Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ετοιμη την εχω..

Την έχω διορθώσει...

Αύριο θα ανεβεί

 

Είναι γρήγορη.. :D

 

εδιτ..Μη σκατε για το τιτανιουμ. εχει λυθει.. ;)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Βγες σε ρικοβερι. Κάνε wipe cache, wipe dalvik

Μπα ούτε αυτό έκανε δουλειά. Θα περιμένω την δικιά σου ρομ να την ξαναπερασω.

Edited by kalwdio
Link to comment
Share on other sites

Καλά, το "χρόνος μηδέν" είναι σχετική έννοια! Εγώ μέχρι τώρα έτσι το έκανα, αλλά παίρνει κάποιο χρόνο! Ειδικά με τα 4 Mbps της σύνδεσής μου!! Οπότε βολεύει πολύ περισσότερο ένα update και όχι μια νέα εγκατάσταση από το 0! Αλλά, αν σε προβληματίζει πώς να το στήσεις, μην αγχώνεσαι! Συνεχίζουμε έτσι!

 

Άσχετο: όταν επαναφέρω τις εφαρμογές μου μέσω Titanium Backup, υπάρχει τρόπος να μη με ρωτάει σε κάθε μία αν θέλω να την εγκαταστήσω ή όχι;; Θέλω να πω, γίνεται απλά να πατήσουμε το κουμπί στο Titanium Backup και να εγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές χωρίς να μας ρωτάει για επιβεβαίωση;;;

 

To κανει το προ.....

Μην αγχωνεσαι.... :O

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MIUI 8 - 6.11.3 (4.4.2) ΣΕ COOLPAD F1

 

Περνιέται με καθαρή εγκατάσταση και συγκεκριμένα:

Αν έχετε twrp:

-wipe cache

-wipe dalvik

-wipe data

-wipe system

(η ανωτέρω 4άδα, από 3φορές)

 

 

Αν έχετε philz:

-Wipe Dalvik>yes

-Clean to install a new rom>yes

 

Δεν είναι απαραιτητο να φορμαρετε την internal.

 

Έχουμε:

1 . MIUI 8 - 6.11.3 ρομ

https://mega.nz/#!9dwm3SzI!n5WCe86rdgSe_6iwsArppLIiYfZTvj6V66zQYKfrLe0

2. Xposed framework

https://mega.nz/#!cYxjUSzZ!oQCRIfW5E_aMNFUAmjUClxB7rlwLoAhK07gUFV66Wmg

 

3. MIUI tweaking Xposed module v0.1.8

https://mega.nz/#!RA5lAaYT!t37CODelgtOGVWr91apK2e9Ityov3rrIYbWZk9VKxGM

 

4. MIUI Extended Reboot

https://mega.nz/#!ENwljZiB!_na-2wlyrqMSh2Ok57Hp2QOUuWobyCMVdIBgK4wS4IE

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ

 

Φλασάρουμε ρομ (1)

Κάνουμε Reboot.

Μόλις μπούμε, εγκαθιστούμε 2,3,4. Ενεργοποιούμε το xposed framework και τα modules

Κανουμε Reboot.

Τα 2,3,4 είναι προαιρετικά.

 

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Αν, μόλις συνδέσετε τον λογαριασμό Google, σας βγάλει popup για τα Google Play Services, μην ανησυχείτε. Δωστε cancel όσο χρειαστεί, μπείτε στο λειτουργικό και από την ειδοποίηση στην notification bar , αναβαθμίστε τα.

 

Αν ο ήχος εξακολουθεί να σας φαίνεται χαμηλός, περάστε αυτό https://drive.google.com/file/d/0B8eRnW5pT2J5TWt6d1hraThyWDQ/view

Πρόκειται για, καθαρά, δικο μου port. Δεν υπάρχει πουθενά αλλού (xda, modaco, mtkdev).

 

 

Η συγκεκριμένη ρομ είναι prerooted. To root δεν χρειάζεται ξεχωριστό φλας. Το πέρασα με σκριπτ

Έχει ενσωματωμενα τα αυθεντικά αρχείο ήχου, ενσωματωμένο το Dolby Atmos, και ενσωματωμένη την εφαρμογή hand cent sms , μετονομασμενη σε messaging, μιάς καί έτσι τήν έχουμε συνηθίσει, με δυνατότητα αποστολής 160 χαρακτήρων με μικρά ή κεφαλαία.....

Και χωρίς διαφημίσεις. Αρκεί, να πάτε Settings>permissions>permissions, να βρείτε την εφαρμογή Messaging με το μπλε εικονίδιο και να της δώσετε άδεια για:

Write and delete SMS messages

και

Service SMS

(τα κοκκινα ¨Χ¨ να γίνουν πράσινα ¨ν¨)

 

Αν πάλι θέλετε την κλασική, είναι κι αυτή μέσα με δυνατοτητα 160 χαρακτηρων ΜΟΝΟ με κεφαλαια.

 

MIUI's Changelog:

 

Jpower's Changelog:

- Προσθήκη fx explorer+ Root add-on

- Προσθήκη MIUI Logo

- Προσθήκη fstrim script

- Προσθήκη Zipalign script

- Προσθήκη Titanium Backup

- Προσθήκη Xiaomi Mi Live

- Διόρθωση Mi account (έδινε fc από την εγκατάσταση και γυρνούσε σε loop)

- Διόρθωση GPS (Δεν αναγνωριζε το Hardware)

- Προσθήκη Wallpaper Carousel (το συγκεκριμένο built δεν είχε μέσα. Αγνωστο, αλλά η Xiaomi το αφαίρεσε.)

- Προσθήκη thememanager, στα αγγλικά, με δυνατότητα επεξεργασίας επιμέρους στοιχείων θεμάτων, μεμονωμένα και δυνατότητα αποθήκευσης και διανομής αυτών. Επίσης, όλα τα θέματα...ΔΩΡΕΑΝ :p

- Αφαίρεση διαφημίσεων από τον στοκ music player

- Προσθήκη βελτιωτικών σε όλους τους τομείς, Όπως:

#Increase_scrolling_responsiveness

#Improve_battery

#Νet_speed_tweak

#Disable_logcat

#Render_ui_with_gpu

#Screen Rotate

#Image And Video Quality

#Performance Tweak

#RAM Optimization

#Video Acceleration

 

 

ΠΡΟΤΑΣΗ

Βάλτε τους επιταχυντές όπως φαίνονται στην εικόνα.

 

Screenshot_2016_11_06_18_01_34_127_com_android_s.png

 

Επίσης, μετά την εγκατάσταση, πάτε οπως δείχνουν οι φωτογραφίες, και διαγράψτε τα αρχεία που δείχνουν τα βέλη

 

 

http://s17.postimg.org/gkjn5xbf3/IMG_20161108_005738.jpg http://s17.postimg.org/4hebid0cv/IMG_20161108_005821.jpg

 

 

 

Καλά φλασαρίσματα :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δεν έχω ασχοληθεί με rom εδώ και 2 χρόνια που έχω AOSP με CWM recovery.

Τελευταία κάνει νερά και θέλω να βάλω μία από τις καινούριες σύμφωνα με τις οδηγίες του jpower.

Πώς κάνω αλλαγή recovery σε TWRP ή Philz ;

Επίσης, ποια rom προτείνετε για απροβλημάτιστη χρήση (βασική χρήση) του κινητού;

Edited by tolis2046
Link to comment
Share on other sites

Jpower καλο το xiaomi...εμενα βεβαια εδω και καιρο μου εκλεινε το ματι το leeco le2 pro με πιο δυνατα specs και ελαφρως πιο χαμηλη τιμη..αλλα να ξερεις οτι εδω εχεις πολλους ακολουθους..ολοι μας καταλαβαινουμε οτι εχει αρχισει η φθινουσα πορεια του coolpad αν και με εσενα εδω αντιστεκεται σθεναρα στην πτωση του..αν,λεω αν αλλαξεις συσκευη,μη μας αφησεις ξεκρεμαστους..πες μας ποια θα ειναι η επομενη συσκευη σου και πιστεψε με θα σε ακολουθησουμε πολλοι..
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω οι περισσότεροι βάζουν Miui αλλά παρόλα αυτά δεν μου αρέσει να πισωγυρίzω !:)

Είδα βγήκε η καινούργια Τεμασεκ με r72 κτλ.

http://www.mtk-dev.com/2016/10/romstable-temaseks-cm13-v11r72-mt6592.html

Επειδή την είχα βολευτεί την ρομ λέω να την περάσω

Είναι ΟΚ να την βάλω ως έχει από εκεί ?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω?στην miui8 εχω φακελους με φωτο απο καθε εφαρμογη σχεδον facebook viber whatsapp messenger scrennsots και παει λεγοντας...ολα αυτα αποθηκευονται στο miui cloud...ωραια μεχρι εδω...μπορει καποιος να μ δωσει λυση τωρα που θα ξαναπερασουμε την νεα ρομ πως θα γινει να μπορουμε να σωζουμε παλι φωτο απο τις εφαρμογες αυτες στον ιδιο φακελο....κ να μην κανει νεους η εφαρμογη απο μονη της...δηλαδη θα εχω τις φωτο στο cloud (σαν φακελος ας πουμε viber)αλλα αν μπαινω στην εφαρμοιγφη κανονικα στο κινητο κ αποθηκευω θα υπαρχει νεος φακελος με viber χωρις να υπαρχουν οι προηγουμενες φωτο..(θα υπαρχουν μονο οταν κανω sync me mi acount αλλα σαν εξτρα φακελος) jpower εχεις να προτεινεις λυση?σας μπερδεψα ε?το λεω γτ ανα βδομαδα που θα γινετε το καθε update ειναι χρονοβορο ανεβασε κατεβασε φωτο στειλτες απο φακελο σε φακελο...αυτο...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει..

Βαλε QuickPic το οποίο δίνει 1000Gb, ναι σωστά έγραψα, με το καλημέρα και με κοινοποίηση και ενεργοποίηση της εφαρμογης από άλλους χρηστες (φίλους), δίνει έως 5000 Gb και στο οποίο, εσύ ορίζεις τι θα σώζεται και απο που. Επίσης, τσεκάρει εαν έχει ανέβει μια φωτογραφία και δεν την ανεβάζει (εκτός κι αν την αλλάξεις όνομα)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αλλαγή recovery, αν μπορείτε να μου πείτε?

 

Εγκαθιστάς τα Mobile Uncle Tools, βάζεις μέσα στην sd card τη revovery που θέλεις, την ονομάζεις recovery.img, ανοίγεις τα Mobileuncle Tools και από την επιλογή Recovery Update ή Update Recovery, δεν θυμάμαι ακριβώς, επιλέγεις τη recovery από τη micro sd.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστάς τα Mobile Uncle Tools, βάζεις μέσα στην sd card τη revovery που θέλεις, την ονομάζεις recovery.img, ανοίγεις τα Mobileuncle Tools και από την επιλογή Recovery Update ή Update Recovery, δεν θυμάμαι ακριβώς, επιλέγεις τη recovery από τη micro sd.

 

Ευχαριστώ, έγινε κιόλας, !

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πλέον με την 6.10.20 και δε μπορω να βάλω το WEB2SMS σαν default για τα μηνύματα. Το επιλέγω αλλα μπαίνει πάλι το Messaging. Καμμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Πάγωσε ότι εσεμεσιερα δεν θες με τιτανιουμ.

Οπότε θα παίξει αυτή που απομένει.

 

Μη ξεχάσεις να της δώσεις από τα Permissions, πλήρη δικαιώματα..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να διαγράψω το google account μου από το play store και γενικά από το κινητό;

 

https://www.google.gr/search?client=opera&q=Πώς+μπορώ+να+διαγράψω+το+google+account+μου+από+το+play+store&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

 

google is your friend :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την 6.10.13 και προσπαθώ να βρω τρόπο να κανω ενημερώσεις του playstore με data και οχι μέσω wifi αλλά δεν τα καταφερνω. Γνωρίζει κανεις πως γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την 6.10.13 και προσπαθώ να βρω τρόπο να κανω ενημερώσεις του playstore με data και οχι μέσω wifi αλλά δεν τα καταφερνω. Γνωρίζει κανεις πως γίνεται;

Ανοίγεις το playstore και στις ρυθμίσεις, επιλέγεις "να γίνεται ενημέρωση οποιαδήποτε στιγμή, ενδέχεται να υπάρχουν χρεώσεις δεδομένων" αντί για το default "να γίνεται αυτόματη ενημέρωση μόνο με wifi"

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το playstore και στις ρυθμίσεις, επιλέγεις "να γίνεται ενημέρωση οποιαδήποτε στιγμή, ενδέχεται να υπάρχουν χρεώσεις δεδομένων" αντί για το default "να γίνεται αυτόματη ενημέρωση μόνο με wifi"

 

Το εχω κάνει αυτό αλλα εξακολουθεί να γράφει "αναμονη για wifi" οταν προσπαθει να κανει ενημέρωση και στο συρταρι ειδοποιησεων γράφει "το μέγεθος λήψης απαιτεί wifi" . Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Οκ,το βρήκα.βγαινω απο το playstore αφού εχω πατήσει πρωτα ενημερωση,πηγαινω στις λήψεις και δινω έναρξη απο εκεί.

Edited by panosk7dl
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την 6.10.20 του jp73 και είμαι ευχαριστημένος, όλα δουλεύουν μια χαρά. Η νέα ρομ είναι τόσο καλύτερη που αξίζει τον κόπο να ξανά φλασαρουμε;
Link to comment
Share on other sites

To κανει το προ.....

Μην αγχωνεσαι.... :O

 

Να φανταστώ ότι με την 6.11.3 θα είμαστε προ-νομιούχοι;;; ;););)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τούμπανο!!! Πού τον κονόμησες τον κωδικό;;

 

Και, όπως είπε και ο Κυδωνάκης, όταν αλλάξεις κινητό, αλλάζουμε κι εμείς!!!!

Edited by thervisis
Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...