Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Stock ποιου Android όμως;;;;; 5.1 ;;;;;

Δεν μου απάντησες ομως ποια ειναι τα bugs της CM ;

Ποιότητα ομιλίας, κάμερα, κατανάλωση μπαταρίας, ταχύτητα κινητού;;;;;

Τι γνώμη έχεις για την mokee ROM ;

 

οχι θα κανεις τα βηματα της cm στο xda και αντι cm12-1μπλαμπλα.zip θα κανεις την εγκατασταση της 4.5.7ι.zip στο 2 λινκ μου μεσω twrp τοσο απλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

stock android χωρις gapps :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@demakhs

πριν κανεις οτιδηποτε cm12, 4.5.7i, mokee παρε back up απο το TPRW

Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Stock ποιου Android όμως;;;;; 5.1 ;;;;;

Δεν μου απάντησες ομως ποια ειναι τα bugs της CM ;

Ποιότητα ομιλίας, κάμερα, κατανάλωση μπαταρίας, ταχύτητα κινητού;;;;;

Τι γνώμη έχεις για την mokee ROM ;

 

περασε την και πες μας 5 λεπτα δουλειας ειναι δεν εχω πλεον μχ4:( εχω το προ και μχ5:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μακάρι να ξερα!!! :lol: :lol:

Το κινητό όταν το πήρα είχε την 4.5.7I και επειδή έβλεπα ότι η μπαταρία δεν κρατούσε πολύ, φαγώθηκα να την αλλάξω.

Μετά από κάμποσα, απαραίτητα, firmware corrupt, βρήκα κάπου οδηγίες και πέρασα την 4.0.4Ι, μετά από την οποία μπορούσα να φλασάρω όποια ήθελα χωρίς κανένα firmware corrupt.

Πέρασα μία 5.5.12.10 και μετά την 5.1.3Α, την οποία φοράω μέχρι τώρα και την οποία δε μπορώ να αλλάξω με τίποτα.

Όποια και να πάω να φλασάρω, ακόμα και την 4.0.4Ι την οποία θεωρούσα ρομ-βάση, μου πετάγεται το ρημάδι το firmware corrupt (μάλλον μου την είχε φυλαγμένη!! :lol:)

 

καταλαβα ε με τις ιδιες οδηγιες ξαναπερνα την 4.0.4Ι να ησυχασουμε:lol:

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά φίλε μου δεν είναι. Είναι και τα backup που πρέπει να παρουμε και να ξαναστησουμε τις εφαρμογες

Αλλά εσύ πες μας τις εντυπώσεις σου από την CM στο MX5 kai MX5 PRO

Το CM13 στηρίζεται στο Android 6 ;

 

περασε την και πες μας 5 λεπτα δουλειας ειναι δεν εχω πλεον μχ4:( εχω το προ και μχ5:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

καταλαβα ε με τις ιδιες οδηγιες ξαναπερνα την 4.0.4Ι να ησυχασουμε:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε κανείς την καινούργια 5.6.3.22 να πει τι παίζει? Και αυτό που είπατε οτι μπορεί να χάσεις τα feature του ήχου αν πάω σε cm ισχύει? Δεν την βγάζω χωρίς ακουστικά..... Ααααα και καμιά πρόταση για camera app αν μπορεί κάποιος ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ λειτουργούν τα ακουστικά στην CM ;

Πολύ σοβαρό bug

 

 

Έβαλε κανείς την καινούργια 5.6.3.22 να πει τι παίζει? Και αυτό που είπατε οτι μπορεί να χάσεις τα feature του ήχου αν πάω σε cm ισχύει? Δεν την βγάζω χωρίς ακουστικά..... Ααααα και καμιά πρόταση για camera app αν μπορεί κάποιος ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά φίλε μου δεν είναι. Είναι και τα backup που πρέπει να παρουμε και να ξαναστησουμε τις εφαρμογες

Αλλά εσύ πες μας τις εντυπώσεις σου από την CM στο MX5 kai MX5 PRO

Το CM13 στηρίζεται στο Android 6 ;

ναι

δεν υπαρχουν custom roms για mx5...

στο 4 προ δεν δουλευει το πληκτρο home και λειτουργει μονο σε save energy mod

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα ε με τις ιδιες οδηγιες ξαναπερνα την 4.0.4Ι να ησυχασουμε:lol:

 

Δεν ήτανε τόσο απλό.

Λόγω του ότι στο flyme 5 δεν δουλεύει το root, δε μπορούσα να σβήσω το update.zip!!

Αυτό ξεπερνιέται μπαίνοντας στο recovery (power button+vol up), αντιγράφοντας εκεί τη ρομ που θες να φλασαρεις και με wipe data κάνεις τη δουλειά σου.

Επίσης λόγω του bootloader που δεν είναι ξεκλείδωτος, πρέπει να γίνει downgrade πρώτα στην 4.5.7 Ι, μετά στην 4.0.4Ι και μετά φλασάρεις ότι θέλεις.

Εγώ το στραβάδι θα σας τα μαθαίνω αυτά τα θεμελιώδη ζητήματα? :lol: :p :lol:

 

Πέρασα την 4.5.7Ι, πάω για την 4.0.4Ι και μετά καρφί για την 5.6.3.22, μιας και δεν υπάρχει ακόμα global με Ελληνικά...:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήτανε τόσο απλό.

Λόγω του ότι στο flyme 5 δεν δουλεύει το root, δε μπορούσα να σβήσω το update.zip!!

Αυτό ξεπερνιέται μπαίνοντας στο recovery (power button+vol up), αντιγράφοντας εκεί τη ρομ που θες να φλασαρεις και με wipe data κάνεις τη δουλειά σου.

Επίσης λόγω του bootloader που δεν είναι ξεκλείδωτος, πρέπει να γίνει downgrade πρώτα στην 4.5.7 Ι, μετά στην 4.0.4Ι και μετά φλασάρεις ότι θέλεις.

Εγώ το στραβάδι θα σας τα μαθαίνω αυτά τα θεμελιώδη ζητήματα? :lol: :p :lol:

 

Πέρασα την 4.5.7Ι, πάω για την 4.0.4Ι και μετά καρφί για την 5.6.3.22, μιας και δεν υπάρχει ακόμα global με Ελληνικά...:D

 

στο προ και μχ5 μια χαρα δουλευει το ρουτ στο flyme 5 και στο global mx5.....+ για να γινει διαγραφη το update.zip δεν χρειαζεσαι ρουτ ετσι ξερω.....

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Στο mx4 pro με την CM δουλεύουν τα ακουστικά;;;;;

 

ναι

δεν υπαρχουν custom roms για mx5...

στο 4 προ δεν δουλευει το πληκτρο home και λειτουργει μονο σε save energy mod

Link to comment
Share on other sites

Στο mx4 pro με την CM δουλεύουν τα ακουστικά;;;;;

 

εχει και καλο ηχο ακομα και με καλα ακουστικα δεν καταλαβαινεις την διαφορα απο την flyme + με ηχειακια 2.1 ο ηχος ειναι πιο δυνατος και απο το πισι

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

αρα αξιζει να την δοκιμασουμε!!!!!

απο αυτονομια μπαταριας που με ενδιαφερει πολύ τι λεει η CM;

παιρνει updates ευκολα; εννοω να μην χρειάζεται να φλασαρουμε την ROM από την αρχη.....

https://emmaus.pro/?dir=MX4_custom_roms/CyanogenMod%2012.1 νεο update 26032016. το εχει δοκιμασει κανενας;

είναι ευκολο να ξαναγυρισουμε σε flyme αν τυχόν δεν μου αρεσει;

επειδη κανουμε unlocked το bootloader για αυτο το λεω

σε ευχαριστω πολυ

 

 

εχει και καλο ηχο ακομα και με καλα ακουστικα δεν καταλαβαινεις την διαφορα απο την flyme + με ηχειακια 2.1 ο ηχος ειναι πιο δυνατος και απο το πισι
Edited by bbtp
Link to comment
Share on other sites

5.6.3.22

Εχει root από τα γεννοφασκια της, δεν το περιμενα.

Εξαιρετική φαίνεται, μένει να δω κ την μπαταρία της.

Link to comment
Share on other sites

5.6.3.22

Εχει root από τα γεννοφασκια της, δεν το περιμενα.

Εξαιρετική φαίνεται, μένει να δω κ την μπαταρία της.

 

μην περιμενεις καλη μπαταρια στο MX4 :(

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για την μπαταρια.

Μηπως με την CM ειναι καλυτερα τα πραγματα στο θεμα της κατανάλωσης της μπαταρίας;

 

μην περιμενεις καλη μπαταρια στο MX4 :(
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για την μπαταρια.

Μηπως με την CM ειναι καλυτερα τα πραγματα στο θεμα της κατανάλωσης της μπαταρίας;

δεν μπορω να σου πω αλλα με το flyme η μπαταρια σε σχεση με το μχ4 προ και ειδικα με το μχ5 ειναι μερα με την νυχτα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

εννοεις ότι δοκιμασες την CM στο ΜΧ4 PRO και ΜΧ5 και ειδες τεραστια διαφορα προς το καλυτερο στην καταναλωση μπαταριας σε σχεση με το flyme ;;;;;

 

 

δεν μπορω να σου πω αλλα με το flyme η μπαταρια σε σχεση με το μχ4 προ και ειδικα με το μχ5 ειναι μερα με την νυχτα
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως για το θέμα της μπαταρίας...:lol: :p\

 

Η διάρκεια της μπαταρίας εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.

 

Ένας από αυτούς είναι και το software, γι αυτό και φαγώθηκα να την αλλάξω την 4.5.7, με την οποία παρέλαβα το κινητό.

Βάζοντας λοιπόν την Κινέζικη με flyme 5, η διάρκεια της μπαταρίας βελτιώθηκε αισθητά (2+ μέρες άνετα) και από θέμα ταχύτητας το κινητό πετάει.

Η τελευταία test (5.6.3.22) όπως σας είπα είναι και root, οπότε θα βγάλω/παγώσω και όποια σαβούρα (που δεν έχει και πολλή εδώ που τα λέμε) και θα τα πάει ακόμα καλύτερα στο θέμα αυτό.

 

Η μεγαλύτερή μου έκπληξη βέβαια προέκυψε μόλις του φόρεσα ένα tempered της nillkin.

Έχω εντυπωσιαστεί σε σημείο.....εκστασιασμού από την αλλαγή στην αίσθηση της αφής ειδικά, αλλά και της εμφάνισης/ζωντάνιας των χρωμάτων της οθόνης!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε ΟΤΑ η 5.1.3Α αλλά δεν την περνάω μπα που να χτυπιουνται. Την πέρασα πριν μερικές εβδομάδες χειροκίνητα και μου άρεσε πάρα πολύ αλλά το battery drain που είχε και το γεγονός ότι από το music app εξαφανίστηκε το Dirac HD με έκαναν να επιστρέψω στην 4.5.7Α σουμπιτος. Θα περιμένω μετέπειτα έκδοση που τα λύνει αυτά τα θέματα.
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς το βρίσκω αυτό το Dirac HD να το κοιτάξω στην τελευταία Αγγλοκινέζικη (5.6.3.22) που πέρασα χθες βράδυ, η οποία και γενικώς και ειδικώς "τα σπάει"....
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα options της εφαρμογής της μουσικής της Meizu. Εκεί που είναι και οι επιλογές ποιότητας και equalizer. Φυσιολογικά θα πρέπει να υπάρχει ξεχωριστή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

εννοεις ότι δοκιμασες την CM στο ΜΧ4 PRO και ΜΧ5 και ειδες τεραστια διαφορα προς το καλυτερο στην καταναλωση μπαταριας σε σχεση με το flyme ;;;;;

 

οχι εννοω οτι η μπαταρια του μχ4 ειναι πισω σε σχεση με το μχ4προ και το μχ5

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του mx4 δεν το περίμενα τόσο καλό, τώρα φοράει την 5.1.3.0A δεν γίνεται root από ότι κατάλαβα, με εντυπωσίασε το software. Θα ήθελα τη γνώμη σας :

1 - ποια rom είναι καλύτερη με τα ελληνικά;

2 - ποια rom γενικά καλύτερη; και

3 - ποια rom έχει την καλύτερη αυτονομία σε μπαταρία;

ΑΕΛ ΚΑΡΓΑ
Link to comment
Share on other sites

Μια και εγώ είμαι νέος κάτοχος του κινητού, θα πώ γρήγορα τη γνώμη μου.

Στην αρχή δοκίμασα την τελευταία international rom, καθώς ήθελα να φύγουν όλες οι κινεζιές και φυσικά τα ελληνικά στο μενού ήταν ένας επιπλέον λόγος. Από την πρωτη στιγμή όμως με εκνεύρισε το on screen back button που έβγαινε σε αρκετές εφαρμογές, ειδικά όταν αλλαξα launcher και έβαλα τον αγαπημένο μου yandex shell, έμενε μόνιμα το on screen back button, πιάνοντας μια ολόκληρη γραμμή από την οθονη !!

Ο κύριος λόγος που επίλεξα την συσκευή ήταν το design και η ύπαρξη του κεντρικού κουμπιού. Απεχθάνομαι τις συσκευές με τα On screen buttons! Πάνω λοιπόν που ήμουν έτοιμος να πουλήσω τη συσκευή, είπα να δοκιμάσω την τελευταία stable κινέζικη rom την 5.1.3.0.Α.

Μειονέκτημα η μη ύπαρξη ελληνικών και το πλήθος των κινέζικων εφαρμογών, αλλά επιτέλους έπαψε να εμφανίζεται On screen button. Το back γίνεται από το κεντρικό κουμπί, το home γίνεται με swipe up πάνω στο κεντρικό κουμπί (μόλις χθες το ανακάλυψα!!!) και η λιστα των ανοιχτών εφαρμογών εμφανίζεται με swipe up από το κάτω άκρο της οθόνης ! Πολύ μπροστά λέμε !

Οι κινεζιές φεύγουν με titanium backup και το root γίενται με King root. Μετά από αυτά, μπορώ να πω ότι είναι η καλύτερη συσκευή που έχω πιάσει ποτε στα χέρια μου (πιστέψε έχουν περάσει όλες οι κινέζικες και πολλές από τις επώνυμες ναυαρχίδες!) Το design, αν και μιλάμε για συσκευή 2 ετών πλέον, είναι από άλλο πλανήτη, απλά αξεπέραστο !! Η μόνη συσκευή αυτού του μεγέθους που δουλεύεται με το ένα χέρι. Μόνο το lg g2 προσφέρει αυτή την εργονομία αλλά έχει On screen buttons , άντε να δεχθώ φυσικα και το galaxy s6 και s7 edge.

Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη ρομ παίρνει επιπλέον βελτίωση ειδικά στο θέμα της αυτονομίας της μπαταρίας, αλλά σε κάποιο βαθμό και στην ταχύτητα (νομίζω χωρις να είμαι σίγουρος ότι το score στο antutu έπεσε) . Σε αναμονή λοιπόν νέας stable rom.

Δεν μπαίνω στη διαδικασία εγκατάστασης beta roms, στο τηλέφωνο έχω εγκατεστημένες 60 και πλεόν εγαρμογές και είναι εργαλείο δουλειάς και διασκέδασης. Τελος άλλο ένα minor θέμα που παρατήρησα και εδώ θα ήθελα και τη γνώμη σας είναι η παραμόρφωση του ήχου από το ακουστικό σε κάποιες περιπτώσεις. Θεωρώ ότι είναι θέμα σύνδεσης καθώς δεν το κάνει πάντα, αλλά το κάνει αρκετά συχνά, ελπίζω να φτιαχτεί και αυτό σε μελλοντική αναβάθμιση. Το εχετε παρατηρήσει και εσείς ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...