Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ είμαι στην κατηγορία που θέλω να βγάζω τα παιδιά μου και την παρέα μου. Όμως κατανοώ την αποστολή του νηματος και γι αυτο φιλτραρω αυτές που με ενδιαφέρουν. Κάποια στιγμή έγινε έντονη μόδα το ασπρόμαυρο, η καλλιτεχνική τύπου "απομονώνω μια γωνια του τραπεζιού" κλπ. Όμορφες μεν μακριά από τα ενδιαφέροντα που προανέφερες και που είναι και δικά μου δε. Έτσι, κι ενώ όλο το νήμα πήγε "αλλου" (στα ορια του off topic) εγώ συνέχισα να ψάχνω αυτές που με ενδιαφέρουν.

 

Καλημέρα.

Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα post μου, που να αναφέρθηκα αρνητικά σε μία φωτογραφία εκτός και αν έπρεπε να μνημονεύσω κάποιο λανθασμένο focus, λερωμένο φακό πχ. Δεν ασχολήθηκα/με, αρνητικά, με την ποιότητα και το αντικείμενο παρά μόνο όταν υπήρχαν από την άλλη πλευρά σχόλια, να το πω ευγενικά, δυναμιτισμού. Αν αυτό είναι μόνο άποψη τελικά 2,3 ατόμων οκ.

Ολες τις βλέπω/ουμε και αν δούμε κάτι ξεχωριστό και ιδιαίτερο σε καλλιτεχνικό ή ποιοτική απόδοση θα το μνημονεύσουμε ανεξαρτήτως κάμερας. Οπως έγινε με του finn, Mak25, Aptaliko βεβαίως βεβαίως, και αρκετών άλλων. Από αυτές μπορεί να αποφασίσω για το επόμενο κινητό μου όπως έκανα, αγοράζοντας ένα Meizu mx4 ή το G4 (για αυτά τα 2 "φταίει" ο Saleakos, με το χέρι άγαλμα :p). Τώρα πχ κατέχοντας ένα V10 είμαι ικανοποιημένος και αν το αλλάξω βασιζόμενος στη φωτογραφία (και μόνο) που με ενδιαφέρει θα αγόραζα μόνο το P6.

Δηλαδή φιλτράρουμε τις ανάγκες μας και με δείγματα από εδώ αποφασίζουμε, δεν κάνουμε ανταγωνισμό για διαγωνισμό φωτογραφίας και ντε και καλά αυτό που κατέχουμε τη δεδομένη στιγμή είναι το καλύτερο).

On/Off topic (από πλευράς μου) τέλος.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα post μου, που να αναφέρθηκα αρνητικά σε μία φωτογραφία εκτός και αν έπρεπε να μνημονεύσω κάποιο λανθασμένο focus, λερωμένο φακό πχ. Δεν ασχολήθηκα/με, αρνητικά, με την ποιότητα και το αντικείμενο παρά μόνο όταν υπήρχαν από την άλλη πλευρά σχόλια, να το πω ευγενικά, δυναμιτισμού. Αν αυτό είναι μόνο άποψη τελικά 2,3 ατόμων οκ.

Ολες τις βλέπω/ουμε και αν δούμε κάτι ξεχωριστό και ιδιαίτερο σε καλλιτεχνικό ή ποιοτική απόδοση θα το μνημονεύσουμε ανεξαρτήτως κάμερας. Οπως έγινε με του finn, Mak25, Aptaliko βεβαίως βεβαίως, και αρκετών άλλων. Από αυτές μπορεί να αποφασίσω για το επόμενο κινητό μου όπως έκανα, αγοράζοντας ένα Meizu mx4 ή το G4 (για αυτά τα 2 "φταίει" ο Saleakos, με το χέρι άγαλμα :p). Τώρα πχ κατέχοντας ένα V10 είμαι ικανοποιημένος και αν το αλλάξω βασιζόμενος στη φωτογραφία (και μόνο) που με ενδιαφέρει θα αγόραζα μόνο το P6.

Δηλαδή φιλτράρουμε τις ανάγκες μας και με δείγματα από εδώ αποφασίζουμε, δεν κάνουμε ανταγωνισμό για διαγωνισμό φωτογραφίας και ντε και καλά αυτό που κατέχουμε τη δεδομένη στιγμή είναι το καλύτερο).

On/Off topic (από πλευράς μου) τέλος.

 

Ναι, δεν είπα ότι έκανες αρνητικά (με την κακή έννοια) ποστ. Απλά αφορμή πήρα από σένα (που έχουμε μάλλον ίδιες ανάγκες) και έγραψα τα παραπάνω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Z5 compact

31056396121_596ce6ee1d_c.jpg2016-11-22_08-42-03 by l200kerasia, on Flickr

 

Ωραία σύλληψη, αλλά θα την ήθελα λίγο πιο φωτεινή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

L640

31015271142_6e406c11b6_c.jpgWP_20161120_13_05_35_Pro by jon jon, on Flickr

 

31044473861_013671bbae_c.jpgWP_20161120_13_07_02_Pro by jon jon, on Flickr

απο Εδεσσα ,και ο κουταβος

30597251860_af7d2a007c_c.jpgWP_20161106_14_48_21_Pro by jon jon, on Flickr

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

παλικάρια θα μπορούσατε οι γνώστες να δωσετε μερικα tips για manual photos να μπορουμε να πετύχουμε το δυνατοτερο καλο αποτέλεσμα?

1 τι settings θα βάζατε για μια δύσκολη ληψη πχ την Αθήνα απο κάπου ψηλά (τελειως νυχτα και με πολλα φωτα η αθήνα απο κατω)

2 τι settings βαζουμε αν τραβάμε τον ουρανό την νυχτα πχ αστερία

3 τι settings θα βάζατε σε ενα μαγαζι-μπαρ-κλαμπ με ελαχιστο φως και διάφορα χρωματα τα φωτα + οτι ολοι κουνιούνται εκει μεσα

4 settings αν ο ήλιος ειναι μπροστά απο τον φακο η αν τραβάμε τον ηλιο πχ ηλιοβασίλεμα

Link to comment
Share on other sites

akatamakata, σε απλές καθημερινές φωτογραφίες στο Manual, ο κανόνας είναι να βρεις την πιο σταθερή λήψη που μπορείς με όσο μικρότερο ταχύτητα κλείστρου. Ιδιαίτερα στις νυχτερινές λήψεις, όπου θέλεις μικρό ISO (μέχρι 200 άντε 400), αλλά αρκετά μεγάλη ταχύτητα κλείστρου ώστε να μην βρει κουνημένη.

 

Εκεί πειραματίζεσαι με τη συσκευή σου. Εγώ π.χ., έχω βρει τη χρυσή τομή σε βραδυνές με φώτα στα 200 ISO, και πειραματίζομαι κοντά στο 1 sec κλείστρο. Ιδανικά 0.5 sec 0.6 sec ή 0.8 sec, ανάλογα τι συσκευές είχα κατά καιρούς. Επίσης, να κοιτάξεις την φωτομέτρηση. Όταν κάνεις ταπ για φόκους κάπου στο πεδίο, αυτόματα προσαρμόζεις και το πού θα γίνει η φωτομέτρηση. Σαν να του λες "εδώ είναι το θέμα μου, προσπάθησε να το κάνεις να φανεί όσο πιο φωτισμένο γίνεται, χωρίς να το αλλοιώσεις".

 

Έτσι αν έχεις κάτι με κόντρα ήλιο και κανεις ταπ στο αντικείμενο, θα φωτιστεί εκείνο, αλλά ο ουρανός θα ειναι κάτασπρος. Σαν να λες να σου φωτίσει όλη τη φωτογραφία τόσο όσο θα χρειαστεί ώστε να φανεί σωστό το αντικείμενό σου. Όσο σκοτεινότερο το αντικείμενο που θα κάνεις ταπ, τόσο πιο blown out (άσπρο, "καμμένο") θα φαίνεται ότι είναι πιο φωτεινό από το αντικείμενό σου.

 

Αν, πάλι κάνεις ταπ σε φωτεινό σημείο, όλα τα ήδη σκοτεινά σημεία θα γίνουν σκοτεινότερα, σχεδόν μαύρα.

 

Σε αυτή τη λογική, οι συσκευές συνυπολογίζουν πως το ανθρώπινο χέρι δεν ειναι σταθερό, οπότε κρατούν τις ταχύτητες κλείστρου όσο ψηλότερα γίνεται, και χρησιμοπούν το ψηλό ISO για να λάβουν περισσότερο φως --και θόρυβο :P .

 

Οπότε από εμένα:

 

1. tap στα φώτα, ISO 200-400 και χρόνο κλείστρου όσο μεγαλύτερο αντέχεις μέχρι να μην ειναι κουνημένη η φωτο. (σε ξεγελάει, μέχρι να κάνεις πολύ ζουμ στη φωτογραφία, οπότε μην κρίνεις από τη μικρογραφία ή το full screen στο κινητό σου, κάνε όσο ζουμ πάει για να διαπιστώσεις αν έχει βγει κουνημένη)

 

2. Εκεί θέλεις όσο ψηλότερο ISO μπορείς να βγάλεις -ανάλογα με τον σένσορα-, ώστε να μείνεις κάτω από 15sec σε χρόνο κλείστρου. Οτιδήποτε μεγαλύτερο βγάζει κουνημένο τον ουρανό, ακόμη κι αν έχεις το τηλέφωνο σε τρίποδο. Πιάνει την κίνηση της Γης ότι ειναι πάνω από 10-15 sec. Δεδομένου πως είσαι σε περιβάλλον με ξαστεριά και χωρίς φωτορύπανση (εξοχή, μακρυά από φώτα), μπορείς να βάλεις 8-10 sec το κλείστρο, και μετά παίζεις στα 400-800 ανάλογα το ISO. Πάντα σταθεροποιημένο το τηλέφωνο, καθότι πάνω από 0.5 sec σπάνια χεράτη δεν βγαίνει κουνημένη από την εμπειρία εμού και 2-3 γνωστών μου.

 

3. Για τα κινούμενα αντικείμενα πρέπει να έχεις όσο πιο γρήγορη ταχύτητα κλείστρου μπορείς, ώστε να πιάσουν ακαριαία το κινούμενο αντικείμενο και να το κάνου σαν να "παγώνει στο χρόνο". Σίγουρα 1/100 sec, 1/500 sec και βάλε. Το κακό είναι πως στο σκοτεινό περιβάλλον του κλαμπ, θα πρέπει να αυξηθεί ΠΟΛΥ το ISO, που θα εισάγει θόρυβο. Οπότε πρέπει να δεις πρακτικά τι σε βολεύει ανά συνθήκη φωτισμού. Να θυμασαι πάντα να δουλεύεις αφού κάνεις ταπ για focus στο αντικείμενο που θες να φωτομετρηθεί. Αυτό που θέλεις να είναι πάντα σταθερά φωτισμένο, δηλαδή.

 

4. Στον κόντρα ήλιο, προσωπικά κάνω ταπ στον ήλιο και μετά στον ουρανό κοντά του μέχρι να βρω το sweet spot. Ανάλογα και το αντικείμενο. Αν έχει κάτι κοντά μου και ειναι απλά κόντρα ο ήλιος, κάνω ταπ σε ότι είναι κοντά στον ήλιο και το αντικείμενο φωτομέτρησής μου, και έπειτα βρίσκω το focus με το manual focus, γιατί αφού έκανα ταπ αλλού (για λόγους φωτομέτρησης), το focus δεν θα είναι στο αντικείμενό μου, αλλά εκεί που έκανα tap (κάπου ανάμεσα στο αντικείμενο και τον ήλιο).

 

 

Γενικά, πρεπει να πειραματιστείς και να συνειδητοποιήσεις τη σχέση που έχει το shutter speed και το ISO. Γενικός κανόνας: όσο μικρότερο ISO, τόσο το καλύτερο. Όσο μεγαλύτερος χρόνος κλείστρου, τόσο το "προτιμότερο" (αλλά μικρότερη ταχύτητα κλείστρου, είναι το ίδιο πράγμα, μην μπερδεύεσαι. μικρότερη ταχύτητα, σημαίνει πως παίρνει περισσότερο χρόνο να κάνει τη διαδικασία λήψης το κλείστρο. εμένα μου πήρε αρκετό καιρό να το αντιληφθώ αυτό :P )

 

Κάτσε κάπου με το κινητό σου ΕΝΤΕΛΩΣ σταθερό σε ένα τραπέζι or something, και δοκίμαζε να πειράζεις τους συνδιασμούς ISO-shutter speed. Βοηθάει να φωτογραφήσεις μια βρύση που τρέχει νερό με μεγάλο shutter speed και μικρό shutter speed. Επίσης να δεις με σταθερό ίδιο shutter speed αλλά με διαφορετικό ISO ένα σκοτεινό θέμα.

 

Το μόνο που ειναι ιδιαίτερο είναι το θέμα των αστεριών που εκεί εξαιρείται το ISO, καθώς θέλεις ότι φως μπορεί να προσφέρει η συσκευή, ας έχει αρκετό θόρυβο. Τα αστέρια δεν θα τα πιάσεις αλλιώς, τόσο "αμυδρό" φως που στέλνουν στον φακό σου.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Well done, καταπληκτική μπορώ να πώ! :)

 

ευχαριστω...να σαι καλα

 

Και μια ατμοσφαιρικη...Lumia 950 oneshot

30359182714_2c586d653d_c.jpg2016_11_22_20_22_55_OneShot by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Huawei Mate S

 

Auto

31116260275_6598ff7524_c.jpgIMG_20161119_150906 by zananiro, on Flickr

 

HDR

31116081935_128f59b362_c.jpgIMG_20161119_164344 by zananiro, on Flickr

 

31177754525_92b68320d0_c.jpgIMG_20161120_213451 by zananiro, on Flickr

 

31034434162_07b31d6939_c.jpgIMG_20161121_143043 by zananiro, on Flickr

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Michael

Πολυ ομορφες:) Στα bokeh το Leeco με την λειτουργια σε Slr mode δεν παιζεται.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

akatamakata, σε απλές καθημερινές φωτογραφίες στο Manual, ο κανόνας είναι...

 

ποπο φιλε ωραιος ευχαριστω καταρχας για την τελεια απαντηση και λεπτομερής!

Ειχα το xiaomi mi5 μεχρι πριν λιγες μερες αλλα κλασσικα το ειχα σχεδον παντα στο auto, το εδωσα για να παρω το mi5s ανυπομονώ τωρα ναρθει να αρχισω τα πειραματα με την καμερα :p

thanks και παλι

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φωτογραφία.

 

lumia 640 xl

31181114025_01ff2ca061_c.jpgWP_20161122_09_35_07_Pro by Nikos Manousakis, on Flickr

 

ΠΑΜΕ ΡΕ ΧΕΡΣΟΝΗΣΑΡΑ! (εκεί μεγάλωσα <3 )

 

edit: LG V10 - Stock Auto

 

30383018503_8d52aee612_z.jpgNYClub by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

ποπο φιλε ωραιος ευχαριστω καταρχας για την τελεια απαντηση και λεπτομερής!

Ειχα το xiaomi mi5 μεχρι πριν λιγες μερες αλλα κλασσικα το ειχα σχεδον παντα στο auto, το εδωσα για να παρω το mi5s ανυπομονώ τωρα ναρθει να αρχισω τα πειραματα με την καμερα :p

thanks και παλι

 

Να σαι καλα. Είχα όρεξη χθες :p

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο για τον κόπο και την διάθεση να συνεισφέρεις μπράβο x_vagos_x πολύ καλές πληροφορίες και αναλυτικό τα τες Edited by Dreamw
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S7 edge σε Β/W από το τηλέφωνο

 

29172924321_de061ec33d_c.jpg2016-08-27_12-19-45 by V M, on Flickr

 

Εξαιρετική Βασίλη!!!:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ποπο φιλε ωραιος ευχαριστω καταρχας για την τελεια απαντηση και λεπτομερής!

Ειχα το xiaomi mi5 μεχρι πριν λιγες μερες αλλα κλασσικα το ειχα σχεδον παντα στο auto, το εδωσα για να παρω το mi5s ανυπομονώ τωρα ναρθει να αρχισω τα πειραματα με την καμερα :p

thanks και παλι

 

Μιας και πειραματιζόμουν περασμένες μέρες με το νέο τηλέφωνο, να σου δώσω και μερικά παραδείγματά μου:

 

30824085990_b05f8991ae_z.jpgISO 50 ~ 0.86 sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

30384158843_be8ddca9d0_z.jpgISO 50 ~ 1/4 sec (0.25 sec) by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

30384157933_a16d5f484e_z.jpgISO 500 ~ 1/14 sec (0.07 sec) by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Οι δυο πρώτες είναι τραβηγμένες με ISO 50, το χαμηλότερο. Η πρώτη είναι 0,86sec ανοιχτό το κλείστρο, ενώ η δεύτερη είναι με 0,25sec ανοιχτό το κλείστρο.

 

Δεν παρατηρείς μεγάλη διαφορά, αλλά τα φώτα (πάνω δεξιά στο μπαλκόνι και η αντανακλάσεις στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα έξω απο την Renault), είναι πιο φωτισμένα στην πρώτη, με το αργό κλείστρο όπου έμεινε περισσότερη ώρα ανοιχτό.

 

Παρατήρησε πως στη δεύτερη, με τα 0,25sec το αμάξι που πέρασε φαίνεται "κινούμενο". Στην πρώτη, έπιασε μόνο το φως του αυτοκινήτου. Και στις δυο φωτογραφίες δεν "πάγωσε το αυτοκίνητο" σαν να ήταν ακίνητο, αλλά συνολικά, στη φωτογραφία με το μεγαλύτερο χρόνο κλείστρου (0,86sec) το "trail" που έμεινε από το κινούμενο αντικείμενο ήταν μεγαλύτερο. Λογικό.

 

Στην τρίτη φωτογραφία, τώρα, άλλαξα πρακτική: έκανα tap to focus (και φωτομέτρησε) στο σήμα της Renault. Οπότε, ανέβασε το shutter speed μου στα 0,07 sec (10 φορές γρηγορότερο από την 0,86sec), και ανέβασε και το ISO στα 500 (επίσης 10 φορές), για να αντισταθμίσει αυτή την αλλαγή. Αν ήθελα χαμηλότερο ISO, π.χ. 200 (50x4), θα έπρεπε να αυξήσω το shutter speed μου κατά x4, οπότε 0,86/4 (γιατί είναι χρόνος, όχι ταχύτητα το 0,86) ήτοι ~0,2sec.

 

Στην τρίτη, λοιπόν, φαίνονται οι ταμπέλες πιο καθαρά, αλλά αν είχα ISO 50 όπως στις 2 πρώτες, θα ήταν σκοτεινό όλο το υπόλοιπο τοπίο. Εκεί συνέβαλε το ψηλότερο ISO, που έκανε όλο το τοπίο πιο φωτεινό. Εισήγαγε όμως και λίγο θόρυβο, που φαίνεται ευτυχώς μόνο σε 100% zoom. Επίσης, δεν πως το λεοφωρείο στα αριστερά είναι σαν frozen ενώ είναι εν κινήσει. Οφείλεται στο πολύ γρήγορο κλείστρο, που άνοιξε μόλις για 0,07sec. Αυτό δεν θα γινόταν αν είχαμε 0.86sec ή 0.25sec όπως παραπάνω.

 

Συνεπώς, στις βραδυνές θέλουμε όσο περισσότερο φως μπορούμε να πάρουμε. Είτε αυξάνοντας τον χρόνο που μένει ανοιχτό το κλείστρο, είτε αυξάνοντας το ISO. Αν αυξήσεις το χρόνο κλείστρου, τότε τα κινούμενα δεν "παγώνουν", ενώ αν αυξήσεις το ISO έχεις αρκετό θόρυβο.

 

Ας συγκρίνουμε τώρα με σταθερό ISO και διαφορετικό shutter speed:

 

31048536752_fff6cfcaac_z.jpgISO 400 ~ 0.004sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

31077988771_54125758b5_z.jpgISO 400 ~ 0.125sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

31048536252_bdd3f2260f_z.jpgISO 400 ~ 0.8sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Αγνοώντας πως όλες έχουν κακό focus (είναι χεράτες και επομένως σίγουρα κουνημένες :) ), βλέπεις πώς μόνο με την αλλαγή στο χρόνο που μένει ανοιχτό το κλείστρο η διαφορα είναι χαοτική.

 

Ενδεικτικά, τώρα, να σου πω σε βραδυνές τι προσπαθώ:

 

Για αρχή, κατεβάζω στο χαμηλότερο ISO (100) και δοκιμάζω το μέγιστο που θεωρώ πως ίσως βγει καλός ο φωτισμός, άσχετα από το αν θα βγει κουνημένη.

 

Εξ' ου και ISO100 ~ 3sec:

31156325576_217f0a90c7_z.jpgISO 100 ~ 3sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Είναι κουνημένη και αρκετά φωτεινή, οπότε μειώνω την ταχύτητα κλείστρου και αυξάνω ποσοστιαία λιγότερο το ISO. Οπότε ISO 200 (διπλάσιο ISO από πριν), αλλά exposure 0.5 sec (υπο-εξαπλάσιο από πριν)

31156325136_fcaa2360e7_z.jpgISO 200 ~ 0.5sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Για δοκιμή, έβαλα και με ISO 200 το μισό από την πρώτη, σχεδόν. 1.6sec

31156325196_95f1b869d2_z.jpgISO 200 ~ 1.6sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Έπειτα, ανέβασα άλλη μια το ISO, και έφτασα 400. Οπότε μπορώ να υπο-διπλασιάσω ακόμη μια φορά το 1,6sec. Αλλά εγώ το υπο-τετραπλασίασα, στα 0,4sec.

30371090834_2587432d69_z.jpgISO 400 ~ 0.4sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Και για ένα μέτρο σύγκρισης, άφησα ISO400 και αύξησα το χρόνο στα 1,6sec (όσο παραπάνω στα ISO200 δηλαδή).

31156324816_413dc15c6c_z.jpgISO 400 ~ 1.6sec by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

 

Στις συγκεκριμένες συνθήκες, βλέποντας όλες τις φωτογραφίες μια μια, κατέληξα πως ISO 200 και 0.5-0.8 sec ήταν οι πιο ρεαλιστικές φωτογραφίες από όλες. Πάνω από 1 δευτερόλεπτο είχα πολύ γκρι ουρανό από τη φωτορύπανση, και κάτω από 200 ISO ήθελα αρκετά μεγάλο χρόνο κλείστρου, που σήμαινε κουνημένες φωτογραφίες.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

xostel77 ευχαριστω και φυσικα καλες οι φωτο απο το 640xl σου

x_vagos_x ευχαριστουμε για το διαφωτιστικο ποστ

βραδυνο πειραμα σε εσωτερικο χωρο..L640

30985500766_2e697b5c07_c.jpgWP_20161024_21_46_14_Pro by jon jon, on Flickr

και

31021270695_68f00d1e7d_c.jpgWP_20161024_21_39_32_Pro by jon jon, on Flickr

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...