Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή το βλέπω και στο thread του f2g, αλλά και εδώ... Δεν ξέρετε πόσο απλό είναι να μη χρεώνεστε... Ειδικά σε Android συσκευή...

 

Settings -> Data Usage -> 3 τελείες στην επάνω δεξιά γωνία (πολλοί κατασκευαστές έχουν αυτές τις επιλογές στο capacitive πλήκτρο) και επιλέγετε Restrict background data.

 

Σε 3 συσκευές δεν έχω χρεωθεί ούτε 1 ευρώ, από τη στιγμή που χρησιμοποιώ την παραπάνω επιλογή.

 

Πρακτικά σωστό αυτό που προτείνεις.

Ποιες είναι, όμως, οι επιπτώσεις από αυτό τον περιορισμό;

Link to comment
Share on other sites

στην Q όταν είσαι στο εξωτερικό υπάρχει το Q NO LIMITS σωστά;

 

για δεδομένα υπάρχει κάποιο πακέτο roaming;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

στην Q όταν είσαι στο εξωτερικό υπάρχει το Q NO LIMITS σωστά;

 

για δεδομένα υπάρχει κάποιο πακέτο roaming;

 

Ναι,το No limits ειναι για χωρες Ε.Ε και δινει 200' ομιλιας.Για δεδομενα παρε καλυτερα μια τοπικη καρτα,το roaming δεν αξιζει...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για το ημερισιο λιγο δυσκολο να σε χρεωσει αμα εχεις κατω απο 1€...αν και μπορει να παρει και κατω απο 1€ η Wind.Σε Whats Up αμα εχεις κατω απο 1€ δεν χρεωνεσαι και μπαινεις κανονικα zero facebook.Οποιος εχει Q ας κανει μια δοκιμη με κατω απο 1€ υπολοιπο και να δοκιμασει What's App και 0.facebook.com .Καλου κακου βαλτε και restrict background data στα κινητα σας μη χρεωθειτε.

 

Νικόλα ρώτησε αν χρεώνει όπως στο f2g, δεν διευκρίνισε αν εννοεί με μικρό ή καθόλου υπόλοιπο. Και σε γενικές γραμμές η απάντηση είναι ναι. Αρκεί να κάνεις μια αναζήτηση με τη λέξη "κλειστά" στο παρόν θέμα. Αρκετά αποτελέσματα είναι δημοσιεύσεις που αφορούν ακριβώς αυτό. Το αναφέρουμε και το τονίζουμε απλά και μόνο επειδή θέλει να φύγει από f2g και να πάει σε q για αυτό το λόγο. Τρόποι αντιμετώπισης σίγουρα υπάρχουν, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα υπολοιπο 1.83 ευρώ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βασικά ρώτησα αν σας χρεώνει αφύσικα και νταβατζιλικι 1 ευρώ για ιντερνέτ ενώ έχετε κλειστά δεδομένα ή και υπόλοιπα data. Αν συμβαίνει το παράλογο.

Επίσης για τον φίλο που ρώτησε τους τα έχω στείλει όλα fb.το ψάχνουν και περιμένω. Και παλιότερα είχε γίνει και το πήρα πίσω το ευρώ. Σκέψου όμως πόσος κόσμος τον έχει πιει και πόσοι το έχουν τρέξει. Μεγάλη μπισνα. Τώρα αν στο Android έχεις κλειστά δεδομένα δεν τρέχει ούτε στο παρασκήνιο τπτ.δεν γίνεται αυτό που λέει η wind. Δεν γίνεται ένα πρόγραμμα να προσπερναει την ρύθμιση του χρήστη και να ανοίγει τα data. Άλλωστε το είδα και στον μετρητή. Μέρες κλειστά και δεν έχει γράψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης πιο πάνω εννοούσα το whats app την εφαρμογή τσατ. Θέλω να έρθω και για την χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

2η ερώτηση, γίνεται το πακέτο π.χ. 100 λεπτά προς όλους να ανανεώνεται αυτόματα μετά την λήξη του;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Οχι,μακαρι να γινοταν και με επιπλεον κινητρα και μπονους οπως στη vodafone.

To υπόλοιπό μου λήγει 2/9 σήμερα ήρθε μήνυμα για την λήξη και νομίζω οτι οσο πανε τα κανουν και πιο ψαρωτικα

[ATTACH]66035[/ATTACH]

αυτο που λήγει βεβαιως ειναι το υπολοιπο και οχι η συνδεση που λεει.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά σωστό αυτό που προτείνεις.

Ποιες είναι, όμως, οι επιπτώσεις από αυτό τον περιορισμό;

 

Δε λειτουργεί το bluetooth. Δεν έχω δει κάτι άλλο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργεί το bluetooth. Δεν έχω δει κάτι άλλο.

 

Ευχαριστώ. Δεν θα μ' ενοχλήσει η μη λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση φορητοτητας ον λινε μεσα στην εβδομαδα. την ιδια μερα μρ καλεσαν για να τους δώσω αφμ

 

πέμπτη 1/9 θα ερθει ο κουριερ!

τσακ μπαμ και "δωρεαν"

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει ληξει απο χθες 28-8-2016 η συνδεση που ειχα στην cosmote.Πηγα σημερα στην wind και μου ανεφερε οτι δεν μπορω να κανω φορητοτητα σε καρτοκινητη Q.Πρεπει να πάω πρωτα σε cosmokarta!!!!

Για ποιο λογο???

Link to comment
Share on other sites

Εχει ληξει απο χθες 28-8-2016 η συνδεση που ειχα στην cosmote.Πηγα σημερα στην wind και μου ανεφερε οτι δεν μπορω να κανω φορητοτητα σε καρτοκινητη Q.Πρεπει να πάω πρωτα σε cosmokarta!!!!

Για ποιο λογο???

Πήγαινε σε άλλο υπάλληλο, άλλο κατάστημα ή κάντο online απ το site.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ληξει απο χθες 28-8-2016 η συνδεση που ειχα στην cosmote.Πηγα σημερα στην wind και μου ανεφερε οτι δεν μπορω να κανω φορητοτητα σε καρτοκινητη Q.Πρεπει να πάω πρωτα σε cosmokarta!!!!

Για ποιο λογο???

Ακριβώς αυτό, .....τελικά το τι βόσκει ακούει κανείς σε καταστήματα δεν λέγεται

Πήγαινε σε άλλο υπάλληλο, άλλο κατάστημα ή κάντο online απ το site.

 

 

send from my galaxy note 3

Link to comment
Share on other sites

Εχει ληξει απο χθες 28-8-2016 η συνδεση που ειχα στην cosmote.Πηγα σημερα στην wind και μου ανεφερε οτι δεν μπορω να κανω φορητοτητα σε καρτοκινητη Q.Πρεπει να πάω πρωτα σε cosmokarta!!!!

Για ποιο λογο???

 

Η γραμμή σου τώρα λειτουργεί σαν συμβόλαιο ακόμα ή έχει ακυρωθεί εντελώς; Γιατί αν έχει ακυρωθεί εντελώς τότε όντως πρέπει να γίνει καρτοκινητό πρώτα. Αν πάλι λειτουργεί σαν συμβόλαιο αορίστου χρόνου τότε μπορείς κανονικά να κάνεις την φορητότητα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

είχα 2ευρω μεσα και σημερα εβαλα 10ευρω

 

μπαινω στο myq και μου γράφει οτι τα 8.93 λήγουν 29/9/2016!!!

 

καλά ενα μήνα κρατάει τα χρηματα που βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

ποσο κανονικο υπολοιπο εχεις μεσα εκτος απο το "μπονους" τωρα? Παιζει να εκανε ολο το ποσο μπονους,πρεπει να μιλησεις μαζι τους να δεις τι παιζει. Εγω χτες εβαλα 12 ευρω και μπηκαν στο κανονικο υπολοιπο,κατι αλλο θα εχουν κανει σε σενα
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς μου διπλασίασε; :lol:

 

τα 10 ευρω που ανανεωσες μπηκαν κανονικα στο υπολοιπο σου και ληγουν σε κανα 6μηνο

το μπονους διπλασιασμου (αν οντως ειναι αυτο) ληγει σε ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα είχα 2 ευρώ και κάτι και τώρα εχω 11,48

 

δεν νομίζω πως μου εδωσε μπονους σε χρήματα. σε χρόνο ομιλίας/sms/internet ναι

 

αχ πήγα στο καταστημα στην σταδίου και είναι γιαπί - κανουν ανακαίνιση...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει από χθες αίτημα φορητότητας και μέχρι σήμερα απάντηση καμία (εκτός από το αυτοματοποιημένο μήνυμα που λέει ότι επικοινωνούν άμεσα). Να ανησυχώ?:confused:
Link to comment
Share on other sites

όπως είπα είχα 2 ευρώ και κάτι και τώρα εχω 11,48

 

δεν νομίζω πως μου εδωσε μπονους σε χρήματα. σε χρόνο ομιλίας/sms/internet ναι

 

αχ πήγα στο καταστημα στην σταδίου και είναι γιαπί - κανουν ανακαίνιση...

 

Οταν εγραφα μπόνους εννοούσα χρήματα. Τα οποία λήγουν σε 1 μηνα. Κανονικά τα χρήματα που βάζεις μέσα διαρκούν 6 μήνες και είναι διαθέσιμα για ενεργοποίηση πακέτων. Αν κατάλαβα καλά εχεις κανονικό υπόλοιπο 2 και κατι (όσα και πριν) και τα καινούργια 8.93 στα "απομονωσε" από το υπολοιπο και με διάρκεια 1 μήνα. Με αυτά λογικά δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτα. Αν είναι έτσι,κάποια προσφορά έβαλαν αυθαίρετα στη γραμμή σου. Μιλα με την εξυπηρέτηση ή με το online chat στο myq και ζήτα να γυρίσουν τα 8.93 στο κανονικό υπολοιπο

Αν εχεις ομως 11.48 κανονικό υπολοιπο και επιπλέον 8.93 για ενα μήνα τοτε είναι αυτο με το μπόνους διπλασιασμού που λέει ο mol.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε ενα μήνυμα απο την Q το οποίο έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Εν ολίγοις έγραφε πως χθές χρεώθηκα με 1€ για χρήση ιντερνετ (που πιθανότατα να ισχύει γιατί είχα ξεχάσει το data ανοιχτό και είχα βγεί εκτός εμβέλειας wifi)

ΑΛΛΑ μου πιστώθηκαν 1€ ως bonus...

τα οποία μπορώ να τα φάω πως; με sms και κλήσεις εκτός πακέτου;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε ενα μήνυμα απο την Q το οποίο έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Εν ολίγοις έγραφε πως χθές χρεώθηκα με 1€ για χρήση ιντερνετ (που πιθανότατα να ισχύει γιατί είχα ξεχάσει το data ανοιχτό και είχα βγεί εκτός εμβέλειας wifi)

ΑΛΛΑ μου πιστώθηκαν 1€ ως bonus...

τα οποία μπορώ να τα φάω πως; με sms και κλήσεις εκτός πακέτου;

Ακριβώς, είναι για χρήση εκτός πακέτου. Έχει ξαναναφερθεί, ισχύει καιρό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...