Jump to content

Game of Thrones (HBO)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περα απο τον θανατο του συμπαθητικου μεν ανουσιου δε χαρακτηρα και τις τρυπες που εχει η σκηνη,

αυτο που βλεπουμε ειναι οτι ο Μπραν επηρεάζει πλεον και το παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πολυ καλα σχολια διαβαζω για το επισοδειο!

αν δε το δω αργοτερα, τοτε αυριο!

θα επιστρεψω με αποψεις

Link to comment
Share on other sites

περα απο τον θανατο του συμπαθητικου μεν ανουσιου δε χαρακτηρα και τις τρυπες που εχει η σκηνη,

αυτο που βλεπουμε ειναι οτι ο Μπραν επηρεάζει πλεον και το παρελθον.

 

Ελπίζω να μη μας κάνουν καμιά βλακεία και όλο αυτό που βλέπουμε να είναι κανένα όνειρο του Μπραν. Ή κάτι αντίστοιχο τέλος πάντων. Αν ελέγχει το παρελθόν μπορεί να ελέγχει και το μέλλον ίσως. Εγώ γιατί πιστεύω ότι

ο Χόντορ τελικά θα ζει;

:p

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα σχολια διαβαζω για το επισοδειο!

αν δε το δω αργοτερα, τοτε αυριο!

θα επιστρεψω με αποψεις

πολύς ντόρος για το τίποτα

οκ καλό αλλά μέχρι εκει

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πολύς ντόρος για το τίποτα

οκ καλό αλλά μέχρι εκει

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Απλά κάποιους τους συγκλόνισε η τελευταία σκηνή και όχι αδικαιολόγητα νομίζω, αλλά οπωσδήποτε ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα της τελευταίας σκηνής ενδιαφέρουσα, η υλοποίηση της κακή. Μάλλον ο Μάρτιν την κράτησε τόσο καιρό αλλά δεν παίδεψε το κεφάλι του πολύ για να καλύψει το παράδοξο

Δηλαδή ο μπράν πήγε στο παρελθόν την ώρα που τότε μπήκε στον Χόντορ και ο Χόντορ τελικά έπαθε μόνιμη βλάβη από την μεταφορά του Μπράν από το μέλλον, με ατάκα από τις στιγμές που θα ακολουθήσουν αργότερα στα τελευταία 2 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είπα να μην πω τίποτα γιατί όταν τα λέω στην παρέα με λέει παράξενο, αλλά πραγματικά :p καλουλης ο χοντορ αλλά ούτε καν συγκινήθηκα. Κρίμα αλλά ούτε βασικός χαρακτηρας ήταν, ούτε μπορώ να πω πως είχαμε δεθεί ιδιαίτερα με αυτόν, ούτε θα έπαιζε σημαντικό ρόλο στην συνέχεια... Και προσωπικα δεν ξαφνιάστηκα καν.

Δεν λέω, γενικά η σεζόν πάει καλά, και μόνο η εμφάνιση των White Walkers ήταν ωραία. Αλλά αυτον τον χαμό με τον χοντορ δεν τον καταλαβαίνω :p

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Ανούσιος χαρακτήρας, αδιάφορος, πολλές τρύπες στην σκηνή, παράδοξο αυτό που έγινε, δεν συγκινηθήκαμε κιόλας (!!!), κακή εκτέλεση της ιδέας, δεν ξαφνιαστήκαμε καν (!!!), κανένα δέσιμο με τον χαρακτήρα αυτόν, κανένα ξάφνιασμα με ό,τι έγινε, το ξαναλέω γιατί δεν μπορώ να το πιστέψω, προβλεπόμενο.

 

Τί είστε εσείς ρε παλικάρια, πείτε καμιά σοβαρή σειρά να δούμε, γιατί απ' ό,τι βλέπω μεγάλη μούφα αυτό το Game Of Thrones.

Προβλεπόμενο και αδιάφορο, νταξ, το παλεύουν οι άνθρωποι αλλά δεν τους βγαίνει...

 

20 χρόνια περίμενε ο άλλος να κάνει την αποκάλυψη αυτή την οποία από τα εκατομμύρια φανατικών στον πλανήτη

δεν είχε πάει το μυαλό κανενός, όλοι μείναμε χαζοί χθες αλλά, αδιάφορος χαρακτήρας, κλάιν, σιγά τα αυγά, αν δεν πεθαίνουν

2 Ned Starks σε κάθε επεισόδιο και δεν έχει 2-3 Red Weddings δεν συγκινούμαστε.

 

Ένα βιντεάκι απλά για το τι δουλειά έπεσε για να γυριστεί μόνο η σκηνή. Το πάλεψαν όπως βλέπετε, αλλά εμείς οι Έλληνες φανς δεν μασάμε με κάτι τέτοια, έχουμε συνηθίσει σε καλύτερες παραγωγές, κακή εκτέλεση της ιδέας.

 

 

Δεν κάνω πλάκα, πείτε καμιά σειρά με την οποία ενθουσιάζεστε, είμαι πολύ περίεργος.

Link to comment
Share on other sites

Ανούσιος χαρακτήρας, αδιάφορος, πολλές τρύπες στην σκηνή, παράδοξο αυτό που έγινε, δεν συγκινηθήκαμε κιόλας (!!!), κακή εκτέλεση της ιδέας, δεν ξαφνιαστήκαμε καν (!!!), κανένα δέσιμο με τον χαρακτήρα αυτόν, κανένα ξάφνιασμα με ό,τι έγινε, το ξαναλέω γιατί δεν μπορώ να το πιστέψω, προβλεπόμενο.

 

Τί είστε εσείς ρε παλικάρια, πείτε καμιά σοβαρή σειρά να δούμε, γιατί απ' ό,τι βλέπω μεγάλη μούφα αυτό το Game Of Thrones.

Προβλεπόμενο και αδιάφορο, νταξ, το παλεύουν οι άνθρωποι αλλά δεν τους βγαίνει...

 

20 χρόνια περίμενε ο άλλος να κάνει την αποκάλυψη αυτή την οποία από τα εκατομμύρια φανατικών στον πλανήτη

δεν είχε πάει το μυαλό κανενός, όλοι μείναμε χαζοί χθες αλλά, αδιάφορος χαρακτήρας, κλάιν, σιγά τα αυγά, αν δεν πεθαίνουν

2 Ned Starks σε κάθε επεισόδιο και δεν έχει 2-3 Red Weddings δεν συγκινούμαστε.

 

Ένα βιντεάκι απλά για το τι δουλειά έπεσε για να γυριστεί μόνο η σκηνή. Το πάλεψαν όπως βλέπετε, αλλά εμείς οι Έλληνες φανς δεν μασάμε με κάτι τέτοια, έχουμε συνηθίσει σε καλύτερες παραγωγές, κακή εκτέλεση της ιδέας.

 

 

Δεν κάνω πλάκα, πείτε καμιά σειρά με την οποία ενθουσιάζεστε, είμαι πολύ περίεργος.

 

Υπερβάλλεις λίγο.

Δεν έχει να κάνει με το αν η σειρά είναι καλή ή όχι. Ούτε και χρειάζονται δύο Red Weddings ανά επεισόδιο.

 

Αλλά

ο Hodor, είτε είναι έτσι στα βιβλία είτε όχι, είτε σου αρέσει προσωπικά είτε όχι, ήταν ένας αδιάφορος δευτερό-τριτος χαρακτήρας ο οποίος τα μόνο σημαντικά που προσέφερε ήταν ότι 1) μετέφερε το Bran 2)Λειτουργούσε ενίοτε ως deus ex machina για να γλιτώσουν από δύσκολες καταστάσεις μέσω warging και 3) Έλεγε "Hodor".

 

 

Όταν ένας χαρακτήρας είναι τόσο flat για τόσο καιρό, το ότι σε 2 επεισόδια του δίνεις ένα κάποιο βάθος, δεν τον μετατρέπει ξαφνικά σε σημαντικό.

 

Επίσης κάπου το έχεις πιάσει λάθος.

Δεν είναι ότι θα θέλαμε ντε και καλά 2 θανάτους Stark ανά επεισόδιο, όπως λες, αλλά ότι ο θάνατος έστω και ενός Stark έχει αντίκτυπο στην γενικότερη υπόθεση. Δε σημαίνει ότι ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να γίνονται, αλλά όταν γίνονται πώς μπορείς να τους συγκρίνεις με το θάνατο ενός χαρακτήρα που δεν είδαμε για μία-μιαμιση σεζόν και κανείς δε νοιάστηκε;

 

 

Ο Hodor, εκτός του ότι δε θα ξανακούσουμε αυτό το ηλίθιο "hodoring" - που ακόμα και αν εξηγήθηκε πώς προέκυψε, παραμένει μία κουραστική ατάκα -

δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να μας νοιάζει.

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν επιδέχεται κριτικής επειδή έπεσε πολύ δουλειά? Ή για τα κενά του Μάρτιν θεωρείς ότι γίνεται λόγος μόνο σε ένα φόρουμ στην Ελλάδα?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν επιδέχεται κριτικής επειδή έπεσε πολύ δουλειά? Ή για τα κενά του Μάρτιν θεωρείς ότι γίνεται λόγος μόνο σε ένα φόρουμ στην Ελλάδα?

 

Επιδέχεται, απλά να είναι συμβατή με την γνώμη κάποιον εδώ μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οκ δεν συγκρίνεται με το Red Wedding με την καμία.

Ωραίο ναι, τρομερό τέλος και απίστευτη αποκάλυψη.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να μας νοιάζει.

 

Περιέγραψες τις σκεψεις μου πολύ καλύτερα απ ότι θα μπορούσα να τις εκφράσω..

Να συμπληρώσω ότι δεν θεωρώ πώς η σκηνή ήταν περιττή ή άσχημη ή κακογυρισμενη.. Ή οτιδήποτε τέτοιο.

Ήταν μια ωραία σκηνή που όπως είπαν και άλλα παιδιά όμως, δεν κάνει το επεισόδιο ένα από τα καλύτερα της σειρας. Το "πρόβλημα" μας δεν είναι με την σκηνή. Είναι με την αντίδραση του κόσμου.

Αν κάτι κάνει το επεισόδιο ξεχωριστό για εμένα είναι η εμφάνιση των white walkers. :D

Link to comment
Share on other sites

Περιέγραψες τις σκεψεις μου πολύ καλύτερα απ ότι θα μπορούσα να τις εκφράσω..

Να συμπληρώσω ότι δεν θεωρώ πώς η σκηνή ήταν περιττή ή άσχημη ή κακογυρισμενη.. Ή οτιδήποτε τέτοιο.

 

Εννοείται.

Ήταν μία εξαιρετικά καλογυρισμένη σκηνή.

Το πρόβλημα είναι ότι η συγκεκριμένη σειρά μας έχει "κακομάθει". Ήταν η πρώτη σειρά - τουλάχιστον που να θυμάμαι - που τόλμησε να σκοτώσει ένα μεγάλο αριθμό των βασικών της χαρακτήρων και μάλιστα στις πρώτες σεζόν, όχι 100 χρόνια μετά.

 

Αυτό αποτελεί μεγάλο μέρος του ενδιαφέροντος της σειράς - κανένας από τους αγαπημένους σου ήρωες δεν είναι ασφαλής - όμως ταυτόχρονα αυτό σημαίνει ότι οι δευτερεύοντες, σχεδόν comic relief, χαρακτήρες δε βγάζουν εύκολα συγκίνηση.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το χθεσινό επεισόδιο δεν ήταν μόνο η τελευταία σκηνή. Και μόνο αυτή αν το σκεφτείς ότι ήταν στο μυαλό του Μαρτίν από τότε που μας πρωτοπαρουσιασε

Τον χοντορ και ότι ήξερε πως θα είναι το τέλος του είναι φοβερό!

Πέρα από αυτό έδειξε για πρώτη φορά το πως δημιουργηθηκαν οι whitewalkers και δημιούργησε και άλλα ερωτήματα θάρρεις και είχαμε λίγα μέχρι τώρα! Έδειξε την αλλαγή βασιλιά των ironborne οι οποίοι θα παίξουν σημαντικό ρόλο πιστεύω στο μέλλον!

Τώρα πως γίνεται να σας φάνηκε βαρετό το επεισόδιο σε μερικούς τι να πω...

Είναι που είχαμε συνηθίσει να βλέπουμε τέτοια σειρές στο παρελθόν και αυτά μας φαίνονται γελοία τώρα...

 

Στάλθηκε από το One Plus One μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) για το ονομα του hodor: δεύτερο ποστ και την ημερομηνία που το έγραψε

http://asoiaf.westeros.org/index.php?/topic/26325-what-does-hodor-mean/&page=2

2) περι Kingsmoot: ο τυπος ανακοινωνει μπροστα σε τριαντα νοματαιους οτι σκοτωσε τον βασιλια τους κ δε κουνιεται φυλλο. Αντιθετα τον κανουν βασιλια, και στο τελος πεταει τη θεικη ατακα: κοψτε ολα τα δεντρα να κανουμε καραβια. Αντι να δειξουν οτι εχει dragon horn, και οχι το ρηχο "θα παω στην καλισι θα δει τι ωραιος που ειμαι κ θα ερθει μαζι μου".

Link to comment
Share on other sites

1) για το ονομα του hodor: δεύτερο ποστ και την ημερομηνία που το έγραψε

http://asoiaf.westeros.org/index.php?/topic/26325-what-does-hodor-mean/&page=2

2) περι Kingsmoot: ο τυπος ανακοινωνει μπροστα σε τριαντα νοματαιους οτι σκοτωσε τον βασιλια τους κ δε κουνιεται φυλλο. Αντιθετα τον κανουν βασιλια, και στο τελος πεταει τη θεικη ατακα: κοψτε ολα τα δεντρα να κανουμε καραβια. Αντι να δειξουν οτι εχει dragon horn, και οχι το ρηχο "θα παω στην καλισι θα δει τι ωραιος που ειμαι κ θα ερθει μαζι μου".

 

Οι τύποι είναι λίγο ούγκα μπούγκα.. Ανάλογα με την ιστορία κάθε τόπου δεν μου κάνει εντύπωση α μην αντιδράσουν σε δηλώσεις του τύπου σκότωσα τον ανίκανο king

 

Θεούλης ο δημιουργός

Έχω κλάψει!!

Link to comment
Share on other sites

1) για το ονομα του hodor: δεύτερο ποστ και την ημερομηνία που το έγραψε

http://asoiaf.westeros.org/index.php?/topic/26325-what-does-hodor-mean/&page=2

2) περι Kingsmoot: ο τυπος ανακοινωνει μπροστα σε τριαντα νοματαιους οτι σκοτωσε τον βασιλια τους κ δε κουνιεται φυλλο. Αντιθετα τον κανουν βασιλια, και στο τελος πεταει τη θεικη ατακα: κοψτε ολα τα δεντρα να κανουμε καραβια. Αντι να δειξουν οτι εχει dragon horn, και οχι το ρηχο "θα παω στην καλισι θα δει τι ωραιος που ειμαι κ θα ερθει μαζι μου".

 

Το dragonhorn είναι ένα ακόμα side story που έχει κοπεί για να μην πλατιάσει η σειρά, έτσι ώστε να μην γκρινιάζουμε τόσο πολύ ότι πλατιάζει, αλλά είναι μάταιο όπως βλέπεις. Θα γκρινιάξουμε σε κάθε πιθανό σενάριο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ένας χαρακτήρας είναι τόσο flat για τόσο καιρό, το ότι σε 2 επεισόδια του δίνεις ένα κάποιο βάθος, δεν τον μετατρέπει ξαφνικά σε σημαντικό.

 

Επίσης κάπου το έχεις πιάσει λάθος.

Δεν είναι ότι θα θέλαμε ντε και καλά 2 θανάτους Stark ανά επεισόδιο, όπως λες, αλλά ότι ο θάνατος έστω και ενός Stark έχει αντίκτυπο στην γενικότερη υπόθεση. Δε σημαίνει ότι ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλά να γίνονται, αλλά όταν γίνονται πώς μπορείς να τους συγκρίνεις με το θάνατο ενός χαρακτήρα που δεν είδαμε για μία-μιαμιση σεζόν και κανείς δε νοιάστηκε;

 

[Ακολουθουν spoilers..]

 

 

Ο θάνατος του Hodor αυτός καθεαυτος δεν είναι ακριβώς το σημείο στο οποίο πρέπει να εστιασεις. Σας δείχνουν το δάσος κι εσείς κοιτάτε το δάχτυλο! Το συγκλονιστικο στην σκηνή αυτή είναι η αποκάλυψη για τον ρόλο του Μπραν στην ιστορία όλου του game of thrones κι ότι ίσως είναι ο πιο σημαντικός χαρακτήρας πλέον στην υπόθεση! Αν σκεφτείτε και μόνο τι νέα δεδομένα δημιουργεί για το πως οι White walkers θα μπορέσουν (ίσως) να περάσουν το τείχος, για το τι ρόλο έχει παίξει και θα παίξει στην ζωή πολλών ανθρώπων επεμβαινοντας ακόμα και στο παρελθόν τους, τι επιπτωση τρομερή θα έχει πιθανος θάνατος του και πως θα αλλάξει η ιστορία μέσα από αυτό, μιλάμε ίσως για την top αποκάλυψη όλης της σειράς!

 

Εύκολα στα πρώτα 5 επεισόδια όλων των εποχών..

Link to comment
Share on other sites

To σημερινό επεισόδιο ήταν πιο αχταρμάς από το προηγούμενο, μάλλον όλα τα λεφτά του μπάτζετ έπεσαν στον δράκο πάλι. Επίσης όλη η ανάπτυξη της ιστορίας του Σαμ και της Γκίλυ φαίνεται να περιστρέφεται γύρω από αυτό που βούτηξαν στο τέλος...
Link to comment
Share on other sites

To σημερινό επεισόδιο ήταν πιο αχταρμάς από το προηγούμενο, μάλλον όλα τα λεφτά του μπάτζετ έπεσαν στον δράκο πάλι. Επίσης όλη η ανάπτυξη της ιστορίας του Σαμ και της Γκίλυ φαίνεται να περιστρέφεται γύρω από αυτό που βούτηξαν στο τέλος...

Δεν ήταν τόσο αχταρμάς ειδικά αν αναλογιστείς ότι λειτούργησε απόλυτα μεταβατικά για να εξηγήσει

πως θα πάμε στο Ριβεράν με τον Τζέιμι (το τρέιλερ του 7ου επ. τον δείχνει να ετοιμάζεται για τα καλά), ν' απογαλακτιστεί για μια άλλη φορά βίαια η Άρυα από τον μέντορά της και την ξινή, όπως σωστά έθεσες το αντικείμενο που ανέκτησε ο Σαμ είναι κομβικό σημείο, πολυαναμενόμενη η επανεμφάνιση του θείου, άντε να κλείνει σιγά σιγά και το θέμα Ντάνι και το στρατό της να προχωράμε παρακάτω, ο Σαβοναρόλα Σπουργίτης τους παίζει όλους στα δάχτυλα του ποδιού του αλλά η Μαίργκερι είναι πιο πονηρή απ' ό,τι φαίνεται. Αλλά εξαιρετικά σημαντικό, τα οράματα του Μπραν που αν τα ξαναβάλεις να τα δεις καρέ καρέ

. Αλλά αυτό μέχρι να μας κάνουν μια κανονική αναδρομή στη συγκεκριμένη σκηνή για να βγάλουμε συμπέρασμα που το πάνε.

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

η ιστορια της αρυα ειναι βαρετη αυτη τη σεζον. αναμενομενο να ξεκοψει απο εκει.

η τελευταια σκηνη εχει νοημα μονο στη φραση περι καραβιων, που οπως ειπα στο προηγουμενο μου μηνυμα μας οδηγει στους Greyjoy.

Link to comment
Share on other sites

Spoiler από το τελευταίο επεισόδιο:

 

Γνωρίζει κανείς σε τί αναφέρεται ο Θείος πέρα από το τοίχος? Τί είναι αυτός ο Night King?

 

ΥΓ. Φοβάμαι πως αρχίζει να μου θυμίζει Lost η όλη ιστορία και είναι κρίμα...

Edited by nickolas84
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...