Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό γιατί και τις 2 φορές που την έβαλα την κράτησα μισή μέρα.

Σήμερα διάβασα ένα μήνυμα σε γειτονικό φόρουμ,αν δεν κάνω λάθος του @Dante,

που έλεγε οτι η 7.2.2 στο θεμα αυτονομιας είναι καλύτερη από την 7.3.2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό γιατί και τις 2 φορές που την έβαλα την κράτησα μισή μέρα.

Σήμερα διάβασα ένα μήνυμα σε γειτονικό φόρουμ,αν δεν κάνω λάθος του @Dante,

που έλεγε οτι η 7.2.2 στο θεμα αυτονομιας είναι καλύτερη από την 7.3.2

 

Αλλαγή πλεύσης λοιπόν. Πάμε για 7.2!!!! Thanks again.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να βάλω fingerprint και εκεί έχει επιλογές pin pattern password... Το δακτύλικο πως το επιλέγουμε;
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε την και πες διαφορές....

 

Θα την τσεκαρω Σ-Κ και θα επανέλθω από Δεύτερα με τα πρώτα σχόλια. Η μπαταρία στην 7.3 έβγαζε με τη χρήση που του εκανα, περίπου 7 - 7½ μπορεί και 8 ώρες sot. Στην 7.2 δεν τελειώνει ποτέ η μπαταρία??

Link to comment
Share on other sites

Θα την τσεκαρω Σ-Κ και θα επανέλθω από Δεύτερα με τα πρώτα σχόλια. Η μπαταρία στην 7.3 έβγαζε με τη χρήση που του εκανα, περίπου 7 - 7½ μπορεί και 8 ώρες sot. Στην 7.2 δεν τελειώνει ποτέ η μπαταρία??

 

:lol::lol::lol::lol: υπολογισε γυρω στις 33 ώρες με ολα στο ON..

Πέραν της πλάκας σε μένα πάει 5 ώρες με 5-6 μέρες χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να βάλω fingerprint και εκεί έχει επιλογές pin pattern password... Το δακτύλικο πως το επιλέγουμε; το βρήκα. Πρέπει να βάλεις pin πρωτα...οπα τι βρήκα?

 

Εντάξει βρήκα τροπο να δηλώσω αποτύπωμα, αλλά το κινητό αν ειναι σβηστό και πατήσεις power button ανοίγει και σου βγάζει το πληκτρολόγιο! Αν πατήσεις το πιν που δηλώσες πριν βάλεις το αποτύπωμα ανοίγει ! Δλδ παρακάμπτει το αποτύπωμα! Σκοπός ειναι να ανοίγει μόνο με το αποτύπωμα. Τι πρέπει να κάνω?

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρήκα τροπο να δηλώσω αποτύπωμα, αλλά το κινητό αν ειναι σβηστό και πατήσεις power button ανοίγει και σου βγάζει το πληκτρολόγιο! Αν πατήσεις το πιν που δηλώσες πριν βάλεις το αποτύπωμα ανοίγει ! Δλδ παρακάμπτει το αποτύπωμα! Σκοπός ειναι να ανοίγει μόνο με το αποτύπωμα. Τι πρέπει να κάνω?

 

Δεν έχει λογική αυτό που λες. Το αποτύπωμα πρέπει να έχει μία εναλλακτική ασφάλεια για να δουλέψει.

Πες ότι χάλασε ο αισθητήρας τι θα κάνεις; θα πετάξεις το κινητό αν είναι κλειδωμένο; Οχι. (μην το χοντρύνω και πω χάλασε το δάχτυλο:X)

Έτσι δουλεύει...

..πολύ σωστά το έχεις κάνει.. δεν έχεις άλλες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Πάω να βάλω fingerprint και εκεί έχει επιλογές pin pattern password... Το δακτύλικο πως το επιλέγουμε; το βρήκα. Πρέπει να βάλεις pin πρωτα...οπα τι βρήκα?

 

Εντάξει βρήκα τροπο να δηλώσω αποτύπωμα, αλλά το κινητό αν ειναι σβηστό και πατήσεις power button ανοίγει και σου βγάζει το πληκτρολόγιο! Αν πατήσεις το πιν που δηλώσες πριν βάλεις το αποτύπωμα ανοίγει ! Δλδ παρακάμπτει το αποτύπωμα! Σκοπός ειναι να ανοίγει μόνο με το αποτύπωμα. Τι πρέπει να κάνω?

 

Μην πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης. Απλά ακούμπησε το fingerprint reader με σβηστή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μην πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης. Απλά ακούμπησε το fingerprint reader με σβηστή οθόνη.

 

Μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο.. Εγώ το κατάλαβα λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό γιατί και τις 2 φορές που την έβαλα την κράτησα μισή μέρα.

Σήμερα διάβασα ένα μήνυμα σε γειτονικό φόρουμ,αν δεν κάνω λάθος του @Dante,

που έλεγε οτι η 7.2.2 στο θεμα αυτονομιας είναι καλύτερη από την 7.3.2

 

Η 7.2.2 ειναι οντως καλυτερη σε ολα.

Δεν αλλαζω την 7.3.2 πιο πολυ γιατι βαριεμαι να τα ξαναπερναω ολα.Ετσι και αλλιως βγαινουν και καθε λιγο αναβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογική αυτό που λες. Το αποτύπωμα πρέπει να έχει μία εναλλακτική ασφάλεια για να δουλέψει.

Πες ότι χάλασε ο αισθητήρας τι θα κάνεις; θα πετάξεις το κινητό αν είναι κλειδωμένο; Οχι. (μην το χοντρύνω και πω χάλασε το δάχτυλο:X)

Έτσι δουλεύει...

..πολύ σωστά το έχεις κάνει.. δεν έχεις άλλες επιλογές.

 

Αν λειτουργεί ετσι τότε δεν παρέχει και καμια τρομερή ασφάλεια . Δλδ αν κάποιος κανει το αυτονόητο δλδ πατήσει το κουμπί πάουερ και μετά βάλει το σωστό κωδικό το κινητό ανοίγει αντιπαρέρχεται το δακτυλικό. Αυτό εννοώ . Άρα το δακτυλικό πιο πολύ εφέ παρά λειτουργεί ως ασφάλεια.

 

Γιατί οποιοδήποτε κινητό που δεν έχει δακτυλικό πάλι αυτη την ασφάλεια έχει. Δλδ μπορείς να το κλειδώσεις με πιν.

Άραγε όλα τα δακτυλικά αυτη την λογική έχουν?

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην πατήσεις το κουμπί ενεργοποίησης. Απλά ακούμπησε το fingerprint reader με σβηστή οθόνη.

 

Ναι οκ αυτό το κάνω και λειτουργεί και μάλιστα ακαριαίο και παντα . Το θέμα ειναι ότι ανάβει κανονικά και με το πάουερ αφου βάλεις κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

1.Γιατί οποιοδήποτε κινητό που δεν έχει δακτυλικό πάλι αυτη την ασφάλεια έχει. Δλδ μπορείς να το κλειδώσεις με πιν.

2.Άραγε όλα τα δακτυλικά αυτη την λογική έχουν?

 

1.Εχεις ένα δίκιο σε αυτό..

2.Απ΄οσο ξέρω όλα με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν λειτουργεί ετσι τότε δεν παρέχει και καμια τρομερή ασφάλεια . Δλδ αν κάποιος κανει το αυτονόητο δλδ πατήσει το κουμπί πάουερ και μετά βάλει το σωστό κωδικό το κινητό ανοίγει αντιπαρέρχεται το δακτυλικό. Αυτό εννοώ . Άρα το δακτυλικό πιο πολύ εφέ παρά λειτουργεί ως ασφάλεια.

 

Γιατί οποιοδήποτε κινητό που δεν έχει δακτυλικό πάλι αυτη την ασφάλεια έχει. Δλδ μπορείς να το κλειδώσεις με πιν.

Άραγε όλα τα δακτυλικά αυτη την λογική έχουν?

 

Ξέρεις ότι ο κωδικός είναι πολύ πιο ασφαλής από το δαχτυλικο αποτύπωμα έτσι;

 

http://hackaday.com/2015/11/10/your-unhashable-fingerprints-secure-nothing/

 

Και Ναι σε όλα τα κινητά έτσι δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Εγω φανταζόμουν ότι αν δηλώνες αποτύπωμα τότε θα άνοιγε μόνο ετσι, βέβαια εδώ τίθεται το θέμα του τι κανεις αν μπλοκάρει η αναγνώριση ή χαλάσει το σκανερ....όποτε γι αυτό βάλανε το πιν.

Ουσιαστικά εφέ ειναι συνεπώς και οχι ασφάλεια. Αν πέσει σε "ξένα" χερια το κινητό θα ξεκλειδώσει αρκεί να βρεις τον κωδικό όπως σε όλα τα κινητά του κόσμου ....πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ανεβάσω μερικές φώτο...

 

Οι πιο σκοτεινές με τα ρόζ είναι χωρίς HDR ενώ οι υπόλοιπες με HDR

 

Εγώ είμαι υπερε ευχαριστημένος για την λήψη σε μέρα..

 

Εγω φανταζόμουν ότι αν δηλώνες αποτύπωμα τότε θα άνοιγε μόνο ετσι, βέβαια εδώ τίθεται το θέμα του τι κανεις αν μπλοκάρει η αναγνώριση ή χαλάσει το σκανερ....όποτε γι αυτό βάλανε το πιν.

Ουσιαστικά εφέ ειναι συνεπώς και οχι ασφάλεια. Αν πέσει σε "ξένα" χερια το κινητό θα ξεκλειδώσει αρκεί να βρεις τον κωδικό όπως σε όλα τα κινητά του κόσμου ....πάμε παρακάτω.

 

Το δαχτυλικό αποτύπωμα είναι ένας απλός τρόπος να το ανοιγεις χωρίς πληκτρολόγηση. Χωρίς εσένα κανείς γνωστός σου δεν μπορεί να το ανοιξει. Αν βάλεις password δύσκολο δεν θα το ανοιξει πάλι.

 

Για όλους τους μη γνωστούς σου, είτε εχεις fingerprint είτε password υπάρχουν τρόποι να πάρουν δεδομένα κλπ

Edited by dyannisb
Link to comment
Share on other sites

Εγω φανταζόμουν ότι αν δηλώνες αποτύπωμα τότε θα άνοιγε μόνο ετσι, βέβαια εδώ τίθεται το θέμα του τι κανεις αν μπλοκάρει η αναγνώριση ή χαλάσει το σκανερ....όποτε γι αυτό βάλανε το πιν.

Ουσιαστικά εφέ ειναι συνεπώς και οχι ασφάλεια. Αν πέσει σε "ξένα" χερια το κινητό θα ξεκλειδώσει αρκεί να βρεις τον κωδικό όπως σε όλα τα κινητά του κόσμου ....πάμε παρακάτω.

 

Τόσο εύκολο ειναι να βρεις έναν κωδικό ή pattern? :lol:

 

Επίσης το pin/pattern εκτός από λόγους ασφαλείας εξυπηρετεί κ πρακτικές καταστάσεις πχ έχεις flip θηκη κ την διπλώνεις πίσω, καλύπτει το αποτύπωμα κ ξεκλειδώνεις εναλλακτικά με το pattern :)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις-σχετικα με το τηλέφωνο (κατω κατω βρίσκεται) πατα 5,6 φορες συνεχόμενα πάνω στο kernel version και στο μενου που θα ανοιξει πατα το software version. κατω κατω λεει camera information

Δημητρη f16 ή δική μου αν έχεις όρεξη για συγκριτικό μου λες και κανονιζουμε.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Εγω φανταζόμουν ότι αν δηλώνες αποτύπωμα τότε θα άνοιγε μόνο ετσι, βέβαια εδώ τίθεται το θέμα του τι κανεις αν μπλοκάρει η αναγνώριση ή χαλάσει το σκανερ....όποτε γι αυτό βάλανε το πιν.

 

Εγώ θεωρώ ότι απλά είναι θέμα "προχωράει η τεχνολογία" και δεν ξέρουν πως να μας εντυπωσιάσουν-πουλήσουν.

Από την άλλη την ευκολία σε συνδυασμό με την "σχετική" ασφάλεια που σου παρέχει δεν την αλλάζω.

 

Έχετε ιδέα αν ορίσεις πιν και δαχτυλικό αποτύπωμα και πας cuctom recovery και κάνεις factory reset , τα διαγράφει;

Πολύ φοβάμαι πως ναι.. άρα που είναι η ασφάλεια;

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ότι ο κωδικός είναι πολύ πιο ασφαλής από το δαχτυλικο αποτύπωμα έτσι;

 

http://hackaday.com/2015/11/10/your-unhashable-fingerprints-secure-nothing/

 

Και Ναι σε όλα τα κινητά έτσι δουλεύει

 

Οκ κατανοητά. Συνεπώς το αποτύπωμα ειναι μια μπούρδα χωρίς νόημα ένα προϊόν του μάρκετινγκ . Για την ασφάλεια έχουμε τα πινς και αν θες πραγματική ευκολία στο άναμμα της οθόνης χρησιμοποιείς το διπλό ταμπ (που δεν έχει το κινητό μας) και που δεν θελει την επιμέλεια της τοποθέτησης του δακτύλου στο σκανερ. Συνεπώς μου φαίνεται τελείως περιττό , ειδικά καθως έχω και κάλυμμα το mofi που αυτό ανάβει την οθόνη . Αν θέλω ασφάλεια βάζω ένα καλό πιν όπως κάνουν όλα τα κινητά.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι απλά είναι θέμα "προχωράει η τεχνολογία" και δεν ξέρουν πως να μας εντυπωσιάσουν-πουλήσουν.

Από την άλλη την ευκολία σε συνδυασμό με την "σχετική" ασφάλεια που σου παρέχει δεν την αλλάζω.

 

Έχετε ιδέα αν ορίσεις πιν και δαχτυλικό αποτύπωμα και πας cuctom recovery και κάνεις factory reset , τα διαγράφει;

Πολύ φοβάμαι πως ναι.. άρα που είναι η ασφάλεια;

 

Χάνετε λίγο το νόημα του pattern/pin/fingerprint. Η λογική τους είναι να αποτρέψουν κάποιον να έχει πρόσβαση σε άμεσες καταστάσεις (κάποιος συνάδελφος πχ που μπαίνει γραφείο την ώρα που λείπεις κ σκαλίζει το κινητό, το κορίτσι σου που παει να ψάξει για ύποπτα μηνύματα κ.ο.κ).

Για μέγιστη ασφάλεια δεδομένων υπάρχει το encrypting μόνο.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χάνετε λίγο το νόημα του pattern/pin/fingerprint. Η λογική τους είναι να αποτρέψουν κάποιον να έχει πρόσβαση σε άμεσες καταστάσεις (κάποιος συνάδελφος πχ που μπαίνει γραφείο την ώρα που λείπεις κ σκαλίζει το κινητό, το κορίτσι σου που παει να ψάξει για ύποπτα μηνύματα κ.ο.κ).

Για μέγιστη ασφάλεια δεδομένων υπάρχει το encrypting μόνο.

....................................δεν νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό

Από την άλλη την ευκολία σε συνδυασμό με την "σχετική" ασφάλεια που σου παρέχει δεν την αλλάζω.
Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ ότι είναι μια μπούρδα.. Ξεκλειδώνει την συσκευή σε ένα δευτερόλεπτο (από το να πληκτρολογείς λάθος) και μπορείς να κλειδώσεις και όποια εφαρμογή θέλεις από αδιάκριτα άτομα ή από παιδια κλπ..

 

Τα υπόλοιπα είναι πολύ CSI που ούτως ή άλλως τα ξεκλειδώνουν!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς την nilkin θηκη να μου πει εάν με αυτή λειτουργεί το auto wake για την οθονη.

Edit: απαντώ μόνος μου. φαίνεται ότι λειτουργεί και με αυτή τελικά

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

....................................δεν νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό

 

Έχετε ιδέα αν ορίσεις πιν και δαχτυλικό αποτύπωμα και πας cuctom recovery και κάνεις factory reset , τα διαγράφει;

Πολύ φοβάμαι πως ναι.. άρα που είναι η ασφάλεια;

 

Εγώ λέω οτι σου παρέχει ασφάλεια ως ενός συγκεκριμένου σημείου που αυτό είναι κ το νόημα. Από εκεί κ πέρα για επιπλέον ασφάλεια υπάρχουν άλλες δικλείδες όπως το encrypting. :)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...