Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητακι ειναι αριστο για αυτα που προσφερει, και κυριως για αυτα που κοστιζει.

Το δικο μου μετα απο απειρες τουμπες εφαγε μια καλη, και δεν δουλευει η αφη σε ενα μικρο μερος της οθονης.

Επισης επαθε και το κλασσικο με την μπαταρια.

 

Θα ηθελα να πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω στον kandilak για την βοηθεια που εχει προσφερει σχετικα με αυτη τη συσκευη.

Εισαι τιτανοτεραστιος!

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφέρεται να την δοκιμάσει

http://www.movilesdualsim.com/tema/lenovo-a806-rom-mod-v2-4-4-2-multilenguaje-por-caceloja.151346/

τη δοκίμασα, γράφει andoid 6.0.1, έχει Ελληνικά και είναι πολύ γρήγορη. Αλλά έχασα τα imei. Πέρασα την 1536 νομίζω που αναφέρετε πιο πάνω, αλλά imei πουθενά. Μιά ώρα να περάσω και να δοκιμάσω δύο rom, οχτώ ώρες παιδεύομαι να φτιάξω το imei αλλά τίποτα....οπότε χωρίς τηλέφωνο...

Edited by basdel
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

τη δοκίμασα, γράφει andoid 6.0.1, έχει Ελληνικά και είναι πολύ γρήγορη. Αλλά έχασα τα imei. Πέρασα την 1536 νομίζω που αναφέρετε πιο πάνω, αλλά imei πουθενά. Μιά ώρα να περάσω και να δοκιμάσω δύο rom, οχτώ ώρες παιδεύομαι να φτιάξω το imei αλλά τίποτα....οπότε χωρίς τηλέφωνο...

Όσον αφορά το imei, εσύ δεν έχεις κάνει κάτι λάθος εκτός και αν έχεις κάνει φλασαρισμα με το sp flash tool απροσεκτα. Επειδή είδα ότι το έχεις πάρει μεταχειρισμενο, πιθανότατα ο προηγούμενος κάτοχος θα είχε δημιουργήσει το πρόβλημα αν είχε φλασαρει το τηλέφωνο με λάθος τρόπο. Στο 1ο ποστ έχει link για να περάσεις πάλι το imei (προσωρινή λύση).

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το imei, εσύ δεν έχεις κάνει κάτι λάθος εκτός και αν έχεις κάνει φλασαρισμα με το sp flash tool απροσεκτα. Επειδή είδα ότι το έχεις πάρει μεταχειρισμενο, πιθανότατα ο προηγούμενος κάτοχος θα είχε δημιουργήσει το πρόβλημα αν είχε φλασαρει το τηλέφωνο με λάθος τρόπο. Στο 1ο ποστ έχει link για να περάσεις πάλι το imei (προσωρινή λύση).

δε δοκίμασα να φλασάρω με το sp flash tools καθόλου. Απλά από τα recovery εγκατέστησα δοκιμαστικά τις δύο rom παίζοντας. Μάλλον αυτή που αναφέρεται εδώ η 1536 νομίζω είναι η καλύτερη γιατί έχει όλες τις δυνατότητες του κινητού όπως τις παρέχει η lenovo. Πάντως, ενώ είχα κάνει backup του nvram μέσω recovery, δοκίμασα με το mobile unle tools, έκανα δημιουργία με το imei.exe και μεταφορά στο nvram κλπ δεν κατάφερα τίποτα. Αφού δεν το πέταξα στον τοίχο...

Επειδή το πήρα μεταχειρισμένο και δεν ξέρω τι είχε γίνει πριν, να δοκιμάσει με flash tools να περάσω rom από την αρχή; Η rom που αναφέρεται παρταπάνω (η 1536 που την έχω) μπορεί να περαστεί με flash tools;

Edited by basdel
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

η 1536 δεν φλασαρεται με το sp flash tool. Το πρόβλημα με το imei δεν το διορθώνει το φλασαρισμα καμίας rom. Η πληροφορία του imei του τηλεφώνου είναι περασμένη στο nvram partition. Από την στιγμή που αυτή η πληροφορία διαγράφει δεν την επαναφέρει καμία rom. Πρέπει είτε να περαστεί χειροκίνητα στο data partition του τηλεφώνου (μέθοδος με το imei.exe, προσωρινή λύση ) είτε να περαστεί στο nvram partition (μέθοδος με maui meta 3g, ποστ 9314 εως 9318, μόνιμη λύση).

Αν έχεις backup του nvram partition από το TWRP πριν το ατύχημα διαγραφής της nvram από τον προηγούμενο κάτοχο, θα μπορούσες επαναφέροντας το να διορθώσεις το πρόβλημα.

Επίσης αν έχεις backup στο TWRP από το τηλέφωνο όταν είχε την πληροφορία στο data partition στην 9432 rom, μπορείς να μπεις στο twrp και να κάνεις επαναφορά μόνο του data. Να έχεις δηλαδή την 1536 rom με τα data από την 9432 rom, όμως και αυτή είναι προσωρινή λύση γιατί επανέρχεται το πρόβλημα στο επόμενο factory reset.

Link to comment
Share on other sites

η 1536 δεν φλασαρεται με το sp flash tool. Το πρόβλημα με το imei δεν το διορθώνει το φλασαρισμα καμίας rom. Η πληροφορία του imei του τηλεφώνου είναι περασμένη στο nvram partition. Από την στιγμή που αυτή η πληροφορία διαγράφει δεν την επαναφέρει καμία rom. Πρέπει είτε να περαστεί χειροκίνητα στο data partition του τηλεφώνου (μέθοδος με το imei.exe, προσωρινή λύση ) είτε να περαστεί στο nvram partition (μέθοδος με maui meta 3g, ποστ 9314 εως 9318, μόνιμη λύση).

Αν έχεις backup του nvram partition από το TWRP πριν το ατύχημα διαγραφής της nvram από τον προηγούμενο κάτοχο, θα μπορούσες επαναφέροντας το να διορθώσεις το πρόβλημα.

Επίσης αν έχεις backup στο TWRP από το τηλέφωνο όταν είχε την πληροφορία στο data partition στην 9432 rom, μπορείς να μπεις στο twrp και να κάνεις επαναφορά μόνο του data. Να έχεις δηλαδή την 1536 rom με τα data από την 9432 rom, όμως και αυτή είναι προσωρινή λύση γιατί επανέρχεται το πρόβλημα στο επόμενο factory reset.

Επειδή δεν έχω καταφέρει να διορθώσω το imei σκέφρομαι να περάσω ρομ με το flash tols και με "Format All + Download. Στη συνέχεια να δοκιμάσω να φτιάξω το imei.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ας με βοηθησει καποιος σας παρακαλω?ξερω ζηταω πολλα μαλλον αλλα ας μην το πεταξω ακομα το κινητο.:)

κάτσε, θα τα πετάξουμε μαζί, έτοιμος είμαι...

Link to comment
Share on other sites

@basdel, στείλε μου με pm μια φωτογραφία του τηλεφώνου σου χωρίς μπαταρία να φαίνεται το imei και θα σου φτιάξω ένα flashable zip να το φλασαρεις. Αλλά μην περιμένεις άμεσα, πιστεύω να μπορέσω μέχρι αύριο το βράδυ.

@djaris, υπομονή γιατί δεν μου είναι εύκολο να ψάχνω κάθε λίγο links με οδηγίες για εντελώς αρχάριους με το "σπορ"

Link to comment
Share on other sites

@basdel, στείλε μου με pm μια φωτογραφία του τηλεφώνου σου χωρίς μπαταρία να φαίνεται το imei και θα σου φτιάξω ένα flashable zip να το φλασαρεις. Αλλά μην περιμένεις άμεσα, πιστεύω να μπορέσω μέχρι αύριο το βράδυ.

@djaris, υπομονή γιατί δεν μου είναι εύκολο να ψάχνω κάθε λίγο links με οδηγίες για εντελώς αρχάριους με το "σπορ"

ευχαριστώ φίλε, θα σου στείλω το απόγευμα που θα είμαι σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

@djaris,

-Κατέβασε την 1536 multilanguage rom από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

-Κατέβασε το mobileuncle tool από το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nX0hyZW40N3l4QzQ και εγκατέστησέ το στο τηλέφωνό σου.

-Κατέβασε το recovery_twrp.img από το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nWXk5bnR3RXh5RXc και αποθήκευσέ το χύμα (όχι σε φάκελο) στην microSD.

Μετά κάνεις το παρακάτω

6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.

Αφού έχεις φλασάρει επιτυχημένα το TWRP , μου λες και προχωράμε παρακάτω για το φλασάρισμα της rom. Διαφορετικά μου λες που κόλλησες να σου πω πως θα ξεκολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω κι εγώ εδώ κι ένα χρόνο το κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα. Ψάχνομαι μπας και βρω καμια αναβάθμιση σε lollipop (δεν είναι δυνατόν βέβαια να διαβάσω 600 σελίδες forum, είμαστε και εργαζόμενοι) όμως αν κατάλαβα η πιο stable εδω μέσα θεωρείται η 1536. Πήρα το κινητό από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη και έχει την VIBEUI V2.0 1447. Βρήκα επίσης τη σελίδα με τις οδηγίες για το twrp πρώτα κλπ. Σχετικά με lollipop όμως; Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω κι εγώ εδώ κι ένα χρόνο το κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα. Ψάχνομαι μπας και βρω καμια αναβάθμιση σε lollipop (δεν είναι δυνατόν βέβαια να διαβάσω 600 σελίδες forum, είμαστε και εργαζόμενοι) όμως αν κατάλαβα η πιο stable εδω μέσα θεωρείται η 1536. Πήρα το κινητό από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη και έχει την VIBEUI V2.0 1447. Βρήκα επίσης τη σελίδα με τις οδηγίες για το twrp πρώτα κλπ. Σχετικά με lollipop όμως; Υπάρχει κάτι δοκιμασμένο;

Για το TWRP δες το αμέσως προηγούμενο από το δικό σου post.

Για lollipop δεν υπάρχει για το Α806 και δεν χάνεις κάτι που δεν υπάρχει. Το τηλέφωνο είναι μια χαρά και με την 1536 (kitkat)

Link to comment
Share on other sites

@djaris,

-Κατέβασε την 1536 multilanguage rom από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

-Κατέβασε το mobileuncle tool από το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nX0hyZW40N3l4QzQ και εγκατέστησέ το στο τηλέφωνό σου.

-Κατέβασε το recovery_twrp.img από το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nWXk5bnR3RXh5RXc και αποθήκευσέ το χύμα (όχι σε φάκελο) στην microSD.

Μετά κάνεις το παρακάτω

 

Αφού έχεις φλασάρει επιτυχημένα το TWRP , μου λες και προχωράμε παρακάτω για το φλασάρισμα της rom. Διαφορετικά μου λες που κόλλησες να σου πω πως θα ξεκολλήσεις.

 

 

 

Φιλε μου αυτα τα κατεβαζω στον υπολογιστη και τα περναω η στο κινητο κατευθιαν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα κι εγώ την 1536 με τις οδηγίες του kandilak, πολύ καλή δουλειά! Μόνο ένα θεματάκι έχω: Κάποιες εφαρμογές έχουν μείνει στα κινέζικα. Έκανα αυτό που έγραφε στις οδηγίες (ρύθμιση γλώσσας στα αγγλικά και μετά ξανά ελληνικά) αλλά δεν έχει διαφορά. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αυτα τα κατεβαζω στον υπολογιστη και τα περναω η στο κινητο κατευθιαν?

κατεβάσε τα κατευθείαν στο τηλέφωνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά πέρασα κι εγώ την 1536 με τις οδηγίες του kandilak, πολύ καλή δουλειά! Μόνο ένα θεματάκι έχω: Κάποιες εφαρμογές έχουν μείνει στα κινέζικα. Έκανα αυτό που έγραφε στις οδηγίες (ρύθμιση γλώσσας στα αγγλικά και μετά ξανά ελληνικά) αλλά δεν έχει διαφορά. Καμιά ιδέα;

Μπορεις να ανεβάσεις ένα screenshot να τα δω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανεβάσεις ένα screenshot να τα δω?

 

screenshot1.jpg

 

screenshot2.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα: Επειδή έχει κρατήσει αρχεία από την προηγούμενη rom ενώ ήθελα ας πούμε "clean install", τι πρέπει να κάνω wipe στο twrp ώστε να σβηστούν φωτογραφίες, αρχεία κλπ αλλά να μείνει άθικτη η νέα rom (android+apps); Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπεις στα κινέζικα είναι απλά το όνομα του shortcut του widget και κάποιων φακέλων που δημιουργεί από προεπιλογή ο launcher της lenovo. Τους φακέλους μπορείς να τους μετονομασεις ή αυτούς που είναι αδειοι να τους διαγράψεις. Αυτό που είναι στο 1ο screenshot είναι ένα widget το οποίο θα το διαγράψεις από την home screen και θα τα ξαναβάλεις από την λίστα των widget.

 

Για να διαγράψεις τα πάντα και να αφήσεις καθαρό με την rom το τηλέφωνο θα μπεις TWRP μετά Wipe, μετά Advanced wipe, μετα θα τικαρεις τα Dalvik cache, cache, data, internal storage και θα κάνεις Swipe to wipe και μετά reboot system.

Link to comment
Share on other sites

κατεβάσε τα κατευθείαν στο τηλέφωνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορεις να ανεβάσεις ένα screenshot να τα δω?

 

Φιλε μου αν δεν εχω μεσα καρτα sd γινεται να το αποθηκευσω στο κινητο η πρεπει να βρω καρτα?επεισης φιλε μου το κινητο δεν εχει υπηρεσιες της google τα 2 link που μου εχεις δωσει ειναι απο το google drive γινεται να τα κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν δεν εχω μεσα καρτα sd γινεται να το αποθηκευσω στο κινητο η πρεπει να βρω καρτα?επεισης φιλε μου το κινητο δεν εχει υπηρεσιες της google τα 2 link που μου εχεις δωσει ειναι απο το google drive γινεται να τα κατεβασω?

 

Ναι σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kandilak νομίζω το έκανα σωστά δεν.μου έβγαλε ποτέ αυτό το χορήγησε άλλα πάτησα στο recovery update.Μετά μου βγάζει μια εικόνα με κινέζικα που δεν λέει για αυτό που μου έγραψες ακριβώς.δεν ξέρω και πως να ανεβάσω εικόνα εδώ δεν με αφήνει το σάιτ η δεν κάνω κάτι σωστά πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kandilak νομίζω το έκανα σωστά δεν.μου έβγαλε ποτέ αυτό το χορήγησε άλλα πάτησα στο recovery update.Μετά μου βγάζει μια εικόνα με κινέζικα που δεν λέει για αυτό που μου έγραψες ακριβώς.δεν ξέρω και πως να ανεβάσω εικόνα εδώ δεν με αφήνει το σάιτ η δεν κάνω κάτι σωστά πάλι.

Τότε πιθανόν να μην είναι root το τηλέφωνο σου. Θα το κάνεις root με τον kingo root -> https://androidmtk.com/download-kingroot-application

 

Μετά θα ξανακάνεις την προηγούμενη διαδικασία με το mobileuncle tool και το recovery_twrp.img

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το κατέβασα πάτησα να γίνει root Και ανήκα πάλι το πρόγραμμα που μου είπες πάτησα στο recovery update. Αλλά έχει πάλι κινέζικα και μερικά αγγλικα.πάτησα στο πρώτο που έχει έβγαλε ένα οκ το πάτησα και μετά έλεγε start download. Μετά Δεν έκανε τίποτα.τα κάνω σωστά η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το κατέβασα πάτησα να γίνει root Και ανήκα πάλι το πρόγραμμα που μου είπες πάτησα στο recovery update. Αλλά έχει πάλι κινέζικα και μερικά αγγλικα.πάτησα στο πρώτο που έχει έβγαλε ένα οκ το πάτησα και μετά έλεγε start download. Μετά Δεν έκανε τίποτα.τα κάνω σωστά η οχι?

το recovery_twrp.img που κατέβασες από τα link που σου έδωσα θα το βγάλεις από τον φάκελο Download που λογικά θα έχει αποθηκευτεί και θα το βάλεις στον αρχικό φάκελο της εσωτερικης sdcard. Πριν μπεις στο mobileuncle tool κλείσε wifi και δεδομένα για να μην σου βγάλει στην λίστα του recovery update αυτά που βλέπει στο δίκτυο και να σου δείξει μόνο το recovery_twrp.img

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...