Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γίνεται μπάχαλο τελευταία με την nl post (και όχι μόνο με αυτή...). Είναι άλλοι με προγενέστερες ημερομηνίες αποστολής από τη δική σου στο ίδιο ακριβώς status.
Link to comment
Share on other sites

Από 5 διαφορετικά πακέτα την ίδια μέρα μου έχουν έρθει μόλις 2 και αυτά 40 μέρες μετά

 

Γενικά πολλές καθυστερήσεις

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

06-11-2016 09:57 The item is on transport to the country of destination GREECE

04-11-2016 23:31 The item is at the PostNL sorting center

27-10-2016 07:21 The item is pre-advised

ενα μηνα που εχει φυγει απο Ολλανδια το δικο μου και ακομα δεν εχει φτασει Ελλαδα με nl post..παραγγελια απο 22/10 ελεος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλοί έχουν καθυστερήσεις από nlpost, μετά από πόσες μέρες καθυστέρηση κάνουμε κίνηση, και που στέλνουμε τι? Στην nlpost, στα ΕΛΤΑ? Ποιος ευθυνεται δηλαδή.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα δέμα με track RF424447200SG το οποίο προοριζόταν για Πρέβεζα.

Ενώ λοιπόν μπαίνει Ελλάδα και βρίσκεται στο κέντρο διαλογής Αττικής, το βλέπω, την ίδια ημέρα αργότερα, στο κέντρο Θεσσαλονίκης και από τότε δεν έχει αλλάξει η κατάστασή του...

Ο πωλητής μου λέει ότι είναι σωστό το track number.

Θα κάνω ένα τηλεφώνημα τη Δευτέρα στα ΕΛΤΑ, αλλά είχε κανείς σας ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα δέμα με track RF424447200SG το οποίο προοριζόταν για Πρέβεζα.

Ενώ λοιπόν μπαίνει Ελλάδα και βρίσκεται στο κέντρο διαλογής Αττικής, το βλέπω, την ίδια ημέρα αργότερα, στο κέντρο Θεσσαλονίκης και από τότε δεν έχει αλλάξει η κατάστασή του...

Ο πωλητής μου λέει ότι είναι σωστό το track number.

Θα κάνω ένα τηλεφώνημα τη Δευτέρα στα ΕΛΤΑ, αλλά είχε κανείς σας ανάλογη εμπειρία;

Τηλεφωνησε στο Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και ρωτησε αν μπορουν να δουν στο δεμα αν εχει τα σωστα στοιχεια ή αν εχει αλλο παραληπτη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα δέμα με track RF424447200SG το οποίο προοριζόταν για Πρέβεζα.

Ενώ λοιπόν μπαίνει Ελλάδα και βρίσκεται στο κέντρο διαλογής Αττικής, το βλέπω, την ίδια ημέρα αργότερα, στο κέντρο Θεσσαλονίκης και από τότε δεν έχει αλλάξει η κατάστασή του...

Ο πωλητής μου λέει ότι είναι σωστό το track number.

Θα κάνω ένα τηλεφώνημα τη Δευτέρα στα ΕΛΤΑ, αλλά είχε κανείς σας ανάλογη εμπειρία;

 

σε λιγο καιρο θα το δεις να εισερχεται στην ΥΕΔ θεσ/νικης για να περασει τελωνειο, εκει θα παραμεινει περιπου 2 εβδομαδες μεχρι να σου ερθει η λυπητερη, αυτο συμβαινει απο τις 11/11 και μετα, τωρα τα δεματα δεν τα σταματανε πλεον γιατι μπουκωσαν....

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τηλεφωνησε στο Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και ρωτησε αν μπορουν να δουν στο δεμα αν εχει τα σωστα στοιχεια ή αν εχει αλλο παραληπτη.

 

με τηλ. δεν γινεται, δεν το σηκωνουν ποτε, καλυτερα email στα ελτα με πληρη στοιχεια, σε 2-3 ωρες σου απαντανε τι συμβαινει, ο φιλος ομως παει για ΥΕΔ.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, την πάτησα δηλαδή...Για να δω πόσο θα είναι η λυπητερή...

 

Είναι φυσιολογικό όμως από Αθήνα να πηγαίνει Θεσ/κη για τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα δέμα με track RF424447200SG το οποίο προοριζόταν για Πρέβεζα.

Ενώ λοιπόν μπαίνει Ελλάδα και βρίσκεται στο κέντρο διαλογής Αττικής, το βλέπω, την ίδια ημέρα αργότερα, στο κέντρο Θεσσαλονίκης και από τότε δεν έχει αλλάξει η κατάστασή του...

Ο πωλητής μου λέει ότι είναι σωστό το track number.

Θα κάνω ένα τηλεφώνημα τη Δευτέρα στα ΕΛΤΑ, αλλά είχε κανείς σας ανάλογη εμπειρία;

σε λιγο καιρο θα το δεις να εισερχεται στην ΥΕΔ θεσ/νικης για να περασει τελωνειο, εκει θα παραμεινει περιπου 2 εβδομαδες μεχρι να σου ερθει η λυπητερη, αυτο συμβαινει απο τις 11/11 και μετα, τωρα τα δεματα δεν τα σταματανε πλεον γιατι μπουκωσαν....

 

απο που το κατάλαβες οτι θα περάσει τελωνείο σίγουρα?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

απο που το κατάλαβες οτι θα περάσει τελωνείο σίγουρα?

 

εισαι μεσα στις επιμαχες ημερομηνιες , 11-11 15-11 18-11, ημερομηνιες επισκεψης του πλανηταρχη, στειλε και ενα mail στα ελτα με το tracking και τα στοιχεια παραδοσης να δεις τι θα σου απαντησουν, σε 2-3 ωρες θα ξερεις, δεν ειναι τπτ ρε φιλε, εγω για 400$ δεμα πληρωσα 120 ευρω, λογικο ειναι ρε παιδια, παντα στο τσαμπα? εφοσον αγοραζεις απο τριτη χωρα εκτος ΕΕ ειναι απολυτα αναμενομενο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, άρα το πιο πιθανό πλέον είναι να περνάνε τελωνείο τα περισσότερα δέματα.

Μήπως ξέρει κανείς πώς γίνεται η χρέωση των επιπλέον δασμών;

Είναι το κόστος του ΦΠΑ ή περισσότερο;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία να του έχουν στείλει συστημένο από Γερμανία με Deutsche Post της μορφής REXXXXXXXXDE ; Η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι στις 29/11 από το Logistics Φρανκφούρτη αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στα Ελτά στην Ελλάδα! Πόσο καιρό κάνει περίπου να φανεί εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, το γερμανικό ταχυδρομείο ταξιδεύει οδικώς.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κάτι πράγματα εδώ Γιάννενα, και για πρώτη φορά, αντί να έρθουν κατευθείαν από κδ αττικης στο κδ Ιωαννίνων, πήγανε πρώτα Πάτρα..απορω αν θα είναι αύριο εδώ. Περίεργα πράγματα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, την πάτησα δηλαδή...Για να δω πόσο θα είναι η λυπητερή...

 

Είναι φυσιολογικό όμως από Αθήνα να πηγαίνει Θεσ/κη για τελωνείο;

Εφόσον η άφιξη του δέματος έγινε στον αερολιμένα Αθηνών και έγινε κλείσιμο από ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΊΟΥ, δεν θα περάσει τελωνείο στη Θεσσαλονίκη. Αν ήταν να περάσει, θα είχε περάσει στην Αθήνα.

Επίσης αυτό το ότι όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο δεν ισχύει. Περνούν κάποια επιλεκτικά που θα κινήσουν το ενδιαφέρον των τελωνειακών στο ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η άφιξη του δέματος έγινε στον αερολιμένα Αθηνών και έγινε κλείσιμο από ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΊΟΥ, δεν θα περάσει τελωνείο στη Θεσσαλονίκη. Αν ήταν να περάσει, θα είχε περάσει στην Αθήνα.

Επίσης αυτό το ότι όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο δεν ισχύει. Περνούν κάποια επιλεκτικά που θα κινήσουν το ενδιαφέρον των τελωνειακών στο ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ.

 

μπορει να εισαι moderator και η αποψη σου ειναι σεβαστη, εδω ομως κανεις λαθος ,ιδου RF423737523SG , κανονικα στον αερολιμενα αθηνων και τελωνειο στην θεσσαλονικη, αυτο θα γινεται για πολλα δεματα απο εδω και στο εξης, ειδικα οσα ειναι sg post ,cn post ,nl post και ειδικα οσα προκαλουν... πχ γραφουν επανω home and garden stuff και αξια 15-25$ , στα λεω εκ των εσω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η άφιξη του δέματος έγινε στον αερολιμένα Αθηνών και έγινε κλείσιμο από ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΊΟΥ, δεν θα περάσει τελωνείο στη Θεσσαλονίκη. Αν ήταν να περάσει, θα είχε περάσει στην Αθήνα.

Επίσης αυτό το ότι όλα τα δέματα περνάνε τελωνείο δεν ισχύει. Περνούν κάποια επιλεκτικά που θα κινήσουν το ενδιαφέρον των τελωνειακών στο ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ.

 

Η σωστή διαδικασία είναι ότι εάν το δέμα που εισάγεται, μέσω ΕΛΤΑ, στην πύλη εισόδου στη χώρα (αεροδρόμιο Βενιζέλος, στην περίπτωσή μας) κριθεί, για οποιοδήποτε λόγο, ότι πρέπει να ελεγχθεί και ο παραλήπτης βρίσκεται στη Β. Ελλάδα, το δέμα θα προωθηθεί (ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΜΙΟΥ) στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης, που είναι η αρμόδια υπηρεσία των ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό του.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι ότι εάν το δέμα που εισάγεται, μέσω ΕΛΤΑ, στην πύλη εισόδου στη χώρα (αεροδρόμιο Βενιζέλος, στην περίπτωσή μας) κριθεί, για οποιοδήποτε λόγο, ότι πρέπει να ελεγχθεί και ο παραλήπτης βρίσκεται στη Β. Ελλάδα, το δέμα θα προωθηθεί (ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΜΙΟΥ) στην ΥΕΔ Θεσ/νίκης, που είναι η αρμόδια υπηρεσία των ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό του.

 

σωστος!!! το δεμα θα παει στην θεσ/νικη εαν η περιοχη παραδοσης ειναι β.ελλαδα , στην αθηνα θα εκτελωνιστουν δεματα νοτιας ελλαδας. Επισης οι ΥΕΔ μπορουν να δεχτουν επανακαθορισμο τελων δασμων και φπα εαν τους παρεχεις εγγραφα που αποδεικνυουν οτι το δεμα σου, κοστιζει λιγοτερο απο αυτα που υπολογισαν. Σε εμενα παντως βρηκαν ακριβως την αξια του πακετου. Το θεμα ειναι οτι πλεον ολο και περισσοτερα δεματα που "προκαλουν" θα περνανε απο τελωνειακο ελεγχο, δεν δεχονται πλεον γελοιες αξιες 12$ κλπ.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρόσφατα έβλεπα όλα τα δέματα να πηγαίνουν από Αθήνα στα Ιωάννινα και έπειτα παραδίδονταν στην Πρέβεζα. Πρώτη φορά έγινε έτσι...

Όπως και να 'χει, θα μάθω σε λίγο καιρό τί θα γίνει τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ακολουθούσαν αυτό το δρομολόγιο επειδή δεν είχαν χαρακτηριστεί ως ελεγχόμενα από το αεροδρόμιο.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, το γερμανικό ταχυδρομείο ταξιδεύει οδικώς.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Επόμενη απορία που μου κάνει περιέργεια, στο γερμανικό site της deutsche post πλέον γράφει

"The item was scanned in the country of destination Greece at Dec 5, 2016"

στο site των ΕΛΤΑ όμως καμία νέα ενημέρωση άφιξης.

Πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια και εγω με usps..εκεινοι λενε πως ειναι εδω απο σαββατο.τα ελτα λενε πως ειναι ακομα αμερικα.

Ισως το ανανεωνουν μια φορα τη βδομαδα.τι να πω?!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Επόμενη απορία που μου κάνει περιέργεια, στο γερμανικό site της deutsche post πλέον γράφει

"The item was scanned in the country of destination Greece at Dec 5, 2016"

στο site των ΕΛΤΑ όμως καμία νέα ενημέρωση άφιξης.

Πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό;

Για δες στην ελληνικη DHL μιπως το βρεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Επόμενη απορία που μου κάνει περιέργεια, στο γερμανικό site της deutsche post πλέον γράφει

"The item was scanned in the country of destination Greece at Dec 5, 2016"

στο site των ΕΛΤΑ όμως καμία νέα ενημέρωση άφιξης.

Πώς είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό;

 

Είναι δυνατόν γιατί το πρόβλημα με τις καθυστερήσεις στο άνοιγμα των σάκων και το σκανάρισμα των δεμάτων είναι γνωστό από καιρό.

 

Υπομονή χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα από περιέργεια στα ΕΛΤΑ να δω τί θα μου πούν και γελάει ο κόσμος.

Αφού τους έδωσα το tracking χωρίς αρχικά να αναφέρω κάτι και μου απάντησε το κλασσικό "ακόμα δεν φαίνεται να έχει άφιξη Ελλάδα", του ανέφερα ότι αν το χτυπήσει στο γερμανικό site θα του δώσει άφιξη από προχθές 5/12 , και η απάντησή του!

"Κύριε, οι Γερμανοί δίνουν προφανώς μια ενδεικτική ημερομηνία άφιξης που δεν ισχύει πάντα, θα εμπιστευεστε μόνο τα ΕΛΤΑ στην ενημέρωσή σας"!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...