Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλή διαχείριση μνήμης η νέα..

Εχω μπει βγει (με μεσαίο) σε όλες τις εφαρμογές και έχω 1,2 φρι

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πολύ καλή διαχείριση μνήμης η νέα..

Εχω μπει βγει (με μεσαίο) σε όλες τις εφαρμογές και έχω 1,2 φρι

 

Μέχρι στιγμής είναι τοπ η καινούργια!! Jpower73 οτι και να πούμε είναι λιγο...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ AOSP+OMS/Substratum - MT6592 (CYANOGEΝMOD 13- r66) ΣΕ COOLPAD F1 (19-07-2016)

 

Ευχαριστούμε θερμά JP για τη νέα έκδοση. Να δώσω λίγο Feedback;

 

Ξεκίνημα

Ακολούθησα τις οδηγίες με θρησκευτική ευλάβεια, ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα κάνω κάποιο λάθος. Οι περιγραφές του JP είναι κατατοπιστικότατες και δεν αντιμετώπισα πουθενά κάποια δυσκολία. Ξεκίνησα το κινητό χωρίς κάρτες SIM, ρύθμισα WiFi και accounts με «καθαρή» κάρτα SD. Shutdown, τοποθέτηση καρτών SIM και Start.

 

Εντυπώσεις

  • Μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η ταχύτητα και η αποκρισιμότητα του τηλεφώνου με αυτή την έκδοση.
  • Μου αρέσει ο νέος τρόπος διαχείρισης των App permission στο Android 6
  • Εντυπωσιάστηκα από το πόσο γρήγορα κλειδώνει το GPS
  • Έχω την εντύπωση πως το boot time έχει γίνει πιο σύντομο (σε σχέση με CM12.1)
  • Μου αρέσει ότι στην stock εφαρμογή dialer (Phone app) έχει υποστήριξη για SIP accounts (δεν το έχω δοκιμάσει, στα todo)

 

Ελλείψεις

  • Η stock εφαρμογή των contacts δε φαίνεται να υποστηρίζει contact groups και συνεπώς ούτε group ringtone
  • Δε φαίνεται να υπάρχει Setting για τη λειτουργία της Notification bar (προσθήκη συντομεύσεων, αλλαγή της θέσης του ρολογιού, του εικονιδίου της μπαταρίας κ.α. Πατώντας το γρανάζι στη notification bar πηγαίνει στα γενικά settings.

 

Προβλήματα

  • Έχω σοβαρό πρόβλημα με τα data (όπως και στην CM12.1) κι εξηγώ... Έχω δύο κάρτες, η κάρτα των Data στη δεξιά υποδοχή (SIM1), ενώ η άλλη στην αριστερή (SIM2). Data από τη SIM1 (δεξιά υποδοχή - αυτή που προτείνεται για το Coolpad) με ρύθμιση για 3G (WCDMA). Μετά από 10-30 λεπτά χάνει εντελώς τα data και δεν τα ξαναβρίσκει. Για να επανέλθει πρέπει να κάνω κάτι από τα παρακάτω: FlightMode On/Off, 3G-2G-3G, Reboot, Shutdown
  • Δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί μεμονωμένα κάποια κάρτα SIM. @jpower73 κάπου διάβασα ότι είχες δώσει ένα workaround σε αυτό αλλά δεν κατάφερα να το βρω σε τόσες σελίδες :-(
  • Πηγαίνοντας στο Phone app > τελίτσες > Settings > Calling accounts > X-Diver σκάει με σφάλμα «Unfortunately, the process com.android.phone has stopped.»

 

Αυτά για την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με τις επαφές.... Χρησιμοποιώ τον zero Dialer... Άψογος

 

Για την απομόνωση σιμ, δεν έχει βρεθεί ακόμη "φάρμακο".

Αυτό που είχα προτείνει σαν, ας πούμε, ντεμεκ, λύση, είναι η πληκτρολόγιση από τον Dialer *21*699# από οποια σιμ δεν θελουμε να δεχόμαστε κλήση. Ουσιαστικά πρόκειται για εκτροπή στο πουθενά . Η υπηρεσία ακυρώνεται με #21#.

Αν δεν θες να σ ενοχλήσουν, αυτή είναι μια απλή και παλιά καλή λύση ;)

 

Το x-divert είναι ένα feature της HTC για εκτροπή κλήσεων.

Μπορεί να γίνει με την εντολή που έδωσα πάνω. Δλδ, πληκτρολογειτε *21*αριθμός τηλεφώνου που στέλνετε τις κλήσεις#

 

Για ακύρωση πληκτρολογειτε #21#

Είναι MMI CODE

 

Σχετικά με το κλείδωμα σε δορυφορους, έχω περάσει αρχείο για

γρήγορη εύρεση και κλείδωμα για Ελλάδα.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με τις επαφές.... Χρησιμοποιώ τον zero Dialer... Άψογος

Ωραίος ο Zero Dialer αλλά με προβλημάτισε ιδιαίτερα το ότι μετά την εγκατάσταση γέμισε το Firewall Log από εκατοντάδες εγγραφές ότι προσπαθεί να συνδεθεί σε 6 IP διευθύνσεις στην Κίνα (61.145.124.57, 61.145.124.94, 61.145.124.143, 183.61.112.29, 183.61.112.124, 183.61.112.123). Επίσης δε βρήκα να έχει δυνατότητα να προσθέσεις ringtone στο group. Οπότε εγκατέστησα τον ExDialer.

 

Σχετικά με το πρόβλημα των Data έχεις καμιά ιδέα να με κατευθύνεις προς τα που να το ψάξω;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Zero Dialer αλλά με προβλημάτισε ιδιαίτερα το ότι μετά την εγκατάσταση γέμισε το Firewall Log από εκατοντάδες εγγραφές ότι προσπαθεί να συνδεθεί σε 6 IP διευθύνσεις στην Κίνα (61.145.124.57, 61.145.124.94, 61.145.124.143, 183.61.112.29, 183.61.112.124, 183.61.112.123). Επίσης δε βρήκα να έχει δυνατότητα να προσθέσεις ringtone στο group. Οπότε εγκατέστησα τον ExDialer.

 

Σχετικά με το πρόβλημα των Data έχεις καμιά ιδέα να με κατευθύνεις προς τα που να το ψάξω;

 

Προφανώς, εννοείς το logger του ρουτερ. Τσεκαρα κι εγώ, δεν έχω τίποτα.

 

Για τα ντατα, δοκίμασε αυτά που λεω στο λινκ της παρουσίασης της RESSURECTION REMIX 5.7.3.

Πρώτα πάρε νανροιδ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, εννοείς το logger του ρουτερ. Τσεκαρα κι εγώ, δεν έχω τίποτα.

Εννοούσα τα Logs του AFWall+ Το ADSL Modem/Router είναι λογικό να μη δείξει τίποτα, αφού είναι ρυθμισμένο να κάνει accept όλη την εξερχόμενη κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

νεα Slim6 AOSP http://www.mtk-dev.com/2016/09/aospstable-slim6-v13-mt6592.html

 

Φαινεται πολλα υποσχομενη με a310 patch και με διορθωμενα αρκετα γνωστα bugs.Παιζει να την περασω και σημερα

Link to comment
Share on other sites

νεα Slim6 AOSP http://www.mtk-dev.com/2016/09/aospstable-slim6-v13-mt6592.html

 

Φαινεται πολλα υποσχομενη με a310 patch και με διορθωμενα αρκετα γνωστα bugs.Παιζει να την περασω και σημερα

Azuli αν δεν έχεις δοκιμάσει δοκίμασε αυτή που ανεβασε ο jpower73.

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ασχετο αλλα δεν μπορω μα μπω στο pokemon go με τον λογαριασμο μου google.. Το play store λειτουργει κανονικα..Ειμαι με την τελευταια του jpower που φαινεται πολυ καλη. Το wifi αυνδεεται αμεσως και τα data ανοιγουν οταν δεν υπαρχει wifi.
Link to comment
Share on other sites

νεα Slim6 AOSP http://www.mtk-dev.com/2016/09/aospstable-slim6-v13-mt6592.html

 

Φαινεται πολλα υποσχομενη με a310 patch και με διορθωμενα αρκετα γνωστα bugs.Παιζει να την περασω και σημερα

 

Μπαίνει κι αυτή στην "παραγωγή "... :lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα τα Logs του AFWall+ Το ADSL Modem/Router είναι λογικό να μη δείξει τίποτα, αφού είναι ρυθμισμένο να κάνει accept όλη την εξερχόμενη κίνηση.

 

Την εγκατέστησα και το τσέκαρα.. Δεν βγαζει τέτοιες διευθύνσεις.

Μόνο 127.0.0.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ισως ειναι ασχετο αλλα δεν μπορω μα μπω στο pokemon go με τον λογαριασμο μου google.. Το play store λειτουργει κανονικα..Ειμαι με την τελευταια του jpower που φαινεται πολυ καλη. Το wifi αυνδεεται αμεσως και τα data ανοιγουν οταν δεν υπαρχει wifi.

 

Δεν μπορώ να απαντήσω επί τω προκειμένω :lol:

Τσέκαρε τα permission της εφαρμογής...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατέστησα και το τσέκαρα.. Δεν βγαζει τέτοιες διευθύνσεις.

Μόνο 127.0.0.1

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν μπορώ να απαντήσω επί τω προκειμένω :lol:

Τσέκαρε τα permission της εφαρμογής...

 

Κατι διαβασα για προβλημα με root συσκευες. Υπαρχει τροπος να το κανουμε unroot χωρις προβλημα ομως για αλλες εφαρομογες. Δηλαδη να γινεται root και unroot οποτε θελουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κατι διαβασα για προβλημα με root συσκευες. Υπαρχει τροπος να το κανουμε unroot χωρις προβλημα ομως για αλλες εφαρομογες. Δηλαδη να γινεται root και unroot οποτε θελουμε?

 

ψαξε για eφαρμογες που κρυβουν το ρουτ

δωσε στο μαγαζι ... hide my root

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ AOSP SLIM6 V1.3 - MT6592 (CYANOGEΝMOD 13- r66) ΣΕ COOLPAD F1 (18-09-2016)

 

 

Πρόκειται για την έκδοση αυτήν: http://www.mtk-dev.com/2016/09/aospstable-slim6-v13-mt6592.html?m=0#

 

με διορθώσεις και επιπλέον εφαρμογές.

 

Είναι multilingual (έχει ελληνικά).

 

Πριν ξεκινήσετε να αλλάξετε ρομ, αποθηκεύστε όλες σας τις επαφές στο google (cloud) ή στην phone storage με κάποιο πρόγραμμα τύπου, π.χ. super backup pro, διότι δεν μπορεί να δει τις επαφές των sim. Μόλις περάσετε το gmail σας, οι επαφές θα κατεβούν στο τηλέφωνό σας.

 

1.Slim6 V1.3 - MT6592 rom (jpmoded version)

https://mega.nz/#!FYgmRC7a!69RuXkYMDJB7pMF1IaYIYk9RyRrLI2WBaeFjEGQOVno

 

Αρχείο αλλαγών:

- Διορθωση FB apk video decoding (πρασινοκίτρινες γραμμες)

- προσθήκη 7 χρώματα led

- βελτίωση ήχου με ενσωμάτωση original αρχειου βημάτων έντασης

- βελτίωση εύρεσης δορυφόρων με ελληνικό gps.conf

- προσθήκη Gapps (pico) ως στοιχείο εγκατάστασης μετά το φλασάρισμα της ρομ (με script) και όχι μέσα στην ρομ.

- ενσωμάτωση patch a310

- προσθήκη Titanium Backup

- προσθήκη Root Explorer 4.0.1

- προσθήκη Mx Player 1.8.7 (HW+ decoder)

- προσθήκη ¨θείος¨

- προσθηκη led blinker notification

- προσθήκη jet audio plus player

- προσθήκη Xposed installer

- προσθήκη USBforMM module

- προσθηκη Notifyclean module

- προσθήκη CM settings module

- προσθήκη supersu κατά την εγκατάσταση με script

 

Η ρομ περιέχει 2 νέους stock music players. Ο ένας με ενσωμάτωση Snapdragon Audio+, και ο άλλος με equalizer+visualizer!! :)

Συνεπώς, απέφυγα να ενσωματωσω Dolby Digital Plus, μιας και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.!!!

 

Αν παρόλ' αυτά επιμένετε, έχω ενσωματώσει τον jetaudio plus που έχει δικά του εφε, πάρα πολύ καλά.

 

Αν πάλι ξαναεπιμένετε, περάστε το Dolby Atmos: https://mega.nz/#!1BoQUYzB!XdbgAyJzsrENChVrzKcrkb_JrUdQVP3PvaCXc4HUDDI

Αν δεν το θέλετε, ξηλώστε το με αυτό : https://mega.nz/#!1IIRBCjK!ZWkehy9M48VWCxkU9EWFhgcIWlhvIcoAeHi6KTzDFMw

 

 

Για άρση των περιορισμών αποθήκευσης στην κάρτα sd με το titanium backup, λόγω πολιτικής Google, ακολουθήστε τις οδηγίες στο βίντεο που ακολουθεί

ΠΡΙΝ ΔΟΚΙΜΆΣΕΤΕ ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ, ΠΆΡΤΕ ΈΝΑ ΑΝΤΊΓΡΑΦΟ ΑΣΦΑΛΕΊΑΣ ΤΟΥ ΦΑΚΈΛΟΥ titanium backup, ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ ΣΑΣ

 

 

 

2. XPOSED FRAMEWORK (xposed-v85-sdk23-arm): (προαιρετικό φλασάρισμα, αλλά, μάλλον, θα το χρησιμοποιήσετε. Η ρόμ έχει περασμένο τον XPOSED INSTALLER έτοιμο. Οπότε μπαίνετε και τον εξοπλίζεται κατά την αρεσκεία σας)

https://mega.nz/#!ZUgW0K7Q!vIouvtZ3XiQoY9E_pzJGyrrv3yzfELWdGmFdg3w24wA

 

 

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

 

Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει και με twrp 2860, 2870 και twrp 3020. Το τελευταίο θα το βρείτε εδω.....>https://mega.nz/#!oNhzlBLD!ye-1dz30uK28YdssiqZOKZ642MYwvbc_HbEjmIDdd9s

Με twrp, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:

- Wipe System, Cache, Dalvik Cache, Internal and Data Partition

- Format Data partition

- Go to Mount settings (untick on data, system, cache partition)

 

Εγώ, την εγκατέστησα με PHILZ. Συνεπώς:

Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε Philz recovery

https://mega.nz/#!AcoUBCab!KX5zqEfWgQuHuwsxXlfpstxKooQlJ6C1SpKz8OIiDzI

Μπαίνουμε σε recovery κανουμε τα εξης wipes

 

- wipe cache

- wipe dalvik

- custom format options-format system

- custom format options-format data and data media-yes

(προσοχή, η εν λόγω επιλογή διαγράφει και την internal σας.!!)

- πάτε mount and storage και τα κάνετε ολα έτσι..

IMG_0134.jpg

 

>>>>>Εν συνεχεία, φλασάρουμε το 1 και αμέσως μετά το 2.

Κάνουμε Reboot (Reboot)

 

Ισως, σε κάποια στιγμή, θα μας ζητήσει να δώσουμε δικαιώματα supersu στο settings(1000). Εδώ πατάμε DENY. Αν πάλι, κατα λάθος πατήσετε GRAND, τότε πάτε ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ/SuperSu βρίσκετε το settings και το κάνετε DENY

 

Πάμε πρωτα πρωτα στα settings-sim cards και κλεινουμε τα data. Αν πάλι έχουμε data plan, τα αφηνουμε ανοιχτό. Δεν πειράζει. Συνδεόμαστε κανονικά σε Wifi.

Μετά πάμε και ενεργοποιούμε τα Xposed modules. Reboot

 

Αυτό ήταν... (That's it).

Η φιλοσοφία είναι όσο το δυνατόν λιγότερα φλασαρίσματα..

 

Αφού κανουμε reboot, συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστη. Θα εμφανιστεί η Notification "usb for charging". Κανουμε κλικ στην notification και επιλέγουμε file transfer από την καρτέλα που θα φυτρώσει..

Μετά, ανοίγουμε το notifyclean module και από την κατηγορία ειδοποιήσεων Android System,

Screenshot_20160726_203558.png

 

επιλέγουμε (κοκκινίζουμε) την "usb for file transfer¨.

Screenshot_20160726_203601.png

 

Κανουμε reboot για να πάρει τις αλλαγές.

Αυτό ήταν.. Εφεξής, θα είστε σε MTP as Default !

 

 

Επίσης, πάτε developer options, ανοίγετε το Android debugging και κλείνετε το debugging Notify, για να μην σας ενοχλεί το εικονίδιο στην μπάρα

 

.......................Καλα φλασαρίσματα...

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:

Σε περίπτωση που περάσετε κάποιο Xposed module και το τηλέφωνο πέσει σε bootloop, δεν χρειάζεται να το φορμάρετε και φτου κι απο την αρχή.

Αρκεί να φλασάρετε τον unistaller του xposed. Αυτός θα καταργήσει το framework και θα μπορέσετε να μπείτε στο σύστημα και να ξηλώσετε το προβληματικό μοντουλ. Μετά, μπορείτε να ξαναφλασάρετε το framework (2).

O uninstaller, εδω....: https://mega.nz/#!YIBVRIha!khJZpsTP7qCg4bASv8-kQyrLvD0wZncyZHqh7vDrGnU

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλούλα φαίνεται η Slim αλλά έπρεπε να πάρω τα apn από Cardinal για να τα δει. Τώρα περνάω εφαρμογές και βλέπουμε. Μου αρέσει περισσότερο το interface, φαίνεται να έχει λιγότερα "quirks" από Cardinal, που λέμε και στο χωριό μου... :lol:
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ AOSP SLIM6 V1.3 - MT6592 (CYANOGEΝMOD 13- r66) ΣΕ COOLPAD F1 (18-09-2016)

 

 

Πρόκειται για την έκδοση αυτήν: http://www.mtk-dev.com/2016/09/aospstable-slim6-v13-mt6592.html?m=0#

 

με διορθώσεις και επιπλέον εφαρμογές.

 

Είναι multilingual (έχει ελληνικά).

 

Πριν ξεκινήσετε να αλλάξετε ρομ, αποθηκεύστε όλες σας τις επαφές στο google (cloud) ή στην phone storage με κάποιο πρόγραμμα τύπου, π.χ. super backup pro, διότι δεν μπορεί να δει τις επαφές των sim. Μόλις περάσετε το gmail σας, οι επαφές θα κατεβούν στο τηλέφωνό σας.

 

1.Slim6 V1.3 - MT6592 rom (jpmoded version)

..............................................

 

Αρχείο αλλαγών:

- Διορθωση FB apk video decoding (πρασινοκίτρινες γραμμες)

- προσθήκη 7 χρώματα led

- βελτίωση ήχου με ενσωμάτωση original αρχειου βημάτων έντασης

- βελτίωση εύρεσης δορυφόρων με ελληνικό gps.conf

- προσθήκη Gapps (pico) ως στοιχείο εγκατάστασης μετά το φλασάρισμα της ρομ (με script) και όχι μέσα στην ρομ.

- ενσωμάτωση patch a310

- προσθήκη Titanium Backup

- προσθήκη Root Explorer 4.0.1

- προσθήκη Mx Player 1.8.7 (HW+ decoder)

- προσθήκη ¨θείος¨

- προσθηκη led blinker notification

- προσθήκη jet audio plus player

- προσθήκη Xposed installer

- προσθήκη USBforMM module

- προσθηκη Notifyclean module

- προσθήκη CM settings module

- προσθήκη supersu κατά την εγκατάσταση με script

 

Η ρομ περιέχει 2 νέους stock music players. Ο ένας με ενσωμάτωση Snapdragon Audio+, και ο άλλος με equalizer+visualizer!! :)

Συνεπώς, απέφυγα να ενσωματωσω Dolby Digital Plus, μιας και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.!!!

 

Αν παρόλ' αυτά επιμένετε, έχω ενσωματώσει τον jetaudio plus που έχει δικά του εφε, πάρα πολύ καλά.

 

Αν πάλι ξαναεπιμένετε, περάστε το Dolby Atmos: https://mega.nz/#!1BoQUYzB!XdbgAyJzsrENChVrzKcrkb_JrUdQVP3PvaCXc4HUDDI

Αν δεν το θέλετε, ξηλώστε το με αυτό : https://mega.nz/#!1IIRBCjK!ZWkehy9M48VWCxkU9EWFhgcIWlhvIcoAeHi6KTzDFMw

 

 

Για άρση των περιορισμών αποθήκευσης στην κάρτα sd με το titanium backup, λόγω πολιτικής Google, ακολουθήστε τις οδηγίες στο βίντεο που ακολουθεί

ΠΡΙΝ ΔΟΚΙΜΆΣΕΤΕ ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ, ΠΆΡΤΕ ΈΝΑ ΑΝΤΊΓΡΑΦΟ ΑΣΦΑΛΕΊΑΣ ΤΟΥ ΦΑΚΈΛΟΥ titanium backup, ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ ΣΑΣ

 

 

 

2. XPOSED FRAMEWORK (xposed-v85-sdk23-arm): (προαιρετικό φλασάρισμα, αλλά, μάλλον, θα το χρησιμοποιήσετε. Η ρόμ έχει περασμένο τον XPOSED INSTALLER έτοιμο. Οπότε μπαίνετε και τον εξοπλίζεται κατά την αρεσκεία σας)

https://mega.nz/#!ZUgW0K7Q!vIouvtZ3XiQoY9E_pzJGyrrv3yzfELWdGmFdg3w24wA

 

 

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

 

Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει και με twrp 2860, 2870 και twrp 3020. Το τελευταίο θα το βρείτε εδω.....>https://mega.nz/#!oNhzlBLD!ye-1dz30uK28YdssiqZOKZ642MYwvbc_HbEjmIDdd9s

Με twrp, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:

- Wipe System, Cache, Dalvik Cache, Internal and Data Partition

- Format Data partition

- Go to Mount settings (untick on data, system, cache partition)

 

Εγώ, την εγκατέστησα με PHILZ. Συνεπώς:

Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε Philz recovery

https://mega.nz/#!AcoUBCab!KX5zqEfWgQuHuwsxXlfpstxKooQlJ6C1SpKz8OIiDzI

Μπαίνουμε σε recovery κανουμε τα εξης wipes

 

- wipe cache

- wipe dalvik

- custom format options-format system

- custom format options-format data and data media-yes

(προσοχή, η εν λόγω επιλογή διαγράφει και την internal σας.!!)

- πάτε mount and storage και τα κάνετε ολα έτσι..

IMG_0134.jpg

 

>>>>>Εν συνεχεία, φλασάρουμε το 1 και αμέσως μετά το 2.

Κάνουμε Reboot (Reboot)

 

Ισως, σε κάποια στιγμή, θα μας ζητήσει να δώσουμε δικαιώματα supersu στο settings(1000). Εδώ πατάμε DENY. Αν πάλι, κατα λάθος πατήσετε GRAND, τότε πάτε ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ/SuperSu βρίσκετε το settings και το κάνετε DENY

 

Πάμε πρωτα πρωτα στα settings-sim cards και κλεινουμε τα data. Αν πάλι έχουμε data plan, τα αφηνουμε ανοιχτό. Δεν πειράζει. Συνδεόμαστε κανονικά σε Wifi.

Μετά πάμε και ενεργοποιούμε τα Xposed modules. Reboot

 

Αυτό ήταν... (That's it).

Η φιλοσοφία είναι όσο το δυνατόν λιγότερα φλασαρίσματα..

 

Αφού κανουμε reboot, συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστη. Θα εμφανιστεί η Notification "usb for charging". Κανουμε κλικ στην notification και επιλέγουμε file transfer από την καρτέλα που θα φυτρώσει..

Μετά, ανοίγουμε το notifyclean module και από την κατηγορία ειδοποιήσεων Android System,

Screenshot_20160726_203558.png

 

επιλέγουμε (κοκκινίζουμε) την "usb for file transfer¨.

Screenshot_20160726_203601.png

 

Κανουμε reboot για να πάρει τις αλλαγές.

Αυτό ήταν.. Εφεξής, θα είστε σε MTP as Default !

 

 

Επίσης, πάτε developer options, ανοίγετε το Android debugging και κλείνετε το debugging Notify, για να μην σας ενοχλεί το εικονίδιο στην μπάρα

 

.......................Καλα φλασαρίσματα...

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:

Σε περίπτωση που περάσετε κάποιο Xposed module και το τηλέφωνο πέσει σε bootloop, δεν χρειάζεται να το φορμάρετε και φτου κι απο την αρχή.

Αρκεί να φλασάρετε τον unistaller του xposed. Αυτός θα καταργήσει το framework και θα μπορέσετε να μπείτε στο σύστημα και να ξηλώσετε το προβληματικό μοντουλ. Μετά, μπορείτε να ξαναφλασάρετε το framework (2).

O uninstaller, εδω....: https://mega.nz/#!YIBVRIha!khJZpsTP7qCg4bASv8-kQyrLvD0wZncyZHqh7vDrGnU

τις φλασαρεις καθολου τις rom για δοκιμη η απλα πετας τα ιδια αρχεια σου μεσα στο zip καθε φορα και τις ανεβαζεις?!Γιατι βλεπω το κειμενο αυτο ειναι το ιδιο σε καθε rom αλλα τα bugs αυτα που αναφερεις οπως το titanium,gps,facebook δεν υπαρχουν εδω και καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Η σλιμ ζεσταίνεται αρκετά. Μπορεί κάποιος με Cardinal να μου πει αν έχει hotplug ή ondemand Governor;

 

Επίσης δεν μου αρέσει που δεν υπάρχει option να απενεργοποιήσεις τα δύο μεγάλα tiles στα quick settings.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Η σλιμ ζεσταίνεται αρκετά. Μπορεί κάποιος με Cardinal να μου πει αν έχει hotplug ή ondemand Governor;

 

Επίσης δεν μου αρέσει που δεν υπάρχει option να απενεργοποιήσεις τα δύο μεγάλα tiles στα quick settings.

 

hotplug εχει,ondemand οχι

 

Δεν την εχω βαλει ακομα την slim,αν βρεις κατι ακομα ενοχλητικο γραψτο,μην την βαζω τσαμπα!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

οι πρασινοκίτρινες γραμμες υπάρχουν σε HD βεντεακια του φεης .

είναι μία από τις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στο α311 και στο δικό μας.

 

Το θεματάκι που υπάρχει με το titanium, οφείλεται στον νταλκά που βαράει η γουγλ με τις κάρτες.

 

το γρήγορο τζιπιες γίνεται με το να βάλω ελληνικούς σερβερς στο gps.conf κατι που επίσης δεν έχει η αρχική. Και κλειδώνει σε 10¨.

 

______________________

______________________

 

Το mtp το έχει ως επιλογή στα developers αλλά μετά από κάθε ριμπουτ μου το γυρνούσε σε charging.

 

_______________________

Δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου....

_______________________

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η σλιμ ζεσταίνεται αρκετά. Μπορεί κάποιος με Cardinal να μου πει αν έχει hotplug ή ondemand Governor;

 

Επίσης δεν μου αρέσει που δεν υπάρχει option να απενεργοποιήσεις τα δύο μεγάλα tiles στα quick settings.

 

Νομίζω γίνεται μεσω Gravity....

...ακυρο,δεν γινεται

 

 

___________________________________________________________________

Link slim6, έχει ποσταριστεί.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με την aoso oms έχω θέμα με τα βίντεο στο fb , εμφανίζει τις πράσινες γραμμές. Όχι όμως σε ολα τα βίντεο. Και σε πολλά βίντεο ή live streaming την ώρα που ξεκινάει το βίντεο για κάποια δευτερόλεπτα είναι πράσινο. Δεν έχω δει πουθενά H+ μόνο H. Και δύο φορές δεν συνδεόταν στο wifi την μία μάλιστα έκανα reboot στο τηλέφωνο. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλή ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Το θεματάκι που υπάρχει με το titanium, οφείλεται στον νταλκά που βαράει η γουγλ με τις κάρτες.

 

το γρήγορο τζιπιες γίνεται με το να βάλω ελληνικούς σερβερς στο gps.conf κατι που επίσης δεν έχει η αρχική. Και κλειδώνει σε 1

Δεν καταλαβαίνω τον τόνο σου....

 

Το titanium δουλευει κανονικα,μονο σε κατι rr ειχε προβλημα.

 

(Το gps.conf το ελληνικο ειναι βεβαια καλυτερο απο το ινδικο που θα ειχε μεσα αλλα λογω του οτι ειναι στατικο αρχειο τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα μεσω εφαρμογων οπως το active gps το οποιο βρισκει σε πραγματικο χρονο τις καταλληλοτερες τιμες,οποτε λοκαρεις πολυ πιο γρηγορα απο οτι διευθυνση εχει μεσα το gps.conf)

 

Για τον τονο μου τι εννοεις?Ρωταω αν δοκιμαζεις τις rom πριν τις ποσταρεις γιατι πετωντας πραγματα μεσα στο zip απλα μπορει να δημιουργηθουν bugs χωρις να το καταλαβεις.

Και επειδη αλλοι βαζουμε τις original rom απο το mtk-dev/xda και αλλοι βαζουν αυτες που ανεβαζεις,και επειδη μιλαμε ολοι μαζι εδω μεσα για την rom ασχετα αν ειναι η original η η δικια σου με τις προσθηκες,υπαρχει δυνατο ενδεχομενο καποιος να εχει και να αναφερει ενα bug που πχ παρουσιαστηκε στη δικη σου λογω των προσθηκων που κανεις,ενω στην original δεν υπαρχει.

 

Αυτο οδηγει σε μπερδεματα και μπορει να χρεωθει ενα bug σε μια καλη rom ενω στην original δεν υπηρχε και να αποτρεψει καποιον να την φλασαρει η να εχει ο ενας το bug και ο αλλος οχι και να μην μπορουμε να συνεννοηθουμε εδω μεσα.Δεν μιλαω υποθετικα,επειδη αυτο εχει γινει παλιοτερα εδω μεσα γι αυτο σε ρωταω,αν δοκιμαζεις αυτα που ανεβαζεις διεξοδικα η απλα πετας σε καθε rom τα ιδια πραγματα καθε φορα και κανεις upload.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Slim pros cons σε σχέση με Cardinal.

 

Pros:

 

1. Δεν έχει δικό της icon clear recents οπότε βάζεις από gravity και το φτιάχνεις όπως θες χωρίς να είναι διπλό (η Cardinal έχει μόνη της κάτω δεξιά και δεν φεύγει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι πάντα visible, πρέπει να κάνεις slide όλο up για να φανεί).

2. Δεν πειράζει το charging Led και μπορώ με xled να το κάνω να αλλάζει κόκκινο/κίτρινο/πράσινο κατά την διάρκεια της φόρτισης.

3. Έχει ίσως λίγο περισσότερη ελεύθερη μνήμη, 100mb περίπου.

4. Δεν κρασάρει η κάμερα και είναι και αρκετά καλή, ωραία settings και ποιότητα.

 

Cons:

 

1. Αργεί να ανοίξει μετά από reboot. Μένει στο starting apps αρκετή ώρα, 30 δευτερόλεπτα σίγουρα, ίσως και παραπάνω. Η Cardinal το περνάει αυτό το σημείο σε 2-3 δευτερόλεπτα.

2. Αν βάλεις dark theme σε μερικά system notifications (όπως αυτή η βλακεία με την SD) έχει μαύρα γράμματα σε σκούρο φόντο. Στα υπόλοιπα notifications είναι κομπλέ.

3. Το titanium δεν βλέπει την ext SD εκεί που λέει τους ελεύθερους χώρους, αλλά δουλεύει κανονικά με το xinternal, backup restore κανονικά.

4. Δεν είχε στοκ τα apn, έπρεπε να πάρω το αρχείο από την Cardinal, να το βάλω στο system/etc - permissions - reboot - reset to defaults.

5. 3-5 βαθμούς πιο ζεστό το κινητό.

6. Χάνεις ένα tile στα quick settings γιατί έχει μόνιμα τα δύο πρώτα μεγάλα.

 

Στα υπόλοιπα είναι τα ίδια, ίσως έχει λίγο χειρότερο touch από την Cardinal, όχι τόσο fluid καμία φορά, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου. Το πιο σημαντικό μου φαίνεται η θερμοκρασία και το ότι αργεί μετά από reboot. Δεν ξέρω, θα της κάνω και ένα calibrate 100-0-100 να δω και εκεί τι λέει, ίσως στρώσει. Αλλιώς πίσω σε Cardinal, το charging led είναι κλαιν μαιν και για φώτο δουλεύει μια χαρά η cameringo.

Link to comment
Share on other sites

Το titanium δουλευει κανονικα,μονο σε κατι rr ειχε προβλημα.

 

(Το gps.conf το ελληνικο ειναι βεβαια καλυτερο απο το ινδικο που θα ειχε μεσα αλλα λογω του οτι ειναι στατικο αρχειο τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα μεσω εφαρμογων οπως το active gps το οποιο βρισκει σε πραγματικο χρονο τις καταλληλοτερες τιμες,οποτε λοκαρεις πολυ πιο γρηγορα απο οτι διευθυνση εχει μεσα το gps.conf)

 

Για τον τονο μου τι εννοεις?Ρωταω αν δοκιμαζεις τις rom πριν τις ποσταρεις γιατι πετωντας πραγματα μεσα στο zip απλα μπορει να δημιουργηθουν bugs χωρις να το καταλαβεις.

Και επειδη αλλοι βαζουμε τις original rom απο το mtk-dev/xda και αλλοι βαζουν αυτες που ανεβαζεις,και επειδη μιλαμε ολοι μαζι εδω μεσα για την rom ασχετα αν ειναι η original η η δικια σου με τις προσθηκες,υπαρχει δυνατο ενδεχομενο καποιος να εχει και να αναφερει ενα bug που πχ παρουσιαστηκε στη δικη σου λογω των προσθηκων που κανεις,ενω στην original δεν υπαρχει.

 

Αυτο οδηγει σε μπερδεματα και μπορει να χρεωθει ενα bug σε μια καλη rom ενω στην original δεν υπηρχε και να αποτρεψει καποιον να την φλασαρει η να εχει ο ενας το bug και ο αλλος οχι και να μην μπορουμε να συνεννοηθουμε εδω μεσα.Δεν μιλαω υποθετικα,επειδη αυτο εχει γινει παλιοτερα εδω μεσα γι αυτο σε ρωταω,αν δοκιμαζεις αυτα που ανεβαζεις διεξοδικα η απλα πετας σε καθε rom τα ιδια πραγματα καθε φορα και κανεις upload.

Καλα , μην τον εγκαλείς κιολας!!! Αν δεν σου αρεσουν οι rom Που ανεβαζει-διασκευαζει , μην τις κατεβαζεις. Τοση προσπαθεια κανει ο ανθρωπος !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...