Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα,

 

αγορασα απο Αγγλια ενα παντελονι αλλα ειναι λαθος το μεγεθος. Αν τους το επιστρεψω με δικα μου εξοδα μου το αλλαζουν με το σωστο μεγεθος.

 

Τα εξοδα αυτα θα καλυφθουν απο το ππ αφου η αγορα εχει γινει μεσω αυτου ;

 

Εάν παρήγγειλες σωστό και σου έστειλαν λάθος, τότε πρέπει να το καλύψει το κατάστημα (διαφορετικά ζητάς από το paypal). Εάν παρήγγειλες λάθος νούμερο, μου φαίνεται δύσκολο να στο καλύψουν .

Link to comment
Share on other sites

Το πιο άμεσο είναι να Τους παρεις τηλέφωνο και του πεις τι έγινε

 

φίλε, αυτό είχα κάνει ην επόμενη μέρα.....

ΤΙΠΟΤΑ εκτός του τηλεφώνου ΔΕΝ έχει αποτελέσματα....

και το εννοώ, διότι ώς νέοπας σε τέτοιο θέμα έψαξα έγραψα παντού,και κατάλαβα τι γίνεται....

 

το λοιπόν....... μέσα απο την σελίδα τους,και απο το help,

πέρνω τον προσωρινό κωδικό σου που θα τον έδινα όταν θα τον ζητούσαν.

πέρνω τηλ, απαντάει ευγενικά μία κυρία.ζητάει τον κωδικό, της λέω την ιστορία απο την αρχή,

της λέω οτι τα ελτά,απο την ώρα που φεύγει απο Ελλάδα,παύουν πλέον να ανανεώνουν το track n trace,

και θέλει άλλο site....

της λέω για το http://www.trackitonline.ru

και για το official postage του ισραήλ http://www.israelpost.co.il/itemtrace.nsf/mainsearchNOHE?OpenForm&L=EN, και βλέπει απο μόνη της οτι το πακέτο είναι στην πόλη του μ@@@@α και ειδοποιήθηκε 2 φορές.....

μου λέει, όλα καλά, σου ανοίγω το case και βάζω τα στοιχεία/αποδείξεις οτι δικαιούσε τα λεφτά σου.

πέρνε μάτι μου λέει,σε 2-5 μέρες θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω...

απο την χαρά μου μόνο φιλάκια που δέν την έστειλα..!!!!!!!!!! :lol::w00t::lol::w00t::lol::w00t:

το λοιπόν, επιστρέφω το βράδυ και λέω κάτσε να μπώ να δώ το case μου.........

απο το μούδιασμα στα άκρα,κατάλαβα οτι έπαθα εγκεφαλικό....... :hunter::hunter:

μου κλείσανε ΠΑΛΙ to γ@μωcase και μάλιστα λέγανε οτι οι tracking πληροφορίες δέν επαρκούν........

την άλλη μέρα, καρφώνω πάλι τηλέφωνο σε αυτούς.....

άντρας αυτή τη φορά, του λέω την ιστορία μου, και τί έγινε με την υπάλληλο του paypal......

μου λέει, δέν υπάρχει κάτι που να μήν έκανες καλα,

αλλα είναι το σύστημα τέτοιο και ευχαριστούμε για την υπομονή και μπλα μπλα μπλα(λέω με αρχίζει στον πρόλογο ο μπαγλαμάς!!!.χάνω τα λεφτά!!!:shock::sick::cry::angry:)

στο καπάκι μου λέει.......... σε 5λεπτά θα δείς τα λεφτά σου στο balance.........

εκεί, πέταξα τα χαπάκια για την καρδιά,για εγκεφαλικα,το σάκχαρο και κάτι ληγμένα που βρήκα πρόχειρα στο μπάνιο!!!!

όντως σε 5 λεπτά τα λεφτά μπήκανε.

άς το ξέρουνε και άλλοι,οτι appeal,email και π####ς μπλέ ΔΕΝ γίνεται ΤΙΠΟΤΑ....... τηλέφωνο κατευθείαν......

απλά τα πράματα.....

 

ΥΓ.

δευτέρα πάω ΕΛΤΑ, να δώ μήπως και μπορέσω να πάρω το πακέτο πίσω.

δικαιούμαι ηθική αποζημίωση.. νομίζω!!!! :p

(αφού τα λεφτά μπήκανε, τα κατέβασα στην πειραιώς και καπάκι την διέγραψα. λολ. έχω άλλο paypal.. :D)

Link to comment
Share on other sites

Με amex πρέπει να περάσουν 15 μέρες ακόμα και αν κάνεις refound από Ελληνικό σουπερ μαρκετ.

Η amex αφαιρεί το ποσό αγοράς 15 μέρες μετά την αγορά και το ίδιο κάνει στην επιστροφή.

 

Τώρα έδωσες τα απαραίτητα στοιχεία λοιπόν. Το "μου έγινε refund στο paypal" δεν αρκούσε γιατί άφηνε να εννοηθεί ότι είδες το ποσό στο balance οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν θα συνέβαινε τίποτα άλλο. Εφόσον ειδοποιήθηκες και από το Paypal (όχι απλά να σου το είπε ο πωλητής) ότι έγινε το refund, ισχύουν όσα σου γράφει ο soleman. Τώρα αν θα κάνει 5 ή 15 ή 25 μέρες, δεν το γνωρίζω εγώ για να σου το απαντήσω γιατί δεν έχω ΑΜΕΧ. Κάνει όμως αρκετές μέρες.

 

 

οκ ευχαριστώ πολύ όντως δεν είπα πολλά!!! ;) καλό βράδυ :D :rolleyes:

θα τα πούμε!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως ανοίγω dispute για υπηρεσία με συνδρομή στην οποία έκανα αποδοχή κατά λάθος και φυσικά δεν θέλω να χρεωθώ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άκουσα ότι πλέον οι ελληνικές κάρτες περνάνε στο εξωτερικό ισχύει ;

 

Sent from my HM 1S using Tapatalk

 

Ισχύει ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν κολλάει ιδιαίτερα εδώ:

 

Αγόρασα μέσω Paypal ένα αυθεντικό κλειδί για win 10 από το G2play.

 

Το κλειδί αυτό μου βγάζει σφάλμα ότι έχει χρησιμοποιηθεί πάνω από τις επιτρεπόμενες φορές.Τι διαδικασία ακολουθούμε για να μη γίνει η πληρωμή στο κατάστημα;;;dispute κατευεθείαν;;;;;;

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Όχι δε τους μίλησα γιατί το g2play έχει ένα τικ κουτάκι να πληρώσεις κάτι σαν insurance για το τι πληρώνεις.Γενικά δε νομίζω ότι χρειάζεται αλλά μάλλον τώρα χρειάστηκε.

 

Να τους ανοίξω πρώτα εκεί ticket?δε ξέρω δε πιστεύω ότι αξίζει.

 

Να μου πεις από την άλλη εγώ το κλειδί ουσιαστικά θέλω...Δλδ και να σταματήσω αυτή τη συναλλαγή πάλι θα πάω να τσιμπήσω το κλειδί απλά ίσως βάλω το insurance. Απλά φαντάζομαι θα μου πουν κάτι σε στυλ:μεγάλε εμείς γι'αυτό έχουμε βάλει το Insurance.Στο g2play ουσιαστικά συνεργάζεται εξάλλου με κάποια σάϊτ που βγάζουν εκείνα το κλειδί.Δε ξέρω αν αξίζει να ανοίξω ticket.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε τους μίλησα γιατί το g2play έχει ένα τικ κουτάκι να πληρώσεις κάτι σαν insurance για το τι πληρώνεις.Γενικά δε νομίζω ότι χρειάζεται αλλά μάλλον τώρα χρειάστηκε.

 

Να τους ανοίξω πρώτα εκεί ticket?δε ξέρω δε πιστεύω ότι αξίζει.

 

Να μου πεις από την άλλη εγώ το κλειδί ουσιαστικά θέλω...Δλδ και να σταματήσω αυτή τη συναλλαγή πάλι θα πάω να τσιμπήσω το κλειδί απλά ίσως βάλω το insurance. Απλά φαντάζομαι θα μου πουν κάτι σε στυλ:μεγάλε εμείς γι'αυτό έχουμε βάλει το Insurance.Στο g2play ουσιαστικά συνεργάζεται εξάλλου με κάποια σάϊτ που βγάζουν εκείνα το κλειδί.Δε ξέρω αν αξίζει να ανοίξω ticket.

 

Ανοιξε τι εχεις να χασεις!Μαλλον θα δουνε το λαθος και θα σε δωσουν το σωστο. Αμα δεν μπορεσεις να βρεις λυσει τοτε πας σε dispute.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως ανοίγω dispute για υπηρεσία με συνδρομή στην οποία έκανα αποδοχή κατά λάθος και φυσικά δεν θέλω να χρεωθώ ?

Αφού εσύ έκανες λάθος, γιατί να κάνεις dispute?

Μήπως έχετε μπερδέψει κάποιοι την χρήση του dispute? Δεν είναι για να καλύπτει τις δικές μας λαλακιες.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο jung.

καλυτερα επικοινώνησε με την εταιρία μηπως ακυρωσει την συνδρομή

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Χρησιμοποιουσα το paypal με revolout τωρα που εχουν αρθει οι περιορισμοι στις αγορες χρησιμοποιω την χρεωστικη που χρησιμοποιουσα προ capital control αλλα δεν μου δινει το paypal τωρα τη δυνατοτητα να επιλεξω να γινετε η εκαθαριση απο την τραπεζα μου κι οχι απο το paypal (με κοστος επιπλεον προμηθεια).

Υπαρχει καποια ρυθμιση γιαυτο ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχεις χρήματα στο balance, δεν πρόκειται να σου εμφανίσει την επιλογή για κάρτα/ες.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Χρησιμοποιουσα το paypal με revolout τωρα που εχουν αρθει οι περιορισμοι στις αγορες χρησιμοποιω την χρεωστικη που χρησιμοποιουσα προ capital control αλλα δεν μου δινει το paypal τωρα τη δυνατοτητα να επιλεξω να γινετε η εκαθαριση απο την τραπεζα μου κι οχι απο το paypal (με κοστος επιπλεον προμηθεια).

Υπαρχει καποια ρυθμιση γιαυτο ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Τι νόμισμα έχεις βάλει στο balance και τι νόμισμα έχεις ορίσει ως primary στο PayPal? Αν τα έχεις σε ευρώ, για να σου τραβήξει από την κάρτα θα πρέπει να ορίσεις τη μετατροπή συναλλάγματος να στην κανει η τραπεζα και η αγορά που θες να κάνεις να είναι σε διαφορετικό νόμισμα από ευρώ, πχ $.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τι νόμισμα έχεις βάλει στο balance και τι νόμισμα έχεις ορίσει ως primary στο PayPal? Αν τα έχεις σε ευρώ, για να σου τραβήξει από την κάρτα θα πρέπει να ορίσεις τη μετατροπή συναλλάγματος να στην κανει η τραπεζα και η αγορά που θες να κάνεις να είναι σε διαφορετικό νόμισμα από ευρώ, πχ $.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Αυτο ρωτω

Θελω οταν ειναι σε $ η αγορα να κανει η τραπεζα μου την μετατροπη της πληρωμης σε € κι οχι το paypal , πως ο οριζω αυτο στο paypal(προ c.c ιχες την δυνατοτητα τωρα πως γινετε ?)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωτω

Θελω οταν ειναι σε $ η αγορα να κανει η τραπεζα μου την μετατροπη της πληρωμης σε € κι οχι το paypal , πως ο οριζω αυτο στο paypal(προ c.c ιχες την δυνατοτητα τωρα πως γινετε ?)

 

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/home

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτο ρωτω

Θελω οταν ειναι σε $ η αγορα να κανει η τραπεζα μου την μετατροπη της πληρωμης σε € κι οχι το paypal , πως ο οριζω αυτο στο paypal(προ c.c ιχες την δυνατοτητα τωρα πως γινετε ?)

 

https://www.paypal.com/myaccount/wallet/balance

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρωτω

Θελω οταν ειναι σε $ η αγορα να κανει η τραπεζα μου την μετατροπη της πληρωμης σε € κι οχι το paypal , πως ο οριζω αυτο στο paypal(προ c.c ιχες την δυνατοτητα τωρα πως γινετε ?)

 

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub

 

Σε κάθε κάρτα θα πατήσεις Conversion Options και θα επιλέξεις Bill me ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε δύο δέματα RF384432363SG & RF387979913SG που δεν παρέλαβα ποτέ γιατί χάθηκαν στην SG Post άνοιξα Claim και λαμβάνω το παρακάτω email:

 

We've completed our review and decided this case in your favor. Due to the unique circumstances of this case, PayPal is issuing you this refund at no cost to your seller. You will receive a refund. The refund amount should reflect in your PayPal balance within 5 business days, if not sooner. If you paid with a credit card, the money is refunded to your credit card. Please note that it can take up to 30 days for the refund to appear on your card statement.

 

Πάω σήμερα να δω αν έγινε το refund και διαβάσω στο resolution center για τις ίδιες υποθέσεις το παρακάτω:

 

After careful consideration, we're unable to decide this claim in your favor at this time.

If you're not satisfied with this decision because you received the item but it isn't what you expected, you can appeal this decision.

 

Δηλαδή ενώ μου στείλανε email ότι κέρδισα την υπόθεση μετά βλέπω στο resolution center ότι την έχασα!!!

Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο; τι προτείνετε να κάνω;

 

Τελικά τα επέστρεψαν στην κάρτα, όλα καλά.

Edited by gatos69nib
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, μόλις τσέκαρα τις χρεώσεις σε πιστωτική της eurobank που έχω συνδέσει στο paypal, την μετατροπή ρυθμισμένη να την κάνει η τράπεζα, μου κρατάει 2% προμήθεια

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, μόλις τσέκαρα τις χρεώσεις σε πιστωτική της eurobank που έχω συνδέσει στο paypal, την μετατροπή ρυθμισμένη να την κάνει η τράπεζα, μου κρατάει 2% προμήθεια

 

Είναι γνωστή η προμήθεια 2% της Eurobank στις αγορές σε συνάλλαγμα και έχει αναφερθεί πολλές φορές.

Η ΕΤΕ δεν χρεώνει παρόμοια προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , δεν μπορώ να μπω στο λογαριασμό μου στο paypal ,έβαλα τον κωδικό

μου βγάζει μήνυμα οτι κάτι δεν είναι σωστό , μου στέλνουν sms ,αλλάζω τον κωδικό

και από τότε δεν συνδέομαι με τίποτα πάει κλείδωσε.

υπάρχει κάποιος τρόπος επικοινωνίας χωρίς να είσαι συνδεδεμένος ;

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να αποδεχτώ ένα Refund και μου βγάζει ένα μήνυμα και καλά ότι δεν μπορεί να γίνει η ενέργεια και κολλάει εκεί τι γίνεται

 

Sent from my HM 1S using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται μια χρεωστικη να την έχω σε δύο διαφορετικούς λογαριασμούς PayPal η έστω να την σβήσω απο το ένα και να την μεταφέρω στο άλλο

 

Sent from my HM 1S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

]Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται μια χρεωστικη να την έχω σε δύο διαφορετικούς λογαριασμούς PayPal η έστω να την σβήσω απο το ένα και να την μεταφέρω στο άλλο

 

Sent from my HM 1S using Tapatalk

 

Σε καμία περίπτωση. Ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Μια κάρτα όταν συνδέεται σε κάποιο Paypal account το "παντρεύεται" για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...