Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα με την αλλαγη ρομ εφτιαξε το μικροφωνο ; εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα δεν εχω αλλαξει ρομ ακομα , δοκιμασα να ανεβασω απο τα settings mtk απο 64 που ηταν default τιμη το εβαλα καπου 120 αλλα δεν διορθωθηκε ουτε και σε εμενα

 

Δυστυχώς δεν ξέρω ακόμα, γιατι δεν εχω χρόνο να ασχοληθω. Οποιος το εχει δοκιμασει ας μας σιγουρέψει οτι φτιάχνεται γιατί εχω φάει μια πίκρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα πριν λίγες μέρες το κινητό για τον πατέρα μου, αλλά έχει μεγάλο θέμα με το μικρόφωνο. Δοκίμασα να πειράξω τις ρυθμίσεις στο engineer mode, όπως προτίνετε εδώ αλλά η κατάσταση απλά βελτιώθηκε λίγο, χωρίς να λυθεί τελείως το πρόβλημα. Επίσης δοκίμασα να κάνω καθαρή εγκατάσταση και στην συνέχει να rootαρω το κινητό και και να περάσω άλλη Rom, αλλά το κινητό δεν ανταποκρίνεται όταν το συνδέω στον υπολογιστή και αφού έχω πατήσει download στο SP Flash. Έχω windows 8 και το κινητό ήρθε με την DOOGEE-X5pro-Android5.1-R15-2016.03.16. Τι μου προτίνετε να κάνω. Αυτό που με νοιάζει κυρίως είναι να φτιάξω το μικρόφωνο, ώστε να ακούγεται καλά στον συνομιλητή. Υπάρχουν κάποιες standard ρυθμίσεις που να έχουν δουλέψει σε εσάς στο engineer mode ??? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

τελικα με την αλλαγη ρομ εφτιαξε το μικροφωνο ; εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα δεν εχω αλλαξει ρομ ακομα , δοκιμασα να ανεβασω απο τα settings mtk απο 64 που ηταν default τιμη το εβαλα καπου 120 αλλα δεν διορθωθηκε ουτε και σε εμενα

 

Αφού ρουτάρετε το τηλ συμφωνα με τις οδηγίες σελ-1 ακολουθήστε τις οδηγίες του Ρώσου στο video.

 

 

Πλέον σε εμένα κανείς δεν μου λέει οι δεν με ακούει καλά είτε οτι με ακούει με διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera, exw 3 mines to doogee X5 pro kai tis teleutaies vdomades, i ekswteriki camera estiazei thola. to kinito den exei pesei katw k episis exw epanaferei tis arxikes ruthmiseis, kathoti asxeti den kserw ti allo na kanw.. oi opoies protaseis mporoun na voithisoun, euprosdektes. euxaristw ek twn proterwn.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο Forum γιατί πάνε λίγες μέρες που έχω στην κατοχή μου το τηλέφωνο Doogee X5 pro. Αυτό που θέλω να ρωτήσω για αρχή (επειδή είμαι πολύ αρχάριος) είναι ότι σύνδεσα το τηλέφωνο με τον υπολογιστή μου που έχει πάνω τα XP και δεν το αναγνωρίζει. Ψάχνει να βρει κάποιον οδηγό όμως στο τέλος τίποτα. Υπάρχει λύση; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο Forum γιατί πάνε λίγες μέρες που έχω στην κατοχή μου το τηλέφωνο Doogee X5 pro. Αυτό που θέλω να ρωτήσω για αρχή (επειδή είμαι πολύ αρχάριος) είναι ότι σύνδεσα το τηλέφωνο με τον υπολογιστή μου που έχει πάνω τα XP και δεν το αναγνωρίζει. Ψάχνει να βρει κάποιον οδηγό όμως στο τέλος τίποτα. Υπάρχει λύση; Ευχαριστώ.

Αν και χωρίς να το έχω δοκιμάσει σε xp μπορείς όταν συνδέσεις την συσκευή στο PC να πας στην ειδοποίηση που σου βγάζει και να επιλέξεις mtp αν δεν είναι επιλεγμένο ήδη. Αλλιώς δοκίμασε με τους drivers για windows 7 που έχω βάλει στον αναλυτικό οδηγό που θα βρεις στο 1ο ποστ. Υπάρχει φάκελος για xp μέσα στο αρχείο που θα κατεβάσεις.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ΄αρχήν για την άμεση ανταπόκριση.

Έκανα την εγκατάσταση του Driver όπως μου είπες όμως δεν κατάφερα κάτι. Μάλιστα στο τέλος της εγκατάστασης μου έβγαλε αυτό στην εικόνα 1. Παρ΄όλα αυτά συνέχισα έκανα επανεκκίνηση τον υπολογιστή στη συνέχεια σύνδεσα το τηλέφωνο και μου έδειξε εικόνα 2.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ΄αρχήν για την άμεση ανταπόκριση.

Έκανα την εγκατάσταση του Driver όπως μου είπες όμως δεν κατάφερα κάτι. Μάλιστα στο τέλος της εγκατάστασης μου έβγαλε αυτό στην εικόνα 1. Παρ΄όλα αυτά συνέχισα έκανα επανεκκίνηση τον υπολογιστή στη συνέχεια σύνδεσα το τηλέφωνο και μου έδειξε εικόνα 2.

Τις εικόνες δεν μπορώ να τις δω δεν ξέρω γιατί. Στην ειδοποίηση στην συσκευή όταν την συνδέσεις στο πισι επέλεξες mtp?

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να στείλω τις εικόνες με μορφή jpg και τις μετέτρεψα σε pdf. Τις στέλνω τώρα και σε μορφή jpg. Στην ειδοποίηση στην συσκευή όταν τη σύνδεσα επέλεξα mtp αλλά τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορούσα να στείλω τις εικόνες με μορφή jpg και τις μετέτρεψα σε pdf. Τις στέλνω τώρα και σε μορφή jpg. Στην ειδοποίηση στην συσκευή όταν τη σύνδεσα επέλεξα mtp αλλά τίποτα.

Δεν μπορώ να στείλω τις εικόνες διότι μου λέει ότι έχω υπερβεί το όριο.

Edited by Alien06
μεγάλο αρχείο
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα xp δεν υποστηριζουν mtp.δοκιμασε να επιλεξεις συνδεση usb ως αποθηκευτικος χωρος.δες και αυτο https://youtu.be/B8dy7dFopwA Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους στο forum.

 

Έχω μια ερώτηση. Αγόρασα στον μικρό μου το κινητό και κατάφερε και χάλασε την υποδοχή Usb. Παρατήρησα ότι το "γλωσσάκι" που έχει στη μέση η υποδοχή, κουνιέται και δεν κάνει καλή επαφή με αποτέλεσμα στη φόρτιση να έχει πρόβλημα. Αν και κοίταξα στο ebay, δεν βρήκα κάποιο ανταλλακτικό. Παίζει κάτι πουθενά ή έστω κάποιο service στην Αθήνα για Dooge γιατί προβλέπω να το ξεσκίζει τελείως και να μην φορτίζει σε λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα xp δεν υποστηριζουν mtp.δοκιμασε να επιλεξεις συνδεση usb ως αποθηκευτικος χωρος.δες και αυτο https://youtu.be/B8dy7dFopwA

Ευχαριστώ bbbb και σ' ένα GiannisSma για τη βοήθεια. Θα προσπαθήσω σύμφωνα με το βίντεο. Προσωρινά έλυσα το πρόβλημα, γιατί το σύνδεσα το κινητό σε ένα Lap Top που έχει Windows 7 και το αναγνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ bbbb και σ' ένα GiannisSma για τη βοήθεια. Θα προσπαθήσω σύμφωνα με το βίντεο. Προσωρινά έλυσα το πρόβλημα, γιατί το σύνδεσα το κινητό σε ένα Lap Top που έχει Windows 7 και το αναγνωρίζει.

Εγώ έχω winXP και λειτουργεί κανονικά το mtp. Εκτός από τους drivers για mtp, εγώ τους κατέβασα από Microsoft ψάχνοντας στο Google, χρειάζεται να εγκαταστήσεις τον τελευταίο windows media player που έχει βγει για xp, κατέβασε τον από Microsoft κάνε επανεκκίνηση κι είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,πριν λίγο έβαλα και εγώ την Custom Android 6 v2.4 x64 bit(Γιάννη ακούς!!!μπορείς να γυρίσεις δεν θα σε ζαλήσω άλλο :lol:)με την βοήθεια φίλου απο κοντά(βασικά την δουλειά την έκανε αυτός)!

Αποτελέσματα όχι τρομερά απλά πρέπει να αναφέρω πως δεν έχω κανενα θέμα με τον ήχο(κλήσεις κ.τ.λ)μάλιστα θα έλεγα ότι μπορεί να ειναι και λίγο πιο δυνατός (!)

καθώς και το τατς στην οθόνη μου φαίνεται καλύτερο!

Αυτά τα λίγα απο μένα και ξαναλέω έχω την γνώμη......

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,πριν λίγο έβαλα και εγώ την Custom Android 6 v2.4 x64 bit(Γιάννη ακούς!!!μπορείς να γυρίσεις δεν θα σε ζαλήσω άλλο :lol:)με την βοήθεια φίλου απο κοντά(βασικά την δουλειά την έκανε αυτός)!

Αποτελέσματα όχι τρομερά απλά πρέπει να αναφέρω πως δεν έχω κανενα θέμα με τον ήχο(κλήσεις κ.τ.λ)μάλιστα θα έλεγα ότι μπορεί να ειναι και λίγο πιο δυνατός (!)

καθώς και το τατς στην οθόνη μου φαίνεται καλύτερο!

Αυτά τα λίγα απο μένα και ξαναλέω έχω την γνώμη......

Χαχαχαχα άντε καλοδούλευτο και πάλι! Γυρισμό έχει τον Οκτώβρη δυστυχώς και ευελπιστώ σε καμιά αλλαγή της συσκευής μου τότε! Μέχρι πριν δεν με ενοχλούσε και τόσο η κάμερα αλλά τώρα στο νησί ούτε μια φωτογραφία της προκοπής δεν θα δούμε και με έχει κουράσει!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Ξαφνικα" απο εχθες το τηλεφωνο δεν ανοιγει. Μενει κολλημενο στα χρωματιστα γραμματα DOOGEE στην διαδικασια ανοιγματος.

 

 

Εβγαλα εβαλα την μπαταρια χωρις αποτελεσμα.

 

 

Πατησα το + και το κουμπι ενεργοποιησης αλλα βγηκε ενα μενου στα κινεζικα και δεν ηξερα τι να επιλεξω καιο το αφησα.

 

 

Καμμια ιδεα για το πως να ξαναλειτουργησει η συσκευη ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο κόλλημα έφαγε.Αφού δεν επανέρχεται και λογικά δεν ήσουν root με twrp recovery και backup,χρειάζεσαι υπολογιστή και φλασάρισμα της ρομ μέσω sp flash tools http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6528925#post6528925 αφού βάλεις τους drivers ακολουθείς την διαδικασία--> Καθαρή εγκατάσταση της stock rom
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο κόλλημα έφαγε.Αφού δεν επανέρχεται και λογικά δεν ήσουν root με twrp recovery και backup,χρειάζεσαι υπολογιστή και φλασάρισμα της ρομ μέσω sp flash tools http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6528925#post6528925 αφού βάλεις τους drivers ακολουθείς την διαδικασία--> Καθαρή εγκατάσταση της stock rom

 

 

 

Ναι δεν ηταν rooted.

Ειναι του υιου και λογω ελλειψης χρονου αυτη την εποχη ηλπιζα να αποφυγω την διαδικασια του root.

Μετα θα αρχισουν τα προβληματα νε τις ρομ και τις δυσλειτουργιες ηχειου, καμερας, κτλ.

Μπορει να εγινε ετσι ξαφνικα η το σκαλισε ο μικρος ;

Οπως και να εχει εχεις να μου προτεινεις καποια σταθερη με τα λιγοτερα δυνατον προβληματα ;

 

 

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

εκανα φλασαρισμα της εργοστασιακης ρομ με επιτυχια.

 

 

 

 

 

Το τηλεφωνο ξαναλειτουργει κανονικα και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

 

 

 

 

 

Ομως ....

 

 

 

 

 

με την ευκαιρια ειπα να εγκαταστησω την twrp recovery. Ακολουθησα λοιπον τις οδηγιες και απο τον υπολογιστη η διαδικασια ολοκληρωθηκε με επιτυχια. Οταν πηγα να ελεγξω πατωντας + και power βγηκαν παλι οι επιλογες στα κινεζικα. Εβγαλα την μπαταρια και το ξαναανοιξα. Ειναι φυσιολογικο να βγαινουν οι επιλογες ανακτησης στα κινεζικα και οχι στα Αγγλικα ;; Ειναι κατι που πρεπει να διορθωσω ;

 

 

 

 

 

Αφου εφτασα μεχρι εδω ειπα να το κανω και root. Επελεξα τον δευτερο τροπο εγκαταστασης του su αλλακαι εκει απετυχα. Μου βγηκε ενα πεσμενο ανθρωπακι με την ενδειξη σφαλματος.

 

 

 

 

 

Θα ξαναδοκιμασω με τον 1ο τροπο. Υπαρχουν καποια επιπλεον τιπς η καποιο νεωτερο αρχειο ;

 

Βεβαια για να δουλεψω τον 1ο τροπο πρεπει πρωτα να λυσω το προβλημα του twrp recovery .....

 

ουφφφφφφφ

 

Και παλι ευχαριστω για την βοηθεια.

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα προβληματα εγκαταστασης οφειλονται σε λαθη η παραλειψεις του χρηστη.

 

 

 

 

 

Εγκατασταθηκε το twrp και απεκτησα προσβαση αφου πριν πατουσα - και power και για αυτο εβλεπα κινεζικα.

 

 

 

 

 

Στην συνεχεια η συσκευη εγινε root με την εγκατασταση με τον 1ο τροπο του supersu. Ο 2ος τροπος μου εβγαζε και εμενα σφαλμα.

 

 

 

 

 

2 ερωτησεις. Χρειαζεται να κανω αναβαθμιση του twrp και ποα ειναι αυτη και χρειαζεται να εγκαταστησω το xposed framework, τι μου προσφερει ;

Edited by skiace
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου μην αναβαθμίσεις τίποτα αν δουλεέυει έτσι. Κάνε όμως ένα πλήρες backup μέσω TWRP για να είσαι σίγουρος πως ότι και να συμβεί μπορείς έυκολα να επανέλθεις στην τωρινή κατάσταση.

 

Όσο για το expose αν δεν ξέρεις τις δυνατότητές του και δεν έχεις ήδη ασχοληθεί , μην το δοκιμάζεις . Καλύτερα διάβασε πρώτα και ενημερώσου και μετά αν θέλεις πραγματικά κάτι από αυτά που προσφέρει τότε το ψάχνεις παραπάνω.

 

Εφόσον έκανες ρουτ και το κινητό πάει σε μικρό, βάλε οπωσδήποτε adaway για να μην πατήσει καταλάθος καμιά ενοχλητική διαφήμιση τύπου "Έχετε 4 ιούς" κτλ. και έχετε μετά τρεξίματα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου κανει κάποιος αναπάντητη τότε γυρίζει μόνο του στο αθόρυβο!

Τι φταίει? Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί χάνω κλήσεις .:(

Link to comment
Share on other sites

Eχεις βάλει μήπως κάποια εφαρμογή τώρα τελευταία?

truecaller, talking caller ID, Caller Announcer.

Λες να φταιει καποια π αυτες? Κοιταξα στις ρυθμίσεις τους αλλα δεν ειδα κάτι.

 

Επίσης πώς μπαινει default απόκρυψη αντι να πατας πριν καθε φορά #31# πριν τον αριθμό?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...