Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από Ευρώπη, το έγραψα εξ αρχής. Προσωπική μου άποψη μα μην αγχώνεσαι για το ποια εταιρία θα στο φέρει το πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα Βαγγέλη μου έστειλε sms και email η DHL ότι αυτή θα μου παραδώσει το δέμα.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το συγκεκριμένο kit.

Από τη μία ίσως κακώς το πήρα από ebay, αλλά βαρέθηκα να το ψάξω παραπάνω, όσον αφορά τιμή κ.λπ., διότι ήθελα να παραγγείλω και κάποια άλλα πράγματα. Ήταν και έτοιμο kit, οπότε δεν το σκέφτηκα πολύ.

 

Σήμερα, λοιπόν, έπεσα σε αυτό, το οποίο πωλείται από το ίδιο κατάστημα, το έχει μισοτιμής από αυτό που πήρα εγώ, και προσφέρει ακόμη παραπάνω πράγματα.

Ο Seller για το σύνολο των πωλήσεων του, έχει αρκετά καλό feedback, οπότε δε νομίζω να παίζει κάποιο θέμα, όμως, πραγματικά απορώ πώς συμβαίνει αυτό στο ίδιο κατάστημα. Χάνω κάτι εγώ; Του έστειλα και ένα mail να ρωτήσω τον λόγο διαφοράς της τιμής, από το οποίο φυσικά δεν ζητάω να διεκδικήσω χρήματα πίσω, απλά είμαι περίεργος.

 

Εγώ είμαι παράλογος ή χάνω κάτι μεταξύ των δύο πακέτων; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια πληροφορια για το http://www.eglobalcentral.eu ?

Ειναι αξιοπιστο; Εχει κανει καποιος αγορα;

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το συγκεκριμένο kit.

Από τη μία ίσως κακώς το πήρα από ebay, αλλά βαρέθηκα να το ψάξω παραπάνω, όσον αφορά τιμή κ.λπ., διότι ήθελα να παραγγείλω και κάποια άλλα πράγματα. Ήταν και έτοιμο kit, οπότε δεν το σκέφτηκα πολύ.

 

Σήμερα, λοιπόν, έπεσα σε αυτό, το οποίο πωλείται από το ίδιο κατάστημα, το έχει μισοτιμής από αυτό που πήρα εγώ, και προσφέρει ακόμη παραπάνω πράγματα.

Ο Seller για το σύνολο των πωλήσεων του, έχει αρκετά καλό feedback, οπότε δε νομίζω να παίζει κάποιο θέμα, όμως, πραγματικά απορώ πώς συμβαίνει αυτό στο ίδιο κατάστημα. Χάνω κάτι εγώ; Του έστειλα και ένα mail να ρωτήσω τον λόγο διαφοράς της τιμής, από το οποίο φυσικά δεν ζητάω να διεκδικήσω χρήματα πίσω, απλά είμαι περίεργος.

 

Εγώ είμαι παράλογος ή χάνω κάτι μεταξύ των δύο πακέτων; :confused:

 

Κάτω στην περιγραφή θα δεις ότι

το πακέτο 1 δεν περιλαμβάνει το Raspberry Pi 3,

Το πακέτο 2 είναι ακριβώς ίδιο με το δικό σου και 5 λίρες φθηνότερο ( στο λινκ αυτού που αγόρασες βλέπω μόνο uk φορτιστή, λέω στην περίπτωση που δεν το πρόσεξες )

Το πακέτο 3 δεν περιλαμβάνει το ασύρματο πληκτρολόγιο

Το πακέτο 4 έχει κατιτίς παραπάνω απο το δικό σου, στα ίδια χρήματα με το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα

 

Για αγορα κινητου απο αμερικη η χονγκ κονγκ με δωρεαν αποστολη με ταχυδρομειο αγορα απο ebay θα πληρωσω τελωνειο και φπα?διαβασα οτι δεν πληρωνεις τελωνειο παρα μονο το φπα ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Για αγορα κινητου απο αμερικη η χονγκ κονγκ με δωρεαν αποστολη με ταχυδρομειο αγορα απο ebay θα πληρωσω τελωνειο και φπα?διαβασα οτι δεν πληρωνεις τελωνειο παρα μονο το φπα ισχυει κατι τετοιο?

 

Μήπως θα σε βοηθούσε να διαβάσεις την πρώτη σελίδα αυτού του θέματος? Μια ματιά που έριξα έχει πολλές απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Με dhl απο Γερμανία για αντικείμενο αξίας 40 ευρώ, τι πληρώνω από φόρους κτλπ;

 

Τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα και τα 2 θέματα για παραγγελία από το εξωτερικό. Όλοι εσείς που παραγγέλνετε κινητά από Κίνα τσακώνεται πάντα το κινητό στο τελωνείο ή είναι λοτταρία το αν θα σου τύχει να ελέγξουν το δικό σου πακέτο; Ποια καταστήματα/τρόποι αποστολής είναι πιο πιθανό να μην χρειάζονται περαιτέρω έξοδα αφού φτάσουν στην Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα και τα 2 θέματα για παραγγελία από το εξωτερικό. Όλοι εσείς που παραγγέλνετε κινητά από Κίνα τσακώνεται πάντα το κινητό στο τελωνείο ή είναι λοτταρία το αν θα σου τύχει να ελέγξουν το δικό σου πακέτο; Ποια καταστήματα/τρόποι αποστολής είναι πιο πιθανό να μην χρειάζονται περαιτέρω έξοδα αφού φτάσουν στην Ελλάδα;

 

Απλό ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανάρτησα τον οδηγό αυτό μου επισημάνθηκε να αποφύγω αναφορές σε διαδικασίες αποφυγής πληρωμής εξόδων εκτελωνισμού, επειδή απαγορεύεται από το forum.

Σεβάστηκα αυτή την πολιτική και πολλές φορές απάντησα σε παρόμοια posts ότι απαγορεύεται από το forum αυτή η συζήτηση.

 

Διερωτώμαι αν άλλαξε κάτι πάνω σ' αυτό το θέμα.

 

Edit

Το απλό ταχυδρομείο δεν εξασφαλίζει την καταβολή εξόδων εκτελωνισμού αλλά μειώνει τις πιθανότητες, δεδομένου ότι έχουν καταγραφεί αρκετές περιπτώσεις που ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ αμφισβήτησε τη δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανάρτησα τον οδηγό αυτό μου επισημάνθηκε να αποφύγω αναφορές σε διαδικασίες αποφυγής πληρωμής εξόδων εκτελωνισμού, επειδή απαγορεύεται από το forum.

Σεβάστηκα αυτή την πολιτική και πολλές φορές απάντησα σε παρόμοια posts ότι απαγορεύεται από το forum αυτή η συζήτηση.

 

Διερωτώμαι αν άλλαξε κάτι πάνω σ' αυτό το θέμα.

 

Edit

Το απλό ταχυδρομείο δεν εξασφαλίζει την καταβολή εξόδων εκτελωνισμού αλλά μειώνει τις πιθανότητες, δεδομένου ότι έχουν καταγραφεί αρκετές περιπτώσεις που ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ αμφισβήτησε τη δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο.

 

 

Ακόμα και να το ανοίξουν στο ταχυδρομείο (σπάνιο), μπορεί να γίνει και το αντίθετο. Να μη σου χρεώσουν τελωνειακά έξοδα.

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει μέσω κούριερ.

Επίσης μου έχουν χρεώσει τελωνειακά έξοδα στο ταχυδρομείο χωρίς τις υπερβολικές χρεώσεις εκτελωνισμού σε αποστολές μέσω κούριερ.

Με έχουν χρεώσει 7,5 ευρώ τελωνείο για μπεκ αυτοκινήτου αξίας 150$ από Αμερική και μάλιστα αναγραφόμενα (πως το έβγαλαν το νούμερο δεν ξέρω).

Αν ήταν από κούριερ μόνο ο εκτελωνιστής θα ήθελε γύρω στα 100 ευρώ.

Ναι είναι πιθανότερο το κόστος να είναι λιγότερο με αποστολή μέσω απλού ταχυδρομείου για τους παραπάνω λόγους.

Η ερώτηση και η απάντηση δεν έχει να κάνει με "διαδιακασία" αποφυγής (Το επόμενο ποστ που σβήστηκε όντως είχε τέτοια ερώτηση συγκεκριμένη και γι αυτό σβήστηκε....) και ούτε το να πεις απλά να στείλουν κάτι μέσω ταχυδρομείου με λιγότερες πιθανότητες (κανείς δεν σου εξασφαλίζει τίποτα) περαιτέρω εξόδων είναι παράνομο.

Τα κόλπα αποφυγής, τα οποία τα ξέρουμε οι περισσότεροι.... αυτά απαγορεύονται....

Link to comment
Share on other sites

Ok σόρυ δεν γνώριζα, και πάλι οι απαντήσεις σας πολύ χρήσιμες, ευχαριστώ. Λοταρία με free shipping λοιπόν και έχει ο θεός!
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να το ανοίξουν στο ταχυδρομείο (σπάνιο), μπορεί να γίνει και το αντίθετο. Να μη σου χρεώσουν τελωνειακά έξοδα.

Αυτό δεν πρόκειται να γίνει μέσω κούριερ.

Επίσης μου έχουν χρεώσει τελωνειακά έξοδα στο ταχυδρομείο χωρίς τις υπερβολικές χρεώσεις εκτελωνισμού σε αποστολές μέσω κούριερ.

Με έχουν χρεώσει 7,5 ευρώ τελωνείο για μπεκ αυτοκινήτου αξίας 150$ από Αμερική και μάλιστα αναγραφόμενα (πως το έβγαλαν το νούμερο δεν ξέρω).

Αν ήταν από κούριερ μόνο ο εκτελωνιστής θα ήθελε γύρω στα 100 ευρώ.

Ναι είναι πιθανότερο το κόστος να είναι λιγότερο με αποστολή μέσω απλού ταχυδρομείου για τους παραπάνω λόγους.

Η ερώτηση και η απάντηση δεν έχει να κάνει με "διαδιακασία" αποφυγής (Το επόμενο ποστ που σβήστηκε όντως είχε τέτοια ερώτηση συγκεκριμένη και γι αυτό σβήστηκε....) και ούτε το να πεις απλά να στείλουν κάτι μέσω ταχυδρομείου με λιγότερες πιθανότητες (κανείς δεν σου εξασφαλίζει τίποτα) περαιτέρω εξόδων είναι παράνομο.

Τα κόλπα αποφυγής, τα οποία τα ξέρουμε οι περισσότεροι.... αυτά απαγορεύονται....

 

Θα μπορούσα να παραθέσω αρκετές περιπτώσεις δεμάτων που διακινήθηκαν με ΕΛΤΑ και επιβλήθηκαν έξοδα εκτελωνισμού, για διάφορους λόγους, αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που την έκανα και στο topic των ΕΛΤΑ ( αν πιστεύουν οι mod ότι είναι spam ας την σβήσουν )

Έστειλα κάτι με αντικαταβολή στη Κύπρο , υπάρχει περίπτωση να πληρώσει ο παραλήπτης δασμούς/τέλη/φόρους κτλπ;

Γιατί μπαίνοντας σήμερα να το ελεγξώ διάβασα αυτά εδώ

 

14/10/2016 10:21:13 Cyprus LARNAKA P.P.O. 6901 Item not delivered (please see next column)/ Το αντικειμένο δεν έχει παραδοθεί (βλέπε διπλανή στήλη)

Reason : Payment of charges / Υπόκειται σε πληρωμή δασμών/ τελών.

Measure : Addressee being notified / Έχει ειδοποιηθεί ο παραλήπτης.

14/10/2016 13:42:31 Cyprus LARNAKA P.P.O. 6901 Send Item to domestic location (Domestic)

14/10/2016 13:49:07 Cyprus LARNAKA P.P.O. 6901 Send Item to domestic location (Domestic)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δεματάκι από Γερμανία με dp dhl , το tracking number είναι 538036229457

Σήμερα μου έβγαλε την εξης πληροφορία '' Due to an address error, the shipment could not be delivered and will be stored ''

Έχει κάνει ο πωλητής λάθος τα στοιχεία ή αυτό το γράφει επειδή απλά δεν ήρθαν για παράδοση; ( καταλαβαίνω την μετάφραση απλά ρωτάω επειδή πρώτη φορά θα παραλάβω με dhl )

Επίσης τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; παίρνω κάποιο τηλέφωνο και διορθώνω το λάθος εαν έχει γίνει ή θα πρέπει να το κάνει ο πωλητής αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δεματάκι από Γερμανία με dp dhl , το tracking number είναι 538036229457

Σήμερα μου έβγαλε την εξης πληροφορία '' Due to an address error, the shipment could not be delivered and will be stored ''

Έχει κάνει ο πωλητής λάθος τα στοιχεία ή αυτό το γράφει επειδή απλά δεν ήρθαν για παράδοση; ( καταλαβαίνω την μετάφραση απλά ρωτάω επειδή πρώτη φορά θα παραλάβω με dhl )

Επίσης τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; παίρνω κάποιο τηλέφωνο και διορθώνω το λάθος εαν έχει γίνει ή θα πρέπει να το κάνει ο πωλητής αυτό ;

 

Παρε τηλέφωνο στην dhl 210 9890000 και θα σε δώσουν τον ελληνικό αριθμό ώστε να το βλέπεις στο dhl.gr και να μαθεις ποτε και γιατι δεν παραδόθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλέφωνο στην dhl 210 9890000 και θα σε δώσουν τον ελληνικό αριθμό ώστε να το βλέπεις στο dhl.gr και να μαθεις ποτε και γιατι δεν παραδόθηκε.

 

Σε ευχαριστώ για τον αριθμό γιατί δεν έβρισκα στο site.

Μήπως γνωρίζεις εαν τυχόν έχει κάνει λάθος την διεύθυνση ο πωλητής, εαν μπορώ κι εγω να τους το διορθώσω για να γίνει η παράδοση ή εαν πρέπει να ενημερώσει ο πωλητής;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον αριθμό γιατί δεν έβρισκα στο site.

Μήπως γνωρίζεις εαν τυχόν έχει κάνει λάθος την διεύθυνση ο πωλητής, εαν μπορώ κι εγω να τους το διορθώσω για να γίνει η παράδοση ή εαν πρέπει να ενημερώσει ο πωλητής;

 

Αμα υπάρχει λάθος διεύθυνση θα την διορθώσεις μέσω τηλεφώνου.Η DHL σε αυτα είναι εξπέρ :P

Link to comment
Share on other sites

Αμα υπάρχει λάθος διεύθυνση θα την διορθώσεις μέσω τηλεφώνου.Η DHL σε αυτα είναι εξπέρ :P

 

Για να δούμε τι γατόνια είναι :D Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα, πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν βρήκαν το κουδούνι γιαυτό δήλωσαν λάθος τα στοιχεία.

Στο μεταξύ ήταν το ίδιο επώνυμο στο κουδούνι απλά αυτοί το είχαν με λατινικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...