Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτομαι να παω να πληρωσω να εχω ησυχο το κεφαλι μου.. Ελλαδα εισαι, δεν ξερεις τι μπορει να ζητησουν μετα.. (αν ζητησουν)

 

 

 

Τι παρελαβες και σε χρεωσαν 39ευρω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 3 pro

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παω να πληρωσω να εχω ησυχο το κεφαλι μου.. Ελλαδα εισαι, δεν ξερεις τι μπορει να ζητησουν μετα.. (αν ζητησουν)

Αν πιστεύεις ότι μπορεί να το πληρώσει κάποιος άλλος που δε φταίει ή να σε ψάξουν μελλοντικά να το πληρώσεις με τοκο τότε καλύτερα να ρωτήσεις τον ταχυδρομο τι τρέχει την επόμενη φορά θα έρθει.

Το λέω γιατί ίσως να μην τρέχει και τίποτα και πληρώνοντας εσυ κάποιος άλλος να τα βάλει στην τσέπη

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αν γινει αυτο σε όλα να περνουν τελωνείο τότε οι καθυστερήσεις θα είναι τεράστιες θα μαζευτούν πολλά δέματα στην ουρά στο τέλος θα είναι αδύνατον να ελεγχθούν όλα και η θα αναγκαστούν να προσλάβουν επιπλέον προσωπικό η θα τα παρατήσουν και πάλι..... Το θέμα είναι ότι πως βάζουν την αξία από που το ψάχνουν για την τιμή. θα μπορούσαν να ρωτήσουν να δοθεί η απόδειξη από το paypal ώστε να είναι σωστή η δασμολογησης και ο ΦΠΑ. Τώρα ότι ναναι. Αλλά το άλλο δεν το κατάλαβα γιατί να πληρώνω έξτρα και τα ΕΛΤΑ? Δηλαδή όταν στέλνω εγώ και πληρώνω ΕΛΤΑ πληρώνει και ο παραλήπτης? Που τα βρήκαν αυτά? Θέλουν Να βγάλουν χρήμα.? Υποτίθεται πληρώνουμε ταχυδρομικα όταν αγοράζουμε..Ως συνήθως να διπλό πληρώνουμε κάτι όπως πχ τόσα άλλα ενφια? ... Τέλη και διόδια και οτιδήποτε άλλο σκαρφίζονται οι κυβερνήσεις για να τα πάρουν από παντού εκτός από τις τράπεζες και τους ίδιους? Μετά ο πολίτης δεν θα προσπαθεί να κλέψει το κράτος όταν το κράτος κλεβει τον πολίτη? Δηλαδή αυτη η χρέωση στα ΕΛΤΑ τι ακριβώς είναι τιμωρία επειδή ψώνισαμε από έξω? Δεν το καταλαβαίνω.....
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με ενα παιδι εκτος φορουμ που ειχε το κινητο του στον ιδιο σακο με το δικο μου.. μπηκαν ακριβως ιδια μερα και ιδια ωρα.. και δεν του ζητησαν ουτε αυτον κατι που ειχε και ακριβοτερο κινητο... Τι παιζει ρε μαμωτο, θα μας τρελανουν?

 

Αν πιστεύεις ότι μπορεί να το πληρώσει κάποιος άλλος που δε φταίει ή να σε ψάξουν μελλοντικά να το πληρώσεις με τοκο τότε καλύτερα να ρωτήσεις τον ταχυδρομο τι τρέχει την επόμενη φορά θα έρθει.

Το λέω γιατί ίσως να μην τρέχει και τίποτα και πληρώνοντας εσυ κάποιος άλλος να τα βάλει στην τσέπη

Ναι το σκεφτηκα και αυτο..

Edited by BMW_E36

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα επιτέλους το δικό μου. Πρόκειται για ένα Redmi note 4 αξίας 160€ (με τα μεταφορικά) από Κίνα.

Το δέμα ήταν σφραγισμένο όπως μου το είχε στείλει ο κινέζος και δεν είχε ανοιχτεί καθόλου.

Στο έντυπο της διασάφησης είχαν γράψει ότι πρόκειται για κινητό τηλέφωνο αξίας 100€. Πλήρωσα 36€ επιπλέον (24% ΦΠΑ + 12€ τέλη).

Έμεινε 13 ημέρες μέσα στο τελωνείο.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί ίσως να μην τρέχει και τίποτα και πληρώνοντας εσυ κάποιος άλλος να τα βάλει στην τσέπη

 

Από την ώρα που εκδίδεται διασάφηση και τα σχετικά (κρατικά) έγγραφα και για την πληρωμή των εξόδων εκδίδεται απόδειξη από τα ΕΛΤΑ, δεν υπάρχει περίπτωση να τα βάλει κάποιος στην τσέπη.

 

Το πιθανότερο είναι ότι θα αναζητηθούν τα έξοδα εάν δεν εισπραχθούν.

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτο σκεφτομαι.. αλλα και κατι ακομα που με κανει και απορω ειναι οτι στο χαρτι πανω λεει "εξωφληθη", με σφραγιδα ημερομηνιας και ονοματεπωνυμο τελωνειακου...Τωρα πως γινεται να εξωφληθη αφου δεν πληρωσα? Μηπως με το εξωφληθη εννοει οτι εκτελωνιστηκε?

Επισης να σημειωσω οτι ειχε και μια φωτοτυπια με το προιον απο το μινιντιλ που δειχνει την τιμη και βαση αυτης με εκτελωνισαν.. ασχετα που το πηρα απο αλλου..

Edited by BMW_E36

Η απόλαυση ξεκινάει στις 6 ίντσες και εκτοξεύεται στις 6.99...

 🥰 Poco F3 🥰 + Redmi Note 10 pro
 Greek Xiaomi Lovers

Link to comment
Share on other sites

Αν γινει αυτο σε όλα να περνουν τελωνείο τότε οι καθυστερήσεις θα είναι τεράστιες θα μαζευτούν πολλά δέματα στην ουρά στο τέλος θα είναι αδύνατον να ελεγχθούν όλα και η θα αναγκαστούν να προσλάβουν επιπλέον προσωπικό η θα τα παρατήσουν και πάλι..... Το θέμα είναι ότι πως βάζουν την αξία από που το ψάχνουν για την τιμή. θα μπορούσαν να ρωτήσουν να δοθεί η απόδειξη από το paypal ώστε να είναι σωστή η δασμολογησης και ο ΦΠΑ. Τώρα ότι ναναι. Αλλά το άλλο δεν το κατάλαβα γιατί να πληρώνω έξτρα και τα ΕΛΤΑ? Δηλαδή όταν στέλνω εγώ και πληρώνω ΕΛΤΑ πληρώνει και ο παραλήπτης? Που τα βρήκαν αυτά? Θέλουν Να βγάλουν χρήμα.? Υποτίθεται πληρώνουμε ταχυδρομικα όταν αγοράζουμε..Ως συνήθως να διπλό πληρώνουμε κάτι όπως πχ τόσα άλλα ενφια? ... Τέλη και διόδια και οτιδήποτε άλλο σκαρφίζονται οι κυβερνήσεις για να τα πάρουν από παντού εκτός από τις τράπεζες και τους ίδιους? Μετά ο πολίτης δεν θα προσπαθεί να κλέψει το κράτος όταν το κράτος κλεβει τον πολίτη? Δηλαδή αυτη η χρέωση στα ΕΛΤΑ τι ακριβώς είναι τιμωρία επειδή ψώνισαμε από έξω? Δεν το καταλαβαίνω.....

Μην το ψάχνεις απλά βρήκαν έναν άλλο τρόπο να τα κοιμομησουν, εξάλλου Ελλάδα είμαστε στο μέρος όπου κράτος κλέβει εσένα νόμιμα

Πχ στην Γερμανία (από εκεί έχω εμπειρία μόνο) μέχρι 22 ευρώ δεν σε χρεώνουν τπτ (πέρασε δεν πέρασε από τελονειο) από 23 μέχρι 220 μόνο φπα από εκεί και πάνω ανάλογα με το προϊόν μπαίνει κάτι πρόσθετο, και αν αμφισβητεί ο παραλήπτη το κόστος χρέωσης απλά πάει ένα αποδεικτικό ότι ήταν πχ δώρο η rma η άλλη τημη και σου αλλάζουν επί τόπου

 

Εδώ χρεώνουν χωρίς να υπάρχει αύριο μικρά πακέτα.. Σε μένα πάλι έγινε μ...α με μια θήκη 2 ευρώ βάλανε μέσα κάτι έξοδα τελονειου κάτι έξοδα ΕΛΤΑ κλπ με πήγαν 15 ευρώ + γιατί λει θήκη έκανε 35 ευρώ και όσο και να τους έδειχναν την συναλλαγή κλπ ούτε καν

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..Πολυ περιεργα πραματα ..

 

Τεσπα,εγω παρελαβα .απο αμερικα δεμα μεγαλο..αξια αρκετα υψηλη!!!

με usps ..τελωνειο περασε ανοιχτηκε σφραγιστηκε αλλα ολα καλα.

Σε μια εβδομαδα ηρθε και μεσολαβησε και σαββατοκυριακο..

Πληρωσα μονο 3 ευρω στα ελτα!!

Αντε και ολοι μας χωρις προβληματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνεις απλά βρήκαν έναν άλλο τρόπο να τα κοιμομησουν, εξάλλου Ελλάδα είμαστε στο μέρος όπου κράτος κλέβει εσένα νόμιμα

Πχ στην Γερμανία (από εκεί έχω εμπειρία μόνο) μέχρι 22 ευρώ δεν σε χρεώνουν τπτ (πέρασε δεν πέρασε από τελονειο) από 23 μέχρι 220 μόνο φπα από εκεί και πάνω ανάλογα με το προϊόν μπαίνει κάτι πρόσθετο, και αν αμφισβητεί ο παραλήπτη το κόστος χρέωσης απλά πάει ένα αποδεικτικό ότι ήταν πχ δώρο η rma η άλλη τημη και σου αλλάζουν επί τόπου

 

Εδώ χρεώνουν χωρίς να υπάρχει αύριο μικρά πακέτα.. Σε μένα πάλι έγινε μ...α με μια θήκη 2 ευρώ βάλανε μέσα κάτι έξοδα τελονειου κάτι έξοδα ΕΛΤΑ κλπ με πήγαν 15 ευρώ + γιατί λει θήκη έκανε 35 ευρώ και όσο και να τους έδειχναν την συναλλαγή κλπ ούτε καν

 

 

 

Και πληρωσες 15 ευρω για μια θηκη των 2 ευρω;εχουν τρελαθει τελειεως...απλα θελουν να σταματησουμε τις αγορες απεξω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Και πληρωσες 15 ευρω για μια θηκη των 2 ευρω;εχουν τρελαθει τελειεως...απλα θελουν να σταματησουμε τις αγορες απεξω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Όχι απλά δεν παρέλαβα και τέλος για τόσο μικρά πόσα δεν ασχολούμαι καλύτερα χωρίς θήκη να είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Οντως πλεον δεν θα συμφερει να φερνουμε τιποτα απο εξω....Αν συνεχιστει αυτο....Αλλα νομιζω οτι το κανανε και παλιοτερα και το σταμάτησαν γιατι ο ογκος που ειχε φτασει απο δεματα ήτα τεραστιος.....δεν ειχαν που να τα βαλουν και τα διωχνανε μετα ετσι αερα.....παλι......Το ιδιο θα γινει και τωρα....αργα η γρήγορα....θα δουμε....

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτα τα πακετα που περασαν καποιων παιδιών εδω χωρίς να πληρωσουν μήπως ηταν NL η αλλης ευρωπαικής χωρας κωδικος??? Γιατι απο τριτες χωρες απο Κινα χρησιμοποιουνται κυρίως SG, HK, CH αν διαμεσολαβείτε μια ευρωπαική χωρα συνήθως επειδή ερχεται απο ευρωπαικη χωρα το πακετο δεν περνα τελωνείο....Οποτε υπαρχει τροπος για να παρακαμφθει....Αλλα ας μας πουν τα παιδια υπηρχε καποιος που να ειχε με NL η SE η DE η καποια αλλη εντος ευρωπαικής ενωσης οχι τριτης χωρα και να περασε τελωνείο????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Λόγω μεγάλου όγκου μηνυμάτων αδυνατώ πραγματικά να ξεκινήσω να διαβάζω από κάποιο σημείο αφετηρίας με αποτέλεσμα να σας πω και εγώ τον πόνο μου.

 

Πήρα από Κίνα ένα Xiaomi Redmi Note 4 και για πρώτη φορά μετά από εκατοντάδες παραγγελίες το δέμα μπήκε τελωνείο. Το θέμα είναι ότι αν πληρώσω ένα 30ευρω δεν έχω θέμα τα δίνω. Για περισσότερα δεν ψίνομαι και θέλω να μάθω αν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής του δέματος στον πωλητή μιας και μπορώ να πάρω refund σε τέτοια περίπτωση. Τί προτείνετε και πώς μπορεί να γίνει η επιστροφή στον πωλητή. Το δέμα ήρθε με singapore post.

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-12-2016 03:13 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-12-2016 07:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 09-12-2016 10:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 09-12-2016 10:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Λόγω μεγάλου όγκου μηνυμάτων αδυνατώ πραγματικά να ξεκινήσω να διαβάζω από κάποιο σημείο αφετηρίας με αποτέλεσμα να σας πω και εγώ τον πόνο μου.

 

Πήρα από Κίνα ένα Xiaomi Redmi Note 4 και για πρώτη φορά μετά από εκατοντάδες παραγγελίες το δέμα μπήκε τελωνείο. Το θέμα είναι ότι αν πληρώσω ένα 30ευρω δεν έχω θέμα τα δίνω. Για περισσότερα δεν ψίνομαι και θέλω να μάθω αν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής του δέματος στον πωλητή μιας και μπορώ να πάρω refund σε τέτοια περίπτωση. Τί προτείνετε και πώς μπορεί να γίνει η επιστροφή στον πωλητή. Το δέμα ήρθε με singapore post.

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-12-2016 03:13 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 09-12-2016 07:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 09-12-2016 10:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 09-12-2016 10:53 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Φιλε μου νομιζω οτι σε πολλα κινεζομάγαζα δεχονται επιστροφή εντως 7 ημερών ασχετα αν εχει προβλημα το κινητο η δεν εχει....Μπορει να το μετανοιωσες μπορει να μην σου αρεσε το κινητο μπορει για οποιδηποτε λογο....Αν επικοινωνήσεις και τους πεις τον λογο δεν νομιζω να σου πουν οχι δεν το δεχόμαστε απλα το refund θα γινει οταν το παραλάβουν ...Το θεμα ειναι μην παιξουν τους κινεζους και δεν σου βαλουν τα χρηματα οταν το παραλάβουν ...Τοτε ανοιγεις ενα dispute στο paypal και πιστευω εφοσον γραψεις τι εγινε και αποδειχθει οτι το δεμα πηγε πισω θα τα παρεις τα λεφτα σου. Ιδια περιπτωση ειναι και η εξής ....Πες οτι δεν πας να παραλαβεις το δεμα γιατι λειπεις δεν πηρες την ειδοποιηση ποτε η χαθηκε και επιστραφει πισω.....μετα κανονικα πρεπει να σου επιστρέψουν τα χρηματα σου αλλα και εκει κανεις dispute εντος της προθεσμίας που σου δινει το paypal που νομιζω ειναι 90 μερες....Οποτε ή ετσι η αλλιως μπορεις να μην το παραλαβεις....και να το αφησεις να παει πισω.... Κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω και εγω σε 4 πακετα που εχω να παραλαβω και ειναι 2 θήκες τηλεφωνου ενας φορτιστης μπαταριών και μια οθονη ανταλακτικη για ενα σπασμενο κινητο.....Αν μου πουν υπερογκα ποσα δεν θα τα παραλαβω και θα τα αφησω να γυρισουν πισω.....Δεν θα πληρωνω για μια θηκη που πηρα 3 ευρω αλλα 15 επιπλεον οπως ενας φιλος...εδω.....Ημαρτον

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου νομιζω οτι σε πολλα κινεζομάγαζα δεχονται επιστροφή εντως 7 ημερών ασχετα αν εχει προβλημα το κινητο η δεν εχει....Μπορει να το μετανοιωσες μπορει να μην σου αρεσε το κινητο μπορει για οποιδηποτε λογο....Αν επικοινωνήσεις και τους πεις τον λογο δεν νομιζω να σου πουν οχι δεν το δεχόμαστε απλα το refund θα γινει οταν το παραλάβουν ...Το θεμα ειναι μην παιξουν τους κινεζους και δεν σου βαλουν τα χρηματα οταν το παραλάβουν ...Τοτε ανοιγεις ενα dispute στο paypal και πιστευω εφοσον γραψεις τι εγινε και αποδειχθει οτι το δεμα πηγε πισω θα τα παρεις τα λεφτα σου. Ιδια περιπτωση ειναι και η εξής ....Πες οτι δεν πας να παραλαβεις το δεμα γιατι λειπεις δεν πηρες την ειδοποιηση ποτε η χαθηκε και επιστραφει πισω.....μετα κανονικα πρεπει να σου επιστρέψουν τα χρηματα σου αλλα και εκει κανεις dispute εντος της προθεσμίας που σου δινει το paypal που νομιζω ειναι 90 μερες....Οποτε ή ετσι η αλλιως μπορεις να μην το παραλαβεις....και να το αφησεις να παει πισω....

 

Ναι γίνεται και έτσι δε διαφωνώ. Το ζήτημα είναι πώς μπορώ να επικοινωνήσω από τώρα έτσι ώστε να μην μου το στείλουνε τώρα αλλά από εκει να επιστραφεί πίσω. Ότι θα πάρω τα χρήματα πίσω θα τα πάρω. Για αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία. Απλά αν γίνεται από τώρα κάπως να τους πώ στείλτε το πίσω και αν αυτοί θα μου που αν γίνεται ή όχι..

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Απο την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ

 

https://postimg.org/image/efdwxhzhp/

 

Τυχαίο που το μηχάνημα έγινε δωρεά από την Παπαστράτος;;

 

Καλησπέρα και από εμένα. Λόγω μεγάλου όγκου μηνυμάτων αδυνατώ πραγματικά να ξεκινήσω να διαβάζω από κάποιο σημείο αφετηρίας με αποτέλεσμα να σας πω και εγώ τον πόνο μου.

 

 

 

Πήρα από Κίνα ένα Xiaomi Redmi Note 4 και για πρώτη φορά μετά από εκατοντάδες παραγγελίες το δέμα μπήκε τελωνείο. Το θέμα είναι ότι αν πληρώσω ένα 30ευρω δεν έχω θέμα τα δίνω. Για περισσότερα δεν ψίνομαι και θέλω να μάθω αν υπάρχει δυνατότητα επιστροφής του δέματος στον πωλητή μιας και μπορώ να πάρω refund σε τέτοια περίπτωση. Τί προτείνετε και πώς μπορεί να γίνει η επιστροφή στον πωλητή. Το δέμα ήρθε με singapore post.

 

 

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ02-12-201603:13ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ09-12-201607:12ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ09-12-201610:53ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ09-12-201610:53ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Φίλε μου χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, αλλά με βάση την συζήτηση των τελευταίων σελιδων, θα πληρώσεις από 30€ μέχρι 50€. Αν είσαι τυχερός, μπορεί να μην ανοιχτεί (λόγω του φόρτου εργασίας) και να κοστολογηθεί ως "κινητό κοστους 100€" όπως έγινε με ένα άλλο μέλος παραπάνω. Όσον αφορά την επιστροφή, ειναι καθαρά θέμα πωλητή. Μπορεί να αρνηθεί το refund.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται και έτσι δε διαφωνώ. Το ζήτημα είναι πώς μπορώ να επικοινωνήσω από τώρα έτσι ώστε να μην μου το στείλουνε τώρα αλλά από εκει να επιστραφεί πίσω. Ότι θα πάρω τα χρήματα πίσω θα τα πάρω. Για αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία. Απλά αν γίνεται από τώρα κάπως να τους πώ στείλτε το πίσω και αν αυτοί θα μου που αν γίνεται ή όχι..

 

Tι ενοεις να το στειλουν πισω? Ποιοι? οι κινεζοι? Αν εφυγε απο τους κινεζους τελος...πηρες tracking number??? Aν εφυγε θα φτασει ελλαδα αν σε ειδοποιησουν και δεν πας να το παραλαβεις παει πισω....Απλα τα πραγματα. Πριν φτασει πισω ακομα κανεις ενα dispute και λες δεν ηρθε το λες και στον πωλητη αυτος σου λεει οτι δεν πηγες να το παραλαβεις του λες οτι μαλλον χαθηκε η ειδοποιηση και ζητα τον να επιστρεψει τα χρηματα...μολις το παρει...αλλα κανεις και dispute μεσα στην προθεσμια....Η ετσι η του λες απο την αρχη την αληθεια ξερεις δεν θα το παραλαβω και θα το αφησω να γυρισει πισω γιατι δεν με συμφερει και θελω τα χρηματα πισω....και τελος. Αν συμφωνήσει καλως (παλι κανεις dispute σε καθε περιπτωση για να εισαι καλυμμενος) Αν διαφωνήσει παλι κανεις dispute η paypal στο τελος θα σε δικαιωσει οταν πας σε claim αφού το τηλεφωνο δεν θα το εχεις παραλαβει και θα φαινεται απο το tracking system οτι πηγε πισω στο μαγαζι.....Αλλα παντα κανεις dispute σε καθε περιπτωση να εισαι υπο την προστασια της Paypal. Αν σου πει μα μου ωραια θα στα επιστρεψω τα χρηματα αλλα ακυρωσε το dispute δεν δεχεσε σε καμια περιπτωση ....Μου εχει τυχει και εχασα μετα τα χρηματα γιατι αν ακυρωσεις το dispute οποτε συμφωνεις με τον πωλητη μετα δεν μπορεις να ξανανοιξεις αλλο dispute....οποτε χανεις και το τηλεφωνο χανεις και τα λεφτα.....Αυτα νομιζω οτι ειμαι αναλυτικοτατος....

Link to comment
Share on other sites

Και γω αυτο σκεφτομαι.. αλλα και κατι ακομα που με κανει και απορω ειναι οτι στο χαρτι πανω λεει "εξωφληθη", με σφραγιδα ημερομηνιας και ονοματεπωνυμο τελωνειακου...Τωρα πως γινεται να εξωφληθη αφου δεν πληρωσα? Μηπως με το εξωφληθη εννοει οτι εκτελωνιστηκε?

Επισης να σημειωσω οτι ειχε και μια φωτοτυπια με το προιον απο το μινιντιλ που δειχνει την τιμη και βαση αυτης με εκτελωνισαν.. ασχετα που το πηρα απο αλλου..

 

Εάν ο shape (#1831) διαβάσει το post σου, να μας πει αν και η δική του διασάφηση είχε την ίδια σφραγίδα.

Σ' αυτή την περίπτωση, φαίνεται ότι ο τελωνειακός βάζει τη σφραγίδα θεωρώντας ότι θα καταβληθούν τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο shape (#1831) διαβάσει το post σου, να μας πει αν και η δική του διασάφηση είχε την ίδια σφραγίδα.

Σ' αυτή την περίπτωση, φαίνεται ότι ο τελωνειακός βάζει τη σφραγίδα θεωρώντας ότι θα καταβληθούν τα έξοδα.

 

Εμένα δεν είχε σφραγίδα "εξοφλήθη", ούτε το αναφέρει κάπου στο έντυπο.

 

Πήρα από Κίνα ένα Xiaomi Redmi Note 4 και για πρώτη φορά μετά από εκατοντάδες παραγγελίες το δέμα μπήκε τελωνείο. Το θέμα είναι ότι αν πληρώσω ένα 30ευρω δεν έχω θέμα τα δίνω.

 

Σήμερα παρέλαβα Redmi Note 4 που πέρασε από τελωνείο και πλήρωσα 36€ (24€ ΦΠΑ + 12€ τέλη). Έμεινε μέσα στο τελωνείο 13 ημέρες.

Δεν νομίζω όμως οτι παίζει ρόλο το μοντέλο του κινητού. Το δέμα μου δεν είχε ανοιχτεί καν. Αν εντοπίσουν κινητό βάζουν 100€ αξία και εκεί χρεώνουν τα υπόλοιπα. Τώρα το πως το εντοπίζουν, από την στιγμή που δεν το ανοίγουν, δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα Redmi Note 4 που πέρασε από τελωνείο και πλήρωσα 36€ (24€ ΦΠΑ + 12€ τέλη). Έμεινε μέσα στο τελωνείο 13 ημέρες.

Δεν νομίζω όμως οτι παίζει ρόλο το μοντέλο του κινητού. Το δέμα μου δεν είχε ανοιχτεί καν. Αν εντοπίσουν κινητό βάζουν 100€ αξία και εκεί χρεώνουν τα υπόλοιπα. Τώρα το πως το εντοπίζουν, από την στιγμή που δεν το ανοίγουν, δεν το ξέρω.

 

Σε άλλο σχετικό νήμα έγραψε συμφορουμίτης προ ολίγου ότι πλήρωσε 50€ (38+12), οπότε η αξία που έβαλε το τελωνειακός ήταν 157€ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα επιτέλους το δικό μου. Πρόκειται για ένα Redmi note 4 αξίας 160€ (με τα μεταφορικά) από Κίνα.

Το δέμα ήταν σφραγισμένο όπως μου το είχε στείλει ο κινέζος και δεν είχε ανοιχτεί καθόλου.

Στο έντυπο της διασάφησης είχαν γράψει ότι πρόκειται για κινητό τηλέφωνο αξίας 100€. Πλήρωσα 36€ επιπλέον (24% ΦΠΑ + 12€ τέλη).

Έμεινε 13 ημέρες μέσα στο τελωνείο.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις πληροφορίες.

Προφανος και μιλας για το 3gb ραμ ετσι?

Με λιγα λογια σου κοστισε συνολικα το τηλ. 196 ευρω και περιμενες και καναν μηνα (με τελωνεια και όλα ενοω!) και παλι καλα δηλ. που σου εβαλαν ΦΠΑ για 100 ευρω και όχι για τα 160 αλλιος θα σου εβγαινε +14 ευρω δηλ. 210 ευρω!

Και από Ελλαδα με 220 ευρω?????

Για ένα 10ρικο εχω 2 χρονια εγγυηση ,δεν περιμενω 1 μηνα να μου'ρθει και εχω και2 χρονια εγγυηση,αντε γεια πεταξε το πουλακι των αγορων από Κινα!

Αντε να το ρισκάρω λεμε ,να το ρισκάρω να μην περασει τελωνειο για να γλυτωσω 60 ευρω (δηλ. 160 Κινα -220 ελλαδα) γιατι 60 ευρω είναι λεφτα, αλλα γι'αυτα τα 60 ευρω που θα κερδισω θα χασω και κατι ,δηλ. θα χρειαστεί να περιμενω 15-20 μερες ,και να μην εχω ουσιαστικα εγγυηση(σιγα μην στειλω τηλ. πισω και να περιμενω 2-και τρεις μηνες και αν θα μου επιστραφει!),ετσι όπως εγιναν τα πραγματα δεν συμφερει να ρισκαρει κανεις γιατι αν το πιασουν στο τελωνειο θα το πληρωσω μια η άλλη τιμη με Ελλαδα και θα εχω φαει το τσιβι της απουσιας εγγυησης και του περιμενε!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Προφανος και μιλας για το 3gb ραμ ετσι?

Με λιγα λογια σου κοστισε συνολικα το τηλ. 196 ευρω και περιμενες και καναν μηνα (με τελωνεια και όλα ενοω!) και παλι καλα δηλ. που σου εβαλαν ΦΠΑ για 100 ευρω και όχι για τα 160 αλλιος θα σου εβγαινε +14 ευρω δηλ. 210 ευρω!

Και από Ελλαδα με 220 ευρω?????

Για ένα 10ρικο εχω 2 χρονια εγγυηση ,δεν περιμενω 1 μηνα να μου'ρθει και εχω και2 χρονια εγγυηση,αντε γεια πεταξε το πουλακι των αγορων από Κινα!

Αντε να το ρισκάρω λεμε ,να το ρισκάρω να μην περασει τελωνειο για να γλυτωσω 60 ευρω (δηλ. 160 Κινα -220 ελλαδα) γιατι 60 ευρω είναι λεφτα, αλλα γι'αυτα τα 60 ευρω που θα κερδισω θα χασω και κατι ,δηλ. θα χρειαστεί να περιμενω 15-20 μερες ,και να μην εχω ουσιαστικα εγγυηση(σιγα μην στειλω τηλ. πισω και να περιμενω 2-και τρεις μηνες και αν θα μου επιστραφει!),ετσι όπως εγιναν τα πραγματα δεν συμφερει να ρισκαρει κανεις γιατι αν το πιασουν στο τελωνειο θα το πληρωσω μια η άλλη τιμη με Ελλαδα και θα εχω φαει το τσιβι της απουσιας εγγυησης και του περιμενε!

 

Ελάχιστα είναι αυτά που περνάνε ( με δείγμα το forum ) οπότε τίποτα δεν σημαίνουν όλα αυτά, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Και παλιότερα περνούσαν τελωνείο μερικά αλλά δεν έμπαιναν τόσοι σε forums να τα γράφουν.

 

Επίσης υπάρχουν και οι ευρωπαικές αποθήκες ή οι τρόποι με ενδιάμεσο σταθμό ( με συνεργάτες τους ) που και πάλι συμφέρουν καλύτερα από το να τα σκάσεις στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οτι ερχετε με NL post περναει τελωνειο;βλεπω πολλοι κινεζοι στελνουν με NL post..υπαρχει κυνδινος απο Ολλανδια να μπει τελεωνειο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...