Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από εδω το έχει πάρει κανείς παιδιά? τι πάιζει από ρομ και εγγύηση δίνουν 2 χρόνια ξέρουμε?

 

http://experts-mobiles.gr/Lenovo-Vibe-P1

 

Το έχω πάρει εγώ. Όλα δουλεύουν κομπλε. Με την ευρωπαϊκή ρομ. Εγγύηση από όσο ξέρω δίνουν ένα χρόνο και είναι πολύ ευγενικοί και συνενοησημοι. Παρτους τηλέφωνο και θα σου λύσουν όλες σου τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην ευρωπαική έκδοση έχει ράδιο το κινητό;

edit: Οκ τώρα είδα στο vickmall ότι έχει και ραδιο. Ουφ...γιατί θα με φάει ο φίλος, που θέλει οπωσδήποτε ράδιο.

Ευχομαι μόνο να έρθει με την S288 rom γιατί δεν έχω σκοπό, να κάτσω να το φλασάρω. Τον φίλο δεν τον ενδιαφέρουν τα updates. Δεν ξέρει καν τι είναι αυτό.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει αγοράσει από vickmall και μόνο από vickmall να μου επιβεβαιωσει ότι κάνοντας τα βήματα του ποστ 275, αυτή η ROΜ του έκανε update κανονικά. Ευχαριστώ

 

Ρωτάω γιατί έδωσα τη ROΜ στο vickmall και μου είπαν ότι δεν παίρνει αναβαθμίσεις και με μπερδεψαν περισσότερο γι αυτό θα ήταν καλό αν κάποιος που έχει αγοράσει από εκεί και έχει κάνει τη διαφορά φλασαρισματος να μας πει αν πέτυχε για να δούμε αν κάτι κάνει λάθος το κατάστημα

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, από vickmall και έκανα το φλασαρισμα πάλι γιατί δεν έπαιρνε αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, από vickmall και έκανα το φλασαρισμα πάλι γιατί δεν έπαιρνε αναβάθμιση

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μετά το φλασαρισμ δηλαδή σου παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ πριν λίγο απο το ταχυδρομείο.

Εχω τρελά νευρα με το vickmall!!! Ηρθε με την c58 με λίγα Ελληνικά και χωρίς ραδιοφωνο, σαν του παιδιού που έγραψε χθες ότι παρέλαβε δυο lenovo. Και έχω νεύρα, όχι μόνο γιατί το παρήγγειλα στις 14 Σεπτέμβρη, όπου στη σελίδα τους έγραφε με κατακόκκινα γράμματα ότι έρχεται απο τις 12 Σεπτέμβρη και μετά με την S288, αλλά και γιατί ήρθε με 0 % μπαταρία και έπαθα ένα σοκ, γιατί δεν άνοιγε. Τώρα το έβαλα για φόρτιση, αλλά κάτι δεν πάει καλά, γιατί εδώ και ώρα είναι στο 2%

Κάθε πόσα λεπτά ανεβαίνει ανα 1 % η μπαταρία βρε παιδιά;

Μου αρέσει που τους είπα να το ελέγξουν πριν το στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι απλά να βάλω ραδιοφωνο, αλλά και πλήρη Ελληνικά. Ο άνθρωπος για τον οποίο το παρήγγειλα δεν ξέρει καθόλου αγγλικά.

Η ρομ που φοράει τώρα είναι η VIBEUI_V3.1_1627_5.195.1_ST.P1C58

 

Τουλάχιστον τώρα η μπαταρία πήγε στο 15%. Σε πόση ώρα φορτίζει. Πειτε μου σας παρακαλώ και απο ποιό ποσοστό της μπαταρίας μέχρι το 100.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν δοκιμασεις να βαλεις το app που εχω απο αλλο ομως μοντελο lenovo

https://drive.google.com/open?id=0B_hnJsxqU0cEVzMxenh5TlRQNi1HMmZ5ODZkWmVSZ3BHQjNF

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι απλά να βάλω ραδιοφωνο, αλλά και πλήρη Ελληνικά. Ο άνθρωπος για τον οποίο το παρήγγειλα δεν ξέρει καθόλου αγγλικά.

Η ρομ που φοράει τώρα είναι η VIBEUI_V3.1_1627_5.195.1_ST.P1C58

 

Τουλάχιστον τώρα η μπαταρία πήγε στο 15%. Σε πόση ώρα φορτίζει. Πειτε μου σας παρακαλώ και απο ποιό ποσοστό της μπαταρίας μέχρι το 100.

 

το πολύ σε 2 ώρες από το 0 στο 100

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Α καλά! Το έχω περίπου μια ώρα στη φόρτιση. στις 7 ήταν στο 15 και τώρα είναι στο 26. Βέβαια το είχα με άλλον φορτιστή. Τώρα του έβαλα τον δικό του να το παρακολουθήσω.

Ο φορτιστής είναι αμερικάνικος και μου στείλανε Ευρωπαϊκό αντάπτορα, κάτι που φοβάμαι, γιατί τον βλέπω για ψευτοκινεζιά, ( τον ευρωπαικό ) .

Με τι αντάπτορα σας ήρθε απο vickmall;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξερω αν δοκιμασεις να βαλεις το app που εχω απο αλλο ομως μοντελο lenovo

https://drive.google.com/open?id=0B_hnJsxqU0cEVzMxenh5TlRQNi1HMmZ5ODZkWmVSZ3BHQjNF

 

Σε ευχαριστώ. Το κρατάω. Δεν ξέρω αν θα το περάσω γιατί δεν έχω καταλήξει ακόμα τι θα κάνω.

Το σίγουρο είναι οτι την Δευτέρα θα έχουμε καβγά με το vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν δοκιμασεις να βαλεις το app που εχω απο αλλο ομως μοντελο lenovo

https://drive.google.com/open?id=0B_hnJsxqU0cEVzMxenh5TlRQNi1HMmZ5ODZkWmVSZ3BHQjNF

 

Το θέμα δεν είναι απλά να βάλω ραδιοφωνο, αλλά και πλήρη Ελληνικά. Ο άνθρωπος για τον οποίο το παρήγγειλα δεν ξέρει καθόλου αγγλικά.

Η ρομ που φοράει τώρα είναι η VIBEUI_V3.1_1627_5.195.1_ST.P1C58

 

Τουλάχιστον τώρα η μπαταρία πήγε στο 15%. Σε πόση ώρα φορτίζει. Πειτε μου σας παρακαλώ και απο ποιό ποσοστό της μπαταρίας μέχρι το 100.

 

Έχει την κινέζικη ρομ τώρα. Για να μην έχει θέματα πρέπει να περαστεί η ευρωπαϊκή και θα έχει τα πάντα μετά και ράδιο. Με το δικό του φορτιστη το φορτιζεις? Α ναι κάνει περίπου 1μιαμισι με 2 ώρες γιατί είναι ταχυφορτιστης. Με άλλους φορτιστες αργεί πιο πολύ. Όσο για τον ανταπτορα όσοι πήραν από κινα (από vickmall κλπ) με αυτόν τον ανταπτορα τους ήρθε. Αν σου φαίνεται ψεύτικος παρε έναν άλλο . Είναι φτηνό αναλώσιμο.

Edited by Athens16
Link to comment
Share on other sites

Α καλά! Το έχω περίπου μια ώρα στη φόρτιση. στις 7 ήταν στο 15 και τώρα είναι στο 26. Βέβαια το είχα με άλλον φορτιστή. Τώρα του έβαλα τον δικό του να το παρακολουθήσω.

Ο φορτιστής είναι αμερικάνικος και μου στείλανε Ευρωπαϊκό αντάπτορα, κάτι που φοβάμαι, γιατί τον βλέπω για ψευτοκινεζιά, ( τον ευρωπαικό ) .

Με τι αντάπτορα σας ήρθε απο vickmall;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σε ευχαριστώ. Το κρατάω. Δεν ξέρω αν θα το περάσω γιατί δεν έχω καταλήξει ακόμα τι θα κάνω.

Το σίγουρο είναι οτι την Δευτέρα θα έχουμε καβγά με το vickmall.

 

Αν εβαλες αλλο φορτιστη θα κανει 10 χρονια απο οτι ειχα διαβασει παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαλες αλλο φορτιστη θα κανει 10 χρονια απο οτι ειχα διαβασει παραπανω

 

Ε λογικό είναι με άλλους φορτιστες να κάνει 10 χρόνια...!! Μιλάμε για 5000 mA γι αυτό η lenovo του έβαλε τέτοιο φορτιστη με πολλά aber , για να φορτίζει πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά, όντως ο φορτιστής έφταιγε. Τώρα είναι στο 58% αλλά το βρίσκω αρκετά ζεστό. Θα σκάσω μωρέ, γιατί και ο φίλος για το οποίο το πήρα, είναι πολύ γκρινιάρης και παράξενος και πρέπει οπωσδήποτε να του φλασάρω την Ευρωπαική, κατι που ήθελα να αποφύγω, γιατί έχω άλλες πιο σημαντικές έννοιες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά, όντως ο φορτιστής έφταιγε. Τώρα είναι στο 58% αλλά το βρίσκω αρκετά ζεστό. Θα σκάσω μωρέ, γιατί και ο φίλος για το οποίο το πήρα, είναι πολύ γκρινιάρης και παράξενος και πρέπει οπωσδήποτε να του φλασάρω την Ευρωπαική, κατι που ήθελα να αποφύγω, γιατί έχω άλλες πιο σημαντικές έννοιες.

Αν είσαι Αθηνα θα σου πρότεινα τότε να το πας στο experts mobile και να σου περάσουν αυτοί την ευρωπαϊκή ρομ με μικρό νομίζω κόστος εφόσον δεν έχεις το χρόνο ή τις γνώσεις. Αλλιώς ακολούθησε τον οδηγό από εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη είμαι. Εχω ξαναφλασάρει κινητά, αλλά mediatek. Τώρα μου αρεσει δεν μου αρέσει, θα φλασάρω κι αυτό και εύχομαι να μην προκύψει άλλο πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρέλαβα το κινητό πριν λίγες μέρες την έκδοση pc58 (2gb/16gb).

Tο κινητό είχε από την μάνα του (αγορά απο Aliexpress) την rom "p1c58_s272_160506_row" (android 6.01), Ευρωπαική rom, μια χαρά σε όλα (και με αγγλικό recovery-όχι κινέζικο).

Για τη rom αυτή δεν υπάρχουν ουσιαστικά πληροφορίες στο net, ίσως είναι κάποια πατέντα των κινέζων, Το σίγουρο είναι πως ήτανε καθαρή row γιατί δεν υπήρχε πουθενά κάτι κινέζικο και η μετάφραση όπως του Ευρωπαικού μοντέλου.Αλλά δεν βρήκα πουθενά το πεδίο για update στο μενού, δεν υπήρχε εκεί που το έχουν τα άλλα μοντέλα (στις πληροφορίες συσκευής), ούτε κάποια εφαρμογή για update όπως κάποια άλλα κινητά.

Αυτό με έβαλε στο τριπάκι να αλλάξω rom (χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα).

Πέρασα με το QFIL την P1a42_S152_160126_ROW (android 5.1) πανεύκολα (ουσιαστικά γύρισα πίσω από την 6.01 σε 5.1).

Μετά με update από το μενού (προσοχή 1,7gb), έκανε online αναβάθμιση την P1a42_S288_160721_ROW (android 6.01).

Όλα δουλεύουν απροβλημάτιστα, οπότε όσοι έχετε την έκδοση pc58 (2gb/16gb) του κινητού περάστε άφοβα με το QFIL τις παραπάνω.

Το μόνο βέβαια που θα κερδίσετε είναι ότι θα έχετε τις online αναβαθμίσεις του Ευρωπαικού μοντέλου.

Αν η rom του vickmall δεν μπορεί να κάνει αναβαθμίσεις τότε έχετε την παραπάνω λύση για το πέρασμα της κανονικής ευρωπαικής έκδοσης.

Υπάρχει και η τελευταία Ευρωπαική μονταρισμένη με root, recovery κλπ στο net για να την περάσετε με το QFIL και να είναι όλα έτοιμα για δοκιμές, αλλά θα

συνιστούσα πρώτα να περιμένετε.

Επειδή προέρχομαι από ένα lenovo k910, μου λείπουν κάποια πράγματα στο p1 που το παλιότερο μοντέλο τα είχε και σε αυτό δεν τα βρήκα:

Κλείδωμα οθόνης με το κούνημα της συσκευής, κλείδωμα με ειδικό κουμπί που μπορούσες να κάνεις συντόμευση στην επιφάνεια, ξεκλείδωμα με αναγνώριση προσώπου, μείωση έντασης ήχου κλήσης με το σήκωμα του κινητού κλπ. Εάν εξαιρέσεις το double tap, πολύ "στεγνό" το android 6.01.

 

Μπορείς να μου πεις απο που κατέβασες την P1a42_S152_160126_ROW, γιατί την βρήκα στο ρωσικό φόρουμ, αλλά μόνο σε μέλη επιτρέπει το download της.

Link to comment
Share on other sites

Για κλειδωμα οθονης ειναι καλο το

https://play.google.com/store/apps/details?id=wq.lockscreen&hl=el

με μια ρυθμιση απο launcher με διπλο κλικ ενεργοποιειται

Link to comment
Share on other sites

Μετά το φλασαρισμ δηλαδή σου παίρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις;

Ναι δουλεύει άψογα με ελληνικά, αναβαθμίσεις, ράδιο

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ulvergr διαβασα οτι ειχες πρόβλημα μετα το φλασαρισμα και επρεπε να κανεις επαληθευση στη google. Δεν κατάλαβα όμως πως εμπλέκετε η google. Μετά το φλασάρισμα, όλα είναι καθαρά και ακόμα δεν υπάρχει σύνδεση με κάποιον google λογαριασμό. Θέλεις να μου εξηγήσεις λίγο;

Εγώ δεν το έχω συνδέσει με google γιατί δεν είναι δικό μου. Παίζει κάποιο ρόλο; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν το φλασάρισμα;

 

Επίσης άλλο ένα θεματάκι που έχω είναι ότι όταν πάω να εγκαταστήσω την εφαρμογή vcredist_x86 μου πετάει pop-up που με ρωτάει αν θέλω να κάνω repair Microsoft visual C ++ 2010 X86 Redistributable to its original state η remove Microsoft visual C++ 2010 X86 Redistributable from this computer ( όλα αυτά σε windows 7 ) τι να επιλέξω;

 

edit: Μπας και το έχω ήδη και δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσω; Εχω περάσει διάφορα κατα καιρούς στο laptop μου και δεν θυμάμαι καθόλου, αλλά για να μου βγάζει αυτή την ερώτηση, το μυαλό μου πάει μόνο στο ότι το vcredist_x86 του οδηγού είναι ήδη εγκατεστημένο. Εκτός αν πρέπει να κάνω repair.

Κάποιος που ξέρει περισσότερα; Βοήθεια παιδιά!

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

ulvergr διαβασα οτι ειχες πρόβλημα μετα το φλασαρισμα και επρεπε να κανεις επαληθευση στη google. Δεν κατάλαβα όμως πως εμπλέκετε η google. Μετά το φλασάρισμα, όλα είναι καθαρά και ακόμα δεν υπάρχει σύνδεση με κάποιον google λογαριασμό. Θέλεις να μου εξηγήσεις λίγο;

Εγώ δεν το έχω συνδέσει με google γιατί δεν είναι δικό μου. Παίζει κάποιο ρόλο; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πριν το φλασάρισμα;

 

Επίσης άλλο ένα θεματάκι που έχω είναι ότι όταν πάω να εγκαταστήσω την εφαρμογή vcredist_x86 μου πετάει pop-up που με ρωτάει αν θέλω να κάνω repair Microsoft visual C ++ 2010 X86 Redistributable to its original state η remove Microsoft visual C++ 2010 X86 Redistributable from this computer ( όλα αυτά σε windows 7 ) τι να επιλέξω;

Κάθε συσκευή που ενεργοποιηθεί με το λογαριασμό σου καταχωρητε, εγώ την είχα ξαναενεργοποιηση πριν το φλασαρισμα. Ίσως εκεί να υπήρξε θέμα, για λόγους ασφαλείας κτλ.

Αν και μιας πρώτη φορά μου έτυχε κάτι τέτοιο μετά από φλασαρισμα πιστεύω ότι έγινε λόγω ότι προσπαθούσα να το ενεργοποιήσω χωρίς να έχω δίκτυο. (ήμουν δουλειά και δεν είχα WiFi και προσπαθούσα μέσο του δικτύου κινητής)

 

Τώρα για το δεύτερο που ρωτάς... Ιδέα δεν έχω

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ναι, ίσως να έπαιξε ρόλο που είχες συνδεθει στο play store προηγουμένως.

Οποιος γνωρίζει ας απαντήσει και στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης μου. Διαφορετικά θα κάνω ένα repair και ότι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ναι, ίσως να έπαιξε ρόλο που είχες συνδεθει στο play store προηγουμένως.

Οποιος γνωρίζει ας απαντήσει και στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης μου. Διαφορετικά θα κάνω ένα repair και ότι γίνει.

 

εχεις ηδη εγκατεστημένο το vcredist_x86 αλλά κανε ενα repair δεν βλαπτει

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω και σε ευχαριστώ.

Σκέφτομαι να περιμένω , εως ότου μιλήσω με Σελίνα. Θέλω να μου εγγυηθεί ότι αν γίνει καμια στραβή απο το φλασάρισμα, ακόμα και χάσιμο των ΙΜΕΙ, ότι θα μου στείλει άμεσα άλλο, όταν της δώσω tracking number της επιστροφής.

Δεν μου αρέσει που δεν κράτησε τον λόγο του το vickmall. Το παρήγγειλα μόνο και μόνο επειδή το στέλναν πλέον με την ευρωπαική ρομ. Γιατί δεν με απασχολεί που δεν παίρνει τα updates αλλά την ήθελα για το ραδιοφωνο και το κυριότερο για την γλώσσα μας και φυσικά για να μην ασχοληθώ καθόλου, αφου δεν είναι δικό μου και έχω ευθύνη για ότι συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Παρτετο απο ελλαδα ρε σεις που καθεστε και τραβιεσται απο τα κολομαγαζα για να γλυτωσεται ευρω μετα συνεχεια δεν εχει το ενα δεν δουλευει το αλλο η το δεινα αφου με καρτα το παιρνετε, παρτετο απο δω με δοσεις [ξερω δυσκολα βγαινουν τα λεφτα]να παρετε κινητο να βαλετε καρτα και να φυγετε οχι να αναλωνεσται να βρητε λυσεις θα γλυτωσετε ταλαιπωρια ,δε θελω να κανω τον εξυπνο και με συμπαθατε κιολας,:):):):):):):)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...