Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα αδερφε.

Λοιπον,κ σημερα με τα δεδομενα κ την εφαρμογη ανοιχτα κ το τηλεφωνο σε αδρανεια(αδρανεια οθονης μετα απο 30"),παλι δεν λαμβανω τπτ.θα πρεπει να ξεκλειδωσω το τηλ,την οθονη κ μετα λαμβανω τα παντα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει

Τι ρυθμίσεις έχεις στο power manager? Το κάνει και με wifi και με δεδομένα? Εκτός του power manager χρησιμοποιείς άλλη εφαρμογή για βελτιστοποιηση ram και μπαταρίας.?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ έχω ρουταρισμενο το κινητό κ περασμένη την Rom του Καντιλακ. Σήμερα μου εμφάνισε μνμ Πώς το SU θέλει αναβάθμιση. Πατάω συνέχεια δύο επιλογές, 'κανονική αναβάθμιση' Κ αναβάθμιση με 'twrp/cwm'. Ποιο επιλέγω;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά εχω μια ερώτηση.αν κάνω καθαρή εγκατάσταση ρομ του καντιλακ μέσω twrp γίνετε να πάρω backup μόνο τισ εφαρμογές και τα δεδομένα τους ειτε με twrp,tatanium backup η helium και μολις κάνω την εγκατάσταση ρομ να τα επαναφέρω;Επίσης αν τα επαναφέρω θα πάνε στην sd η στο κινητό;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις μόνο για της εφαρμογές χρήστη, ναι. Για τις εφαρμογές συστήματος δεν προτείνεται. Η εφαρμογές θα πάνε στην εσωτερική μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις μόνο για της εφαρμογές χρήστη, ναι. Για τις εφαρμογές συστήματος δεν προτείνεται. Η εφαρμογές θα πάνε στην εσωτερική μνήμη.

για τις εφαρμογές χρήστη θα το κάνω.νε ποια από τις εφαρμογές που είπα προτίνεις να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω το κινητό κάτι παραπάνω από έναν χρόνο. Ύστερα από μία ζεστή μέρα στην παραλία άρχισε να κλείνει μόνο του,ώσπου μετά από δύο μέρες(σήμερα) μπήκε σε bootloop. Δουλεύει κανονικά μόνο όταν είναι σε φόρτιση.To έχω root και του είχα περάσει rom(1447). Καμία ιδέα;; Tου πέρασα την 1536 αλλά πάλι τα ίδια.

Edited by j0rel
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν η μπαταρία είναι off

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μου έπεσε το κινητό και έσπασε η οθόνη .Το κινητό δουλεύει κανονικά και η οθόνη δεν έχει μαυρίσει.Έχει ενα μεγαλο ραγισμα με διακλαδώσεις που ξεκινάει δίπλα και κάτω απο το home button.Έχει πάρει κάνεις ανταλλακτικό απο κάπου αν ναι απο που;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Μου έπεσε το κινητό και έσπασε η οθόνη .Το κινητό δουλεύει κανονικά και η οθόνη δεν έχει μαυρίσει.Έχει ενα μεγαλο ραγισμα με διακλαδώσεις που ξεκινάει δίπλα και κάτω απο το home button.Έχει πάρει κάνεις ανταλλακτικό απο κάπου αν ναι απο που;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Με τα λεφτά που θα δώσεις για να το πάρεις από έξω εκτός Ελλάδος και να στο περάσει κάποιος που ξερει, εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου, θα πάρεις καινούριο Lenovo.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτά που θα δώσεις για να το πάρεις από έξω εκτός Ελλάδος και να στο περάσει κάποιος που ξερει, εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου, θα πάρεις καινούριο Lenovo.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή περίπου ποσο έχει το ανταλλακτικό;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει πάνω από 20 Euro.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει πάνω από 20 Euro.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά είναι τότε .ξέρεις κάποιο site που να εχει;

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην ουσία είναι σαν να πέρασες την 1536 με την 1η μέθοδο.

Ξανάφλασαρε λοιπόν την 1536 με την 3η μέθοδο και αν θες να επαναφερεις εφαρμογές χρησιμοποίησε το titanium backup αλλά μόνο για της εφαρμογές χρήστη. Δεν θα επαναφερεις καμία εφαρμογή συστήματος. Αν μετά την επαναφορά κάποια εφαρμογή δεν δουλεύει σωστά, τότε απεγκατασταση και ξανα εγκατάσταση από playstore. Αυτά......

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, υπεύθυνο για το πρόβλημα το google play services δεν είναι η εξοικονόμηση ενέργειας. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6398982#post6398982

 

Δηλαδή μπορείς να έχεις το τηλέφωνο στο εξοικονόμηση ενέργειας αρκεί ο συγκεκριμένος διακόπτης να είναι κλειστός.

 

Thanx Kandilak

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου εδώ στο forum γενικός και κυριος

για την προθημότητα σου να βοηθήσεις,

χωρίς εσένα πολοί απο μας δεν νομίζω να το κρατούσαμε το Α806 πάνω απο μήνα.

 

Παρόλα αυτά τα προβλήματα συνεχίζονται και κουράστικα κάθε τρείς και λίγο να αντιμετοπίζω και κάτι καινούργιο!

Παρόλο που το να σκαλίζεις ένα android είναι ενδιαφέρων ασχολία, δεν γινεται καθε λίγο στην βασική συσκευή

που να σε ψάχνουν και να μην σε βρίσκουν

(η αλλη που έχω είναι του 2011 - όσο σκάλιξα σκάλιξα δεν την παλεύει άλλο)

Καταραμένα φράγκα που δεν μπορώ να πάρω άλλο.:cry:

 

Έγινε flash απο την αρχή και πολύ προσεκτικά χωρις κανένα backup για να είμαι σίγουρος

Όλλα καλά αλλά

Viber kai messenger εξακολουθούν να μην δείχνουν ειδοποιήσεις αν δεν τα ανοίξω πρώτα και οι πρώτες παρεξηγίσεις έχουν αρχίσει

που δεν πιστέυουν οτι το κινητό μου δεν την παλέυει και νομίζουν τους γράφω.

Έχω μπεί στην ιεροτελεστία να ανοίγω κάθε τρεις και λίγο το κινητό να ελέγχω

 

Εμφανίστικε όμως ξανά κι ένα παλιό πρόβλημα ενός χρόνου πίσω που λύση εν τέλει δεν βρέθηκε -

το θέμα της φωτεινότητας της οθόνης που σιγα σιγα χαμηλώνει

 

Το είχα αναφέρει και λίγες μέρες πριν και είχαν κι άλοι αυτο το θέμα.

Όσο χρησιμοποιείς το κινητό η φωτεινότητα της οθόνης χαμηλώνει σιγά σιγά και σταδιακά μέσα σε ορισμένα λεπτά, ανεξάρτητα εφαρμογής.

Ούτε power saving ούτε auto brightness.

Πρέπει να κατεβάσω notification bar, να χαμηλώσω φωτηνότητα ( παρόλο που είναι στο τέρμα), και μετά να την ανεβάσω τέρμα μέχρι σε λίγα λεπτά να αρχίσει πάλι τα ίδια.

Σε κάποιες εφαρμογές πάντος δεν το κάνει πχ στο Here maps (η οποία νομίζω οτι ρυθμίζει την φωτεινότητα στο full την ημέρα απο μόνη της)

Το χειρότερο και επικύνδυνο κιόλας είναι οτι χαμηλώνει στο sygic!, και στο maps αν θυμάμαι καλά.

Εκεί που οδηγεις την μέρα δλδ πρέπει να ρυθμήσεις την φωτηνότητα αλοιος δεν βλέπεις τίποτα και αποσπά την προσοχή σου

Αυτό ξεκίνησε όταν είδα ενα μεγάλο video στην εφαρμογή youtube.

 

Γενικά υπάρχουν κι άλλα θεματάκια και αναρωτιέμαι αν είναι θέμα rom τελικά (1516)

 

ΠΧ υπάρχει ένα περίεργο θέμα με το bluetooth (OBDII kai Torque)

Και δεν συνδέεται με τίποτα στο στερεοφωνικό του αυτοκινήτου (Pioneer) - Η default σύνδεση είναι με MTP αλλα και με mass storage πάλι δίνει error

Μικρό το κακό αλλα και παλι....

Αυτά μόνο να λυθούν και είμαι ευτυχισμένος!

 

Όσο κι αν την γουστάρω την Vibeui και να με βόλεψε μ'ήπως μια AOSP ή MIUI είναι καλύτερα;

έχει κανείς κάποια λύση ή μπορεί να προτήνει κάποια σταθερη, καθημερινή bug free rom?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για άλλο ένα σεντόνι.:D:worry:

Link to comment
Share on other sites

radical239, σχετικά με τις ειδοποιήσεις, έχεις ενεργοποιημένο τον αυτόματο συγχρονισμό της συσκευης?

Για το πρόβλημα φωτεινότητας δεν ξερω τι να σου πω. Χρησιμοποίησε την αυτόματη φωτεινότητα ή την εφαρμογή lux του playstore.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...