Jump to content

Lenovo Vibe Shot (z90-7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και προφανώς και εγώ είμαι ένας ακόμη που το πήρε .... ευχαριστημένος μέχρι τώρα σε γενικές γραμμές, αλλά σας παρουσιάζω ένα προβληματάκι:

Δεν μπορώ να το καταχωρίσω ως προιον μέσα στο forum της Lenovo, δεν ξέρω γιατί δεν αναγνωρίζει το s/n ούτε το IMEI που βάζω. Αυτό που δεν ανεφερα είναι ότι το πήρα από Κινέζο (Φιλιππίνες). Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό θα τον ευχαριστούσα πολύ.

Επίσης όταν βγάζω την sd card 32GB και την ξαναβάλω στο κινητό ζητάει διαμόρφωση. Αν όμως την τοποθετήσω σε κάποιο άλλο smart phone (samsung πχ) τη διαβάζει κανονικά , οπότε και αν την ξανα-τοποθετήσω στο lenovo vibe shot z90-7 παίζει οκ. έχετε καμία ιδεά ????

Και επειδή δεν βρίσκω τον κινέζικό φορτιστή που μου στείλανε με το κινητό, προτείνετε να χρησιμοποιήσω ένα samsung φορτιστή που έχω από το προηγούμενο κινητό μου????

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τα ερωτήματα μου ... Περιμένω την όποια βοήθεια μπορείτε να δώσετε

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων παιδιά

gpap10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 411
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ποιος έχει την διάθεση να βοηθήσει να περάσουμε την 6,0 μέσω teamviewer? Έχω κολλήσει και εγώ όπως και πολύ άλλοι από ότι βλέπω. Έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους αλλά τίποτα. Τι με QFIL τι me ΜiFlash δεν έχω δει φως. Μόνο την πρώτη φορά που άλλαξα την κινέζικη rom τα κατάφερα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιος έχει την διάθεση να βοηθήσει να περάσουμε την 6,0 μέσω teamviewer? Έχω κολλήσει και εγώ όπως και πολύ άλλοι από ότι βλέπω. Έχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους αλλά τίποτα. Τι με QFIL τι me ΜiFlash δεν έχω δει φως. Μόνο την πρώτη φορά που άλλαξα την κινέζικη rom τα κατάφερα.

Γεια.

Πως άλλαξες την κινέζικη rom;

Link to comment
Share on other sites

Γεια.

Πως άλλαξες την κινέζικη rom;

 

Όταν μου ήρθε το κινητό από geekbuying πέρασα κανονικά την rom σύμφωνα με τα βήματα του οδηγού (με MiFlash και update μέσω zip) αλλά μετά δεν μπόρεσα να flash-άρω νέα rom.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου ήρθε το κινητό από geekbuying πέρασα κανονικά την rom σύμφωνα με τα βήματα του οδηγού (με MiFlash και update μέσω zip) αλλά μετά δεν μπόρεσα να flash-άρω νέα rom.

Ένα ραντεβού όλοι μαζί να βρούμε μια λύση

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό σας, αλλά ίσως να πιάνει ο τρόπος με τον οποίο αναγνωρίζεται απο τον υπολογιστή το lenovo vibe P1 το οποιο έχω φλασάρει.

Απο τον οδηγό φλασαρίσματος του vibe P1: " Ενεργοποιήστε Το Τηλέφωνο Και Συνδέστε Με To USB Kαλώδιο Στον PC - Στο Τηλέφωνο Θα Εμφανιστεί Ο Τύπος Σύνδεσης Που Θέλετε Να Κάνει "USB computer connection". Τσεκάρετε Το "Media device" και "USB debugging".

Αν στην μπάρα ειδοποιήσεων του κινητού σας λοιπόν εμφανίζονται τα παραπάνω, τότε αφήνετε τα windows να αναγνωρίσουν το κινητό. Θα πάρει μερικά λεπτά αυτό και όταν ολοκληρωθεί, θα πρέπει εκεί που βλέπετε τον σκληρό σας και τις εξωτερικές συσκευές που συνδέετε στον υπολογιστή σας, να δείτε και το lenovosuite.

Κλικάρετε επάνω του και θα εμφανιστεί ο οδηγός εγκατάστασης του driver. Μετα την εγκατάσταση κάντε επανεκκίνηση του υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για οσους εχουν προβλημα και δεν μπορουν να φλασαρουν?

εχετε δοκιμασει την εντολη που εχω γραψει στον οδηγο?

εχετε εγκαταστησει driver?

μετα απο ολα αυτα παλι δεν μπορειτε να φλασαρετε?

περιεργο μου φενετε αν καποιος θελει μπορω να δοκιμασω με teamviwer?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για οσους εχουν προβλημα και δεν μπορουν να φλασαρουν?

εχετε δοκιμασει την εντολη που εχω γραψει στον οδηγο?

εχετε εγκαταστησει driver?

μετα απο ολα αυτα παλι δεν μπορειτε να φλασαρετε?

περιεργο μου φενετε αν καποιος θελει μπορω να δοκιμασω με teamviwer?

Τα 'χω δοκιμάσει όλα αλλά τίποτα,μόλις έκανα και αυτό που λέει ο trust0,μου έβγαλε κάτι κινέζικα,έκανα κάποια εγκατάσταση αλλά τα ίδια.Είμαι έτοιμος για teamviewer,αν θέλεις στείλε το τηλ σε μήνυμα να σου τηλ για να βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Τα 'χω δοκιμάσει όλα αλλά τίποτα,μόλις έκανα και αυτό που λέει ο trust0,μου έβγαλε κάτι κινέζικα,έκανα κάποια εγκατάσταση αλλά τα ίδια.Είμαι έτοιμος για teamviewer,αν θέλεις στείλε το τηλ σε μήνυμα να σου τηλ για να βγάλουμε άκρη.

 

εχεισ μυνημα αν μπορεις κανε λιγο γρηγορα γιατι δεν εχω πολυ χρονο

λαθος κωδικος

Edited by sokolataki
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σώθηκα, θέλω να ευχαριστήσω τον ''ΣΟΚΑΛΑΤΑΚΙ''.

Για μία εβδομάδα δεν μπορούσα να βρω την άκρη,τελικά με την επιμονή και υπομονή του ο ''σοκαλατάκι'' έλυσε το γρίφο.

Χίλια ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σώθηκα, θέλω να ευχαριστήσω τον ''ΣΟΚΑΛΑΤΑΚΙ''.

Για μία εβδομάδα δεν μπορούσα να βρω την άκρη,τελικά με την επιμονή και υπομονή του ο ''σοκαλατάκι'' έλυσε το γρίφο.

Χίλια ευχαριστώ και πάλι.

Να το χαρείς φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΔΗΓΟΥ 17.10.2016

 

ΑΡΧΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ

 

1) ΑΦΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

 

2) ΦΟΡΤΙΣΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

 

3) ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΠΗ ΨΗΦΙΑΚΉΣ ΥΠΟΓΡΑΦΉΣ

 

για WINDOWS 7

 

πηγαινουμε εναρξη-> ολα τα προγραμματα->βοηθηματα

βρισκουμε το γραμμη εντολων και παταμε πανω του δεξι κλικ και εκτελεση σαν διαχειριστης

μας εμφανιζει μια μαυρη οθονη για εντολες εκει παταμε

bcdedit.exe -set loadoptions DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS και enter μετα

bcdedit.exe -set TESTSIGNING ON και enter

κανουμε επανεκκινηση και ειμαστε ετοιμοι

 

για windows 8 η 10

 

παταμε restart στον υπολογιστη μας εχοντασ πατημενο το κουμπι shift

οταν επανεκκινησει επιλεγουμε

troubleshoot->advanced options->startup settings-> restart

στην επομενη οθονη που θα μας εμφανισει παταμε το F7

αυτο ηταν. Αν θελετε να το δειτε και σε εικονες ριξτε μια ματια εδω

http://www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/

 

4) ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ DRIVER

 

KATΕΒΑΣΤΕ ΤΟΝ DRIVER ΞΕΖΙΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

https://drive.google.com/open?id=0BwJNFhseA4WwdnZ3V1cwUDY1TGs

 

ME QFILL

 

1 κατεβαζουμε τη ρομ https://drive.google.com/open?id=0B8CarqWdS9gZU2ZUdmhOTVlWMjQ

 

2κατεβαζουμε το QPST Η ΑΛΛΙΩς QFILL προγραμμα μεσω του οποιου θα γινει το φλασαρισμα

 

https://drive.google.com/file/d/0B2I5z1mFfUpcUldneTI1ZmR2aW8/view

 

3 εγκαθιστουμε το qfill

4 ξεζιπαρουμε τη ρομ μας

5 απενεργοποιουμε το κινητο μας

6 παταμε το volume + και συνδεουμε το κινητο μας στον υπολογιστη ( το κινητο θα δονησει)

7 τρεχουμε το qfill τοτε στη πανω μερια του προγραμματος θα μας εμφανισει οτι το κινητο εχει συνδεθει σε μια θυρα usb

8 στο qfill τωρα παμε εκει που λεει select build παμε δεξια στο browse... παταμε εκει και παμε και επιλεγουμε το φακελο που βρισκεται η ρομ αυτον που δημιουργηθηκε μετα το ξεζιπαρισμα τησ ρομ

9 ξανα στο προγραμμα στη καρτελα του download παμε στο load XML.. παταμε πανω και θα μας παει σε ενα αρχειο ( rawprogram0)το οποιο και επιλεγουμε μετα θα μας παει σε ενα αλλο αρχειο (patch0) το οποιο επιλεγουμε παλι

10 στη καρτελα του select programmer παταμε browse... και θα μας παει παλι σε ενα αρχειο( prog_emmc firehose_8936.mbn το οποιο επιλεγουμε

11 τωρα το download κουμπι απο γκρι εχει γινει μπλε παταμε το download κουμπι και περιμενουμε να τελειωσει η διαδικασια θα παρει καμποσο χρονο οποτε αραξτε και περιμενετε

οταν τελειωσει η διαδικασια το κινητο θα επανεκκινησει στο νεο λογισμικο

 

 

 

 

 

 

 

 

ME MIFLASH

 

 

1 κατεβαζουμε τη ρομ https://drive.google.com/open?id=0B8CarqWdS9gZU2ZUdmhOTVlWMjQ

 

2κατεBαζουμε το MIFLASH https://drive.google.com/open?id=0B8CarqWdS9gZZ2N6a0t3aUxQNUk

 

3 εγκαθιστουμε το MIFLASH

 

4 ξεζιπαρουμε τη ρομ μας

 

5 απενεργοποιουμε το κινητο μας

 

6 παταμε το volume + και συνδεουμε το κινητο μας στον υπολογιστη ( το κινητο θα δονησει)

 

7 ανοιγουμε το MIFLASH παμε πανω αριστερα στο browse... παταμε και επιλεγουμε το φακελο με τη ρομ αυτον που ειχε δημιουργηθει μετα το ξεζιπαρισμα της ρομ

 

8 παταμε to κουμπι FLASH και περιμενουμε να τελειωσει η διαδικασια θα παρει περιπου 5 λεπτα υπομονη

 

9 οταν τελειωσει η διαδικασια βγαζουμε το usb και παταμε το power button του κινητου μας για περιπου 10 δευτερολεπτα

 

αυτο ηταν το κινητο θα φορτωσει το νεο μας λογισμικο

 

 

 

ΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΟΣ

 

 

Για οσους εχουν προβλημα στη s208 η οποιαδηποτε RAW ROM και δεν μπορουν να φλασαρουν νεα ρομ (επειδη δεν το βλεπουν τα προγραμματα φλασαρισματος ΜIFLASH QFILL) ας δοκιμασουν αυτο

 

1 κατεβαστε και εγκαταστηστε το minimal fastboot and adb απο εδω

http://forum.xda-developer....php?t=2317790

 

Πηγαίνετε ρυθμίσεις τέρμα κάτω πληροφορίες τηλ μπείτε μέσα πληροφορίες λογισμικού πατήστε 7 συνεχόμενες φορέ τον αριθμό έκδοσης θα ενεργοποιηθουν οι επιλογές για προγραμματιστες μετά πάτε πίσω ρυθμίσεις και βρείτε τις επιλογές για προγραμματιστες μπείτε μέσα και τικαρετε το usb debuging και το allow usb που γράφει ακριβώς από κάτω δεν θυμάμαι ακριβώς τι γράφει.

Αν δεν βρείτε αυτή την επιλογή κάντε επανεκκινηση και μετά θα την βρείτε.

Μετά

 

2 ανοιξτε το προγραμμα (γραμμη εντολων ) και πατηστε adb reboot edl και enter το κινητο θα μπει σε download mode και θα το δουν

τα προγραμματα miflash και qfill

 

 

ετσι θα εγκαταστησετε μεσω αυτων νεες ρομ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ glazos ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΦΙΛΟ DocDoctor ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ malliouras ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ "ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ"

Edited by sokolataki
Link to comment
Share on other sites

γεια σας θελω να ρωτησω αν περασουμε την rom Z90a40_USR_S118_1505272046_Q2020131.4_ROW_qpst.7z μετα κανει ενημερωση το κινητο μεχρι την s240rom δηλαδη και μεχρι την εκδοση 6.01;ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας θελω να ρωτησω αν περασουμε την rom Z90a40_USR_S118_1505272046_Q2020131.4_ROW_qpst.7z μετα κανει ενημερωση το κινητο μεχρι την s240rom δηλαδη και μεχρι την εκδοση 6.01;ευχαριστω.

 

βαλε international 6.0.1

http://www.needrom.com/download/z90a40/

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις φιλε; δεν μπορεις να περασεις ρομ η περνασ και κανει συνεχεις επανεκκινησεις

 

Το δεύτερο ισχύει.

Η ιστορία έχει ως εξής: To κινητό μου μετά από επιτυχή αλλαγής της κινέζικης rom με τα σπαμ με μία rooted ROW (S226 αν θυμάμαι καλά) παρουσίασε boot loop αφού είχε λειτουργήσει κανονικά κάποιο διάστημα. Μετά από διάφορα επιτυχή φλασαρίσματα και με διάφορες rom είτε κάνει επανεκκινήσεις, είτε μετά το lenovo logo δεν ξεκινάει το initialize και σβήνει με παρατεταμένη δόνηση (αυτό με κινέζικες rom). H fastboot λειτουργία έχει χαθεί και μπορώ μόνο να μπω στο recovery της lenovo από όπου επίσης μπορώ να περάσω επιτυχώς roms αλλά πάλι δεν λύνεται το πρόβλημα. Από το lenovo recovery έχω κάνει επίσης wipe data & format data πριν και μετά από φλασαρίμσατα, πάλι τα ίδια όμως. Όλες τις δοκιμές τις έχω κάνει και με qfil και miflash. Στον υπολογιστή συνδέεται ως θύρα diagnostics 9006 και έχω βρει τον τρόπο να την αλλάζω σε downloader 9008 (volume up ή σύντομο πάτημα του power εάν δεν λειτουργεί με volume up). Δεν βρίσκω πλέον κάποια λύση και είναι αρκετός καιρός που δεν λειτουργεί. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο ισχύει.

Η ιστορία έχει ως εξής: To κινητό μου μετά από επιτυχή αλλαγής της κινέζικης rom με τα σπαμ με μία rooted ROW (S226 αν θυμάμαι καλά) παρουσίασε boot loop αφού είχε λειτουργήσει κανονικά κάποιο διάστημα. Μετά από διάφορα επιτυχή φλασαρίσματα και με διάφορες rom είτε κάνει επανεκκινήσεις, είτε μετά το lenovo logo δεν ξεκινάει το initialize και σβήνει με παρατεταμένη δόνηση (αυτό με κινέζικες rom). H fastboot λειτουργία έχει χαθεί και μπορώ μόνο να μπω στο recovery της lenovo από όπου επίσης μπορώ να περάσω επιτυχώς roms αλλά πάλι δεν λύνεται το πρόβλημα. Από το lenovo recovery έχω κάνει επίσης wipe data & format data πριν και μετά από φλασαρίμσατα, πάλι τα ίδια όμως. Όλες τις δοκιμές τις έχω κάνει και με qfil και miflash. Στον υπολογιστή συνδέεται ως θύρα diagnostics 9006 και έχω βρει τον τρόπο να την αλλάζω σε downloader 9008 (volume up ή σύντομο πάτημα του power εάν δεν λειτουργεί με volume up). Δεν βρίσκω πλέον κάποια λύση και είναι αρκετός καιρός που δεν λειτουργεί. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει μήνυμα.

Δεν μπορείς να περάσεις καινούρια ρομ από υπολογιστή;;

Link to comment
Share on other sites

Και από υπολογιστή και μέσω lenovo recovery περνιούνται μια χαρά, αλλά δεν μετά στην εκκίνηση είτε δεν γίνεται initialize είτε το προσπαθεί με συνεχείς επανεκκινήσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Με qfil και με miflash έχω ακολουθήσει ό,τι οδηγώ έχω βρει και πάλι τίποτα, ίδιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Και από υπολογιστή και μέσω lenovo recovery περνιούνται μια χαρά, αλλά δεν μετά στην εκκίνηση είτε δεν γίνεται initialize είτε το προσπαθεί με συνεχείς επανεκκινήσεις χωρίς αποτέλεσμα.

Με qfil και με miflash έχω ακολουθήσει ό,τι οδηγώ έχω βρει και πάλι τίποτα, ίδιο αποτέλεσμα.

 

νομιζω οτι κατι εχει παιχτει με τη μνημη του κινητου θα σου προτεινα να περασεις μια εργοστασιακη ρομ κινεζικη

μηπως γινει τπτ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι κατι εχει παιχτει με τη μνημη του κινητου θα σου προτεινα να περασεις μια εργοστασιακη ρομ κινεζικη

μηπως γινει τπτ

 

Προτείνεις καμία και από που

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις καμία και από που

εγω θα σου ελεγα να του περασεις την ρομ με την οποιοα ηρθε το κινητο και αν πανε ολα καλα του περνας μια international

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δυο βδομάδες η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Μάλλον θα αναβαθμίστηκαν τα google play services.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δυο βδομάδες η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Μάλλον θα αναβαθμίστηκαν τα google play services.

Πως το έκανες αυτό;;;; Έκανες κάποιο update???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...