Jump to content

Microsoft Lumia 535


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πρώτη φορά για να μπουν τα 10 χρειάζεται να κατεβάσεις την εφαρμογή σύμβουλος αναβάθμισης ή upgrade advisor,μόνο για την πρώτη φορά μετά θα έρχονται κανονικά οι αναβαθμίσεις.

Την πρώτη φορά αργεί γιατί κάνει μετά και δεύτερη αναβάθμιση,θέλει χρόνο μην βιάζεσαι.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά γειά σας. Απο τότε που πέρασα τα 10άρια εχω 2 προβλήματα... 1ον, όταν λαμβάνω εισερχόμενο sms δεν μου έρχεται καμία ηχητική ειδοποίηση (ενω με τα 8.1 είχα ηχο στα εισερχόμενα κανονικά) και 2ον όταν πηγαίνω στις φωτογραφίες και τις κοιτάζω, αναποδογυρίζω το κινητό για να τις δω ολόκληρες. Με το πέρασμα 5-6 φωτογραφιών η οθόνη του κινητού μαυρίζει και δεν επανέρχεται και του κάνω restart. Είμαι σίγουρος πως δεν εχω πειράξει καμία ρύθμιση. Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί συμβαίνουν αυτά τα δυο και πως διορθώνονται;
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο : εφαρμογές παρασκηνίου και δώσε πρόσβαση στο Μηνύματα και Skype. Τσέκαρε και από το Σύστημα - Ειδοποιήσεις και ενέργειες - Εμφάνιση ειδοποιήσεων από αυτές τις εφαρμογές - Μηνύματα αν είναι ενεγοποιήμενο κανονικά.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο : εφαρμογές παρασκηνίου και δώσε πρόσβαση στο Μηνύματα και Skype. Τσέκαρε και από το Σύστημα - Ειδοποιήσεις και ενέργειες - Εμφάνιση ειδοποιήσεων από αυτές τις εφαρμογές - Μηνύματα αν είναι ενεγοποιήμενο κανονικά.

 

Για το δεύτερο, το κάνει και το δικό μου όχι πάντα όμως. Ευελπιστώ ότι με την επόμενη αναβάθμιση θα διορθωθεί.

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μια ερωτηση πως να κανω unbranded στο microsoft lumia 535 :(

 

Καλησπέρα.

Για να κάνεις debrand τη συσκευή σου θα πρέπει πρώτα κατεβάσεις το επιθυμητό firmware στον υπολογιστή σου.

Θα βρεις sites που έχουν τα firmwares των Lumia συσκευών αναζητώντας τα στο διαδίκτυο καθώς τα firmwares είναι copyrighted υλικό και απαγορεύεται η διακίνησή τους μέσα από τις σελίδες του myphone.gr συνεπώς οποιαδήποτε αναφορά σε ανάλογα sites είναι αντίθετη με τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης του φόρουμ.

Aφού βρεις ποιό firmware θέλεις να εγκαταστήσεις στη συσκευή σου θα κατεβάσεις μόνο το αρχείο .ffu το οποίο και θα αντιγράψεις στο φάκελο Package που θα δημιουργήσεις στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή σου.

Έπειτα θα εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου το windows device recovery tool.

Μόλις εγκατασταθεί πάτησε "κλείσιμο" ώστε να μην ανοίξει το πρόγραμμά και σύνδεσε τη συσκευή με τον υπολογιστή με το USB καλώδιο.

Άνοιξε την εκτέλεση εντολών με δικαιώματα διαχειριστή (αφού βρεις το cmd.exe κάνε δεξί κλικ και εκτέλεση ως διαχειριστής)

και κάνε επικόλληση την παρακάτω εντολή:

cd "%ProgramFiles%\Microsoft Care Suite\Windows Device Recovery Tool" εάν τα windows του υπολογιστή σου είναι 32-bit ή

cd "%ProgramFiles(x86)%\Microsoft Care Suite\Windows Device Recovery Tool" εάν είναι 64-bit και πάτησε Enter.

Έπειτα κάνε επικόλληση την εντολή thor2 -mode uefiflash -ffufile "%HomePath%\Desktop\Package\x.ffu" -do_full_nvi_update -do_factory_reset -reboot

όπου στο x.ffu θα βάλεις το όνομα του ffu αρχείου που έχεις στον φάκελο Packages στην επιφάνεια εργασίας.

Θα είναι της μορφής RM821_3051.50009.1424.0007_RETAIL_eu_denmark_251_07_443800_prd_signed.ffu (το συγκεκριμένο ffu αρχείο είναι από Lumia 920).

Ακολούθως η εντολή θα είναι κάπως έτσι:

C:\Program Files\Microsoft Care Suite\Windows Device Recovery Tool> thor2 -mode uefiflash -ffufile "%HomePath%\Desktop\Package\RM821_3051.50009.1424.0007_RETAIL_eu_denmark_251_07_443800_prd_signed.ffu" -do_full_nvi_update -do_factory_reset -reboot

σε αυτό το σημείο πατάς Enter και το αφήνεις απλά να τελειώσει τη διαδικασία.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Το myphone.gr όπως και εγώ που σου αναφέρω τνν παραπάνω διαδικασία δεν φέρουμε ουδεμίαν ευθύνη σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά και προκληθεί το οποιοδήποτε πρόβλημα ή δυσλειτουργία στη συσκευή εξαιτίας του παραπάνω τρόπου debranding.

 

ΥΓ. Προσωπικά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει τον παραπάνω τρόπο αλλά από όταν έκλεισαν οι servers της Nokia και δεν μπορείς πλέον να χρησιμοποιήσεις εργαλεία όπως το Nokia Care Suite για να φλασάρεις τις συσκευές είναι πιστεύω ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος.

Τον ακολουθείς με δικιά σου ευθύνη. ;)

Είναι στα άμεσα σχέδιά μου να δημιουργηθεί ο παρών οδηγός debranding Microsoft συσκευών και στην ενότητα των Windows Phone οδηγών.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος του εσπασε το digitizer του το άλλαξα αλλα παλι δεν δουλευει. Υπαρχει καποιος τροπος συνδεωντας το στο πσ να παρω απο μεσα τις επαφες?

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος του εσπασε το digitizer του το άλλαξα αλλα παλι δεν δουλευει. Υπαρχει καποιος τροπος συνδεωντας το στο πσ να παρω απο μεσα τις επαφες?

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

 

 

 

Οι επαφές ειναι συγχρονισμένες στο cloud. Ας μπει να τις πάρει.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει e-mail μεσα στο κινητο (γενικα δεν εχει e-mail) , καταχωρουντε και χωρις email?

Παλια που ειχα και εγω windows phone ειχα ενα πρόγραμμα στο πσ και χειριζομουν το τηλ απο το πσ. Σε αυτα τα windows phone δεν ισχυει?

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα.Μεχρι πιρν απο λιγο καιρο ειχα το συγκεριμενο κινητο.Δεν εμεινα καθολου μα καθολου ευχαριστημενος..Με δυσκολια επιανε gps ,επειτα απο πολυ ωρα ,και οσον αφορα το wfi κλαψτα..Ευκολα εχανε ..Απο δωματιο σε δωματιο πολυ χαμηλα.Απο τη στιγμη που εβαλα δοκιμαστικα και τα windows 10 την πατησα αφου σταματησαν να δουλεουν σωστα οι καμερες...Απο την αρχη που το αγορσα ειχα θεματα πολαλ με την αφη..Δε θελω να ακουω γαι το κινητο αυτο.Μπορει φυσικα να τυχε μονο σε μενα,

Letv X800 US

Official 11s Translated

with Greek Language

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα.Μεχρι πιρν απο λιγο καιρο ειχα το συγκεριμενο κινητο.Δεν εμεινα καθολου μα καθολου ευχαριστημενος..Με δυσκολια επιανε gps ,επειτα απο πολυ ωρα ,και οσον αφορα το wfi κλαψτα..Ευκολα εχανε ..Απο δωματιο σε δωματιο πολυ χαμηλα.Απο τη στιγμη που εβαλα δοκιμαστικα και τα windows 10 την πατησα αφου σταματησαν να δουλεουν σωστα οι καμερες...Απο την αρχη που το αγορσα ειχα θεματα πολαλ με την αφη..Δε θελω να ακουω γαι το κινητο αυτο.Μπορει φυσικα να τυχε μονο σε μενα,

 

Δεν είναι καθόλου φυσιολογικά αυτά που περιγράφεις. Αν και μετά από hard reset σου κάνει όλα αυτά πήγαινε το κατευθείαν για service.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου 535 ο δεκτης gps παιζει να ειναι ο ποιο γρηγορος που εχω συναντησει σε κινητο τηλεφωνο. Ειναι αδυνατο να καταφερεις να το κανεις να μην πιασει ακαριαια σημα. Επειδη εχω και το 930 που κανει μερικα δευτερολεπτα να κλειδωσει και το συγκρινω, το 535 κλειδωνει ανετα και σε εσωτερικο χωρο αρκει να πλησιασεις κανα παραθυρο πολυ πιο γρηγορα απο οτι το 930 κλειδωνει σε ανοικτο χωρο. Το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι οτι ειναι θεμα τυχης να σου πεσει καλα συναρμολογημενη συσκευη και γι αυτο το λογο το 535 θα το βαλσαμωσω να το εχω για πολλα χρονια μονο και μονο για το gps του :lol: . Εννοειται καμερες, wifi κτλ ολα δουλευουν ρολόι και εχω μηδεν θεματα με την συσκευη, οποτε μαλλον πας για σερβις οπως εγραψε και ο παραπανω συνφορουμιτης.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα κουραγια για σερβις ,και το εχω διωξει.Ισως ηταν ελαττωματικο απο την πρωτη αρχη.

Letv X800 US

Official 11s Translated

with Greek Language

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει e-mail μεσα στο κινητο (γενικα δεν εχει e-mail) , καταχωρουντε και χωρις email?

Παλια που ειχα και εγω windows phone ειχα ενα πρόγραμμα στο πσ και χειριζομουν το τηλ απο το πσ. Σε αυτα τα windows phone δεν ισχυει?

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Καμια βοηθεια καποιος? Πως μπορω να τραβηξω τις επαφες σε ενα τηλ που δουλευει αλλα δεν ανταποκρίνεται το digitizer, αν και εβαλα καινουριο

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησες με το digitizer ,έχει δυο κωδικούς και πρέπει να δεις πιο φόραγε στην αρχή.. Εσύ πήρε των άλλο μάλλον και για αυτό δεν δουλεύει
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις που αναγραφοντε αυτοι οι κωδικοι ή ξερεις μηπως ποιοι ειναι να παρω απο αλι να κανω τη δουλεια μου?

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται πάνω στην καλωδιοταινια του digitizer ..Είναι TC2C και CT2S αν θυμαμαι καλα...

http://g02.a.alicdn.com/kf/HTB1LApCIXXXXXX5XXXXq6xXFXXX5/Touch-Flex-CT2C1607FPC-A1-E-for-Microsoft-Lumia-535-Touch-Screen-Digitizer-Free-Shipping.jpg

KTLK
Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με το κινητο μου lumia 535 μετα απο την τελευταια αναβαθμιση (4η) των win10, ειναι η αδυναμια ληψη κλησης μεσω bluetooth στο ηχοσυστημα αυτοκινητου clarion vx401............ενω το κινητο μου ειναι αναγνωρισμενο και συνδεδεμενο κανονικα κατα την διαρκεια μιας κλησης ( ο ηχος κλησης ακουγεται μονο στο τηλεφωνο ) δεν ακουω τιποτα απο τα ηχεια του αυτοκινητου αλλα και οταν βαζω το κινητο στο αυτι ουτε κι απο εκει......με λιγα λογια δεν μπορω να δεχθω ή να πραγματοποιησω κληση...........το ιδιο συμβαινει αν θελησω να παιξω μουσικη του κινητου μου μεσω bluetooth στο ηχοσυστημα (ενω δειχνει οτι η αναπαραγωγη γινεται δεν ακουγεται κανενας ηχος).............ολα αυτα δεν συνεβαιναν πριν την αναβαθμιση......ολα λειτουργουσαν κανονικα........δεχομουν και εκανα κλησεις κανονικα ( εκλεινε πχ η μουσικη που ακουγα απο το ραδιο του ηχοσυστηματος και ακουγοταν ο ηχος κλησης και η συνομιλια γινοταν κανονικα.....μετα το περας της κλησης επανερχοταν η προτερη κατασταση που βρισκομουν).....το ιδιο ισχυε και για την μουσικη που εχω στο κινητο μου μεσω BT ελεγχοντας την εξολοκληρου απο την οθονη του ηχοσυστηματος..............τι μπορει να πηγαινει στραβα;

εκανα soft reset,εβγαλα την μπαταρια και το ξαναανοιξα αλλα τιποτα........συμπληρωνω και το hard reset που εκανα την επομενη μερα

Edited by savasga
προσθεση
Link to comment
Share on other sites

οι ενεργειες που εκανα μετα απο προτροπη μελους της κοινοτητας της microsoft και διορθωθηκε η κατασταση ηταν :

α) εκανα πληρη εκκαθαριση της λιστας με τις paired devices στην εφαρμογη του bluetooth

β)εκανα reset στο ηχοσυστημα μου ( πισω στις εργοστασιακες ρυθμισεις)

γ) ανοιξα το bluetooth και στις 2 συσκευες και εκανα ξανα pairing

με αυτο τον τροπο λειτουργησε ξανα το bluetooth κανονικοτατα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

V.1607

B.14393.67

 

Αυτήν Έχεις ?? θα δοκιμάσω και με το δικό μου .

 

αν αναφερεσαι στην δικια μου ...ειναι οντος αυτη που γραφεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τι έγινε συνκάτοχοι του L535 πολύ ησυχία έπεσε. Μόνο εγώ το δουλεύω; Πάντως εγώ ακόμα το χαίρομαι με συνεχείς αναβαθμίσεις, σα να είναι κάποιο καινούργιο, αγόρασα προχθές και το άσπρο καπάκι και το ανανέωσα και εξωτερικά.
scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε συνκάτοχοι του L535 πολύ ησυχία έπεσε. Μόνο εγώ το δουλεύω; Πάντως εγώ ακόμα το χαίρομαι με συνεχείς αναβαθμίσεις, σα να είναι κάποιο καινούργιο, αγόρασα προχθές και το άσπρο καπάκι και το ανανέωσα και εξωτερικά.

 

:lol: όχι, του βγάζω το λάδι εδώ και 21 μήνες και δεν με έχει κρεμάσει ποτέ. Αν είχε oleophobic coating το τζαμάκι για τις δαχτυλιές και λίγο καλύτερη κάμερα θα μπορούσαν να το έχω και ως μοναδική συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

:lol: όχι, του βγάζω το λάδι εδώ και 21 μήνες και δεν με έχει κρεμάσει ποτέ. Αν είχε oleophobic coating το τζαμάκι για τις δαχτυλιές και λίγο καλύτερη κάμερα θα μπορούσαν να το έχω και ως μοναδική συσκευή.

 

Για τις δαχτυλιές δεν έβαλες screen protector; Είναι πολύ καλύτερα και το πετάς όπου θέλεις.

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδώ και κανένα μήνα ΟΤΙ φορτιστή να βάλω πάνω, το κινητό πετάει ειδοποίηση "αργής φόρτισης". Η πλάκα είναι ότι το κάνει και με τον δικό του τον μαμίσιο... Το κάνει επίσης και με οποιονδήποτε ανταπτορα+καλώδιο ή ακόμα και με τον φαινομενικά ίδιο φορτιστή του 550 της γυναίκας μου... Και το επίσης αξιοπερίεργο είναι ότι δεν μου φαίνεται η φόρτιση να είναι πιο αργή από παλιά που δεν έβγαζε το μήνυμα αλλά δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος. Ξέρει κανείς τι παίζει ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 535

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...