Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για αλλη μια φορα, σας ενημερωνω οτι η AMEX περναει παντου και παντα(ακομα και στο aliexpress):)

 

μην ασχολειστε με εμβασματα και αλλα παρομοια.. ..τζαμπα κερατιατικα δινετε...αν εχετε amex μπορειτε να κανετε οποια συναλλαγη θελετε ελευθερα:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω προσπαθήσει με αρκετές πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες συνδεδεμένες στο PayPal, διαφόρων τραπεζών και πότε περνάνε, πότε όχι. Η γνώμη μου σχετικά με το ότι η american express περνάει πάντα, είναι ότι πρέπει να ήταν τυχαίο, ή συνήθως αρχές του μηνός, όπου γίνονται πιο εύκολα οι αγορές στο PayPal, μιας και έχει να κάνει με το μηνιαίο ποσό που επιτρέπεται από κάθε τράπεζα για συναλλαγές στο εξωτερικό. Έχω χρεωστική MasterCard της Alpha bank και «τρώω συνήθως πόρτα» στο Paypal. Η american express δεν είναι συνυφασμένη με ελληνική τράπεζα; Άρα δεν επηρεάζεται και αυτή από τα capitals controls; Και πάλι εκφράζω την προσωπική μου γνώμη, που μακάρι να είναι λάθος.

 

μη το ψαχνεις το γιατι...η amex απο τον σεπτεμβριο περνουσε κανονικα εκτος απο aliexpress που τη βαλανε προχθες;)να σας αποκαλυψω οτι σε αλλο φορουμ που τους ενημερωσα,με απεκλεισαν διοτι ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ που χανονται.....προμηθειες:O

Edited by skolix
Link to comment
Share on other sites

για αλλη μια φορα, σας ενημερωνω οτι η AMEX περναει παντου και παντα(ακομα και στο aliexpress):)

 

μην ασχολειστε με εμβασματα και αλλα παρομοια.. ..τζαμπα κερατιατικα δινετε...αν εχετε amex μπορειτε να κανετε οποια συναλλαγη θελετε ελευθερα:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω προσπαθήσει με αρκετές πιστωτικές/χρεωστικές κάρτες συνδεδεμένες στο PayPal, διαφόρων τραπεζών και πότε περνάνε, πότε όχι. Η γνώμη μου σχετικά με το ότι η american express περνάει πάντα, είναι ότι πρέπει να ήταν τυχαίο, ή συνήθως αρχές του μηνός, όπου γίνονται πιο εύκολα οι αγορές στο PayPal, μιας και έχει να κάνει με το μηνιαίο ποσό που επιτρέπεται από κάθε τράπεζα για συναλλαγές στο εξωτερικό. Έχω χρεωστική MasterCard της Alpha bank και «τρώω συνήθως πόρτα» στο Paypal. Η american express δεν είναι συνυφασμένη με ελληνική τράπεζα; Άρα δεν επηρεάζεται και αυτή από τα capitals controls; Και πάλι εκφράζω την προσωπική μου γνώμη, που μακάρι να είναι λάθος.

 

μη το ψαχνεις το γιατι...η amex απο τον σεπτεμβριο περνουσε κανονικα εκτος απο aliexpress που τη βαλανε προχθες;)να σας αποκαλυψω οτι σε αλλο φορουμ που τους ενημερωσα,με απεκλεισαν διοτι ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ που χανονται.....προμηθειες:O

Τελείωσε, πάω Δευτέρα Alpha Bank για να ρωτήσω τα σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης της. Off topic, η Amex θα πρέπει να είναι πιστωτική, ή μπορώ να εκδώσω και χρεωστική Amex; Θα ρωτήσω βέβαια και στην τράπεζα, αλλά μήπως το γνωρίζεις; Έχω χρεωστική Master Card της Alpha Bank, συνδεδεμένη με λογαριασμό μισθοδοσίας και θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να την αλλάξω με Amex debit, στον ίδιο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

για αλλη μια φορα, σας ενημερωνω οτι η AMEX περναει παντου και παντα(ακομα και στο aliexpress):)

 

μην ασχολειστε με εμβασματα και αλλα παρομοια.. ..τζαμπα κερατιατικα δινετε...αν εχετε amex μπορειτε να κανετε οποια συναλλαγη θελετε ελευθερα:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελείωσε, πάω Δευτέρα Alpha Bank για να ρωτήσω τα σχετικά με τη διαδικασία έκδοσης της. Off topic, η Amex θα πρέπει να είναι πιστωτική, ή μπορώ να εκδώσω και χρεωστική Amex; Θα ρωτήσω βέβαια και στην τράπεζα, αλλά μήπως το γνωρίζεις; Έχω χρεωστική Master Card της Alpha Bank, συνδεδεμένη με λογαριασμό μισθοδοσίας και θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να την αλλάξω με Amex debit, στον ίδιο λογαριασμό.

Έχω δύο κάρτες της άλφα σε λογαριασμό μισθοδοσίας και προ ημερών έβαλα και Αμεχ στον ίδιο λογαριασμό. Χρεωστική. Μπήκα σε ένα κατάστημα την ζήτησα και μου την έκανε αμέσως χωρίς αντίρρηση, γνωρίζοντας ότι έχω άλλες δύο κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μην βαρας!Την απαντηση σου δεν την ειδα πουθενα!Ευχαριστω για τον χρονο σου

 

theo μηπως δεν δημοσιευτηκε ; Ουτε εγω την ειδα

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω δύο κάρτες της άλφα σε λογαριασμό μισθοδοσίας και προ ημερών έβαλα και Αμεχ στον ίδιο λογαριασμό. Χρεωστική. Μπήκα σε ένα κατάστημα την ζήτησα και μου την έκανε αμέσως χωρίς αντίρρηση, γνωρίζοντας ότι έχω άλλες δύο κάρτες.

 

Οχι μονο βγαζουν αλλα την προωθουν κιολλας

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!Θελω τα φωτα σας σε κατι μπορει και να εχει απαντηθει αλλα δεν βρηκα κατι!Ενα ξαδερφακι μου κερδισε μια prepaid καρτουλα(visa της Eurobank) απο την δουλεια του και θελει να παρει ενα κινητο απο vickmall!Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει paypal εχω ομως εγω!Μπορω να συνδεσω την καρτα του με το δικο μου paypal και ας μην ειναι στo δικο μου ονομα?

 

Να την συνδέσεις μπορεις, αγορες δεν μπορεις να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε μην βαρας!Την απαντηση σου δεν την ειδα πουθενα!Ευχαριστω για τον χρονο σου

 

:rolleyes: Μπέρδεμα. Mea culpa! Το ρώτησες και στην "αϋπνία" και σου είχα απαντήσει εκεί.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα λογαριασμό στο PayPal σύνδεσα την revolut και μετά την ρύθμισα να μην κάνει μετατροπή ισοτιμίας το PayPal, στην πρώτη αγορά όλα οκ στην δεύτερη είδα μετατροπή απο λίρες και λέω τι γίνεται πήγα πάλι στις ρυθμίσεις και ήταν όπως στην αρχή δηλαδή να κάνει την μετατροπή το PayPal πως έγινε αυτό κάνει τέτοια;
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα λογαριασμό στο PayPal σύνδεσα την revolut και μετά την ρύθμισα να μην κάνει μετατροπή ισοτιμίας το PayPal, στην πρώτη αγορά όλα οκ στην δεύτερη είδα μετατροπή απο λίρες και λέω τι γίνεται πήγα πάλι στις ρυθμίσεις και ήταν όπως στην αρχή δηλαδή να κάνει την μετατροπή το PayPal πως έγινε αυτό κάνει τέτοια;

 

Το ππ αλλάζει πλεον μονο του αυτην την ρύθμιση, για αυτο καθε φορά που πληρώνεις θυμήσου να το αλλάζεις

Link to comment
Share on other sites

εχω κακά νέα (δεν ξέρω μήπως μόνο σε μένα)

 

χτες πάω να κάνω την κλασσική διαδικασία με το paypal request money for good... τρώω πόρτα (this card cannot use for transaction...) άλλαξε και το μήνυμα που βγάζει ότι έδωσαν άκυρο άπω την τράπεζα και πλέον βγάζει οτι απλά δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει η κάρτα... λέω α στο διάολο κάτι έπαθε η κάρτα... παίρνω της κοπέλας μου (πάλι πιραιος visa) τπτ... τα ίδια παλι

σηκώνομαι πάω βάζω στην alpha bank american express λεφτά (αυτή δούλευε άψογα χωρίς κανένα κόλπο).... δοκιμάζω... το ίδιο μήνυμα πάλι ότι αυτή η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθει (από απελπισία δοκιμάζω την master της εθνικής κλπ κλπ τπτ καμιά όλες το ίδιο μήνυμα)

 

αναγκάστηκα να πάρω το τελευταίο 50 ευρώ από την βουλγάρικη (που πέρασε αμεσα χωρίς κιχ)

 

δοκίμασα και σήμερα το πρωί το ίδιο πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην κολλάτε σε κάρτες . Τηλ στο paypal και συνδεετε το IBAN σας.

Σας το κάνουν σε δυο λεπτά και μετά με έμβασμα φορτώνετε το balance με μόνο 1 ευρώ έξοδα, μέσω e-banking.

Link to comment
Share on other sites

Και σου τα τρώει μετά απο τις μετατροπές στις πληρωμές το PayPal.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το ππ αλλάζει πλεον μονο του αυτην την ρύθμιση, για αυτο καθε φορά που πληρώνεις θυμήσου να το αλλάζεις

 

Ουδέποτε ως σήμερα αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα εγώ πάντως. Και ειδικά τον τελευταίο 2μηνο έχω κάνει >10 αγορές. Η μετατροπή γίνεται σταθερά όπως την έχω ορίσει.

 

Ενώ με το request money δεν τρώει τίποτα.

 

Υπάρχουν καλύτερες λύσεις και από το send/request και από τα εμβάσματα στο Paypal: κάρτες εξωτερικού. Σε αυτές αναφερόμαστε μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καλύτερες λύσεις και από το send/request και από τα εμβάσματα στο Paypal: κάρτες εξωτερικού. Σε αυτές αναφερόμαστε μάλλον.

 

 

 

Ακριβώς αυτό..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Η Revolut είναι καλη περίπτωση αλλα τελευταία ακούω διαφορά για το support τους

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μας ανανγαζουν να έχουμε μια κάρτα εξωτερικού μου φαίνεται

Όχι "πλέον". Από τις 28/6/2015. Ουδέποτε ασχολήθηκα με το send/request πέρα από 2 φορές που τα δοκίμασα. Μια χαρά με βόλεψε τον πρώτο καιρό το περασμένο καλοκαίρι η e-coin VISA (Wirex πλέον που φορτίζει με bitcoins) όταν δεν επιτρέπονταν καν τα εμβάσματα στο εξωτερικό, η Revolut στη συνέχεια και η Leupay και Number26 πιο πρόσφατα. Και τις χρησιμοποιείς και μόνες τους (γιατί το Paypal δεν κάνει τα πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Όχι "πλέον". Από τις 28/6/2015. Ουδέποτε ασχολήθηκα με το send/request πέρα από 2 φορές που τα δοκίμασα. Μια χαρά με βόλεψε τον πρώτο καιρό το περασμένο καλοκαίρι η e-coin VISA (Wirex πλέον που φορτίζει με bitcoins) όταν δεν επιτρέπονταν καν τα εμβάσματα στο εξωτερικό, η Revolut στη συνέχεια και η Leupay και Number26 πιο πρόσφατα. Και τις χρησιμοποιείς και μόνες τους (γιατί το Paypal δεν κάνει τα πάντα).

Το θέμα είναι πληρωμές στο ebay κλπ όπου η PayPal η κάρτα... Εγώ κατέληξα σε μια βουλφαρικη Visa και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πληρωμές στο ebay κλπ όπου η PayPal η κάρτα... Εγώ κατέληξα σε μια βουλφαρικη Visa και τέλος

 

είναι πιο ζόρικη από την revolut ? η βουλγαρική?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

είναι πιο ζόρικη από την revolut ? η βουλγαρική?

 

απλή κάρτα είναι visa περνάει παντού κλπ κλπ το μόνο δύσκολο είναι να την γεμίζεις

με δύο τρόπους γίνεται... όταν πας σε οποιαδήποτε κοντινή βουλγαρικη πόλη (για θεσσαλονικη κλπ δεν είναι τπτ αλλά για άλλες περιοχές σχεδόν αδύνατο)

η με έμβασμα (κει κρατάει η τράπεζα ποσοστά)

 

εγο πάντως έκανα σύνδεση μεσώ webbanking της βουλαγρικης την visa της piraios και επειδι είναι στο ίδιο όνομα μου έκανε link σαν δικιά μου κάρτα και μπορώ να κάνω μεταφορά με ένα κλικ από έναν λογαριασμό στο άλλο (παίρνει ένα ευρώ και εκτελείτε σε 10 15 λεπτά max και οχι μέρες όπως στο έμβασμα στο revolut πχ)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Και η PAPAYA είναι μια καλή virtual κάρτα. Περνάει παντού.

Το θέμα είναι πώς της βάζεις χρήματα από Ελλάδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

...............Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις.................

 

Παλικαρια υπαρχει σχετικο νημα για τις καρτες,τι το κουραζεται εδω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε ως σήμερα αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα εγώ πάντως. Και ειδικά τον τελευταίο 2μηνο έχω κάνει >10 αγορές. Η μετατροπή γίνεται σταθερά όπως την έχω ορίσει.

Ειναι να μην σου τυχη!!

Link to comment
Share on other sites

Να την συνδέσεις μπορεις, αγορες δεν μπορεις να κάνεις

 

A ok σε ευχαριστω για την απαντηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:rolleyes: Μπέρδεμα. Mea culpa! Το ρώτησες και στην "αϋπνία" και σου είχα απαντήσει εκεί.

:p ειπα και γω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο.

 

ΥΓ

Έγραψα μια απάντηση στο σχόλιο του συμφορουμίτη που προμοτάριζε μια κάρτα αλλά όταν την ανέβασα, καθυστερημένα, διαπίστωσα ότι είχαν διαγραφεί, και σωστά, όλα τα σχετικά posts.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...