Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Μου θυμιζετε κατι μπαμπαδες φιλων μου, που παιρνουν καινουργια τηλεοραση "plasma" και βαζουν φωτεινοτητα-αντιθεση και χρωμα στο τερμα και λενε τι ωραια που ειναι.

 

Αν εσας σας αρεσουν αυτες οι φωτο με το υπερκορεσμενο μπλε λες και εχουν 7 φιλτρα instagram, εμενα μου περισσευει.

 

@navi55

 

ωραια 'τεχνητη' φωτο εστειλες, που εχει και 'ουρανο μεσα'.

 

Ευτυχως ανελαβε δραση ο vasilis_hd2 και ανεβασε τις 'ωραιες'

 

Έχεις εν μέρει δίκιο. Δεν σου αρέσουν τα υπέρκορεσμένα χρώματα. ΟΚ

Και εμένα συνήθως.

Ότι είναι HDR (RICH μιτς κιτς) τα ίδια υπερκορεσμένα χρώματα δίνουν.

Ξέρεις κάτι όμως? Δεν είναι αυτό μόνο προνόμιο των κινητών.

Όλες οι καλές φωτογραφικές μηχανές που έχουν γρήγορη λειτουργία hdr, όλες ακόμα και οι DSLR δίνουν τέτοια αφύσικα αποτελέσματα. Ρυθμίζονται από light μέχρι έντονο σε 3 τουλάχιστον σκάλες. Αλλά πάλι αφύσικες είναι.

 

Η άλλη λύση για τέτοια έντονα τοπία, είναι η λύση του bracketing και του κανονικού HDR στον υπολογιστή.

Τραβάμε 3 τουλάχιστον φωτό από πολύ φωτεινή μέχρι πολύ σκοτεινή και τις βάζουμε στο ειδικό πρόγραμμα.

Πάλι όμως αφύσικη θα βγει.

 

Ή θα έχεις καμένο ουρανό και κανονικά φωτισμένο πρώτο πλάνο ή νορμάλ ουρανό και κατασκότεινο πρώτο πλάνο.

Αν δεν σου αρέσει το HDR πρέπει να τραβάς raw και να τα διορθώνεις στον υπολογιστή. Γίνεται και με jpeg αλλά δεν έχεις μεγάλες δυνατότητες επαναφοράς σκιών/highlights.

Διάλεξε και πάρε.

 

@Michael22 Σε ποια χώρα ζεις? Στην Κρήτη είναι τραβηγμένες όχι στο Όσλο.

Μπορεί να μην έχουν την καλύτερη ποιότητα σε μεγέθυνση 100% τα αρχεία του 640xl αλλά σε χρώμα, contrast και αληθοφάνεια είναι αναμφισβήτητα δυνατό.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε σχέση πάντως με το πώς αποτύπωσε την θάλασσα το 950 στην φώτο του Βασίλη και αντίστοιχα το 5χ, μιλάμε για μέρα με την νύχτα. Και είναι και οι δύο αυτόματες

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ενω στην 2η.....ο ηλιος και τα υπολοιπα!:blink:

Δεν σχολιαζω καν.

Θα πω κατι και δεν ειναι καθολου ουτοπικο. Απο ολους εμας που εχουμε αλλαξει και αλλαζουμε συσκευες συνεχεια ενα Lumia 950 πρεπει να το κρατησουμε και να μεινει, δεν ξαναβγαινει ευκολα τετοια συσκευη ειδικα στην καμερα.

Θα ειναι συλλεκτικο για 2 λογους και για τα windows και για την καμερα.

Επειτα πειτε οσοι το εχετε γιατι ειναι σχολειο και τοσο ευκολο ακομα και στο manual το 950 ακομη και με την μαμα stock εφαρμογη...

Ειναι το μονο τηλεφωνο που με ενα κλικ πας στο μανουαλ και με το που επιλεξεις το επιθυμητο iso και κουνησεις το τηλεψωνο αναλογα με τον φωτισμο επιλεγει και κλειστρο....:) Το εχετε παρατηρησει αυτο? Οποτε μετα μονος σου παιζεις πανω κατω με shutter spaeed και παιρνεις και διαφορετικα αποτελεσματα πανευκολα.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις πια εφαρμογή??(εφαρμογη καμερας??)

Nai φίλε μου. Ποια χρησιμοποιείται;;

 

Envoyé de mon LG-D802 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά? Γιατί τόσο μένος ορισμένοι με το Lumia 950?

Αν ήταν εδώ η Αννίτα θα έλεγε το γνωστό "κράζεις? Θαυμάζεις..."

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά? Γιατί τόσο μένος ορισμένοι με το Lumia 950?

Αν ήταν εδώ η Αννίτα θα έλεγε το γνωστό "κράζεις? Θαυμάζεις..."

Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις την παροιμία...

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τι τα κάνει? ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ:lol:

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις την παροιμία...

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τι τα κάνει? ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ:lol:

 

Καλα, δεν ισχυει παντα αυτο.

Απο χθες προσπαθω να δω τη φωτογραφια του paok, που ειναι η πετρα του σκανδαλου , αλλα την εχει κανει ιδιωτικη και δεν μπορω. Οποτε, δεν μπορω να παρακολουθησω ολη τη συζητηση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Nai φίλε μου. Ποια χρησιμοποιείται;;

 

Envoyé de mon LG-D802 en utilisant Tapatalk

 

την μανισια φιλε μου εγω τουλαχιστον σε ολα τα τηλεφωνα που ειχα και εχω τωρα !!πιστευω πως ειναι η καλυτερη επιλογη!!!

Link to comment
Share on other sites

Από Xiaomi redmi note 3 pro σε αυτόματο. Ακούω γνώμες. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161113/179ad4864146ef21744070b3bcabfdb2.jpg

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Ετσι που την βλέπουμε εδω δεν μπορούμε να κρίνουμε τίποτα.

Ανέβαζε στο flickr που μπορούμε να δούμε πολλες λεπτομέρειες....

Link to comment
Share on other sites

Από Xiaomi redmi note 3 pro σε αυτόματο. Ακούω γνώμες. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161113/179ad4864146ef21744070b3bcabfdb2.jpg

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Η κάμερα του xiaomi είναι απλά καλή αλλά όχι και σπουδαία... Και manual να βάλεις δεν θα πετύχεις τίποτα εξαιρετικό.. Το λέω επειδή αυτή τη συσκευή έχω

Link to comment
Share on other sites

Ενω στην 2η.....ο ηλιος και τα υπολοιπα!:blink:

Δεν σχολιαζω καν.

Θα πω κατι και δεν ειναι καθολου ουτοπικο. Απο ολους εμας που εχουμε αλλαξει και αλλαζουμε συσκευες συνεχεια ενα Lumia 950 πρεπει να το κρατησουμε και να μεινει, δεν ξαναβγαινει ευκολα τετοια συσκευη ειδικα στην καμερα.

Θα ειναι συλλεκτικο για 2 λογους και για τα windows και για την καμερα.

Επειτα πειτε οσοι το εχετε γιατι ειναι σχολειο και τοσο ευκολο ακομα και στο manual το 950 ακομη και με την μαμα stock εφαρμογη...

Ειναι το μονο τηλεφωνο που με ενα κλικ πας στο μανουαλ και με το που επιλεξεις το επιθυμητο iso και κουνησεις το τηλεψωνο αναλογα με τον φωτισμο επιλεγει και κλειστρο....:) Το εχετε παρατηρησει αυτο? Οποτε μετα μονος σου παιζεις πανω κατω με shutter spaeed και παιρνεις και διαφορετικα αποτελεσματα πανευκολα.

Φίλε μου δεν υπονοησα ότι το 950 δεν βγάζει ωραίες φωτογραφίες. Απλά θεωρώ ότι οι περισσότερες είναι εντελώς αφύσικες σαν πίνακες ζωγραφικής ενώ αντίστοιχα στο 5χ που έτυχε να είναι με θάλασσα η φώτο η φυσικότητα είναι απίστευτη. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω. Σχετικά με την κάμερα, έχω ένα 640 εταιρικό μαζί με το 6P οπότε το γνωρίζω αυτό που λες και όντως είναι πολύ βολικό.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Lumia 950

 

Λιακάδα, πεσμένα φύλλα.. ιδανικά για φωτογράφηση.

Είχα βγάλει και μερικές hdr αλλά όσο κι αν έπαιξα με τον φωτισμό δεν μου έκαναν αίσθηση. Αυτές που ήταν χωρίς hdr μου άρεσαν περισσότερο.

 

30658065290_ef09e4702e_b.jpgWP_20161113_11_04_29_Pro by Angel Os, on Flickr

 

30843318622_abd2bc64d3_b.jpgWP_20161113_11_04_54_Pro by Angel Os, on Flickr

 

25324006349_99127b393d_b.jpgWP_20161113_11_05_32_Pro by Angel Os, on Flickr

 

30871641661_b1962f9d89_b.jpgWP_20161113_11_07_32_Pro by Angel Os, on Flickr

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

HTC 10 auto

22778844048_7d58d6c1c8_z.jpgIMAG1482 by finn2k1, on Flickr

 

30959185385_159baa3357_z.jpg2016-11-13_05-53-39 by finn2k1, on Flickr

 

22778782948_aa5c90b934_z.jpgIMAG1564 by finn2k1, on Flickr

 

30957281745_c75e035d9b_z.jpgIMAG1630 by finn2k1, on Flickr

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Lumia 950

 

Λιακάδα, πεσμένα φύλλα.. ιδανικά για φωτογράφηση.

Είχα βγάλει και μερικές hdr αλλά όσο κι αν έπαιξα με τον φωτισμό δεν μου έκαναν αίσθηση. Αυτές που ήταν χωρίς hdr μου άρεσαν περισσότερο.

 

Navi, πολύ ωραίες φωτό, εντυπωσιακές, εξαιρετική διαχείριση φωτός, έντονα χρώματα, αλλά, λίγο αφύσικες όπως έχει ειπωθεί. Νομίζω η ανάπτυξη RAW σώζει την κατάσταση και μπορεί να δώσει άνετα εξίσου όμορφες αλλά και φυσικές φωτό. Ελαφρά πιο ουδέτερα χρώματα αν είχε, θα ήταν κορυφή σε πολλές περιπτώσεις. Τα Nexus που βάζουν αρκετοί ως αντίπαλο, σαφώς και βγάζουν πιο φυσικές φωτό, όμως πέρα από αυτό και το HDR+, από αυτά που βλέπουμε εδώ, το 950 δείχνει να έχει περισσότερες δυνατότητες (μαζί με G5 και κάποια άλλα).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μανθο την βλέπω στο τηλέφωνο και βλέπω πολύ θόρυβο για τέτοιες συνθήκες θα την δω μετά και στο pc,π πάντως τα χρώματα είναι πολύ καλά

 

send from my oneplus 3

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την καμερα του 950, το image processing και το εντονο μπλε του ουρανου...

 

Εχω μιλησεις στο twitter Με τον Juha Alakarhou ( ειναι ο ανθρωπος πισω απο την καμερα του 950).

Και τον ρωτησα το εξης ¨Γιατι ενω τα αλλα χρωματα βγαινουν φυσιολογικα τη μερα, ο ουρανος εχει ενα εντονο μπλε χρωμα?

Και μου απαντησε το εξης

It's a very important color...and people prefer it a bit more saturated

Link to comment
Share on other sites

Με το μπλε του ουρανού δεν υπάρχει θέμα. Ειδικά σήμερα ήταν πολύ έντονα μπλε ο ουρανός. Με την κιτρινίλα υπάρχει ένα θέμα, το οποίο τουλάχιστον εμφανίζεται σε ειδικές περιπτώσεις κυρίως έντονου ηλίου και ανάλογα την θέση φωτογράφησης.
Link to comment
Share on other sites

Samsung s7 edge auto

 

30867476511_f64ec58528_z.jpg2016-11-13_03-09-14 by dionisis_ste, on Flickr

 

πολυ καλα χρωματα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

hdr mi5s!!! Αλλά πολύ καλώδιο παιδιά!!!! Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες παιδιά!!!

22781949238_f48b49013e_z.jpgIMG_20161113_170009_HDR by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Ειναι λιγο σκοτεινη, εχει θορυβο αλλα μ'αρεσει...

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί δεν παρακολουθουσα τις συσκευές που δεν έχω. Τα s7 edge έρχονται με διαφορετικές κάμερες κι αν ναι, ποια είναι καλύτερη και πως ξεχωρίζουν?

Ευχαριστώ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί δεν παρακολουθουσα τις συσκευές που δεν έχω. Τα s7 edge έρχονται με διαφορετικές κάμερες κι αν ναι, ποια είναι καλύτερη και πως ξεχωρίζουν?

Ευχαριστώ

 

Eννοείς isocell vs sony?

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί δεν παρακολουθουσα τις συσκευές που δεν έχω. Τα s7 edge έρχονται με διαφορετικές κάμερες κι αν ναι, ποια είναι καλύτερη και πως ξεχωρίζουν?

Ευχαριστώ

Τα πρώτα είχαν μερικά sony πλέον όλα Samsung έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...