Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενω ολοκληρωνω την διαδικασια για την c900,το τηλεφωνο παραμενει στην crr-l09c900b303.Καμμια ιδεα;

Δώσε περισσότερες πληροφορίες. Το πρώτο βήμα ολοκληρώνεται κανονικά? Στο δεύτερο βήμα σου βγάζει κάποιο error ή ολοκληρώνεται και εκεί η διαδικασία, απλώς δεν αλλάζει η ρομ? Ποια ρομ βάζεις στο 2ο βήμα?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθωτις οδηγιες στο 1ο βημα για να περασω την ενδιαμεση ρομ,οταν ομως ξαναανοιγει το τηλεφωνο τσεκαρω στις ρυθμισεις και παραμενει η Β303 και οχι η Β300 που αναφερεται στο νουμερο 4 του οδηγου.Να δοκιμασω να προχωρησω στο βημα 2; Edited by gfilip
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθωτις οδηγιες στο 1ο βημα για να περασω την ενδιαμεση ρομ,οταν ομως ξαναανοιγει το τηλεφωνο τσεκαρω στις ρυθμισεις και παραμενει η Β303 και οχι η Β300 που αναφερεται στο νουμερο 4 του οδηγου.Να δοκιμασω να προχωρησω στο βημα 2;

Εφόσον έγινε η εγκατάσταση στο 1ο βήμα, προχώρα στο 2ο βήμα. Ενημέρωσε για το αποτέλεσμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα πηγαν φιλε μου,ευχαριστω για τη βοηθεια

Ωραία!

 

Παιδιά έχει κάνει το ΟΤΑ update κανείς στην Β177? Έχω την εντύπωση ότι οι ειδοποιήσεις στο viber δεν έρχονται σωστά. Πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή για να έρθουν, δεν είχα τέτοιο θέμα με την Β114 η οποία νομίζω είχε και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, αλλά θέλω να δω την Β177 λίγες μέρες ακόμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ωραία!

 

Παιδιά έχει κάνει το ΟΤΑ update κανείς στην Β177? Έχω την εντύπωση ότι οι ειδοποιήσεις στο viber δεν έρχονται σωστά. Πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή για να έρθουν, δεν είχα τέτοιο θέμα με την Β114 η οποία νομίζω είχε και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, αλλά θέλω να δω την Β177 λίγες μέρες ακόμα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ναι την έκανα εγώ Και όντως ισχύει αυτό που λες με το Viber γιατι έτσι ακριβώς έκανε και στην 6!!!!

 

Λογικά δεν πρέπει να σου βγαζει ούτε το καινούργιο σήμα στο Instagram...

Edited by iolaos1989
Link to comment
Share on other sites

Ναι την έκανα εγώ Και όντως ισχύει αυτό που λες με το Viber γιατι έτσι ακριβώς έκανε και στην 6!!!!

 

Λογικά δεν πρέπει να σου βγαζει ούτε το καινούργιο σήμα στο Instagram...

Ναι δεν βγάζει το καινούργιο σήμα αλλά αυτό έχει συμβεί και άλλα κινητά οπότε σε κάποιο βαθμό ευθύνεται και η εφαρμογή. Σήμερα με το viber δεν είχα θέμα, ερχόντουσαν κανονικά οι ειδοποιήσεις, θα το τσεκάρω και αύριο.

Από μπαταρία πως είσαι με την Β177? Εγώ εχω battery draining. Έχω τουλάχιστον 40 λεπτά λιγότερα screen on time σε σχέση με την Β114 που είχα πριν. Αν συνεχιστεί έτσι μόλις βρω χρόνο θα ξαναβάλω την Β114 μου φαίνεται, η μπαταρία ήταν εξαιρετική.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν βγάζει το καινούργιο σήμα αλλά αυτό έχει συμβεί και άλλα κινητά οπότε σε κάποιο βαθμό ευθύνεται και η εφαρμογή. Σήμερα με το viber δεν είχα θέμα, ερχόντουσαν κανονικά οι ειδοποιήσεις, θα το τσεκάρω και αύριο.

Από μπαταρία πως είσαι με την Β177? Εγώ εχω battery draining. Έχω τουλάχιστον 40 λεπτά λιγότερα screen on time σε σχέση με την Β114 που είχα πριν. Αν συνεχιστεί έτσι μόλις βρω χρόνο θα ξαναβάλω την Β114 μου φαίνεται, η μπαταρία ήταν εξαιρετική.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ναι και σε αυτή την έκδοση η μπαταρία δεν είναι τόσο καλή όπως στην Β114 ίσως την ξαναπερασω και εγώ....
Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε αυτή την έκδοση η μπαταρία δεν είναι τόσο καλή όπως στην Β114 ίσως την ξαναπερασω και εγώ....

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, σήμερα μέχρι τώρα έχω 2:30 ώρες screen on time με data ανοιχτα από το πρωι και η μπαταρία είναι στο 43%, αρκετά καλά δηλαδή, ενώ χτες είχε φτάσει στο 45% και είχα λίγο πάνω από ώρα screen on time.

 

Με τη marshmallow ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα?

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, σήμερα μέχρι τώρα έχω 2:30 ώρες screen on time με data ανοιχτα από το πρωι και η μπαταρία είναι στο 43%, αρκετά καλά δηλαδή, ενώ χτες είχε φτάσει στο 45% και είχα λίγο πάνω από ώρα screen on time.

 

Με τη marshmallow ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα?

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Με την marshmallow σκέψου ότι ξυπνούσα 5κ30 το πρωί και το έβγαζα απο την φόρτιση και μεχρι τις 8 δεν το πείραζα καθόλου γιατι δούλευα...Η μπαταρία απο 100% Όταν το κοίταζα ήταν πάντα 85-87%..Το 4g πάντα ανοιχτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω θέμα με τα notifications, δεν λαμβάνω για μερικές εφαρμογές και κυρίως με όλες τις ρυθμίσεις πχ all apps protected, notification settings enabled for lock screen, running at background etc, δεν βλέπω καθόλου notifications on lockscreen. Έχω βρεί πάρα πολλά παρόμοια θέματα στο ιντερνετ αλλά δεν μπορώ να το διορθωσω. (δείχνει να είναι θέμα σε όλα τα huawei όχι μόνο στο mate s)

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς ήταν με τον 5.1 γιατί το αναβάθμισα με το που το πήρα.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν η huawei χρησιμοποιεί το official API της google for android 6.0 fingerprint διότι πχ με την νεα εφαρμογή της τράπεζας πειραιώς, παρότι έχω κάνει enroll fingerprint, δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω.

 

Σχετικά με το πρώτο θέμα, έχω κάνει και factory reset κλπ. Θα ήθελα να ξαναπεράσω την 6 από την αρχή, μήπως κάτι δεν πήγε καλά. Έχουμε κανέναν οδηγό για αυτό? Εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω θέμα με τα notifications, δεν λαμβάνω για μερικές εφαρμογές και κυρίως με όλες τις ρυθμίσεις πχ all apps protected, notification settings enabled for lock screen, running at background etc, δεν βλέπω καθόλου notifications on lockscreen. Έχω βρεί πάρα πολλά παρόμοια θέματα στο ιντερνετ αλλά δεν μπορώ να το διορθωσω. (δείχνει να είναι θέμα σε όλα τα huawei όχι μόνο στο mate s)

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς ήταν με τον 5.1 γιατί το αναβάθμισα με το που το πήρα.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν η huawei χρησιμοποιεί το official API της google for android 6.0 fingerprint διότι πχ με την νεα εφαρμογή της τράπεζας πειραιώς, παρότι έχω κάνει enroll fingerprint, δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω.

 

Σχετικά με το πρώτο θέμα, έχω κάνει και factory reset κλπ. Θα ήθελα να ξαναπεράσω την 6 από την αρχή, μήπως κάτι δεν πήγε καλά. Έχουμε κανέναν οδηγό για αυτό? Εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.

 

Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις έχει η 6, αλλά όσον αφορά τα notifications δες εδώ στο νήμα του mate 8 κάποιες ρυθμίσεις που προτείνουν τα παιδιά

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6664634

Εφόσον έκανες factory reset δεν νομίζω να χρειάζεται να ξαναπεράσεις τη ρομ. Στην 5.1 πάντως φαίνεται να έρχονται κανονικά τα notifications. Για το fingerprint που ρωτάς δεν γνωριζω.

 

Με την marshmallow σκέψου ότι ξυπνούσα 5κ30 το πρωί και το έβγαζα απο την φόρτιση και μεχρι τις 8 δεν το πείραζα καθόλου γιατι δούλευα...Η μπαταρία απο 100% Όταν το κοίταζα ήταν πάντα 85-87%..Το 4g πάντα ανοιχτό!!!!

Κάπως έτσι είμαι και εγώ με την Β177, σε standby έχει drain και δεν ξέρω γιατί. Αλλά σε γενικές γραμμές οι ώρες screen on time είναι ικανοποιητικές, όχι όσο όμως με Β114 που δεν είχα drain σε standby. Άντε να βγει μια καλή marshmallow να ξεμπερδεύουμε.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το battery drain που είχα ειδικά σε standby(έπεφτε από 100% σε 82% μέσα σε 5 ώρες!) οφειλόταν σε μια εφαρμογή smart home της xiaomi που είχα σαν προστατευόμενη. Μόλις την έβγαλα από προστατευόμενη το battery drain εξαφανίστηκε, σε 6 ώρες standby χάνει 2% με WiFi ανοικτό. Και γενικά η διαχείριση μπαταρίας είναι πολύ καλή πλεον. Έβαλα και το greenify, δεν ξέρω αν βοηθά και αυτό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την εφαρμογή της ρομ hicare, μου ήρθε ΟΤΑ update για marshmallow.

http://i.imgur.com/9I5eny9.png

Το ερώτημα είναι την κάνουμε ή όχι :confused:

 

Edit: Η απάντηση είναι Ναι! Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, όντως είναι πολύ smooth με την mm, βούτυρο. Και το UI πολύ καλό. Μένει να δω από μπαταρία πως πάει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για την αποχή μου λίγο καιρό απο το τοπικ αλλά δεν είχα καθόλου ίντερνετ....Εγώ την ξαναπερασα την 6 με τον τρόπο που δείχνουν στους xda!!!Παρατήρησα ότι battery drain εχει μονο όταν εχω ανοιχτό το 4g είτε παίζω είτε το εχω σε αδράνεια....

 

Ξέρουμε μηπως αν έχει βγει ροοτ στην 6???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ειμαι με την Β145 και θελω να αναβαθμισω στην 6.Δοκιμασα με το hicare και δεν μου βγαζει update.Με ποιον τροπο περασες την 6;Διαβασα στο xda αλλα δεν το πολυκαταλαβα.Πρεπει να περασουμε πρωτα την beta;
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για την αποχή μου λίγο καιρό απο το τοπικ αλλά δεν είχα καθόλου ίντερνετ....Εγώ την ξαναπερασα την 6 με τον τρόπο που δείχνουν στους xda!!!Παρατήρησα ότι battery drain εχει μονο όταν εχω ανοιχτό το 4g είτε παίζω είτε το εχω σε αδράνεια....

 

Ξέρουμε μηπως αν έχει βγει ροοτ στην 6???

Ναι υπάρχει αλλά θα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον boot loader πράγμα που σημαίνει ότι χάνεις εγγύηση. Έχει αναφερθεί ότι αν ξαναπεράσεις ρομ κλειδώνει ξανά και έχεις εγγυηση, αλλά δεν χρειαστηκε να επιβεβαιωθεί από κάποιον μέχρι.τωρα οπότε ειναι ρισκο. Αν και σχεδόν όλες τις συσκευες τις ρουταρω, δεν βλέπω όμως το λόγο με emui να χρειάζεται ρουτ, εκτός και αν θες να παίξεις με kernel settings.

 

Γενικά η εμπειρία χρήσης στην 6 γαζωνει. Εχω battery drain σε standby, δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι δεν έκανα hard reset μετά το ΟΤΑ update, αλλά λογικά θα ερθει κάποιο update και τότε βλέπουμε τι κάνουμε.

Καλημερα,ειμαι με την Β145 και θελω να αναβαθμισω στην 6.Δοκιμασα με το hicare και δεν μου βγαζει update.Με ποιον τροπο περασες την 6;Διαβασα στο xda αλλα δεν το πολυκαταλαβα.Πρεπει να περασουμε πρωτα την beta;

Δεν σου βγάζει αναβάθμιση για την Β177? Εμένα από την Β177 ήρθε update μέσω hicare.

Anyway, μπορείς να πας κατευθείαν στην 6. Κατεβάζεις τη ρομ από http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=66603977

Το άρχειο δεν το έχω κατεβάσει από εκεί αλλά θα πρέπει να είναι πάνω από 1GB. Το κάνεις unzip και βάζεις το φάκελο dload που έχει μέσα το αρχείο UPDATE.APP χύμα στην sd card.

Για local update ώστε να μην χάσεις δεδομένα κλπ πας ρυθμισεις-ενημέρωση λογισμικού-μενού -Τοπική αναβάθμιση και θα πρέπει να βρει το update.

Για καθαρή εγκατάσταση, θα χάσεις τα πάντα, κλείνεις το τηλέφωνο και πατάς ταυτόχρονα volume up και down και αμέσως μετά το power button. Τα κρατάς πατημένα μέχρι να ξεκινήσει η αναβάθμιση και αφήνεις τα volume buttons και αμέσως μετά το power button.

Και στις 2 περιπτώσεις πάρε ένα backup πρώτα με το app που έχει η ρομ , και όταν φτιάξεις το google account Κάνε αναβάθμιση το app και μετά επανέφερε ότι θες να επαναφέρεις.

Γενικά εγώ προτιμώ καθαρή εγκατασταση αλλά Τώρα έκανα ΟΤΑ update γιατί βαριόμουν να το ξαναστηνω, αν και με το app για επαναφορά της ρομ είναι εύκολο το στήσιμο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι σε αναζητηση κιν που να μου αρεσει και οπτικα(και ομολολοω ειναι απο τα πιο ομορφα)εσεις που το εχετε μπορειτε να πειτε εντυπωσεις απο ποιοτητα κατασκευης,ηχου ?(τωρα κατοχος οneplus 2)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι σε αναζητηση κιν που να μου αρεσει και οπτικα(και ομολολοω ειναι απο τα πιο ομορφα)εσεις που το εχετε μπορειτε να πειτε εντυπωσεις απο ποιοτητα κατασκευης,ηχου ?(τωρα κατοχος οneplus 2)

Για την ποιότητα κατασκευής έχω να πω τα καλύτερα, Full metal body και λεπτό όσο δεν πάει άλλο. Αν το πιάσεις στα χέρια σου θα καταλάβεις. Όσο αφορα τον ηχο, τόσο η ποιότητα κλήσης όσο και το ηχείο είναι ικανοποιητικοτατα, άλλωστε τα ηχεία του είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του κινητού που προμοταρει η Huawei.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα οθόνης βγάζει το κινητό

Αυτό τώρα είναι υποκειμενικό, εξαρτάται τη χρήση του καθενός. Προσωπικά, οταν είχα lollipop Η διαχείριση ήταν εξαιρετική, καθημερινές με 4g ανοιχτό περίπου 5-7ώρες, πολύ χρήση email με 3 λογαριασμούς, χρήση πολύ tapatalk, λίγο Viber, λίγο facebook και σερφάρισμα, ράδιο/mp3 καμία ώρα, ομιλία 1 ώρα περιπου συνήθως ειχα 3:30, το πολύ 4 ώρες screen on time στο 15-20%. Την ημέρα δηλαδή την έβγαζα άνετα. Σαββατοκύριακο με WiFi έβλεπα πολλές φορες και 5+ ωρες.

Με τη marshmallow που μόλις κυκλοφόρησε είναι νωρίς και ακόμα το ψάχνω, με την ίδια χρήση άλλες φορές εχω εξαιρετική διαχειρηση με 3:30-4 ώρες και άλλες φορές δεν φτάνει το 3ωρο στο 20% και το φορτίζω μέσα στη μέρα. Το ψάχνω αν οφείλεται σε κάποια εφαρμογή αλλά φαίνεται ότι το android system καταναλώνει μπαταρία και εχω πολλές φορές battery drain σε standby, καθώς επίσης και το 4g να ξεσκίζει την μπαταρία. Περιμένουμε κάποιο update λογικά άμεσα να σταθεροποιηθει η κατάσταση.

 

Edit: Για του λόγου το αληθές ότι με τη marshmallow η διαχείριση μπαταρίας είναι μια κρύο μια ζέστη. Σήμερα η διάρκεια μπαταρίας ήταν εξαιρετική με 4+ ώρες οθόνης. Χτες με την ίδια περίπου χρήση είχα φτάσει 3ωρο. Ελπίζω να σταθεροποιηθεί.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160616/9cf8df0cf0c52ea32af2dc0516d8bbf8.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160616/30d77403a19d2709e0b62a324ac08364.jpg

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανέις άλλος θέμα με τις ειδοποιήσεις που δεν εμφανίζονται στην lock screen?

Επίσης το scrolling σε όλες τις εφαρμογές για μένα είναι αργό πχ browser, fb, twitter... ειμαι ο μόνος? Το μέτρο σύγκρισης που έχω είναι το παλίο μου nexus 5.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανέις άλλος θέμα με τις ειδοποιήσεις που δεν εμφανίζονται στην lock screen?

Επίσης το scrolling σε όλες τις εφαρμογές για μένα είναι αργό πχ browser, fb, twitter... ειμαι ο μόνος? Το μέτρο σύγκρισης που έχω είναι το παλίο μου nexus 5.

Αν εννοείς να εμφανίζεται αναδυόμενο μήνυμα στην κεντρική οθόνη όταν είναι κλειδωμένη και έρχεται μήνυμα πχ από viber, εμένα δουλεύει. Ποια ρομ έχεις? Έχω την Β321.

Έχω επιλέξει στις ρυθμίσεις αυτό

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160617/61d3c71976fb92b034de062446d4458e.jpg

Για το lag στο scrolling δεν έχω παρατηρήσει κάτι, ίσα ίσα με την τελευταία ρομ είναι βούτυρο. Μέτρο σύγκρισης το LG g3. Μήπως έχεις πολλές εφαρμογές ανοιχτές να τρέχουν? Δοκίμασε το εξής

 

Πήγαινε από τις ρυθμίσεις στη διαχείριση αποθηκευτικού χωρου και Κάνε ένα καθαρισμό. Μόλις γίνει ο καθαρισμός θα σου βγάλει επιλογή διαχείριση χώρου για προχωρημένους. Εκεί σβήσε ότι άχρηστο αρχείο σου βγάζει και επέλεξε εσύ αν κάποια δεν στα έχει τικαρισμενα. Προσοχή μη σβήσεις κάποια εφαρμογή ή αρχεία όπως φωτο κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

εννοώ κάτι τέτοιο: https://www.google.ch/search?q=notification+on+lock+screen&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjMs9vp3q7NAhXMtBQKHd-MBkMQ_AUICCgB&biw=1600&bih=815#imgrc=6mBfuqMsLdU6IM%3A

 

Την επιλογή που δείχνεις δεν την βλέπω καθόλου...Δέν υπάρχει στο μενού.

 

Επίσης με το Viber έχω γενικά θέμα γιατι δεν μπορώ να το βρώ στις προστατευόμενες εφαρμογές, και γενικά δεν λαμβάνω ειδοποιήσεις εκτός κ αν ανοίξω την εφαρμογή.

Το θέμα με τα κολλήματα το έχω από την πρώτη μέρα, ακόμη και χωρίς εφαρμογές.

 

Η έκδοσή μου είναι 321, την πέρασα κατεβάζοντας το αρχείο και χρησιμοποιώντας την εφαρμογή updater.

Φοβάμαι μήπως δεν έχει κάτσει καλά, άν και έκανα reset μετά. πώς μπορώ να το ξαναπεράσω ώστε να είμαι σίγουρος ότι όλα πήγαν καλά?

Edited by Reissistm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...