Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι ακριβώς. Η απόσταση του σπιτιού από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ παίζει ρόλο.

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη με λίγα λόγια εγω πχ που έχω Forthnet και πιάνω 6-7(απο τα θεωρητικά 24) mbps down,οποία εταιρία και να βάλω θα πιάνω τόσο η εχει διαφοροποιήσεις;Γιατι σκέφτομαι να βαλω Vodafone τελικά και για την οδο μου έχουν δωσει μεγιστη θεωρητική ταχύτητα τα 12500mbps.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και θα έχεις 6-7 επειδή απέχεις μια χ απόσταση από τι αστικό κέντρο και δευτερευόντος ανάλογα από την κατάσταση του εσωτερικού σου δικτύου. Από εταιρεία σε εταιρεία μπορεί να διαφέρεις περίπου 1Mbps, αλλά δύσκολα περισσότερο.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

@psylos, πριν τη hol είχα cyta 4mbps (2 χρόνια συνδρομητής, είχα αγοράσει 4άρα τότε) και με speedtest έπιανα 3.98 σε πολλαπλά τέστς και σταθερή ταχύτητα στο ίντερνετ. Πάω hol (μέχρι 24άρα) και κάνω το ίδιο τέστ, μου δίνει 6mbps περίπου. Λέω, μια χαρά είμαστε, δεν περνάνε 20 ημέρες και αρχίζει να σέρνεται, τρέχω το τέστ, μου δίνει 2mbps, κάνω διάφορα, τίποτα, ενημερώνω τη hol, κάνουν κάτι αυτοί, ξανανεβαίνει για λίγο διάστημα, μετά πάλι τα ίδια. Φεύγω και πάω πάλι cyta (δίνει πια μέχρι 24mbps) και πιάνω 4mbps. Η διαφορά είναι εμφανής. Το μόνο διαφορετικό είναι το ρούτερ και ότι η cyta δίνει τηλεφωνία voip (άσχετο). Για μένα, ή δίνουν χάλια εξοπλισμό ή κόβουν κάποια στιγμή την ταχύτητα για σταθερότητα εφόσον συνδέονται περισσότεροι χρήστες ολοένα.:cool:
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι χρήστες πάντα δυσκολεύουν τα πράγματα. Ο εξοπλισμός που δίνουν είναι εξαιρετικά κακής ποιότητας τις περισσότερες φορές. Ι εγώ είχα ξεκινήσει από τα 10-11 στο σπίτι μου και πλέον μετά από τόσα χρόνια είμαι μόνιμα στα 7.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοί μου έχουν το σταθερό με sim, μήπως ξέρετε αν υπάρχει και σε αυτό κάποια δέσμευση στο πότε μπορείς να φύγεις?

Επειδή είναι σαν να μιλάς σε κινητό σκέφτονται να πάνε σε "παραδοσιακό" σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει και αυτό κάποιο συμβόλαιο λογικά. Πότε το είχαν ενεργοποιήσει;

Έχω την εντύπωση πως όσο το λειτουργείς στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει έχει χρέωση σαν σταθερό(για αυτούς που σε καλούν εννοείται). Αν το μετακινήσεις έχει χρέωση κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει και αυτό κάποιο συμβόλαιο λογικά. Πότε το είχαν ενεργοποιήσει;

Έχω την εντύπωση πως όσο το λειτουργείς στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει έχει χρέωση σαν σταθερό(για αυτούς που σε καλούν εννοείται). Αν το μετακινήσεις έχει χρέωση κινητού.

 

Βασικά το έχουν κοντά στα τρία χρόνια. Απλώς μερικούς μήνες πριν είχε χαλάσει η "ψευτοσυσκευη" που δίνουν και δώσανε μια άλλη (ένα απλό κινητό δηλαδή) και λέω μήπως και το ανανεωσαν αυτόματα. Θα πάρω και σε αυτούς ένα τηλέφωνο αλλά μόλις κάνω την ερώτηση θα καταλάβουν ότι θέλουμε να φύγουμε οπότε δεν ξέρω αν θα μου πουν την αλήθεια :wacko:

 

Ισχύει αυτό που λες για τη χρέωση αλλά εγώ το θέλω λόγω ακτινοβολίας. Οικονομικα δεν μας συμφέρει η αλλαγή. Άσε που εδώ εκτός τον ΟΤΕ μόνο η forthnet έχει δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω. Αν το χρειάζονται και το κύριο πρόβλημα είναι η ακτινοβολία πάντως, εγώ θα κοιτούσα ένα bluetooth handsfree πρώτα, και εναλλακτικά με μικρό σχετικά κόστος κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω. Αν το χρειάζονται και το κύριο πρόβλημα είναι η ακτινοβολία πάντως, εγώ θα κοιτούσα ένα bluetooth handsfree πρώτα, και εναλλακτικά με μικρό σχετικά κόστος κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ, α το κοιτάξω αλλά μου φαίνεται με ένα καλό Bluetooth θα είναι καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνω συμβόλαια με βάση την ταχύτητα internet, έχω προς το παρών Ote.

Δεν θα σας κουράσω, απλά θέλω να πω το εξής :

 

Σε κατάστημα vodafone οι υπάλληλοι (όχι ένας αλλά δύο) μου είπαν πως στην περιοχή μου η Vodafone έχει δικιές της γραμμές δηλαδή δεν πατάνε πάνω στου Ote και πως μπορώ να πιάσω μέχρι 17mbps ADSL, ενώ η απόστασή μου είναι 3 χιλιόμετρα από το κέντρο του Ote

 

Λέω, κάτι δεν πάει καλά, διότι με Ote που είμαι τώρα πιάνω 6 mbps.

 

Καλώ στην εξυπηρέτηση στην Vodafone και μου λένε πως στην περιοχή μου και γενικά οι γραμμές της HoL πατάνε πάνω στου Ote και πως μπορώ να πιάσω με Vodafone maximum 7,5 mbps. Προφανώς πιστεύω την τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής : τόσο μεγάλη απάτη στα καταστήματα ώστε να κλείσει συμβόλαιο? ή δεν κατάλαβα εγώ καλά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνω συμβόλαια με βάση την ταχύτητα internet, έχω προς το παρών Ote.

Δεν θα σας κουράσω, απλά θέλω να πω το εξής :

 

Σε κατάστημα vodafone οι υπάλληλοι (όχι ένας αλλά δύο) μου είπαν πως στην περιοχή μου η Vodafone έχει δικιές της γραμμές δηλαδή δεν πατάνε πάνω στου Ote και πως μπορώ να πιάσω μέχρι 17mbps ADSL, ενώ η απόστασή μου είναι 3 χιλιόμετρα από το κέντρο του Ote

 

Λέω, κάτι δεν πάει καλά, διότι με Ote που είμαι τώρα πιάνω 6 mbps.

 

Καλώ στην εξυπηρέτηση στην Vodafone και μου λένε πως στην περιοχή μου και γενικά οι γραμμές της HoL πατάνε πάνω στου Ote και πως μπορώ να πιάσω με Vodafone maximum 7,5 mbps. Προφανώς πιστεύω την τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής : τόσο μεγάλη απάτη στα καταστήματα ώστε να κλείσει συμβόλαιο? ή δεν κατάλαβα εγώ καλά ?

O Ελληνας και το ψέμα είναι ενα, αυτός ειναι και ο λογος που καταστράφηκε η χώρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

υπαρχει επιλογη να ερχεται ο λογαριασμος ηλεκτρονικα (σε Mail) ΑΛΛΑ να υπαρχει και καποια εκπτωση;

θυμαμαι παλιοτερα η εκπτωση ηταν 1 ευρω

ισχυει ακομα;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επιλογη να ερχεται ο λογαριασμος ηλεκτρονικα (σε Mail) ΑΛΛΑ να υπαρχει και καποια εκπτωση;

θυμαμαι παλιοτερα η εκπτωση ηταν 1 ευρω

ισχυει ακομα;

Εγω πληρωνω ηλεκτρονικα εκπτωση δεν ειδα ποτε.

O Ελληνας και το ψέμα είναι ενα, αυτός ειναι και ο λογος που καταστράφηκε η χώρα

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θελω να κανω μεταφορα γραμμης hol ηρακλειο κρητης που ειμαι στην χερσονησο ηρακλειου κρητης στην νεα διεθυνση σπιτιου το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει εκει δικτυο hol ,,πηρα στα κεντρικα και μιλησα με 3 ατομα διαφορετικα και δεν δεχονται να σπασουν το συμβολαιο για λογους ανωτερας βιας αφου δεν ειναι δικο μου προβλημα το οτι δεν εχουν δικτυο ,,αλλα και ουτε μεταφορα σε αλλο παροχο εαν δεν πληρωσω λεει 120 ευρω ειτε για διακοπη συμβολαιου ειτε για φορητοτητα σε αλλο παροχο,,,εμενα ληγει το συμβολαιο μαρτιο του 2017.....και με αναγκαζουν η να δωσω 120 ευρω,,,η να περιμενω ως τον μαρτη που ληγει και να εχουν φτασει τα παγια ως τοτε μηνα με μηνα 160 ευρω.....επισης μου λενε οτι αν θελω να μην χρεωθω τα λεφτα αυτα να βρω καποιο ατομο στο ηρακλειο κρητης μονο και να κανω μεταβιβαση γραμμης σε αλλο ονομα συγγενικο -φιλικο-γνωστο πραγμα που δεν γινεται γιατι ολοι τους εχουν ηδη σταθερο τηλ... φυσικα και στην μεταβιβαση πληρωνεις παλι 50 ευρω.....το αλλο που μου ειπανε επισης ειναι να κανω τον αριθμο vodafone home για να εχω σταθερο μεσω κινητης τηλεφωνιας πργμα που παλι θα χρωθω την συσκευη που δινουν και φυσικα χωρις ιντερνετ και μου λενε οτι αμα ερθει το δικτυο τους στην χερσονησο τοτε πρεπει να πληρωσω 82 ευρω για να εχω σταθερο και ιντερνετ μεσω καλωδιου με τον ιδιο αριθμο που ειχα,,,,,βρειτε μου μια λυση τι να κανω για να σπασω το συμβολαιο χωρις να πληρωσω εφοσον δεν φταιω εγω και φταινε αυτοι που δεν εχουν δικτυο,,,,,,Εχει τυχει σε καποιον αυτο το προβλημα???περιμενω απαντησεις σας και συμβουλες το τι να κανω εφοσον δεν φταιω εγω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θελω να κανω μεταφορα γραμμης hol ηρακλειο κρητης που ειμαι στην χερσονησο ηρακλειου κρητης στην νεα διεθυνση σπιτιου το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει εκει δικτυο hol ,,πηρα στα κεντρικα και μιλησα με 3 ατομα διαφορετικα και δεν δεχονται να σπασουν το συμβολαιο για λογους ανωτερας βιας αφου δεν ειναι δικο μου προβλημα το οτι δεν εχουν δικτυο ,,αλλα και ουτε μεταφορα σε αλλο παροχο εαν δεν πληρωσω λεει 120 ευρω ειτε για διακοπη συμβολαιου ειτε για φορητοτητα σε αλλο παροχο,,,εμενα ληγει το συμβολαιο μαρτιο του 2017.....και με αναγκαζουν η να δωσω 120 ευρω,,,η να περιμενω ως τον μαρτη που ληγει και να εχουν φτασει τα παγια ως τοτε μηνα με μηνα 160 ευρω.....επισης μου λενε οτι αν θελω να μην χρεωθω τα λεφτα αυτα να βρω καποιο ατομο στο ηρακλειο κρητης μονο και να κανω μεταβιβαση γραμμης σε αλλο ονομα συγγενικο -φιλικο-γνωστο πραγμα που δεν γινεται γιατι ολοι τους εχουν ηδη σταθερο τηλ... φυσικα και στην μεταβιβαση πληρωνεις παλι 50 ευρω.....το αλλο που μου ειπανε επισης ειναι να κανω τον αριθμο vodafone home για να εχω σταθερο μεσω κινητης τηλεφωνιας πργμα που παλι θα χρωθω την συσκευη που δινουν και φυσικα χωρις ιντερνετ και μου λενε οτι αμα ερθει το δικτυο τους στην χερσονησο τοτε πρεπει να πληρωσω 82 ευρω για να εχω σταθερο και ιντερνετ μεσω καλωδιου με τον ιδιο αριθμο που ειχα,,,,,βρειτε μου μια λυση τι να κανω για να σπασω το συμβολαιο χωρις να πληρωσω εφοσον δεν φταιω εγω και φταινε αυτοι που δεν εχουν δικτυο,,,,,,Εχει τυχει σε καποιον αυτο το προβλημα???περιμενω απαντησεις σας και συμβουλες το τι να κανω εφοσον δεν φταιω εγω.

Σε παρόμοια περίπτωση, πριν 2 χρόνια περιπου όταν ήταν ακόμα hol, δεν υπήρχε γραμμή στην περιοχή που μετακόμισα και δεν πλήρωσα τίποτα λόγω του ότι δεν ήταν δική μου ευθύνη αυτο. Αρχικά με το άτομο που είχα μιλήσει ζητούσε χρήματα για διακοπή συμβολαίου, ξαναπηρα τηλέφωνο μίλησα με κάποιο πιο σχετικό και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω και να κάνω αίτηση μεταφοράς σε άλλο πάροχο.

Εφόσον δεν βγάζεις άκρη και δεν είναι δική σου ευθύνη αλλά δική τους, θα ακολουθήσεις τις διαδικασίες και θα κάνεις μια καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή. Πάντως είναι απαράδεκτοι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πριν δύο χρόνια επι Hol που είχα το ίδιο πρόβλημα, μου έλεγαν τα ίδια,και ενώ εγώ ζητούσα να μεταφέρω την γραμμή στην Vodafone και να έχω μόνο σταθερό μιας και για Internet είχα γραμμή από άλλο παροχο, αλλά μου ζητούσαν 90 ευρώ για να αφήσουν την γραμμή.

Παρόλα αυτά πήγα και έκανα αίτηση στην Vodafone και έγινε δεκτή χωρίς να πληρώσω κάτι.

Για ένα διάστημα με έπαιρναν τηλέφωνο από μια εισπρακτική για λογαριασμό της Hol και μου ζητούσαν τα 90 ευρώ αλλά τους γειωσα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω, σε παρόμοια περιστατικά μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ έλυσε το θέμα.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω, σε παρόμοια περιστατικά μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ έλυσε το θέμα.

 

Sent from my XT1562

 

Και η δική μου εκτίμηση είναι ότι εφόσον δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, δεν ευθύνεται ο χρήστης. Επειδή όμως έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση αλλού στο φόρουμ και άλλοι φίλοι υποστηρίζουν το αντίθετο, η ΕΕΤΤ είναι σίγουρα η καλύτερη λύση, έστω όχι για καταγγελία, ακόμη και μόνο για αποσαφήνιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα. Διαθέτω adsl ως 24 με πραγματική ταχύτητα 11,5 ,δηλαδή περίπου 50% κάτω από την μέγιστη. Αν μεταπηδήσω σε vdsl θα έχω πάλι 50% απόκλιση από την μέγιστη;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Διαθέτω adsl ως 24 με πραγματική ταχύτητα 11,5 ,δηλαδή περίπου 50% κάτω από την μέγιστη. Αν μεταπηδήσω σε vdsl θα έχω πάλι 50% απόκλιση από την μέγιστη;

 

Δεν υπάρχει πλήρης αναλογία. Καλύτερα δες τα στοιχεία της γραμμής σου (βασικά το attenuation/εξασθένιση) για να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το που θα σου δώσει vdsl. Αν πάρεις από αστικό κέντρο, τότε ανάλογα με την απόσταση μειώνεται η ταχύτητα. Αλλά αν η απόσταση είναι (αρκετά)μεγαλύτερη από 1χλμ, νομίζω εξασθενεί τόσο που δεν σου δίνουν. Από την άλλη αν πάρεις από καμπίνα (KV) που έχει στις γειτονιές, τότε η ταχύτητα που θα έχεις θα είναι πιθανότατα πάντα στο max. Για να καταλάβεις τι εννοώ, στο σπίτι μου(που παίρνω από καμπίνα) συγχρονίζει στα 49999/4997 ενώ στα στατιστικά που έχει το ρούτερ γράφει το μέγιστο που μπορεί να πετύχει και λέει 133000/40000 περίπου. Με το σπίτι να είναι στη μία γωνία του οικοδομικού τετραγώνου και η καμπίνα στην αμέσως επόμενη.
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ πάντως έχει βάλει καμπίνες στη γειτονιά μου. Ανα 2 τετράγωνα έχει και μία. Αν πέρνει η vodafone από τον ΟΤΕ.
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω παίρνει. Αν η ονομαστική ταχύτητα είναι 50/5 είναι από καμπίνα, ενώ αν είναι 50/10 είναι από ΑΚ.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Μένω Πανόραμα Θεσσαλονίκης, περιοχή Ν.751 (Δραγούμη)

Έχω ADSL με Attenuation 43,5 και Noise Margin 3.6 και πιάνω maximum 5.500Mbps

Ρώτησα για VDSL και μου δώσαν μια προσφορά, μόνο 7 ευρώ παραπάνω απόσο πληρώνω τώρα (+15ευρώ εφάπαξ για την μετατροπή)

 

Υπάρχει περίπτωση να γυρίσω σε VDSL και να πιάνω την ίδια ταχύτητα;

Υπάρχει κανείς άλλος από την περιοχή που να έχει βάλει VDSL?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...