Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που έκανε τελικά φίλε είναι να κλειδώνει κάθε φορά την οθόνη στις κλήσεις χειροκίνητα.Δηλαδή όποτε καλεί ή τον καλούν κατεβάζει κατευθείαν το "σεντόνι" με τις διάφορες επιλογές από την κορυφή της οθόνης και επιλέγει το κλείδωμά της.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν περνάει ούτε στου πατέρα μου το κινητό η 36 (μετά από τρεις προσπάθειες). Αυτό δεν ενοχλεί και τόσο καθώς το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά, αλλά ενοχλεί η ειδοποίηση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην εμφανίζεται (χωρίς ρουτ) ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είχα την 029 δεν μπορούσα να περάσω την 036 με τίποτα.

Η λύση που βρήκα και έκανα είναι η παρακάτω την οποία σας την αντιγράφω :

 

( Κατεβάσετε και να περάσετε την S024 (downgrade) και μετά θα κάνει κανονικά την ΟΤΑ update σε S027 της Lenovo.

 

Κατεβάζετε από εδώ την S024 (επίσημο link Lenovo): http://phonedl.ota.lenovomm.com/dls/v6/P1ma40_S024_150914_16G_ROW_WC85.zip

 

Την αποθηκεύετε σε κάποια SD card και κάνετε apply update from sdcard. Αφού εγκατασταθεί η S024 μετά θα εμφανιστεί η αναβάθμιση σε S027

 

Αναλυτικά:

Κατεβάζουμε την S024 από το παραπάνω link.

Αποθηκεύουμε το αρχείο σε sdcard.

Κλείνουμε το κινητό και βάζουμε τη κάρτα.

Πρέπει να έχουμε μπαταρία πάνω από 50%.

Κρατάμε πατημένο το power και το vol-.

Εμφανίζεται το μενού.

Χρησιμοποιήστε το vol - και επιλέξτε το recovery. Επιβεβαιώστε με vol +.

Εμφανίζεται το μενού.

Χρησιμοποιήστε το vol- και πηγαίνετε στην επιλογή apply update from sdcard.

Επιβεβαιώστε με το power.

Εντοπίστε το αρχείο zip rom στην κάρτα SD σας και επιβεβαιώστε με το power.

Χρειάζονται πάνω από 15 λεπτά.

Μόλις λειτουργήσει κανονικά και συνδεθεί σε wifi, θα εμφανιστεί η OTA αναβάθμιση.)

 

Μετά από τα παραπάνω μου έβγαλε και πέρασα με ΟΤΑ την S027, μετά την S029 και τέλος την S036 η οποία αυτή τη φορά πέρασε κανονικά!

 

:D

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

 

Μετά από τα παραπάνω μου έβγαλε και πέρασα με ΟΤΑ την S027, μετά την S029 και τέλος την S036 η οποία αυτή τη φορά πέρασε κανονικά!:D

Προς αποφυγή όλης αυτής της διαδικασίας δεν υπάρχει κάπου για κατέβασμα η official S036 ή έστω η S029 από το site της Lenovo; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Εχει συνδεσει κανεις ntfs σκληρο με το κινητο να πει αν δουλευει; Το θελω για να κανω backup την ρομ και το fat32 λογω του περιορισμου των 4 γιγα μπορει να μην αρκει
Link to comment
Share on other sites

Εχει συνδεσει κανεις ntfs σκληρο με το κινητο να πει αν δουλευει; Το θελω για να κανω backup την ρομ και το fat32 λογω του περιορισμου των 4 γιγα μπορει να μην αρκει

 

Αν γίνει δοκιμή σε usb stick, με διαμόρφωση ntfs θα σε βοηθήσει; Αν θυμάμαι καλά στα 8gb είναι (το stick).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν υπαρχει θεμα με το μεγεθος του δισκου αλλα με το φορματ του. Απο οτι διαβαζω η σαμσουνγκ υποστηριζει το ntfs και με καποιες εφαρμογες μπορει να λειτουργησει σωστα και σε αλλες συσκευες. Το θεμα ειναι πως το χρειαζομαι για αντιγραφα μεσω custom recovery. Αν εχεις twrp και μπορεις να το τσεκαρεις ενταξει αλλιως μην μπεις στον κοπο
Link to comment
Share on other sites

http://www.techolite.com/35615/lenovo-p1m-cyanogenmod-12-1-custom-rom.html

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν υπαρχει θεμα με το μεγεθος του δισκου αλλα με το φορματ του. Απο οτι διαβαζω η σαμσουνγκ υποστηριζει το ntfs και με καποιες εφαρμογες μπορει να λειτουργησει σωστα και σε αλλες συσκευες. Το θεμα ειναι πως το χρειαζομαι για αντιγραφα μεσω custom recovery. Αν εχεις twrp και μπορεις να το τσεκαρεις ενταξει αλλιως μην μπεις στον κοπο

 

Α, όχι, twrp δεν έχω. Αν ακόμα θες, πες μου να δοκιμάσω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όχι ευχαριστώ. Τελικά αγορασα καλώδιο και αναγνωριζεται ο σκληρός (750 γιγα) στο recovery. Δεν πρόσεξα αν βλέπει ολη την χωρητικότητα του αλλά δεν με απασχολεί κιόλας
Link to comment
Share on other sites

Μετά από την εγκατάσταση της Cyanogenmod 12.1 πρέπει να εγκαταστήσουμε και αυτό; Google Apps 5.1.x – Gapps 5.1.x και αν ναι ποια version πρέπει να διαλέξουμε από τη σελίδα που μας πάει;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από την εγκατάσταση της Cyanogenmod 12.1 πρέπει να εγκαταστήσουμε και αυτό; Google Apps 5.1.x – Gapps 5.1.x και αν ναι ποια version πρέπει να διαλέξουμε από τη σελίδα που μας πάει;

ARM 5.1 stock

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

ARM 5.1 stock

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

:up: Ευχαριστώ! Να υποθέσω πως η εγκατάσταση γίνεται με τον ίδιο τρόπο όπως της rom;

Link to comment
Share on other sites

Παντα μεσω custom recovery. Ομως αμφιβαλλω αν θα σου αρεσει πιο πολυ απο την στοκ ρομ (σε μενα καθως δεν λειτουργει το led notification ειναι εντελως αχρηστες ολες οι custom rom γιατι εχουν θεμα με το deep sleep προκειμενου να λειτουργει μεσω εφαρμογης) αλλα και ουτε ειναι πιο γρηγορες και με λιγοτερα bug
Link to comment
Share on other sites

Παντα μεσω custom recovery. Ομως αμφιβαλλω αν θα σου αρεσει πιο πολυ απο την στοκ ρομ (σε μενα καθως δεν λειτουργει το led notification ειναι εντελως αχρηστες ολες οι custom rom γιατι εχουν θεμα με το deep sleep προκειμενου να λειτουργει μεσω εφαρμογης) αλλα και ουτε ειναι πιο γρηγορες και με λιγοτερα bug

Στο Change Log αναφέρει ότι δουλεύει το led

Apps to SD solved

Hotspot Fixed

LED Notification Works

 

Έτσι όπως τα λες δεν θα την βάλω προς το παρόν, αλλά κάποια στιγμή που θα έχω διάθεση θα την δοκιμάσω...

Λίγα μηνύματα πιο πριν όμως αναφέρθηκε ως η καλύτερη και απροβλημάτιστη custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευε σε ολες τις εφαρμογές. Μεσω gravitybox λειτούργησε αλλά όχι σωστά για οσο την δοκίμασα και μου φάνηκε αρκετά πιο βαριά από την στοκ ρομ. Αυτη που πετουσε είναι η resurrection αλλά έχει διαφορα θεματακια από όσο διαβασα.

Παντως αν έχεις διάθεση δοκιμασε να πάρουμε καμια γνώμη. Στην τελική ολες εχουν τα θέματα τους και καταλήγουμε σε αυτην που μας ταιριάζει πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν έχεις διάθεση δοκιμασε να πάρουμε καμια γνώμη. Στην τελική ολες εχουν τα θέματα τους και καταλήγουμε σε αυτην που μας ταιριάζει πιο πολύ.
Ένα από τα επόμενα ΣΚ που θα έχω χρόνο θα τη δοκιμάσω. Ότι νεότερο έχω θα ενημερώσω εδώ...
Link to comment
Share on other sites

Παντα μεσω custom recovery. Ομως αμφιβαλλω αν θα σου αρεσει πιο πολυ απο την στοκ ρομ (σε μενα καθως δεν λειτουργει το led notification ειναι εντελως αχρηστες ολες οι custom rom γιατι εχουν θεμα με το deep sleep προκειμενου να λειτουργει μεσω εφαρμογης) αλλα και ουτε ειναι πιο γρηγορες και με λιγοτερα bug

 

Η cm12.1 (η πρώτη που βγήκε για το p1m, όχι αυτή που κυκλοφορεί με το fm radio), είναι η πιο συμπαγής και απροβλημάτιστη rom για τη συσκευή μας.

 

Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με την official σε επιδόσεις και bugs. Η official είναι ό,τι χειρότερο έχω δει σε firmware. Απίστευτα bugs.

 

Όσο για την cm12.1 λειτουργούν κανονικά και τα led notifications, και τα notifications γενικώς (κάτι που στην official απλά δεν παίζει), ταχύτατη, αποκρίσιμη, ελαφριά, παραμετροποιήσιμη. Το μοναδικό της μείον είναι το ότι δεν παίζει το fm radio. Όποιος δεν έχει ανάγκη "λαϊκά fm" κλπ, είναι η ιδανική rom.

 

Αν και πλέον, περιμένω να κυκλοφορήσει η cm13 για το p1m, διότι έχουμε μείνει αρκετά πίσω τόσο καιρό

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την cm12.1 λειτουργούν κανονικά και τα led notifications, και τα notifications γενικώς (κάτι που στην official απλά δεν παίζει), ταχύτατη, αποκρίσιμη, ελαφριά, παραμετροποιήσιμη. Το μοναδικό της μείον είναι το ότι δεν παίζει το fm radio. Όποιος δεν έχει ανάγκη "λαϊκά fm" κλπ, είναι η ιδανική rom.

Επειδή δεν κατάλαβα καλά μιλάς για αυτή την rom; Πιστεύεις ότι αξίζει μαι δοκιμή; Προσωπικά το ράδιο δεν με ενδιαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα καλά μιλάς για αυτή την rom; Πιστεύεις ότι αξίζει μαι δοκιμή; Προσωπικά το ράδιο δεν με ενδιαφέρει.

 

Επειδή πριν λιγό καιρό που έψαξα να τη βρω, δεν την είχαν, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν είναι η ίδια.

 

Αν δεν έχει το fix για το fm radio, τότε μάλλον θα 'ναι αυτή.

 

Κατ'εμέ αξίζει και με το παραπάνω να την τεστάρεις. Όχι μόνο δεν έχει προβλήματα (εντάξει, δεν έχει call recorder αλλά το ενεργοποιείς με εφαρμογή στο xposed), αλλά έχει πολύ καλό και σωστό design στο lock screen (μπορείς πχ να κρύψεις εφαρμογές που τρέχουν διαρκώς από πίσω και να μη σου εμφανίζονται όλη την ώρα).

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 029..να κανω την 036 που μου βγηκε ή εχει κανα θεματακι;

 

Ακομα, γιατι το notification led μου αναβοσβηνει μονιμα, χωρις να εχει κατι στην ουσια να μου δειξει;

 

ΥΓ: οκ για το λεντ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6788919#post6788919

Edited by stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 029..να κανω την 036 που μου βγηκε ή εχει κανα θεματακι;

 

Ακομα, γιατι το notification led μου αναβοσβηνει μονιμα, χωρις να εχει κατι στην ουσια να μου δειξει;

 

ΥΓ: οκ για το λεντ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6788919#post6788919

 

Εγώ θα έλεγα να μην την κάνεις ακόμα.. Δεν παίζει mp3 ήχους κλήσης (πρίν έπαιζε) και όταν έρχεται μύνημα η οθόνη ανάβει και δέν ξανασβήνει μόνη της, πρέπει να την σβήσεις εσύ..

Τα μάτια των άλλων ειναι ο καθρέφτης που πρέπει να κοιτάς..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Εχω την 029 και είναι κομπλέ. Η 036 που μου προτείνει το σύστημα έχει δοκιμαστεί; Την έχετε εγκαταστήσει; Λειτουργεί κανονικά ή θα τρέχουμε;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...