Jump to content

Huawei Mate 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου έκανες το τεστ που ανάφερα παραπάνω και ήρθε ειδοποίηση στο Viber? Δηλαδή εκλεισες wifi & data σου έστειλε κάποιος μήνυμα και μετά ενεργοποιησες ΜΌΝΟ το wifi και έλαβε το μήνυμα κανονικά?και λέω ΜΌΝΟ το wifi γιατί με τα data έρχεται κανονικά

 

 

Δεν διαβαζεις και θα σε μαλωσω:lol: ...ναι ακριβως οπως το περιεγραψες.Με το που ενεργοποιησα τα δεδομενα ηρθε αμεσως χωρις να μπω στην εφαρμογη :D και ο κολλητος με το Honor 6 το ειδε και εκλαιγε :p

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Κινέζικο Mate 8 αντιμετωπίζω το θέμα με το κατέβασμα μεγάλων εφαρμογών από το Google Play. Πιθανολογώ ότι οι εφαρμογές αυτές ψάχνουν να βρουν κάποια κάρτα μνήμης για να εγκατασταθούν (το γράφουν στα permissions τους), αλλά μη βρίσκοντας (δε του έχω βάλει καθότι 128άρι) προκαλούν force close στο Google Play. Διάβασα αυτό που έγραψε ο Geovass να δώσω full permissions στο Play και θα ήθελα σας παρακαλώ να με καθοδηγήσετε βήμα-βήμα πώς να το κάνω αυτό. Πήγα σε διάφορα σημεία του μενού, όπου και έδωσα permissions σε πολλές εφαρμογές (μεταξύ των οποίων και το Google Play), αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ευχαριστώ πολύ!

 

Πηγες στις εφαρμογες βρηκες το google play (δεν ειμαι σιγουρος μηπως θελει και στο services το ιδιο) και πηγες στις αδειες και εδωσες σε ολα?

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα απροβλημάτιστα αυτή την C636B180...http://forum.xda-developers.com/mate-8/general/huawei-official-ota-server-link-t3317588/page71 πάνω απο την C10B172 που βρήκα πάλι από το xda και την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Έκανα unzip την Rom και ότι περιείχε το μετέφερα στον φάκελο dload.Απενεργοποίησα το τηλ. και μετά πάτησα vol+,vol - και power button με τη σειρά που τα γραφω και περίμενα μέχρι να εμφανιστεί το στρογγυλό λογότυπο και να ξεκινήσει η διαδικασία της τοποθέτησης.Ύστερα άφησα με την σειρά το power button και τα άλλα δύο και αυτό ήταν.

Ευχαριστώ πολύ! Έκανα τη διαδικασία με τη ρομ από το link που μου έδωσες, αλλά τώρα γράφει C900B180 και όχι C636B180... Είμαι σωστά ή έπρεπε να κατεβάσω κάτι άλλο? Πάντως, τα e-mail έστρωσαν και έρχονται κανονικά, αλλά τα μηνύματα από το messenger του facebook, μια μου τα εμφανίζει και πέντε όχι και μόλις το πατήσω μου λέει "σύνδεση" και τότε τα εμφανίζει... Πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση ώστε να μην αποσυνδέεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβαζεις και θα σε μαλωσω:lol: ...ναι ακριβως οπως το περιεγραψες.Με το που ενεργοποιησα τα δεδομενα ηρθε αμεσως χωρις να μπω στην εφαρμογη :D και ο κολλητος με το Honor 6 το ειδε και εκλαιγε :p

Ναι αλλά και εσύ δεν διαβάζεις δεν λέμε με τα δεδομένα το πρόβλημα είναι με το WiFi αυτό σου τόνισε ο φίλος αυτό είναι που μας καίει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και εσύ δεν διαβάζεις δεν λέμε με τα δεδομένα το πρόβλημα είναι με το WiFi αυτό σου τόνισε ο φίλος αυτό είναι που μας καίει.

 

 

 

Στο post #772 :worry: μια ψυχή τα γράφει αναλυτικά φίλε μου.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έκανα τη διαδικασία με τη ρομ από το link που μου έδωσες, αλλά τώρα γράφει C900B180 και όχι C636B180... Είμαι σωστά ή έπρεπε να κατεβάσω κάτι άλλο? Πάντως, τα e-mail έστρωσαν και έρχονται κανονικά, αλλά τα μηνύματα από το messenger του facebook, μια μου τα εμφανίζει και πέντε όχι και μόλις το πατήσω μου λέει "σύνδεση" και τότε τα εμφανίζει... Πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση ώστε να μην αποσυνδέεται?

 

Λοιπόν είσαι μια χαρά αλλά ενημερωτικά θα σου πω ότι όλα βασίζονται στην "CXXX" έκδοση cast που έχει το τηλέφωνο από την μάνα του... Δηλαδή αν η πρωταρχικη ρομ σου ήταν C636BXXX(Ασια) τοτε αν περνουσες ρομ που ξεκινούσε από C636 θα παρέμενε το ίδιο και θα έπαιρνες στο μέλλον και OTA.

Αν όμως η αρχική σου ρομ είναι π.χ. C432BXXX(Ευρώπη) τότε περνώντας διαφορετική έκδοση (στην προκειμένη περίπτωση C636-Ασια ) τότε αυτόματα η έκδοση μετατρέπεται σε C900BXXX η οποία είναι η Global έκδοση και από ότι λένε δεν θα παίρνεις στο εξής Ota update... Αν στο μέλλον βγει update για την έκδοση σου το περνάς και επανέρχεται η ρομ ξανά σωστά και θα δέχεσαι ξανά ota update... Αλλά με τον ρυθμό που δίνειδίνει η Huawei τα update εμείς θα είμαστε πάντα 2 με 3 μπροστά...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Έκανα τη διαδικασία με τη ρομ από το link που μου έδωσες, αλλά τώρα γράφει C900B180 και όχι C636B180... Είμαι σωστά ή έπρεπε να κατεβάσω κάτι άλλο? Πάντως, τα e-mail έστρωσαν και έρχονται κανονικά, αλλά τα μηνύματα από το messenger του facebook, μια μου τα εμφανίζει και πέντε όχι και μόλις το πατήσω μου λέει "σύνδεση" και τότε τα εμφανίζει... Πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση ώστε να μην αποσυνδέεται?

 

 

Και μένα C900B180 λέει,δε νομίζω όμως πως χρειάζεται να κάνουμε κάτι γι αυτό.Στο άλλο θέμα τώρα Facebook messenger κτλ εγώ δεν έχω οπότε το μόνο που μπορω να σου προτείνω είναι να πας στο μενού - στην εφαρμογή και κει να δώσεις τις απαραίτητες άδειες.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Παιδες οσοι εχετε την 180 βαλτε λιγο τα phone info να δω τι kernel εχετε, γιατι εμενα μαλλον εχει πιο παλιο κερνελ απο τους αλλους και ψαχνω να βρω γιατι...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα έχεις με τον κερνελ... Πέρασες την Β180 από κινεζική έκδοση (AL) σε international(L29) και για κάποιο λόγο δεν σου αναβαθμίζει τον κερνελ ενώ περνάει την ρομ? Και όταν το έκανες αυτό με την ευρωπαϊκή(C432) γιατί δεν είχες πρόβλημα... (παρακαλώ οι καινούριοι να παραβλεψουν αυτό το ποστ)

 

http://s29.postimg.org/70xrqto3b/Screenshot_2016_04_08_22_54_31.png

image"]http://s29.postimg.org/70xrqto3b/Screenshot_2016_04_08_22_54_31.png

image[/url]

Παιδες οσοι εχετε την 180 βαλτε λιγο τα phone info να δω τι kernel εχετε, γιατι εμενα μαλλον εχει πιο παλιο κερνελ απο τους αλλους και ψαχνω να βρω γιατι...
Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα έχεις με τον κερνελ... Πέρασες την Β180 από κινεζική έκδοση (AL) σε international(L29) και για κάποιο λόγο δεν σου αναβαθμίζει τον κερνελ ενώ περνάει την ρομ? Και όταν το έκανες αυτό με την ευρωπαϊκή(C432) γιατί δεν είχες πρόβλημα... (παρακαλώ οι καινούριοι να παραβλεψουν αυτό το ποστ)

 

http://s29.postimg.org/70xrqto3b/Screenshot_2016_04_08_22_54_31.png

image"]http://s29.postimg.org/70xrqto3b/Screenshot_2016_04_08_22_54_31.png

image[/url]

 

Να πω την αληθεια οταν ειχα την C900B162 δεν το ειχα προσεξει. Απλα το κερνελ το δικο μου ειναι 1 Μαρτιου και ολων που εχουν την 180 ειναι 29 Μαρτιου. Αρα δεν εχει περαστει το κερνελ της 180 αλλα μαλλον της 162 πρεπει να ειναι αν κρινω απο την ημερομηνια...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να μπω λίγο στο νόημα Εγώ τώρα με την έκδοση l29C432B152 που έχω μπορώ να βάλω την 180;

Ή μόνο την 170 που έχει βγει για εμένα όπως.μου προείπε ο φίλος ;

 

Αν μπορώ να βάλω την 180 θα εκτιμούσα ένα λινκ και δύο λόγια για το πως γίνετε.

Αν όχι θα εκτιμούσα ένα λινκ από το xda που να διαβάζω ( χαχαχα χωρίς να ξέρω αγγλικά) για να βλέπω αν βγει καμία αναβάθμιση.

 

Στο θέμα του note3 ήμουν ένας από τους 2_3 που καθοδηγούσε τους άλλους τώρα νιώθω λίγο άβολα αλλά δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά πρέπει να μάθω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να μπω λίγο στο νόημα Εγώ τώρα με την έκδοση l29C432B152 που έχω μπορώ να βάλω την 180;

Ή μόνο την 170 που έχει βγει για εμένα όπως.μου προείπε ο φίλος ;

 

Αν μπορώ να βάλω την 180 θα εκτιμούσα ένα λινκ και δύο λόγια για το πως γίνετε.

Αν όχι θα εκτιμούσα ένα λινκ από το xda που να διαβάζω ( χαχαχα χωρίς να ξέρω αγγλικά) για να βλέπω αν βγει καμία αναβάθμιση.

 

Στο θέμα του note3 ήμουν ένας από τους 2_3 που καθοδηγούσε τους άλλους τώρα νιώθω λίγο άβολα αλλά δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά πρέπει να μάθω

 

Εδω : http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G1076/g104/v47218/f1/full/update.zip

ειναι η 180 αλλα για το C636. Απλα δεν ειμαι σιγουρος τι γινεται αν βαλεις απο αλλο region rom. Αν θα παιρνεις ΟΤΑ μετα η οχι... Εγω ετσι και αλλιως εφοσον ειμαι root/unlock bl ετσι και αλλιως δεν παιρνω :P

 

Οσον αφορα τον τροπο περασματος αν δεν κανω λαθος φτιαχνεις ενα φακελο dload στην sd σου και πετας μεσα εκει το update.app που εχει μεσα και boot-αρεις στο στοκ recovery και κανεις flash απο εκει...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να μπω λίγο στο νόημα Εγώ τώρα με την έκδοση l29C432B152 που έχω μπορώ να βάλω την 180;

Ή μόνο την 170 που έχει βγει για εμένα όπως.μου προείπε ο φίλος ;

 

Αν μπορώ να βάλω την 180 θα εκτιμούσα ένα λινκ και δύο λόγια για το πως γίνετε.

Αν όχι θα εκτιμούσα ένα λινκ από το xda που να διαβάζω ( χαχαχα χωρίς να ξέρω αγγλικά) για να βλέπω αν βγει καμία αναβάθμιση.

 

Στο θέμα του note3 ήμουν ένας από τους 2_3 που καθοδηγούσε τους άλλους τώρα νιώθω λίγο άβολα αλλά δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά πρέπει να μάθω

Μπορείς να βάλεις όλες τις ρομ που ξεκινούν από L29CXXXBXXX απλά σύμφωνα με ότι λένε όταν βάζεις οποιαδήποτε έκδοση (C363, C10, C900) εκτός την δική σου C432 δεν θα παίρνεις αυτόματα αναβαθμίσεις (ΟΤΑ). Αλλά ανά πάσα στιγμή μπορείς να γυρίσεις στην δική σου έκδοση και να ξανά παίρνεις κανονικά αναβαθμίσεις (ΟΤΑ).Αν και με την λογική που δίνει τις αναβαθμίσεις η Huawei οι περισσότεροι περνάμε πάντα την πιο Καινούρια που βγαίνει ανεξάρτητα από την έκδοση της..την τελευταία ρομ για την έκδοση σου θα την βρεις εδώ C432B170

http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G1076/g104/v47218/f1/full/update.zip

 

Ενώ την τελευταία ρομ συμβατή με την έκδοση σου χωρίς όμως αυτόματες αναβαθμίσεις αλλά πολύ πιο καινουρια & ολοκληρωμένη θα την βρεις εδώ C636B180

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=66215533&postcount=669

 

Και σου δίνω και ένα βίντεο με το πως θα περάσεις οποία και αν διαλέξεις η διαδικασία είναι απλή και ίδια.

http://forum.xda-developers.com/mate-8/general/vdo-how-to-flash-stock-firmware-update-t3337270

Απλά πάτα στην εικόνα του βίντεο και θα το ανοίξει με το YouTube... Αν και εδώ χρησιμοποιεί το PC ενώ δεν χρειάζεται τα κάνεις όλα από το κινητό οπότε κατεβάσεις οποία ρομ θες, βρίσκεις το αρχείο που κατέβασες στον φάκελο "download" τον αποσυμπιεζεις (κρατάς πατημένο να επιλέξεις το αρχείο, πατάς μενού και αποσυμπίεση σε τρέχον φάκελο - extract here και..... "Έκανα unzip την Rom και ότι περιείχε το μετέφερα σε ένα νε φάκελο dload τον οποίο δημιούργησα εγω.Απενεργοποίησα το τηλ. και μετά πάτησα vol+,vol - και power button με τη σειρά που τα γραφω και περίμενα μέχρι να εμφανιστεί το στρογγυλό λογότυπο της Huawei, άφησα όλα τα πλήκτρα και αυτόματα ξεκινήσε η διαδικασία της αναβάθμισης .Μετά από 5 λεπτά αυτό ήταν έκανε επανεκκίνηση και ήταν ετοιμο

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω και ήθελα να ρωτήσω η κάμερα του πως τα πάει; Ανταποκρίνεται καλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού; Κάπου διάβασα ότι αρχικά δεν τα πήγαινε τόσο καλά και με update βελτιώθηκε απλά όλα τα reviews είναι με την αρχική ρομ και δεν μπορώ να διαπιστώσω εάν ισχύει όντως αυτό. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει μερικές φωτογραφίες σε διάφορες συνθήκες φωτισμού;
Link to comment
Share on other sites

Πηγες στις εφαρμογες βρηκες το google play (δεν ειμαι σιγουρος μηπως θελει και στο services το ιδιο) και πηγες στις αδειες και εδωσες σε ολα?

 

Λοιπόν φίλε μου, η μόνο άδεια που δεν ήταν τικαρισμένη ήταν η "storage". To έκανα και λειτούργησε! Να είσαι καλά!

 

Επίσης, μόλις μου ήρθε αναβάθμιση σε Β172.

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το πάρω και ήθελα να ρωτήσω η κάμερα του πως τα πάει; Ανταποκρίνεται καλά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού; Κάπου διάβασα ότι αρχικά δεν τα πήγαινε τόσο καλά και με update βελτιώθηκε απλά όλα τα reviews είναι με την αρχική ρομ και δεν μπορώ να διαπιστώσω εάν ισχύει όντως αυτό. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει μερικές φωτογραφίες σε διάφορες συνθήκες φωτισμού;

 

Φίλε μου μιας και είχα πριν LG4-LG V10 θα σου πω ότι όσα update και να δώσει η Huawei δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει την ποιότητα στις σκοτεινές λήψεις... Και αισθητή βελτίωση με τα update δεν έχω δει..η κάμερα παραμένει πολύ καλή την ημέρα και απλά καλή προς μέτρια σε σκοτεινό περιβάλλον. Παρόλα αυτά δεν θα γυριζα πίσω στα LG όχι γιατί δεν μου άρεσαν η είχα προβλήματα απλά γιατί το Mate μου αρέσει και με καλύπτει περισσότερο...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μιας και είχα πριν LG4-LG V10 θα σου πω ότι όσα update και να δώσει η Huawei δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει την ποιότητα στις σκοτεινές λήψεις... Και αισθητή βελτίωση με τα update δεν έχω δει..η κάμερα παραμένει πολύ καλή την ημέρα και απλά καλή προς μέτρια σε σκοτεινό περιβάλλον. Παρόλα αυτά δεν θα γυριζα πίσω στα LG όχι γιατί δεν μου άρεσαν η είχα προβλήματα απλά γιατί το Mate μου αρέσει και με καλύπτει περισσότερο...

 

Ελπίζω να είναι καλύτερη από του P8 lite. Δηλαδή να περιμένω για το P9 ή να πάρω το Mate 8; Από μεριάς κάμερας αρχικά και σαν συσκευή γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι καλύτερη από του P8 lite. Δηλαδή να περιμένω για το P9 ή να πάρω το Mate 8; Από μεριάς κάμερας αρχικά και σαν συσκευή γενικά.

 

Πώς μπορείς να συγκρινεις μια συσκευή 5,2 ιντσών με μια 6 ιντσών....?

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορείς να συγκρινεις μια συσκευή 5,2 ιντσών με μια 6 ιντσών....?

 

Ας υποθέσουμε ότι η οθόνη δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι η οθόνη δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο για εμένα.

 

Τότε σε αναμονή για P9 να βγει να δεις τις κριτικές και αποφασίζεις...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ θα φλασαρω την 180 έχω μια-δυο απορίες ,πρέπει να κάνω με κάποιο τρόπο καθαρή εγκατάσταση και αν ναι Πώς;

Εσείς που την έχετε πρέπει να ξαναψαξω τις ρυθμίσεις έχει αλλάξει η προστεθεί τίποτα νέο;

 

Πολύ βαριέμαι να ξαναστεινω το κινητό από την αρχή.....

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ θα φλασαρω την 180 έχω μια-δυο απορίες ,πρέπει να κάνω με κάποιο τρόπο καθαρή εγκατάσταση και αν ναι Πώς;

Εσείς που την έχετε πρέπει να ξαναψαξω τις ρυθμίσεις έχει αλλάξει η προστεθεί τίποτα νέο;

 

Πολύ βαριέμαι να ξαναστεινω το κινητό από την αρχή.....

 

Δεν ειναι αναγκαιο να κανεις καθαρη εγκατασταση αν και εγω παντα το κανω γιατι θελω το κινητο να εχει την αποδοση που μπορει χωρις να ψαχνω γιατι κατι δεν δουλευει.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκαιο να κανεις καθαρη εγκατασταση αν και εγω παντα το κανω γιατι θελω το κινητο να εχει την αποδοση που μπορει χωρις να ψαχνω γιατι κατι δεν δουλευει.

Επαναφορά κάνεις από την επιλογή που έχει το κινητό ή περνάς τις εφαρμογές μια μια.

Πώς κάνω καθαρή εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά κάνεις από την επιλογή που έχει το κινητό ή περνάς τις εφαρμογές μια μια.

Πώς κάνω καθαρή εγκατάσταση;

 

Κανονικά για καθαρή εγκατάσταση πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων (από τις ρυθμίσεις της συσκευής) πριν περάσεις την νέα ρομ και αμέσως μετά εφόσον την περάσεις ξανακανεις. Πριν την επαναφορά παίρνεις backup (με την εφαρμογή της συσκευής) αλλά πρόσεχε γιατί αν δεν έχεις εξωτερική memory card με την επαναφορά θα σου σβήσει το back up οπότε πριν φρόντισε να αντιγράψεις τον φάκελο Huawei backup στο PC σου. Μόλις τελειώσεις ξαναπερνας το backup και κάνεις restore... Τώρα το τι θα κάνεις backup είναι στο χέρι σου στις επιλογές που σου δίνει όταν ξεκινησεις

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είσαι μια χαρά αλλά ενημερωτικά θα σου πω ότι όλα βασίζονται στην "CXXX" έκδοση cast που έχει το τηλέφωνο από την μάνα του... Δηλαδή αν η πρωταρχικη ρομ σου ήταν C636BXXX(Ασια) τοτε αν περνουσες ρομ που ξεκινούσε από C636 θα παρέμενε το ίδιο και θα έπαιρνες στο μέλλον και OTA.

Αν όμως η αρχική σου ρομ είναι π.χ. C432BXXX(Ευρώπη) τότε περνώντας διαφορετική έκδοση (στην προκειμένη περίπτωση C636-Ασια ) τότε αυτόματα η έκδοση μετατρέπεται σε C900BXXX η οποία είναι η Global έκδοση και από ότι λένε δεν θα παίρνεις στο εξής Ota update... Αν στο μέλλον βγει update για την έκδοση σου το περνάς και επανέρχεται η ρομ ξανά σωστά και θα δέχεσαι ξανά ota update... Αλλά με τον ρυθμό που δίνειδίνει η Huawei τα update εμείς θα είμαστε πάντα 2 με 3 μπροστά...

Ωραίος! Κατατοπιστικότατος!

Και μένα C900B180 λέει,δε νομίζω όμως πως χρειάζεται να κάνουμε κάτι γι αυτό.Στο άλλο θέμα τώρα Facebook messenger κτλ εγώ δεν έχω οπότε το μόνο που μπορω να σου προτείνω είναι να πας στο μενού - στην εφαρμογή και κει να δώσεις τις απαραίτητες άδειες.

Δυστυχώς... Εκτός από τα e-mail, δεν είδα διαφορές... Ενδεικτικά, facebook messenger, e-score, sofa score, quizdom, δεν έρχονται ειδοποιήσεις... Πήγα και στις ειδοποιήσεις και είναι ενεργοποιημένες για κάθε μια εφαρμογή... Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή? Μήπως πρέπει να μην κάνω εκκαθάριση δεδομένων και να αφήνω ανοιχτές τις εφαρμογές στο παρασκήνιο? Μήπως να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να ξανακάνω τη διαδικασία? Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...