Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα κ χριστος ανεστη

κεγω παιδια μια απο τα ιδια, ηθελα να φυγω απο το p8 για αλλαγη.

εψαξα απο δω,εξαψα απο κει διαβασα δεκαδες reviews ξανα κ ξανα, πηγα πολλες φορες στα public,plaisio,kotsovolos (θεσσαλονικη) klp για να δω συσκευες (δυστυχως δεν εχω δυνατοτητα να δοκιμαζω σε χρηση) κ νομιζω χθες κατεληξα οτι δε μπορω να το δωσω το p8 γιατι δεν βρηκα κατι που θα με ικανοποιουσε στη θεση του.

ηθελα κατι στις ιδιες ιντσες ή κ μικροτερο.σκεφτομουν κεγω για mi5, p9 κλπ αλλα διαβαζοντας ειδα οτι εχουν τα θεματα τους.

λιγο με τριβελιζει το μυαλο το honor 7(παλι huawei!) , λογο δακτυλικου αποτυπωματος,λιγο καλυτερης μπαταριας κ λογω σχηματος(εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο καμπυλωτο κ θα ειναι πιο βολικο στο χερι).απο την αλλη ομως με προβληματιζει η ελλειψη o.i.s.

αν εχει καποιος γνωμη κ εμπειρια απο το honor ας μας πει.

εχουμε τοσο καλο κ ομορφο κινητο που δε μπορουμε να ξεφυγουμε απο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

HTC M10 χαλαρα...

 

ναι καλα εχει χαθει η εμπιστοσύνη πλεον ειδικά με όλο το θέμα ότι στην πράξη δεν έχουμε εγγύηση στην Ελλάδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το calibration είναι κάτι που ευτυχώς μπορεί ν' αλλάξει μ' ενα update. Ίσως να έχει και ρύθμιση όπως το ρ8. Προσωπικά προτιμώ το πιο ψυχρό λευκό απο το κιτρινωπό θερμο. Η αλήθεια είναι οτι απο τοτε που είχα το optimus g έχω να δω λευκό-λευκό.

 

Τώρα με το s6/s7 με μπερδεψες λίγο. Αν κατάλαβα καλά έχεις το edge και το συγκρινες με το απλό 7αρι? Δεν το αδικεις έτσι το 7? Σωστότερο δεν θα ηταν να γίνει σύγκριση με το απλό 6αρι?

 

δλδ θεωρείς 9,000 kelvin καλο colour temperature? δεν μηλαμε για ψυχρό λευκό μιλάμε να μπλεδιζουν ολα (γιατι καπου εκει το έβγαλαν)

8.500 P9 και το δικό μας είναι 7,000 (με το πριν την β200 και 6300 (το καλύτερο δλδ) με την β200 και μετα

 

On the downside, the screen lags in color accuracy, and that’s clear to see even with a naked eye. The most noticeable flaw is the bluish tint that dominates whites and highlights being displayed. Furthermore, our screen tests indicate a tendency for oversaturation. We doubt that a typical user would ever be bothered by that, but we are, as the color boost gives images a slightly artificial, exaggerated look.

 

όπως ειπα ειναι καθαρά θέμα calibration και ακολουθει τα βηματα της samsung wow effect vs accuracy

 

άρχισε και η huawei να πουλάει wow effect για χαζούς μου φαίνεται

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ουτε με σφαίρες. Αν ηθελα samsung θα επερνα samsung, όχι samsung like.

Για μένα έφαγαν άκυρο με αυτή την πρόσοψη!

 

καμμια σχεση δεν εχει με σαμσουνγκ, ουτε στο εξωτερικο ουτε στο εσωτερικο. Ειδικα στο εσωτερικο

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ναι καλα εχει χαθει η εμπιστοσύνη πλεον ειδικά με όλο το θέμα ότι στην πράξη δεν έχουμε εγγύηση στην Ελλάδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δλδ θεωρείς 9,000 kelvin καλο colour temperature? δεν μηλαμε για ψυχρό λευκό μιλάμε να μπλεδιζουν ολα (γιατι καπου εκει το έβγαλαν)

8.500 P9 και το δικό μας είναι 7,000 (με το πριν την β200 και 6300 (το καλύτερο δλδ) με την β200 και μετα

 

On the downside, the screen lags in color accuracy, and that’s clear to see even with a naked eye. The most noticeable flaw is the bluish tint that dominates whites and highlights being displayed. Furthermore, our screen tests indicate a tendency for oversaturation. We doubt that a typical user would ever be bothered by that, but we are, as the color boost gives images a slightly artificial, exaggerated look.

 

όπως ειπα ειναι καθαρά θέμα calibration και ακολουθει τα βηματα της samsung wow effect vs accuracy

 

άρχισε και η huawei να πουλάει wow effect για χαζούς μου φαίνεται

 

Τα 9000 Kelvin για ποια συσκευή είναι;

Αν μιλάς για το s7 θα με κουφανεις.

Το p9 δεν έχει ρύθμιση αλλαγής της θερμοκρασίας λευκού ώστε να κατέβει από τις 8500?

Link to comment
Share on other sites

καμμια σχεση δεν εχει με σαμσουνγκ, ουτε στο εξωτερικο ουτε στο εσωτερικο. Ειδικα στο εσωτερικο

Πλάκα κανεις τώρα, ε? Εσύ δηλαδή δεν βλέπεις καμιά ομοιότητα?

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160501/1f05d88d2299a7f0518deefcbb53c3a5.jpg

 

ναι καλα εχει χαθει η εμπιστοσύνη πλεον ειδικά με όλο το θέμα ότι στην πράξη δεν έχουμε εγγύηση στην Ελλάδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δλδ θεωρείς 9,000 kelvin καλο colour temperature? δεν μηλαμε για ψυχρό λευκό μιλάμε να μπλεδιζουν ολα (γιατι καπου εκει το έβγαλαν)

8.500 P9 και το δικό μας είναι 7,000 (με το πριν την β200 και 6300 (το καλύτερο δλδ) με την β200 και μετα

 

On the downside, the screen lags in color accuracy, and that’s clear to see even with a naked eye. The most noticeable flaw is the bluish tint that dominates whites and highlights being displayed. Furthermore, our screen tests indicate a tendency for oversaturation. We doubt that a typical user would ever be bothered by that, but we are, as the color boost gives images a slightly artificial, exaggerated look.

 

όπως ειπα ειναι καθαρά θέμα calibration και ακολουθει τα βηματα της samsung wow effect vs accuracy

 

άρχισε και η huawei να πουλάει wow effect για χαζούς μου φαίνεται

 

Όχι, 9000Κ είναι πολύ! Μπλεδιζει! Μου αρέσει να πηγαίνει προς την πλευρά του ψυχρού αλλά 9000 είναι too much! 7300, 7500 έως 7800 οριακά στις πολύ φωτεινές οθόνες!

Πιστεύω όμως οτι θα έχει κάποια ρύθμιση. Το ρ8 έχει, είναι χαζό να το έβγαλαν τελείως!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τα 9000 Kelvin για ποια συσκευή είναι;

Αν μιλάς για το s7 θα με κουφανεις.

Το p9 δεν έχει ρύθμιση αλλαγής της θερμοκρασίας λευκού ώστε να κατέβει από τις 8500?

Για το p9 και από ότι λένε ναι μεν ρύθμιση υπάρχει και απλά κάτι αποχρώσεις αλλάζει το blue tint δεν φεύγει

 

Και ναι το htc 10 έχει αυτό το άθλιο πράγμα Samsung like μπροστά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καινούργια νέα: Ήρθα για Πάσχα στην Αμφίκλεια... Το p8 αρνείται στην περιοχή του ξενοδοχείου και μόνο και να συνδεθεί στο WiFi και στο δίκτυο με 3g... Εκτός της περιοχής του ξενοδοχείου τα data δουλεύουν κανονικά... Ένα iPad και ένα iPhone και ένα xperia z3 tablet από το οποίο γράφω και το μήνυμα λειτουργούν κανονικότατα και στο WiFi και στο δίκτυο... Δοκίμασα τα πάντα...απενεργοποιηση του WiFi+ restart..... Τίποτα... Κατόπιν μετά από αρκετό διάβασμα είδα ότι το p8 wifi δεν υποστηρίζει πρωτόκολλο ac...

Ας πούμε ότι αυτό το θέμα με το wifi οφείλεται σε αυτό...

Το δίκτυο? Υπάρχουν συχνότητες στο 3g που δεν υποστηρίζει και πιθανόν χρησιμοποιούνται στην επαρχία... Πολύ περίεργα πράγματα, που δεν έχω ξαναδεί με κινητό... Έχω ελληνικοτατο Unbranded μοντέλο αγορασμένο από Cosmote...

Απογοήτευση...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by blue_coupe
Link to comment
Share on other sites

Το gra-l09 έχει όλες τις συχνότητες 3g/4g. To gra-l00 ναι, κάποιες δεν τις έχει. Μου φαίνεται εντελώς κουλο αυτό που γράφεις οτι σου έκανε! Σε ποιο δίκτυο?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καινούργια νέα: Ήρθα για Πάσχα στην Αμφίκλεια... Το p8 αρνείται στην περιοχή του ξενοδοχείου και μόνο και να συνδεθεί στο WiFi και στο δίκτυο με 3g... Εκτός της περιοχής του ξενοδοχείου τα data δουλεύουν κανονικά... Ένα iPad και ένα iPhone και ένα xperia z3 tablet από το οποίο γράφω και το μήνυμα λειτουργούν κανονικότατα και στο WiFi και στο δίκτυο... Δοκίμασα τα πάντα...απενεργοποιηση του WiFi+ restart..... Τίποτα... Κατόπιν μετά από αρκετό διάβασμα είδα ότι το p8 wifi δεν υποστηρίζει πρωτόκολλο ac...

Ας πούμε ότι αυτό το θέμα με το wifi οφείλεται σε αυτό...

Το δίκτυο? Υπάρχουν συχνότητες στο 3g που δεν υποστηρίζει και πιθανόν χρησιμοποιούνται στην επαρχία... Πολύ περίεργα πράγματα, που δεν έχω ξαναδεί με κινητό... Έχω ελληνικοτατο Unbranded μοντέλο αγορασμένο από Cosmote...

Απογοήτευση...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όσο αφορά το WiFi αν το βλέπει θα πρέπει να συνδέεται (αν δεν βλέπει προφανώς και όχι) όσο για 3g/4g έχει όλες της συχνότητες (δεν υπάρχει λόγος να μην συνδέεται)

Δλδ ούτε σήμα έχεις ούτε τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε: Έχω full σήμα 3g από Cosmote και full σημα wifi από το ξενοδοχείο. Στο WiFi συνδέεται κανονικότατα και δεν κατεβάζει τίποτα. Στο 3g έχω μόνο φωνή και καθόλου data. Οπουδήποτε αλλού εκτός της περιοχής του ξενοδοχείου το Hsdpa (3g+) παίζει άψογα. Αυτό με έχει τρελάνει (καθώς τυχαίνει να είμαι και μηχανικός δικτύου.) Μελέτησα προσεκτικά τα specs του P8, υποστηρίζει όλες τις χρησιμοποιούμενες συχνότητες...δεν υπάρχει εξήγηση, ούτε faulty cell καθώς η ταμπλέτα που στέλνω τώρα το μήνυμα είναι συνδεδεμένη στο 3g και είμαι στην περιοχή του ξενοδοχείου. Δοκίμασα και να κάνω switch off το carrier aggregation όπου σε ρίχνει σε σκέτο απλό 3g (δεν επιτρέπει Hsdpa) και ούτε αυτό παίζει data (προσοχή έχω full σήμα και φωνή!) Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι για κάποιο λόγο η συγκεκριμένη Κυψέλη αρνείται να κάνει IP tunneling με το p8. Ίσως με ένα cell restart να λύνοταν, αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος...

Τώρα για το wifi που δεν παίζει (με full σήμα και αυτό!) η μόνη υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι ότι είναι ότι το έχουν βάλει σε ac only μπάντα (τραβηγμένο σενάριο) που δεν υποστηρίζει το p8.

Η ουσία είναι ότι χωρίς το Xperia tablet z3 θα ήμουν με full σήμα full wifi και χωρίς Internet στο χώρο του ξενοδοχείου...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε: Έχω full σήμα 3g από Cosmote και full σημα wifi από το ξενοδοχείο. Στο WiFi συνδέεται κανονικότατα και δεν κατεβάζει τίποτα. Στο 3g έχω μόνο φωνή και καθόλου data. Οπουδήποτε αλλού εκτός της περιοχής του ξενοδοχείου το Hsdpa (3g+) παίζει άψογα. Αυτό με έχει τρελάνει (καθώς τυχαίνει να είμαι και μηχανικός δικτύου.) Μελέτησα προσεκτικά τα specs του P8, υποστηρίζει όλες τις χρησιμοποιούμενες συχνότητες...δεν υπάρχει εξήγηση, ούτε faulty cell καθώς η ταμπλέτα που στέλνω τώρα το μήνυμα είναι συνδεδεμένη στο 3g και είμαι στην περιοχή του ξενοδοχείου. Δοκίμασα και να κάνω switch off το carrier aggregation όπου σε ρίχνει σε σκέτο απλό 3g (δεν επιτρέπει Hsdpa) και ούτε αυτό παίζει data (προσοχή έχω full σήμα και φωνή!) Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι για κάποιο λόγο η συγκεκριμένη Κυψέλη αρνείται να κάνει IP tunneling με το p8. Ίσως με ένα cell restart να λύνοταν, αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος...

Τώρα για το wifi που δεν παίζει (με full σήμα και αυτό!) η μόνη υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι ότι είναι ότι το έχουν βάλει σε ac only μπάντα (τραβηγμένο σενάριο) που δεν υποστηρίζει το p8.

Η ουσία είναι ότι χωρίς το Xperia tablet z3 θα ήμουν με full σήμα full wifi και χωρίς Internet στο χώρο του ξενοδοχείου...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

από την στιγμή που συνδέεσαι δεν είναι θέμα συνδεσιμότητας... η σε μπαναρει για κάποιο λογο το transmitter της κυψέλης και δεν κάνει ip tunneling (προφανώς παντελώς άσχετο ότι αφορά την συμβατότητα με συχνοτητες ) και το wifi αν ηταν θεμα ac ούτε καν θα έβλεπες το δίκτυο οχι άπλα δεν θα συνδεόσουν...

 

κάτι παιζει με ξενοδοχείο και με τα allow list του (και το ίδιο και με την κυψέλη καθώς παιζει να είναι local transmitter του ξενοδοχείου||(πολλά ξενοδοχεία το έχουν) (ουσιαστικά κατα 99% και τα δυο από το ίδιο μηχάνημα περνάνε και wifi και cellular)

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κανεις τώρα, ε? Εσύ δηλαδή δεν βλέπεις καμιά ομοιότητα?

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160501/1f05d88d2299a7f0518deefcbb53c3a5.jpg

 

 

 

Οχι καθολου πλακα δεν κανω, το 90% των κινητων που κυκλοφορουν μοιαζουν καπως ετσι. Εσυ λες μοιαζει με σαμμυ εγω σε λεω μοιαζει με μηλοφωνο :rolleyes:

 

Τουλαχιστον το κουμπι ειναι capacitive. Ενταξει μην το κουραζουμε αμα σας πεφτει λιγο το Μ10 τι να πω ρε παιδια, περι ορεξεως λενε..

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που συνδέεσαι δεν είναι θέμα συνδεσιμότητας... η σε μπαναρει για κάποιο λογο το transmitter της κυψέλης και δεν κάνει ip tunneling (προφανώς παντελώς άσχετο ότι αφορά την συμβατότητα με συχνοτητες ) και το wifi αν ηταν θεμα ac ούτε καν θα έβλεπες το δίκτυο οχι άπλα δεν θα συνδεόσουν...

 

κάτι παιζει με ξενοδοχείο και με τα allow list του (και το ίδιο και με την κυψέλη καθώς παιζει να είναι local transmitter του ξενοδοχείου||(πολλά ξενοδοχεία το έχουν) (ουσιαστικά κατα 99% και τα δυο από το ίδιο μηχάνημα περνάνε και wifi και cellular)

Χμ...αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί... Πράγματι μπορεί να έχουν βάλει cell repeater (λόγω ασθενούς κάλυψης) που για κάποιο λόγο κάνει totally ban το p8 από το radio κομμάτι και πίσω (IP tunneling).

Και αυτό με το wifi ναι δεν κολλάει...αν ήταν ac only απλά δεν θα το "έβλεπε"...

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξαναζήσω κάτι τέτοιο...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμ...αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί... Πράγματι μπορεί να έχουν βάλει cell repeater (λόγω ασθενούς κάλυψης) που για κάποιο λόγο κάνει totally ban το p8 από το radio κομμάτι και πίσω (IP tunneling).

Και αυτό με το wifi ναι δεν κολλάει...αν ήταν ac only απλά δεν θα το "έβλεπε"...

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξαναζήσω κάτι τέτοιο...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μπορεί καταλαθος (η επίτηδες) να έχουν κάνει ban το radio id σου μόνο αυτό εξηγεί τον λόγο που δεν γίνεται ip tunneling ενώ σύνδεση γίνεται κανονικά και άψογα

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθολου πλακα δεν κανω, το 90% των κινητων που κυκλοφορουν μοιαζουν καπως ετσι. Εσυ λες μοιαζει με σαμμυ εγω σε λεω μοιαζει με μηλοφωνο :rolleyes:

 

Τουλαχιστον το κουμπι ειναι capacitive. Ενταξει μην το κουραζουμε αμα σας πεφτει λιγο το Μ10 τι να πω ρε παιδια, περι ορεξεως λενε..

Μεχρι τώρα δεν έμοιαζε όμως! "Λίγο" δεν μου πέφτει!. Απλά δεν μου αρέσει! Οποτε "λιγο - πολύ" δεν έχει έννοια για μένα!

Λοιπόν ακούστε: Έχω full σήμα 3g από Cosmote και full σημα wifi από το ξενοδοχείο. Στο WiFi συνδέεται κανονικότατα και δεν κατεβάζει τίποτα. Στο 3g έχω μόνο φωνή και καθόλου data. Οπουδήποτε αλλού εκτός της περιοχής του ξενοδοχείου το Hsdpa (3g+) παίζει άψογα. Αυτό με έχει τρελάνει (καθώς τυχαίνει να είμαι και μηχανικός δικτύου.) Μελέτησα προσεκτικά τα specs του P8, υποστηρίζει όλες τις χρησιμοποιούμενες συχνότητες...δεν υπάρχει εξήγηση, ούτε faulty cell καθώς η ταμπλέτα που στέλνω τώρα το μήνυμα είναι συνδεδεμένη στο 3g και είμαι στην περιοχή του ξενοδοχείου. Δοκίμασα και να κάνω switch off το carrier aggregation όπου σε ρίχνει σε σκέτο απλό 3g (δεν επιτρέπει Hsdpa) και ούτε αυτό παίζει data (προσοχή έχω full σήμα και φωνή!) Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι για κάποιο λόγο η συγκεκριμένη Κυψέλη αρνείται να κάνει IP tunneling με το p8. Ίσως με ένα cell restart να λύνοταν, αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιος...

Τώρα για το wifi που δεν παίζει (με full σήμα και αυτό!) η μόνη υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι ότι είναι ότι το έχουν βάλει σε ac only μπάντα (τραβηγμένο σενάριο) που δεν υποστηρίζει το p8.

Η ουσία είναι ότι χωρίς το Xperia tablet z3 θα ήμουν με full σήμα full wifi και χωρίς Internet στο χώρο του ξενοδοχείου...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

99% παίζει repeater στο ξενοδοχείο! Pico cell δεν το πιστευω γιατι τα bts/rbs που μπαινουν τωρα δεν εχουν τετοια θεματα. Και εφοσον εχεις κανονικα εξω, μονον repeater μπορω να φανταστω. Για καποιο λογο μαλλον δεν μπορει να κανει resolve την mac σου και δεν παιρνεις ip. Τώρα έφαγα φλασιά για ανάλογο πρόβλημα που είχα με ενα s4 που είχα και εκανα δοκιμές.

Τσεκαρε αν εχεις ip. Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις.

 

PS: Το repeater μπορεί να είναι και άλλης εταιρίας και να σου δημιουργεί πρόβλημα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι Cosmote. Λόγω ευαίσθητου δέκτη του p8 μπορεί να σε "μπουκωνει".

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τώρα δεν έμοιαζε όμως! "Λίγο" δεν μου πέφτει!. Απλά δεν μου αρέσει! Οποτε "λιγο - πολύ" δεν έχει έννοια για μένα!

 

99% παίζει repeater στο ξενοδοχείο! Pico cell δεν το πιστευω γιατι τα bts/rbs που μπαινουν τωρα δεν εχουν τετοια θεματα. Και εφοσον εχεις κανονικα εξω, μονον repeater μπορω να φανταστω. Για καποιο λογο μαλλον δεν μπορει να κανει resolve την mac σου και δεν παιρνεις ip. Τώρα έφαγα φλασιά για ανάλογο πρόβλημα που είχα με ενα s4 που είχα και εκανα δοκιμές.

Τσεκαρε αν εχεις ip. Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις.

 

PS: Το repeater μπορεί να είναι και άλλης εταιρίας και να σου δημιουργεί πρόβλημα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι Cosmote. Λόγω ευαίσθητου δέκτη του p8 μπορεί να σε "μπουκωνει".

Πράγματι δεν έχω IP. Η κατάσταση παραμένει ακριβώς η ίδια. Νεκρό Internet με full 3g σήμα...

Βέβαια πριν από λίγο συνέβη κάτι πολύ περίεργο που μάλλον επιβεβαιώνει την περίπτωση repeater η Pico cell: δέχτηκα και μίλησα κανονικά με κλήση Skype...

Σε πρώτη ευκαιρία θα ρωτήσω τον ξενοδόχο αν παίζει repeater η Pico cell και ποιας εταιρείας...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by blue_coupe
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να σου απαντήσει αρνητικά. Πολλοί φοβούνται την αντίδραση των ενοίκων αν μάθουν για κεραίες κινητής τηλεφωνίας στο εσωτερικό του ξενοδοχείου και αρνούνται την ύπαρξή τους. Καλά να 'ναι όμως οι ψευδοροφες, μια χαρά κρύβουν τις ροζέτες!

 

EDIT: Ίσως να μην πιάσει γιατί μάλλον θα θέλει root, δοκίμασε όμως το εξης.

Αν δεν το εχεις, κατέβασε το fing απο το μάρκετ. Τρέξε το σε κάποιο τηλέφωνο που έχει μπει κανονικά στο wifi. Βρες μια ip κενή (ανάμεσα σ' αυτές που θα σου βγάλει). Στην συνέχεια κατέβασε στο Ρ8 κάποιον terminal emulator και δώσε την εντολή arp -s (ip) (mac). Οπου ip η ip διεύθυνση που βρηκες κενή και mac η mac address του wifi controler του Ρ8. Χωρίς τις παρενθέσεις εννοείται. (Την mac νομιζω την θέλει με : για διαχωρισμό των hex. Τα windows νομιζω θέλουν - ανάμεσα. Δεν είμαι όμως και σίγουρος, μια ζωή το μπερδευω αυτό. Παντα το δίνω με : και αν δεν το δεχτεί το δίνω με - ).

Με arp -a τσεκαρε αν την πήρε.

Χλωμό το κόβω προσωπικά γιατί μάλλον θα θέλει root αλλά ποτε δεν ξέρεις. Αν την πήρε, ξανατρεξε το fing και τσεκαρε αν το βλέπεις μέσα στο δίκτυο και δοκίμασε μετά αν μπαινεις κανονικά internet.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να σου απαντήσει αρνητικά. Πολλοί φοβούνται την αντίδραση των ενοίκων αν μάθουν για κεραίες κινητής τηλεφωνίας στο εσωτερικό του ξενοδοχείου και αρνούνται την ύπαρξή τους. Καλά να 'ναι όμως οι ψευδοροφες, μια χαρά κρύβουν τις ροζέτες!

 

EDIT: Ίσως να μην πιάσει γιατί μάλλον θα θέλει root, δοκίμασε όμως το εξης.

Αν δεν το εχεις, κατέβασε το fing απο το μάρκετ. Τρέξε το σε κάποιο τηλέφωνο που έχει μπει κανονικά στο wifi. Βρες μια ip κενή (ανάμεσα σ' αυτές που θα σου βγάλει). Στην συνέχεια κατέβασε στο Ρ8 κάποιον terminal emulator και δώσε την εντολή arp -s (ip) (mac). Οπου ip η ip διεύθυνση που βρηκες κενή και mac η mac address του wifi controler του Ρ8. Χωρίς τις παρενθέσεις εννοείται. (Την mac νομιζω την θέλει με : για διαχωρισμό των hex. Τα windows νομιζω θέλουν - ανάμεσα. Δεν είμαι όμως και σίγουρος, μια ζωή το μπερδευω αυτό. Παντα το δίνω με : και αν δεν το δεχτεί το δίνω με - ).

Με arp -a τσεκαρε αν την πήρε.

Χλωμό το κόβω προσωπικά γιατί μάλλον θα θέλει root αλλά ποτε δεν ξέρεις. Αν την πήρε, ξανατρεξε το fing και τσεκαρε αν το βλέπεις μέσα στο δίκτυο και δοκίμασε μετά αν μπαινεις κανονικά internet.

 

δεν θα πιάσει μάλλον καθώς ban γίνεται η mac addres (στην περίπτωση του wifi) και imei σε περίπτωση του gsm data

 

συνιθος στα ξενοδοχεια να τι κανουν

εχουν wifi hotspots και cells hotspots (συνιθος πολλα μικρα παντου για καλη καλιψη)

 

τα cells αυτα δεν ειναι ακριβος αναμεταδοτες (repeaters) μέσω ειδικού software γίνεται ολη η δουλειά μέσο vpn με κάθε παροχο και μετά αναμετάδοση στο cell

 

το θέμα είναι οτι και τα δυο περνάνε από ίδιο server στο ξενοδοχείο και ολα ta rules ειναι εκει ετσι αν κοψεις ενα κοβει τα παντα

 

ουσιαστικά κάτι τετοιο έχουν (ετσι οτιδήποτε έχει σχέση με το ip tunneling και blacklistes κλπ είναι στο server κάνεις ban μια συσκευη την κάνεις ban και απο δίκτυο του παροχου και απο το wifi με ένα κλικ

 

http://4.1m.yt/j7lsSzL.jpg

 

με root wifi θα μπει (χωρίς κάποιο θέμα ) (ουσιαστικά αλλάζει mac adress του wifi και δυο αναγνωριστικά στο build prop) αλλά από gsm να το ξεχάσει καθώς imei δεν αλλάζει ετσι απλά

 

κατά την δικιά μου γνώμη καποιος εσκεμμένα των έκανε ban (καταλαθος είναι σχεδον αδύνατο )

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να τον κλειδωσανε?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να τον κλειδωσανε?

 

καλη ερωτιση (αυτος μαλλον θα μας απαντισει)

 

επειδι εχω και στήσει και δουλέψει αυτού του είδους συστήματα άκρος σπάνια να υπάρξει τετοιο bug (αν το κάνει συνήθως το κάνει σε πάρα πολλά άτομα και οχι σε έναν)

 

πχ σε ένα ξενοδοχείο στην ροδο οταν σεταρα κάτι τετοιο έρχεται το αφεντικό και μου λέει βρες όλα τα κινητά των υπαλλήλων και κόψε τους πρόσβαση στο internet χωρίς να κόψεις voice και local wifi (γιατι δουλεύουν απο κινητό ένα πρόγραμμα του ξενοδοχείου)

 

και το αστειο είναι δεν είναι τπτ να βρεις στοιχεία τους αφού ακόμη και αριθμός κινητού φαίνεται....:X

Link to comment
Share on other sites

+ ειπα να κάνω οδηγό για root στο android 6.0

 

ΜΌΝΟ ΓΙΑ UNLOCKED BOOTLOADER (για locked ούτε υπάρχει ούτε θα υπάρξει ποτέ )

 

 

 

1. χρειάζεται unlocked bootloader (όπως ανέφερα και πριν)

 

 

2. χρειάζονται adb drivers (περαστε την huawei hi suite που σας προτείνει η συσκευη να εγκαταστήσετε) μολις την περάσετε κάντε επανεκκίνηση και όταν ανοίξει το pc κλείστε την suite (πολύ σημαντικό)

 

 

3. χρειάζεστε αυτά τα 3 αρχεία που δίνω παρακάτω

 

adb and fastboot tools.zip

https://drive.google.com/open?id=0B2mwgthjHVTETGZENDlIX2pqVjQ

 

BETA-SuperSU-v2.67-20160121175247.zip

https://drive.google.com/open?id=0B2mwgthjHVTEcUxycnY5MGtjaEE

 

twrp.img

https://drive.google.com/open?id=0B2mwgthjHVTEbnFSa2U4UGZXNTQ

 

 

 

4. αποσυμπιέστε το αρχείο adb and fastboot tools.zip στον φάκελο του (με ίδιο όνομα) κατά προτίμηση στο c:/ για να είναι αμεσα προσβάσιμο

 

 

 

5. μεταφέρετε το αρχείο twrp.img στον φάκελο adb and fastboot tools που δημιουργήσατε πρην (θα έχει και άλλα αρχεία μέσα)

 

 

 

6. περάστε το αρχείο BETA-SuperSU-v2.67-20160121175247.zip στην sdcard της συσκευής

 

 

 

7. ενεργοποιήστε επιλογές για προγραμματιστές στην συσκευη σας και από εκεί κάντε κλικ την επιλογή εντοπισμό σφαλμάτων usb και συνδέστε την συσκευη στο pc σας

 

 

 

8. μπείτε στον φάκελο adb and fastboot tools και εκει μεσα τρέξτε το αρχείο Start.bat θα ανοίξει η γραμμή εντολών όπου θα πληκτρολογήσετε εντολη adb reboot bootloader (πιθανόν θα πεταχτεί ένα παράθυρο στην συσκευη θα πατήσετε ότι επιτρέπετε και θα γινει επανεκκινηση της συσκευής σας σε bootloader

 

 

 

9. στο bootloadet τρέξτε την εντολή fastboot flash recovery twrp.img και αν όλα καλά θα σας πει ότι ολοκληρώθηκε με επιτυχία (βγάλτε το καλώδιο usb μετα)

 

 

 

10. κρατήστε το κουμπί τερματισμού για 10 15 δευτερόλεπτα (μεχρι να κλείσει η συσκευη και μετά εκκινήστε την κανονικα

 

 

 

11. αφού ξεκινήσει συνδέστε πάλι καλώδιο και πάλι από τον φακελο adb and fastboot tools τρέξτε το start και απο εκει την εντολή adb reboot recovery (πόλι πιθανόν πάλι θα σας ρωτήσει η συσκευη θα πατήσετε οτι επιτρέπετε) και θα γινει η επανεκκίνηση της συσκευής σε recovery εκει ειναι πολυ συμαντικο να πατισουμε την επιλογη read only mode και μολις γίνει αυτό αποσυνδέουμε το καλώδιο

 

 

 

12. στο recovery pame advance-> Terminal και γράφουμε echo SYSTEMLESS=true>>/data/.supersu πατάμε enter και μετά πάμε πίσω (άκρος σημαντικό αυτό το βήμα κάντε έλεγχο αν γράψατε σωστά την εντολή)

 

 

 

13. αφού πάμε πίσω στο menu install επιλέγουμε το BETA-SuperSU-v2.67-20160121175247.zp που έχουμε περάσει στην sd μας και το κάνουμε install

 

 

 

14. κάνουμε επανεκκίνηση και κάνουμε έλεγχο αν περάστηκε το su και αν λειτουργεί σωστά

Link to comment
Share on other sites

 

Μόλις διαπίστωσα ότι δεν συγχρονίζει και τις φωτογραφίες από viber και whatsapp. Είναι πρόβλημα των συγκεκριμένων apps (facebook, viber, whatsapp, messenger) ή υπάρχει πρόβλημα με το contacts app της Huawei;

 

ThuHu

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

καλη ερωτιση (αυτος μαλλον θα μας απαντισει)

 

επειδι εχω και στήσει και δουλέψει αυτού του είδους συστήματα άκρος σπάνια να υπάρξει τετοιο bug (αν το κάνει συνήθως το κάνει σε πάρα πολλά άτομα και οχι σε έναν)

 

πχ σε ένα ξενοδοχείο στην ροδο οταν σεταρα κάτι τετοιο έρχεται το αφεντικό και μου λέει βρες όλα τα κινητά των υπαλλήλων και κόψε τους πρόσβαση στο internet χωρίς να κόψεις voice και local wifi (γιατι δουλεύουν απο κινητό ένα πρόγραμμα του ξενοδοχείου)

 

και το αστειο είναι δεν είναι τπτ να βρεις στοιχεία τους αφού ακόμη και αριθμός κινητού φαίνεται....:X

Δεν διαφωνώ σ' οτι γράφεις. Απλά μου φαίνεται παράξενο να συμβαίνει σε πελάτη του ξενοδοχείου κάτι τέτοιο.

 

PS: Έχω πέσει σε "ασυμβατότητα" με συγκεκριμένο μοντέλο συσκευής. Ξέρω οτι galaxy s4 σε συγκεκριμένο ξενοδοχείο δεν πρόκειται να δουλέψει ούτε με θαύμα!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει;

 

εχεις δυκαιο σε κανένα απο τα δυο κινητά που εχω δεν συγχρονίζει εικόνες απο viber (p8,s6 edge)

 

επαφές κανονικά εικόνες τπτ (απλα είχα κλειστό το contact sinc και δεν είχα ιδεα)

 

Δεν διαφωνώ σ' οτι γράφεις. Απλά μου φαίνεται παράξενο να συμβαίνει σε πελάτη του ξενοδοχείου κάτι τέτοιο.

 

PS: Έχω πέσει σε "ασυμβατότητα" με συγκεκριμένο μοντέλο συσκευής. Ξέρω οτι galaxy s4 σε συγκεκριμένο ξενοδοχείο δεν πρόκειται να δουλέψει ούτε με θαύμα!

 

το περίεργο είναι οτι voice περνάει και μάλιστα μέσο 4g και απλα δεν περνει ip (και στης δυο περιπτώσεις(4g/wifi) το tunneling απο το ίδιο server γίνεται ετσι αυτόματα η περίπτωση ασυμβατότητας φεύγει (μου εχει τιχη παλια με το Note 2 (που ουτε συνδεόταν ούτε τπτ και είχα ρωτήσει και είπαν είναι θέμα με τον αναμεταδότη) εγω δεν είχα όμως καν σήμα δλδ προσπαθούσε επ άπειρον και δεν έκανε register στο δίκτυο

 

εδώ τελείως διαφορετική περίπτωση συνδέετε voice κανονικά κλπ (και γενικός τα πάντα δουλεύουν μεχρι το επίπεδο της ip )

εγω πάντως επιμένω η καταλαθος η επίτηδες έφαγε ban η συσκευη

κατι κουφό παίζεται πάντως πολύ κουφό

 

+ γιατί επιμένω... όταν είχα κόψει το ip tunneling στο ξενοδοχείο στους υπαλλήλους έκανε ακριβός αυτή την συμπεριφορά.. σύνδεση κανονικότατη... στο wifi local ip κανονικότατη και τοπικά προγράμματα άψογα λειτουργούσαν... voice άψογα... άλλα....... data ούτε στα μακρινά ονειρα

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...