Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xριστουγεννα ειναι τα ταχυδρομεια/κουριερ γονατιζουν.

 

καλημερα, ναι αλλα τα πακετα ειναι απο 12 και 15 Νοεμβριου οχι τωρα, και μαλιστα ειχα παραγγελια 2 μαζι και το ενα που εφυγε την επομενη εχει ερθει μετα απο 1,5 εβδομαδα ενω το αλλο που εφυγε την επομενη ακομα ερχεται....

το θεμα ειναι οτι ειναι χωρις tracking numbers και δεν μπορω να εντοπισω και που εχουν κολλησει! :O

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ναι αλλα τα πακετα ειναι απο 12 και 15 Νοεμβριου οχι τωρα, και μαλιστα ειχα παραγγελια 2 μαζι και το ενα που εφυγε την επομενη εχει ερθει μετα απο 1,5 εβδομαδα ενω το αλλο που εφυγε την επομενη ακομα ερχεται....

το θεμα ειναι οτι ειναι χωρις tracking numbers και δεν μπορω να εντοπισω και που εχουν κολλησει! :O

 

Μια απο τα ιδια φιλε μου και γω δυο παραγγελιες απο αμερικη στις 14/11 την μια την παρελαβα την περσμενη εβδομαδα και η πιο σημαντικη που εχω πληρωσει και 400$ ακομα δεν φαινεται να ερχεται και εχω και tracking CJ522957375US με usps. τρο αμερικανικο ταχ/μειο αναφερει οτι ειναι ελλαδα στις 10/12 τα δικα μας ελτα λενε ακομα αμερικη στις 17/11 και μεχρι εκει.. Ειχα επικοινωνια με τελωνειο του αεροδρομειου και δεν εχει ερθει τιποτα μου δωσανε ενα τηλ. για πληρη αναλυση της πορειας με το τρακινγκ που εχω και μου ειπαν οτι καποιες αποστολες δεν φορτωθηκαν απο 1/11 μεχρι 15/11 στο αεροπλανο για ελλαδα, η γυναικα το εψαξε πολυ αναλυτικα μιση ωρα με ειχε στο τηλ. και μου προτεινε για εγγραφη αναλυση πορειας απο τον πωλητη στην usps για το τι συμβαινει και που ειναι,, δεν μου απεκλεισε το ενδεχομενο κλοπης απο αμερικη... Αστα εχω φρικαρει παιδια 400$ και ειναι σημαντικο το δεμα..περιμρνω τωρα τι θα πει ο πωλητης.

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161219/6383b84535dd4ca0886738027673d6a0.jpg

 

 

Δεν παρέλαβα, υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που παίρνω; τι γίνεται;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δε θελω να σε αγχωσω αλλα καποιος παρελαβε παντως με βαση το συγκεκριμενο τρακ!!

 

Αυριο πρωι πρωι με την ταυτοτητα σου στο ΜΔ Δυτικης Θεσσαλονικης μπας και βγαλεις ακρη!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δε θελω να σε αγχωσω αλλα καποιος παρελαβε παντως με βαση το συγκεκριμενο τρακ!!

 

Αυριο πρωι πρωι με την ταυτοτητα σου στο ΜΔ Δυτικης Θεσσαλονικης μπας και βγαλεις ακρη!!!

Δεν ξέρω ποιο είναι ή τι τηλέφωνο έχει.για Ωραιόκαστρο περιοχή σε ποιο απευθύνομαι;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ο ταχυδρόμος αν είναι να φέρει κάποιο πακέτο πριν ξεκινήσει την διανομη παντα το χτυπάει στο barcode και δένεται οτι έχει παραδωθεί αλλά ακόμη είναι στην διαδρομή.

Μερικές φορες έχει τύχη να μην προλάβει να κανει την παράδοση και φαίνεται οτι έχει γίνει παράδοση ενω εγώ δεν έχω λαβει τίποτα.

Μπορεί να έχει συμβει κάτι παρόμοιο και να μην πρόλαβε να γίνει σημερα η παράδοση.

Αυριο κάποια στιγμη περνά απο το τοπικό καταστημα των ΕΛΤΑ της περιοχης σου για να δεις τι έγινε απο τα τηλέφωνο δεν θα βγαλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιιδα πηρα εναν κλωνο s7 edge και εχει εδω και ποσες μερες Ελλαδα ενω ηρθε σχετικα γρηγορα απο εξωτερικο με singapost εχει κολλησει ελλαδα εδω και μερες.. στο τρακ βγαζει το εξης

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-11-2016 14:06 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-12-2016 05:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-12-2016 12:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-12-2016 15:59 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-12-2016 22:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 09-12-2016 06:28 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 15-12-2016 12:28 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

 

Αυτο σημαινει οτι θα προσθεσουν φορο ? Η αξια του κινητου ηταν 150ε

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε στην ΥΕΔ από 15/12 και μάλλον θα βγει (όποτε βγει) με ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από την αρχή.

Αφού είναι κινητό, έχει κάποια αξία, που μάλλον δεν αντιστοιχεί με τη δηλωμένη και θα τη βρουν από το δίκτυο αφού δεν φαίνεται να σε κάλεσαν.

 

Σε ότι αφορά στο "δώρο", το έχω πει τόσες πολλές φορές που δεν μπορώ να τις μετρήσω. "Δώρο" και δηλωμένη αξία δεν συμβαδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιιδα πηρα εναν κλωνο s7 edge και εχει εδω και ποσες μερες Ελλαδα ενω ηρθε σχετικα γρηγορα απο εξωτερικο με singapost εχει κολλησει ελλαδα εδω και μερες.. στο τρακ βγαζει το εξης

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-11-2016 14:06 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-12-2016 05:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 08-12-2016 12:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-12-2016 15:59 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 08-12-2016 22:17 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 09-12-2016 06:28 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 15-12-2016 12:28 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

 

Αυτο σημαινει οτι θα προσθεσουν φορο ? Η αξια του κινητου ηταν 150ε

 

αν στην εξοδο απο ΥΕΔ γραφει απο διπλα ΔΑΣΜΟΙ τοτε πληρωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Για τι φορο μιλαμε η αξια του κινητο ηταν 150ε κλωνος ειναι οχι αυθεντικο S7 αχαχα..

 

Ποσες μερες θα παρει να βγει απο ΥΕΔ ενας μεσος ορος ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος αλλά φαίνεται ότι υπάρχει αρκετή δουλειά για τους τελωνειακούς που υπηρετούν στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης.

 

Συνήθως, χρεώνουν ΦΠΑ στην αξία που βρίσκουν και (8+4=) 12€

Link to comment
Share on other sites

Για τι φορο μιλαμε η αξια του κινητο ηταν 150ε κλωνος ειναι οχι αυθεντικο S7 αχαχα..

 

Ποσες μερες θα παρει να βγει απο ΥΕΔ ενας μεσος ορος ?

 

αν θεωρηθει s7 αστο..... ασχημα νεα, ο φορος ειναι 24% φπα επι της αξιας του +12 ευρω τελη διαχειρησης και εκτελωνισμου, αν το παρουν ως κλωνο τοτε θα ψαξουν να δουν ποσο παει η τιμη του και παλι αναλογα θα φορολογηθεις, κλωνος ομως σημαινει και counterfeit product και εκει αν, λεω αν, θελει ο τελωνειακος στο στελνει αδιαβαστο. Για να βγει απο ΥΕΔ μπορει να κανει απο 3-4 μερες μεχρι και 20.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

επιτελους κινηση απο seychelles post, μετα απο 40 μερες στον "αερα"

 

2016-12-19 10:59 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-12-18 19:37 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-12-18 16:47 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-11-10 14:24 SEYCHELLES, SEND ITEM ABROAD

2016-11-10 12:32 SEYCHELLES, ARRIVAL AT AIRPORT

2016-11-10 11:59 SEYCHELLES, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

 

να δουμε κατα που θα παει τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Τι να πω και εγώ βρε παιδιά που πήρα ps4 από αγγελία και το έστειλε το παιδί από την προηγούμενη Τετάρτη με ελτα συστημένο για Κέρκυρα και η τελευταία ενημέρωση είναι σήμερα κάτι για μέσο Αττικής!!! Ακόμα είναι Αθήνα και πηγαινοερχεται σε μέσο Αθήνα-Αττική! Απλά τραγικό...
Link to comment
Share on other sites

Σάββατο βράδυ έφτασαν δυο δέματα στο κέντρο διαλογής ..τι το ήθελαν..ακόμη εκεί είναι και τα δυο

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει δύο πακέτα 21/10 ημερομηνία αποστολής. Ίδιος αποστολέας, τα έστειλε ταυτόχρονα. Το πρώτο έφτασε 14-15/12. Το δεύτερο αγνοείται ακόμα :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει δύο πακέτα 21/10 ημερομηνία αποστολής. Ίδιος αποστολέας, τα έστειλε ταυτόχρονα. Το πρώτο έφτασε 14-15/12. Το δεύτερο αγνοείται ακόμα :p

 

καλημερα, το εχω παθει! αμα ειναι διαφορετικα πακετα δεν σημαινει οτι θα ερθουν μαζι! ειναι τοσα πολλα εκει περα απο την Κινα κυριως αλλα και εδω που αλλαζουν δρομους.

Εμενα ετσι εγινε με ενα μαγαζι 2 πακετα το ενα εφυγε την επομενη μερα, απο 12/11 το πρωτο ηρθε σε 1,5 εβδομαδα, το αλλο ακομα ερχεται.....και αλλο ενα απο αλλον απο Κινα παλι απο 15/11 επισης ακομα ερχεται!!! ενω το πρωτο που μου ειχε στειλει ηρθε επισης σε 1,5 εβδομαδα!!! :wacko::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Τι να πω και εγώ βρε παιδιά που πήρα ps4 από αγγελία και το έστειλε το παιδί από την προηγούμενη Τετάρτη με ελτα συστημένο για Κέρκυρα και η τελευταία ενημέρωση είναι σήμερα κάτι για μέσο Αττικής!!! Ακόμα είναι Αθήνα και πηγαινοερχεται σε μέσο Αθήνα-Αττική! Απλά τραγικό...

 

Καλημέρα ξανά. Το θέατρο του παραλογου συνεχίζεται!!! Ενω το δέμα είναι για Κέρκυρα αυτοί το σκαναραν με άλλο ταχυδρομικο κώδικα αντί για 49100 έβαλαν 29100 και παρόλο που έγραφε Κέρκυρα το έστειλαν Ζάκυνθο!!!! Πήρα σήμερα για να μάθω και πήρα αυτη την απάντηση!!! Πόσο πιο τραγικοι μπορούν να γινουν; το δικαιολογησε κιόλας λέγοντας ότι συμβαίνουν αυτά στα ΕΛΤΑ! Αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο δηλαδή το δέμα θα έμενε ζακυνθο! Τώρα πάμε για την άλλη εβδομάδα πάλι έτσι όπως το πάνε. Όλα αυτά για μια απόσταση Αθήνα Κέρκυρα που είναι 1 μέρα. Τραγικό και έχω απίστευτα νεύρα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, το εχω παθει! αμα ειναι διαφορετικα πακετα δεν σημαινει οτι θα ερθουν μαζι! ειναι τοσα πολλα εκει περα απο την Κινα κυριως αλλα και εδω που αλλαζουν δρομους.

Εμενα ετσι εγινε με ενα μαγαζι 2 πακετα το ενα εφυγε την επομενη μερα, απο 12/11 το πρωτο ηρθε σε 1,5 εβδομαδα, το αλλο ακομα ερχεται.....και αλλο ενα απο αλλον απο Κινα παλι απο 15/11 επισης ακομα ερχεται!!! ενω το πρωτο που μου ειχε στειλει ηρθε επισης σε 1,5 εβδομαδα!!! :wacko::wacko::wacko:

Σήμερα επισήμως 2 μήνες και βλέπουμε :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τηλέφωνο παραγγελία ali express απο τις 11/11 με nlpost και είναι κολλημένο στο status αποστολή στην χώρα προορισμού.Εχω πάρει πολλά πράγματα απο Κίνα τέτοια καθυστέρηση ποτέ.Είναι λόγω Χριστουγέννων η παίζει κάτι αλλο με την nlpost?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τηλέφωνο παραγγελία ali express απο τις 11/11 με nlpost και είναι κολλημένο στο status αποστολή στην χώρα προορισμού.Εχω πάρει πολλά πράγματα απο Κίνα τέτοια καθυστέρηση ποτέ.Είναι λόγω Χριστουγέννων η παίζει κάτι αλλο με την nlpost?

Διάβασε στο οδηγός αγοράς από κινα νομίζω κάτι έχει παιχτεί μέ τά δέματα σάς

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήταν να με φέρει το πακέτοο ταχυδρόμος, σήμερα πήγαν να τον ληστέψουν....αύριο τώρα

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...