Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά είναι κάτι εφαρμογές στο κινητό που δουλεύουν στο παρασκήνιο μόνες τους και δεν κλείνουν και απλά τρώνε ραμ. Τις κλείνω με το clean master αλλά όταν ξαναανοιγω το clean master τις βλέπω τρέχουν πάλι. Π.χ Facebook, instagram κλπ... Τι κάνουμε σ αυτήν την περίπτωση ?

 

Δες το Purify ή το Greenify. Κάνουν ακριβώς αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι κάτι εφαρμογές στο κινητό που δουλεύουν στο παρασκήνιο μόνες τους και δεν κλείνουν και απλά τρώνε ραμ. Τις κλείνω με το clean master αλλά όταν ξαναανοιγω το clean master τις βλέπω τρέχουν πάλι. Π.χ Facebook, instagram κλπ... Τι κάνουμε σ αυτήν την περίπτωση ?

Μην μπερδεύεις τις πραγματικά φαγανες-μπαταρια εφαρμογές,όπως Facebook με άλλες που τρέχουν στο παρασκήνιο γιατί έτσι πρέπει.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο;

https://play.google.com/store/apps/details?id=finarea.MobileVoip

Το χρησιμοποιώ πολύ καιρό και είναι super!

 

Στάλθηκε από μένα χρησιμοποιώντας το νου και τα δάχτυλά μου, ενώ ήμουν ξάπλα!

LG V10

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε καλύτερα εδώ

Νομίζω θα ξέρουν.

Ποιοι να ξερουν, δεν παταει κανενας εκει. Περιμένω 3 μερα σήμερα

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια βλεπω ολο και περισσοτερες συσκευες κυριως απο κινεζους κατασκευαστες να βαζουν στης συσκευες 6 gb ram . αμεσως δημιουργηειτε η απορια , χρειαζεται ? ειναι περιτη ? ποση ελευθερη ram θα εχει δηλαδη μια συσκευη με 6 gb ram ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες κάθε λίγο βγαίνει μία διαφήμιση.κάτω δεξιά βγαίνει ένα χρονόμετρο και μετά από 3-4δευτερολεπτα βγαίνει η επιλογή skip.

Tι στο #$&%$## είναι αυτό?

Καθάρισμα με το maid pro,μετά με 2 αντιβιρους.τίποτα.χειροκίνητα διεγραψα υπόπτους φακέλους.τίποτα.

Παταω πάνω στο παιχνίδι αλλά δεν βρίσκει την σελίδα του!!!!

Πως θα το ξεφορτωθω?νόμιζα φταίει το king root το διεγραψα και αυτό.δεν έχω κατεβάσει κάποια νέα εφαρμογή η παιχνίδι.καθαρό install πριν 10 μέρες .optimus G.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια βλεπω ολο και περισσοτερες συσκευες κυριως απο κινεζους κατασκευαστες να βαζουν στης συσκευες 6 gb ram . αμεσως δημιουργηειτε η απορια , χρειαζεται ? ειναι περιτη ? ποση ελευθερη ram θα εχει δηλαδη μια συσκευη με 6 gb ram ?

Πέρα από 2-3 κινέζικες συσκευές, ποιές όλο και περισσότερες βλέπεις δηλαδή με 6gb?

Και η απορία σου είναι λάθος στην τελική. Στο Android δεν κοιτάμε πόση ελεύθερη RAM Έχουμε, αλλά πόσο σωστή διαχείριση γίνεται της γεμάτης RAM.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από 2-3 κινέζικες συσκευές, ποιές όλο και περισσότερες βλέπεις δηλαδή με 6gb?

Και η απορία σου είναι λάθος στην τελική. Στο Android δεν κοιτάμε πόση ελεύθερη RAM Έχουμε, αλλά πόσο σωστή διαχείριση γίνεται της γεμάτης RAM.

 

Sent from my ONDA A9 Core4 using Tapatalk

Μπορεις να απαντησεις - εαν γνωρίζεις- ποση ελεύθερη μνημη μενει απο τα 6 συνολικα?

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-T310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by impreza_sti

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Η !@#$ vodafone τώρα τελευταία κάθε φορά (ειδικά με mobile data) που προσπαθώ με τον chrome να ανοίξω το apkmirror.com, με κάνει αυτόματα και άμεσα redirect στο start.vodafone.gr ! Τι προτείνετε για να το βάλω κάπως σε blacklist?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Έχω το εξής θέμα εδώ και αρκετό καιρό που με προβληματίζει

Ο εσωτερικός χώρος της συσκευής (16GB) συνεχώς εξαντλείται και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο γίνεται αυτό

Με αποτέλεσμα π.χ. να θέλω να κάνω απλά τα updates των εφαρμογών μου από το Play store και να μην μπορώ, να μου πετάει το μήνυμα Insufficient storage κτλ

Έχω παρατηρήσει ότι κοντά στα 550MB free είναι το όριο, όπου δεν μου πετάει το μήνυμα για έλλειψη χώρου το Play store και όλα δουλεύουν καλά

Τώρα π.χ. έχω γύρω στα 450 ελεύθερα

Κάνω Clear Cache φεύγουν λίγα MB, τρέχω SD Maid να τσεκάρει μήπως έχει μείνει τίποτα, αλλά δεν υπάρχει κάτι μεγάλο

Στην τελική αναγκάζομαι να κάνω απεγκατάσταση κάποια εφαρμογή που πιάνει και κάμποσο χώρο ώστε να μπορέσω να κάνω τα Updates

Μετά από μερικές ημέρες, καμιά βδομάδα το πολύ, πάλι τα ίδια όμως

Δηλαδή σβήνω μια εφαρμογή πάω κοντά στα 550MΒ free πάλι, όλα κομπλέ, και μετά από 3-4 μέρες π.χ. πάλι τα ίδια

Δηλαδή κάθε 3-4 μέρες μου τρώει 40-80MB ας πούμε

Δεν γίνεται να πρέπει να σβήνω μια εφαρμογή κάθε λίγες μέρες για να συνεχίζω να χρησιμοποιώ το κινητό μου :p

 

Τσεκάρω και με το Drives μήπως εντοπίσω τι μου τρώει τον χώρο αλλά δεν βγάζω άκρη

Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάποια εφαρμογή ευθύνεται για αυτό. Το υποψιάζομαι αλλά δεν βλέπω κάτι κάπου

Και από Titanium Backup -> Overview of app storage usage, πάλι δεν μπορώ να εντοπίσω τι ευθύνεται

 

Συσκευή LG G Flex 2 16GB με Lollipop 5.1.1

Υπόψιν, ουσιαστικά δεν έχω τίποτα δικό μου μέσα, φωτογραφίες/βίντεο αυτόματα γίνονται save στην microSD

Δηλαδή ο εσωτερικός χώρος χρησιμοποιείται αποκλειστικά για τις ανάγκες των εφαρμογών κτλ.

Έχω αρκετές εφαρμογές δε λέω ~140, αλλά κάτι άλλο παίζει εδώ

Σε κάποια φάση είχα σβήσει και το FB που έπιανε ~400ΜΒ μόνο του και χάρηκα, λέω θα ξενοιάσω τώρα, που να'ξερα :p

 

Το ξέρω ότι μπορεί να είναι 1002 πράγματα αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να απαντησεις - εαν γνωρίζεις- ποση ελεύθερη μνημη μενει απο τα 6 συνολικα?

Παραπάνω από 5 και βάλε ...

Edited by impreza_sti
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εϊσαι σίγουρος?:confused:

Δεν έχω με 6 αλλά το δικό μου με 3 είχε παραπάνω από 2 όταν το πήρα ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια βλεπω ολο και περισσοτερες συσκευες κυριως απο κινεζους κατασκευαστες να βαζουν στης συσκευες 6 gb ram . αμεσως δημιουργηειτε η απορια , χρειαζεται ? ειναι περιτη ? ποση ελευθερη ram θα εχει δηλαδη μια συσκευη με 6 gb ram ?

 

Μπορεις να αφήσεις τις θεωρίες και να απαντησεις - εαν γνωρίζεις- ποση ελεύθερη μνημη μενει απο τα 6 συνολικα?

Ολα τα αλλα ειναι , να χαμε, να λεγαμε...

Στάλθηκε από το SM-T310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όπως ανέφερε κι ο junglist, η λογική του πόση ελεύθερη μνήμη μένει είναι εντελώς λάθος. Τη μνήμη ραμ δεν την έχεις για να μένει άδεια, αλλά για να αξιοποιείται πλήρως για καλύτερες επιδόσεις, κοινώς, πρέπει να γεμίζει, όση κι αν έχει η συσκευή, αρκεί να έχεις κι εφαρμογές να cachaρονται βέβαια. Το αν σου φτάνουν τα 6GB ή όχι, εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις, βέβαια ότι χρήση κι αν κάνεις τα 6GB προς το παρόν είναι άπειρα.

Link to comment
Share on other sites

Η !@#$ vodafone τώρα τελευταία κάθε φορά (ειδικά με mobile data) που προσπαθώ με τον chrome να ανοίξω το apkmirror.com, με κάνει αυτόματα και άμεσα redirect στο start.vodafone.gr ! Τι προτείνετε για να το βάλω κάπως σε blacklist?

 

Αυτό το πρόβλημα το έχω κάθε φορά που έχω τη cu κάρτα, για mobile data. Και δε γίνεται να το αποφύγεις! :mad:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Φροντίστε παρακαλώ πολύ να αφήσετε στην άκρη τους χαρακτηρισμούς και τις προσωπικές αντιπαραθέσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για φθηνά, όχι απαραίτητα τσάμπα.

Θα δοκιμάσω το dosms...

Το Mobile voip το έχω ήδη και το χρησιμοποιώ συνέχεια για κλήσεις, όμως τα sms δεν πηγαίνουν για κάποιο λόγο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :)

 

Έχω το εξής θέμα εδώ και αρκετό καιρό που με προβληματίζει

Ο εσωτερικός χώρος της συσκευής (16GB) συνεχώς εξαντλείται και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο γίνεται αυτό

Με αποτέλεσμα π.χ. να θέλω να κάνω απλά τα updates των εφαρμογών μου από το Play store και να μην μπορώ, να μου πετάει το μήνυμα Insufficient storage κτλ

Έχω παρατηρήσει ότι κοντά στα 550MB free είναι το όριο, όπου δεν μου πετάει το μήνυμα για έλλειψη χώρου το Play store και όλα δουλεύουν καλά

Τώρα π.χ. έχω γύρω στα 450 ελεύθερα

Κάνω Clear Cache φεύγουν λίγα MB, τρέχω SD Maid να τσεκάρει μήπως έχει μείνει τίποτα, αλλά δεν υπάρχει κάτι μεγάλο

Στην τελική αναγκάζομαι να κάνω απεγκατάσταση κάποια εφαρμογή που πιάνει και κάμποσο χώρο ώστε να μπορέσω να κάνω τα Updates

Μετά από μερικές ημέρες, καμιά βδομάδα το πολύ, πάλι τα ίδια όμως

Δηλαδή σβήνω μια εφαρμογή πάω κοντά στα 550MΒ free πάλι, όλα κομπλέ, και μετά από 3-4 μέρες π.χ. πάλι τα ίδια

Δηλαδή κάθε 3-4 μέρες μου τρώει 40-80MB ας πούμε

Δεν γίνεται να πρέπει να σβήνω μια εφαρμογή κάθε λίγες μέρες για να συνεχίζω να χρησιμοποιώ το κινητό μου :p

 

Τσεκάρω και με το Drives μήπως εντοπίσω τι μου τρώει τον χώρο αλλά δεν βγάζω άκρη

Δεν μπορώ να καταλάβω αν κάποια εφαρμογή ευθύνεται για αυτό. Το υποψιάζομαι αλλά δεν βλέπω κάτι κάπου

Και από Titanium Backup -> Overview of app storage usage, πάλι δεν μπορώ να εντοπίσω τι ευθύνεται

 

Συσκευή LG G Flex 2 16GB με Lollipop 5.1.1

Υπόψιν, ουσιαστικά δεν έχω τίποτα δικό μου μέσα, φωτογραφίες/βίντεο αυτόματα γίνονται save στην microSD

Δηλαδή ο εσωτερικός χώρος χρησιμοποιείται αποκλειστικά για τις ανάγκες των εφαρμογών κτλ.

Έχω αρκετές εφαρμογές δε λέω ~140, αλλά κάτι άλλο παίζει εδώ

Σε κάποια φάση είχα σβήσει και το FB που έπιανε ~400ΜΒ μόνο του και χάρηκα, λέω θα ξενοιάσω τώρα, που να'ξερα :p

 

Το ξέρω ότι μπορεί να είναι 1002 πράγματα αλλά κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω

Ευχαριστώ

 

Σε συσκευή που το έχω συναντήσει αυτό, υπεύθυνος ήταν το yahoo mail. Το ξήλωσα και έστρωσε.

Παρατήρησε ποιά εφαρμογή μεγαλώνει υπερβολικά χωρίς λόγο.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ρουτ μιας & μιλάς για τιτανιουμ μπακαπ... κατέβασε το λινκ του εσντι και λογικά έληξε το θέμα που έχεις ... :cool:

Με αυτό θα στείλεις εφαρμογές στην κάρτα σου και θα αυξηθεί ο ελεύθερος χώρος της συσκευής σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που υπαρχει(Αν υπαρχει) η ρυθμηση για τα κοκκινα ματια στις φωτογραφιες με το μαμα προγραμμα φωτογραφιας που εχει το samsung galaxy s4 android 5.0.1 γιατι δεν βρισκω πουθενα τετοια ρύθμιση.

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

τωρα τελευταια βλεπω ολο και περισσοτερες συσκευες κυριως απο κινεζους κατασκευαστες να βαζουν στης συσκευες 6 gb ram . αμεσως δημιουργηειτε η απορια , χρειαζεται ? ειναι περιτη ? ποση ελευθερη ram θα εχει δηλαδη μια συσκευη με 6 gb ram ?

Το Android δεν δουλεύει όπως τα Windows. Όση μνήμη του δώσεις θα προσπαθήσει να την χρησιμοποιήσει για να έχεις τις εφαρμογές άμεσα διαθέσιμες. Αν έχεις λίγες εφαρμογές προφανώς θα μένουν κάποια GB ελεύθερα, αν όμως έχεις πολλές, ένα κινητό με 6gb θα ανοίγει τις εφαρμογές πολύ πιο γρήγορα (γιατί θα τις έχει έτοιμες στην μνήμη) απ ότι ένα κινητό με 2gb. Φυσικά το μέγεθος της μνήμης δεν είναι το μόνο που μετράει αλλά και το πόσο γρήγορη είναι, πόσο γρήγορα επικοινωνεί με την αποθηκευτικη μνήμη (storage) αλλά και το ποσο καλή διαχείριση αυτής της μνήμης (άνοιξε - κλείσε εφαρμογές) κάνει το λειτουργικό αλλά και το εκάστοτε UI της κάθε εταιρείας..

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

Σε συσκευή που το έχω συναντήσει αυτό, υπεύθυνος ήταν το yahoo mail. Το ξήλωσα και έστρωσε.

Παρατήρησε ποιά εφαρμογή μεγαλώνει υπερβολικά χωρίς λόγο.

Μώρε τσεκάρω από το Titanium Backup -> Overview of App storage Usage αλλά δεν βλέπω κάποια "μεγάλη" εφαρμογή πέρα από Chrome και play services

Δεν ξέρω που μπορεί να κρύβεται :P

Μακάρι να είχα κι εγώ το yahoo mail να το σούταρα με τη μία! :p

 

Είσαι ρουτ μιας & μιλάς για τιτανιουμ μπακαπ... κατέβασε το λινκ του εσντι και λογικά έληξε το θέμα που έχεις ... :cool:

Με αυτό θα στείλεις εφαρμογές στην κάρτα σου και θα αυξηθεί ο ελεύθερος χώρος της συσκευής σου.

Μωρέ το έχω υπόψη μου ότι μπορώ να το κάνω αυτό, απλά το θεωρώ ημίμετρο κάπως στην συγκεκριμένη περίπτωση και σα να κρύβω το πρόβλημα κάτω από το χαλί

Προς το παρόν συνεχίζω και αφαιρώ εφαρμογές για λίγο ακόμα να δούμε που θα φτάσουμε :p

και που ξέρεις, μπορεί να αφαιρέσω και την προβληματική (αν υπάρχει) σε κάποια στιγμή :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...