Jump to content

[Smartphones] Qtek Smartphones: Προγράμματα, Themes, .PiT, Plugins


sugardad
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sugardad (20 Δεκ. 2004 , 00:10)

 

Kapoioi edw zhthsan alarm gia to smarty mas

brhka loipon kati poly kalytero

einai multiple alarm

einai program execution scheduler

einai ahdiastika parametropoihsimo

kai fysika.... DWREAN!

katebaste to apo edw

 

more 2 come soon!

 

 

polu kalo akougetai!!! mi mou peis oti mporeis na tou baleis na paizei kai mp3 san ixous?!?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον παιδια βρηκα πως φτιαχνουμε το start menu.Υπαρχουν δυο τροποι :

 

1ος Τροπος :

 

Εννοειται οτι συνδεουμε το κινητο με το pc. Aνοιγουμε απο το pc τον file explorer του κινητου μας (δυο φορες).Στον ενα file explorer παμε \windows και στον αλλο στο \storage\windows\start menu .Kαι τωρα αρχιζει ολη η ιστορια.

Λοιπον το πρωτο που να πω ειναι οτι ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΙΝ ΒΕΒΑΙΩΘΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Τα βηματα ειναι τα εξης :

 

1)Στο start menu κανουμε δεξι click -> New Folder και ονομαζουμε το folder οπως θελουμε π.χ. internet,clear view κλπ.

 

2)Εκει οπου δημιουργησαμε και το folder βλεπουμε καποια shortcuts που αντιπροσωπευουν τα εικονιδια που εχουμε στο κινητο.Βρισκουμε το shortcut που θελουμε να μετακινησουμε και παταμε επανω του δεξι κλικ και cut.Ανοιγουμε το καινουριο folder και παταμε paste.Σε περιπτωση που μας πει το αρχειο δεν μετακινηται no problem.Παταμε παλι δεξι κλικ επανω στο εικονιδιο και παμε properties.Exει general και shortcut.Παμε στο shortcut και εκει που λεει target .Eκει λοιπον μας λεει απο ποιανου αρχειου shorcut ειναι το εικονιδιο μας.Bλεπουμε το αρχειο το σημειωνουμε καπου ή απλα το θυμομαστε και παμε στο αλλον file explorer που εχουμε ανοιξει ( \windows) εκει μεσα ειναι ολοι οι 'target files' .Βρισκουμε το file και κανουμε επανω του δεξι κλικ και create shortcut.Επειτα κανουμε scroll και παμε στο τελος του explorer και βρισκουμε το shortcut.Aυτο το shortcut λοιπον το κανουμε cut και ανοιγουμε το αλλο file explorer και paste στο καινουριο folder που ειχαμε φτιαξει στο \storage\windows\start menu .κανουμε και ένα rename ->Kαι βουαλα...!!!!!

 

Eπειδη τωρα το κανω και εγω ακομα δεν εχω βρει πως αλλαζουμε την αριθμηση αλλα θα το βρω και αυτο.Τελος να σας πω οτι το κινητο δεν ενημερωνεται αμεσως αμεσως οταν κανουμε καποιο create ή cut/paste οποτε περιμενετε λιγο και μετα δειτε αν ολα εγιναν οπως θελατε.Επισης να επισημανω οτι ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΕΛΕΝΞΟΥΜΕ ΟΛΑ. Δηλαδη αφου κανετε ολα τα new folder και cut / paste πηγαινετε στο κινητο και ελενξε αν ολα ανοιγουν και μετα παμε από τον file explorer του κινητου και σβηνουμε τα shortcuts από το start menu και τελος.

 

2ος Τροπος

 

Ολη η διαδικασια γινεται και μεσο του explorer του κινητου απλα και ομορφα.Σε αφηνει να μετακινησεις οποιο file θελεις οπου γουσταρεις χωρις περιορισμους.Και κανουμε τα εξης :

 

1)Για να σας εμφανιστυον ολα τα files πηγαινετε στον exlorer πατατε menu -> επιλογες(7) και ξεμαρκαρετε το αποκρυψη κρυφων αρχειων,αρχειων συστηματος,αρχειων στη rom και σας εμφανιζει τα παντα,επισης επιλεγουμε να βλεπουμε τον explorer σε ΛΙΣΤΑ Εγω δημιουργησα τα folders στο start menu απο τον explorer του pc για να μην γραφω δυο ωρες.Επισης ειναι καλο να του κανουμε και κανα restart για να ενημερωνετε πληρως το συστημα.

 

2)Όταν θελουμε να μετακινησουμε ένα file παμε πανω στο file και παταμε ΜΕΝΟΥ -> ΑΡΧΕΙΟ (1) -> ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΣΕ (4) και μετα από την λιστα που μας βγαζει παμε STORAGE -> WINDOWS -> START MENU -> παμε πανω να μπλεδισει το ονομα folder που θελουμε και -> παταμε το ενταξει (αριστερο soft key) και παλι βουαλα!!!! Πιστευω ότι αυτος ο τροπος αν και πιο χρονοβορος είναι βελτιστος διοτι μετακινει το κινητο μονο του τα files και δεν υπαρχει περιπτωση να γινει μ@λ@κι@.

 

Ακομα ψαχνω να δω πως αλλαζει η αριθμηση , ξερει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι μολις τελειωσα και ολο το menu ειναι μια σελιδα και δυο επιλογες στην δευτερη... :D

 

Να ρωτησω και κατι,κανα πραγραμματακι για να φτιαχνουμε themes για τον υπολογιστη υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alex_gr (20 Δεκ. 2004 , 10:00)

 

Να ρωτησω και κατι,κανα πραγραμματακι για να φτιαχνουμε themes για τον υπολογιστη υπαρχει?

 

προφανως θελεις κατι σαν το homescreen designer (πρεπει να εχει ξανα αναφερθει εδω).

δεν ειναι free, αλλα μπορεις να κατεβασεις το trial.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μπράβο που κάθισες και τα έγραψες.

Εγώ ακόμα έχω πρόβλημα όμως γιατί δε μπορώ να σβήσω μερικά αρχεία!

Π.χ. το MMS.lnk

και έτσι εμφανίζονται όπως και να χει στην λίστα.

 

Επίσης από τον file explorer δε βρήκα πουθενά τις επιλογές "αρχειων συστηματος,αρχειων στη rom".

 

Σημ. έχω το 8080

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη π.χ. το mms.lnk δεν μπορεις να το δεις μεσο του File explorer του κινητου σου?Αν μπορεις να το δεις τοτε οπως περιεγραψα παραπανω το μετακινεις στο folder που θελεις.Αλλιως δεν μπορεις να το σβησεις απο το pc.Δεν ξερω μηπως κανει δουλεια κανενας αλλος file explorer.Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τον explorer του 8080 αλλα δεν νομιζω να εχουν διαφορα.

 

@ phybill ,thanks

Link to comment
Share on other sites

Έκανα restart και έπαι3ε.

Επίσης παρατήρησα τλκ πως μόνο με τον File Explorer του κινητού μπορείς να κάνεις delete!

Με οποιονδήποτε άλλο δε γίνεται!

Τα κατάφερα και εγώ πλέον σε 2 σελίδες! :D

Κάρμα - Κάρμα :D

 

Το μόνο ενοχλητικό τώρα είναι πως σε κάθε restart δημιουργείται το MyCosmos.lnk!!

 

 

-edit-

Όταν λες αρίθμηση? Εννοείς να αλλάξεις την σειρά?

Μέσα από το registry το κάνεις αυτό αν και παρατήρησα πως είναι για την πρώτη σελίδα και μόνο.Μετά είναι αλφαβητικά υποχρεωτικά. Εκτός και αν missing smth.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μενα που εχω cosmote σε καθε restart εμφανιζεται.Πρεπει να ειναι αυτοματο απο το δικτυο.Μικρο το κακο.Επισης οπως ακριβως λες την σειρα ελεγα μηπως αλλαζα αλλα πια ετσι οπως εκανα το menu δεν με νοιαζει,δεν εχω ορεξη να πειραζω registry και να κανω και καμμια πατατα.Δεν ειμαι και programmer.Oσο για τα delete,move κλπ ετσι και αλλιως ειναι καλυτερο να τα πειραζεις απο τον μαμα explorer γιατι κατι ξερουν αυτοι που τον εφτιαξαν...Παντως ρε παιδια λες και εχεις αλλο κινητο.Τα παντα οπως τα γουσταρεις και οπου τα θες.Οποτε τερμα πια το αχανες και δεδαλωδες menu.Ουξ απο εδω...ξερετε ποιο...!!! :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alex_gr (20 Δεκ. 2004 , 13:25)

 

Ναι και σε μενα που εχω cosmote σε καθε restart εμφανιζεται.Πρεπει να ειναι αυτοματο απο το δικτυο.Μικρο το κακο.Ναι μωρε ελεγα μηπως την αλλαζα την αριθμηση αλλα πια ετσι οπως εκανα το menu δεν με νοιαζει η αριθμηση,δεν εχω ορεξη να πειραζω registry και να κανω και καμμια πατατα.Δεν ειμαι και programmer.Παντως ρε παιδια λες και εχεις αλλο κινητο.Τα παντα οπως τα γουσταρεις και οπου τα θες.Οποτε τερμα πια το αχανες και δεδαλωδες menu.

 

 

sto startup einai ena link pou to dimiourgei to mycosmos! egw to exw balei se allo folder kai den emfanizetai pleon! xexe

 

peite mou ti arxeia exete sto startup na sas pw poia exw koina. to pio pithano pantws einai na einai to STK_Service.lnk

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (20 Δεκ. 2004 , 11:34)

 

peite mou ti arxeia exete sto startup na sas pw poia exw koina. to pio pithano pantws einai na einai to STK_Service.lnk

 

αυτο ειναι. λογικα STK σημαινει sim tool kit. το καλυτερο απ΄ολα για μενα που εχω vodafone, ειναι οτι εκτος απο το vodafone menu δεν εμφανιζεται πλεον και το εκνευριστικο "how are you?" οταν ανοιγει το τηλεφωνο. ετσι ουτε το βλεπω πλεον αλλα και πιο γρηγορα bootαρει το τηλεφωνο. :)
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λες ετσι πρεπει να ειναι.Καιρος να γεμισουμε ολοι τα karma μας (χα,χα)...!!!!Εγω παντως σας γεμισα. :alien: Αντε παιδια τουλαχιστον ειμαστε λιγοι αλλα καλοι...!!!

 

Και να προσθεσω οτι μου εχει φανει πολυ χρησιμη αυτη η εφαρμογη (sp task manager) :

http://www.airfagev.com/downloads1.asp?id=15

που σε βοηθαει να κλεινεις ανοιχτα προγραμματα και να τσεκαρεις μνημη κλπ.

Kαι το quick reset,το οποιο μπαινει με cory/paste σε οποιον φακελο θελουμε στο start menu και οταν θελουμε να επανεκινησουμε το κινητο απλα το τρεχουμε και δεν χρειαζεται να παταμε το on/off button.Kαι αυτο μπορουμε να το βρουμε στο ανωθεν site.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alex_gr (20 Δεκ. 2004 , 13:40)

 

BTHIcon

IA_CID_StartUp.exe

MMSReg

SmsClassZero

STK_Service -> αυτο πρεπει να ειναι

Τα αλλα σου ειναι ιδια?

 

 

loipon egw exw afisei mono to IA_CID_StartUp.exe kai to MMSReg.exe

 

Ta alla ta exw valei se ena subfolder po eftiaxa giati ekana dokimes kai eida oti den epireazotan kati. Opote protimisa na veltisopoiisw ligw tin apodosi tou kinitou , apo to na fortwnoun processes pou den kserw ti prosferoun.

Link to comment
Share on other sites

καλα βλεπω πηγαινουμε αντε να μεγαλωσει σιγα σιγα η φαμιλια

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (19 Δεκ. 2004 , 23:37)

 

file gjimmys panta exeis mia emmoni an einai free! :p

 

Ναι ρε φιλαρακι μην μας αρεσει και τελειωσει :happy:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill (19 Δεκ. 2004 , 23:06)

 

μια που λετε για bluetooth, μην ξεχνατε και το γνωστο mobiluck που ειναι πλεον διαθεσιμο και για windows mobiles. και κανα αστειακι οταν πινουμε καφε εξω δε βλαπτει :o

 

Παιδια κατεβαστε το ειναι Φ Ο Β Ε Ρ Ο μπραβο στον φιλο psybill, εγω μονο με αυτο το προγραμμα μπορω να στειλω με ΒΤ ;)
Link to comment
Share on other sites

Kαποιες εφαρμογες δεν ειναι exe ουτε cub αλλα κατι αλλα αρχεια αυτα που τα βαζουμε;Εχει μεσα και ενα αρχειο HTML
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gjimmys (20 Δεκ. 2004 , 16:39)

 

Kαποιες εφαρμογες δεν ειναι exe ουτε cub αλλα κατι αλλα αρχεια αυτα που τα βαζουμε;Εχει μεσα και ενα αρχειο HTML

 

αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα καλα την ερωτηση σου, προφανως αναφερεσαι σε homescreens. αν ειναι ετσι τοτε μεταφερε τα ολα τα αρχεια στο storage/ applications data/ home. λογικα μετα αν πας απο τα settings-> home screen θα μπορεις να τα επιλεξεις... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill (20 Δεκ. 2004 , 18:50)

 

αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα καλα την ερωτηση σου, προφανως αναφερεσαι σε homescreens. αν ειναι ετσι τοτε μεταφερε τα ολα τα αρχεια στο storage/ applications data/ home. λογικα μετα αν πας απο τα settings-> home screen θα μπορεις να τα επιλεξεις... :whistle:

 

Tα παω εκει που λες αλλα οταν παω να τα ανοιξω μου λεει ανοιγμα με.........και εχει πολλα αρχεια.Εγω με τι τα ανοιγω;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gjimmys (20 Δεκ. 2004 , 17:33)

 

Tα παω εκει που λες αλλα οταν παω να τα ανοιξω μου λεει ανοιγμα με.........και εχει πολλα αρχεια.Εγω με τι τα ανοιγω;

 

κατ' αρχιν απαντησε μου αν οντως μιλαμε για homescreen, γιατι μπορει να σου λεω ασχετα. αν ναι, απλα τα βαζεις στο φακελο που σου ειπα, αλλα δεν τα ανοιγεις απο κει. μετα πας στο menu start-settings-home screen( οτι κανεις δηλαδη για να αλλαξεις homescreen) και το επιλεγεις.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος psybill (20 Δεκ. 2004 , 19:41)

 

κατ' αρχιν απαντησε μου αν οντως μιλαμε για homescreen, γιατι μπορει να σου λεω ασχετα. αν ναι, απλα τα βαζεις στο φακελο που σου ειπα, αλλα δεν τα ανοιγεις απο κει. μετα πας στο menu start-settings-home screen( οτι κανεις δηλαδη για να αλλαξεις homescreen) και το επιλεγεις.

 

Eιναι κατι εικονιδια σαν σελιδες και εχει και ενα αρχειο setup xml
Link to comment
Share on other sites

Eχω βαλει ενα προγραμματακι το word pad για αρχεια word.Στελνω ενα αρχειο word στο κινητο αλλα μου το βγαζει κινεζικο.Φταιει που το αρχειο το εχω στα ελληνικα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια δοκιμασε κανενας το ξυπνητηρι που εδωσε ο sugardad ?? εμενα παντως με πουλησε σημερα το πρωι και καθυστερησα στη δουλεια :happy: .

για να ακριβολογω κατι εγινε με την μπαταρια, και ενω χτες το βραδυ ηταν πανω απο τη μεση(μην ξεχνατε οτι εχω ακομα το 8080 και η μπαταρια δεν ειναι τοσο καλη οσο του 8010) σημερα το πρωι το κινητο ειχε κλεισει με αποτελεσμα να μην παιξει ουτε αυτο το ξυπνητηρι αλλα ουτε και το default. λετε να φταιει αυτο που αδειασε η μπαταρια μου ή μηπως καποια λαθος ρυθμιση??

sugardad καμια ιδεα?????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...