Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βεβαιως , χωρις το στικακι τι θα κανεις ?

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

δωρεάν μαζι με το κλιματιστικό και με δωρεαν εγκατασταση απο τον κοτσοβολο Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Α καλή φάση. Κι εγώ το πήρα σήμερα από τον κωτσοβολο αλλά δεν τους ρώτησα για το stickακι καν γιατί θεώρησα ότι είναι extra.

 

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α καλή φάση. Κι εγώ το πήρα σήμερα από τον κωτσοβολο αλλά δεν τους ρώτησα για το stickακι καν γιατί θεώρησα ότι είναι extra.

 

xKYOzpK.png

 

ΕΠΙΣΗΣ :

Εαν το αγοραζες σημερα θα επαιρνες και μια δωροεπιταγη 60€

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νεο φυλαδιο κοτσοβολος με αρκετα κλιματιστικα .

Επισης δωροεπιταγη επιστροφης σε ολα τα κλιματιστικα

Χτυπησα ενα 9αρι midea MSMBAU-09HRFN1 Mission με επιστροφη 60€ και δωρεαν εγκατασταση , που το ειχα στο ματι για το αλλο υπνοδωματιο !!!

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα πριν μια βδομαδα μου δωσανε με λιγο πιεση το Fujitsu ASYG09LLCC με δωρεαν εγκατασταση και 60 ευρω δωροεπιταγη παρολο που δεν ειχανε βγαλει στο ιντερνετ τη προσφορα. ;)

Αυριο θα το περασω..

Edited by dertelous
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα πριν μια βδομαδα μου δωσανε με λιγο πιεση το Fujitsu ASYG09LLCC με δωρεαν εγκατασταση και 60 ευρω δωροεπιταγη παρολο που δεν ειχανε βγαλει στο ιντερνετ τη προσφορα. ;)

Αυριο θα το περασω..

 

Η δωρεάν εγκατάσταση περιλαμβάνει και όλα τα υλικά που θα χρησιμοποιηθουν ή στο τέλος πληρώνουμε τπτ? Επίσης η εγκατάσταση γίνεται σωστά με κενό αέρα κλπ ή είναι κάτι πρόχειρο άντε να τελειώνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Η δωρεάν εγκατάσταση περιλαμβάνει και όλα τα υλικά που θα χρησιμοποιηθουν ή στο τέλος πληρώνουμε τπτ? Επίσης η εγκατάσταση γίνεται σωστά με κενό αέρα κλπ ή είναι κάτι πρόχειρο άντε να τελειώνουμε?

Η δωρεαν εγκατασταση περιλαμβανει ολα τα υλικα που θα χρειαστουν με την εξωτερικη μοναδα εως και τρια μετρα αποσταση σε διαφορετικη περιπτωση αν θες πιο μεγαλη αποσταση (οπως στη περιπτωση μου) πληρωνεις κατι παραπανω.

Οσες φορες εχει τυχει να μου περουσουν aircondition δεν μπορω να πω οτι ειχαι καποιο θεμα.Μη φανταστεις οτι θα κατσουν να σου στοκαρουν και τις τρυπες αλλα απο θεμα εγκαταστασης ειναι μια χαρα. Εξαλου μπροστα εισαι αν δεις οτι κατι παει να γινει λαθος σωληνωσεις για τα νερα, αποστασεις κτλ τους το λες εκεινη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 9άρι μπορεί να μου πεις κάποιος για τα Inventor Aria (+wifi) κάποια γνώμη?

Πέραν των πολλών λειτουργιών από τους δείκτες SEER και SCOP βλέπω ότι έχει τις καλύτερες αποδόσεις. Από αξιοπιστία όμως?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο φθηνό 9αρι inverter που παίζει αυτή την στιγμή πιο είναι; για αξιόπιστο και ας έχει χαμηλά χαρακτηριστικά..
Link to comment
Share on other sites

Εξαλου μπροστα εισαι αν δεις οτι κατι παει να γινει λαθος σωληνωσεις για τα νερα, αποστασεις κτλ τους το λες εκεινη την ωρα.

 

Για εμάς που είμαστε άσχετοι με το θέμα, υπάρχει κάποιος ευκολοκατανοητος οδηγός ή εικόνα για να μην μας πιάσουν κώτσους...? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το πιο φθηνό 9αρι inverter που παίζει αυτή την στιγμή πιο είναι; για αξιόπιστο και ας έχει χαμηλά χαρακτηριστικά..

Arielli ASW-H09A4 / SUKR1DI-4 απο skroutz στα 266

AUX ASW-H09A4/LRR1DI-4.0 απο eshop στα 279

 

Επισης εαν μπορεις ναπαιξεις με τιμολογιο δες ΑΥΤΟ στα 249 ( χωρις φπα )

 

@anikologr πως παει το ι30 ?

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, για 9αρι σε υπνοδωματιο τι ρευμα χρειαζομαι;

Γιατι δεν εχω ειδικη παροχη, να ξερω αν πρεπει να κανω τα κουμαντα μου

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, για 9αρι σε υπνοδωματιο τι ρευμα χρειαζομαι;

Γιατι δεν εχω ειδικη παροχη, να ξερω αν πρεπει να κανω τα κουμαντα μου

 

Κανονικα κατ'εμε το σωστο ειναι : καθε κλιματιστικο να εχει δικη του γραμμη με 2,5 χ 3 καλωδιο και 16 αμπερ ασφαλεια καμπυλης c .

Στην πραξη τωρα τα 9άρια οι εγκαταστατες τα πάνε σε 1,5 χ 3 καλωδιο με 10άρα

Εαν μπορεις να τραβηξεις παροχη θα ηταν το ιδανικο .

Για το δικο μας δες τα ρευματα του , θα εισαι ΟΚ με 3χ1,5 σε 10Α καμπυλης C

 

W7sFf6C.jpg

 

Εχε υποψην οτι ρευμα μπορεις να δωσεις στο κλιματιστικο και απο την εξωτερικη μοναδα ( δεν θελει σωνει και καλα καλωδιο απο την εσωτερικη μοναδα μεσα στο σπιτι )

Εγω λογω παλαιοτητας εκανα εξωτερικο πινακα στην αυλη με ρελε και αυτονομες παροχες για καθε κλιματιστικο :

 

2fowDuQ.jpg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ..

Μακάρι να γινόταν αλλά είμαι σε πολυκατοικία.. Το πιο κοντινό σε αυτή την ίδεα είναι να πάρω ρεύμα από την πρίζα στο μπαλκόνι μου που είναι σχετικά κοντά εκεί που θα βάλω την εξωτερική μονάδα.

Αλλά δεν ξέρω τι καλώδιο έχει από τον πίνακα μέχρι εκει

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ψάχνω inverter κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο διαστάσεων περίπου 4x4 μέτρα και 3,20 μέτρα ύψος.Το σπίτι βρίσκεται στο 2ο όροφο,είναι παλιό,χωρίς μόνωση και έχει αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια. Επομένως σωστά κοιτάζω για 9άρι ή είναι καλύτερα να πάρω 12άρι ώστε να αποδίδει καλύτερα;

Σκεφτόμουν κάτι σε Τoyotomi,Gree, Inventor ή Fujitsu...οι τιμές κυμαίνονται από 380€ μέχρι 460€ περίπου.

Μ'ενδιαφέρει πολύ (εκτός φυσικά από την απόδοση)η χαμηλή κατανάλωση ,η εγγύηση-υποστήριξη και δευτερευόντως ο θόρυβος.

Με μια γρήγορη ματιά στο skroutz έχω ξεχωρίσει τα εξής

 

1. Inventor-Passion-P4MVI-09WFR

2. Inventor-Life-L2VI-L2VO-09

3. Gree-Change-GRS-101-EI-JCDA-N2

4. Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-528ZR

5. Gree-Cozy-GRS-101-EI-JCF1-N2

6. Fujitsu-ASYG25LLCP

7. Fujitsu-ASYG09LLC-AOYG09LL

8. Hitachi-RAS-RAC-S10HA

 

Τι προτείνετε; :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ψάχνω inverter κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο διαστάσεων περίπου 4x4 μέτρα και 3,20 μέτρα ύψος.Το σπίτι βρίσκεται στο 2ο όροφο,είναι παλιό,χωρίς μόνωση και έχει αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια. Επομένως σωστά κοιτάζω για 9άρι ή είναι καλύτερα να πάρω 12άρι ώστε να αποδίδει καλύτερα;

Σκεφτόμουν κάτι σε Τoyotomi,Gree, Inventor ή Fujitsu...οι τιμές κυμαίνονται από 380€ μέχρι 460€ περίπου.

Μ'ενδιαφέρει πολύ (εκτός φυσικά από την απόδοση)η χαμηλή κατανάλωση ,η εγγύηση-υποστήριξη και δευτερευόντως ο θόρυβος.

Με μια γρήγορη ματιά στο skroutz έχω ξεχωρίσει τα εξής

 

1. Inventor-Passion-P4MVI-09WFR

2. Inventor-Life-L2VI-L2VO-09

3. Gree-Change-GRS-101-EI-JCDA-N2

4. Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-528ZR

5. Gree-Cozy-GRS-101-EI-JCF1-N2

6. Fujitsu-ASYG25LLCP

7. Fujitsu-ASYG09LLC-AOYG09LL

8. Hitachi-RAS-RAC-S10HA

 

Τι προτείνετε; :)

 

Σε αυτο το ευρος χρηματων απο τα συγκεκριμενα κοιτα το Fujitsu ASYG09LLC-AOYG09LL και ισως καποιο Ιnventor.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

Έχεις να προτείνεις και κάποιο άλλο εκτός των παραπάνω μοντελων χωρίς να ξεφεύγουμε πολύ σε χρήματα;

Και 2 ακόμα ερωτήσεις :

1.έχει νόημα να διαλέξω μηχάνημα με το καινούριο ψυκτικό υγρό r32 αντί για r410 ή δε θα δω διαφορά;

2.Διαβάζω/ακούω για την Daikin ότι είναι η κορυφαία εταιρεία. Τα οικονομικά της μοντέλα αξίζουν ή για να δω ποιοτική διαφορά πρέπει να πάω στα πιο ακριβά της, ξεφεύγοντας από το budget;

Link to comment
Share on other sites

Eχει δει κανενας απο κοντα το inventor nemesis ?

 

Το έχω πάρει ήδη για την αδερφή μου . Σε λίγες μέρες θα το τσεκάρω απο κοντά. Τα χαρακτηριστικά του είναι υψηλών προδιαγραφών . Ειδικά οι συντελεστές απόδοσης και οι καταναλώσεις του είναι απο τις κορυφαίες και δικαιολογείται η τιμή του . Είναι μοντέλο που μόλις κυκλοφόρησε . Δεν νομίζω να έχει πάνω απο 10 μέρες στο εμπόριο . Ίσως και λιγότερο .

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε 9άρι μπορεί να μου πεις κάποιος για τα Inventor Aria (+wifi) κάποια γνώμη?

Πέραν των πολλών λειτουργιών από τους δείκτες SEER και SCOP βλέπω ότι έχει τις καλύτερες αποδόσεις. Από αξιοπιστία όμως?

 

Τα inventor είναι αξιόπιστα με άριστο after sales support . Το aria είναι ένα καλό μοντέλο με πολύ καλές αποδόσεις .

Το κορυφαίο αυτή την στιγμή είναι το nemesis απο άποψη καταναλώσεων και είναι ένα απο τα κορυφαία σε συντελεστές της αγοράς .

Αξίζει τα λεφτά του το aria

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πιο φθηνό 9αρι inverter που παίζει αυτή την στιγμή πιο είναι; για αξιόπιστο και ας έχει χαμηλά χαρακτηριστικά..

 

https://www.skroutz.gr/s/4572193/Inventor-Alfa-A2MVI-A2MVO-09.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6578939/Inventor-Life-L2VI-L2VO-09.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6919483/Gree-Cozy-GRS-101-EI-JCF1-N2.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6990447/Gree-Change-GRS-101-EI-JCDA-N2.html

 

 

Ένα απο αυτά και όποιο έχει την μικρότερη στάθμη θορύβου αν προορίζεται για υπνοδωμάτιο .

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα!

Ψάχνω inverter κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο διαστάσεων περίπου 4x4 μέτρα και 3,20 μέτρα ύψος.Το σπίτι βρίσκεται στο 2ο όροφο,είναι παλιό,χωρίς μόνωση και έχει αλουμινένια κουφώματα με διπλά τζάμια. Επομένως σωστά κοιτάζω για 9άρι ή είναι καλύτερα να πάρω 12άρι ώστε να αποδίδει καλύτερα;

Σκεφτόμουν κάτι σε Τoyotomi,Gree, Inventor ή Fujitsu...οι τιμές κυμαίνονται από 380€ μέχρι 460€ περίπου.

Μ'ενδιαφέρει πολύ (εκτός φυσικά από την απόδοση)η χαμηλή κατανάλωση ,η εγγύηση-υποστήριξη και δευτερευόντως ο θόρυβος.

Με μια γρήγορη ματιά στο skroutz έχω ξεχωρίσει τα εξής

 

1. Inventor-Passion-P4MVI-09WFR

2. Inventor-Life-L2VI-L2VO-09

3. Gree-Change-GRS-101-EI-JCDA-N2

4. Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-528ZR

5. Gree-Cozy-GRS-101-EI-JCF1-N2

6. Fujitsu-ASYG25LLCP

7. Fujitsu-ASYG09LLC-AOYG09LL

8. Hitachi-RAS-RAC-S10HA

 

Τι προτείνετε; :)

 

Aντί αυτών θα σου πρότεινα το passion PRO και όχι το προηγούμενο το passion .

 

https://www.skroutz.gr/s/9029661/Inventor-Passion-Pro-P6MVI-09WFR-P6MVO-09.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ :)

Έχεις να προτείνεις και κάποιο άλλο εκτός των παραπάνω μοντελων χωρίς να ξεφεύγουμε πολύ σε χρήματα;

Και 2 ακόμα ερωτήσεις :

1.έχει νόημα να διαλέξω μηχάνημα με το καινούριο ψυκτικό υγρό r32 αντί για r410 ή δε θα δω διαφορά;

2.Διαβάζω/ακούω για την Daikin ότι είναι η κορυφαία εταιρεία. Τα οικονομικά της μοντέλα αξίζουν ή για να δω ποιοτική διαφορά πρέπει να πάω στα πιο ακριβά της, ξεφεύγοντας από το budget;

 

1. To ψυκτικό μέσο δεν σε ενδιαφέρει . Εκτός αν είσαι οικολόγος μέχρι αηδίας :P

 

 

2. H DAIKIN είναι όνομα ! Είναι πρωτοπόρα εταιρία σε νέες τεχνολογίες στον τομέα του κλιματισμού . Έχει μεγάλη ιστορία και φημίζεται για την αξιοπιστία της αλλά και για τα ακριβά ανταλλακτικά .

Μέχρι εκεί όμως. Όλα τα μοντέλα της Daikin είναι εκτός ανταγωνισμού για μένα πλέον. Πλέον γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος . Υπάρχουν εταιρίες κλιματισμού που είναι εξίσου αξιόπιστες και με τα ίδια λεφτά πυο θα έπαιρνες ένα μοντέλο daikin παίρνεις ένα μοντέλο της Χ εταιρίας με περισσότερα χαρακτηριστικά πιο αθόρυβο και πιο οικονομικό σε κατανάλωση .

Η Daikin αν βάλεις μέσα στην έξίσωση και τον παράγοντα τιμή δεν είναι ανταγωνιστική πλέον . Εκτός όμως αν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις ότι καλύτερο υπάρχει στο εμπόριο αυτή την στιγμή. Σε αυτό η Daikin μια ζωή είναι πρώτη. Το μοντέλο της ururu sharara είναι ότι καλύτερο σε καινοτομία στα split units υπάρχει στην αγορά . Κανένας δεν την ανταγωνίζεται με αυτό το μοντέλο σε αυτή την κατηγορία αλλά μιλάμε για μοντέλο που το 9άρι έχει 1900 ευρώ . Είναι ιδιαίτερο μοντέλο .

Εν ολίγοις η Daikin πλέον πλύν του ururu sharara και ίσως άλλο ένα μοντέλο πουλάει "ασήμι στην τιμή του χρυσού" .Παραμένει όμως τεχνολογικά καινοτόμα εταιρία .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Aντί αυτών θα σου πρότεινα το passion PRO και όχι το προηγούμενο το passion .

 

έβαλα την περασμένη εβδομάδα το 12άρι. ακόμα δεν έχω κάνει χρήση. τα μόνα που μπορώ να πω είναι ότι σε σχέση με το απλό passion έχει ενσωματωμένο το wifi και οι κάθετες γρίλιες ρυθμίζονται από το τηλεχειριστήριο.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την περασμένη εβδομάδα το 12άρι. ακόμα δεν έχω κάνει χρήση. τα μόνα που μπορώ να πω είναι ότι σε σχέση με το απλό passion έχει ενσωματωμένο το wifi και οι κάθετες γρίλιες ρυθμίζονται από το τηλεχειριστήριο.

 

Θετική αλλαγή αυτο με τις γρίλιες !!!

Link to comment
Share on other sites

Θετική αλλαγή αυτο με τις γρίλιες !!!

 

Και στο vision ρυθμιζονται.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος Midea Mission 9αρι και εγω απο χτες..Σημερα το απογευμα θα το περασω..

Παιδες, ερωτηση προς κατοχους, το τηλεκοντρολ δεν ειχε μεσα καπακι απο πισω για τις μπαταριες, τι παιζει;

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος Midea Mission 9αρι και εγω απο χτες..Σημερα το απογευμα θα το περασω..

Παιδες, ερωτηση προς κατοχους, το τηλεκοντρολ δεν ειχε μεσα καπακι απο πισω για τις μπαταριες, τι παιζει;

 

Εμενα εχθες τοποθετηθηκε και το 9αρι .

Καπακι ειχε και στα 2 ( 12 & 9 ) μην μπερδευεσε με τη βαση του κοντρολ ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σχετικα με το "κενο" κατα την εγκατασταση που ψαχνονται ολοι τωρα τελευταια , βαζω κατι που εβαλα και σε αλλο φορουμ

 

Λοιπον σχετικα με το "κενο" και την χρηση αντλιας κενου για την εγκατασταση .

Να ξερετε οι πιο πολλοι μας παραμυθιαζουν , πιο τιμιο ηταν αυτο που κανανε οι παλιοι εγκαταστατες ( αλλα μη φιλικο προς το περιβαλον )που απλα ξεκιναγανε το κυκλωμα με ανοιχτη την τριωδη ωστε το φρεον να "σπρωξει" εξω τον εγκλωβισμενο αερα , αλλα φευγει και λιγο φρεον στην ατμοσφαιρα .........

 

Πχ δειτε τι λεει το service manual για το Midea MSMBAU-09HRFN1-QRD0GW που εχω βαλει εγω .

Βασικα δειτε το χρονο που θελει το κενο και συγκρινετε με το χρονο που εκανε ο εγκαταστατης σε εσας ....

 

Με αντλια κενου

qG8Y8j7.pngeQUK8ip.png

 

Και χωρις

lG3rPkv.pngiDwC96c.png

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...