Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι καθαρή την είχα κάνει πρώτη φορά! Για τώρα λέω, για δεύτερη!

Θα σου έλεγα να κάνεις backup τις εφαρμογές και να ξανακάνεις καθαρή εγκατάσταση αλλά περίμενε μήπως σου απαντήσει ο μαέστρος!

Link to comment
Share on other sites

Nα ελέγξεις την καρτούλα sd και φυσικά την πηγή απ'όπου κατέβασες την rom. Ανοίγει το αρχείο στον υπολογιστή; Από την sd μπορείς να το ξεζιπάρεις;

 

ok το βρηκα,θελει συγκεκριμενο τροπο που κανεις τα wipes στο recovery και μετα προχωραει κανονικα χωρις προβλημα,σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ok το βρηκα,θελει συγκεκριμενο τροπο που κανεις τα wipes στο recovery και μετα προχωραει κανονικα χωρις προβλημα,σε ευχαριστω

Δηλαδή τί τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πριν περίπου 3 μήνες πέρασα την τελευταία που έχει ο kandilak στην υπογραφή του! Είχα την μαμίσια 9432 για 1 χρόνο και κάτι. Όλα καλά απλά παρατηρεί με την ίδια χρήση που έκανε πάντα, μεγαλύτερη κατανάλωση της μπαταρίας και από προχθες το βράδυ random force close στις στοκ εφαρμογές κλήσεις, μηνύματα, ρολόι και γενικά μία αστάθεια. Και καμιά φορά υπερθέρμανση (πάντα σε σχέση με την 9432). Σκέφτομαι να αλλάξω μπαταρία και να ξαναφλασάρω την ρομ. Να την περάσω απλώς από επάνω αφού κάνω clear cache και dalvik? Δεν παίζει να τα σβήσω όλα για καθαρή εγκατάσταση - η γκρίνια θα είναι άπειρη :cry:

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Η μπαταρία δεν νομίζω ότι έχει να κάνει κάτι με το προβλημα όπως το περιγραφεις. Κάνε wipe cache/dalvik και ξαναπερνα την rom και βλέπεις να θα αλλάξει κάτι.

Εγώ βέβαια αυτό που θα έκανα είναι backup από TWRP στην εξωτερική sdcard , backup και οτι αρχεία χρειάζομαι από την internal sdcard (φωτογραφίες - βίντεο - τραγούδια κλπ) , και μετά καθαρή εγκατάσταση με την 3η μέθοδο . Τέλος επαναφορά μόνο του data από το backup του TWRP .

Είναι σημαντικό μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα χρήσης να γίνεται format και στην internal μνήμη της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τί τρόπο;

Απο ενα βιντεακι το βρηκα (

) και σε μενα τουλαχιστον ΜΟΝΟ ετσι καταφερε να προχωρησει την εγκατασταση,κανεις wipe απο advanced μονο case and data,τιποτα αλλο,αρχικα και μετα μια επιστροφη δεξια κατω format και δινουμε την εντολη:yes.Αυτο ηταν,εγω δεν ηταν δυνατον να περασω καμια ρομ με το γνωστο τροπο full wipes,δεν ξερω παιδια αν και καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα,ας το δοκιμασει
Link to comment
Share on other sites

Απο ενα βιντεακι το βρηκα (
) και σε μενα τουλαχιστον ΜΟΝΟ ετσι καταφερε να προχωρησει την εγκατασταση,κανεις wipe απο advanced μονο case and data,τιποτα αλλο,αρχικα και μετα μια επιστροφη δεξια κατω format και δινουμε την εντολη:yes.Αυτο ηταν,εγω δεν ηταν δυνατον να περασω καμια ρομ με το γνωστο τροπο full wipes,δεν ξερω παιδια αν και καποιος αλλος εχει το ιδιο προβλημα,ας το δοκιμασει

 

Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση. Καλό είναι αφού έλυσες το πρόβλημα να υπάρχουν και οι λεπτομέρειες μήπως βοηθηθεί και κάποιος άλλος.:up:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε την 9432 με το πρόβλημα εμφάνισης των επαφών σας στις κλήσεις και τα μηνύματα, παρακάτω σας δίνω μία λύση.

  • 1. Κατεβάστε στο τηλέφωνο σας το ideafriend_contacts.zip
  • 2. Εγκαταστήστε και μπουτάρετε στο TWRP recovery σύμφωνα με τον οδηγό αναβάθμισης (βήματα 1,2,6)
  • 3. Όπως είστε στο home του TWRP, πατήστε το κουμπί "Install" και βρείτε και επιλέξτε το αρχείο ideafriend_contacts.zip που κατεβάσατε στο βήμα 1 του παρόντος οδηγού (λογικά αν το έχετε κατεβάσει από τον browser του τηλεφώνου θα βρισκεται στον φάκελο "Download") . Στην οθόνη επιβεβαίωσης σύρετε το δάχτυλό απ' αριστερά προς τα δεξιά, πάνω στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm flash". Όταν ολοκληρωθεί το φλασάρισμα , πατήστε "Reboot System" και περιμένετε να ανοίξει το τηλέφωνο.
  • 4. Όταν ανοίξει το τηλέφωνο, ανοίξτε την εφαρμογή για τις κλήσεις, πατήστε το κουμπί menu , επιλέξτε "More features and settings", μετά επιλέξτε "More display features", πατήστε "Location" και απενεργοποιήστε το "Display number's location", πατήστε back για να πάτε στην προηγούμενη οθόνη, πατήστε στο "Number match bits" και επιλέξτε "By 7".

 

Τώρα ελέγξτε αν εμφανίζονται σωστά οι επαφές στις κλήσεις και τα μυνήματα σας. Αν όχι κάντε ένα Restart στο τηλέφωνο και ξαναελέγξτε .

 

Παρότι δεν υποχρεωτικό, καλό θα είναι να παίρνετε ένα backup του τηλεφώνου στο TWRP recovery σύμφωνα με το βήμα 7 του οδηγού αναβάθμισης, ώστε να είστε ασφαλείς σε περίπτωση αστοχίας.

 

Σας χαιρετω.

Ο συνδεσμος που εχετε δωσει για το ideafriend_contacts.zip δεν δουλευει.

Μπορει καποιος να μας δωσει καποια ενεργη ιστιοσελιδα?

Ευχαριστω πολυ!

Edited by giotis12
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω.

Ο συνδεσμος που εχετε δωσει για το ideafriend_contacts.zip δεν δουλευει.

Μπορει καποιος να μας δωσει καποια ενεργη ιστιοσελιδα?

Ευχαριστω πολυ!

Φαντάζομαι ότι έχει ήδη εγκατεστημένο το TWRP γιατί μόνο από custom recovery φλασάρετε αυτό https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0ncTVnQjhXcmtQdW8

Σκέψου την εναλλακτική να αφήσεις την 9432 για την http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

 

Ένα πολύ καλό πρόγραμμα για επαφές που μπορείς να βάλεις είναι το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hb.dialer.free&hl=el

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου την εναλλακτική να αφήσεις την 9432 για την http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

 

Ένα πολύ καλό πρόγραμμα για επαφές που μπορείς να βάλεις είναι το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hb.dialer.free&hl=el

 

Το προτείνω κι εγώ, ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εγκατέστησα ήδη, ευχαριστώ παιδιά. Το ideafriend εννοώ.

Να ρωτήσω κάτι όμως...δεν μπορώ να αφήσω την 9432 για την 1536 στο Α808 σωστά? μόνο στο Α806!

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες και την βοήθεια σας! :)

Edited by giotis12
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εγκατέστησα ήδη, ευχαριστώ παιδιά. Το ideafriend εννοώ.

Να ρωτήσω κάτι όμως...δεν μπορώ να αφήσω την 9432 για την 1536 στο Α808 σωστά? μόνο στο Α806!

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες και την βοήθεια σας! :)

Όχι, έτσι οπως είναι δεν κάνει για το A808. Υπάρχει σε ισπανικό forum 1536 που κάνει και για το A808.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω δυο πραγματα :

1.Τα gapps χρειαζονται για την εγκατασταση της 1536 γιατι το link ειναι νεκρο

2.Τα συμπιεσμενα αρχεια τα βαζουμε ετσι στην sd card η τα αποσυμπιεζουμε

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω δυο πραγματα :

1.Τα gapps χρειαζονται για την εγκατασταση της 1536 γιατι το link ειναι νεκρο

2.Τα συμπιεσμενα αρχεια τα βαζουμε ετσι στην sd card η τα αποσυμπιεζουμε

1. Όχι δεν χρειάζονται

2. Το αφήνεις όπως είναι zip

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα ξανά την 1536 του kandilak γιατί το κινητό είχε φρικάρει για κάποιο λόγο. Δεν ανοιγε τις εφαρμογές, πετούσε errors κλπ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω γιατί δεν θυμάμαι είναι:

1ον κανονουμε κανονικά το καλιμπράρισμα της μπαταρίας όπως λέει ο all in οδηγός?

2ον μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε στην συγκεκριμένη Ρομ το Ελληνικό λεξικό για το πληκτρολόγιο που δίνεται στον ιδιο οδηγό?

3ον για ποιο λόγο μόλις πάω να μπω σε emergency mode μου πετάει το παρακάτω error ?

Failed to launch the Emergency Power Saving mode. Sorry, but we tried our best

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by GeorgeGK
Link to comment
Share on other sites

1. Για μένα είναι αδιάφορο. Κάνε το μια φορά και τέλος.

2. Ναι μπορείς να το χρησιμοποιησεις και στην 1536.

3. Μπες στο supersu και δες αν έχεις δώσει δικαιώματα root στο power manager ( πρέπει να έχει δίπλα το σύμβολο # πράσινο)

Link to comment
Share on other sites

1. Για μένα είναι αδιάφορο. Κάνε το μια φορά και τέλος.

2. Ναι μπορείς να το χρησιμοποιησεις και στην 1536.

3. Μπες στο supersu και δες αν έχεις δώσει δικαιώματα root στο power manager ( πρέπει να έχει δίπλα το σύμβολο # πράσινο)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι στο supersu απ ότι βλέπω εχει τα δικαιώματα. Ειναι πράσινο το σύμβολο #.

Επίσης πάω να κάνω αυτό π ου έχεις στην υπογραφή σου Διόρθωση σφάλματος "Δυστηχώς , η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει" για το A806 αλλά δεν μου εχει αυτή την επιλογή στο power manager.

 

Edit:

Μολις μπήκα στο SuperSU μου γράφει ότι The SU binary needs to be update. Μήπως γι αυτό έχω το πρόβλημα?

Edited by GeorgeGK
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι στο supersu απ ότι βλέπω εχει τα δικαιώματα. Ειναι πράσινο το σύμβολο #.

Επίσης πάω να κάνω αυτό π ου έχεις στην υπογραφή σου Διόρθωση σφάλματος "Δυστηχώς , η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει" για το A806 αλλά δεν μου εχει αυτή την επιλογή στο power manager.

 

Edit:

Μολις μπήκα στο SuperSU μου γράφει ότι The SU binary needs to be update. Μήπως γι αυτό έχω το πρόβλημα?

ποια έκδοση power manager έχεις ? μήπως έκανες εγκατάσταση την 1536 με την Α μέθοδο και έχει κρατήσει αλλη version.

Στο supersu θα πατήσεις να κάνει update τo su binary, και θα επιλέξεις το κανονική .

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την 1536 που έχεις στην υπογραφή σου και το εκανα με 2η μέθοδο.(Και πριν την 1536 ειχα)

Η έκδοση που έχω στον Power Manager ειναι αυτή που έχει η Ρομ δεν αλλαξα κατι. Ειναι η V2.6.244

 

Τώρα που εκανα το Update στο SuperSU Μου εμφάνισε την επιλογή για να κάνω το

Διόρθωση σφάλματος "Δυστηχώς , η εφαρμογή Υπηρεσίες Google Play έχει σταματήσει" για το A806.

Αλλά μόλις πάω να μπω σε emergency mode συνεχίζει να μου πετάει το παρακάτω error

Failed to launch the Emergency Power Saving mode. Sorry, but we tried our best

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε έναν καθαρισμό δεδομένων στο power manager από την διαχείριση εφαρμογών.

 

To εκανα αλλά συνεχίζει να μην μπορεί να μπει στο emergency mode. Το ίδιο error.

Link to comment
Share on other sites

To εκανα αλλά συνεχίζει να μην μπορεί να μπει στο emergency mode. Το ίδιο error.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο από επανεγκατάσταση της 1536 με την 3η μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο από επανεγκατάσταση της 1536 με την 3η μέθοδο.

 

E ντάξει δεν μου χρειάζεται τόσο πολύ οπότε απο την στιγμή που δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα δεν θα το δοκιμάσω άμεσα αυτό.

Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια και συγχαρητηρια για την πολύ καλή δουλειά και στην Ρομ και στην βοήθεια που προσφέρεις εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανέφερες οτι ξαναφλασαρες την 1536 λόγω διαφόρων error, η καλύτερη επιλογή ήταν να το έκανες με την 3η μέθοδο. Τέλος πάντων, δούλεψε το έτσι κι αν συναντήσεις προβλήματα, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανέφερες οτι ξαναφλασαρες την 1536 λόγω διαφόρων error, η καλύτερη επιλογή ήταν να το έκανες με την 3η μέθοδο. Τέλος πάντων, δούλεψε το έτσι κι αν συναντήσεις προβλήματα, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

 

Ναι αν και την χρησιμοποιούσα ήδη 1 χρόνο χωρίς σχετικά κάποιο πρόβλημα(αυτό με το emergency mode μονο) ξαφνικά φρίκαρε το κινητο και δεν δουλευε τιποτα. Νόμιζα ότι ο 2ος τρόπος ήταν αρκετός αφού θέωρησα ότι έσβηνε παλιά αρχεία κλπ. Τεσπα αν χρειάστει να ξαναφλασάρω την ρομ, θα δοκιμάσω με τον 3ο τρόπο που μου προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

γίνεται μέσω twrp να κάνω φορμάτ και να βάλω παλι την ρομ και μετα να κάνω και στην sd?

 

Sent from my Lenovo A806 using Tapatalk

καποια ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...