Jump to content

Jiayu S3+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για το link.

Διάβασα χθες σε ένα οδηγό που βρήκα, για τη διαδικασία εγκατάστασης του supersu που περιγράφεις.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι πατώντας ταυτόχρονα Power+Volume Up τις περισσότερες φορές ανοίγει το κινητό, δηλαδή πιάνει μόνο το Power και σπάνιες φορές ανοίγει το μενού για το TWRP. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται αυτό.

 

Παιδιά. Εγώ έχω το S3 Advance, και η διαδικασία είναι ίδια. Στη συσκευή μας, για να μπεις σε recovery είναι πολύ απλό και μπορώ να πώ ότι σχεδόν κατάργησα οποιαδήποτε εφαρμογή.

Όταν λέμε power + volume Up σημαίνει το εξης.

Για λόγους "σιγουριάς" ας πούμε, βγάζουμε και ξαναβάζουμε την μπαταρία.

Πατάμε Power, μόλις η συσκευή κάνει τη μικρή δόνηση τότε είμαστε προετοιμασμένοι και πατάμε αμέσως το Volume Up.

Τόσο απλά, θα εμφανιστεί σχεδόν αμέσως ένα μενού με κάπως μικρά λεπτά γράμματα στο αριστερό μέσο της οθόνης.

Το Volume Up, αλλάζει το μενού, ενώ το Volume Down είναι η επιλογή (το enter δηλαδή).

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 133
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα κατάφερα, με τις οδηγίες σου, μετά από 2-3 προσπάθειες !!!

Έκανα ένα backup με τα επιλεγμένα boot, system, data και στη συνέχεια εγκατέστησα το supersu.

Δεν βρίσκω, όμως, το μενού στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, όπως έγραψε ο w2o4ts.

 

Δηλαδή, τώρα το κινητό είναι rooted?

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παρά να τρέξεις κάποιο από τα διάφορα "root checker" apps - ή απλά να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις κάτι που να θέλει root, οπότε (αν όλα έχουν πάει καλά) θα δεις να σε ρωτάει το SuperSU αν θέλεις να του εκχωρήσει δικαιώματα root!

 

Αν δεν έχει βάλει κάτι στις ρυθμίσεις, δες απλά αν εμφανίζεται το SuperSU μαζί με τις άλλες εγκατεστημένες εφαρμογές στο applications drawer του Android (συνήθως έτσι έπαιζε ως τώρα - την προσθήκη στις ρυθμίσεις την είδα κι εγώ τώρα για πρώτη φορά!)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είδα στα Apps, με τον κίτρινο τρίγωνο και την κόκκινη δίεση.

Σε ποια ενότητα των ρυθμίσεων το βλέπεις;

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το twrp manager, δυσκολεύτηκε αλλά το εγκατέστησε, αφού πάτησα το grant όταν ζήταγε permission από το supersu.

Δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι και θα το απεγκαταστήσω.

 

Τώρα που μπήκα στο χορό σκέφτομαι να βάλω μία από τις νέες rom των MAD αλλά θα περιμένω λίγο να σιγουρέψει η κατάσταση.

 

Ευχαριστώ και τους δυο για την αμέριστη βοήθεια.

 

Μπορείς να δώσεις οδηγίες τι πρέπει να ρυθμίσω στο twrp και στο supersu;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να χρειάζεται οποιαδήποτε ρύθμιση - τουλάχιστον αν δεν υπάρξει κάποια "ειδική" ανάγκη (π.χ. το Titanium Backup μπορεί να σου ζητήσει να παρέμβεις στο "mount namespace separation" στο supersu - αλλά αυτό είναι ειδική περίπτωση!)

 

Όπως είσαι τώρα, απλώς... χαίρεσαι το τηλέφωνό σου με root (και twrp, για όπου χρειαστεί - π.χ. patches, αναβαθμίσεις κλπ)

(και θα συνιστούσα να το αξιοποιήσεις και με μερικές εφαρμογές που το χρειάζονται -το root, εννοώ- όπως το AdFree -για τις διαφημίσεις (σημ: το κατεβάζεις από δικό του site, δεν υπάρχει στο Play Store, γιατί χαλάει τη... μπίζνα!), το 'Pro' version του Greenify που σε rooted συσκευές μπορεί να επηρεάζει και εφαρμογές συστήματος, Titanium Backup για backups και γενικότερη διαχείριση της συσκευής, SD Maid για καθάρισμα και... συμμάζεμα κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι έκανε μόνο του updates σε εφαρμογές που δεν έκανα γιατί δεν τις χρησιμοποιώ, όπως πχ Youtube, Facebook, Google κινέζικες κλπ.

Άνοιξα τις ρυθμίσεις του Play store και είδα ότι είχαν αλλάξει από Do not auto-update apps σε Auto-update apps over Wi-Fi only, και φυσικά ξαναγύρισα στην 1η.

Επίσης, προστέθηκε shortcut του SuperSU (πράσινο φόντο με άσπρη δίεση) στις εφαρμογές.

Έτρεξα το SD Maid Pro (το είχα εγκατεστημένο από παλιά) και,, αφού ζήτησε άδεια από το SuperSU, έβγαλε ένα σωρό άχρηστα από εφαρμογές που δεν είχε ξαναδείξει στο παρελθόν και, φυσικά, τα καθάρισε.

Εγκατέστησα το AdFree, το Titanium Backup (όχι το πληρωμένο), είχα το Greenify αλλά σαν Pro εννοείς το Donation package?

 

Μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές (που υπήρχαν στο κινητό, όπως πχ Hangouts, Facebook, Google Pinyin Input, Google Play Movies, Weather Service, YouTube κλπ) που δεν χρησιμοποιώ;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι έκανε μόνο του updates σε εφαρμογές που δεν έκανα γιατί δεν τις χρησιμοποιώ, όπως πχ Youtube, Facebook, Google κινέζικες κλπ.

Μπορώ να απεγκαταστήσω εφαρμογές (που υπήρχαν στο κινητό, όπως πχ Hangouts, Facebook, Google Pinyin Input, Google Play Movies, Weather Service, YouTube κλπ) που δεν χρησιμοποιώ;

 

φίλε μου καλό είναι τουλάχιστον όταν είσαι σε WiFi να το αφήνεις να κάνει τα Updates. Μερικές φορές έχει να κάνει και με βελτιώσεις ασφάλειας.

Όσο αφορά εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς, εννοείται μέσω Titanium μπορείς να τις απεγκαταστήσεις τελείως, αλλά προσοχή να είναι εφαρμογές και όχι κάτι άλλο! Επίσης μέσα από το Titanium μπορείς να τις "παγώσεις" ώστε να μην τρέχουν αντί να τις σβήσεις. (βέβαια έτσι δε γλυτώνεις χώρο, αν και δεν έχουμε ανάγκη).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διευκρινίσεις πως γίνεται το πάγωμα εφαρμογής με το Titanium, γιατί το έψαξα λίγο και δεν βρήκα σχετική διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Απλό.

Διαλέγεις την εφαρμογή που θες. Πατάς πάνω της και στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις ΠΑΓΩΜΑ. (FREEZE στα αγγλικά)

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160729/789b569d046082c88a48e8a104d9726c.jpg

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αλλά θέλει την έκδοση donation ($5.99) και πρέπει να την αγοράσω.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αλλά θέλει την έκδοση donation ($5.99) και πρέπει να την αγοράσω.

Μάλλον έχεις δίκιο δίκιο. Είναι από τις πρώτες εφαρμογές που αγόρασα, μπορεί να είχε τότε και 2€. ;)

 

TapaTalk and JiaYu S3 with Android MM!

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές της Jiayu αναβαθμίζονται σε Android 6.0.1 μέσω Custom Roms

 

www.angroid.gr

 

Σου απάντησα στο νήμα του απλού.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τις οδηγίες του gorillaz στο 1o post του S3, στον οδηγό εγκατάστασης GAPPS, και γνωρίζοντας ότι υπάρχουν διαφορές στα δύο μοντέλα (S3 και S3 Plus), έχω την απορία πότε απαιτείται η εγκατάσταση GAPPS.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τις οδηγίες του gorillaz στο 1o post του S3, στον οδηγό εγκατάστασης GAPPS, και γνωρίζοντας ότι υπάρχουν διαφορές στα δύο μοντέλα (S3 και S3 Plus), έχω την απορία πότε απαιτείται η εγκατάσταση GAPPS.

Τα βασικά gapps (γιατί πλέον έχει... μπόλικα, εκ των οποίων πολλά μπορεί να μην τα θέλεις καν!) είναι το Play Store, μαζι με τα Google Play Services (και κανα-δυο περιφερειακά, υποστηρικτικά πακέτα, τα οποία πάνε μαζί αλλά δε φαίνονται σαν ξεχωριστές εγκατεστημένες εφαρμογές) και πιθανότατα και το gmail.

 

Οπότε η εγκατάστασή τους χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που μία ROM (της 'μαμάς' ή τρίτου developer) δεν τα περιέχει ήδη.

Αν υπάρχουν (και νομίζω στις μαμίσιες ROM της Jiayu, όπως και -τουλάχιστον- στις RCn του 'απλού' S3, υπάρχουν), δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

 

Αν χρειαστεί να τις προσθέσεις κάπου, θα δεις ότι υπάρχουν διαφορετικά 'πακέτα' με gapps για να επιλέξεις, από μικρά με μόνο τις παραπάνω απολύτως χρήσιμες εφαρμογές, μέχρι πολύ μεγάλα με σωρεία σαβούρ... ε... εννοώ χρήσιμων (για κάποιους, ίσως...) εφαρμογών της Google.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει τις οδηγίες του gorillaz στο 1o post του S3, στον οδηγό εγκατάστασης GAPPS, και γνωρίζοντας ότι υπάρχουν διαφορές στα δύο μοντέλα (S3 και S3 Plus), έχω την απορία πότε απαιτείται η εγκατάσταση GAPPS.

Να συμπληρώσω ότι στις εκδόσεις ΜΜ, δλδ Android 6.0 του κινητού μας, απαιτείται η εγκατάσταση gapps. Συνιστάται η έκδοση open_gapps-arm64-6.0-pico, που βρίσκονται στο http://oppengapps.org.

Προσοχή γιατί πρέπει να γίνουν εγκατάσταση αμέσως μαζί με την Rom πριν την πρώτη επανεκκίνηση!!!!

 

TapaTalk and JiaYu S3 with Android MM!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται χαμός από νέες rom για το S3 Plus, όλες με ΜΜ.

Εκτός από εκείνες των MAD, κυκλοφόρησε την 28/7/16 και η νέα CM13 της Γερμανικής Jiayu, με Gapps, Xposed και Framework, όλα last updated.

 

Δεν ξέρω ποια να πρωτοβάλλω ...

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Root του S3 Plus

 

Αν και δεν βλέπω να υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον από άλλο συμφορουμίτη, για root του S3 Plus, σκέφτηκα να καταγράψω τις εμπειρίες μου από τη διαδικασία, με τις πολύτιμες συμβουλές και οδηγίες συμφορουμιτών, που ασχολούνται σοβαρά με το … άθλημα.

 

Ως γνωστόν, η διαδικασία είναι σχεδόν ίδια με εκείνη του S3 αλλά με διαφορετικά αρχεία αφού στο S3 Plus έχουμε το MTK 6753 και όχι το 6752 του απλού και του Advanced. Χρειαζόμαστε το twrp για το MTK 6753 και η τελευταία έκδοση 3.0.0.0 (για την ώρα που γράφω) βρίσκεται στο post 94 (http://forum.xda-developers.com/jiayu-s3/how-to/jiayu-s3-plus-mt6753-discussion-t3307505/page10 ). Πριν την εγκατάσταση του twrp πρέπει να έχουμε κάνει τις ακόλουθες σημαντικές αλλαγές στο κινητό μας:

1) Να έχουμε ενεργοποιήσει το Developer Options πατώντας 7 φορές την έκδοση του λογισμικού (build number) στο about phone,

2) Να έχουμε ενεργοποιήσει το OEM unlocking και το USB Debugging στο Developer Options.

 

Η εγκατάσταση του twrp.img γίνεται, συνήθως, με δύο μεθόδους, που περιγράφονται εδώ http://www.xda-developers.com/how-to-install-twrp/ αλλά απέτυχα και με τις δύο, παρά τις πολλές και επίμονες προσπάθειες και ανάρτησα το σχετικό screenshot στο post #89. Ο τρόπος που τα κατάφερα (συμβουλή του w2o4ts) ήταν με το FlashTool που φλασάρουμε rom, recovery κλπ και αντικατάσταση του αρχείου “recovery” (φυλάμε το αρχικό προσθέτοντας κάποια γράμματα μπροστά και πίσω ή όπως θέλει καθένας) με το μετονομασμένο σε recovery αρχείο “twrp 3.0.0.0.img”. Επομένως, για το φλασάρισμα, χρειαζόμαστε α) drivers (εάν δεν συνδέεται ήδη το κινητό με το pc), β) την τελευταία έκδοση του Flash Tool (πχ από το needrom http://bit.ly/1HUgcuz ) και γ) την τελευταία έκδοση rom, για το κινητό μας, πχ από το needrom http://bit.ly/19lFtOW[/ (τη θέλουμε για το αρχείο scatter του MTK 6753.

 

Ένας καλός οδηγός για τη διαδικασία αυτή είναι αυτός http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=61569644&postcount=2 και στην αναζήτηση του αρχείου scatter (στο 1ο βήμα) θα το οδηγήσουμε να βρει το αρχείο MTK6753_Android_scatter.txt. Στο επόμενο βήμα ξετσεκάρουμε όλα τα αρχεία εκτός από το recovery, πατάμε και το Download και σ’ αυτή τη φάση α) σιγουρεύουμε ότι έχουμε ενεργοποιήσει το OEM unlocking και το USB Debugging στο Developer Options, β) απενεργοποιούμε το κινητό και γ) το συνδέουμε στο USB καλώδιο (σύμφωνα με τον gorillaz, όχι σε Hub). Αμέσως φλασάρεται το recovery.img (που στην πραγματικότητα είναι το twrp 3.0.0.0.img) και εμφανίζεται το πράσινο check της ολοκλήρωσης της διαδικασίας. Κλείνουμε το Flash Tool στο pc, αποσυνδέουμε το κινητό και το twrp έχει εγκατασταθεί.

 

Ένας καλός οδηγός για το τι μπορούμε να κάνουμε με το twrp είναι αυτός http://android.wonderhowto.com/how-to/ultimate-guide-using-twrp-only-custom-recovery-youll-ever-need-0156006/ αν και αναφέρεται σε παλαιότερη έκδοση.

 

Για να ανοίξουμε το twrp (συμβουλή gorillaz) πρέπει να έχουμε απενεργοποιημένο το κινητό, να πατήσουμε για μερικά δεύτερα το power και μόλις νιώσουμε τη δόνηση ή δούμε το logo πατάμε το Volume Up (+). Στο μέσο της οθόνης και αριστερά εμφανίζονται, με πολύ μικρά fonts, τρεις επιλογές και με το Volume Up (+) επιλέγουμε το “Recovery” και πατάμε το Volume Down (-) ως Enter.

 

Για το ρουτάρισμα του κινητού χρειαζόμαστε το supersu (στα posts #85 και #98 έχει δώσει link ο w2o4ts για το κατέβασμα του αρχείου σε μορφή zip). Το μεταφέρουμε στην κάρτα και εγκαθίσταται από το twrp. Η εγκατάσταση επιβεβαιώνεται από την εμφάνιση αντίστοιχου shortcut στις εφαρμογές τόσο στην οθόνη όσο και στα Settings/Apps.

 

Το κινητό είναι πλέον rooted και ξεκινάει ένας νέος και διαφορετικός τρόπος λειτουργίας του.

Edited by athanaso77
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Root του S3 Plus

 

Αν και δεν βλέπω να υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον από άλλο συμφορουμίτη, για root του S3 Plus, σκέφτηκα να καταγράψω τις εμπειρίες μου από τη διαδικασία, με τις πολύτιμες συμβουλές και οδηγίες συμφορουμιτών, που ασχολούνται σοβαρά με το … άθλημα.

.....

Το κινητό είναι πλέον rooted και ξεκινάει ένας νέος και διαφορετικός τρόπος λειτουργίας του.

 

πίστεψέ με ενδιαφέρει πολλούς και ας μη το λένε...

οι οδηγοί μου έχουν βοηθήσει αρκετά αλλά έχω ζητήσει να μπει και ο δικός σου στην πρώτη σελίδα του JiaYu s3

 

ευχαριστούμε για τον κόπο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εγώ για τη βοήθεια που μου δώσατε.

Μακάρι, ο οδηγός για το S3 Plus να βοηθήσει και κάποιους άλλους κατόχους του κινητού αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι οδηγοί σας βρίσκονται στο πρώτο post. Για οτι άλλο κρίνετε οτι ειναι απαραίτητο να μπει εκεί με ενημερώνετε. Keep up the good work... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μία βοήθεια παρακαλώ.Κάτοχος του S3+ και προσπαθόντας να το ρουταρώ μετά από μαλ... το κινητό μένει πλέον στην αρχική οθόνη με το σήμα της Jiayu.Μπορώ να κάνω τίποτα;Κάθε βοήθεια δεκτή.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μία βοήθεια παρακαλώ.Κάτοχος του S3+ και προσπαθόντας να το ρουταρώ μετά από μαλ... το κινητό μένει πλέον στην αρχική οθόνη με το σήμα της Jiayu.Μπορώ να κάνω τίποτα;Κάθε βοήθεια δεκτή.Ευχαριστώ.

ΒοοτLoop

μπαινεις στο recovery και καθαριζεις μνημη και μπαινεις στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Γιατι να το ρουταρεις εφοσον οι rc4-rc5 rom ειναι ετοιμες ρουταρισμενες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...