Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επαναφέρω την ερώτηση, για την εφαρμογή Backup and Restore, όπως φαίνεται στο screenshot στο #6234 με το logo αυτό, γιατί έψαξα στο Google Play αλλά και στο δίκτυο και δεν τη βρήκα πουθενά.

 

Σαν εφαρμογή καλύπτει αφενός τα γνωστά (επαφές, μηνύματα κλπ) αφετέρου τις εφαρμογές αλλά δεν έχει δυνατότητα ρυθμίσεων.

 

Ναι, αν θυμάμαι καλά την είχε αυτή την εφαρμογή...μαμίσια

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ.

Δηλαδή, την έχουν τα S3 (version 1.0) και δεν έχει ρυθμίσεις, όπως γράφω παραπάνω.

Άρα, κάτι άλλο εγκαταστάθηκε με το recovery του φλασαρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ.

Δηλαδή, την έχουν τα S3 (version 1.0) και δεν έχει ρυθμίσεις, όπως γράφω παραπάνω.

Άρα, κάτι άλλο εγκαταστάθηκε με το recovery του φλασαρίσματος.

Φίλε μου, η εφαρμογή backup and restore, είναι μαμίσια της μαμάς Google, δε θυμάμαι από πια έκδοση κάτι μετά αλλά από αρκετά νωρίς. Η αλήθεια είναι πως για απλό χρήστη είναι ότι πρέπει. Απλά έχεις οι πιο ψαγμένοι κάνουμε TWRP RECOVERY επειδή θέλουμε και τις ρυθμίσεις σε πολλές εφαρμογές.

 

!sent through TapaTalk from my JiaYu S3!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, η εφαρμογή backup and restore, είναι μαμίσια της μαμάς Google, δε θυμάμαι από πια έκδοση κάτι μετά αλλά από αρκετά νωρίς. Η αλήθεια είναι πως για απλό χρήστη είναι ότι πρέπει. Απλά έχεις οι πιο ψαγμένοι κάνουμε TWRP RECOVERY επειδή θέλουμε και τις ρυθμίσεις σε πολλές εφαρμογές.

 

!sent through TapaTalk from my JiaYu S3!

 

Αν είχες διαβάσει το νήμα του S3 Plus, θα καταλάβαινες ότι έχω κουραστεί προσπαθώντας να περάσω το TWRP αλλά κάθε φορά μου βγάζει το screenshot που έχω ανεβάσει.

Αν μπορούσες να βοηθήσεις να ξεπεράσω το πρόβλημα, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

από χθες που πέρασα την RC5 δεν χτυπάει το ξυπνητήρι...

έλεγξα τον ήχο είναι κανονικά ανοικτός

είχε άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

Τώρα μόλις πρόσεξα ότι η κανονική ώρα που έχει το τηλέφωνο είναι διαφορετική από αυτή που εμφανίζεται όταν μπαίνει το Lock Screen!!!

 

αυτή στο Lock Screen είναι μία ώρα πίσω...πως γίνεται αυτό???

μάλλον γι αυτό δεν χτύπησε το ξυπνητήρι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι με Xtreme rom 2.0 και θέλω κατά τη διάρκεια της κλήσης να ακούω πιο δυνατά τον συνομιλητή μου.

Έχω αλλάξει κάποια levels από το engineer mode και είδα μία βελτίωση αλλά όχι αυτό που θέλω.

Ποιες ρυθμίσεις έχετε για να ακούτε δυνατά ;;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB3-710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μια ερώτηση έχω.Η default εφαρμογή "αντίγραφα ασφαλείας" Κάθε πότε παίρνει αντίγραφα των εφαρμογών και αν γίνεται να επέμβω έτσι ώστε να επιλέγω μερικές εφαρμογές που θέλω εδώ να κάνει backup.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου

Γνωρίζει κανείς μήπως κάτι στο συγκεκριμένο;

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς μήπως κάτι στο συγκεκριμένο;

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου

Είναι χειροκίνητη η λειτουργία της. Πρέπει να θυμάσαι να το κάνεις εσύ.

 

!sent through TapaTalk from my JiaYu S3!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι έχουν όρεξη για λίγο διάβασμα....μπορείτε να ρίξετε μια ματιά εδώ: http:// http://www.xda-developers.com/team-m-a-d-brings-android-6-0-1-marshmallow-and-full-gpl-kernel-for-jiayu-mediatek-devices

Μόλις ανακοινώθηκε και αναμένεται εντός της ημέρας η δημοσίευση 6 νέων Rom. Όχι πανικός. Δε θα μπερδευτούμε (πολύ),

Απλά 3 για S3, και 3 για S3 plus.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, για την ώρα "ότι ξέρετε, ξέρω και εγώ".... Αναμονή.

:p :p :p :p

 

!sent through TapaTalk from my JiaYu S3!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους , με χτυπησε και μενα στο jiayu s3 ο ιος με το χερακι . στην αρχη κολλαγε και τωρα κολλαει στο λογοτυπο. Εχω στο πσ android drivers (οχι τους δικους του γιατι δεν τους εγκαθιστα(φοβαμαι να κανω απενεργοποιηση ψηφιακης υπογραφης) ) και ενω ακολουθω τα βηματα του οδηγου μεχρι και εκει που φορτωνω το αρχειο στο flash tool κολλαω γιατι δεν φορτωνει το αρχειο.Επισης εκανα hard reset και δεν αλλαξε τιποτα.

καμια ιδεα ρε παιδια....

ευχαριστω πολυ....

:X
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό έναν χρόνο δεν το αναβάθμισα είμαι με την

μανήσια 4.4.4 και θέλω τώρα να βάλω την Lollipop

Ποια προτείνεται να βάλω την Official ή κάποια άλλη ;

Link to comment
Share on other sites

Και εκει που βολευτικαμε με την RC .... μας ηρθαν οι CM Και το 6...

Καλωδιο, οδηγοι, και παμε για φλασαρισμα

Με αυτο το κινητο δεν βαριεσε ποτε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 γιοτοδευτερα μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω το κινητό έναν χρόνο δεν το αναβάθμισα είμαι με την

μανήσια 4.4.4 και θέλω τώρα να βάλω την Lollipop

Ποια προτείνεται να βάλω την Official ή κάποια άλλη ;

 

https://jiayu.de/forum/index.php?board/72-rc4/

Αυτη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η χαρά στο διαδίκτυο δεν παίζεται !!!

 

να ξέρετε ότι επίσημα πλέον η συσκευή μας έχει λογισμικό ΜΜ, ή αλλιώς Android 6 !!!

 

για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να δείτε την επίσημη σελίδα των προγραμματιστών μας, στο facebook:

The M.A.D. Team

 

επίσης υπάρχουν 3 ξεχωριστά νήματα για τις 3 διαφορετικές ROM στο XDA:

 

Μην βιαστείτε να ξεκινήσετε με απορίες τύπου , τί είναι η μία τί είναι η άλλη. Σίγουρα πάντως είναι για το S3 αλλά και για το S3plus !!!

Υπάρχουν διαφορές και ο καθένας αποφασίζει μόνος του, ποια έκδοση του ταιριάζει. Όλοι μας είμαστε σε φάση κατεβάσματος και από αύριο με γεμάτη τη μπαταρία δοκιμές και flashάρισμα ;) Αν και οι προγραμματιστές το "πάλευαν" ένα χρόνο σχεδόν, υποστηρίζουν πως δε θα υπάρξουν σχεδόν καθόλου bugs, όμως η πορεία θα δείξει.

 

*θα προστεθεί και στην 1η σελίδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα σε ολους , με χτυπησε και μενα στο jiayu s3 ο ιος με το χερακι . στην αρχη κολλαγε και τωρα κολλαει στο λογοτυπο. Εχω στο πσ android drivers (οχι τους δικους του γιατι δεν τους εγκαθιστα(φοβαμαι να κανω απενεργοποιηση ψηφιακης υπογραφης) ) και ενω ακολουθω τα βηματα του οδηγου μεχρι και εκει που φορτωνω το αρχειο στο flash tool κολλαω γιατι δεν φορτωνει το αρχειο.Επισης εκανα hard reset και δεν αλλαξε τιποτα. καμια ιδεα ρε παιδια....

ευχαριστω πολυ....

φίλε μου, συγγνώμη, αλλά εδώ δε μαγειρεύουμε κοτόσουπα για να μη σου αρέσει το αλάτι και να μη βάζεις. Μόνο αν ακολουθήσεις ΟΛΑ τα βήματα χωρίς υπερπηδήσεις, θα πετύχεις το σκοπό σου. Να μη φοβάσαι να κάνεις απενεργοποίηση της ψηφιακής υπογραφής γιατί είναι και που έχει εκνευρίσει πολλούς χρήστες των windows 8+++. Καν'το και θα ξετρελαθείς γιατί πλέον μπορείς να περάσεις σε έκδοση android 6 !!!

 

Έχω το κινητό έναν χρόνο δεν το αναβάθμισα είμαι με την μανήσια 4.4.4 και θέλω τώρα να βάλω την Lollipop Ποια προτείνεται να βάλω την Official ή κάποια άλλη ;

Ακολούθησε τους οδηγούς και διάβασε και λίγο παραπάνω τα άλλα παιδιά. Κανονικά θα σου λέγαμε για την RC5, αλλά πλέον έχουμε έκδοση android 6 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει να κατεβάσω την marshmalow αν και δεν ξέρω αν την δοκίμασε κανείς ,το φλασάρισμα γίνεται με τον ίδιο τρόπο

η υπάρχει κάποιος οδηγός αποκλειστικά για την marshmalow;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από προχθές που πέρασα την RC5 κάθε φορά που πατάω είτε στις επαφές, είτε στα μηνύματα, για να πάρω τηλέφωνο δηλ ή να στείλω μήνυμα μου εμφανίζεται πάνω πάνω το παρακάτω μήνυμα

 

ξέρει κανείς γιατί το βγάζει αυτό? ενώ έχω επιλέξει από τις ρυθμίσεις από ποια κάρτα θα γίνεται η κάθε ενέργεια...

πως μπορώ να το κάνω να μην βγαίνει?

Edited by freemind11
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο xda υπάρχουν κάποια παράπονα μετά από φλασαρισμα των νέων ρομ, όπως αδυναμία σήματος WiFi, προβλήματα με τη σύνδεση δεδομένων, το ραδιόφωνο κτλ. Ας μας πουν τα τσακάλια του φόρουμ αν αξίζει τελικά να κάνουμε την αλλαγή από rc4/5 και ποια ακριβώς είναι τα οφέλη μιας τέτοιας αλλαγής...
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλε κανείς την marshmallow ρε παιδιά δουλεύει κανονικά ;

 

Πάντως στο xda υπάρχουν κάποια παράπονα μετά από φλασαρισμα των νέων ρομ, όπως αδυναμία σήματος WiFi, προβλήματα με τη σύνδεση δεδομένων, το ραδιόφωνο κτλ. Ας μας πουν τα τσακάλια του φόρουμ αν αξίζει τελικά να κάνουμε την αλλαγή από rc4/5 και ποια ακριβώς είναι τα οφέλη μιας τέτοιας αλλαγής...

 

φυσικά και υπάρχουν παράπονα, γιατί δυστυχώς, δεν αντιλαμβάνεται ο πολύς κόσμος, πως μόλις βάζεις την νέα ROM, εκτός ότι ακολουθείς ακριβώς τις οδηγίες εγκατάστασης, πρώτα την περιεργάζεσαι και μετά πας και πετάς ότι εφαρμογές και επιπλέον ρυθμίσεις έχεις κάνει στην "παλιά". Βήμα βήμα πάμε και ειδικά με την AICP θέλει προσοχή γιατί έχει από μόνη της ενσωματωμένες πάρα πολλές ρυθμίσεις. Δυστυχώς παρακολουθώ μερικούς που πριν καλά καλά την εγκαταστήσουν , έχουν "φορέσει" και το πχ xposed framework με τα διάφορα συναφή. Άντε να καταλάβεις τί "χτυπάει" λάθος.

  • Όσο αφορά τη χρήση ραδιοφώνου ,όντως είχαν ξεχάσει οι προγραμματιστές να προσθέσουν την λειτουργία και ήδη πρέπει να έχουν ενημερωθεί και οι 3 εκδόσεις με την ανανεωμένη εγκατάστασή του. Απλά ποτέ κανείς δεν κατάλαβε γιατί μόλις ανοίξεις την λειτουργία ραδιοφώνου, εάν μετά μεταβείς σε μουσική, youtube κλπ, ο Προσωπικά με βλέπω ανάμεσα στην CΜ και την ASOPA.ήχος ακούγεται σαν να παίζε με χαμηλότερες στροφές και χρειάζεται επανεκκίνηση η συσκευή.
  • Επίσης δείχνει να υπάρχει και ένα αστείο bug. Όταν κάνεις επανεκκίνηση ή όταν επιστρέφεις από λειτουργία πτήσης. Εαν έχεις επιλέξει 4G δε βρίσκεις σήμα. Πρέπει να το γυρίσεις από τις ρυμθίσεις σε 3G και μετά πάλι σε 4G :worry: (χωρίς επανεκκίνηση).
  • Να γράψω και αυτό. Πρέπει να εγκαταστήσετε ΜΑΖΙ με την ROM και το αρχειάκι για τις GAPPS. Εγώ επιλέγω την έκδοση Pico από τα OpenGapps, όπου περιέχει το ελάχιστο από αυτές και να μη φορτώνεται η συσκευή με άχρηστες εφαρμογές της GOOGLE. Αυτό σημαίνει πως μόλις τελειώσει η εγκατάσταση της ROM περνάμε κατευθείαν τις GAPPS και μετά κάνουμε επανεκκίνηση.
  • Η έκδοση ASOPA δεν έχει προ εγκατεστημένο ROOT, οπότε περνάτε και το SuperSU του ChainFire.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και υπάρχουν παράπονα, γιατί δυστυχώς, δεν αντιλαμβάνεται ο πολύς κόσμος, πως μόλις βάζεις την νέα ROM, εκτός ότι ακολουθείς ακριβώς τις οδηγίες εγκατάστασης, πρώτα την περιεργάζεσαι και μετά πας και πετάς ότι εφαρμογές και επιπλέον ρυθμίσεις έχεις κάνει στην "παλιά". Βήμα βήμα πάμε και ειδικά με την AICP θέλει προσοχή γιατί έχει από μόνη της ενσωματωμένες πάρα πολλές ρυθμίσεις. Δυστυχώς παρακολουθώ μερικούς που πριν καλά καλά την εγκαταστήσουν , έχουν "φορέσει" και το πχ xposed framework με τα διάφορα συναφή. Άντε να καταλάβεις τί "χτυπάει" λάθος.

  • Όσο αφορά τη χρήση ραδιοφώνου ,όντως είχαν ξεχάσει οι προγραμματιστές να προσθέσουν την λειτουργία και ήδη πρέπει να έχουν ενημερωθεί και οι 3 εκδόσεις με την ανανεωμένη εγκατάστασή του. Απλά ποτέ κανείς δεν κατάλαβε γιατί μόλις ανοίξεις την λειτουργία ραδιοφώνου, εάν μετά μεταβείς σε μουσική, youtube κλπ, ο Προσωπικά με βλέπω ανάμεσα στην CΜ και την ASOPA.ήχος ακούγεται σαν να παίζε με χαμηλότερες στροφές και χρειάζεται επανεκκίνηση η συσκευή.
  • Επίσης δείχνει να υπάρχει και ένα αστείο bug. Όταν κάνεις επανεκκίνηση ή όταν επιστρέφεις από λειτουργία πτήσης. Εαν έχεις επιλέξει 4G δε βρίσκεις σήμα. Πρέπει να το γυρίσεις από τις ρυμθίσεις σε 3G και μετά πάλι σε 4G :worry: (χωρίς επανεκκίνηση).
  • Να γράψω και αυτό. Πρέπει να εγκαταστήσετε ΜΑΖΙ με την ROM και το αρχειάκι για τις GAPPS. Εγώ επιλέγω την έκδοση Pico από τα OpenGapps, όπου περιέχει το ελάχιστο από αυτές και να μη φορτώνεται η συσκευή με άχρηστες εφαρμογές της GOOGLE. Αυτό σημαίνει πως μόλις τελειώσει η εγκατάσταση της ROM περνάμε κατευθείαν τις GAPPS και μετά κάνουμε επανεκκίνηση.
  • Η έκδοση ASOPA δεν έχει προ εγκατεστημένο ROOT, οπότε περνάτε και το SuperSU του ChainFire.

 

Ωραίος φίλε πραγματικά είναι όπως τα λες. Προσωπικά εγκατέστησα και τις 3 ρομ τελικά εκείνα στην cm13 παρόλα αυτά είναι όλες μια χαρά στη σειρά προτιμώ cm13 aospa aicp

Αυτό που πρέπει να προσέξετε είναι ότι εγκαθιστούμε την ρομ αμέσως μετά τα gapps και μετά κάνουμε εκκίνηση

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν κάποια προβλήματα που θα διορθωθούν είτε από τους ίδιους τους devs είτε από άλλους μιας και ο κώδικας των ρομ είναι πλέον διαθέσιμος σε όλους.

Πράγματιτα αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά που έφεραν ένα κινητό από την 4.4 σε 6.0.1 και κάνεις δεν ξέρει μέχρι που θα πάει . Πρέπει να είμαστε πολύ ευχαριστημένοι που αυτά τα παιδιά ασχολούνται με το τηλέφωνο μας

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες την CM 13, εχω μερικές αποσυνδεσεις απο το wifi του σπιτιού μου και επίσης προβληματακια με την εναλλαγή sim και τη σύνδεση δεδομένων. Εν συντομία το modem της rom έχει θεματακια...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες την CM 13, εχω μερικές αποσυνδεσεις απο το wifi του σπιτιού μου και επίσης προβληματακια με την εναλλαγή sim και τη σύνδεση δεδομένων. Εν συντομία το modem της rom έχει θεματακια...

 

Δεν είναι πρόβλημα του modem είναι το ίδιο με αυτό των lollipop μάλλον κάτι δεν έχει δέσει καλά με τη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα κι εγώ στο club αυτών που κόλλησαν ιό. Έκδοση 4.4.4. Το είχα αφήσει σε αυτήν την έκδοση καθότι άσχετος με flashαρίσματα και ROM. Τώρα θέλει καλό διάβασμα και ο Θεός βοηθός.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το Jiayu S3 advance φίλου δεν ανοίγει και όταν βάζεις την μπαταρία δονείται συνεχώς χωρίς σταματημό. Προσπάθησα να το βάλω στον υπολογιστή να το δει αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς τι γίνεται ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...