούϊα, βρέθηκε ΕΝΑΣ !!!

Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις ότι το Mod ΔΕΝ ενεργοποιεί την 20 μπάντα !

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Aλληλούϊα, βρέθηκε ΕΝΑΣ !!!

Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις ότι το Mod ΔΕΝ ενεργοποιεί την 20 μπάντα !

 

Θα δοκιμάσω και κάνοντας το Τούρκικο, αλλά δε νομίζω να αλλάξει κάτι.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ένας φίλος μετά την αλλαγή region στην κατανάλωση μπαταρίας δείχνει το WiFi σε πολύ μεγάλο ποσοστό και χωρίς να είναι ενεργό.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι οποίος πάρει το κινητό δεν πρέπει να το πειράξει καθόλου γιατί μπλέκει σε περιπέτειες

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποιος που το έχει πάρει από Ελλάδα, να γράφει δηλαδή στην πλάτη του P1a42,

Και το έχει ρουτάρει, να δοκιμαζε την παραπάνω εφαρμογή για να δει ότι λαμβάνει κανονικά την B20.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και κάνοντας το Τούρκικο, αλλά δε νομίζω να αλλάξει κάτι.

κανε και μια δοκιμη και τσεχικο CZ αν δεν ειναι κοπος!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποιος που το έχει πάρει από Ελλάδα, να γράφει δηλαδή στην πλάτη του P1a42,

Και το έχει ρουτάρει, να δοκιμαζε την παραπάνω εφαρμογή για να δει ότι λαμβάνει κανονικά την B20.

 

το p1a42 εχει την β20.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγω κατάφερα να το έχω root, Ρουμανικό, αλλά δυστυχώς η παραπάνω εφαρμογή δεν εμφανίζει την πολυπόθητη Β20.

P1c72, με το κολπακι αλλαγής περιοχής.

https://1drv.ms/i/s!AhDUlFRKQsQ3hrAMI6KH4menyjIZ6w

 

Vodafone και στα δύο slot σιμ, Πάτρα.

 

Αφου εισαι root δες λιγο αυτο που καταφεραν και αλλαξαν bands σε P1c72 μπας και βγαλεις ακρη. https://forum.xda-developers.com/vibe-p1/help/p1c72-qcn-nvram-backup-t3414144

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι root δες λιγο αυτο που καταφεραν και αλλαξαν bands σε P1c72 μπας και βγαλεις ακρη. https://forum.xda-developers.com/vibe-p1/help/p1c72-qcn-nvram-backup-t3414144

 

φιλε, αμα βρεθεις Πάτρα, κερνάω καφε !!!

ετοιμος, ενεργή επιτελους η Β20 !!!

όντας ροοτ, ακολουθησα τον οδηγο στην σελιδα 2 του λινκ σου. πανευκολακι. επισης εκανα κι ενα ρεσταρτ.

 

https://1drv.ms/i/s!AhDUlFRKQsQ3hrAWgJl3dnNUYUKfbg

 

Εν ολίγοις:

Σε αυθεντικό κινεζάκι μοντέλο, P1c72,η ενεργοποίηση της Β20 είναι θέμα λογισμικού.

Εγώ του έβαλα περιοχή Ρουμανία κι επίσης ακολούθησα τον παραπάνω οδηγό (1617 μήνυμα) και voila :)

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ναυπακτο αμα βολευει μεσα!! Οταν θα εχεις χρονο κανε μας ενα οδηγο σε απλα ελληνικα για root και ξεκλειδωμα Β20 για να το κανουμε κι εμεις οι ανιδεοι!
Link to comment
Share on other sites

Ποστς 275 και 1617 με την σειρα ακολουθώντας τα,καταλήγουμε με την s288, root, B20 ενεργή android 6.0.1.

Καλημέρα.

 

Θα γράψω αναλυτικότερα όταν προλάβω.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που λετε ισχυουν και για το κινεζικο p1c58 με 2/16?

οταν εχετε χρονο καντε και εναν οδηγο στα ελληνικα γιατι δεν βγαινει ακρη

Link to comment
Share on other sites

αυτα που λετε ισχυουν και για το κινεζικο p1c58 με 2/16?

οταν εχετε χρονο καντε και εναν οδηγο στα ελληνικα γιατι δεν βγαινει ακρη

 

λογικα ναι ισχυουν.

ακολουθεις κατα γραμμα τις οδηγιες στα2 παραπανω ποστ και ετοιμος.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μετά Από Κάποιες Δοκιμές Και Επειδή Αρκετοί Έχουν Προβληματα Με Την κινεζικη ROM, Βάζω Έναν Πλήρη Οδηγό Με Αυτά Που Έχω Κάνει Εγώ Μέχρι τώρα.

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!!!!

 

----------------- HOW DOWNLOAD/FLASH ROM

01. Download ROM: "P1a42_S135_151013_ROW_QPST.rar" Και UnZip

Link: https://drive.google.com/file/d/0B0xPm0R2ARggMTF4MmRta0NhZ0U/view?pref=2&pli=1

02. Download QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3762771&d=1464263580

03. Downolad vcredist_x86.zip

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3762769&d=1464263521

04. Εγκαταστάση "vcredist_x86"

05. Εγκατάσταση "QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)"

06. - Ενεργοποιήστε Το Τηλέφωνο Και Συνδέστε Με To USB Kαλώδιο Στον PC

- Στο Τηλέφωνο Θα Εμφανιστεί Ο Τύπος Σύνδεσης Που Θέλετε Να Κάνει "USB computer connection"

Τσεκάρετε Το "Media device" και "USB debugging"

- Θα Εμφανιστεί Νέος Δίσκος "Lenovo suite"

- Πηγαίνετε Στο "Lenovo disk=(CD Drive(x:) LenovoSuite)" Και Κάνετε Εγκατάσταση Τον Driver "LenovoUsbDriver_autorun_1.0.17.exe"

- Επανεκκίνηση Υπολογιστή Και Αφαίρεση Του USB Καλωδίου Του Τηλεφώνου

07. Απενεργοποιήστε Το Τηλέφωνο

08. Αφού Επανεκκινήσει ο Η/Υ, Απενερποιήστε Τις Μη Απαραίτητες Εφαρμογές Όπως Antivirus, WiFi, κ.τ.λ

09. Κρατήστε Πατημένο Το "Volume Up" ΜΟΝΟ Και Συνδέστε Με Το USB Καλώδιο Το Τηλέφωνο

Μια Δόνηση Σημαίνει Οτι Έχει Γίνει Σωστά Και Είναι Σε Κατάσταση Προγραμματισμού

10. Κοιτάξτε Αν Υπάρχει Στο "Device Manager --> COM PORTS --> "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)"

11. Εκκίνηση Του "QFIL/QPST 2.7.422" Που Εγκαταστήσατε Προηγουμένως.

Θα Πρέπει Να Εμφανιστεί Στο Πρόγραμμα "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)"

12. Επιλέξτε Στο Programmer --> Programmer Path --> Browse. Βρείτε Το "prog_emmc_firehose_8936.mbn" --> "Open"

13. Στο Download --> Load XML --> Βρείτε "rawprogram0.xml"(NO User Data) --> "Open"

Στο Επόμενο Παράθυρο Επιλέξτε "patch0.xml" --> "Open"

16. Πατήστε "Download", Θα Αρχίσει Να Κατεβάζει Τη ROM Στο Τηλέφωνο (Περίπου 4-7')

17. Αν Έχει Γίνει Σωστά Το Τηλέφωνο Θα Επανεκκινήσει

Περιμένετε 7-10' Για Την Πρώτη Επανεκκίνηση

18. Αν Περάσει Ο Παραπάνω Χρόνος Και Έχει Κολλήσει Στο Lenovo LOGO:

a. Κρατήστε Πατημένα Τα "VolumeUp+VolumeDown+PowerButton" Μέχρι Να Νιώσετε Τη Δόνηση, Τότε Αφήστε Το Power Button

Για Να Μπείτε Στο "Recovery Mode"

b. Στο "Recovery Mode" --> Delete: Wipe Cache And Wipe User Data

c. Reboot Phone

19. Αν Έχουν Γίνει Όλα Σωστά Το Τηλέφωνο Θα Ξεκινήσει Κανονικά.

20. Ελέγξτε Στα "Settings --> About Phone":

- Softaware Version=S135

- IMEI

21. Κάνετε "System Update"(ΟΤΑ) Μέχρι Την "S288"

 

------------------- HOW TO ROOT AND TWRP RECOVERY (No Software Updates):

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: !!!!!!!! ΜΕ ΤΟ ROOT ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΤΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΑΣ. BACKUP !!!!!!!!!!!!!

1. Download "P1a42_S288_160721_ROW_RAW_QFIL.rar" Και UnZip

Link: https://yadi.sk/d/hY3kNWJGrnpCU?ncrnd=5389

2. Download "SuperSu"

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3834198&d=1470414758

3. Αντιγράψτε Το "UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip" Στην SDcard

4. Χρησιμοποιώντας Την Παραπάνω διαδικασία Για Προγραμματισμό Αλλά Με Την S288 Που Κατεβάσατε:

- Κρατήστε Πατημένο Το "Volume Up" ΜΟΝΟ Και Συνδέστε Με Το USB Καλώδιο Το Τηλέφωνο

Μια Δόνηση Σημαίνει Οτι Έχει Γίνει Σωστά Και Είναι Σε Κατάσταση Προγραμματισμού

- Κοιτάξτε Αν Υπάρχει Στο "Device Manager --> COM PORTS --> "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)"

- Εκκίνηση Του "QFIL/QPST 2.7.422" Που Εγκαταστήσατε Προηγουμένως.

Θα Πρέπει Να Εμφανιστεί Στο Πρόγραμμα "Qualcomm HS-USB QD Loader 9008 (Comx)"

- Επιλέξτε Στο Programmer --> Programmer Path --> Browse. Βρείτε Το "prog_emmc_firehose_8936.mbn" --> "Open"

- Στο Download --> Load XML --> Βρείτε "rawprogram0_aboot+twpr.xml" --> "Open"

Στο Επόμενο Παράθυρο Επιλέξτε "patch0.xml" --> "Open"

- Πατήστε "Download" Και ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΠΑΤΗΜΕΝΑ Τα "VOLUME UP+DOWN" Μέχρι Να Μπείτε Στο "TWRP RECOVERY"

5. Στο "TWRP Recovery" Πατήστε "Install" Βρείτε Στην SDcard Το "UPDATE-SuperSU-v2.76-20160630161323.zip" Για Να Το Εγκαταστήσετε

6. Επανεκκίνηση. Αν Όλα Πήγαν Καλά Θα Βρέιτε Στις Εφαρμογές Το "SuperSU". To ROOT Πέτυχε.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάποια Στιγμή Το "SuperSU" Θα Ζητήσει Να κάνει "Update Binary". Πατήστε ΟΚ Και Αφήστε Το.

Μπορεί Να Βγάλει Σφάλμα, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Θα Τελειώσει Μόνο Του κάποια Στιγμή.

 

------------------ HOW TO KINGROOT FROM SUPERSU

- Εγκατάσταση "KingRoot"

- Άνοιγμα "KingRoot". Ίσως Να Αποτύχει Την πρώτη Φορά λόγω Του "SuperSU"

- Στο "SuperSU" Δώστε Άδεια Για Το "KingRoot"

- Ανοίξτε Ξανά Το "KingRoot" Και Ρυθμίστε Το

- Στο "SuperSU --> Settings" Επιλέξτε "Reinstall From Play Store" Για Απεγκατάσταση Του "SuperSU"

 

------------------ HOW DECREASE CPU(4-8 CORES) FROM 800MhZ --> 200MHz IN STAND BY

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ενεργοιήστε Τα "USB Debugging" Και "OEM unlock" Στο "Developer Options"

- Download File: "Fix-frec-bat.zip"

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3773485&stc=1&d=1465146520

- Unzip

- Συνδέστε Το Τηλέφωνο Στο PC Με Το USB Καλώδιο

- Τρέξτε "Fix-frec.bat" Από Το Φάκελο

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κρατήστε Το Φάκελο "bak" Που Δημιουργήθηκε, Περιέχει Τα Original Files Για Απόκατάσταση

 

ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ:

- Αντιγράψτε Το "init.qcom.post_boot.sh" Από Το Φάκελο "bak" Και Βάλτε Το Μέσα Στο Φάκελο "Fix-frec-bat" Που Αποσυμπιέσατε

- Συνδέστε Το Τηλέφωνο Στο PC Με Το USB Καλώδιο

- Run "Restore-frec.bat"

 

----------------- HOW TO GREENIFY (SAVE BATTERY)

Για Χρήστες Χωρίς "ROOT":

- Download "adb-setup-1.4.3.exe"

Link: https://drive.google.com/file/d/0B0MKgCbUM0itNVB1elljU2NPR0k/view

- Εγκατάστση Το "adb-setup-1.4.3.exe"

- Κατεβάστε Την Εφαρμογή "Greenfify" Από Το PlayStore Και Εγκατάσταση

- Για να Ενεργοποιήσετε Το "Aggressive Doze" Και Το "Wake-Up Tracker" Πρέπει

Να Δώσετε "ΑΔΕΙΑ" Στο "Greenify". Ανοίξτε Το "Command Prompt":

a. AGGRESIVE DOSE & DOSE ON THE GO: ..>adb -d shell pm grant com.oasisfeng.greenify android.permission.DUMP

b. WAKE-UP TRACKER: ..>adb -d shell pm grant com.oasisfeng.greenify android.permission.READ_LOGS

- Settings --> Accessibility --> Greenify-Automated Hibernation = ON

 

 

Συμπληρωματικά, για ενεργοποιηση της Β20 στα κινεζακια :

(οδηγιες από εδώ )

 

1)Κατεβαζουμε minimal adb and fastboot

2)θα χρησιμοποιησουμε και παλι το QFIL που αναφερεται στον παραπανω οδηγο.

3)επισης, αυτο εδω το αρχειακι (ειναι οι μπαντες του "ελληνικου" μοντελου P1a42 τις οποιες μπορουμε πανευκολα να περασουμε στα κινεζακια μας, ως εξης:

 

α. συνδεουμε το κινητο με τον υπολογιστη και ενεργοποιουμε τον "εντοπισμο σφαλματων usb")

β. ανοιγουμε απο το πρωτο αρχειο που κατεβασαμε παραπανω το Minimal ADB and fastboot και δινουμε εντολες:

adb shell (παταμε enter)

su [παταμε enter( ισως το τηλεφωνο ζητησει αδεια (εμενα δεν ζητησε)]

setprop sys.usb.config diag (και παλι παταμε enter)

γ. ανοιγουμε το QFIL και παμε tools στην επανω μπάρα / qcn backup restore

δ.επιλεγουμε το αρχειακι από το 3) που κατεβασαμε παραπανω

ε. παταμε backup QCN και ειμαστε ετοιμοι.

 

Την διαδικασια αυτη, την εκανα σε ροοταρισμενο τηλεφωνο. Δεν γνωριζω αν ειναι απαραιτητο το να ειναι η συσκευη root. Δεν ξερω επισης εαν ειναι ανεξαρτητη της διαδικασιας αλλαγης περιοχης. Εγώ το δικο μου το ειχα κανει πρωτα να μοιάζει Ρουμανικό.

(αλλαγη περιοχης:

κατεβαζουμε το αρχειακι αυτο (για εκδοση λογισμικου s288)

το περναμε στην καρτα μνημης του κινητου ετσι οπως ειναι ζιπαρισμενο, πληκτρολογουμε ####682# και επιλεγουμε RO (Ρουμανια επελεξα εγω).

μετα κανει μονο του επανεκκινηση, και μετα ελεγχουμε οτι αλλαξε η περιοχη πληκτρολογωντας ####5993#).

 

Ισως ενας διαχειριστης, να μπορουσε να βαλει το παρόν μηνυμα στην αρχική σελιδα, την δικη μου παραθεση και το αρχικο μηνυμα του Broko_21, για ολους τους κατοχους του κινεζικου μοντελου που θελουν να το εξευρωπαΐσουν.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πρέπει να μπούνε οι οδηγοί στην πρώτη σελίδα! Δεν υπάρχει admin στο θέμα μας να μας βοηθήσει;

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χωρις ροοτ να γινεται η αλλαγη της μπαντας?δοκιμασε καποιος?αν εισαι ροοτ δεν παιρνεις αναβαθμισεις σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...