Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρε μια φίλη μου το τηλέφωνο απο Vodafone. Φυσικά θέλουμε να το κάνουμε debrand και να του βάλουμε την 6. Εψαξα στο XDA και βρήκα ένα ολόκληρο κατεβατό για debranding. Με registrations στη Huawei κτλ. Ισχύει αυτό ή απλά πάει by the book;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Link to comment
Share on other sites

Πήρε μια φίλη μου το τηλέφωνο απο Vodafone. Φυσικά θέλουμε να το κάνουμε debrand και να του βάλουμε την 6. Εψαξα στο XDA και βρήκα ένα ολόκληρο κατεβατό για debranding. Με registrations στη Huawei κτλ. Ισχύει αυτό ή απλά πάει by the book;

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Θα γράψω μια τελευταία φορα οδηγο για unbranded,ας το βαλει καποιος admin στην αρχικη ,να γλυτωσουμε κοπο μιας & ειναι μια απο τις συχνες ερωτησεις!

1)Αρχικα κατεβαζεις την c432b132 απο http://www.carbontesla.com/2015/09/download-huawei-p8-lite-b132-firmware-dual-sim/

2)Αποσυμπιεζεις το .zip και θα βρεις μεσα 2φακελους , step1&2 !

3)Απο το κινητο σου ,φτιαχνεις εναν φακελο στην καρτα sd με ονομα dload & αντιγραφεις μεσα του το αρχειο update.app που θα βρεις στον φακελο step1/dload που μολις αποσυμπιεσες!

4)Μπαινεις ρυθμισεις/Ενημερωση λογισμικου/Τοπικη ενημερωση , & επιλεγεις το update.app !Θα γινει επανεκκινηση & θα ξεκινηση η αναβαθμιση!

5)Η συσκευη σου θα ανοιξει ως BalongB311 !Δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας ,θα το διορθωσουμε!,Απο τον φακελο step2/custom ,αντιγραφεις το αρχειο update.app που περιεχει (ειναι μερικα kb) και τον βαζεις στον φακελο dload της sd σου (Αφου εχεις σβησει πρωτα το step1 που μολις εκανες install)

6)Πας παλι ρυθμισεις/Ενημερωση λογισμικου/Τοπικη Ενημερωση , & κανεις install το update.app

___

Εισαι ετοιμος ,εχεις πλεον unbranded dual συσκευη ,μπορεις να κανεις ota updates κανονικα ή μεσω του HiCare

 

Ας το βαλει στο πρωτο ποστ καποιος μην ξαχνεται ο κοσμος :)

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Thanx φίλε αυτό το ποστ σου με σώζει όταν βρω χρόνο κ το κάνω θα σε ενημερώσω...απλά δεν το είχα κάνει μέχρι τώρα γιατί μου είχαν πει (huawei Hellas)χάνεις εγγύηση κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα για 2η φορά (το λες και 3η? ,την 1η φορά είχε κάνει κανονικο restart παντως) (δεν ξέρω αν μπορώ να το πω restart (το τώρα σκηνικό) μιας και δεν βγάζει για εισαγωγή κωδικού pin αλλά οπως ήταν πριν με τον κωδικό pin κλειδωματος)μόνο του ενώ ήταν στην αναμονή κλειδωμένο,και μάλιστα 2φορες στο καπάκι μόλις πατησα για ξεκλειδωμα ξανά το ίδιο. Να μιλήσω με huawei για service? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα γράψω μια τελευταία φορα οδηγο για unbranded,ας το βαλει καποιος admin στην αρχικη ,να γλυτωσουμε κοπο μιας & ειναι μια απο τις συχνες ερωτησεις!

 

Μπήκε (έστω και καθυστερημένα) στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από την μεριά μου να πω οτι ακολούθησα την διαδικασία που αναφέρεται πάνω για να το μετατρέψω απο banded cosmote σε δικαρτο αλλά πέρασα πρώτα το step2 και μετά το step 1 χωρίς όμως κανένα πρόβλημα...... Η συσκευή έχει την έκδοση ALE-L21 και ήμουν απο τους πρώτους που έγραψαν οτι ήρθε η .574 μέσω OTA.
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ευχαρίστησω για τις οδηγίες, έκανα unbrand προχθές και τώρα είμαι με τη Β170.

Η ερώτηση μου έιναι αν θα έπρεπε να μου έχει έρθει άλλο update μέσω hicare ή πρέπει να γίνει και αυτό manual?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζει μετα το factory reset ενω μιλαω να με περνουν σε αναμονη και να κλεινει τη γραμμη
Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργήθηκε μια απορία διαβάζοντας το thread. Επειδή αναγκαστικά θα το πάρω από Vodafone, δε θα είναι δίκαρτο; Δε θα δουλεύει απ' ευθείας η δεύτερη κάρτα; Θα χρειαστεί να γίνει unbranded πρώτα και να περαστεί άλλο firmware για να παίζει η δεύτερη κάρτα;
Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τη Vodafone και μου παν πως αν το κανεις unbranded χανεις την εγγυηση του κινητου,επισης ηθελα να ρωτησω εχει κανενας προβλημα να παιξει POKEMON GO?
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ήμασταν κατατοπιστικοτατοι. Τώρα τρέχει την 6. Θα περιμένω μερικές μέρες να μου πει εντυπώσεις. Το κυριότερο είναι ή μπαταρία. Δυστυχώς την έχει απογοητεύσει. Έχει και μικρό παιδί και το τελευταίο που σκέφτεται είναι το κινητό όπως καταλαβαίνετε. Μακάρι το doze να κάνει δουλειά.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Link to comment
Share on other sites

Το pokemon Go παίζει αλλά πιθανότατα δεν θα βλέπεις τα pokemon μέσα από την κάμερα

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το pokemon Go παίζει αλλά πιθανότατα δεν θα βλέπεις τα pokemon μέσα από την κάμερα

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εισαι σε marshmallow η lollipop,εμενα σε λολιποπ κολαει πολυ και ξαφνικα κλεινει.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σε marshmallow η lollipop,εμενα σε λολιποπ κολαει πολυ και ξαφνικα κλεινει.

 

Σε b550 εκει που παιζεις ξαφνικα κολλαει & πρεπει να το κλεισεις & να το ξαναανοιξεις για να ξεκολλησει ,καποιες φορες δεν ξεκολλαει & αν δεν κανεις επανεγκατασταση & clean data ,κολλαει στην loading screen και λεει Login Failed!

 

Οσο για χρηση AR Effect, το P8 Lite δεν διαθετει γυροσκοπειο ,επομενως δεν ειναι δυνατη η χρηση του ,ομως αν εισαι πιο εμπερος χρηστης & εχεις ξεκλειδωτο bootloader με custom recovery,μπορεις να flashαρεις emulator γυροσκοπειου και να παιξει .

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παίξει ποτέ πάνω από μισή ώρα, μου έχει κολλήσει σε πιασιμο ποκεμον 2 φορές πάντως. Το θέμα μου είναι ότι 8/10 φορές που θα προσπαθήσω να συνδεθώ με data δεν θα μπει.

 

Με 564 ήμουν. Μόλις έψαξα για update και θα περάσω την 574

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παίξει ποτέ πάνω από μισή ώρα, μου έχει κολλήσει σε πιασιμο ποκεμον 2 φορές πάντως. Το θέμα μου είναι ότι 8/10 φορές που θα προσπαθήσω να συνδεθώ με data δεν θα μπει.

 

Με 564 ήμουν. Μόλις έψαξα για update και θα περάσω την 574

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτα κανει και σε μενα....

Δοκιμασε παντως να βαλεις αυτοματο 3G/2G μονο , απο τοτε που εβγαλα το 4g μπορω να πω πως βελτιωθηκε καπως στις κολλημενες pokeballs..

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με την 574 το κιν μου κανει προβλημα με τις κλησεις
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με την 574 το κιν μου κανει προβλημα με τις κλησεις

Μια απο τα ιδια και εμένα μολις έχω αναμονή κλήσεων τερματίζει την κλείσει

Link to comment
Share on other sites

Ποιος απο δω μεσα θα μας πει πως ξαναγυρναμε στην προηγουμενη εκδοση ? ? ?
Link to comment
Share on other sites

Ποιος απο δω μεσα θα μας πει πως ξαναγυρναμε στην προηγουμενη εκδοση ? ? ?

Οδηγος για downgrade απο 6.0 σε 5.0

(ΠΑΡΤΕ BACKUP ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΑΣ)

Βαλτε το κι αυτο στην αρχικη αν ειναι

1)Κατεβαζουμε την b200 απο εδω

http://www.mediafire.com/download/1zqw8bf9crzhkww/Transition+Package+%28ALE-21%29.zip ,αποσυμπιεζουμε το zip & αντιγραφουμε τον φακελο dload που περιεχει ενα αρχειο update.app στην sd

2)Κλεινουμε την συσκευη & την ανοιγουμε πατοντας VolumeDown-VolumeUp+poweron ,ωστε να κανει force installation

3)Η συσκευη βρισκεται στην downgrade version B200 , ομως ακομη δεν εχει ολοκληρωθει το downgrade

4)Κατεβαζουμε την b170 απο εδω [urlhttp://www.carbontesla.com/2015/11/huawei-p8-lite-ale-l21-stock-b170-lollipop-firmware/[/url] ,αποσυμπιεζουμε & βαζουμε τον φακελο dload που περιεχει update.app στην sd (αφου διαγραψουμε τον προηγουμενο)

5)Κλεινουμε παλι το p8 lite & το ανοιγουμε με volume down+up+power on για force installation

6)Αν δεν εχει γινει ,κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ,ωστε να αποφυγουμε τυχων προβληματα

Και ειμαστε ετοιμοι στην C43B170 Android 5.01

Edited by AnwnymoMeLene

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Οδηγος για downgrade απο 6.0 σε 5.0

(ΠΑΡΤΕ BACKUP ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΑΣ)

Βαλτε το κι αυτο στην αρχικη αν ειναι

1)Κατεβαζουμε την b200 απο εδω

http://www.mediafire.com/download/1zqw8bf9crzhkww/Transition+Package+%28ALE-21%29.zip ,αποσυμπιεζουμε το zip & αντιγραφουμε τον φακελο dload που περιεχει ενα αρχειο update.app στην sd

2)Κλεινουμε την συσκευη & την ανοιγουμε πατοντας VolumeDown-VolumeUp+poweron ,ωστε να κανει force installation

3)Η συσκευη βρισκεται στην downgrade version B200 , ομως ακομη δεν εχει ολοκληρωθει το downgrade

4)Κατεβαζουμε την b170 απο εδω http://www.mediafire.com/download/ag9fybaa4ckb9a5/C432B170%2C+Lithuania.zip ,αποσυμπιεζουμε & βαζουμε τον φακελο dload που περιεχει update.app στην sd (αφου διαγραψουμε τον προηγουμενο)

5)Κλεινουμε παλι το p8 lite & το ανοιγουμε με volume down+up+power on για force installation

6)Αν δεν εχει γινει ,κανουμε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ,ωστε να αποφυγουμε τυχων προβληματα

Και ειμαστε ετοιμοι στην C43B170 Android 5.01

εγω θελω να παω στην 6 αλλα στην 560 πχ γιατι στην 574 εχουμε θεμα

οταν βαλουμε τη b170 μετα που βρισκουμε ξανα την 560 ?564 ?το κιν μου ειναι dual

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως όπως και στης προηγούμενες έτσι και στην 574 άψογα δουλεύει χωρίς κανένα σύμπτωμα όπως γράφετε

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να παω στην 6 αλλα στην 560 πχ γιατι στην 574 εχουμε θεμα

Α,κανονικα τοτε ,απλα βρισκεις το update.app & κανεις local update...Απλα αν θες την γνωμη μου,βαλε καλυτερα b550

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...