Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα ένα από aliexpress ηρθε με μία global με ελληνικά. Του πέρασα κατευθείαν μέσω εφαρμογής update την stable ελληνική και την πήρε κανονικά. Δοκιμασία sim όλα οκ. Λέτε να έχω κανένα θέμα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά σε ΜΙ4 και ελληνική Stable 7.3.3.0

 

Εδώ και λίγες μέρες παρατηρώ πολλά random restart του κινητού όταν σβήσει η οθόνη...

 

Και παίζει να φταίει το pokemon go??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, χτες ήρθε το xiaomi mi4 (3gb ram 3G οχι το 4G) από Gearbest στον αδελφό μου, αυτό που παρατηρήσαμε είναι ότι το ηχείο έχει γενικά χαμηλή ένταση(γενικά δεν έχει τοσο δυνατό ηχείο όσο το mi3 μου) και επίσης η ποιοτητα του ήχου είναι μέτρια.

Τι παίζει; Είναι δικό μας το πρόβλημα ή γενικά συμβαίνει σε πολλούς

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρατηρώ ένα πρόβλημα με το gps, αργεί πάρα πολύ να συγχρονίσει ή συγχρονίζει και χάνει το σήμα. Έχω ελληνική stable πάνω και αναρωτιέμαι αν φταίει το gps, γιατί αν φταίει και το στείλω πίσω, αυτοί δε θα βρουν το λειτουργικό που είχαν βάλει. Θα έχω θέμα εγγύησης αν δουν άλλη έκδοση android;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα το τηλέφωνο το είχα για δύο μήνες και δούλευε άψογα εδώ και μια εβδομάδα το είχα δώσει με πήρε ο άνθρωπος που το έδωσα και μου είπε ότι ενώ το είχε ακουμπισμένο στο κομοδινο έσβησε όταν προσπαθούσε να το ανοίξει έφτανε μέχρι το logo του mi αλλά δεν μπουταριζε το τηλέφωνο ξεφορτησε και τώρα που τα βάζει στην πρίζα δεν φορτίζει και ανεβάζει και μεγάλη θερμοκρασία έχουμε καμιά ιδέα;

 

sent from my Dinosaur

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρατηρώ ένα πρόβλημα με το gps, αργεί πάρα πολύ να συγχρονίσει ή συγχρονίζει και χάνει το σήμα. Έχω ελληνική stable πάνω και αναρωτιέμαι αν φταίει το gps, γιατί αν φταίει και το στείλω πίσω, αυτοί δε θα βρουν το λειτουργικό που είχαν βάλει. Θα έχω θέμα εγγύησης αν δουν άλλη έκδοση android;

 

το gps του mi4 ηταν και ειναι πολυ καλο , αν δεν εχει προβλημα η συσκευη δοκιμασε να βαλεις το fastergps απο το πλειστορ ( https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps&hl=el ) Μπες στην εφαρμογη βαλε στις ρυθμισεις - europe - greece και λογικα πρεπει να δουλευει τελεια μετα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, στο Mi4 ενός φίλου έχει χαλάσει η οθόνη του και θέλει να παραγγείλει καινούρια. Γνωρίζει μήπως κανείς από πού είναι πιο οικονομικά/ασφαλή να την αγοράσει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, στο Mi4 ενός φίλου έχει χαλάσει η οθόνη του και θέλει να παραγγείλει καινούρια. Γνωρίζει μήπως κανείς από πού είναι πιο οικονομικά/ασφαλή να την αγοράσει;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Original FHD Touch Screen Digitizer for Xiaomi 4

http://www.gearbest.com/mobile-phone-parts/pp_375638.html

Link to comment
Share on other sites

Original FHD Touch Screen Digitizer for Xiaomi 4

http://www.gearbest.com/mobile-phone-parts/pp_375638.html

 

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! :) Αν έχει κάποιος άλλος κάποια άλλη πρόταση παρακαλώ πείτε μου.. :)

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να μιλησεις με hands free αν ειναι οκ τοτε θα βρουμε τη λυση να διορθωθει αν δεν λυθει το προβλημα το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα το μικροφωνο

ΔΕΝ είναι το μικρόφωνο, είναι bug. Δεν λύνεται ούτε με handsfree. Το αναφέρουν πολλοί και στο en.miui και έχει να κάνει με το σήμα και την καταστολή θορύβου με 2 μικρόφωνα από τότε που πήγε σε MM η MIUI. Σε βλέπω το αναφέρεις συχνά να πάει ο άλλος για μικρόφωνο, το έχεις πει και σε εμένα. Μην τρομοκρατείς χωρίς λόγο το κόσμο...

 

EDIT: Για όποιον θέλει να πειραματιστεί με kernel και αναφορικά με το bug για την καταστολή θορύβου. Υπάρχει ενα kernel, το Zeurion, το οποίο ενεργοποιεί την καταστολή. Επίσης, ενεργοποιεί το douple tap to wake. Το κάνετε flash μέσω TWRP. Κάνετε πρώτα ένα backup. Αν έχετε root, μετά το flash ξανακανετε flash το SuperSU.

Τέλος, θα χρειαστείτε ένα πρόγραμμα για να διαχειριστεί τις επιλογές του kernel, π.χ. Kernel Auditor. Η ένταση της δόνησης είναι στο 63% από προεπιλογή.

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΕΙ. ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ.

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=24580943222145891

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pkatsaras
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι το μικρόφωνο, είναι bug. Δεν λύνεται ούτε με handsfree. Το αναφέρουν πολλοί και στο en.miui και έχει να κάνει με το σήμα και την καταστολή θορύβου με 2 μικρόφωνα από τότε που πήγε σε MM η MIUI. Σε βλέπω το αναφέρεις συχνά να πάει ο άλλος για μικρόφωνο, το έχεις πει και σε εμένα. Μην τρομοκρατείς χωρίς λόγο το κόσμο...

 

EDIT: Για όποιον θέλει να πειραματιστεί με kernel και αναφορικά με το bug για την καταστολή θορύβου. Υπάρχει ενα kernel, το Zeurion, το οποίο ενεργοποιεί την καταστολή. Επίσης, ενεργοποιεί το douple tap to wake. Το κάνετε flash μέσω TWRP. Κάνετε πρώτα ένα backup. Αν έχετε root, μετά το flash ξανακανετε flash το SuperSU.

Τέλος, θα χρειαστείτε ένα πρόγραμμα για να διαχειριστεί τις επιλογές του kernel, π.χ. Kernel Auditor. Η ένταση της δόνησης είναι στο 63% από προεπιλογή.

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΕΙ. ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ.

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=24580943222145891

 

Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκι!!! Θα κάνω μια δοκιμή και βλέπουμε!

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρατηρώ ένα πρόβλημα με το gps, αργεί πάρα πολύ να συγχρονίσει ή συγχρονίζει και χάνει το σήμα. Έχω ελληνική stable πάνω και αναρωτιέμαι αν φταίει το gps, γιατί αν φταίει και το στείλω πίσω, αυτοί δε θα βρουν το λειτουργικό που είχαν βάλει. Θα έχω θέμα εγγύησης αν δουν άλλη έκδοση android;

 

το gps του mi4 ηταν και ειναι πολυ καλο , αν δεν εχει προβλημα η συσκευη δοκιμασε να βαλεις το fastergps απο το πλειστορ ( https://play.google.com/store/apps/details?id=org.fastergps&hl=el ) Μπες στην εφαρμογη βαλε στις ρυθμισεις - europe - greece και λογικα πρεπει να δουλευει τελεια μετα

 

Φοβάμαι ότι εμένα έχει πρόβλημα, η ανάγκη προέκυψε για την εφαρμογή πόκεμον, αλλά και στους χάρτες της google δεν την παλεύει και πολύ. Θα το εγκαταστήσω για να δω αν έχει κάποια διαφορά αυτή η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έδωσα το Mi4 16αρι που είχα γιατί δεν έφταναν ούτε για το ζήτω. Να πάω στο Μι4 64αρι ή στο Redmi Note 3 Pro 32gb?

 

Φοβάμαι για την ποιότητα της οθόνης και των καμερών που με άφησαν πολύ ευχαριστημένο στο Μι4.

 

Εκτός και αν αξίζει να πάω σε κάτι άλλο.

 

Θενξ :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχουμε βρει πουθενά σε μαύρο??

 

Το μαύρο σταμάτησε να παράγετε από αρχές 2015και δεν υπάρχει στην αγορά. Αν βρεις κανένα θα έχει ξεμείνει ξεχασμένο σε καμιά αποθήκη κινεζομάγαζου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρατηρώ ένα πρόβλημα με το gps, αργεί πάρα πολύ να συγχρονίσει ή συγχρονίζει και χάνει το σήμα. Έχω ελληνική stable πάνω και αναρωτιέμαι αν φταίει το gps, γιατί αν φταίει και το στείλω πίσω, αυτοί δε θα βρουν το λειτουργικό που είχαν βάλει. Θα έχω θέμα εγγύησης αν δουν άλλη έκδοση android;

 

Για το GPS

Ρυθμίσεις- πρόσθετες ρυθμίσεις- ασφάλεια κ απόρρητο- πληροφορίες τοποθεσίας.

άνοιξε την πρόσβαση στην τοποθεσία μου ( λογικά είνα ανοικτό ) κ απο κάτω βάλτο υψηλή ακρίβεια

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έδωσα το Mi4 16αρι που είχα γιατί δεν έφταναν ούτε για το ζήτω. Να πάω στο Μι4 64αρι ή στο Redmi Note 3 Pro 32gb?

 

Φοβάμαι για την ποιότητα της οθόνης και των καμερών που με άφησαν πολύ ευχαριστημένο στο Μι4.

 

Εκτός και αν αξίζει να πάω σε κάτι άλλο.

 

Θενξ :D

Εγώ έδωσα το note 3 problem ακριβώς για αυτό το λόγο για τις κάμερες του.

Άθλιες...

Καμιά σχέση με το mi4...

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα το note 3 problem ακριβώς για αυτό το λόγο για τις κάμερες του.

Άθλιες...

Καμιά σχέση με το mi4...

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με κάνεις και αισθάνομαι καλά που το αγόρασα πάλι. Θενξ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πείτε μου τη γνώμη σας. Αξίζει να πάρω screen protector για το Mi4 ή έχει ήδη καλή οθόνη; (κι αν ναι, ποιό προτείνετε).

Επίσης έχει κάποιος να προτείνει κάποια καλή θήκη, σχετικά ελαφριά που να προφυλάσσει το κινητό;

 

Προσωπικά πάντως πιστεύω πως μία αξιόλογη θήκη χωρίς screen protector θα κάνει τη δουλειά. Πείτε μου αν συμφωνείτε.

 

Ευχαριστώ

Λάμπρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες χάλασε ο φορτιστής usb του mi4. Επειδή δεν γνωρίζω καλά από αυτά, μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρξει πρόβλημα στο να αγοράσω φορτιστή με λιγότερα ή περισσότερα v από τον φορτιστή που έχει το mi4;;

 

Αυτά είναι από τον φορτιστή που ήρθε μαζί με το mi4

(100-240VAC, 50/60Hz

5v 2A/9V 1,2A/12V 1A)

Link to comment
Share on other sites

Προχθές έδωσα το Mi4 16αρι που είχα γιατί δεν έφταναν ούτε για το ζήτω. Να πάω στο Μι4 64αρι ή στο Redmi Note 3 Pro 32gb?

 

Φοβάμαι για την ποιότητα της οθόνης και των καμερών που με άφησαν πολύ ευχαριστημένο στο Μι4.

 

Εκτός και αν αξίζει να πάω σε κάτι άλλο.

 

Θενξ :D

 

ιδια εταιρια, διαφορετικης σειρας εκδοσεις τα mi με τα redmi , αλλες κατηγοριες θα ελεγα.

ως συσκευς τα mi ειναι καλυτερες ως προς τις δικες μου απαιτησεις,ακομα και ως συσκευες οταν τις εχεις και τις 2 στο χερι

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα.

Πείτε μου τη γνώμη σας. Αξίζει να πάρω screen protector για το Mi4 ή έχει ήδη καλή οθόνη; (κι αν ναι, ποιό προτείνετε).

Επίσης έχει κάποιος να προτείνει κάποια καλή θήκη, σχετικά ελαφριά που να προφυλάσσει το κινητό;

 

Προσωπικά πάντως πιστεύω πως μία αξιόλογη θήκη χωρίς screen protector θα κάνει τη δουλειά. Πείτε μου αν συμφωνείτε.

 

Ευχαριστώ

Λάμπρος

 

Το εχω περιπου 1.5-2 χρονια οποτε καταλαβαινεις οτι εχει περασει πολλα με αρκετες πτωσεις , παντα το ειχα με silicon case και τιποτα αλλο , αλλα δεν ειναι ολες ιδιες αν βρεις μαρκα ROCK παρε ανετα, δινει παρα πολυ καλη προφυλαξη και χαλαει το design του κινητου λιγοτερο απο καθε αλλη θηκη.

(Screen Protector δεν του εβαλα ποτε)

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο thread !

 

Έχω πάρει ένα MI4 LTE από ελληνικό κατάστημα μονόκαρτο γιατί το βιαζόμουν λόγω του ότι χάλασε το παλιό Hongmi.

 

Ανεβάζω τις πληροφορίες συστήματος :

 

http://www.mediafire.com/view/cq4bi7x08ekmbdi/Screenshot_20160729%20MI4%20LTE.png

 

Θέλω να το αναβαθμίσω στην τελευταία ελληνική έκδοση του xiaomi-hellas γιατί το κινητό έχει έρθει με bloatware (cleanmaster που τρέχει όλη την ώρα, δεν παίρνει root, λόγω του ότι έχει stable? κλπ).

 

Μπήκα στο ΜΙ RECOVERY απλά για να δω και είδα ότι έχει δύο επιλογές για reboot :

Reboot to system1 και reboot to system2. Ότι και να πατήσω το ίδιο φορτώνει.

 

Ψάχνω έναν ασφαλή τρόπο να κάνω το update και τα wipes χωρίς να brickαρω το κινητό, θα προτιμούσα μέσω recovery ή της Αναβάθμισης της MIUI , και όχι μέσω φλασαρισμάτων γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στο PC και στο λαπτοπ μου ακόμα και με τον εντοπισμό σφαλμάτων USB.

Έχω διαβάσει το forum αλλά κάποια posts είναι αρκετά παλιά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ενα φιλατακι πηρε το τηλ και δεν εχει ελληνικα, βρηκα την ελληνικι miui αλλα ηθελα να δω βημα βημα πως να το flashaαρω

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ενα φιλατακι πηρε το τηλ και δεν εχει ελληνικα, βρηκα την ελληνικι miui αλλα ηθελα να δω βημα βημα πως να το flashaαρω

 

ευχαριστω

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5911-6-7-21-Xiaomi-MI-4/?4238cd3b εδω ρομ και κατω κατω εχει link για πληροφοριες και εδω γενικα για το κινητο μας https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/470-Xiaomi-Mi-4-Cancro/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...