Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, με exchange λογαριασμό εννοούσα...από εκεί μπορείς να συγχρονίσεις ημερολόγιο, επαφές, κλπ...είσαι σίγουρος ότι έχει σταματήσει;

Αν ναι, το άλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι να περάσεις το back up με τις επαφές σου στο Microsoft Outlook, να τις συγχρονίσεις με τον λογαριασμό σου στο Hotmail, και από εκεί, με πρόγραμμα που θα βάλεις στο android κινητό σου να τις μεταφέρεις και στη συσκευή σου (εγώ κάπως έτσι το έχω κάνει). Δύο προγράμματα για αυτή τη δουλειά είναι το Aqua mail και το Nine. Με τα προγράμματα αυτά μπορείς να συγχρονίσεις πέρα από τις επαφές σου και το ημερολόγιό σου.

Τα έχεις δοκιμάσει αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δοκιμάσει, αλλά και τώρα που τα έψαξα για Symbian δεν τα βρήκα... Μόνο για το Android... Νομίζω ο τρόπος με το Outlook που λες είναι αυτός που είχα κάνει παλαιότερα, αλλά θέλει μεμονωμενες επαφές, γιαυτό ρώτησα για άλλο τρόπο πιο γρήγορο... Αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος, αναγκαστικά θα κάνω κάθε λίγους μήνες αυτό...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα που σου είπα, το Aqua mail και το Nine, είναι μόνο για Android...Στα πρότεινα για να μπορέσεις να κάνεις τον συγχρονισμό από τον λογαριασμό σου στο Hotmail προς το κινητό αλλά και αντίστροφα...

Νομίζω όμως ότι έχουμε μπερδευτεί λιγάκι...ας (προσπαθήσουμε να) το ξαναπάρουμε από την αρχή:

1. έχεις στο symbian κινητό σου περασμένες τις επαφές σου

2. κι έχεις και κάποιες στο λογαριασμό σου στο Hotmail

 

Και θες να μεταφέερεις όλες τις επαφές ΚΑΙ στον λογαριασμό στο Hotmail αλλά ΚΑΙ στο νέο σου Android κινητό, σωστά;

 

Σε ανάλογη με σένα θέση, πριν κάποιους μήνες που άλλαξα κι εγώ κινητό και πήγα σε android (Motorola Moto G), έκανα το εξής:

1. Πέρασα τις επαφές από το Nokia στο Motorola μέσω bluetooth. Αν θυμάμαι καλά δηλαδή, πήγα στον τηλεφωνικό κατάλογο του Nokia, επέλεξα όλες τις επαφές (έκανα "τικ" δλδ), και τις έστειλα μέσω bluetooth στο Motorola. Επομένως, ο Νο.1 στόχος, να περάσω δηλαδή τις επαφές από το ένα κινητό στο άλλο, επετεύχθη!

2. Μετά από πολλές δοκιμές, πειραματισμούς, εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις, χαμένες προσπάθειες, κλπ.κλπ, κατέληξα στα δύο αυτά προγράμματα που σου ανέφερα παραπάνω (Aqua mail και Nine) για να μπορέσω να συγχρονίσω αμφίδρομα το κινητό με τον λογαριασμό μου στο Hotmail.

Έτσι το έχω κάνει εγώ και, αν έχω καταλάβει καλά, κάτι ανάλογο θες κι εσύ.

Αν κάνω λάθος, με διορθώνεις...

Αν όχι, καλή επιτυχία στα παραπάνω σου εύχομαι! :)

 

Υ.Γ. Αν όμως, λειτουργούσε ακόμα σωστά ο exchange λογαριασμός στο Nokia, θα μπορούσε απευθείας από εκεί να μεταφέρεις τις επαφές σου στον λογαριασμό Hotmail και μετά, για να τις μεταφέρεις στο android κινητό, θα έκανες χρήση ενός εκ των δύο από τα παραπάνω προγράμματα και θα ήσουν οκ! (στην πραγματικότητα, ούτε αυτά τα προγράμματα χρειάζεσαι. Μπορείς να το κάνεις πολύ απλά μέσα από τις ρυθμίσεις του android κινητού σου: να φτιάξεις δλδ έναν νέο λογαριασμό με τα στοιχεία σου στο Hotmail και στις ρυθμίσεις συγχρονισμού να ενεργοποιήσεις την επιλογή για συγχρονισμό επαφών).

Edited by melampous
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει αυτό, τότε στο μεν android θα κάνει τον συγχρονισμό με κάποιον από τους τρόπους που πρότεινα, στο δε 808 μέσω exchange λογαριασμού. Αλλά και πάλι, αν κατάλαβα καλά, ο exchange λογαριασμός έπαψε να λειτουργεί στα symbian. Άρα; πώς θα γίνεται ο συγχρονισμός; :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάει :p

 

Το μόνο που έχω βρει είναι μέσω SyncML. Για την ώρα έχω συνδρομή σε υπηρεσία (memotoo) για τα 808/Ν8/gmail/android αλλά σκέφτομαι να τρέξω έναν δικό μου τοπικό server

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!

Οκ τότε, εγώ δεν κατάλαβα καθόλου τι ζητούσε!

Mea culpa...:X

 

Υ.Γ. Ο exchange λογαριασμός είπαμε ότι έπαψε να λειτουργεί. Ο συγχρονισμός του Microsoft Outlook με το Nokia Suite σταμάτησε κι αυτός; Γιατί και με αυτόν τον (έμμεσο) τρόπο ίσως να μπορούσε να γίνει συγχρονισμός...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά! :)

 

Συγγνώμη για την καθυστέρηση, ο υπολογιστής μου βγήκε εκτός και παιδευομαι με ένα παλιό μίνι νετμπουκ που κολλάει τρομερά!

 

Από ό,τι είδα ο μόνος τρόπος για ενεργό συγχρονισμό είναι μέσω συνδρομής σε υπηρεσίες;

 

Χειροκίνητα νομίζω Nokia Suite και outlook θέλει μία προς μία επαφή, έχω καιρό να το κάνω και είναι πόνος να γίνεται συνέχεια! Αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς πέρα από την συνδρομή... Και για το Android ειδικά, θα δω αυτές τις δύο εφαρμογές. Όσο λειτουργούσε το exchange, δεν υπήρχε καν λόγος για τέτοιο θέμα... Ας είναι καλά η Microsoft που το σταμάτησε μαζί με τόσα άλλα καλούδια... :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα τον exchange λογαριασμό στο Nokia μέχρι το τέλος του 2015. Μέχρι τότε, δούλευε καλά και σωστά, δεν είχα πρόβλημα. Κρίμα που η Microsoft το ισοπέδωσε ΚΑΙ αυτό... :(

Αν όμως, το Nokia Suite εξακολουθεί να λειτουργεί σωστά, τότε θα συγχρονίσεις τις επαφές σου με το Microsoft Outlook (δεν νομίζω ότι αυτό γίνεται μία προς μία επαφή - όλες μαζί συγχρονίζονται, τουλάχιστον αυτό θυμάμαι από τη δική μου χρήση). Μετά τον συγχρονισμό/μεταφορά των επαφών στο Outlook, θα κάνεις συγχρονισμό με τον λογαριασμό σου στο Hotmail. Και από εκεί, θα τις συγχρονίσεις και με το Android κινητό.

Είναι σαν να είσαι στην Αθήνα και να θες να πας για καφέ στον Πειραιά, και να πρέπει να περάσεις από Λαμία πρώτα... :cry:

 

Αν συναντήσεις πρόβλημα με τη διαδικασία, εδώ είμαστε να το δούμε και να το επιλύσουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι. :) Τελικά το έφερα από εδώ, το πάλεψα από εκεί, δεν μπορώ να επιδιορθώσω το laptop μου με τα Windows 7 και δυστυχώς όλα τα προγράμματα είναι εκεί... :(

 

Μόνο με bootable usb sticks, Linux κλπ μπορώ να δω τα αρχεία, αλλά το ερώτημα είναι τι φακέλους να σώσω. Εννοώ συγκεκριμένα τους φακέλους που αποθηκεύει το Nokia Suite τα μηνύματα, τις επαφές κλπ, ώστε μετά το format και την επανεγκατάσταση του προγράμματος να τα έχω όλα και να κάνω την διαδικασία (επιτέλους!) που μου προτείνατε για το Outlook. Μήπως γνωρίζει κανένας τους φακέλους;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. :) Τελικά το έφερα από εδώ, το πάλεψα από εκεί, δεν μπορώ να επιδιορθώσω το laptop μου με τα Windows 7 και δυστυχώς όλα τα προγράμματα είναι εκεί... :(

 

Μόνο με bootable usb sticks, Linux κλπ μπορώ να δω τα αρχεία, αλλά το ερώτημα είναι τι φακέλους να σώσω. Εννοώ συγκεκριμένα τους φακέλους που αποθηκεύει το Nokia Suite τα μηνύματα, τις επαφές κλπ, ώστε μετά το format και την επανεγκατάσταση του προγράμματος να τα έχω όλα και να κάνω την διαδικασία (επιτέλους!) που μου προτείνατε για το Outlook. Μήπως γνωρίζει κανένας τους φακέλους;

 

Εμένα είναι X:\Documents\Nokia Suite\Backups , όπου X ο C σου εκτός αν τον έχεις αλλάξει όπως εγώ και όπου documents ο φάκελος my documents νομίζω στα 7άρια.

Εν ολίγις μπες στο my documents και σώσε οτιδήποτε γράφει Nokia ή Pc Suite.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τους φακέλους αυτούς, αλλά το backups δείχνει να είναι άδειο (μέσω Ubuntu 10 εννοώ). Ίσως στα λίνουξ να μην φαίνονται τα αρχεία αυτά, πάντως ό,τι έχει εκεί θα το σώσω όπως και να χει. Ευχαριστώ για το tip! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τους φακέλους αυτούς, αλλά το backups δείχνει να είναι άδειο (μέσω Ubuntu 10 εννοώ). Ίσως στα λίνουξ να μην φαίνονται τα αρχεία αυτά, πάντως ό,τι έχει εκεί θα το σώσω όπως και να χει. Ευχαριστώ για το tip! :)

Αν δεν έχεις κάνει backup μέσω pcsuite θα είναι άδειο. Έχει και άλλους φακέλους μέσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν δεν έχεις κάνει backup μέσω pcsuite θα είναι άδειο. Έχει και άλλους φακέλους μέσα.

Επιτέλους κατάφερα να "αναστήσω" το κατεστραμμένο από τα updates της Microsoft laptop μου! Πέρασα απλά καινούργιο SSD και ξέγραψα τον παλιό (θέλει φορμάτ για να απαλλαχθεί από τα trash της Microsoft που έχει μαζέψει). Έκανα πλήρες αντίγραφο από τον παλιό δίσκο και ψάχνοντας βρήκα που αποθηκεύει το Nokia Suite τους φακέλους.

 

C:\Users\(όνομα χρήστη)\AppData\Local\Nokia\Nokia Suite

 

Εκεί έχει όλες τις επαφές, μηνύματα, ιστορικό, φωτό, βίντεο, χάρτες κλπ, οπότε εγκαθιστώντας ξανά το Nokia Suite και απλά αντιγράφοντας τους φακέλους, ανέκτησα τα πάντα! :D

 

Αν χρειαστεί κάποιος κάτι αντίστοιχο, χρειάζεται αντίγραφο από αυτούς τους φακέλους και δεν χάνεται τίποτα! :)

 

Σχετικά με τη μεταφορά από Nokia Suite στην εφαρμογή Outlook για PC, δεν μπόρεσα να βρω πως μεταφέρω όλα τα vcards μαζί, οπότε κλασικά το έκανα μία προς μία επαφή... :(

 

Είναι λίγο παίδεμα μιας και δεν υπάρχει ενεργός συγχρονισμός πια, οπότε κάθε τόσο πρέπει να ενημερώνω χειροκίνητα το Outlook/Android από Symbian/Nokia Suite και το αντίστροφο... Ας είναι καλά η M$ ;)

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω με απορίες για εφαρμογές που κάποτε λειτουργούσαν... Δοκίμασα μετά από καιρό, την εφαρμογή Lightbulb στην οποία μπορεί κάποιος να φορτώσει υπηρεσίες και να κάνει chat. Το χρησιμοποιούσα κυρίως ως messenger για το facebook, αλλά τώρα πια δείχνει να μην συνδέεται πια... Γνωρίζει κάποιος τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλουμε για να συνδέεται και πάλι;

 

Επίσης το Skype υπάρχει καμιά περίπτωση να λειτουργήσει ως skype for web σε κάποιον browser για Symbian? Starbrowser, Opera, UC κλπ? Ειδικά ο πρώτος, αν και βαρύς είχε επιλογές να εμφανίζεται ως κάποιος από τους γνωστούς desktop browser, οπότε ίσως και να ξεγελούσε το skype αν δεν απαιτεί κάτι παραπάνω...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το fb σταμάτησε να υποστηρίζει το πρωτόκολλο που χρησιμοποιούσε το Lightbulb. Δεν θα δουλέψει. Ειδοποιήσεις για μηνύματα κτλ υποστηρίζει μόνο το τελευταίο fbWeb.

 

Το skype δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψει. Ακόμα και να καταφέρεις να κοροϊδέψεις τον browser ότι έχεις πχ windows:

α) οι browsers μας δεν υποστηρίζουν ότι χρειάζεται για να δουλέψει και να έχεις πχ ήχο και εικόνα

β) αποκλείεται να το σηκώσει το τηλέφωνο, λόγω μνήμης και επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λειτουργεί πλέον στο Symbian κανονικά; Εκτός των κλήσεων και SMS. Είδα μετά από καιρό το N8 μου. Ο browser ήταν προγραμματισμένος να ανοίγει το you tube. Εκτος που δεν έδειχνε τίποτα, λευκη οθόνη, δεν μπορούσα να το αλλάξω να ανοίγει κάτι άλλο, εκτός του you tube!

Επίσης ξέρετε αν λειτουργούν οι Here κανονικά στο N8 ή πρέπει να περάσουμε άλλους χάρτες; Αν περνάνε κι αυτοί βέβαια!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φυσικά δουλεύει ότι δεν θέλει internet. πχ apps για έγγραφα (adobe reader, quick office, NSR Reader, smart office), για το αυτοκίνητο (services, Fuelmate), παιχνίδια κτλ. Το πρόβλημα είναι με τις onlie υπηρεσίες που έκλεισαν τους servers για symbian ή έβγαλαν αναβάθμιση και η έκδοση για symbian δεν δουλεύει. Πολλά βέβαια δουλεύουν ακόμα.

Αυτά που χρησιμοποιώ εγώ:

 

 

  • Nokia (here maps) maps, δουλεύει ακόμα η online σύνδεση και αναζήτηση POI. Και google maps για όταν θέλω να δω λεωφορεία κτλ. Έχω και το garmin αλλά δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα.
  • opera mobile / opera mini για browser. Όχι ότι ο default δεν δουλεύει αλλά από πάντα ήταν απίστευτα αργός...
  • Foursquare το επίσημο app
  • cutetube για youtube
  • profimail για email client. Πάρα πολύ καλός, τον έμαθα στο symbian και τον έβαλα και στο android tablet
  • qooweather για καιρό με widget στην αρχική οθόνη. Και τα accuweather/myweather αλλά δεν έχουν widget...
  • whatsapp (μέχρι το τέλος του χρόνου, μετά βλέπουμε)
  • toshl για διαχείριση εξόδων και συγχρονισμό με android/web/iOS
  • fBrowser (πλήρες client) ή fbWeb (πιο ελαφριά έκδοση) για facebook
  • cutebox για dropbox αλλά έχω και το fileplus για file manager ο οποίος μπορεί να συνδεθεί σε dropbox/google drive/skydrive κτλ
  • instapro για instagram - πλήρες app που παίρνει και updates
  • TAO translator για μεταφράσεις online - συνδέεται με google translate κ.α.

και κάτι άλλα apps πχ για συνάλλαγμα, ειδήσεις, MMM κ.α

 

Όπως βλέπει, κάτι γίνεται...

 

 

Για τον browser σου, μάλλον έχει σκαλώσει. Εγώ κανονικά μπορώ να αλλάξω αρχική σελίδα και μπαίνει σε σελίδες. Απλά είναι πολύ αργός....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φυσικά δουλεύει ότι δεν θέλει internet. πχ apps για έγγραφα (adobe reader, quick office, NSR Reader, smart office), για το αυτοκίνητο (services, Fuelmate), παιχνίδια κτλ. Το πρόβλημα είναι με τις onlie υπηρεσίες που έκλεισαν τους servers για symbian ή έβγαλαν αναβάθμιση και η έκδοση για symbian δεν δουλεύει. Πολλά βέβαια δουλεύουν ακόμα.

Αυτά που χρησιμοποιώ εγώ:

 

 

  • Nokia (here maps) maps, δουλεύει ακόμα η online σύνδεση και αναζήτηση POI. Και google maps για όταν θέλω να δω λεωφορεία κτλ. Έχω και το garmin αλλά δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα.
  • opera mobile / opera mini για browser. Όχι ότι ο default δεν δουλεύει αλλά από πάντα ήταν απίστευτα αργός...
  • Foursquare το επίσημο app
  • cutetube για youtube
  • profimail για email client. Πάρα πολύ καλός, τον έμαθα στο symbian και τον έβαλα και στο android tablet
  • qooweather για καιρό με widget στην αρχική οθόνη. Και τα accuweather/myweather αλλά δεν έχουν widget...
  • whatsapp (μέχρι το τέλος του χρόνου, μετά βλέπουμε)
  • toshl για διαχείριση εξόδων και συγχρονισμό με android/web/iOS
  • fBrowser (πλήρες client) ή fbWeb (πιο ελαφριά έκδοση) για facebook
  • cutebox για dropbox αλλά έχω και το fileplus για file manager ο οποίος μπορεί να συνδεθεί σε dropbox/google drive/skydrive κτλ
  • instapro για instagram - πλήρες app που παίρνει και updates
  • TAO translator για μεταφράσεις online - συνδέεται με google translate κ.α.

και κάτι άλλα apps πχ για συνάλλαγμα, ειδήσεις, MMM κ.α

 

Όπως βλέπει, κάτι γίνεται...

 

 

Για τον browser σου, μάλλον έχει σκαλώσει. Εγώ κανονικά μπορώ να αλλάξω αρχική σελίδα και μπαίνει σε σελίδες. Απλά είναι πολύ αργός....

Οι Here μόνο online δουλεύουν για πλοήγηση;

Επίσης παλιά είχα βάλει σε N95 Garmin και δούλευε άψογα χωρίς ίντερνετ. Για το N8 δεν ισχύει αυτό αν περνούσα τους Garmin;

Το ξέρω ότι ο browser καθηστερει. Ακόμα και τότε πήγαινε αργά!

Επίσης ουτε το cute tube λειτουργησε και το έσβησα αν θυμάμαι καλά!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

όχι, δουλεύον τελείως offline. δεν χρειάζεσαι internet. Το θες μόνο για να βρεις POI που δεν έχουν οι χάρτες, υπηρεσίες ή γενικά τι έχει κοντά στην περιοχή που ψάχνεις. Κατά τα άλλα δεν θέλουν καθόλου ίντερνετ. Ακριβώς όπως στα άλλα λειτουργικά. Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα τους σε σχέση με τους google maps..

Και το garmin χωρίς internet δουλεύει.

 

Το cutetube έχει πάρει πολλά updates, τελευταίο πριν κάνα μήνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχουν εφαρμογές που παίρνουν αναβαθμίσεις στο Symbian, καταφέρνει να διατηρηθεί όσο γίνετε! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, πάει και το Lightbulb... Κι άλλη απεγκατάσταση... Παλαιότερα πάει και το Google News for Symbian... Μας αφήνουν οι online εφαρμογές, αν και έχουμε ακόμη επιλογές για κάποια πράγματα όπως ανέφερε κι ο Matersci... Για offline, εννοείται όλες λειτουργούν, δεν υπάρχει θέμα...

 

Μιας και το έφερε η κουβέντα, ας γράψω μερικές ακόμη ιντερνετικές που χρησιμοποιώ:

 

ThOR (feedly) για τροφοδοσίες από σάιτ (ενημέρωση, τεχνολογία κλπ), Ναυτεμπορική (νέα από Ελλάδα), LiveScore (νέα ποδοσφαίρου)

CNN, Deutsche Welle (νέα από εξωτερικό)

Nokia Internet Radio (χειροκίνητα μόνο ροές), cuteRadio, GrabRadio

ShaZam, SoundHound (αναγνώριση τραγουδιών από λίστες)

Musikloud, Spotify (λίστες αναπαραγωγής κλπ)

PoPflix (Netflix για καινούργιες ταινίες)

Fahrplan (δρομολόγια τρένων για πολλές χώρες της Ευρώπης)

TripAdvisor

HRS Hotels (λίστες ξενοδοχείων, όχι τόσο πλήρες όσο το TripAdvisor)

Gismeteo (μαζί με το qooweatherII, τα μόνα με widget για καιρό)

Facebook QT (η τρίτη εναλλακτική μετά τις δύο που ανέφερε ο Matersci)

FlickRUp (το μόνο που γνωρίζω για flickR)

UC Browser, StarBrowser (ο πρώτος ελαφρύς, όμορφος, γρήγορος με πολλές δυνατότητες αλλά δεν φορτώνει όλες τις σελίδες σωστά κι ο δεύτερος βαρύς και κολλάει, οπότε πάλι Opera Browser σαν πρώτη επιλογή)

MobileVoIP (φορτώνει υπηρεσίες για VoIP, δηλαδή κλήσεις και μηνύματα από εφαρμογή σε σταθερά/κινητά με πίστωση μονάδων μέσω ίντερνετ)

 

και φυσικά AppList

 

και ενδεχομένως λειτουργούν κι άλλες πέρα από αυτές που αναφέραμε ο Matersci κι εγώ, οπότε όντως, ακόμη κάτι γίνεται, αλλά κι αυτές μας αφήνουν σταδιακά (π.χ. το Whatsapp κλείνει τέλος του χρόνου για Symbian)

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το cuteradio πως το ξέχασα, το χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Και αυτό παίρνει updates ακόμα.

 

Επίσης, Poddi για podcasts. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε μέχρι πόσο θα κρατήσει αυτή η αχνή υποστήριξη του Symbian!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όχι για πολύ πιστεύω. Ειδικά όταν σταματήσει να δουλεύει το wa πολύς κόσμος θα φύγει. Μαζί και εγώ, θα αναγκαστώ να το έχω μόνο για δεύτερο και φωτογραφίες
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...