Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καποια ιδέα;;

Μέσω twrp κάνεις wipe data και σβηνονται Όλα. Μην επιλέξεις όμως και την sd. Μετα έχοντας την rom στην sd την περνάς μέσω twrp.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα..

Από την εξωτερική κάρτα sd Γίνεται να κάνω εγκατάσταση rom Γιατί έκανα πατάτα και δεν ανοίγει κολλάει στο λογότυπο της Lenovo Ευχαριστώ..

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα..

Από την εξωτερική κάρτα sd Γίνεται να κάνω εγκατάσταση rom

Μόνο αν έχεις custom recovery.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχεις custom recovery.

 

Πρίν μου κολλήσει είχα περάσει twr όποτε Είμαι οκ να σαι καλά φίλε σε ευχαριστώ:thumbup::thumbup:

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Πρίν μου κολλήσει είχα περάσει twr όποτε Είμαι οκ να σαι καλά φίλε σε ευχαριστώ:thumbup::thumbup:

 

Τελικά έγινε δουλειά όλα καλά,:thumbup:

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το κινητό της γυναίκας μου έπεσε στο έδαφος και μολις το σηκώσαμε βρήκαμε την οθόνη κομματάκια. Το κινητο ανοίγει κανονικά. Μπορούμε να κάνουμε κάτι;

 

Ευχαριστώ

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερά στο παρεάκι! είχα την 1447 και πέρασα τώρα την 1536 του Kandilak . Παρατήρησα όμως ότι στην εφαρμογή της κάμερας δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις η επιλογή για απενεργοποίηση του shutter sound (ήχος της κάμερας όταν βγάζουμε φωτογραφία) ενώ πριν νομίζω πως υπήρχε.... Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω; Επίσης συνδέεω selfi stick στην υποδοχή των ακουστικών και δε λειτουργεί... είναι θέμα εφαρμογής; λογισμικού; κάποια ρύθμιση; ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερά στο παρεάκι! είχα την 1447 και πέρασα τώρα την 1536 του Kandilak . Παρατήρησα όμως ότι στην εφαρμογή της κάμερας δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις η επιλογή για απενεργοποίηση του shutter sound (ήχος της κάμερας όταν βγάζουμε φωτογραφία) ενώ πριν νομίζω πως υπήρχε.... Έχουμε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω; Επίσης συνδέεω selfi stick στην υποδοχή των ακουστικών και δε λειτουργεί... είναι θέμα εφαρμογής; λογισμικού; κάποια ρύθμιση; ευχαριστώ!

 

Αυτό που λες είναι σωστό. Υπάρχουν δύο τρόποι να απενεργοποιήσεις το shutter sound της stock εφαρμογής κάμερας στην 1536.

1ος. Κάνοντας edit το αρχείο system/build.prop (με τον es file manager μπορείς αν του δώσεις δικαιώματα root) και αλλάζεις το ro.lenovo.region=row σε ro.lenovo.region=prc. Κάνεις reboot, ανοίγεις την κάμερα , βρίσκεις και απενεργοποιείς το shutter sound και μετά ξανακάνεις edit το build.prop επαναφέροντας το ro.lenovo.region στην τιμή row. Επανεκκίνηση και τέλος. Αν τώρα θέλεις να ενεργοποιήσεις πάλι το shutter sound τότε πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία για να εμφανιστεί πάλι η ρύθμιση.

 

2ος. Πάς με es file manager στον φάκελο system/media/audio/ui και μετονομάζεις τα αρχεία camera_click.οgg και camera_click_1.ogg σε camera_click.οgg.bak και camera_click_1.ogg.bak. αντίστοιχα (θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το root στον es file manager και να κάνεις mount rw το system)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση έχω ένα πρόβλημα με το κινητό. Όταν παρακολουθώ ένα βίντεο ο φωτισμός χαμηλώνει σιγά-σιγά και σβήνει παλιά δεν μου το έκανε αυτό έχω την Rom του Kandilak. Ευχαριστώ για όποια βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς να κοιτάξω μήπως θα μπορούσα να μου εξηγήσεις κάπως καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή Διαχείριση ενέργειας (power manager). Πατάς τις τρεις παυλες πάνω αριστερά για να μπεις στις ρυθμίσεις. Μετά πατάς power saving engine και απενεργοποιεί τους διακόπτες που θα δεις εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ,

Η κοπελα μου εχει το συγκεκριμενο κινητο rooted εδω και 1 1/2 χρονο. Τελευταια ομως και λογω καποιου ιου εμφανιζει πολλα προβληματα πχ εφαρμογες οι οποιες προσπαθουν να εγκατασταθουν απο μονες τους ,διαφημισεις πολλες αν και εχω το adaway και ο browser προσπαθει να μπει σε ασχετες σελιδες...

Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα antivirus/spyware χωρις επιτυχια .

Πχ το malwarebytes βρισκει

-android/backdoor.ginmaster. Weatherservice k517.apk

-android/trojan.agent.mq callerid.apk

αλλα δεν μπορει να σβησει τα αρχεια αυτα...

 

Στην εκκινηση του κινητου με το volume down πατημενο βγαζει "have been in meta mode" και κολλαει ενω με το volume up βγαζει "factory mode" αλλα ολα ειναι στα κινεζικα...

 

Μετα απο αρκετο διαβασμα καταλαβα οτι μαλλον πρεπει να αλλαξω την ρομ. Ποια να διαλεξω και που μπορω να βρω εναν ευκολο οδηγο; Αν παιζει ρολο ,το κινητο ειναι στα αγγλικα και αγοραστηκε απο vickmall...

 

Ευχαριστω πολυ

Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

Αφου ειπα να ασχοληθω επιτελους ,εχω αλλη μια ασχετη ερωτηση . Η μητερα μου εχει το ιδιο κινητο επισης και οταν θελει να στειλει μηνυμα της βγαζει επιλογη "error,send report" καθε φορα . Το κινητο ειναι rooted και δεν γραφει ποιο app βγαζει την επιλογη αυτη. Χρησιμοποιει το tetra sms , αλλα και με αλλα εχει το ιδιο θεμα. Πως μπορω να ξεφορτωθω την επιλογη; Φυσικα το tetra ειναι η επιλεγμενη εφαρμογη για μηνυματα.

Ευχαριστω ξανα

Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

@BASILISP

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

 

Επειδή το dropbox μου έχει μπλοκάρει τα public links,

To TWRP recovery το κατεβάζεις από https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nWXk5bnR3RXh5RXc

Το mobileuncle tool το κατεβάζεις από https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nX0hyZW40N3l4QzQ

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παιδια θα χρειαστώ τα φώτα σας:

 

Μετά απο απανοτά restarts για τα οποία ευθυνόταν η μπαταρία

άλλαξα μαπαταρία και ξαναπέρασα την 1536 light του Kandilak (με το Γ τρόπο) αφού δοκίμασα κάποιες άλλες πρώτα.

 

Απο τότε βλέπω περίεργες συμπεριφορές

 

1ον

Σε τυχαίες στιγμές όταν πάω να γράψω οπουδήποτε κι αν είναι αυτο, το swiftkey με το που πάει να εμφανιστεί κολλάει και χρειάζεται να γυρίσω στο ενσοματομένο AOSP keyboard για να κάνω την δουλειά μου, και μετα απαραίτητα reboot. Μόνο έτσι λειτουργεί μέχρι να ξανακωλήσει.

 

2ον

Το Greenify συμπεριφέρεται πολύ περίεργα

Πρίν κάνει hibernation πρέπει να μπω στο Accessibility

στις ρυθμίσεις και να το ενεργοποιήσω (sorry το έχω στα Αγγλικά) - Του έχω δώσει πρόσβαση σε root και ενεργοποιήθηκε απο το eXposed (όπως το έκανα πάντα).

Αυτή η ιστορία ΚΑΘΕ φορα που θάλω να κάνω hibernation.

Αφού γίνει αυτό αντι να κάνει κλασσικα hibernation όπως έκανε πάντα, ανοίγει το app info μιας μιας των εφαρμογών και κάνει force close την κάθε εφαρμογή.

Αμέσως μετά αν του ξαναζητήσω να κανει hibernate θέλει πάλι την ίδια ιστορία με το accessibility.

 

Αυτά τα 2 κυρίος μεχρι στιγμής, δεν το έχω σκαλήσει πολύ μηπως παρατηρίσω κι άλλα κουλα στην πορεία

Έψαξα αρκετά και παντού και δεν βρήκα άκρη, επίσεις ψηλιάστικα μήπως δεν έχω root για κάποιον λόγο αλλα έχω κανονικά

 

Έχει κανείς την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Γιατι θα το πετάξω σε κανα κύμα να κάνει διακοπές

 

Ευχαριστώ

και sorry για το σεντονι....

 

EDIT:

Επίσεις viber, messenger, gmail κλπ με ενημερώνουν για μυνήματα όποτε και αν θέλουν (εκτός αν τα ανοίξω εγώ) με αποτέλεσμα να χάσω πολλά μυνήματα και κλήσεις επομένος κάθε τρείς και λίγο πρέπει να τα ελέγχω...

Edited by radical239
Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις, θα πας και στις ρυθμίσεις του wifi ,θα πατήσεις το πλήκτρο menu και μετά το Σύνθετα και εκεί θα επιλέξεις στο "Να παραμένει ενεργοποιημένο το Wlan......." θα επιλέξεις το Πάντα.

Επίσης θα πρέπει τις εφαρμογές που θες να έρχονται ειδοποιήσεις να τις προσθέσεις στην ignore list του security, του power manager, του greenify, του clean master, και οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής διαχείρισης μπαταρίας και διεργασιών έχεις.

 

Για το greenify, θα πρέπει να βάλεις το working mode του greenify στο root ή boost αν έχεις xposed.

Για το SwiftKey δεν ξέρω γιατί τρώει κολλήματα. Πιθανόν κάποιο module του xposed να δημιουργεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για τις ειδοποιήσεις, θα πας και στις ρυθμίσεις του wifi ,θα πατήσεις το πλήκτρο menu και μετά το Σύνθετα και εκεί θα επιλέξεις στο "Να παραμένει ενεργοποιημένο το Wlan......." θα επιλέξεις το Πάντα.

Επίσης θα πρέπει τις εφαρμογές που θες να έρχονται ειδοποιήσεις να τις προσθέσεις στην ignore list του security, του power manager, του greenify, του clean master, και οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής διαχείρισης μπαταρίας και διεργασιών έχεις.

 

Για το greenify, θα πρέπει να βάλεις το working mode του greenify στο root ή boost αν έχεις xposed.

Για το SwiftKey δεν ξέρω γιατί τρώει κολλήματα. Πιθανόν κάποιο module του xposed να δημιουργεί το πρόβλημα.

 

thanx kandilak

 

To wlan ήταν στο smart με το οποίο δεν είχα θέμα μέχρι τώρα - το γύρισα στο always και βλέπουμε.

 

Viber kai messenger τουλάχιστων έχουν πρόσβαση απο παντού και καμιά άλλη εφαρμογή δεν τις ελέγχει εκτος κι αν μου ξέφυγε κάτι απο το power manager που, λόγο "unfortunately google services...." δεν το έχω σε power saving. Επίσεις τις εχω δόσει priority απο το notification center

To security εχει καποια ignore list που μου ξεφευγει;

 

Αυτο για το Greenify περίεργο - δεν χρειάστικε ποτέ να επιλέξω την ρύθμηση - thanx δουλεύει σωστά τώρα

Το swiftkey κάνει άλλο καινούργιο φρούτο τώρα εάν δεν κολλάει απλά δεν γράφει τίποτα.

 

Πολύ συχνά βλέπω επίσεις "unfortunately the android.process.media has stopped working"

 

Μήπως όλλα αυτα τα κουλά γίνονται απο το restore του backup που έκανα για να μην περνάω όλλες τις εφαρμογές μια μια απο την αρχή;

(by the way το restore της Google που σε φρεσκοσεταρισμένη συσκευή μόλις βάλεις λογαριασμό Google σου ξανα εγκαταστει όλλες τις εφαρμογές αυτόματα, στο Golden Warrior δεν δούλεψε ποτέ - σε άλλες συσκευές ακόμε και με custom roms, μια χαρά λειτουργουσε).

Έχω πολλές εφαρμογές (που χρησιμοποιώ όμως, όχι για την poserιά) και θέλει πολύ ώρα το σεταρισμα αν είναι να το κάνω απο την αρχή να τελειώνουμε;

 

thanx

Edited by radical239
Link to comment
Share on other sites

Οπότε στην ουσία είναι σαν να πέρασες την 1536 με την 1η μέθοδο.

Ξανάφλασαρε λοιπόν την 1536 με την 3η μέθοδο και αν θες να επαναφερεις εφαρμογές χρησιμοποίησε το titanium backup αλλά μόνο για της εφαρμογές χρήστη. Δεν θα επαναφερεις καμία εφαρμογή συστήματος. Αν μετά την επαναφορά κάποια εφαρμογή δεν δουλεύει σωστά, τότε απεγκατασταση και ξανα εγκατάσταση από playstore. Αυτά......

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης, υπεύθυνο για το πρόβλημα το google play services δεν είναι η εξοικονόμηση ενέργειας. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6398982#post6398982

 

Δηλαδή μπορείς να έχεις το τηλέφωνο στο εξοικονόμηση ενέργειας αρκεί ο συγκεκριμένος διακόπτης να είναι κλειστός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Παιδια,οταν κλεινω τις εφαρμογες και ας εχω ιντερνετ,δεν μου ερχονται ειδοποιησεις στο viber.τι πρεπει να κανω? ευχαριστω...προκατοβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Και οταν κλείνεις το τηλέφωνο κατά περίεργο τρόπο δεν λαμβάνεις ούτε κλήσεις, σωστά??? Έτσι είναι αδερφέ, όταν κλείνεις κάτι μην περιμένεις να δουλεύει σαν να ηταν ανοικτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αδερφε.

Λοιπον,κ σημερα με τα δεδομενα κ την εφαρμογη ανοιχτα κ το τηλεφωνο σε αδρανεια(αδρανεια οθονης μετα απο 30"),παλι δεν λαμβανω τπτ.θα πρεπει να ξεκλειδωσω το τηλ,την οθονη κ μετα λαμβανω τα παντα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...